Fanfare Merselo 90 jaar Eindvoorstelling Marti ne succes Harmonie Sub Matris Tutela Oostrum 90 jaar Venray weer in teken van Muzikaal Totaal Demonstratie houtbewerking Wildcard voor dj Jeroen Boom Het huis der dwazen Niets! PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 19 juni 2008 - Pagina 25 In september van dit jaar is het negentig jaar geleden dat het toenmalige kerkbestuur van Merselo besloot tot de oprichting van een fanfare. Dit om de dorpse, maar natuurlijk vooral de kerkelijke, feestelijk heden op te luisteren en meer aanzien te geven. Het kerkbestuur was lange tijd tevens het bestuur van de fan fare, vandaar ook dat de vereni ging de naam kreeg Kerkelijke Fanfare St. Oda. Tevens wordt in 2008 het feit gevierd dat veertig jaar geleden een drumband werd opgericht. Na 90 jaar is de vereni ging nog springlevend en ook nu worden nog dorpse en kerkelijke aangelegenheden muzikaal opge luisterd. De fanfare komt al bijna twintig jaar uit in de le divisie De Oostrumse muziekver eniging Sub Matris Tutela werd in januari 1918 op initiatief van Edmond Van de Venne als fanfare opgericht en in 1927 omgezet in een harmonie. De naam Sub Matris Tutela bete kent Onder Moeders Bescherming en refereert daarmee aan het feit dat Oostrum al meer dan 650 jaar een Maria bedevaartsoord is. Bij de oprichting telde de vereniging 24 leden. Nu, 90 jaar later, bestaat de vereniging uit zo'n 140 leden. De muziekvereniging bestaat uit een harmonie-orkest (65 muzi kanten), een tamboerkorps (tien leden), een leerlingenorkest, een samenspelgroep voor de allerjong ste leerlingen en een viertal leer- Het centrum van Venray staat op vrijdag 27 juni weer in het teken van de muziek, want dan wordt Venray Muzikaal Totaal (VMT) 2008 gehouden. Tijdens deze twaalfde editie van VMT bie den zo'n 35 muziekgezelschap pen een wisselend programma. Er is muziek op podia op het Hense- niusplein, het Schouwburgplein, De Bleek en de Grote Markt. Een breed scala van koren, joekska- pellen en andere mobiele muzi kanten zorgen voor een muzikale sfeer in de winkelstraten van het Venrayse centrum.Vanaf 14.30 uur kan men al genieten van muziek op het Henseniusplein. Daar zijn dan optredens van onder andere de Muziekwerkplaats en het Seni orenorkest. Op de andere pleinen start het programma om 18.00 uur en dan beginnen ook de mobiele muziekgroepen met spelen in de winkelstraten. Tot 01.00 uur is er livemuziek op de muziekpleinen van de FKM en staat thans onder de bezielende leiding van dirigent Frank Steeghs uit Grubbenvorst. Zij heeft al vijf keer met veel suc ces deelgenomen aan het Tema- toernooi inVenlo. Door verhuizingen, studie etc. is het aantal actieve leden bij de fanfare, net als bij veel vereni gingen, gedaald. Om de aanwas van muzikanten in de toekomst veilig te stellen is met de basis school en muziekschool Venray een overeenkomst gesloten voor muziekonderwijs. De drumband heeft een aantal jaren geleden een herstrart gemaakt en bestaat op dit moment uit vooral jeugdige leden. Met instructeur Henk Mar tens uit Leunen beleeft ook deze groep veel plezier aan het samen muziek maken. Reden genoeg om ling-tamboers. Daarnaast heeft de vereniging nog diverse buitenge wone leden. Het orkest en leerlin genorkest staan onder leiding van dirigente Betty Bartels uit Overas- selt. Daarnaast heeft de muziek vereniging ook een actieve drum band. De drumband speelt op het hoogste niveau, de le divisie. Deze groep staat sinds april van dit jaar onder leiding van instructeur Hans Simons. Het orkest heeft in 2003 in de 3e divisie deelgenomen aan het bondsconcours van de KNFM in de Maaspoort inVenlo. De con coursdeelname werd beloond met een score van 91,92 punten en dat betekende een le prijs met promotie naar de 2e divisie en lof der jury. Vier jaar daarna, op 4 november 2007, werd opnieuw van Venray. Op de Bleek stopt het programma om 00:00 uur. De winkeliers zorgen dat ook het winkelend publiek aan zijn trek ken komt. Zij houden 2=1 acties en zijn tot 23.00 uur geopend tij dens het zogenaamde Late Night Shoppen. De organisatie van VMT is te herkenen aan de oranje body warmers. Venray Muzikaal Totaal is een muziekfeest voor jong en oud. Daarom wordt er van 18.00 uur tot 20.30 uur het kinderpodium gehouden op de Grote Markt. De jury heeft vier bekers te verdelen tijdens dit kinderpodium. Er zijn wisselbekers voor de winnaars van de beste live-act, de beste playback-act, de beste dans en er is een wisselbeker voor het meest originele optreden. Op www. venraymuzikaaltotaal.nl. staat het laatste nieuws, het programma, informatie over de muzikanten en een paar dagen na het evenement vindt men er foto's. in september beide jubilea te vie ren met een driedaags feest. Op vrijdag 19 september wordt door de Groep Geleidewapens uit Vredepeel een Galaconcert aange boden. Dit concert wordt verzogd door de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht. Ook musicalsterren Brigitte Neijman en Martin van der Starre verlenen hun medewer king aan dit optreden. Met een professionele geluidsinstallatie en lichtshow staat dit alles garant voor de show Going Dutch 2008. Op zaterdag 20 september wordt een driekapellenshow gehouden. Er zijn optredens door de kapel len Freunde Echo uit Overloon, de Crombacher Musikanten uit Kerk- rade en de Maaskapel uit Wessem. De kapellen waren reeds meer dere malen te gast in Merselo. Zij staan nog steeds garant voor deelgenomen aan een concours en beoordeelde de jury tijdens het concours in Noordwijkerhout het optreden van de harmonie met 85,67 punten, een le prijs met promotie naar de hoogste divisie in de Nederlandse blaasmuziek, de le divisie.Ter ere van dit 90- jarige bestaan worden op 3 en 4 oktober, in samenwerking met de band van Guido's Orchestra, twee theaterconcerten onder de naam SMT Guido in Concert gehou den. Sinds jaar en dag is Harmonie Sub Matris Tutela een begrip in Oostrum-Venray en omgeving. De samenwerking met Guido Diete ren, enkele leden van zijn orkest en een aantal zangers, waaronder sopraan Wendy Kokkelkoren, Roy Verbeek, Marjolein Kuenen en Ben Op zondag 22 juni wordt in Museum 't Freulekeshuus in Venray een volgende tech niek uit de steentijd gede monstreerd, namelijk het bewerken van hout. Er zal te zien zijn hoe een stam van ongeveer twee meter bij 30 cm. wordt beslaan met een kant- of beslagbijl. Deze wordt vervolgens uitgehold met een dissel en kan dan als voer- of drinkbak (trog) gebruikt wor den. Zonder drinkwater kun je niet. Mensen gaan in de prehistorie dan ook wonen in de buurt van een vennetje of rivier. Waar deson danks een gebrek aan drinkwater dreigt graaft men in de latere pre historie een waterput teneinde bij het grondwater te kunnen komen. Om te zorgen dat de wanden van de put niet kunnen instorten maakt men een beschoeiing van gevlochten wilgentenen of houten stammetjes. Soms wordt een uit geholde boomstam gebruikt, zoals in Hulst in 323 na Christus, of een houten wijnvat van de Romeinen. In Hoogriebroek is op het erf van een 3e eeuwse boerderij een vier kante waterput, opgebouwd uit horizontale eiken balken, terugge vonden. Boven in 't Freulekeshuus kunt u de waterputten uit Hulst Wat gebeurt er als U niet adverteert goede muziek en show en zullen ook ongetwijfeld nu weer voor een geweldige sfeervolle avond zorgen. Zondagmorgen wordt begon nen met een mis, speciaal ter nagedachtenis aan alle overleden leden. Hierna volgt een minicon- cert waar alle geledingen van de vereniging inclusief de basisschool hun medewerking aan verlenen. Hierna volgt een dorpsbrunch.Als laatste onderdeel van de jubileum feesten gaat Los Zand uit Over loon optreden tijdens het spat- schoppen. Voor de brunch dient men zich van te voren aan te mel den. De jubileumfeesten worden gehouden in een feesthal aan De Hees in Merselo. Kaarten rerserve- ren kan bij de familie Ploegmakers via telefoon (0478)546362. Ruhl is er een die past in een beeld van enthousiasme, dynamiek en jeugdig elan dat nog steeds past bij de 90-jarige harmonie. Kortom, bijzondere concerten waarbij de combinatie van kwalitatief hoog staande amateur-muzikanten en professionele artiesten voor een juiste balans zorgen. Verdere infor matie staat op www.smtinfo.nl en kaarten zijn te bestellen via de Venrayse schouwburg. Andere hoogtepunten dit jaar zijn de medewerking van de Oostrumse Harmonie samen met Harmonie Euterpe uit Venray aan het BUITENgewoon LSO concert op zondag 29 juni op het St.Anna- terrein en de huldiging van de jubilarissen later in dit jaar. en Hoogriebroek bekijken. In de prehistorie zijn geen win kels, dus al het gereedschap dat je nodig hebt moet je zelf maken. Vaak wordt gedacht dat in de Steentijd al het gereedschap van (vuur)steen werd gemaakt. Dat komt omdat steen goed bewaard blijft in de bodem en archeologen het daardoor veel terugvinden. De prehistorische mens gebruikt ech ter ook vaak hout, bot en gewei om werktuigen van te maken. Bij gunstige omstandigheden, in een natte bodem waar geen zuurstof bij kan komen, blijven dergelijke voorwerpen soms bewaard. Zien we in de vitrine een stenen bijl of een vuurstenen pijlpunt liggen, moeten we ons realiseren dat er ooit een houten handvat aan geze ten heeft, maar dat deze vergaan is. Deze demonstratie is de zesde in een serie van acht, die het museum organiseert bij de ten toonstelling Oersurvival, die te zien is tot en met 21 september 2008.Archeologische vondsten uit Venray en omgeving leren ons van alles over het leven en het overle ven in de prehistorie. Soms lijkt dat leven verrassend anders en soms ook heel herkenbaar voor ons. Kijk ernaar en verwonder u. Oersurvival gaat over het zorgen voor voedsel, voor een dak boven je hoofd en voor een lekker warm pak om aan te trekken. Kunt u overleven zonder supermarkt? En zonder centrale verwarming en elektrische apparaten? Bent u wel of niet goed in prehistorische technieken? Probeer het uit! Het museum is geopend op woens dag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepsbezoek of klassenbezoek is mogelijk op afspraak. Boekenmarkt De vrienden van verpleeghuis Elzenhorst houden op zaterdag 21 juni een boeken-, platen- en cd- markt. De markt begint om 11.00 uur en duurt tot ongeveer 15.00 uur en wordt gehouden in ver pleeghuis Elzenhorst De Tamboe rijn in Horst. De opbrengst van de markt komt ten goede aan de bewoners. Boeken langer lenen Tijdens de zomerperiode wor den de boeken van 30 juni tot en met 10 augustus voor vier weken uitgeleend. Deze extra lange uitleentermijn geldt voor alle materialen die normaal drie weken geleend kunnen worden, zoals boeken en tijdschriften. De overige materialen als video 's, cd- roms en dvd 's behouden hun uit leentermijn van een week. Ook de sprinters, net nieuw verschenen romans, blijven de uitleentermijn van twee weken behouden. In deze zomerperiode mogen twaalf materialen geleend worden. Voor wie alleen tijdens de vakantie tijd heeft om te lezen, biedt de biblio theek een abonnement voor twee maanden aan. Ook kan men kie zen voor een gratis abonnement waarbij betaald moet worden voor elk boek dat geleend wordt. In de bibliotheek worden doorlopend afgeschreven tijdschriften, kinder boeken en boeken voor volwas senen te koop aangeboden. Uitge breide informatie over het aanbod van de bibliotheek is te vinden op www.biblionu.nl. Expositie hobbyisten In juli en augustus worden er in het ziekenhuis in Venray tekenin gen tentoongesteld, die gemaakt zijn door amateurs, die op dins dagmiddag, donderdagmiddag en vrijdagmorgen het Hobby- en Creativiteitencentrum aan de Prins Bernhardstraat in Venray bezoeken. De vrijdagmorgengroep wordt begeleid door Martin Arens, die als vrijwilliger alleen maar wat aanwijzingen hoeft te geven over bijvoorbeeld perspectief, verhou dingen of kleurkeuze. Er wordt heel precies en intensief gewerkt. Ook de gekozen onderwerpen zijn zeer uiteenlopend. De groepen van dinsdag- en donderdagmiddag worden begeleid door Jo Hoede- makers. Zij maakt zelf ook acryl- en olieverfschilderijen. Bij haar in de groep werkt ieder op z'n eigen niveau. Ze worden door elkaar geïnspireerd en plezier en ont spanning staan op de eerste plaats. Veel acryl- en olieverfschilderijen zijn vervaardigd door de maandag middag hobbygroep. Deze groep wordt vakkundig begeleid door Theo Goumans. De expositie laat zien dat alle deelnemers talent hebben en dat er al gevorderden zijn. Al deze groepen bestaan uit ongeveer acht personen. Niet alleen wordt er hard gewerkt aan de kunstwerken, maar tevens wor den er allerlei zaken besproken die niet direct betrekking hebben op het tekenen en schilderen. Er zijn mensen bij die al vanaf 1999 aan de activiteiten deelnemen en nog steeds met veel plezier bezig zijn. Verder heeft Seniorservice nog tal van andere hobby's te bieden. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt van zondag 22 tot en met 29 juni elke middag een demonstratie quilten gegeven. Quilten is een oude handwerk techniek waarvan de eerste stap bestaat uit het aan elkaar naaien van losse lapjes van uiteenlo pende kleur. Daarna pas wordt het eindproduct gemaakt met het patchwork als kleurrijke boven laag. De kinderactiviteit op zon dagmiddag sluit hierbij aan. Ook de stoelenmatter en de smid zijn aan het werk. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De bijzondere activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Fandag Cash On Delivery Cash On Delivery, de band van Ad Weiten, gitaardocent aan het Kunstencentrum Jerusalem in Venray, houdt op zondag 22 juni vanaf 14.00 uur zijn jaarlijkse fan clubmiddag in De Witte Hoeve in Venray. De Canadese band South Mountain is deze middag te gast. Deze formatie bulkt van het talent met Steve Piticco en Don Reed in de hoofdrol. Zowel vocaal als instrumentaal staat het als een huis. South Mountain brengt tra ditionele countrymuziek in een modern jasje. Sologitarist en zan ger Steve Piticco is in Canada al diverse malen gekozen tot Instru mentalist van het Jaar. Ook in Nederland veroverde hij zowel in 1993 als 1994 een award in deze categorie. Piticco is een veelge vraagd studiomuzikant. De leerlingen van Dans school Martine uit Well hebben van hun middag- en avond voorstelling in De Maaspoort een groot succes gemaakt. Willy Wonka Vertelt, een vrije dansvertaling van het boek Sjakie en de chocoladefabriek, geschre ven door Roald Dahl, trok in totaal zo'n duizend bezoekers naar Venlo. De ruim driehonderd leerlingen uit de regio rondom Well, de dansers zijn onder meer afkomstig uit Venray, Horst, Meer- Het KVW-lied is terug Jaren geleden kende Kinder vakantiewerk Venray een lied, beter bekend als het Staplied. Een zoektocht van organisatielid Erica Claassen heeft dit lied boven water gekregen en heeft samen met kin derkoor de Bandelieren een nieu we versie opgenomen. Het vinden van de melodie was lastig, want er waren geen oude opnames van het lied in het archief. Oud- organisatielid Jacqueline van den Heuvel kende de melodie nog wel en heeft deze voorgedragen aan de organisatie van KVW. Claassen is vervolgens begonnen met het schrijven van een nieuwe tekst en samen met Kinderkoor De Ban delieren is het lied in een studio opgenomen. Kinderkoor de Bande lieren gaat het Staplied tijdens het aanstaande Venray Muzikaal Totaal om 20.00 uur op de Grote Markt ten gehore brengen. Natuurlijk is het lied ook tijdens KVW veel te horen en zal het regelmatig gezon gen gaan worden. Voor de mensen die niet kunnen wachten, is het lied is te beluisteren op de site van Kindervakantiewerk. Dit jaar doen bijna 950 kinderen mee aan de activiteitenweek. De kinderen zijn allen afkomstig uit Venray en kerkdorpen. Kindervakantiewerk vindt dit jaar voor de 57e keer plaats en wel van 7 tot en met 11 juli. Meer informatie is te vinden op www.kvw-venray.nl. Minister wil toch werk maken van truckruns Minister Eurlings (Verkeer en Waterstaat) heeft tijdens de behandeling van het onderwerp Europese regelgeving en Truck runs aangegeven dat hij in Europa in zal zetten op een uitzonde ringspositie voor Nederlandse truckruns. Tevens heeft Eurlings aangegeven dat hij met de bran che om tafel gaat om de omvang van het probleem en de standpun ten van de verschillende partijen op een rij te zetten. De Truckrun in Horst aan de Maas is één van de vele vrijetijdsinitiatieven, waarbij vrachtwagenchauffeurs duizenden gehandicapten een geweldige dag bezorgen. Europese regelgeving met betrekking tot het aangepas te rijtijdenbesluit zou voor deze truckruns het einde kunnen bete kenen. De gemeenteraad van Horst aan de Maas is naar aanleiding van dat dilemma op 3 juni een petitie gestart. Op 10 juni werden er aan de vaste kamercommissie al 8285 handtekeningen aangeboden. De gemeenteraad is verheugd dat de minister nu heeft aangegeven zich in Europa sterk te willen maken voor het behoud van de truckruns. Om het pleidooi van de minister in Europa kracht bij te zetten, is de petitie van Horst aan de Maas nog steeds opengesteld. Twee grote brancheorganisaties uit het ver voer, de EVO (Eigen Vervoerders Organisatie) enTLN (Transport en Logistiek Nederland, hebben zich deze week solidair getoond met de actie. Voor meer informatie en het laatste nieuws zie www.red- detruckrun.web-log.nl of www. horstaandemaas.nl. lo-Wanssum, Bergen en Boxmeer, hebben de grenzen van hun dan stalent opgezocht om de bezoe kers een onvergetelijke middag en avond te bezorgen en dat is ze goed gelukt. Martine Janssen is meer dan tevreden. "Het is heel erg veel werk geweest, maar het resultaat maakt alles goed. Tot het laatste moment is het spannend hoe het publiek reageert, maar geluk kig heb ik achteraf veel reacties gekregen dat het niveau van de De veertienjarige Jeroen Boom uit Maashees is als tweede geëindigd en daarmee Wildcard-winnaar geworden tijdens de voorronde bij de jaarlijkse talentenjacht De Kunstbende. Deze werd gehouden in het poppodium De Effenaar in Eind hoven. De Kunstbende is een orga nisatie die op zoek is naar jeugdig cultureel talent. Boom deed in de categorie Dj.Al sinds zijn tiende is Boom, artiestennaam Dj-Jay, bezig met het mixen en opnemen van muziek. Op zijn twaalfde is zijn dj-set gedraaid op radio 538 door dj Tiesto.Toen draaide hij nog vooral trance muziek, maar tegen woordig draait hij vooral vrolijke, funky en energieke housemuziek. Nu treedt hij wel eens op in de regio maar door de prijs die hij heeft gewonnen bij De Kunst bende mag hij op verschillende festiviteiten in Brabant gaan optre den. Als Wildcard-winnaar mag hij niet direct door naar de landelijke finale, maar moet hij eerst genoeg stemmen krijgen van het Neder landse publiek. Samen met zes 'In die tijd zwierf ik door Oslo. Ik was vervuld van een groot verdriet dat toen al jaren duurde, eerst alleen voelbaar als een traagheid in mijn lichaam, een druk in mijn hoofd, ik stelde me graag voor dat een bloedvat in mijn her sens op springen stond en dat een warme golf binnenkort alle gedachten, alle beelden zou verdrinken. Ik zou in een gedachteloze duisternis weg zakken, ik zou verdwijnen. Als dat bloedvat maar sprong. Maar dat gebeurde nooit. Ik stopte met eten, stopte met slapen. Liep 's nachts dun gekleed over straat om kou te vatten. Ik las Sylvia Plath. Dronk whisky op een nuch tere maag, zette keihard Janis Joplin op'. Dit zijn de woorden van Hajna, die op een dag in maart 1978 over de drempel van de gesloten afdeling van Het Baken wordt gedragen. Ze heeft honderdzestig hechtingen in haar lichaam nadat ze door een grote etalageruit is gesprongen. Ze is nog maar vier entwintig jaar, maar ze wil alleen maar dood. Het huis der dwazen is een roman vol dramatische gebeurtenissen en lotgevallen, geschreven met veel humor en warmte. Karin Fossum toont niet langer haar grote psychologische inzicht maar ook haar maatschaooeliike voorstelling ook dit jaar weer omhoog is gegaan. Ik sta er soms zelf versteld van hoeveel de dan sers in zo'n jaar hebben geleerd. Ze hebben zich op het podium soms met knikkende knieën van hun beste kant laten zien en ik ben erg trots op ze. Tijdens de finale, met al die dansers in kos tuum op het toneel, voelde ik de emotie. Het is prachtig om mijn leerlingen zoveel plezier te zien hebben met mijn passie: dansen in elke mogelijke vorm." andere kandidaten is hij nu te zien en te horen op de website van de Spitskrant. Iedereen kan op Dj-Jay stemmen. Op zondag 22 juni is er in Amsterdam een Dj-Masterclass door 's werelds grootste techno dj Michel de Hey.Alle prijswinnaars van de categorie Dj mogen hierbij aanwezig zijn.Tijdens deze master class wordt ook bekend gemaakt wie van de wildcard winnaars er in de finale staat. Stem Dj-Jay op www.spitsnet.nl engagement. Fossum is op haar best wanneer ze wanhopige men sen schildert die niet in staat zijn te leven zoals ze zouden willen leven. Karin Fossum (1954) is een van de grootste schrijvers uit Noor wegen. Ze schrijft psychologische romans met veel aandacht voor sfeer en geloofwaardige persona ges. Haar eerste boek, Eva's oog, werd bekroond met de gerenom meerde Glazen Sleutel. Ze krijgt steevast jubelende recensies en brak inmiddels internationaal door. Het huis der dwazen wordt verfilmd. Het huis der dwazen is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Priis: 21.95 euro. Boekrecensie in Peel en Maas Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 25