Doe mee met het literair café Kunst Cultuur Afscheid van Fluitkwartet Confour in Mariakapel Maand van het spannende boek Een blauwe vlinder zegt gedag Boer Martijn opent zorgboerderij Samen Sequence in Cambrinus Première Sex and the City in Venray Sjef Klinkers PEEL EN MAAS Donderdag 29 mei 2008 - Pagina 28 Voor de maand mei moeten de poëzieliefhebbers uit de regio op zoek naar het volgende fragment: Het is tijd voor open spel, mijn liefste. De kaarten op tafel. Ik heb er twee: mijzelf en wat ik schrijf. Ze zijn van weinig waarde, om niet te zeggen van geen tel. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1,5801 RR in Venray, tot vrijdag 20 juni. Ook op www.literair-cafe-venray.nl- is deze opgave te vinden! Elke laatste donderdag van de maand ver schijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekend gemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zen den. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! De opgave van april was alle deelnemers te machtig, zodat de stand deze maand ongewijzigd blijft. De dames H. Craghs, J. Cruijsberg, I. Ophey en PWennekers en de herenA. Ederveen, L. Lahaije en A. Leijssen hebben 30 punten. Mevr. M. Minten en de heer R Weerts staan op 20 punten. Het fragment van de vorige maand was afkomstig uit het gedicht De Gemeentearbeider en was van de hand van Guillaume van der Graft. Zien we in de eerste drie strofen beeldend het werk van de gemeentearbeider door de week poëtisch beschreven daarna zien we hem 's zondags in de kerk. Er zijn veel parallellen! Er zit muziek in het vak van straatveger: het straatrooster is zijn viool: hij speelt kyriëleis, daarmee het verband leggend met de laatste drie strofen. Hij bespeelt 's zondags het orgel en de koster knikt erbij. Gods vuur wordt niet geblust! De gemeentearbeider Sirene en bezemsteel zijn instrument in zijn hand, hij loeit water naar de brand en de straat wordt door hem bespeeld. Hij werkt op zijn eigen wijs en zo zit er muziek in zijn vak: een slepende wals overdag met iets van een kyrieleis als hij het plaveisel strijkt, het rooster van het riool verleent aan de straatviool een diepere innigheid. En 's zondags dan speelt hij voor in de kerk waar het rooster naar de andere zijde staart omhoog uit het koor. En het orgel veegt alles opzij en de kerk is 't riool waar God het water des hemels door stort en de koster knikt erbij. Want hij heeft de klok geluid voor het vuur dat niet mag geweerd, dat brandt maar dat niet verteert en Gods water blust het niet uit. G. van der Graft Het nieuwe seizoen werpt zijn schaduwen al vooruit: Het staat al vast dat op 21 september 2008 Nelleke Noordervliet naar Venray komt en op 9 november Tim Krabbé! Tommy Wieringa en Wanda Reisel komen in 2009- Het belooft weer een prachtig literair jaar te worden! Dona teurs krijgen begin september het complete programma thuisgestuurd. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activitei ten van het Venrayse Literair Café. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kan men verkrijgen bij het secretariaat via telefoon (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. Liefhebbers van de vaak rag fijne en verstilde muziek, die door dwarsfluiten ten gehore kan wor den gebracht, kunnen hun hart ophalen aan een concert door fluitkwartet Confour op zondag 1 juni vanaf 15-30 uur in de Maria kapel in Holthees. Confour bestaat sinds 2001 en wordt gevormd door Hetty Boeijen op dwarsfluit, Elly Nijenhof op dwarsfluit en altfluit, Joyce Meuwissen op dwarsfluit en piccolo en Peter Arts van der Zan den op dwarsfluit en basfluit. Alle kwartetleden hebben gestudeerd aan de conservatoria van Tilburg en Rotterdam. Na hun klassieke opleiding hebben zij zich gespeci aliseerd in kamermuziek en lichte muziek. Dit komt tot uiting in de repertoirekeuze, die vier eeuwen muziekgeschiedenis omvat, van barok tot hedendaagse composi ties en jazz. Confour heeft contac ten met jonge buitenlandse com ponisten als Günther Zabernigg uit Wenen en Andrey Rubtsov uit Moskou, van wie muziekstukken in het repertoire zijn opgenomen. De kwartetleden speelden onder andere in het Metropole Orkest en in verschillende kamermuziek- ensembles en jazzgroepen. Alle kwartetleden zijn op dit moment verbonden als docent aan muziek scholen in Eindhoven, Nijmegen, Valkenswaard en Wijchen. Het programma dat tijdens het concert in de Mariakapel gespeeld wordt is een onderstreping van de veelzijdigheid van het kwartet, en van de grote omvang van hun repertoire. Zo zijn oude beken den te beluisteren als G.F. Handel met de compositie Arrival of the Queen of Sheba,A.B. Fürstenau met het Quartet opus 88 en P. Maurice met de Suite pour Qua- tor de Flütes. Hedendaagse com posities worden uitgevoerd van G. Zabernigg, The Priest and the Magician, van A. Rubtsov het Flute Quartet en van M. Berthomieu zijn compositie Chats. De Mariakapel heeft eerder dwarsfluitspelers de gelegenheid geboden te concerteren. Voor liefhebbers van fijnzinnige, sfeer volle, soms verstillende en dan weer schrijnende muziek is dit concert een absolute aanrader. Kaarten kunnen besteld en gere serveerd worden bij de familie Ermers via telefoon (0478)636480 en bij de familie Wijenberg via telefoon (0478)636390. Ook is het mogelijk kaarten te reserveren via www.mariakapel.nl, en vanaf een half uur voor aanvang van het concert kan men kaarten kopen bij de ingang van de kapel, voor zover dan nog voorradig. Zoals elk jaar in de maand juni, staan er weer spannende boeken apart in alle bibliotheekvestigin gen van BiblioNu. Ook is er een keuzelijst verkrijgbaar met de nieuwste aanwinsten van span nende boeken. Ook heeft Bibli oNu in juni een special actie.Alle volwassen leden die in juni een spannend boek komen lenen bij BiblioNu krijgen een NS-voordeel- bon cadeau (zolang de voorraad strekt). Met deze bon kunnen leden eenmalig met 40 procent korting reizen tijdens de Voordee luren. Dit alles in verband met De maand van het spannende Boek, Lenteconcert in Castenray Fanfare Dorpsklank uit Casten ray houdt op zaterdag 31 mei het jaarlijkse lenteconcert. Dit jaar is fanfare St. Cornelius uit Vortum- Mullem te gast. Beide verenigingen gaan in juni deelnemen aan het Peeltoernooi in Meijel. Het lente concert is daarom ook voor beide korpsen een ideaal moment om hun repertoire voor een publiek ten gehore te brengen. Fanfare Dorpsklank uit Castenray heeft momenteel ongeveer 45 musice rende leden en speelt onder lei ding van dirigent Martijn Pepels. De volgende werken worden uitgevoerd: Promenade van Ger de Mulder, Slavia van Jan van der Roost, Vier impressies van Henk van Lijnschooten en tot slot The Irish Dance Master van William Vean. Fanfare St. Cornelius uit Vor- tum-Mullem heeft momenteel 55 spelende leden, onder leiding van dirigent Chris Cuppen. Zij bren gen deze avond vijf werken ten gehore: Immer Fest van Wim Lase- roms, Summer Fantasy van Kees Schoonenbeek, Seagate Overture, van James Swearingen wn Dakota van Jacob de Haan met Flower Power. Het concert start om 20.00 uur in gemeenschapshuis De Wis in Castenray. met dit jaar als thema Knappe koppen, harde bewijzen - weten schappers tegen de misdaad. In de hedendaagse misdaadroman zijn speurders academisch gevormd. Ze zijn toxicoloog, patholoog anatoom of ballistisch expert. Ze weten alles van DNA, bloedsporen en kogelinslagen. Niet het pistool is hun wapen maar de scalpel. Zij bedrijven forensisch onderzoek en zetten hun wetenschappelijke kennis in om misdrijven op te los sen. De wetenschappers van nu zijn de helden en heldinnen van geliefde televisieseries als Silent Witness, Cold Case en CSI. Ook in de misdaadliteratuur spelen de wetenschappers een grote rol. Steeds vaker krijgen ze de hoofdrol. Denk maar aan foren sisch patholoog anatoom Kay Scarpetta (personage van Patricia Cornwell), Temperance Brennan (Kathy Reichs), Lyncoln Rhyme (Jeffery Deaver) en Sara Linton, kinderarts en patholoog anatoom (Karin Slaughter). De populariteit van deze zogenoemde forensische thrillers is nog steeds groeiende. Kijk voor meer informatie op www.biblionu.nl. Muzikale zondag Op de Servaashof in Venray vindt zondag 1 juni van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale mid dag plaats met een optreden van Luna the Band. Luna bestaat uit zes personen. De muzikale invloe den haalt de band van over de hele wereld, die ze dan creatief samensmelten tot een sound die creative music heet, oftewel de Luna sound. De band gaat van folk tot rock en van Latin tot blues. Belangstellenden zijn van harte welkom in het restaurant Le Tam- bourin op de Servaashof in Venray. De organisatie is in handen van het Intern Activiteiten Centrum en restaurant LeTambourin van de GGZ Noord- en Midden-Limburg. Boekrecensie in Peel en Maas Een blauwe vlinder zegt gedag is het nieuwe boek van Sophie van der Stap, waarin ze het verhaal beschrijft van een jong meisje dat de draad van haar leven moet terugvinden na te zijn verdwaald in een doolhof van dood, liefde en avontuur. Als een hedendaagse Siddhart- ha vertrekt ze van huis om aan haar zoektocht door de wereld te beginnen. Maar naarmate de afstanden die het zoekende meis je aflegt groter worden, blijken al haar ontdekkingen naar slechts een bestemming te leiden: haar thuis, dat ze ergens tussen het leven en de dood in is kwijtge raakt. Terwijl Sophie ons mee neemt op reis, geeft ze antwoord op de prangende vraag die in haar debuutroman, Meisje met negen pruiken, onbeantwoord bleef: wat te doen als je je leven hebt terug gekregen. In 2005 werd bij de toen 21-jarige Sophie van der Stap een ernstige vorm van kanker geconstateerd. Over de 54 weken waarin ze vocht voor haar leven, schreef ze het ontroerende boek Meisje met negen pruiken, dat een groot succes werd en dat inmid dels ook in Duitsland een best seller is. Na haar ziekte en haar succesvolle debuut als schrijver is Sophie als een zoekende noma de van plek tot plek gegaan. Een blauwe vlinder zegt gedag is een roman ontstaan uit de ontmoe tingen en ontdekkingen van haar reis door het leven. Een blauwe vlinder zegt gedag is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 14,95 euro. Boer Martijn uit Venray en zijn Marlies, bekend van het populaire tv-programma 'Boer zoekt Vrouw', openden onlangs op feestelijke wijze de nieuwe zorgboerderij Samen van Iet Cremers en Toon Jans sen aan de Venrayseweg in Overloon. De zorgboerderij gaat in samenwerking met de organisatie Zorggroep Noord- Limburg en ziekenhuis Pantein in Boxmeer de dagbesteding verzorgen voor ouderen, men sen met niet-aangeboren her senletsel of met lichte mentale of psychische beperkingen. Boer Martijn en zijn Marlies onthulden een beeld dat symbool staat voor 'Samen zin geven aan de dag'Onder dit motto biedt de zorgboerderij dagbesteding aan structuurbehoevenden, mensen met NAH (niet aangeboren hersen letsel) en ouderen. De werkzaam heden en activiteiten staan in het teken van het boerenleven: in een rustige en ruimtelijke omgeving bezig zijn met de natuur en haar verschillende seizoenen, zoals zaaien en oogsten van producten, de omgang met dieren en lekker in beweging zijn in de buitenlucht. Naast gezamenlijke activiteiten is er ook de mogelijkheid om indi vidueel bezig te zijn. Iet Cremers: "Ons uitgangspunt is een passend programma voor elke deelnemer. De structuur, de contacten en de bezigheden op de zorgboerderij kan veel betekenis hebben voor onze deelnemers. Door de klein schaligheid is er veel ruimte voor persoonlijke aandacht." De dagbesteding heeft zowel voor de deelnemer als de mantel- zorger een positieve invloed. De deelnemer wordt een zinvolle en mooie daginvulling in een gemoe delijke sfeer geboden en de man- Boer Martijn en Marlies open den zorgboerderij Samen in Overloon. telzorger krijgt de kans om even tot rust te komen. Mensen met een PGB (persoonsgebonden bud get) en cliënten die hulp krijgen van een zorginstelling kunnen terecht op zorgboerderij Samen. Zorgboerderij Samen, Venrayse weg 19, 5825 AB, Overloon.Tele foon: 642129, e-mail: iet.cremers@ home.nl, website: www.zorgboer- derijsamen.nl. Bijzondere stoelen Beeldentuin Bovenloon heeft na de verrassende witte stoelen, die hun intrede deden tijdens de expositie van 2007 opnieuw bijzondere stoelen in de exposi- tietuin staan. Dit keer ontworpen door de kunstenaar Albert Kramer. De zogenoemde buidelzetels heb ben een prachtige vorm, een aan stekelijke kleur en zijn gemaakt van stevig polyester. Er zijn slechts tien exemplaren van deze stoelen gemaakt. Ze worden momenteel op diverse exposities getoond. Drie van deze stoelen zijn te bewonderen tijdens de expositie Made In Rotterdam. Meer informa tie over de huidige expositie staat op www.bovenloon.nl. Gospelkoorleden gezocht Er wordt hard gewerkt aan het formeren van een gospelkoor in Venray en omgeving. Ga deze uit daging aan en maak deel uit van een enthousiaste groep mannen en vrouwen in de leeftijd vanaf achttien jaar. Men is vooral nog op zoek naar mannenstemmen. Er zijn al 31 aanmeldingen. Het koor staat onder leiding van dirigent Max Smeets. Met dameskoor Ven rode was Smeets verantwoordelijk voor een aantal uitvoeringen van de Musical Jesus Christ Superstar. Gedurende zestien jaar was hij muziekdirecteur van de musical afdeling van het Koninklijk Ballet van Vlaanderen waarvoor hij onder andere West Side Story, Evita,Ana- tevka en vele andere musicals diri geerde en arrangeerde. Met zijn orkest Maxemillecorde gaat hij terug naar zijn roots als pianistdi rigent. Naast diverse andere koren is hij ook dirigent van een groot gospelkoor in Scherpenzeel. Men komt elke dinsdagavond bij elkaar om onder zijn bezielende leiding een swingend repertoire op te bouwen. Meer informatie is ver krijgbaar bij Fenny Vrieswijk via telefoonnummer (0478)585343, e-mail jvrieswijk@kpnplanet.nl. of bij Ina de Schipper, telefoon nummer (0478)691430, e-mail j.j.deschipper@hetnet.nl. Wandeling Toon Hermans Huis Het Toon Hermans Huis in Venlo houdt op woensdag 4 juni onder begeleiding van een gids van het Limburgs Landschap en enkele medewerkers van het Toon Hermans Huis Venlo een bloemen- wandeling op de Groote Heide in Venlo. Denk aan goede wandel schoenen. Er is gelegenheid tot het drinken van een kop koffie of thee. Bijeenkomst en vertrek om 13.30 uur bij het Toon Hermans Huis Venlo of om 14.00 uur bij het Infocentrum aan de Hinsbec- kerweg. Opgeven kan bij het Toon Hermans Huis via telefoonnum mer (0478)3211433 of via e-mail info@toonhermanshuisvenlo.nl. Indien nodig kan vervoer geregeld worden. PEEL EN MAAS een abonnement waard Sequence staat op zondag 1 juni op de planken van Cam brinus Muziekpodium in Horst. Sequence is een gemakkelijke en aanstekelijk spelend damestrio uit Nijmegen dat haar inspiratie voor eigen werk vindt in rock 'n roll, sixties pop en new wave. (The Beatles, The Kinks, The Rolling Stones, The Velvet Underground, The Jam en Blondie). Ook zijn jazz- en bluesinvloeden hoorbaar. Het repertoire wordt gekenmerkt door verschillende songs die toch goed bij elkaar passen, van ballads tot rocksongs. Naast versterkte optredens met drums en Ricken- backer speelt Sequence akoes tische optredens. Tijdens hun optredens wordt het publiek tel kens weer verrast door deze grote variëteit aan muziekstijlen die dit trio met verve als een natuurlijk geheel op de planken neer zet. Mede door haar aanstekelijke live-performance weet Sequence hierdoor altijd de aandacht vast te houden. Er wordt moeiteloos geswitcht van gitaar naar piano en van heftige rock 'n roll naar een ingetogen ballad. De speelllijst van Sequence ver raad naast een groot aantal eigen composities ook covers van eer der genoemde bands en deze krij gen een eigen plek in het reper toire van deze drie enerverende muzikanten. Dit optreden begint om 16.00 uur. Binnenkort gaat Sex and the City in de Nederlandse bios copen in première. Hierop vooruitlopend heeft het Luxor Theater in Venray op woens dag 11 juni om 20.00 uur een landelijke primeur door als één van de eerste bioscopen de film op een speciale Ladies Night te vertonen. Het leven van Carrie Bradshaw is erg veranderd. Ze schrijft geen columns meer voor de krant, maar werkt aan haar vierde boek. Ze heeft eindelijk wat geld kunnen sparen en een stabiele relatie met Mr. Big. Ook voor haar vriendinnen Charlotte, Miranda en Samantha is er veel veranderd. Charlotte adop teerde samen met haar joodse man Harry een Chinees meisje. Miranda heeft zich met Steve en hun zoontje Brady in Brooklyn gesetteld, maar zij mist haar leven in Manhattan. Samantha, die ooit zo op haar seksuele vrijheid was gesteld, bevindt zich net als haar vriendinnen in een vaste relatie in LosAngeles.Toch hunkeren ze alle vier nog altijd naar ladingen desig ner kleding, pikante bedverhalen, scherpe humor en liters Cosmo politan. Een garantie voor een bij zonder gezellige avond uitsluitend voor dames. Entreeprijs 12,50 euro p.p. inclusief welkomst drankje. De eerste 100 bezoekers die hun kaartjes ophalen krijgen tevens een leuke goodie-bag. Na de voorstelling wordt u verwacht bij restaurant Plein 14 op loop afstand van de bioscoop, waar u nog even lekker kunt naborrelen. Tevens worden hier nog kleine hapjes geserveerd, aangeboden door Plein 14. Drankjes zijn voor eigen gelegenheid. Het reserveren van de kaarten is gewenst, telefoon 0478-513890 (tijdens openingsuren van de kassa) of via onze site: www. luxorvenray.nl Ter gelegenheid van het afscheid van Sjef Klinkers, oprich ter en dirigent van HONL, wordt op zondag 15 juni een concert gegeven in de aula van het Den- dron College in Horst. Aan dit concert verlenen een aantal gasten uit Horst en omge ving hun medewerking. Dit zijn Dorris v.d. Meerendonk, Ankie Titulaer, Marjolein Kuenen en Guido Willems. Het concert begint om 15.00 uur en de zaal is open vanaf 14.30 uur. Na de oprichting in 1991 heeft Klinkers het HONL vele jaren begeleid met zijn diri geerstokje. Na het concert is er in café/zaal 't Kruuspunt in Meterik een receptie. Deze receptie begint om 19.00 uur en biedt de gelegen heid afscheid te nemen van Klin kers, het gastenboek te tekenen en kennis te maken met de nieu we dirigent Geert Nellen. Sophie van der Stap Een blauwe vlinder zegt gedag Auteur va n Meisje mee negen pmtken

Peel en Maas | 2008 | | pagina 28