Jan Steeghs: hobbyist in hart en nieren Afrika week op Mariaschool Jeugd in actie voor Zambia Handel in spiegels? Wereldfestival platform voor ecotoerisme Afrika Koningen gilde Geijsteren Reindonk gaat weer tv maken Service rubriek Oude foto Trrrrrr PEEL EN MAAS Donderdag 26 juni 2008 - Pagina 11 Jan Steeghs is een boeiende verteller. Je raakt meteen in de ban van de verhalen van de Meerlonaar over zijn hobby's. Zijn huis spreekt in dat opzicht boekdelen. In de kamer hangt een imposante houten klok, op tafel staan glazen figuren, een koperen kunstwerk siert de muur. In de kelder vinden we witte appelwijn, blauwe bessen wijn, wekpotten. Jan Steeghs heeft allerlei hobby's. "Ik ga niet achter de gerani ums zitten." Acht jaar geleden begon hij met zogeheten Fries houtsnijwerk. Het klinkt eenvoudig. Met een klein mesje figuurtjes uit een stuk hout snijden. Toch vergt het nogal wat. "Geduld is in dit geval een schone zaak. Verder zijn er geen vereisten. Als je van secuur werken houdt tenminste. Het is 'priegelwerkje'. Het is een mesje zo fijn als het puntje van een aardappelmesje. En scherp, want je gaat hout bewerken. Even niet bij de les en je schiet uit. Volledige concentra tie is dus belangrijk. Of ik mij wel eens in de vingers heb gesneden? Nee! Ik heb met mijn hand het mesje toch vast? En die andere hand boven aan de plank." Een grote houten klok siert de woonkamer van de familie Steeghs. Een sierlijke klok van wel 1.20 meter hoog. En van die grote klok heeft Jan Steeghs een aantal kleinere varianten, die nu bij zijn kinderen en kleinkinderen hangen. De collectie varieert van klokken, theekistjes, dienbladen, fotolijsten en vooral veel kistjes die aan de bovenkant open zijn. "Die gebruik ik voor stokbroden, brood, fruit, noten of die kleinere als sieradenkistjes. Je kunt er alle kanten mee op. Dit is een thee kistje. Een mooi elzenhouten kist je met van binnen vakjes en mooi bekleed met biljartlaken. Aan de voorkant een sluitinkje en aan de achterkant scharnietjes. Het is een friemelwerk, maar het resultaat mag er zijn. En die onderzetters? Die zijn voor een glaasje bier op te zetten." SPORT Het is helemaal niet moeilijk om een houtsnijwerkje te maken. Jan Steeghs heeft anderhalf jaar 'gepriegeld' om het snijden onder de knie te krijgen, maar het resul taat van bloemenpatronen, dieren en allerlei kronkels mag er zijn. "Je neemt een plank, legt daarop een tekening en volgt de contou ren van de figuren. Daarna bepaal jezelf hoe diep je het uitsnijdt. Niet moeilijk dus.Als ik nu iets van mezelf zie, ben ik wel eens verrast: Goh! Heb ik dat zelf gemaakt? Het geeft me genoegen en het is een 'sport' die je kunt blijven doen. Je zit aan een tafel, de snippers zuig je weg met een kruimeldief. Dus mocht ik ooit slecht ter been raken, dan kan ik dit blijven doen. Ik heb er geen speciale ruimte voor nodig, tenzij ik de spullen wil laten liggen. Maar ik zit lie ver gezellig bij mijn vrouw in de woonkamer dan alleen." PUZZELS Liever in de woonkamer bij zijn vrouw, graag onder mensen van de houtsnijclub in Venray, lid van het Wijnmakersgilde in Venlo én al 18 jaar voorzitter van de Volkstuinen. Jan Steeghs weet zijn sociale net werk te onderhouden. Daarnaast maakt hij thuis ook puzzels op basis van foto's die mensen hem geven. "Daarvoor heb ik wel een apart kamertje, want daar komt stof bij vrij." Ook de kruisjes voor de overle denen worden gemaakt door Jan Steeghs. Friese houtsnijwerkjes die een jaar lang achter in de kerk worden bewaakt en dan door de familie mee naar huis worden genomen. Op de dorpsmanifestatie in Meerlo heeft Jan Steeghs behoor lijk wat puzzels gemaakt van vakantiefoto's, kinderportret ten, de pastoor die ging abseilen, noem maar op. De opbrengsten heeft hij aan de kerk geschon- Jan Steeghs: "Ik ga niet achter de geraniums zitten ken. Jan Steeghs hoeft niet rijk te worden van zijn hobby. "Ik doe het allereerst voor mijn plezier en ten tweede om niet achter de geraniums te zitten.Als iemand bij me op bezoek komt en zegt 'oh wat leuk, kun je dat ook voor mij maken?' doe ik dat met plezier." UITZENDING Hier en daar liggen boortjes die je doet denken aan een gaatje in je tand. Waarvoor zou Jan Steeghs die gebruiken? "Het zijn inderdaad tandartsboortjes die niet meer geschikt zijn voor professioneel gebruik, maar wel goed voor glas graveren. Het werkt hetzelfde als houtsnijden, maar dan op glas. En zo werk ik ook met koper. Met dun koper en een oude pen maak ik prachtige schilderijen." Geen gebrek aan bezigheden voor Jan Steeghs. Plots springt hij op en zegt dat hij even de water stand moet opmeten. Waterstand? "Ik houd het waterpeil en de tem peraturen bij voor weerman Thijs Seelen van LI.Twee weken gele den is in Meerlo de meeste neer slag gevallen, 76 mm. Niet een gunstig bericht, maar hij noemde wel mijn naam in zijn uitzending. Vind ik gewoon leuk om te doen", lacht Jan Steeghs. Van woensdag 11 t/m donder dag 19 juni heeft de Mariaschool in Tienray in het teken gestaan van het thema 'Afrika'. De kin deren hebben veel geleerd over de landen in dit werelddeel, de gebruiken van mensen en van het klimaat en de dieren in Afrika. Dit allemaal in samenwerking met onder meer SOS Meerlo-Wanssum en Unicef. Zij richtten een stand in op school, bezochten alle groepen en plaatsten een echte Afrikaanse hut op het schoolplein. Hans van Rijswick, normaal woonachtig in Zuid-Afrika en nu even terug in Tienray, vertelde de kinderen in de hut over zijn leven in Afrika. Op school hebben de groepen de hele week veel geknutseld, gete kend en gezongen. Op donderdag 19 juni vond de afsluiting plaats. Met de hulp van ouders werd er een geweldig programma voorge schoteld. Onder leiding van Kanté Kerfonse hebben de kinderen getrommeld en gedanst. Ook heb ben de kinderen kettingen en rok ken gemaakt. In de bibliotheek werd de Afri kaanse lunch voorbereid. Deze werd tussen de middag smakelijk verorberd. De kinderen kregen fruitspiesen, bananenkoekjes, gevulde pannenkoeken, Masai Mara en bij Hotel St Joseph afge bakken loempia's voorgeschoteld. De Mariaschool stond de hele week in het teken van het thema 'Afrika'. In het middaggedeelte kwamen de ouders voor de bedankmiddag kijken naar onder meer de mode show en het dansen en tromme len. Ook voerden kinderen van het dansgroepje een act op en lieten de kinderen van groep 5-6 wat ze in twee jaar van juffrouw Hanne- marie geleerd hebben tijdens de AMV-lessen. Het waren hele leuke en leerzame dagen. De Blitterswijckse kinderen van de brede basisschool Sint Anna hebben zich van de beste kant laten zien na een zeer actieve en informatieve Zambia-week op school.Tijdens die week kregen ze van vrijwilligers van de vrijwilli gersorganisatie SOS Meerlo-Wans sum informatie over het scholen project in het dorpje Kalundu View in Zambia. En vervolgens gingen alle kinderen aan het werk in de groepen. Er werden dansjes ingestudeerd, voordrachten en modeshows gehouden en er werd Enthousiaste kinderen uit Blit terswijck tonen de cheque. ook gesproken over hoe ze de kinderen in Zambia het best kon den helpen. Daarop besloten de kinderen van de hogere groepen om in het Maasdorpje 'een heitje voor een karweitje' te doen. Over al belden de ijverige kinderen aan met de vraag of ze de bewoners een handje konden helpen. De kinderen hebben werkelijk alles gedaan: van het schoonmaken van huizen, fietsen poetsen tot en met onkruid wieden uit tuinen. "En nog veel meer", zeggen de kinde ren in koor. Het resultaat mag er zijn. Liefst 448,40 euro hebben de Blitterswijckse kinderen bij een gehaald. "Dat is een geweldig bedrag dat ook nog eens wordt verdubbeld door Wilde Ganzen en de landelijke organisatie NCDO. De opbrengst van de Annaschool bedraagt dus bijna duizend euro. "Geweldig", reageert SOS-vrij- williger Frits Knoben. Hij kreeg onlangs de cheque van de kinde ren aangeboden. In Zambia wordt dit geld besteed aan de bouw van de nieuwe school en drie huisjes voor de leraren. Overigens expose ren de kinderen van Blitterswijck, net als die van Geijsteren, Wans- sum, Meerlo, Tienray en Swolgen zondag tijdens het Wereldfestival alle zelfgemaakte spullen zoals maskers, poppen en Afrikaanse dorpjes. De vrijwilligers van de tv- groep van Streekomroep Reindonk gaan weer televisie maken. Zij hebben Peter Surminski voorgedragen als de nieuwe hoofdredacteur tv. Het bestuur van Streekomroep Reindonk en de Programmaraad (PBO) staan achter dit voorstel en spreken hun vertrouwen uit in de nieuwe hoofdredacteur. Bestuur en de nieuwe hoofdredacteur zijn intensief met elkaar in overleg om zodoende een goede basis te leggen voor verdere samenwerking. De eerste tv-uitzen- dingen zijn na de zomervakantie te zien. In een nieuw jasje gestoken, met een nieuwe opzet en met nieuwe programma's zal TV Reindonk een nieuwe uitstraling krijgen. Daarvoor zal onder andere een begin gemaakt gaan worden met de inrichting van een televisiestudio in het omroepgebouw aan de Bemmelstraat in Horst. Op dit moment wordt met man en macht gewerkt aan de realisering van de nieuwe plannen. Overigens gaat Reindonk Sport Magazine genieten van de vakantie. Het radiosportprogramma is op 31 augustus weer terug voor een nieuw seizoen boordevol sportnieuws. Reindonk Sport magazine is dringend op zoek naar enthousiaste medewerkers. U kunt uw belangstelling ken baar maken aan LaylaAdriaanssen via e-mail ladriaanssen@hotmail.com of telefonisch contact opnemen via telefoonnummer: 06 - 29 53 43 38. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tienray-Swolgen, Meeuwstraat 16, 5854 GD Bergen. Voor bezoekwerk: tel.0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V ri j willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Bovenstaande foto heeft jaren lang in de kamer van de familie Bartels gehangen, maar niemand weet waar de foto is gemaakt en wie de personen op de foto zijn. Opvallend is dat aan de achterzij de van de foto staat vermeld: Han del in spiegels, schilderijen enz. P.M. Poell-Peeters café: Mr Schilder, Meerlo-Tienraai. Als u iets meer weet van deze foto, bel dan met Heemkundevereniging Meerlo- Wanssum, telefoon 692196 (voor zitter Arie Snellen). Studenten toerisme en recre atie van de Hogeschool in Haarlem gaan op het Wereld festival Meerlo-Wanssum op een ludieke en interactieve wijze ecotoerisme in Zuid-Afri- ka promoten. Bovendien pre senteren de Meerlose Martine de Schipper en haar Senega lese vriend Henry Demba hun kleinschalig ecotoeristisch bedrijf Caravane in het zuiden van Senegal en is Brigitte de Bruin, een vertegenwoordig ster van het Kafue National Park, aanwezig om informatie te verstrekken over ecotoeris me in dit park. Ook de Zambi- aanse ambassade in Brussel is in Meerlo present met toeris- me-informatie. De studenten van de Haarlemse hogeschool hebben de afgelopen maanden in Zuid-Afrika en Swa ziland veldonderzoek gedaan in enkele dorpen waar al sprake is van zogeheten 'community based tourism'. Ze hebben daar gekeken wat er goed is en waar de organisa tie rondom het toerisme verbeterd kan worden. Doel is dat de lokale bevolking het toerisme omarmt en dat een deel van de winst van de projecten ten goede komt aan de gemeenschap. "Het wereldfestival in Meerlo- Wanssum sluit goed aan bij het doel dat de studenten hebben om draagvlakversterking te creëren. Zeker ook omdat tijdens het fes tival de millenniumdoeleinden en het continent Afrika centraal staan. Het wereldfestival heeft een dui delijke interactieve insteek", aldus Pauline van Acker van de Haarlem se opleiding. Bijzonder is ook het Senegalese ecotoeristisch bedrijfje Caravane in de Casamance, dat is opgericht door Henry Demba, die in het zuiden van dit Afrikaanse land is opgegroeid samen met de Meer lose Martine de Schipper. Martine vertelt: "Caravane heeft de moge lijkheid per boot de natuur te ont moeten. De tochten doorkruisen de wateren vol met vis, dolfijnen en zeekoeien, mangrovebossen, en vele vogels. We lunchen op eilandjes in de rivier. In de afge lopen vier jaar hebben we met veel plezier gasten meegenomen, die genoten van het slapen in de buitenlucht, met alleen een klam boe tussen hen en de indrukwek kende sterrenhemel, 's Avonds bij het kampvuur vertelt Henry tradi tionele Afrikaanse verhalen. Voor mensen die niet bang zijn voor een stoere survival in de 'bush' is dit een superervaring! Caravane werkt samen met ministerie van Waterstaat in Senegal, en maakt zich sterk voor behoud van man groven en de omgeving." Henry en Martine zijn nu bezig met het opzetten van Epouk Ouna, een milieueducatief lesprogramma Peel en Maas staat ook op het Wereldfestival! voor lokale scholen in Senegal.Tij dens het festival verhalen de twee over hun missie en tonen daarbij ook fraaie beelden. GASTVRIJHEID Brigitte de Bruin uit Eist geeft tekst en uitleg tijdens het Wereld festival in Meerlo over het KNP (Kafue National Park) dat in de buurt van Kalundu View ligt, het dorpje waar SOS Meerlo-Wanssum een basisschool bouwt. Een dele gatie van SOS was te gast in dit park en heeft zelf ondervonden dat dit park een positieve uitwer king heeft op de lokale bevolking. KNP-promotions is een Zambiaans reisbureau dat is gevestigd in de hoofdstad Lusaka (Zambia) en een kantoor heeft in het Gelderse Eist. KNP Promotions verzorgt safari tours in Zambia naar het Kafue National Park en natuurlijk ook naar de wereldberoemde Victo- riawatervallen, een van de zeven wereldwonderen. "Deze unieke tours kenmerken zich door de combinatie van wildlife' en cul tuur. In het park kun je worden opgehouden door overstekende olifanten, ontmoet je leeuwen tij dens de nachtsafari en sta je oog in oog met geeuwende nijlpaarden tijdens de bootsafari", aldus Brigit te de Bruin."Naast deze ervaringen beleven onze gasten de gastvrij heid van de Zambinaanse bevol king in de traditionele dorpen en wordt er gedanst en gegeten. Ook bezoeken wij lokale projecten, zoals scholen, een microkrediet project en een speciale rninera- lenmijn die geleid wordt door een vrouw." Studenten van de universiteit van Leiden van het FBJ Kuiperinsti tuut grijpen het Limburgse festival aan om promotie te maken voor de opleiding talen en culturen in Afrika. Het is een groep die bestaat uit heel enthousiaste studenten die betrokken zijn bij het wel en wee van het continent Afrika. Het Wereldfestival Meerlo-Wanssum vindt plaats op zondag 29 juni van 11.00 tot 18.00 uur in en bij het Megelsprong Evenementen Cen trum te Meerlo. Een multicultureel festival met muziek, zang, dans, workshops, kunst, markt en een Afrikaans dorp. Meer info: www. knp-promotions.com en www. caravane-casamance .com Eric Euwals is de nieuwe koning van het St.-Willibrordusgilde uit Geijsteren. Hij was de beste van 35 gildebroeders die zich onlangs in de strijd om het koningschap mengden. Eric Euwals schoot de vogel als eerste, na 489 schoten, naar beneden. Rick Vermeulen werd tot koning van de aspiranten gekroond. Zij Vl.n.r.:koningin Karin Euwals jeugdkoning Rick Vermeulen en koning Eric Euwals. zijn de opvolgers van koning Henk Weijers en zijn koningin Mia en jeugdkoning Bas van Bergen. Tevens werd de jubilerende keizer Hay Boom gefeliciteerd met zijn 40-jarig keizerschap en geëerd met een mooi zilveren schildje. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2008 | | pagina 11