Sjakie in de chocoladefabriek Bands strijden voor Zomaarpop 2008 Concert in Mariakapel Pinkpopkunst bij Op De Töffel Spektakel op Schouwburgplein What's on a man's mind geopend Poco a poco in Grote Kerk Hampelemanne in Cambrinus De som der dagen PEEL EN MAAS Donderdag 12 juni 2008 - Pagina 25 De Maaspoort in Venlo vormt op zaterdag 14 juni het decor voor twee bijzondere voorstellin gen met de intrigerende titel Willy Wonka Vertelt. Martine Janssen heeft het beroemde verhaal van Roald Dahl vertaalt naar dans voor de ruim driehonderd leerlingen van Dansschool Martine: een fami lievoorstelling om niet te missen. "Sjakie en de Chocoladefabriek is een dankbare inspiratiebron", vertelt Janssen, eigenares van Dansschool Martine. "Hij beleeft zoveel avonturen, dat ik al onze dansstijlen erin kan verwerken: van klassiek ballet en tapdans tot breakdance en jazz. Hierdoor is op het podium continu van alles te zien. Snoep, chocola, zuurstok ken en kauwgomballen spelen natuurlijk een belangrijke rol in de dansvoorstelling." De leerlingen van Dansschool Martine komen behalve uit haar vestigingsplaats Well vanuit de hele regio: inwo ners van Bergen, Venray, Horst en Meerlo-Wanssum zijn goed verte genwoordigd in de voorstelling. "Bovendien doen er dansers van alle leeftijden mee", vult Martine aan. "De jongste is vier, de oud ste zal ergens in de veertig zijn. De dansers hebben echter één ding gemeen: ze houden allemaal van dansen!" Voor Janssen (24) is houden van dansen een van zelfsprekendheid die ze graag op haar cursisten overdraagt. "Ik heb gedanst zolang ik me kan herin neren. Al in groep zeven van de lagere school wist ik dat ik van dansen mijn beroep wilde maken. De dansopleidingen van het Valu- ascollege en de Rotterdamse Dansacademie stimuleerden mijn liefde voor dans alleen nog maar meer. Ik vind optreden leuk, maar lesgeven is nog veel leuker! In het derde jaar van de dansacade mie ben ik op zaterdagen les gaan geven in Well en na mijn afstude ren was de groep leerlingen al zo groot dat ik met de dansschool ben gestart. Dat is nu ruim drie jaar geleden."Aan de voorstelling op 14 juni werken enorm veel vrijwilligers mee."Zonder hen was zo'n voorstelling niet mogelijk", benadrukt Janssen. "Natuurlijk is er vooraf veel werk gaan zitten in het bedenken van de dansen en vooral ook in de logistiek. Wie moet wanneer op, wie staat waar; ik plan van tevoren alle details. Maar er zijn meer voorbereidende werkzaamheden nodig voordat de dansers op het podium staan. Een werkgroep bedenkt de kostuums en decors, die daarna ook wor den gemaakt door vrijwilligers. Op de dag zelf zijn begeleiders nodig, wordt er geschminkt en speelt de logistiek weer een cruci ale rol. Al met al zijn het slopende weken." Dansschool Martine staat voor het derde jaar op rij in De Maaspoort, deze keer met twee voorstellingen: om 15-30 uur en om 19-30 uur. Kaarten voor Willy Wonka Vertelt zijn te verkrijgen via www.dansschoolmartine.nl. of te bestellen via telefoonnummer (0478)501851. Bij OJC Watjang?!? in Oirlo barst op de zaterdagen 14 en 21 juni de strijd los bij de bandwedstrijd Battle of the Watjang 2008. Acht bands uit heel Nederland gaan dan strijden voor een plek op Zomaar pop 2008. Dit tweedaagsfestival, is al jaren een bekend festival in regio en omstreken: grote regio nale, nationale en zelfs internatio nale acts stonden al op de podia van het festival. In het verleden stonden er grote acts als The Opposites, Candy Dulfer, de Beatbusters, Krezip, Rowwen Heze, the Sheer en de Heideroosjes. Dit jaar vindt het spektakel plaats op 11 en 12 oktober. De voorbereidingen zijn al in volle gang en de Battle of the Watjang is daar een groot onderdeel van, want zoals gezegd mag de beste band over de twee avonden het festival op de zondag gaan openen. Op zaterdag 14 juni begint deze strijd: vier bands uit de regio gaan het spits gaan afbij ten. De eerste avond gaan vooral bands uit de regio met elkaar de strijd aangaan. Op zaterdag 21 juni gaan nationale bands de strijd aan. Het tijdstip waarop de bands gaan spelen wordt bepaald door middel van een loting. De volgende bands treden 14 juni aan: El Bandito,The Schmucks, Don Capo enAwesom- O. De eerstgenoemde is de jong ste en nieuwste band uit Venray: El Bandito. De punkrock van deze verfrissende bands is onwaar schijnlijk verrassend: snoeiende gitaren voeren hier de boventoon. Covers van verschillende punk rockbands als AC/DC en Queens of the Stoneage komen voorbij. Sinds kort zijn ze begonnen met het schrijven en spelen van eigen nummers. De tweede band, The Schmucks speelt ook punkrock, maar zijn afkomstig uit Horst. Grote overeenkomst met El Bandi to is dat ze ook punkrock spelen, maar zei spelen enkel alleen eigen nummers. De andere band komt ook uit de buurt, zei zijn namelijk afkomstig uit een van de kerkdor pen van Horst, America. De band Awesom-O speelt hetzelfde genre als de eerder genoemde bands namelijk punkrock, maar dan iets in hardere vorm. De laatste band Don Capo is werkelijk van een heel ander kaliber: zij gaan name lijk knallen met hun relaxte maf- fiamuziek, zoals ze zelf zeggen. Deze band afkomstig uit Heerlen heeft al heel wat ervaring met optredens, maar weten zij de jury te overtuigen. Wie is de beste band en mag Zomaarpop gaan openen? Het spektakel op zaterdag 14 en zaterdag 21 juni begint beide keren om 20.00 uur. Kijk op www.watjang.nl voor meer informatie. Voor de achtste keer wordt op de langste dag van het jaar, zater dag 21 juni, in de Mariakapel in Holthees het seizoen afgesloten met het Midzomernachtconcert. Dit jaar staat het concert in het teken van Ierse, Schotse en Sche ve theaterfolk. Het Midzomer nachtconcert is niet zo maar een concert, het is in feite een groot feest, waarbij de muzikanten er steeds zorg voor dragen, dat niet alleen naar goede kwaliteit muziek geluisterd kan worden, maar waar in ze tevens er aan bijdragen dat de bezoekers in beweging komen en waar nodig uit volle borst even mee gaan zingen. Dit jaar wordt het Midzomernachtconcert ver zorgd door de theaterfolkgroep KNIJN. De groep bestaat uit zes muzikanten die op een geheel eigen manier, ondersteund door onder meer een aantal zeer excen trieke muziekapparaten een Iers, Schots en Scheef repertoire bren gen. KNIJN is in 1980 spontaan ontstaan als straatband en inmid dels uitgegroeid tot een graag geziene theaterfolkgroep in vele Nederlandse theaters en op vele festivals. Juist in de week vooraf gaand aan het Midzomernachtfeest in Holthees hebben ze op geheel eigen wijze hun muzikale bijdrage nog geleverd aan het zeer beken de Oerol Festival op Terschelling. Vrijwel geen enkele folkband weet haar muziek zo overtuigend op het publiek over te brengen als deze hyper-, maar bovenal interac tieve en theatrale groep muzikan ten. Niet zelden komt het voor dat al bij het inzetten van het eerste akkoord het publiek massaal en ongeremd het lied overneemt. KNIJN is niet alleen muziek om naar te luisteren, maar vooral ook om naar te kijken. Besloten hun kerende liefdes, in jigs en reels uitgevoerd, worden afgewisseld door meerstemmig bezongen tafe relen op vissersschepen die soms in plaats van een horizontale een verticale koers varen met alle tra gieken van dien. Vioolklanken die via gevoelige snaren de hartstocht van Lisdoonvarna weergeven, wor den gevolgd door een up-tempo trekzaksolo, die vlekkeloos het drankgebruik in de Ierse pub ver tolkt. KNIJN meemaken leidt tot een ware symbiose, met alle con sequenties van dien, en waarbij het niet is uitgesloten dat heftige emoties zoals dansachtige uitspat tingen naar boven komen. KNIJN meemaken houdt niet op bij het einde van haar voorstelling, maar is slechts het begin. De muziek van KNIJN neem je mee naar huis, gaat in je bloed zitten, je hoofd raakt er vol van, schalt door de kamer, op het toilet, op je werk en over al waar je komt. Een paar weken afkicken in Ierland of Schotland na zo'n voorstelling lijkt dan de enige remedie. Uiteraard zorgt de cate ring van de Mariakapel bij dit feest weer voor de bijpassende hapjes en drankjes. De inwendige mens wil op zijn Iers en Schots verwend worden, waardoor de sfeer van het grote feest met KNIJN alleen nog maar verder verhoogd zal worden. Wie dit feest mee wil maken, kan om 21.00 uur terecht in de Maria kapel, het tijdstip waarop het feest gaat beginnen. Kaarten kunnen gereserveerd worden bij de familie Ermers via telefoon (0478)636480 en bij de familie Wijenberg via telefoon (0478)636390. Kaarten kunnen ook besteld worden via www.mariakapel.nl, en als er nog kaarten voorradig zijn, dan kan men vanaf een half uur voor aan vang van het concert nog kaarten kopen bij de ingang van de kapel. De Locht Door medewerkers van Streek museum De Locht in Melder- slo wordt op zondag 15 juni in samenwerking met leden van het IVN de jaarlijkse fietstocht gehou den die leidt langs traditionele boerenerven en tuinen. Tevens kan onderweg een traditionele boerenschans bezocht worden waar leden van het IVN toelich ting geven. De start is tussen 10.00 tot 14.00 uur vanaf De Locht. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De bijzondere activiteiten op zondag beginnen om 14.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Nieuwe expositieruimte AMBA Kunsthandel en lijstenmakerij AMBA in Venray heeft een nieuwe expositieruimte geopend. Het oude kantoor, dat vlak achter de winkel lag, is verplaatst naar ach ter waardoor er ruimte was voor een kleine, mooie expositieruimte. Inmiddels is de hal tijdelijk inge richt met kunstwerken van voor namelijk Clemens Briels en Jan Maessen, maar binnenkort worden de eerste exposities gehouden in de nieuwe ruimte. Geïnteresseer den kunnen vrijdagavond onder het genot van een wijntje tijdens de koopavond een kijkje komen nemen in de ruimte. Voor vragen over de ruimte kan men deze avond terecht bij Jan Maessen. Zie ook www.amba-online.com. BiblioNu In de bibliotheek wordt van 25 juni tot en met 6 juli speciale aandacht gegeven aan het luister- boek. Een goede timing zo vlak voor de zomer, met de vakantie voor de deur en lange autoritten en vliegreizen in het verschiet. Eenmaal op de vakantiebestem ming aangekomen is het heer lijk luisteren in de hangmat, luie stoel of op het strand. Maar ook voor de thuisblijvers is een luis terhoek een prettige manier van ontspannen. Het aanbod van luis terhoeken is enorm toegenomen en luisterhoeken genieten een groeiende populariteit. Niet alleen literaire romans maar ook detecti ves, historische romans, korte ver halen, gedichten en familieromans zijn ingesproken op cd.Tijdens de week van het luisterhoek is het bij BiblioNu Venray mogelijk om luisterhoeken in de bibliotheek te beluisteren. De uitleentermijn van luisterhoeken is drie weken met betaling van leengeld. Ook voor kinderen zijn tal van luister- boeken te leen zoals verhalen en sprookjes die worden voorgele zen. Voor de luisterhoeken van de jeugdafdeling hoeft geen leengeld betaald te worden. Eind juni start de jaarlijkse affichecampagne Zomerlezen van de CPNB. Auto mobilisten en treinreizigers zien vijf BN'ers lezen in parken en op andere zomerse plekjes. Behalve in bibliotheken en boekhandels, zijn de affiches ook te zien op tal van plaatsen verspreid door het land - op perrons, langs wegen en bij tankstations. Een handige tip is om in de vakantie kennis te maken met de bibliotheek. Bij BiblioNu Ven ray kan men voor 5,25 twee maanden lid worden en gebruik maken van de uitgebreide col lectie. Waar vakantiegangers ook dankbaar gebruik van maken zijn de afgeschreven boeken die de bibliotheek te koop aanbiedt. Om afgeschreven boeken te kopen hoeft men geen lid te zijn van de bibliotheek. Meer informatie is te vinden op www.biblionu.nl. In het kader van het tienja rige jubileum staat er in het Koningskerkje in Vierlingsbeek een bijzondere combinatie van beeldende kunst en muziek op het programma. Tijdens het pop festival Op De Töffel op zondag 15 juni zijn er Pinkpopschilderij en te zien van William Otermans. Ook vertelt de kunstenaar over zijn backstage ervaringen. Verder is het Koningskerkje deze dag weer één van de podia bij Op De Töffel met optredens van BJ Baar- tmans, The Watchman, Okieson en Lucky Fonz III. Behalve goede muziek en goede sfeer valt er via de schilderijen van William Oter mans ook nog een beetje Pinkpop te beleven. Deze kunstenaar was vorig jaar backstage bij Pinkpop, hij schudde persoonlijk de han den van optredende bands zoals Muse, Linkin'Park en Iggy Pop. Hij had daar de beschikking over een containeratelier en schilderde rechtstreeks de energieën van de artiesten en hun muziek. Het Ope ningsdoek maakte hij samen Jan Smeets, dé man van Pinkpop. Een aantal van deze Pinkpopdoeken hangt tijdens Op De Töffel in het Koningskerkje. William Otermans vertelt tussen de optredens door hoe deze doeken zijn ontstaan, over zijn contact met de bands en hoe hun muziek hem inspireerde tot deze werken. Ook wil hij ingaan op vragen uit het publiek. Een weekend later zijn er meer Pinkpopschilde rijen van William Otermans in het Koningskerkje te bezichtigen. Op zaterdag 21 en zondag 22 juni kan men terecht van 13.00 tot 17.00 uur. De Venrayse bands Rooy2U en Bob hebben ter ere van het 34e internationale judotoernooi opge treden op het Schouwburgplein in Venray. Ruim 2000 toeschou wers waren getuige van dit muzi kale spektakel! Het feest begon na de finish van de jeugdvierdaagse met Band op bezoek. Met oude en nieuwe hits werd het publiek goed in de stemming gebracht. Daarna was het de beurt aan Rooy2U.U2-hits zoals Sunday bloody Sunday, Pride en nog vele anderen werden uit volle borst meegezongen. Vanuit de DJ Mobile opende Fred Welschen, voorzitter van Stichting Odapark en voorzit ter Federatie Holland Auto motive, afgelopen zondag in het Odapark in Venray de ten toonstelling What's on a man's Mind van de Rotterdamse kun stenaar Olaf Mooij. "Wie de tentoonstelling heeft bezocht zal zijn eigen auto anders gaan zien, meer als een persoon. Je gaat je bijvoorbeeld afvragen welk kapsel bij jouw auto past", aldus kunstenaar Mooij. Welschen gaat in zijn openingstoespraak in op de liefde die mannen hebben voor auto's. "We besteden veel geld aan auto's. Daarbij spelen emotie, beleving, identiteit en status een belangrijke rol. Deze aspecten vind je terug in de kleur en vormgeving van een auto. Aan een man kun je vaak zien wat voor een auto hij heeft." Mooij trekt volgens Welschen de grote liefde van mannen voor de auto in het absurde. "Mooij geeft de auto een menselijk trekje. Hij laat zien dat een auto wordt geboren, leeft en sterft." Het resultaat van de verbeeldingskracht van Olaf Mooij zijn bijzondere kunstobjec ten geworden: auto's met kapsels, slappe auto's, een Braincar en een DJ mobile. De tentoonstelling What's on a man's mind is een samenwerkingsproject tussen het Odapark en Galerie Petra Nosthei- de-Eycke in Nettetal. Welschen: "Deze bijzondere tentoonstelling is het begin van een belangrijke verandering voor het Odapark. Wij gaan in de toekomst meer grens overschrijdend samenwerken met beeldende kunst instellingen in de regio. Daardoor kunnen we meer grote projecten ontwikke len, hopen we meer bekendheid te krijgen en meer bezoekers. Bovendien zal de samenwerking met andere partners leiden tot artistieke kruisbestuiving." De tentoonstelling What's on a man's Mind is in het Odapark in Venray is te bezichtigen tot en met zondag 14 september op dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De Grote Kerk in Venray is op zaterdag 14 juni tussen 14.00 en 16.00 uur opengesteld. Strijker sensemble Poco a poco, onder leiding van Sander Hendrix, gaat werken van Schubert, Albéniz, Dvo?ak, Beethoven en Bartók uit voeren. De uitvoering begint om ongeveer 14.30 uur. Poco a poco, een strijkersensemble uit Venray, is opgericht in 2004 en telt op dit moment 18 leden, maar is altijd op zoek naar nieuwe leden. De repe titie is op donderdagavond. De Venlose hiphop- en funk- formatie Hampelemanne staat op zondag 15 juni op het podium van Cambrinus in Horst. Hampele manne is geen dj/mc act, maar een volledige achtkoppige band die in het Venloos dialect ryhms in een aanstekelijke mix van funk, hiphop, dance en soul gieten. Het begon allemaal onschuldig toen acht jongeren in het culturele hart van Venlo, Q4, hiphop funk begonnen te maken in het Venloos dialect. Intussen ligt er de debuut EP Heej is 't te Doon en is er een videoclip gemaakt door video kunstenaar Paul Ritt. En vanaf dat moment gaat het erg goed met de band. Direct na de release komen de Hampelemanne op nummer 2 binnen in de Limbo Top 10. De aandacht wordt steeds groter, want de band stormde ook van niets binnen op de tweede plek van FRET's Lowlands top 25. Improvisatie, expressie en interactie is wat de Hampele manne kenmerkt. Optredens monden steevast uit in een gezel lig feest waar het publiek geen genoeg van krijgt en ook de toe vallige toeschouwer die niks met deze muziekstroming heeft blijkt onwillekeurig te zwichten voor de aanstekelijk swingende expres sie en originaliteit die deze band uitstraalt. Het concert begint om 16.00 uur. Boekrecensie in Peel en Maas Een vrouw die haar volwas sen dochter heeft verloren, vertelt in deze roman hoe zij haar leven langzaam aan weer oppakt. Zij moet talloze dalen door voordat ze weer zin en plezier krijgt in het bestaan. Op de weg die ze gaat, heeft ze steun aan haar familie, een bonte verzameling eigenzinnige mensen, wier levens door onverwachte gebeurtenissen worden gekleurd. En wanneer die door Allende wor den opgetekend, leidt dat vanzelf tot prachtige verhalen. Onder weg komt ze een man tegen, die net als zij al wat ouder is en door het leven is getekend.Twee eigen wijze en krachtige personen, dat betekent heftige botsingen en grote passie. Die vrouw is Isabel Allende zelf. In dit boek richt zij opnieuw het woord tot Paul en vertelt zij hoe het haarzelf en de familie is vergaan na Paula's dood. Met recht kan men zeggen dat De som der dagen de roman van haar leven is. Isabel Allende (Lima, 1942) was journaliste in Chili voordat zij met haar debuutroman Het huis met de geesten de wereld veroverde. Daarna schreef zij vele andere boeken die allemaal zeer succesvol waren, zoals Liefde en schaduw, Eva Luna, Het goud van Tomas Vargas, het oneindige plan, Paula,Afrodite, Fortuna's dochter, Portret in sepia en Zorro. Enkele van haar romans zijn verfilmd, ze ontving verschillende literaire prijzen en ze is sinds 2004 ambas sadrice voor de Hans Christiaan Andersen-stichting. Momenteel woont en werkt ze als schrijfster en journaliste in San Francisco. De som der dagen is te koop bij boek handel Van den Munckhof. Prijs: 19,50 euro. t Cultuur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 25