'Meer helpende handjes nodig' Afrikaanse roofvogels op Wereldfestival SOS Website voor boomstudieclub Onthulling monument WOII in Meerlo Historische voertuigen en vliegtuig geven extra kleur aan onthulling Bewegen met peuters 'Pad Broekberg onnodig dicht' rfgfcïREN DVIJVERS I Gunhoek Niets! ook voor üw tuin trendvijvers.nl PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 5 juni 2008 - Pagina 15 Dorpsraad Tienray roept dorpsbewoners op voor bijeenkomst op 10 juni Dorpsraad Tienray roept dorpsbewoners en verenigin gen op om dinsdag 10 juni om 19.30 uur bij elkaar te komen in het Parochiehuis. In 2006 heeft de dorpsraad een onder zoek gehouden onder alle inwoners van Tienray. Aan de hand van deze enquête heeft de dorpsraad een aantal speer punten geformuleerd. Deze speerpunten wil de raad graag bespreken met de dorpsbewo ners. "Er zal meer persoon lijke inzet worden gevraagd. Als we er samen de schouders onder zetten, zie ik het positief in", zegt voorzitter Anthony van Baal. "Wij kunnen als raad wel leuke plannen hebben, maar we vinden het belang rijk dat het dorp achter onze ideeën staat. Daarom gaan we in gesprek en hopen we op een interactieve avond. We verwachten het dorpsontwik kelingsplan (DOP) nog dit jaar te kunnen presenteren." Dorpraad Tienray wil de stem van het volk vertegenwoordigen en heeft een zeer uitgebreide enquête gehouden om de wensen en mogelijkheden van dorpsbewo ners inzichtelijk te maken en te verwerken in het DOP. Naar aanlei ding van deze gesprekken volgde het eerste plenaire dorpsgesprek. "Verkeersveiligheid en toerisme stonden toen op de agenda. Op zich is daar niets nieuws uitgeko men. Uit de enquête bleek al dat de inwoners de twee doorgaande wegen, de Spoorstraat en Swol- genseweg, onveilig vinden.Tijdens het gesprek werd dat nog eens bevestigd. Dat er meer aandacht mag worden besteed aan het toe risme was ook reeds bekend, maar de concrete invulling van de aan pak niet. De bedoeling was dat de inwoners zouden meedenken over het 'hoe' en 'wie'." SUBSIDIEKRAAN Anthony van Baal hoopt op een hoge opkomst tijdens het tweede plenaire gesprek met de dorpsbewoners. Op de agenda staat deze keer de toekomst van de kerk en het Parochiehuis. "De mogelijkheid bestaat dat door het dalende gebruik van het gebouw de gemeente de subsidiekraan dichtdraait. De dorpsraad wil het gemeenschapshuis een kleine verbouwing geven en de vereni gingen oproepen om er samen de schouders onder te zetten. Een intensieve samenwerking tussen diverse groepen zal het gebouw multifunctioneler maken en meer vrijwilligers aantrekken. Ook de dorpskerk O.L.V. Troosteres der Bedrukten vraagt om helpende handjes. Om het aanzicht te bewa ren en de staat van de kerk goed te houden, moeten we het dak vernieuwen. Daar is hulp voor nodig." SCHRIKBAREND De uitkomst van de enquête geeft een positief en negatief beeld. Zeer positief is de hoge waardering voor de leefbaarheid en omgeving. Een gemiddelde score van 8,5. Daarnaast geeft men aan dat vrijwilligershulp zeer belangrijk is om bepaalde tradities en gebouwen in stand te houden en om samen te werken aan soci aal-culturele ontwikkelingen. Het dorp is erg trots op de naam Klein Lourdes en wil deze naam eer aan doen. Tegenstrijdig en negatief is de schrikbarend lage bereidheid om zelf de handen uit de mouwen te steken. Die bereidheid is nage noeg nihil. Anthony van Baal: "Hoe kunnen we als dorpsraad vrijwilli ge diensten inzetten, als de dorps bewoners zelf weinig inzet tonen? Wij hebben alle verenigingen en clubs uitgenodigd om hen met de neus op de feiten te drukken. Er zijn voldoende mogelijkheden om Tienray de benodigde impulsen te geven, maar dan moeten we er wel zelf iets aan doen." De dorpsraad is positief over de kansen en ontwikkelingen van Tienray. "Duidelijk is dat we iets aan de verkeersveiligheid moeten gaan doen. Het Parochiehuis staat ook hoog op onze agenda. En Tienray mist nog een echt gezellig pleintje. De dorpskern zal opge leukt moeten worden met extra groenkleurige planten en zitmoge- lijkheden. Maar wij zijn een dorps raad, vertalers van de stem en wensen van het 'volk'. Wij kunnen dus wel leuke plannen hebben, maar we vinden het belangrijk dat het dorp achter onze ideeën staat. Daarom gaan we in gesprek en hopen we op een interactieve avond. We verwachten het dorps ontwikkelingsplan nog dit jaar te kunnen presenteren." BETROKKENHEID Een aantal verhuizingen heeft gevolgen gehad voor de samen stelling van de dorpsraad. De raad bestaat nu nog uit vijf personen, die wekelijks druk bezig zijn met de ontwikkeling van het dorp. "Of dit een reden is dat we aan de late kant zijn met de presen tatie van het DOP? Ik denk dat het 'late' wel meevalt. Drie van de zes dorpen hebben het plan nog niet klaar. Maar nee, het is geen reden. We hebben ons ver keken op de verwerking van de enquête. De respons was gelukkig heel hoog. Deze grote mate van betrokkenheid en het aantal open vragen in de enquête betekent veel antwoorden die we allemaal hebben verwerkt. Dat heeft veel tijd gekost. Maar we kunnen wel enorm veel met de reacties van de dorpsbewoners, chapeau." Op zondag 29 juni, tijdens het Wereldfestival Meerlo- Wanssum, geeft De Valk Roof vogels uit Lunteren om 14.00 uur een spectaculaire demon stratie met tientallen roofvo gels. "Wij laten de vogels zo natuurlijk mogelijk vliegen", vertelt valkenier Gerard van den Brink. "Zodat vooral ook de verschillen tussen de vogels goed uitkomen. Een valk is nu eenmaal geen uil of havik, ze hebben allemaal zo hun eigen stijl van vliegen en jagen." Het Wereldfestival Meerlo-Wans- sum staat deze zesde keer in het teken van Afrika, waar de Stich ting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum een basisschool bouwt in Zambia. Maar waarom dan een roofvogelshow? "Het idee voor een roofvogelshow ont stond bij een van onze leden na het zien van de Zambiaanse vlag. Daar is namelijk het beeld van een vliegende roofvogel op te zien", vertelt Gertie Mooren, secretaris van de stichting. "De link was snel gelegd en via goede referenties zijn we in contact gekomen met De Valk Roofvogels." De demonstratie vindt plaats op het buitenterrein van Megel- sprong Evenementen Centrum in Meerlo, waar ook kamelen rond lopen waarop kinderen een ritje kunnen maken, waar een dorp van Afrikaanse hutten is gebouwd en waar kinderen en volwassenen tijdens verschillende workshops kennis kunnen maken met cre atieve activiteiten zoals manden vlechten en trommels maken. Gerard vertelt dat de roofvogels die zij meebrengen vrij vliegen en dat de omstandigheden zoveel mogelijk natuurlijk worden nage bootst. "Onze dieren vliegen niet alleen van de handschoen naar een paal", vertelt hij. "Nee, we laten ze vrij om te doen wat ze in het wild ook zouden doen. Roofvogels jagen allemaal anders. Sommige van gen hun prooi tijdens de vlucht, andere duiken naar de grond om daar hun eten weg te grissen. Die verschillen maken de vogels interessant en onze roofvogel shows boeiend. Voor ons is vooral belangrijk dat we onze vogels met respect behandelen. Het zijn geen gewone huisdieren, het zijn jagers en dat moeten we in ere houden. We vliegen onze vogels elke dag, zodat ze hun natuurlijke instinct behouden en genoeg beweging krijgen. De demonstratie op het Wereldfestival in Meerlo is voor ons een leuke kans om onze roof- Gerard van den Brink met een Afrikaanse roofvogel: de Bateleur arend vogels in een Afrikaanse sfeer aan het Noord-Limburgse publiek te tonen.We kijken ernaar uit!" Het Wereldfestival Meerlo-Wans sum wordt op zondag 29 juni van 11.00 tot 18.00 uur gehouden aan de Megelsum in Meerlo. Entree voor volwassenen is vijf euro, kin deren tot 16 jaar kunnen gratis naar binnen. De boomstudieclub Horst aan de Maas, met leden uit onder meer Meerlo-Wanssum, heeft een nieuw logo en een nieuwe website. Onlangs ging de site officieel in de lucht. De belangrijkste doelstelling van de boomteeltstudieclub is het uitwisselen van kennis en infor matie op het gebied van onder nemerschap in de boomkwekerij. De club streeft ernaar dat zoveel mogelijk ondernemers uit de regio Noord-Limburg en Oost- Brabant zich aansluiten bij deze vereniging om zo een belangrijke partij of klankbord te kunnen vormen binnen de sector van de boomteelt en binnen de Green- port Boomteelt Regio Venlo. De boomteeltstudieclub Horst aan de Maas is een vereniging die in 2006 is opgericht en bestaat uit ruim vijftig leden. Alle leden zijn ondernemer in de sector van de boomteelt. De vereniging wordt geleid door een bestuur en bege leid door een externe organisatie. Om de leden van de studieclub en daarmee de gehele sector in de boomteelt makkelijk en snel van informatie te kunnen voorzien, is onlangs de website www. boom teeltstudieclub.nl geïntroduceerd. Ook heeft de club een nieuw logo gekozen. Dit maakt het moge lijk om met een eigen en herken bare huisstijl te kunnen commu niceren. De internetsite geeft een duidelijk overzicht weer over de actuele gebeurtenissen, de visie en organisatie en de toekomstige activiteiten in het kader van uit wisseling teelttechniek en onder nemerschap van de leden van de vereniging. De informatie op de site is bedoeld voor iedereen die geïnteresseerd is in de boomteelt, en is tevens voor de aangesloten leden het middel om elkaar te informeren. Nieuwe leden zijn van harte welkom en kunnen zich aanmelden via de nieuwe site. Extra raadsvergadering Op maandag 4 augustus vanaf 20.00 uur vindt in het gemeen tehuis in Meerlo een extra raads vergadering plaats. De extra raads vergadering is nodig vanwege het herindelingsvoorstel dat vorige week door de raad is goedge keurd. Het conceptvoorstel ligt nu acht weken ter inzage in het gemeentehuis. Vlak daarna moet de gemeenteraad opnieuw een besluit nemen waarna het voor stel naar de provincie gaat. De vergadering is wellicht slechts een formaliteit. Het valt niet te verwachten dat er in de tussentijd veel bezwaren tegen het herinde lingsplan zullen komen. Eerste kunstveiling politie Onder het motto 'Geboeid' door kunst houdt de politie Limburg- Noord op zondag 8 juni haar eerste kunstveiling. Vijfenvijftig kunstwerken, gemaakt door poli tiemedewerkers of hun partner, worden geveild voor het goede doel. De veiling wordt gehouden in Het Goltzius, aan de Goltzius- straat 21 in Venlo. Vanaf 13 00 uur zijn de deuren geopend en om 14.00 uur start de veiling. Geïnte resseerden zijn van harte welkom. Voor de kinderen is er een work shop schilderen. De toegang is gra tis. Het politiewerk speelt zich af midden in de samenleving. Vanuit deze gedachte ontstond het initi atief om ook eens op een andere manier met de samenleving aan de slag te gaan. Onder het motto 'Geboeid door kunst' is binnen het politiekorps een oproep gedaan om schilderijen of foto's te maken. De gemaakte kunstwerken worden geveild en de opbrengst gaat naar twee goede doelen in de regio:Kinderboerderij Hagerhof in Venlo en jeugdontmoetingsruimte 'tVrijveld in Roermond. bezoek onze site: www.gunlioek.nl Venray De Hoveniers 0478-571800 Swolgenaar met schrik vrijdag Dinsdagmorgen rond 11.30 uur vond op de A73 tussen Linne en Roermond een ver keersongeval plaats tussen een vrachtauto, een personen auto en een kleine vrachtwa gen. Daarbij raakte de chauf feur van de kleine vrachtauto, een 54-jarige man uit Nuth, gewond. In de richting van Venlo reed een 23-jarige man uit Reuzel in de grote vrachtwagen achter op de kleine vrachtauto die in een file stond. Daardoor viel de kleine vrachtauto op zijn kant en schoof door over het dak van een per sonenauto die ervoor stond. De bestuurder van de personenauto een 45-jarige man uit Swolgen, kwam met de schrik vrij. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis vervoerd. Bijeenkomst mantelzorgers Voor alle mantelzorgers in de gemeenten Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum en Sevenum vindt op dinsdag 17 juni van 09.30 - 12.00 uur bij Synthese aan de Bemmelstraat 2 in Horst een bijeenkomst plaats. Het thema luidt:'Zorgen tot na de dood. Cura tele en mentorschap'. Gastspreker is de notaris van Novitas-notariaat in Horst. Aanmelden tot 10 juni bij steunpunt Mantelzorg Horst 077-3978500. E-mail R.vaneijk@ synthese.nl. Zaterdag 7 juni rond 13.00 uur gaat voor de 86-jarige Engelse radiotelegrafist Jack Trend een droom in vervul ling. De onthulling van een monument ter nagedachte nis aan het overlijden van zes van zijn collega's tijdens een vliegtuigcrash op 13 juni 1944 te Meerlo. Trend is de enige overlevende van dit vliegtuig ongeluk. De bommenwerper, een Lancaster, was op weg naar een olieraffinaderij in Gelsenkirchen en werd door een Duitse nachtjager naar beneden gehaald. Jack Trend heeft aangegeven zelf naar Meerlo te komen om 'zijn' monument te onthullen, samen met een delegatie van het 15de Squadron van de RAF. Trend, enkele familieleden van de omgekomen piloten en een grote delegatie van de RAF zijn dan in Meerlo te gast voor deze plech tigheid. De gasten worden rond half twaalf ontvangen door burge meester mr. Joep Hahn van Meer lo-Wanssum in het gemeentehuis in Meerlo. Rond half een vertrek ken de oud-militairen en gasten met authentieke legervoertuigen van de vereniging Santé Fé en een touringcar van Taxi en Touringcar- bedrijf Geerets Wanssum naar de plek aan de Heesweg in Meerlo, waar het vliegtuig in 1944 neer stortte. Fanfare Eendracht Meerlo begeleidt vanaf de Heesweg de gasten en het speciale vaandel van de RAF naar de plek des onheils. Daar worden enkele korte toe spraken gehouden, waarna Jack Trend het monument onthult. Op het monument, een aluminium plaat van de gecrashte Lancaster, staan de namen van de omgeko men piloten en die van Jack Trend. Zijn omgekomen vrienden zijn: Carl Thompson (27 jaar), Roderick McMillan (27), Ronald Lemky (23 jaar),Tom Stubbs (20 jaar), Duke Pelham (20 jaar) en Dick Mobbs (20 jaar). Het monument wordt gezegend door de Engelse priester Ref.Tim Wright. Na de inzegening volgt een minuut stilte, waarna door Een- dracht-muzikant Piet Timmermans de Last Post wordt gespeeld.Aan sluitend worden er de nodige kransen en bloemen gelegd. Ter afsluiting van de plechtigheid speelt de fanfare de Britse en Nederlandse volksliederen. Per militaire voertuigen en touringcar gaan de gasten vervolgens terug naar het dorp, waar de Engelse gasten een buffet krijgen aangebo den in café Oud Meerlo.Vanwege de vele Engelse gasten treedt Petra Wensted uit Eindhoven van de Stichting Screaming Eagles WOII op als ceremoniemeester. Radiotelegrafistjack Trend ver telde in het verleden aan archeo loog en kenner van de luchtoorlog in de Tweede Wereldoorlog, Ad van Zandvoort uit Nuenen, en aan de familie Van de Winkel-Vissers - de plek waar het toestel neer kwam - dat hij graag een gedenk teken wilde oprichten voor zijn gevallen kameraden. Pogingen in het verleden om een monu ment te realiseren mislukten. Tot dat er op 11 oktober 2007 een artikel over de crash verscheen in de regionale pers en een plei dooi voor een monumentje. Dat was het sein voor René Poels en Arnold Holl uit Meerlo om samen met Ad van Zandvoort de schou ders onder het initiatief te zetten en actie te gaan ondernemen. Dankzij de medewerking van de gemeente Meerlo-Wanssum, bur gemeester Hahn, de dorpsraad en diverse sponsoren is het gelukt om in korte tijd het monument te realiseren. De initiatiefnemers zijn blij dat ze de schouders onder dit project hebben gezet, trots op het resultaat en vereerd dat de enige overlevende uit de Lancaster, Jack Trend, dit monument onthult. De onthulling van het Lan- castermonument op zaterdag 7 juni om 12.30 uur in Meerlo wordt opgeluisterd door een grote delegatie van de histori sche vereniging Santa Fé. Zo'n vijftien historische oorlogs voertuigen zullen de Engelse gasten onder andere vervoe ren van het gemeentehuis naar het monument aan de Hees weg. Bovendien zal tijdens de plechtigheid een historisch Fairchild UC-6l-K-vliegtuig uit de Tweede Wereldoorlog boven het monument vliegen. Dat is te danken aan de inzet van bakker Wim Sijbers, lid van de dorpsraad van Meerlo, en zijn vriend Geert Kunen uit Castenray (sinds kort Meterik) van de ver eniging Santa Fé. Deze vereniging stelt zich tot doel de herinnerin gen aan de Tweede Wereldoorlog in stand te houden. Vooral rijdend materiaal van de geallieerde bevrij ders en de gebruikte wapens wor den tijdens diverse evenementen en tochten bij het publiek onder de aandacht gebracht. Roermond en Venlo werden in de nadagen van de Tweede Wereldoorlog bevrijd door de Amerikaanse 35ste Infantery Division, ook wel Santa Fé Division genoemd. Dat is de reden dat de vereniging de naam Santa Fé koos in 1987 toen ze werd opgericht."Wij vinden het een eer om onze Engelse vrienden te mogen vervoeren", aldus Geert Kunen. Overigens komen deze verzamelaars met hun voertuigen op persoonlijke titel naar Meerlo. Jeeps, 'eentonners' en moto ren zullen zich opstellen rond Een foto van een Dodge wc52 met een Harley Davidson WIA. half twaalf op de Beatrixstraat te Meerlo. Voor zover mogelijk stap pen de Engelse gasten, onder wie Jack Trend, de enige overlevende van de vliegtuigcrash op 13 juni 1944, in de oude voertuigen. De overige gasten stappen in de tou ringcar van Taxi- Touringcar Geer ets Wanssum. Het vliegtuig wordt bestuurd door een Engelse piloot. Het is een vliegtuig dat iets groter is dan een Pipercup en in de oor log hoge militairen vervoerde van de ene brandhaard naar de andere. De piloot krijgt deze keer gezel schap van filmmaker Marijn Poels uit Swolgen, die opnames vanuit de lucht maakt. Om een idee te geven wat voor soort voertuigen Meerlo bezoe ken, volgt hier een opsomming met de bestuurders/eigenaren: Dodge wc51 met Jan Berkers, Wil ly's jeep met Anna Kunen, Dodge wc52 met Joop Ariaens, Harley Davidson WLA met Geert Kunen, Dodge wc55 met Patrick Mulders, Wellbike parascooter met Jan Saris, Buick Staffcar met Mart Caris, Wil ly's jeep met Paul Caris, Willy's Jeep met Bantam aanhan ger,Ton van Bommel, Dodge wc62 met Jan Giellen en Harm, Willy's Jeep met Ruud Moors, Willy's jeep met Piet Smits en Harley Daqvid- son WLA met Peter Sitsen. En het is mogelijk dat ook nog meedoen: Ariel motorfiets of Dingo verken ningsvoertuig met Danny Bosma, Dodge wc 53 Carryall met Frans Kuypers, International Scoutcar met Hay Janssen en Chevrolet met Lei Sitsen. Vorige week stonden alle peu terspeelzalen van de gemeenten Meerlo-Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum in het teken van de peuterbeweegweek. De drie gemeenten werken samen binnen het project sport-3 waarin mensen gestimuleerd worden om te bewegen. Een van de onderde len van het project is het bewegen met peuters. In Wanssum werd deze week gecombineerd met de jaarlijks terugkerende familie dag, waardoor vaders en moeders, opa's en oma's ook nog volop in beweging waren. 06-53 66 60 68 - Wanssum De das voelt zich thuis in natuurgebied De Broekberg en wordt helemaal niet in zijn rust gestoord door motorcrossers en mountainbikers. Dat stelt Jan Rut ten uit Wanssum, die graag wil rea geren op het interview met wet houder Carla Brugman in Peel en Maas van vorige week. Daarin ver telde Brugman dat de gemeente Meerlo-Wanssum met een aantal boomstronken een wandelpad in het bos ten zuiden van sportpark De Broekberg heeft afgesloten om de beschermde das zoveel moge lijk rust te gunnen. Een onnodige maatregel, vindt Rutten. "Want motorcrossers komen helemaal niet op dit pad en brengen de das niet in gevaar." Rutten vindt het onbegrijpe lijk en jammer dat de gemeente Meerlo-Wanssum het struinpad ook ontoegankelijk heeft gemaakt voor wandelaars. "Het is een mooie route om te lopen. Veel mensen uit Wanssum wandelen regelmatig een uur door dit deel van het bos. Zomers loop je er lek ker beschut uit de zon en 's win ters is het er niet te koud. Het is een ideaal rondje." Maar sinds enkele maanden loopt de route van de wandeling ietwat anders. Want de gemeente heeft een deel van het wandel pad, ten zuiden van sportpark De Broekberg, geblokkeerd met boomstronken. "Je kunt er echt niet meer door. De maatregelen zouden volgens de wethouder genomen zijn om de das met rust te laten. Maar dat is helemaal niet nodig, want de das zit er al meer dan zeventig jaar en is nog nooit uit De Broekberg verjaagd. Er zijn zelfs twee nieuwe dassenburch- ten. Dat zegt toch genoeg? De das zit er op z'n gemak." Rutten wijst erop dat de das een nachtdier is. "Dassen hebben echt geen last van mountainbikers en crossers die op een zondagmorgen in het gebied bezig zijn. Daarbij komt dat motorcrossers niet op dit pad komen, die crossen over de Sport- laan. Deze maatregel was helemaal niet nodig." Van Rutten, die onlangs zijn ongenoegen over het afsluiten van het pad uitte in de commissie Ruimte van de gemeente Meerlo- Wanssum, mogen de boomstron ken best op het pad blijven liggen. "Als er maar een kleine opening komt voor wandelaars. Dat is toch maar een kleine moeite? Maak een klein gat zodat alleen mensen die graag over dit pad wandelen erdoor kunnen en het hele pro bleem is opgelost. Dan is iedereen tevreden en is er een mooi com promis bereikt." Wethouder Brugman (PK, Ruimte) heeft, naar aanleiding van vragen die de politiek over de kwestie heeft gesteld, beloofd de rapportage van de bevindin gen en adviezen van de stichting Das en Boom naar de fracties op te sturen. De kwestie zal dus nog wel een staartje krijgen. Rutten blijft intussen de gang van zaken op de voet volgen, in de hoop dat het wandelpad weer snel wordt hersteld in z'n oude vorm. Wat gebeurt er als U niet adverteert Meerlo-Wanssum Advies en projectbegeleiding Vijveraanleg en filtertechniek

Peel en Maas | 2008 | | pagina 15