'Einde aan grote overschotten' Dubbelconcert componisten Ons Genoegen koninklijk Jan des Bouvrie schildert voor ProminentenKunst Strijd tegen hoge parkeertarieven IJ ELEKTR0FIETS SPECIALIST lri*4>J kf W*Mr ril tlgl t/m 20 juni bij besteding van 30,- dubbele fleuri's op intratuin PEEL EN MAAS Wethouder Van der Broeck (CDA) voorspelt een einde aan de grote overschotten. Door scherper te begroten en enke le megaprojecten (renovatie gemeentehuis en masterplan Brukske) die op stapel staan, zal 2007 het laatste jaar zijn waarin de gemeente meer dan 2 miljoen euro overhield. De tussenstand van 2008 toont zelfs een negatief beeld. De eerste vier maanden van dit jaar laten een tekort zien van 272.000 euro. Uit voorzorg is er alvast 494.000 euro uit de algemene reserve gehaald om tegenvallers voor de rest van het jaar op te vangen. De overschotten van de afgelopen jaren kwamen vooral door inci dentele meevallers. Zoals de extra dividenduitkering van Essent van 624.000 euro. Deze meevaller is nu alvast opgenomen in de meer jarenbegroting. Een lastig punt blijft de vaak onberekenbare uit kering uit het gemeentefonds. De gemeente is voor de helft van de inkomsten afhankelijk van het Rijk. In de commissie Middelen waren er louter positieve reacties op de jaarrekening die sloot met een winst van 2,3 miljoen euro. Ondanks een sluitende meerja renbegroting zijn er ook zorgen over de toekomst. "Het overschot van 2,3 miljoen is prima", vindt Toon Loonen (CDA). "We kunnen nu geld reserveren en dat is nodig voor de forse uitdagingen van de komende jaren. Het is ook een goede start van de nieuwe fusie gemeente." Theo Mulders (Samenwerking) spreekt van een mooi resultaat. "Maar het gaat erom, wat is er uit gevoerd en tegen welke kosten", aldus Mulders die opmerkt dat de reserves wel erg hoog zijn opge lopen. Ook de andere partijen staken de loftrompet over de jaar winst. Michiel Hermans (PvdA) plaatst wel kanttekeningen bij de grote verschillen tussen de diverse programma's. "Er zijn soms grote afwijkingen en enkele inciden tele meevallers bepalen het resul taat. Waren die niet te voorzien geweest", vraagt Hermans zich af. Frans van der Kruijf (WD) wijst op enkele grote projecten zoals de sporthal, centrum op de schop, masterplan Brukske, St. Anna en de renovatie van het gemeente huis. "Met dit ambitieniveau wordt het nog een hele kluif de gezonde financiële positie vast te hou den. Deze projecten vormen een behoorlijke aanslag op de financi ële middelen", aldus de WD'er. Richard de la Roy (Lokaal Aktief) vroeg zich af wanneer de Venrayse burgers eens iets gaan merken van al die overschotten. "De mensen moeten steeds meer betalen voor energie, riolering en parkeren.Terwijl de gemeente het geld in de algemene reserve stopt die toch al behoorlijk gevuld is." Van der Broeck geeft toe dat sommige meevallers wellicht te voorzien waren. De opzet is ze voortaan zoveel mogelijk in de begroting op te nemen. "Maar enkele meevallers waren niet te voorspellen. De uitkering uit het gemeentefonds laat bijvoorbeeld grote fluctuaties zien." Volgens de wethouder van financiën is er geen enkele reden voor somberheid. "Er komen inderdaad enkele heel grote pro jecten aan. Maar daarvoor zijn we al aan het sparen. De algemene reserve is veel groter dan wat we feitelijk nodig hebben. Daarnaast genereren we ook inkomsten uit woningbouw en verkoop van bedrijventerreinen." Ook Van der Broeck hoort opmerkingen van burgers over de jaarlijkse overschotten. "Ze weten dat we geld overhouden en ze vra gen waarom het niet daar en daar aan besteed wordt. Het liefst wil ik voor sinterklaas spelen, maar voorzichtigheid is toch het meest verantwoord. De burgers merken wel dat de lokale lasten niet stij gen. De afvalstoffenheffing is zelfs aan het dalen." Het Weijerkoor uit Boxmeer en het Boxmeers Vocaal Ensemble houden op zondag 8 juni vanaf 20.00 uur een dubbelconcert in de Kapel van de Zusters van Julie Postel aan de Veerstraat in Box meer. Een deel van de opbrengst is bestemd voor de stichting Moria. Op het programma staan a capella werken van bekende componisten uit heel Europa. Het Weijerkoor onder leiding van José Doodkorte brengt tijdens dit concert een groot scala aan recent werk ten gehore. In het eerste deel worden Engelse liede ren van Ralph Vaughan Williams en Arthur Sullivan vertolkt. In het tweede deel komen, naast werken van Busto en Rheinberger, vooral Oost-Europese en Scandinavische liederen vanAlfvén, Delius, Kodaly en Sibelius aan bod. De liederen zijn soms vrolijk, soms weemoe dig, maar altijd verrassend. Afwis selend met het Weijerkoor brengt het Boxmeers Vocaal Ensemble onder leiding van Ton van de Weem in twee delen een groot aantal liederen tot leven. In het eerste deel worden werken uitge voerd van onder meer Bruckner, Gallus, Richard Wagner en Sme- tana. Het tweede deel voert dwars door Europa heen met Duitse, Engelse en Franse liederen van diverse grote componisten zoals Schubert, Vaughan Williams en Attaignant. Toegangskaarten zijn verkrijg baar via de leden van de koren en bij de kassa op zondag 8 juni. Reserveren kan ook via www. weijerkoor.nl. of www.boxmeers- vocaalensemble.nl. Beide koren mogen zich al jaren verheugen over het feit dat zij voor hun con certen gebruik kunnen maken van de Kapel van de Zusters van Julie Postel. Als blijk van waarde ring komt daarom een deel van de opbrengst van dit concert ten goede aan de stichting Moria, opgericht door de fraters Maris- ten en de Zusters van Julie Postel. Deze stichting richt zich op de opvang, begeleiding en voorlich ting van (ex)gedetineerde jonge ren en is de afgelopen tijd vooral bekend geworden door zuster Agneta van de zusters van Julie Postel. Zij voerde een campagne via het KRO televisieprogramma Sister Act, om een drietal zaken voor de jongeren te realiseren, dit onder het motto: "Eigen schuld, dikke bult? Het zal je eigen kind maar overkomen!" Het is de zuster al aardig gelukt om een nieuwe inrichting voor de woonkamers van het Moria-huis te realiseren en daarmee een veilig, huiselijk thuis te creëren. Er is echter meer geld nodig voor de inrichting van de werkplaats en voor stageplekken bij bedrijven. Muziek lenen De grootste muziekbibliotheek van Nederland is de Centrale Dis cotheek Rotterdam. Men praat dan over meer dan 300.000 cd's, zo'n 10.000 muziek-dvd's en 300.000 lp's! Het grootste gedeelte van deze muziekcollectie kan direct geleend worden met de dienst Leendirect via BiblioNu. Men kan de gewenste materialen 24 uur per dag, zeven dagen per week aanvra gen. Vervolgens wordt de gevraag de cd, lp of muziek-dvd verstuurd naar de eigen bibliotheek. Er wordt automatisch een e-mail ver zonden zodra het materiaal daar klaar ligt. LeenDirect is in samen werking met de landelijke website Bibliotheek.nl. ontwikkeld. Leden van BiblioNu Venray: Nadat men zich bij de eigen bibliotheek heeft aangemeld voor LeenDirect kun nen de gewenste materialen via www.MuziekWeb.nl. aangevraagd worden. Leden van BiblioNu Horst aan de Maas: via de catalogus kan men inloggen via de optie Mijn Menu en vervolgens via de optie Mijn Muziek Web. Men wordt op die manier automatisch ingelogd in de catalogus van Muziekweb www.muziekweb.nl. Behalve aanvragen van muziek geeft Muziekweb tips over de muziek keuze. Informatie over de gekozen muziekgroep, muziekstijlen, tips, muziekselecties en een muziekwe- bwijzer. Uitgebreide informatie is te vinden op www.biblionu.nl. Merselonaar aangehouden Een 4l-jarige man uit Merselo is donderdagavond aangehouden voor vernieling bij de woning van zijn ex-vriendin in Horst. Daarbij werden de voordeur en diverse goederen zoals een vitrinekast in de woning vernield, terwijl zij niet thuis was. Buurtbewoners waarschuwden de politie, waarna hij werd aangehouden. De politie maakt proces-verbaal op. Alzheimer Café Venray Het Alzheimer Café Venray is op maandag 9 juni open voor alle mensen met dementie, hun part ners, familieleden en betrokkenen. Hulpverleners en andere belang stellenden zijn ook van harte wel kom. Alle gasten leren en profite ren van eikaars kennis en kunde. Het thema voor deze avond is: De rol van de huisarts bij dementie. Gastspreker is huisarts mevrouw M. Stevens van huisartsenpraktijk Veltum. Het Alzheimer Café Venray vindt plaats in De Kemphaan in Venray. Inloop is vanaf 19.00 uur en aanvang van het programma is om 19-30 uur. De avond wordt uiterlijk 22.00 uur afgesloten.Voor meer informatie kan men contact opnemen met het Informatiecen trum Geestelijke Gezondheid via telefoon (0478)527066. Kroon op jubileumviering Muziekvereniging Ons Genoegen uit Oirlo heeft zondag uit handen van loco- burgemeester Lei Heidens de Koninklijke Erepenning ont vangen (foto). Deze penning is de fanfare uit Oirlo verleend bij gelegenheid van de viering van haar 100-jarig bestaan. Deze muziekvereniging is een kwalitatief hoogstaand muziekge zelschap, dat ook een belangrijke maatschappelijke functie vervult. De fanfare treedt vaak op bij maatschappelijke activiteiten en ondersteunt feestelijke en/of gedenkwaardige momenten in niet alleen Oirlo, maar ook in Venray zelf. De vereniging telt 126 leden op een dorp van circa 1200 inwoners. Dat is ruim 10% van de bevolking, wat aangeeft hoezeer deze vereniging in de Oirlose gemeenschap geworteld is. In 2004 werd de fanfare Lim burgs kampioen op het bonds- concours in Roermond en in 2005 zelfs landskampioen in Tegelen. De Koninklijke Erepenning wordt slechts zelden verleend en alleen bij hele bijzondere jubilea. In de gemeente Venray heeft alleen het Venray's Mannenkoor dit ereteken ontvangen bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan in 1959- Met de toekenning van de Koninklijke Erepenning werd de 'kroon' gezet op het jubileumfeest van de 100-jarige fanfare. Lions Club Venray houdt op zaterdag 6 september het twee de ProminentenKunst Gala in discotheek Zenith te Venray. Iedere twee jaar laat Lions Club Venray twaalf prominen te Nederlanders een schilderij maken. Die kunstwerken wor den tijdens een groots opgezet gala met uitgeserveerd diner en entertainment geveild ten behoeve van kinderen die lij den aan spierdystrofie. In Peel en Maas de komende maanden een impressie van de voorbe reidingen, waarbij vele Neder landse prominenten de revue zullen passeren. Deze week Jan des Bouvrie. (door Joop van der Meulen) Zijn secretaresse had mij vlak voordat ik vertrok gezegd dat ik niet naar Studio het Arsenaal in Naarden hoefde te rijden maar naar zijn woonhuis in Naarden zelf. Daar waren Anne Haeyen (de Venrayse kunstenares, die de schil der in technisch opzicht zal bij staan) en ik welkom en daar zou hij schilderen. Door de dreven van Naarden en Huizen rijdend vinden wij zonder al te veel moeite het opgegeven adres, waar de omhei ning van het perceel en de hoge wit- glanzende porte d'entrée van huize Bergerac de buitenstaander nieuwsgierig maakt. Mijn broer had me gevraagd hem de groeten te doen. Zij kennen elkaar goed en zij brachten in het verleden samen menig uurtje door in de kroeg. Nee jan des Bouvrie, icoon op interieurgebied, heeft niet veel moeite met een borreltje en maalt niet om een of meer wodka's. Even geduld, niet te vroeg aan bellen, dat gebiedt de etiquette. Klokke vier zwaait de poort sta tig open en rijden we de auto tot op een eerbiedige afstand van de voordeur. Niet te ver er vandaan; het sjouwen van de schilder spul len moet niet ontaarden in noeste arbeid. Later, zittend op een immens groot zon overgoten terras met uitzicht op een fraai onderhouden landschaptuin (er stroomt een echt riviertje doorheen) vraagt hij mij uit over ons goede doel, de Duchenne kinderen en de pro blematiek eromheen. Hij luistert aandachtig en toont zich geïnte resseerd. Boeiend en uitgebreid vertelt hij later over zijn huis, 'n monument op zich, het landgoed zelf en de geschiedenis ervan. Maar ook de bewoner ervan komt aan bod. "Ik ben een redelijk uit bundig mens", zegt hij, "en dat kan ook niet anders als je geboren bent uit een Etten-Leurse moeder en een vader uit de Amsterdamse Jordaan. Ik heb veel plezier gehad in mijn leven en dat heb ik nog. Maar ik kom ook tijd tekort om leuke dingen te doen want mijn werk vraagt nog veel tijd en ener gie van me. Dit werk is overigens mijn hobby, dus ik klaag niet. Inte gendeel!" En dan leidt hij ons rond door zijn huis. Alles wit en dat is héél veel wit, de muren, de planken - vloer, de veelal lange tafels en de stoelen. Incidenteel een andere kleur, het is bij hoge uitzonde ring. Maar de kunst aan de muren krijgt hiermee de aandacht die deze verdient. En om kunst gaat het bij hem, en wat voor kunst! "Ik verzamel al jaren", zegt hij,"en eigenlijk alleen moderne kunst." Op zich allemaal verrassende schilderijen en bij elk ervan staat hij stil en vertelt erover, de schep per ervan. Er hangt veel werk van kunstenaars uit het Oosten, China en Korea, maar ook Andy War hol' s gaat hij niet uit de weg. De doeken en andere objecten zijn bijna allemaal groot en zij vullen behalve de muren en de ruimtes ook het met het huis verbonden gebouw dat eerder als manege fungeerde. "Monique heeft niets met paarden", zegt hij,"ze hebben er heel lang gestaan en na een tijd je waren ze ineens verdwenen." Ja, er is veel moois te zien, te veel om op te noemen. Korneel,Anne's zoon en kunstenaar, die met ons mee is gegaan, geniet met volle teugen. En dan wordt er geschilderd. Het doek (0,80 bij 0.80 m.) dat we meebrengen is in zijn ogen te klein. Op zijn vraag of wij bezwaar hebben tegen 'een onsje meer' tovert hij in een mum van tijd een groter doek te voorschijn, 1.10 bij 1.10 dus. "Dat schildert makkelij ker", zegt hij. "Met schilderen heb ik overigens altijd minder gehad dan met tekenen; het laatste kan ik goed, het eerste niet. Dat had den ze op de Rietveld Academie in Amsterdam (hier kreeg hij zijn opleiding tot Interieur Architect) al gauw in de gaten." In een mum van tijd staan - met Joop van der Meulen en Anne Haeyen zijn blij met het schilde rij van Jan des Bouvriedat op 6 september tijdens het Promi nentenKunst Gala in de Zenith geveild gaat worden. potlood, later houtskool - de eer ste lijnen op het aanvankelijk maagdelijk blanke doek en wor den de contouren van het schilde rij aangegeven. Het moet een met een grote bos bloemen gevulde dubbel bolle vaas worden, staande op een tafel en gezien vanuit een kamer. Nou, en dat wordt het dan ook! Eigenzinnig als hij is wijdt hij er weinig woorden aan en in korte tijd wordt het schilderij geboren. Zo moet het zijn en niet anders. Hij gebruikt weinig kleuren, niet meer dan strikt noodzakelijk. Veel rood, knal - rood, in het centrum van het doek, daar waar de vaas en de bloemen te pronken staan; de rest is detail. Anne ziet en laat het gebeuren. De wijn die onze gastheer schenkt is voortreffelijk en onder het genot ervan praten we, als het schilderij klaar is, nog geruime tijd na. Hij heeft veel te vertellen en hij doet dat met verve. Als wij het pand verlaten heeft zijn vrouw Monique net nog de gelegenheid haar oordeel over zijn schilderij uit te spreken. Haar goedkeuren de blik en woorden maken hem zichtbaar blij. Op onze terugreis naar Venray blijkt dat we opnieuw meer dan voldoende gespreksstof hebben. Voordat we het weten zijn we thuis. Na jarenlange forse stij gingen is er dit jaar een pas op de plaats gemaakt met de parkeertarieven. De verho ging is in 2008 gehalveerd tot 2,5 procent. Dit is alleen het inflatiepercentage. Als het aan het college ligt dan stijgen de tarieven vanaf 2009 weer met 5 procent. De coalitiepartijen CDA, PvdA en Lokaal Aktief hebben hier grote moeite mee. De tariefsverhoging is nodig om de verliezen van de nieuwe parkeerkelder in de Gouden Leeuw te kunnen opvangen. Daarnaast moet de gemeente voor 2015 nog 350 extra par keerplaatsen aanleggen in het centrum. Deze investering van circa 8 miljoen moet eveneens betaald worden uit de parkeer- reserve die hiervoor onvol doende ruimte biedt. De afspraak is dat het parkeer- bedrijf kostendekkend moet zijn. Dit betekent dat alle kosten en investeringen van parkeervoorzie ningen betaald moeten worden uit de inkomsten. Dit principe is in 2003 al losgelaten. Omdat het parkeerbedrijf jaarlijks zo'n vier ton winst maakte, is toen beslo ten 62.000 euro over te hevelen naar de algemene dienst. In 2004 kwam daar nog een ton bovenop. Zodat in de jaren 2003 tot en met 2008 al 872.000 euro parkeergeld in de gemeentekas is gestort. Des ondanks bevat de parkeerreserve eind volgend jaar zo'n 2,5 mil joen euro. Dit blijkt echter onvol doende om de dure investeringen te kunnen betalen. Als er niets veranderd dan belandt de bestem mingsreserve in 2015 op het nul punt. De nieuwe parkeerkelder laat tot 2020 een jaarlijks exploitatie verlies zien van 450.000 euro. De investeringen die nodig zijn voor de 350 extra parkeerplaatsen zou den jaarlijks nog eens acht ton kosten. CDA en PvdA zetten hier grote vraagtekens bij. Ze vragen zich af of er zo'n hoge investerin gen nodig zijn. Het college vindt van wel en heeft alvast twee maat regelen aangekondigd. Met ingang van 2009 vervalt de jaarlijkse bij drage van 162.000 euro aan de algemene dienst. Daarnaast gaan de parkeertarieven de komende jaren weer met 5 procent omhoog. Eerder was al besloten om binnen een cirkel van driehonderd meter rondom de parkeergarage in de Gouden Leeuw betaald parkeren in te voeren. Zoals in Franciscaner park, een stuk van de Langstraat en het Kennedyplein en directe omgeving. Het straatparkeren zal hier minimaal net zo duur worden als een kaartje voor de parkeer kelder. Dit is gedaan om automo bilisten zoveel mogelijk te dwin gen' straks gebruik te maken van de parkeerkelder waarin plaats is voor 500 auto's. Hiervan zijn er 375 openbaar en de andere 125 zijn bestemd voor bewoners van de Gouden Leeuw. Maandag in de commissie Ste delijk Beheer lieten vooral de drie coalitiepartijen van zich horen. Wethouder Van der Broeck doet het voorstel om de 350 extra parkeerplaatsen deels onder gronds aan te leggen. Dit is veel duurder dan een bovengrondse parkeerplaats die 2.000 tot 2.500 euro kost. Een meerlaagse boven grondse parkeervoorziening kost 13-500 tot 15.000 euro per plaats. Het duurste is een parkeerkelder waar een parkeervak 30.000 tot 35.000 euro kost. Volgens het col lege is het onmogelijk om in het Jongens gooien molotovcocktail In de nacht van zaterdag op zondag meldden getuigen bij de politie dat zij hadden gezien dat jongens op straat een soort van molotovcocktail gooiden. De getuigen hielden de jongens op totdat de politie arriveerde. Beide jongens, 15 jaar oud en woon achtig in Merselo en Wanssum, krijgen een doorverwijzing naar bureau Halt. Er is geen schade aan gericht. De ouders van de jongens zijn geïnformeerd. centrum 350 maaiveldparkeer plaatsen aan te leggen omdat daarvoor de ruimte ontbreekt. Gerekend wordt op een investe ring van 8 miljoen euro dat neer komt op bijna 23.000 euro per parkeerplaats. Gedacht wordt aan een uitbreiding met honderd vak ken van het parkeerterrein naast het gemeentehuis aan de Raad huisstraat en 100 tot 150 nieuwe ondergrondse parkeerplaatsen bij supermarkt Em-Té. Daarnaast zou er een parkeerplaats kunnen komen op de plek van het voor malige busstation aan de Juliana- singel. TE DUUR CDA en PvdA zijn allerminst overtuigd. Sieb Nijssen (CDA) wijst op de grote onverharde par keerplaats aan de Hoenderstraat waar voor 1 euro per dag gepar keerd kan worden. "Hier is plek genoeg. Deze parkeerplaats staat grotendeels leeg", aldus Nijssen die vreest dat de gemeente zich uit de markt prijst met de hoge parkeertarieven. "Als straks het winkelcentrum is opgeknapt, zou het erg jammer zijn als de bezoe kers afhaken omdat het parkeren te duur is geworden." Het CDA voelt dan ook niets voor herin voering van een stijging met 5 procent. Henk Bisschops (PvdA) vindt dat de gemeente veel te hoog grijpt met dure ondergrondse voorzieningen. De PvdA'er wijst er op dat er aan de noordkant van het centrum nog voldoende grote parkeerplaatsen zijn waar zonder al te veel kosten betaald parkeren kan worden ingevoerd. Hij doelt op de parkeerplaats bij kunsten centrum Jerusalem (126 vakken), bij het St. Jozefklooster (80 vak ken) en het onverharde terrein naast het UWV (80 vakken). "We willen dit eerst doorgerekend zien. Wellicht dat een tariefsver hoging dan niet eens nodig is", zei Bisschops. "We vinden het ook niet logisch dat alleen de parkeer ders aan de zuidkant meebetalen. Ook de parkeerterreinen aan de noordzijde moeten er financieel aan bijdragen." Net als CDA vreest ook de PvdA dat Venray straks te duur wordt voor centrumbezoekers.'We maken ons hiermee niet populair in de regio", meent Bisschops. De PvdA nam ook het initiatief om vanaf dit jaar de parkeertarieven slechts met 2,5 procent te laten stijgen. Dit voorstel haalde een ruime raadsmeerderheid. Lokaal Aktief heeft eveneens grote moei te met de tariefsverhoging. "We zijn er niet gecharmeerd van en missen een duidelijk kostenplaat je. We willen daarom de 2,5 pro cent in stand houden", zei Theo Olde Daalhuis. Gerrit Verkoeijen (Samenwer king) zei zich te kunnen vinden in het voorstel. "Maar we hebben wel moeite met de hoge parkeer tarieven. We willen daarom alleen maar uitbreiding met bovengronds parkeren." Wethouder Van der Broeck wil vooral dat er snel duidelijkheid komt. Hij waarschuwt ervoor dat het parkeerbedrijf straks niet meer kostendekkend is, als de aangekondigde maatregelen uit blijven. "Dan zal het extra geld uit de algemene middelen moeten komen. Linksom of rechtsom, het moet ergens van betaald worden", aldus de verkeerswethouder die beloofde nog voor de raadsverga dering van 17 juni te kijken naar het PvdA-voorstel om op de drie noordelijke parkeerterreinen betaald parkeren in te voeren. Fietswereld Frank Welles Dealer van Gazelle, Sparta en Batavus. Dinsdag tussen 9.00 en 11.00 uur en 16.00 en 17.00 uur Vrijdag tussen 19.00 en 21.00 uur Venray Langstraat 133, 0478-588585, vrijdag koopavond. Donderdag 5 juni 2008 - Pagina 7 ook voor onderhoud en reparatie FIET1 W RE LD Eindstraat 12 Venray, Tel. 0478-581553 Kijk voor de Fleuri-voorwaarden op www.intratuin.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7