'Tijd van waarschuwen voorbij' Ronald Plasterk schildert voor ProminentenKunst Feest voor huurders Staatssecretaris bezoekt school afpast» Oranje- én ten+efcrïebei* In Toverland! SCOOR een Jaarabonnement Toverland! PEEL EN MAAS Donderdag 22 mei 2008 - Pagina 7 Maak een verfrissende rit in de boomstambaan, de Backstroke, of waai lekker uit in de houten achtbaan Troy. Als het zonnetje niet schijnt, biedt het grootschalig overdekte gedeelte vol attracties meer dan voldoende afleiding. Dorpen hebben last van vernielingen In enkele dorpen in de gemeente Venray komen steeds vaker vernielingen voor. Vooral de grootste dor pen Oostrum, Ysselsteyn en Leunen hebben te kampen met vandalisme door jongeren. Ysselsteyn heeft al langere tijd hinder van baldadige jeugd. In het verleden vonden de meeste ver nielingen plaats tijdens de nacht van oud op nieuw. Het lijkt nu meer structureel te worden. De laatste weken zijn er regelmatig vernielingen geweest rondom het schoolgebouw en bij de nieuw bouw van de St. Odaschool. Brie venbussen van bewoners moeten het ontgelden evenals de telefoon cel op het Lovinckplein. Onlangs plaatste de gemeente nieuwe ver keersborden van 30 en 60 kilome ter. Ze werden binnen de kortste tijd beschadigd en gemolesteerd. "Wij als politie zullen dit verniel zuchtig gedrag niet accepteren", schrijft wijkagent Jan Krouwel onlangs in het dorpsblad. Hij wijst erop dat jongeren zich schuldig maken aan een misdrijf.Afgelopen donderdag verzorgde Krouwel nog een themamiddag voor groep 8 op de Ysselsteynse basisschool. Deze week is er een voorlichtings avond voor de ouders. "Er is geen sprake van een explosieve geweldsuitbarsting", relativeert Krouwel, die wel vindt dat het meer is dan alleen een incident. Hij ziet geen verband tussen de baldadigheid in Leunen, Oostrum en Ysselsteyn. "Het zijn inderdaad alle drie wat grotere dorpen met dus ook meer jeugd. Ysselsteyn ligt vrij ver van Venray af. Dit betekent dat de jongeren in het weekeinde veel in het eigen dorp blijven. Er is vaak alcohol in het spel en dan gaan sommige jongeren stoer en gewelddadig gedrag vertonen. Dan gaan de remmen los", zegt Krouwel. "Er zijn heel goede contacten met de dorpsraad en de school. Zij spelen een actieve rol. Maar ook de bewoners zelf kunnen meer doen dan alleen de politie bellen. Zij kunnen de jongeren gerust op hun gedrag aanspreken." De wijkagent vindt dat ook de kasteleins in het dorp hun verant woordelijkheid moeten nemen. De politie gaat strenger optreden. "De tijd van alleen waarschuwen is voorbij. Iedereen die we betrap pen krijgt een proces- verbaal. Als het in een groep gebeurt, dan is er sprake van openlijke geweldple ging. De straffen kunnen variëren van een fikse geldboete tot aan voorgeleiding voor de jeugdrech ter", aldus Krouwel. De geldboetes kunnen wel oplopen tot een paar honderd euro. "Het maakt wel verschil of je een prullenbak vernielt of een telefooncel." Naast strenger toe zicht en vaker surveilleren, inves teert de politie ook in preventieve activiteiten. Zoals het bezoeken van scholen en overleg met de dorpsraad en jongerensoos Jera. Tevens worden straathoekwer kers ingezet. "Het gaat vooral om de bewustwording. Maar we moe ten het probleem ook niet al te groot maken. Het is vaak puberaal gedrag. De jeugd moet dan wel eens bijgestuurd worden. Als wij ze aanspreken op hun verniel zucht, dan zien ze best in dat ze fout geweest zijn. Het gaat slechts om een kleine groep. Het over grote deel van de jeugd van Yssel steyn veroorzaakt geen enkele overlast", aldus Krouwel. In Oostrum komen de meeste vernielingen voor in het centrum en aan de Stationsweg, de verbin dingsroute naar Venray. Het gaat om het ingooien van ruiten, het vernielen van informatieborden, hekwerken en zelfs paaltjes van de wandelroute moeten het ont gelden. Tevens worden regelmatig auto's beschadigd. Verreweg de meeste vernielingen vinden plaats op vrijdagavond en in de nacht van vrijdag op zaterdag. De poli tie gaat op die tijdstippen extra toezicht houden in Oostrum. Ook doet Roel Coppus, de gebiedsmen- tor van de politie, een oproep aan de inwoners om vernielingen en mogelijk ook de daders te melden. Dit kan ook anoniem. In Oostrum speelt de aanwezigheid van mega- discotheek Zenith aan de rand van het dorp wellicht een rol. In Leunen gaat het niet zozeer om vernielingen, maar meer over rotzooi en illegale stort bij de ondergrondse afvalcontainers op het Brinkplein. "De rotzooi ont siert niet alleen ons dorpshart, maar het glas en ander gevaarlijk afval zorgt voor onveilige situ aties voor kinderen", zo laat de dorpsraad in De Ruuper weten. Op oudejaarsdag is er vuurwerk tot ontploffing gebracht in de container voor kunststof flacons waarna de inhoud ging smeulen. De milieuwachter en een toe zichthouder van de gemeente zul len regelmatig een kijkje komen nemen op het Brinkplein. Lions Club Venray houdt op zaterdag 6 september het twee de ProminentenKunst Gala in discotheek Zenith in Venray. Iedere twee jaar laat Lions Club Venray twaalf prominen te Nederlanders een schilderij maken. Die kunstwerken wor den tijdens een groots opgezet gala met uitgeserveerd diner en entertainment geveild ten behoeve van kinderen die lij den aan spierdystrofie. In Peel en Maas de komende maan den wekelijks een impressie geven van de voorbereidin gen, waarbij vele Nederlandse prominenten de revue zullen passeren. Deze week: Ronald Plasterk. De Venrayse kunstenares Anne Haeyen ging als gewoonlijk weer mee om onze prominent te bege leiden bij het creatieve proces. Cees Kuiper was weer chauffeur, fotograaf en sleepte met de spul len. Het zou een spannende dag worden voor de twee. Ze komen nu eenmaal niet dagelijks op het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap aan de Oranje Bui tensingel 25 in Den Haag voor een ontmoeting met minister Ronald Plasterk. De minister had via zijn partijgenoot en burgemeester van Arcen en Velden -Fons Tans- aan Lions Club Venray laten weten, dat hij graag wilde meewerken aan het project ProminentenKunst P voor kinderen die lijden aan spier dystrofie van het type Duchenne. Als moleculair bioloog sprak hem die doelgroep erg aan, want hij had er veel mee te maken gehad bij zijn wetenschappelijk werk en voor deze kinderen wilde hij graag een uniek schilderij maken. Dat deze minister niet zo maar de eerste de beste minister is, werd onmiddellijk duidelijk toen wij zijn staat van dienst bekeken. Ronald Hans Anton (Ronald) Plasterk werd op 12 april 1957 geboren te Den Haag. Na het behalen van het diploma gymnasium-B studeerde hij econo mie (propedeuse) aan de Univer siteit van Amsterdam en biologie aan de Rijksuniversiteit Leiden. Hij behaalde zijn doctoraal biolo gie in 1981. In 1984 promoveerde hij in Leiden tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen op het proefschrift 'Inversion of the G segment of bacteriophage Mu, analysis of a genetic switch'. Aansluitend volgde hij een post doctorale opleiding aan het Cali fornia Institute of Technology in Pasadena (VS) en een postdocto rale opleiding in het MRC Labora tory of Molecular Biology te Cam bridge (VK). Van 1987 tot 2000 was hij groepsleider in het Nederlands Kanker Instituut/Antoni van Leeu wenhoekziekenhuis te Amster dam. In 2000 werd hij benoemd tot directeur van het Hubrecht Laboratorium Nederlands Insti tuut voor Ontwikkelingsbiologie (KNAW) te Utrecht. Van 1993 tot 1997 was Plasterk bijzonder hoogleraar moleculaire biologie aan de Vrije Universi teit te Amsterdam en aansluitend hoogleraar moleculaire genetica aan de faculteit geneeskunde van de Universiteit van Amsterdam. In 2000 werd hij benoemd tot hoogleraar ontwikkelingsgenetica (Academisch Biomedisch Cluster) van de Universiteit van Utrecht. Ronald Plasterk is lid van de Koninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen en van de Koninklijke Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen. Hij was onder meer lid van de Euro pean Molecular Biology Organi zation (EMBO), lid van de Board of Governors van The Wellcome Trust (WT) en lid van de Gezond heidsraad (beleidsgroep genetica). Hij was ook adviseur van de Nati onale Conventie en columnist bij Intermediair, later bij de Volks krant en bij het tv-programma Het Buitenhof van de omroepen VPRO, VARA en NPS. In zijn columns gaf hij zijn mening over ontwikkelin gen in zijn vakgebied, maar ook daarbuiten. Een aantal columns zijn gebundeld in het boek 'Leven uit het lab' (2000). Dr. R.H.A. Plasterk werd op 22 februari 2007 voor de PvdA benoemd tot minister van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap in het vierde Kabinet-Balkenende. Ronald Plasterk heeft verschei dene prijzen ontvangen gedu rende zijn wetenschappelijke car rière: 2005: Prix Louis D. van het Insti- tut de France (de Franse academie van wetenschappen) 2002: EMBO (european Molecu lar Biology Organisation) Award for Communication in the Life Sciences. 1999: Spinozapremie van de NWO. Ronald Plasterk is getrouwd en heeft twee zoons. Hobby's van Ronald Plasterk zijn fotograferen, lezen, muziek en -hoe kan het ook anders- schilderen. Dit jaar is Ronald Plasterk gast in het televi sieprogramma Zomergasten, maar vandaag zou hij dan toch voorna melijk onze eigen kunstschilder zijn. Het was werkelijk een heel gedoe, alvorens je de burelen van onze minister had bereikt. Neder land is kennelijk niet meer het gemoedelijke land waar je ieder ander vertrouwt als je buurman. Beveiligingssystemen en security personeel waken over dit minis terie als over een ambassade in vijandelijk gebied. Het zal nodig zijn, dachten we bij het intern transport van schildersezel, verf, doeken, kwasten en wat al dan niet nodig is om een minister te laten schilderen. Vragende blikken van passerende ambtenaren met gewichtige mappen en een enke ling vroeg zelfs "waar dit naartoe ging?". "Dit gaat naar de minister die een schilderij voor ons gaat maken" was ons antwoord dan, waarna de ambtelijke medewer ker vaak niet meer dan een onde finieerbaar geluidje liet horen als ohehhja hij schildert. De minister was werkelijk aller aardigst. Ietwat onzeker over de juistheid van zijn beslissing om dit nu en hier te doen, liet hij ons met trots een portret van zijn zoon zien, dat achter zijn bureau hing en dat hij zelf had geschil derd. Werkelijk erg goed gedaan en daarmee legde hij ook nu weer -door de gewekte verwachting- de lat erg hoog voor zichzelf. Het schilderij dat hij ging maken voor die belangrijke veiling van het ProminentenKunst Gala op 6 sep tember in The Zenith te Venray, moest natuurlijk minimaal de kwa liteit hebben van zijn reputatie en dus koos hij voor een onderwerp uit de wetenschap dat alles te maken heeft met spierdystrofie, dat hij met gevoel voor kleur en vorm zou weergeven. Het werd een stukje van het DNA-molecuul (X chromosoom) hetgeen moet accentueren dat het bij de spier dystrofie type Duchenne om een genetisch defect op het X-chro- mosoom gaat. Toen hij tevreden terugstapte van het doek om zijn creatie van Minister Plasterk geconcen treerd aan het werk. Ook het onderwerp van zijn schilderij had alles te maken met spierdys trofie van Duchenne. Dit schilde rij zal zeker hoog gewaardeerd worden. een afstand te overzien, ontbrak nog zijn signering waarop wij hem bescheiden attendeerden. "Dat komt goed uit" zei hij vrolijk "want op een blauwe maandag volgde ik een cursus kalligraferen" Het moge duidelijk zijn dat laatst genoemde cursus van de minister niet voor niets is geweest, want zijn naam werd een onderdeel van het schilderij. Daar waren wij trots op evenals het handgeschreven briefje dat hij ons meegaf voor de persoon die tijdens de veiling uit eindelijk het hoogste bod zal uit brengen op dit unieke schilderij. Bekijk het schilderij of meer info op www.prominentenkunst.nl Het tienjarig bestaan van de Huurdersvereniging Noord-Lim burg wordt op dinsdag 27 mei gevierd tijdens de ledenverga dering in De Aide Lind in Horst. Daarvoor zijn naast de leden de andere huurdersverenigingen, de Woonbond, vertegenwoordigers van Wonen Limburg en de wet houders van de gemeenten waarin de vereniging werkt uitgenodigd. Op 28 maart 1998 werd de Huur dersvereniging Noord-Limburg opgericht. Voor die datum was er een huurdersraad, die de belangen van de huurders bij Wonen Lim burg behartigde. Met het in wer king treden van de Overlegwet Huurders Verhuurders werd deze raad omgezet in een vereniging en werd erkend als onderhande lingspartner door de verhuurder. De vereniging telt op dit moment 1254 leden die afkomstig zijn uit de gemeenten Venray, Horst aan de Maas, Sevenum en Meerlo/ Wanssum. Tijdens deze feestelijke vergade ring worden de 27 leden die voor 28 maart 1998 lid waren en dat nu nog zijn in het zonnetje gezet. Daarnaast is er een verloting van een maand huur voor de 127 aan wezige leden die in de loop van 1998 lid werden. Na goedkeuring van het jaarverslag en de reke ning 2007 van de vereniging stelt de nieuwe directeur van Wonen Horst de heer Najja zich voor aan de leden en wordt de toekomstvi sie van Wonen Venray toegelicht door de heer Meulen, directeur van Wonen Venray. Na afloop van de vergadering is er nog een samenzijn. Tot slot krijgt iedere aanwezige een kleine attentie. Staatssecretaris Sharon Dijksma (PvdA, Onderwijs) brengt op donderdag 22 mei een werkbezoek aan basis school Petrus' Banden in Ven ray. Petrus' Banden is een van de dertig scholen in Nederland die de werkwijze teamonder- wijs op maat (TOM) volgen. De staatssecretaris praat tijdens het bezoek onder meer met de staf van de Venrayse school. Ook krijgt zij een rondleiding door het gebouw. In het schooljaar 2002- 2003 is de Venrayse basisschool enthou siast gestart met TOM. De pilot is kleinschalig begonnen in de groe pen 3 en 3/4. Door op een aantal momenten een unit te vormen en binnen deze unit de kinderen steeds op andere wijzen te groeperen ont staan mogelijkheden. Het motto van de school hierbij is: 'Groot waar het kan, klein waar het moet'. Wanneer instructie wordt gegeven zijn de groepen vier tot maximaal twaalf kinderen groot. De inzet van aan school benoem de onderwijsassistenten en stagi aires verbreedt de mogelijkheden voor het bieden van zorg nog meer. Overdracht tussen de leraar en onderwijsassistenten en stagi aires vindt plaats door middel van overdrachtsformulieren. Om in de unit flexibel te kunnen werken worden wekelijks tijdens het uni- toverleg afstemmingsafspraken gemaakt tussen leraren en onder wijsassistenten. Het uitgangspunt hierbij is steeds: wie kan met zijn/ haar specialisme welke kinderen op welk moment het beste bege leiden. ZELFSTANDIG Op dit moment wordt in alle groepen bij rekenen, spellen en zelfstandig werken op deze wijze in unitvorm gewerkt. In de groe pen 1 t/m 4 ook bij de Kiesbordac- tiviteiten. De school is en wordt bouwkundig voor dit onderwijs ook 'tommig' gemaakt, door het creëren van extra werkruimten voor kinderen en veel transparan tie in het gebouw. Zo ontstaat bij voorbeeld door lage ramen in en tussen de klassen de mogelijkheid om contact te houden met de op de gangen werkende en spelende kinderen en de leraren en onder wijsassistenten. TOM is inmiddels schoolbreed ingevoerd. Directeur Ger Mous: "De Petrus' Bandenschool is ook een zogeheten 'Open TOM-school', wat inhoudt dat wij op 'Open- TOM-dagen' scholen laten zien en ervaren wat TOM voor leraren en kinderen betekent. Ook ouders van onze kinderen wordt op deze manier een blik in de keuken gegund. Gewend als wij zijn geïn teresseerden te ontvangen, staan wij ook niet strak van de spanning bij dit bezoek van de staatssecre taris. Wij zijn, ondanks de verbou wing waar we nu midden in zit ten, ook blij met dit bezoek. Het geeft ons de gelegenheid haar een beeld te schetsen van de praktijk achter de theorie c.q. het beleid. Ook willen we laten zien, dat door deze vernieuwing kinderen meer extra zorg wordt geboden en een beter gebruik gemaakt wordt van specialismen van leraren. Leraren die veel van elkaar zien en daar door ook veel van elkaar kunnen leren." Laagvliegoefening Boven luchtmachtbasis De Peel in Vredepeel vinden van dinsdag 27 tot en met vrijdag 30 mei laagvliegoefeningen plaats. Militairen leren tijdens deze oefeningen hoe zij vanaf de grond per radio aanwijzingen kunnen geven aan piloten. In het kader van hun opleiding moeten de militairen in praktijksituaties leren samenwerken met vliegtuigen van verschillende NAVO-bondge- noten. Hiertoe vinden in het jaar verschillende oefeningen plaats in het luchtruim boven De Peel. De vliegbewegingen vinden plaats op dinsdag t/m donderdag van 09-00 uur tot 23.00 uur. Op vrijdag wordt gevlogen van 09-00 uur tot 13.00 uur. Wordt u gevonden door uw doelgroep? Flyers Internet Communicatie Tijdens de EK-periode kan men bij Attractiepark Toverland even de voetbal gekte ontvluchten en heerlijk genieten van een betoverende dag vol attractieplezier. Niet alleen tijdens de EK-periode naar Toverland, maar een jaar lang gratis het park bezoeken? Stuur ons dan je meest betoverende en uitgedoste'O ran je'foto en kop deze magische prijs binnen! De foto kan gestuurd worden naar: Peel en Maas T.b.v.Toverland Postbus 1 "t" 5800 AM Venray Of naar redactie@vandenmunckhof.nl o.v.v.Toverland. Deelname kan t/m 2 juni 2008 Wij zorgen er voor dat uw website vindbaar is. Onderzoek Advies Ontwerp Ontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293 Training Coaching Productontwikkeling Vergeet niet de eigen naw-gegevens te noteren bij de foto! Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. De algemene +- actievoor waarden van Toverland zijn op deze actie van toepassing. Uiterlijk 5 juni 2008 worden de 3 prijswinnaars bekend gemaakt en ontvangen het jaarabonnement per post. A •v4 Attractiepark Toverland T. 077 467 70 50 Lwww.toverland.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7