Helaas regeerde de kerktoren bij de herindeling Oranje: euforie komt op gang Jeugdsportfonds snel van start Subsidie TC Rodhe voor rolstoeltennis Schuttersveld wil brievenbus terug NLW bezorgt post gemeente Kurstjens Gunhoek ff ff ook voor üw tuin PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Statenlid Jan Loonen pleit voor regionaal denken De stofwolken van de herin deling zijn weer opgetrokken. Na enkele verhitte maanden zijn de gemeentegrenzen met ingang van 2010 duidelijk. Ook in Meerlo-Wanssum is de rust teruggekeerd. Jan Loonen kijkt met gemengde gevoelens terug naar de heftige herinde- lingsstrijd. "Toch wel teleurge steld", reageert het CDA-Sta- tenlid. "Niet over de uitkomst, maar over hoe het tot stand gekomen is. Horst aan de Maas begon met landjepik en de eigen kerktoren regeerde in de dorpen. In plaats van 'eilanddenken' had het belang van de regio voorop moeten staan. Dat heb ik helaas gemist in de hele discussie." Loonen is blij dat al het gedoe achter de rug is. Venray krijgt Geijsteren, Wanssum en Blitters- wijck, terwijl de gemeente Horst aan de Maas qua inwoneraantal bijna even groot wordt als Venray. Horst krijgt Sevenum en de ande re drie dorpen van Meerlo-Wans- sum (Meerlo,Tienray en Swolgen) erbij."Het ligt gevoelig en herinde ling is altijd een moeilijke discus sie die heftig gevoerd wordt. Toch hoop ik dat we de krampachtige kerktorengedachte eens kunnen loslaten. De emotie nam te veel de overhand. Het gepraat over de dorpsgrenxen is eigenlijk een non discussie. We moeten het maar gauw vergeten." In de 'blauwdruk'van de provin cie was geheel Meerlo-Wanssum aan Venray toebedeeld. Dat bleek onhaalbaar. De CDA'er wijst erop dat Venray zijn status als tweede grote centrumgemeente in Noord- Limburg is kwijtgeraakt. In verge lijking met andere gemeenten is Venray niet veel beter geworden van de herindeling. "Want Horst is straks even groot. Venray heeft altijd veel geïnvesteerd in cen trumvoorzieningen als middel punt van de regio. Horst zal dit nu ook claimen." Loonen waarschuwt ervoor dat Venray letterlijk in het verdomhoekje terechtkomt. "Venray zit in de uithoek van de provincie en dreigt geïsoleerd te raken. Het grenst alleen nog aan Horst. Wat resteert is de provincie grens met Brabant", zegt Loonen, die hierin juist grote kansen ziet. "Want Venray grenst aan vier grote gemeenten: Boxmeer, St.Anthonis, Gemert-Bakel en Deurne. Venray moet veel meer de samenwerking opzoeken met de Brabantse buren. Daar hoor je veel te weinig over. Er wordt veel gesproken over de noord-zuid verbinding. Maar voor Venray is de oost-west as zeker zo belangrijk. In de economische visie van de gemeente mis ik dit ook. Venray zet zichzelf hierdoor op slot", waarschuwt hij. In het provinciehuis in Maas tricht ziet Loonen hoe Zuid-Lim burg over de landsgrenzen met België en Duitsland heenkijkt. Denken in de Euregio is er heel gewoon. Internationalisering en globalisering zijn gevleugelde termen. "Terwijl ik hier in Noord- Limburg vaak het idee heb dat de provinciegrens nog een grotere belemmering is dan de landsgrens. We moeten over onze grenzen heenstappen. De provinciegrens mag voor mij, in overdrachtelijke zin welteverstaan, helemaal ver dwijnen." Als voorbeeld noemt het Sta tenlid de komst van een groot glastuinbouwgebied van 150 hec tare tussen Deurne en Ysselsteyn. "Dat ligt heel dichtbij, vlak over de provinciegrens. Ik mis ook de afstemming met steden als Deur ne en Helmond. Bijvoorbeeld over de vestiging van kantoorlocaties. Er liggen hier grote economische kansen die onvoldoende worden benut. Wij als provinciebestuur leggen ook veel te weinig contact met de Brabantse Staten." Loonen hoopt dat door de komst van grotere gemeenten het regionaal denken aan kracht zal winnen. "We moeten inzien dat we er allemaal beter van kun nen worden. Al moeten we soms iets inleveren. Er is nog veel te doen. Ik verwacht dat de nieuwe gemeenten hun grotere slagkracht zullen benutten." Het Venrayse Statenlid heeft hoge verwachtingen van de Flori- ade in 2012. "Noord-Limburg mist toch een icoon zoals Jeu Spren- gers dat was. De Floriade richt zich vooral op de agrologistiek, het groen en het plantaardige.Ter wijl juist in Venray de dieren sterk vertegenwoordigd zijn. Het pro ject Sciencelink paste hier goed bij. Alleen ontbrak ook hier de samenwerking met Brabant. Kijk eens welke grote bedrijven er in Boxmeer op dit gebied zijn met Stork, Nutreco en Intervet." De provincie heeft 200 mil joen euro in kas om grote regio nale projecten een flinke finan ciële impuls te geven. Het geld is afkomstig van Essent-dividenden. Bedrijvenpark Klavertje 4, op het Floriadeterrein, was het meeste noordelijke project. Onder meer op aandringen van het CDA is het Maasproject Ooijen-Wanssum er als zesde aan toegevoegd. Hier onder vallen ook de rondweg, de haven en woningbouw in Wans sum. Eerder heeft de provincie al 3,5 miljoen euro beschikbaar gesteld voor de rondweg om de kern van Wanssum. Na de zomer zal het kabinet een besluit nemen over de gebiedsontwikkeling Ooijen-Wanssum. Bij een positief besluit kunnen in 2009 de eerste projecten van start gaan. Bewoners Prins Bernhardstraat houden traditie in ere Venray kleurt langzaam oranje. De euforie zal na de 3-0 winst op wereldkampioen Italië alleen maar toenemen. In de Prins Bernhardstraat was het maandagavond al volop Oranje Boven. Verslag gever Jan Leijsten was erbij aanwezig. Waar het ouderwetse buren- gevoel nog heerst, daar stijgt de oranjekoorts het snelst zodra een EK of een WK zich aandient. In de Prins Bernhardstraat is het Wim Coxplein het epicentrum. Hier bevindt zich de Oranje-arena. Wanneer het Nederlands elf tal zijn laatste oefenwedstrijd afwerkt, dan slaat het oranjevirus weer toe bij Wim Cox en zijn buurtgenoten. De garage wordt ontruimd. Rondom zijn zo'n 25 stoelen neergezet met in het mid den ruime tafels. Als de muren en het plafond versierd zijn, dan is de Cox-arena er helemaal klaar voor. De fanatieke Oranje-aanhang gaat er maandagavond eens goed voor zitten. Geen stoel blijft onbezet. "Door het jaar heen vieren we de verjaardagen en we gaan eens vissen of fietsen. Maar de grote voetbaltoernooien zijn toch de uitschieters. Dan is het geen kunst om de buurt bij elkaar te krijgen", vertelt Wim Cox. Maandagavond kwart voor negen. In Bern klinkt de aftrap van Nederland-Italië.Al ruim van tevo ren zit de Cox-arena vol met twaalf dames en evenzoveel heren. De gekoelde drankjes staan op tafel en aan chips en borrelnootjes is eveneens geen gebrek. De tv staat in de opening van de carport. Cox: "Als het regent dan gaat de deur dicht. Dan zitten we in het over dekte Prins Bernharddome." Wat ooit begon bij het EK van 1992 in Zweden is uitgegroeid tot een traditie. De nervositeit is voelbaar bij de ware fans tijdens het spe len van de volksliederen. Terwijl Indi Cox, opa's oogappel is twee jaar en drie maanden oud, vrolijk ronddartelt in een leeuwenpak met staart. De wedstrijd is begon nen. Er volgt links en rechts wat commentaar, maar de beleving is toch beheerst. "Ja, het is een gedis ciplineerd publiek hier", merkt Ben Philipsen op. "We hebben ook afspraken gemaakt. Zo is vloeken verboden, alhoewel het toch wel eens gebeurt." Wim Cox haakt in: "En winden laten ook", lacht hij. "Nee, hatelijkheden worden hier niet geuit. Ook niet als we tegen Duitsland voetballen." De negentienjarige Lindsey Phi lipsen, al jarenlang onder de lat bij het eerste damesteam van Venray, is een aandachtig volgster. "Ja, ik kijk altijd en let dan speciaal op de keepers. Ik ben een fan van Edwin van der Sar, vooral om zijn uitstraling. Ook kan ik genieten van Heurelio Gomes. Ik houd echt van voetbal en ga ook altijd naar Venray 1 kijken." De sfeer zit er goed in. Er han gen leeuwen in alle soort en maten maar slechts in één kleur: oranje. Er zijn ballen met allerlei lichtjes en de deur van de koelkast gaat op zijn tijd open en dicht. Het 'olé, olé, olé' klinkt steeds vaker en toeters ondersteunen de aanval- simpulsen van Oranje. Je waart je zowaar langs de lijn. Na een klein halfuur scoort Ruud van Nistel- rooy de openingstreffer. En dat is te horen ook.Annie Cox, die in de huiskamer met drie vriendinnen aan het kaarten is, zal wel even zijn opgeschrikt Toch is het voor Annie, Annelies Janssen, Katja van De stemming in de Cox-arena zat er goed tijdens de EK-ived- strijd Nederland-Italië. Ham en Margot Philipsen geen reden zich ook in het oranjege- druis te storten. Ze laten het voet bal voor wat het is, ze houden het bij de vier azen. Er klinken felle tonen van afkeuring als Gatusso met slechts geel genadig wegkomt, na een charge op uitblinker Giovanni van Bronckhorst. De kenners voor de buis zijn al snel zeker van hun zaak: de buit is binnen. Aan een plaats in de finale twijfelt na de 3-0 overwinning bijna niemand meer. In ieder geval morgen (vrij dag) zal de Cox-arena in de Prins Bernhardstraat weer vollopen. En als het aan deze fanatieke Oranje supporters ligt, dan zal het tot op de dag van de finale op 29 juni in Wenen zo blijven. Stimulans voor sporten kinderen van minima Het college is akkoord gegaan met de oprichting van een jeugdsportfonds in Venray. Het fonds bestaat al enkele jaren in Nederland. Het heeft aangetoond een goede stimulans te zijn om kinde ren, uit gezinnen onder of op het sociaal minimum, aan het sporten en bewegen te krij gen. De afgelopen jaren heeft het jeugdsportfonds een forse groei doorgemaakt. Het doel is om kinderen gelijke kansen te bieden hun talenten te ontplooien op het gebied van sport, onderwijs, kunst en cultuur. Ongeacht het inkomen van hun ouders. In 2007 is het jeugdsport fonds Limburg opgericht. De bedoeling is dat zoveel mogelijk gemeenten in de provincie mee doen. In de commissie Maatschap pelijke Diensten heeft Lokaal Aktief al eerder gepleit voor de oprichting van een jeugdsport fonds in Venray. Commissielid Tom van den Hoek haalde daarbij het succes vanVenlo aan. Het begon in 1996 in Amster dam-Zuidoost waar Harrie Postma jeugdhulpverlener was. Hij werkte met Humphrey, een jongen die zwaar getraumatiseerd was door de Bijlmerramp. Humphrey leefde alleen nog maar op tijdens een potje voetbal. Maar lid worden van een voetbalvereniging was voor zijn ouders onbetaalbaar. Zo kwam Postma op het idee voor het opzetten van een jeugdsport fonds. Zo hebben de afgelopen jaren duizenden kinderen uit een achterstandssituatie in Amsterdam kunnen sporten. Het ministerie van VWS heeft het landelijk jeugdsportfonds opdracht gegeven om dertig lokale fondsen over heel Neder land op te richten. Inmiddels zijn het er veertien, waaronder het jeugdsportfonds Limburg en Venlo. Het jeugdsportfonds Maas tricht is in oprichting. Ouders zijn soms financieel niet in staat de contributie te betalen, waardoor hun kinderen niet in verenigings verband kunnen sporten. Lid worden van een sportclub is niet alleen goed voor de gezond heid, maar het bevordert tevens de fysieke en mentale ontwikke ling. Het brengt de kinderen spe lenderwijs gevoel voor discipline bij. Het creëert zelfvertrouwen en eigenwaarde, leert kinderen doe len stellen, doorbreekt isolement en stimuleert de sociale integra tie. Verder werkt sportbeoefening preventief op schooluitval en jeugdcriminaliteit. Verenigingen zijn zo tevens in staat nieuwe doelgroepen te bereiken waar door meer begrip en sociale cohe sie ontstaan. De beleidsterreinen sport, wel zijn, onderwijs en armoedebestrij ding kunnen een bijdrage leveren aan het jeugdsportfonds. Een groot voordeel voor een deelnemende gemeente is dat de ingezette mid delen worden aangevuld met een bijdrage zowel uit het landelijke als het provinciale fonds. Het geld dat de gemeente beschikbaar stelt, kan uit bestaande budget ten komen. Zoals het armoede beleid en de SZW-middelen die door staatssecretaris Aboutaleb beschikbaar zijn gesteld voor deze doelgroep. De gemeente Venray beschikt voor 2008 over 65.000 euro. Hiervan wordt 35.000 euro ingezet voor het jeugdsportfonds. Het jeugdsportfonds sluit ook goed aan bij reeds bestaande mini maregelingen in Venray, zoals de participatieregeling. Deze abonne mentsregeling vergoedt deelname aan sport- en culturele activiteiten tot een maximumbedrag van 110 euro per gezinslid. De gemeente overweegt om aanvragen van jongeren op het gebied van sport te vergoeden uit het jeugdsportfonds en de participatieregeling alleen nog in te zetten voor culturele activitei ten. Dit sluit ook goed aan bij het kunst- en cultuurbeleid. Jongeren moeten zich thuis voelen in de gemeente Venray, waar zij de ruimte krijgen hun talenten te ontwikkelen door deelname aan sportieve, recreatie ve en culturele activiteiten. Venray ontvangt van het jeugdsportfonds Nederland 10.000 euro voor het op te richten lokale fonds. Ook het jeugdsportfonds Limburg stelt geld beschikbaar. De oprichting van het jeugdsportfonds vergt ongeveer zes maanden. En wordt een eigen bestuur gevormd en er moet een front- en backoffice worden ingericht. De gemeente Venray wil hiervan een stageopdracht maken voor studenten van de Hbo-oplei- ding Sport en bewegen in Nijme gen of Sittard. Ook Maastricht en Venlo maken veelvuldig gebruik van stagiaires van deze Hbo-oplei- dingen. Op nieuw tennispark aan Bosweg Tennisclub Rodhe krijgt van de gemeente Venray een subsi die van 1.700 euro. Het bedrag is bedoeld voor een aanpas sing voor rolstoeltennissers van het nieuwe tennispark aan de Bosweg. De subsidie wordt beschikbaar gesteld uit het Wmo-budget. Tennisclub Rodhe start binnen kort met de bouw van een nieuwe accommodatie aan de Bosweg in Venray. De tennisvereniging, die momenteel gehuisvest is in Land- weert, wil het nieuwe onderko men ook geschikt maken voor mindervaliden en andere gehandi capten. Op termijn wil TC Rodhe invalidensport aanbieden. De ten nisclub beschikt momenteel nog niet over gehandicapte leden. In de regio Venray is rolstoel- tennis minimaal ontwikkeld. Het tennispark van TV Ysselsteyn is toegankelijk voor mensen met een beperking en er is een inva lidentoilet. Er is geen aangepaste douche of alarminstallatie. De dichtstbijzijnde gelegenheid voor rolstoeltennis is in Belfeld of in Gennep. Door een bijdrage te leveren aan de aanpassing van de accommodatie, kan de gemeente een belangrijke bijdrage leveren aan de ontwikkeling van rolstoel tennis in Venray en de regio. TC Gennep telt vierhonderd leden van wie negentien gehandicapte leden zijn. Het ledenaantal van TC Rodhe is vergelijkbaar. Gezien het inwoneraantal van Gennep (minder dan de helft van Venray) en de regiofunctie die Venray ver vult, is de verwachting dat door het meewerken aan rolstoelten nis op termijn een redelijk aantal gehandicapte leden gebruik zal gaan maken van de tennisaccom- modatie. Het bevordert tevens de integratie van gehandicapte leden in het reguliere verenigingsleven. In de kadernota Sport en Bewe gen staat als strategische doel stelling dat alle inwoners van de gemeente Venray moeten kunnen sporten. Er gaat speciale aandacht uit naar mensen met een beper king. De gemeente Venray neemt ook deel aan het project "Ieder een kan sporten". In dit regionale project worden voornamelijk jon geren met een beperking gestimu leerd om te gaan sporten. TC Rodhe moet voor het toe gankelijk maken van het tennis park bijna 12.000 euro uittrekken voor een invaliditeitsvoorziening. De begroting van TC Rodhe is voorgelegd aan Chambers, een bouwkundig adviesbureau voor woningaanpassingen. Chambers geeft aan dat ver hoogde toiletpotten en kranen algemeen gebruikelijk zijn. Daar bij wordt opgemerkt dat één dou chegelegenheid voor invaliden voldoende is. Om het tennispark vrij toegankelijk te maken voor ouderen en mensen met een han dicap, moeten er geen obstakels zijn zoals hellingbanen en dub bele deuren. Omdat de bouw van het nieuwe tennispark aan de Bos weg nog moet beginnen, kunnen bouwtechnische voorzieningen voor toegankelijkheid zonder al te veel meerkosten nog worden meegenomen. contactlenzen De brievenbus bij zorgcen trum Het Schuttersveld is enkele weken geleden verwij derd door TNT Post. De bewo ners van het zorgcentrum, die vaak slecht ter been zijn, heb ben hier grote moeite mee. "Ja, dit is heel vervelend voor de bewoners", zegt teamleider Ellen Hartendorp van Het Schut tersveld. "Zolang ik weet heeft die brievenbus hier aan de Bergweg er altijd gestaan. Hij stond twin tig, dertig meter van de ingang af. Tot onze verrassing kregen we onlangs een brief waarin stond dat de brievenbus wordt weggehaald. Nu moeten de bewoners naar de brievenbus bij de Hoge Beek aan de Noordsingel. Dat is een afstand van zeker vijfhonderd meter. Voor ouderen met een rolstoel of een rollater is dat wel erg ver." TNT Post is momenteel bezig de rode brievenbussen te vervan gen door nieuwe oranje exem plaren. "We kijken tevens of de spreiding nog wel goed is", zegt een woordvoerster van TNT Post. "Hemelsbreed geldt een afstand van vijfhonderd meter. Het kan dus voorkomen dat sommige brie venbussen helemaal verdwijnen, zoals die bij Het Schuttersveld. Als het zorgcentrum hier veel klach ten over krijgt, dan kunnen ze bij ons bezwaar maken. Wellicht dat de brievenbus dan weer kan terugkeren." Ellen Hartendorp heeft het al besproken met de cliëntenraad. "We zullen kijken welke actie we kunnen ondernemen. Want de bewoners vinden dit niet fijn. We hebben inderdaad al veel klachten gehad." De gemeente Venray gaat de postbezorging uitbesteden aan de NLW Groep. Er is een proef periode afgesproken van drie maanden. Na afloop wordt bekeken of de samenwerking definitief wordt voortgezet. De NLW Groep werkt goedkoper dan TNT Post. De gemeente rekent op een kostenbespa ring van 16 tot 20 procent. Op jaarbasis levert het een voor deel van 12.000 euro op. Onder de naam Business Post is de NLW Groep een paar jaar gele den begonnen met postbezorging, mailingservice en koeriersdien sten. Business Post heeft momen teel 65 postbezorgers in dienst die onder meer werkzaam zijn voor de Noord-Limburgse gemeenten Meerlo-Wanssum, Meijel, Venlo en Helden. Ook scholen en vereni gingen behoren tot de klanten kring. NLW Groep wil de dienst verlening graag verder uitbreiden en aast op werkzaamheden voor gemeentelijke organisaties. De NLW Groep verzorgt de sociale werkvoorziening. Het bedrijf biedt ook inwoners uit de gemeente Venray, die een afstand hebben tot de reguliere arbeids markt, de kans op het verkrijgen en behouden van betaald werk. De NLW Groep heeft de afgelo pen jaren verlies geleden. Er dreigt een verhoging van de gemeente lijke bijdrage om de exploitatiete korten van de NLW Groep op te vangen. De NLW Groep is bezig een omslag te maken van traditi onele industriële werkzaamheden naar meer dienstverlenende activi teiten. De gemeente Venray heeft bekeken welke werkzaamheden voor uitbesteding in aanmerking komen. Als eerste kwam de exter ne postbezorging in beeld. De proefperiode kan ingaan als de liberalisering van de Post- wet per 1 juli 2008 doorgaat. Momenteel is het bezorgen van post onder 50 gram exclusief voorbehouden aan TNT Post. Het bezorgen van post boven 50 gram mag door andere partijen, zoals de NLW Groep, worden verzorgd. Na doorvoering van de liberalisering vervalt het monopolie van TNT Post voor postbezorging onder 50 gram. Na anderhalve maand vindt de eerste evaluatie plaats. Er wordt bekeken hoe de samenwerking bevalt en of de postbezorging voldoet aan de kwaliteitseisen. Bij een positieve uitkomst wordt het structureel uitbesteed aan de NLW Groep. Behalve het kostenvoordeel wijst de gemeente erop dat het ook een belangrijk maatschappe lijk effect heeft door het creëren van extra werkgelegenheid. Auto ontvreemd Bij de inbraak in een woning aan de Julianastraat in Venray is don derdagmorgen tussen omstreeks 01:00 uur en 06:45 uur een perso nenauto ontvreemd. Het gaat om een donkerkleurige Mazda Demio. Hoe de inbrekers toegang tot de woning hebben gekregen, is nog onduidelijk. De politie onderzoekt de zaak en vraagt getuigen zich te melden via 0900-8844 (lokaal tarief) of via Meld Misdaad Ano niem (0800-7000). bezoek onze site: www.gunhoek.nl Venrav De Hoveniers 0478-57i800 Dodelijk ongeval in Leunen Op de Veulenseweg in Leunen is vrijdagmorgen omstreeks 11:40 uur een 67-jarige man uit Leunen om het leven gekomen bij een verkeersongeval. Het ongeval is vermoedelijk ontstaan toen een 60-jarige automobilist uit Beunin- gen, rijdende in de richting Leu nen, door nog onbekende oorzaak in botsing kwam met de 67-jarige fietser. De man fietste in dezelfde richting als de automobilist. Het slachtoffer is ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. De poli tie heeft forensisch onderzoek op de plaats van het ongeval verricht. De politie is op zoek naar getui gen van het ongeval en vraagt de getuigen zich te melden via 0900- 8844 (lokaal tarief). Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Donderdag 12 juni 2008 - Pagina 3 Noorderhof 20 Venray 0478-550630 Multimate Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray, Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl -NmGï?

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3