Mysterieuze kop op rotonde Wanssum Open Kerkendag met fietstocht "Kick om beste van de wereld te verslaan" Confronterende reis rond de wereld Bierkruien PEEL EN MAAS Donderdag 22 mei 2008 - Pagina 13 Juul Baltussen: fascinatie voor Paaseilandbeelden Zondag 25 mei Op het Paaseiland, 3200 kilo meter uit de kust van Chili in de Stille Zuidzee, staan al vele eeuwen honderden mysteri euze stenen beelden. Sommige zijn zelfs vijftien meter hoog. Ze worden ook wel 'moai' genoemd. Kunstenaar Juul Baltussen (50) uit Westerbeek is zijn leven lang al gefascineerd van deze twee duizend jaar oude beelden op dit relatieve kleine eiland van 165 km2.Als kind op de basisschool zag hij in een tijdschrift voor het eerst deze merkwaardige beelden en hij was er meteen van onder de indruk. En zoals altijd zoekt Juul Baltussen naar de verhalen achter de beelden. "Deze beelden heb ben mij nooit meer losgelaten", zegt Baltussen. Eind vorige eeuw maakte Bal tussen twaalf ijzeren koppen, geïnspireerd op de Paaseiland beelden. Kleine en grote fascine rende koppen. Van anderhalve tot vierenhalve meter. Twee van deze beelden exposeerde Baltus sen tijdens het SOS Wereldfestival 2005 in Meerlo bij de afsluiting van drie jaar actie voeren voor een weeshuis in Chilian (Chili). Tijdens deze manifestatie werd het idee geboren om een van de beelden aan te kopen en ergens in de gemeente te plaatsen. "Als een teken van onze verbonden heid en de grote solidariteit van de inwoners van Meerlo-Wanssum met de derde wereld", aldus SOS- voorzitter René Poels. Het idee sloeg goed aan bij het gemeente bestuur van Meerlo-Wanssum in de personen van burgemeester Joep Hahn en cultuurwethouder Dickie Minken. De kunstenaar en SOS hadden meteen een plek voor ogen: midden op de rotonde Fieke Reijntjes uit Meerlo en haar teamgenoten van Team Teva Revolution hebben een uiterst succesvol NK en EK achter de rug. In Frankrijk wist Fieke met haar team rela tief eenvoudig de Nederlandse titel rafting te prolongeren. "De tegenstand bleek erg mee te vallen." Op alle onderdelen behaalden de dames met grote overmacht een eerste plaats. "Het is altijd goed om eerste te worden, maar het was span nender geweest als we echt om de titel hadden moeten vechten." Vechten moesten de dames tij dens het EK in Oostenrijk daar entegen wél. "We hadden aan het begin van dit evenement geen idee hoe sterk de andere ploegen waren. Gebaseerd op het resul taat op het WK hoopten we rond een zesde plaats te eindigen." Na de eerste wedstrijd belandden de Nederlandse dames tot hun eigen verbazing op een tweede plaats. "Een onbeschrijfelijk gevoel, we hebben minimaal een uur moeten lachen omdat we het niet kon den bevatten." Het bleef echter op de Brugstraat te Wanssum. De afgelopen maanden is bin nen de gemeente Meerlo-Wanssum hard gewerkt om de plaatsing van het beeld te realiseren. En dankzij de medewerking van de dorps raad Wanssum kan de gemeente het grote magnifieke beeld aan kopen. SOS is daar heel erg blij mee. Meerlo-Wanssum krijgt een spraakmakend kunstwerk van een internationaal befaamde kun stenaar en tegelijk herinnert dit niet bij deze zilveren medaille. In de tweede wedstrijd wisten de dames zelfs eerste te worden. "Vanaf dat moment was het echt niet meer te bevatten, we had den alle Europese teams waar we altijd zo tegenop keken verslagen in de 'head-to-head'." Maar helaas ging het volgende onderdeel, de slalom, een stuk minder. Met een tiende plek leek ook een topplaats in het klassement ver weg voor Fieke Reintjes en haar teamgenoten. "Hierdoor konden we ons heel ontspannen voorbereiden op de laatste wed strijd. Toen we vijf minuten voor de start te horen kregen dat we nog op een gedeelde tweede plek stonden, begonnen de zenuwen weer wat op te spelen. We heb ben deze laatste race alles gege ven." Met als resultaat een zilveren medaille, achter de Slowaakse ploeg. Naast de tweede plaats in het eindklassement behaalde de Nederlandse damesploeg ook nog drie zilveren en één gouden medaille Het is fantastisch om als vlakwaterlandje te eindigen tussen de toppers Slowakije (1) en Tsjechië (3). Het gaf ons een enorme kick de regerend wereld- Het Paaseilandbeeld dat een plek krijgt op de rotonde in Wanssum. beeld blijvend aan het werk van SOS Meerlo-Wanssum in Chili en andere landen waar SOS projec ten ondersteunde zoals in Brazilië, Ethiopië, Indonesië en Zambia. Juul Baltussen is een kunstsmid van internationale naam en faam. In Meerlo-Wanssum is hij al jaren bekend als vaste exposant op de kampioen Tsjechië te verslaan." Naast het peddelen hebben de dames ook genoten van de sfeer op beide toernooien. "Het is mooi om je te begeven tussen mensen met dezelfde pas sie: raften. Ook hebben we vooral op het EK veel sportiviteit erva ren van andere landen die toch ook verbaasd waren over onze Drie bonnen Een man (24) uit Swolgen is vrij dagavond in Horst door de politie drie keer op de bon geslingerd. De scooterrijder trok de aandacht van de politie toen hij zonder helm over de Gebr. Van Doornelaan reed. De man droeg geen helm. De rem van de scooter deed het niet goed en de uitlaat maakte te veel kabaal. Verder functioneerde het knipperlicht niet en was de ach teruitkijkspiegel van de scooter kapot.Voor de drie eerstgenoemde overtredingen is de man bekeurd. Hij krijgt tot 30 mei de tijd om te zorgen dat de rest van zijn scooter ook in orde is. Zo niet, dan krijgt hij nog twee bonnen voor de ove rige twee tekortkomingen. kunstmanifestatie in Geijsteren. Maar hij exposeerde eveneens op de biënnale in Italië en zijn ijzeren beelden stonden ook al eens op het strand van Ameland. Toen hij als jongeman besloot om kunst smid te worden, stond voor hem vast dat hij ooit deze grote beel den zou gaan maken. Baltussen heeft er een eigen interpretatie aan gegeven door ze te stileren met een stropdas, piercing of een hanenkam."Op die manier vloeien culturen in elkaar over", aldus Bal tussen. De Meerlo-Wanssum Paas eilandreus heeft een hanenkam. Paaseiland op rotonde Wanssum Het 4,5 meter hoge Paasei landbeeld van kunstsmid Juul Baltussen uit Westerbeek komt definitief op de rotonde Brug- straat-Stayerhofweg-Burgemees- ter Ponjeestraat in Wanssum. De gemeente Meerlo-Wanssum en de dorpsraad hebben voor dit plan het licht op groen gezet. De onthulling en plaatsing gebeurt tegelijk met de festiviteiten rondom het derde lustrum van SOS Meerlo-Wamsssum op zater dag 31 mei. Het beeld wordt, zo zijn de plannen, op vrijdag 30 mei per vrachtwagen van Jacobs Dakbedekkingen Wanssum naar Wanssum gebracht en op het dorpsplein neergezet. Op maan dagavond 2 juni wordt het beeld geplaatst op de rotonde. Zaterdag avond 31 mei is er aansluitend op de onthulling en aanbieding van het beeld de landelijke première van de nieuwste AWA-films docu mentaire over de millenniumdoe len: Millennium War, waarvan de trailer te bekijken is op: www. awafilms.com. Fieke Reijntjes (onderste rij midden) en haar teamgenoten behaalden vier medailles op het EK rafting in Frankrijk. Ook pak ten ze de nationale titel, prestatie. Ik zal de medailles nog een paar keer voor mezelf moeten laten rinkelen om te beseffen dat we er toch echt vier gepakt heb ben." Herindeling centraal CDA Meerlo-Wanssum, CDA Sevenum en CDA Horst aan de Maas houden op woensdag 28 mei van 20.30 tot 22.00 uur een open bare vergadering over de gemeen telijke herindeling in Noord-Lint burg. Gastspreker is Raymond Knops uit Meterik, die een inlei ding houdt over dit actuele thema. Knops is namens het CDA lid van de Tweede Kamer en tweede woordvoerder op het gebied van gemeentelijke herindelingen. Belangstellenden zijn van harte welkom op deze bijeenkomst, die wordt gehouden in gemeen schapsaccommodatie De Smeten- hof, Horsterdijk 1 in Lottum. SOS bestaat 15 jaar Het vijftienjarig bestaan van SOS Meerlo-Wanssum wordt gevierd met een aantal activi teiten. Tijdens deze activitei ten wil SOS af en toe stilstaan bij dit derde lustrum met een stukje bezinning, de onthul ling van een kunstwerk, de première van een bijzondere film en het Wereldfestival. Belangstellenden worden van harte uitgenodigd voor een of meerdere van deze bijeen komsten. Zaterdag 31 mei: 18.30 uur: Gezinsviering in de kerk van Wanssum met als thema het SOS-Zambia project met medewerking van de kinderen van de brede school De Pedde- poel, fanfare Concordia Wanssum en het Gemengd Zangkoor Wans sum. 20.00 uur: Op het dorpsplein in Wanssum de overdracht van het vierenhalve meter hoge kunst werk, het Paaseilandbeeld van Juul Baltussen uit Westerbeek aan de gemeenschap Meerlo-Wanssum als uiting van de verbondenheid van SOS met de derde wereld. 20.30 uur: Kopje koffie in het gemeenschapshuis De Zandhoek Wanssum 21.00 uur: Première in De Zand hoek van de nieuwe kritische film van AWA-film genaamd: Millen nium War. 21.50 uur: Napraten. Maandag 2 juni: In de namiddag/vooravond plaat sing van het Paaseilandbeeld op de rotonde op de Brugstraat te Wanssum. Zondag 29 juni: Van 11.00 tot 18.00 uur Wereld festival 2008 in en bij evenemen tenhal/manege Megelsprong te Meerlo. Bedreiging Een 51-jarige man uit Wanssum is vrijdagmorgen omstreeks 11:30 uur in zijn woonplaats aangehou den op verdenking van bedreiging met openlijke geweldpleging. De politie kreeg een melding dat de man een 64-jarige man uit Wans sum bedreigde.Ter plaatse bleek de man tijdens een ruzie het slachtoffer enkele malen geslagen te hebben. Hij is aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. De aanlei ding van de ruzie is nog onbekend. Vogelmarkt Vogelvereniging de Gevleu gelde Vrienden Wanssum e.o. houdt op zondag 25 mei weer haar maandelijkse vogelmarkt. Op deze markt kan een iedereen vogels kopen, maar ook verkopen. Tevens zijn er diverse vogelhande laren aanwezig die naast een groot aanbod aan vogels ook de nodige vogelbenodigdheden verkopen. De vogelmarkt wordt gehouden op zondag 25 mei en duurt van 9-30 uur tot en met 12.00 uur in sport- en feestzalencomplex 't Brugeind in Meerlo. Op de mark worden geen kwartels en duiven toegelaten. Voor verdere informa tietelefoon: 0478-531221. Dorpsraad Tienray De dorpsraad van Tienray verga dert op maandag 26 mei in dien stencentrum Zonnehof. Aanvang: 20.00 uur.Agenda: opening, notu len vorige vergadering, evaluatie eerste gespreksavond DOP, ver volgtraject DOP, gesprek Ton van Aalst, rondvraag, sluiting. Processie in Blitterswijck In Blitterswijck wordt op zon dag 25 mei weer een processie gehouden. Voorafgaand aan de processie draagt aalmoezenier De Graaf-Woutering met medewer king van het gilde, muziekvereni ging Moed en IJver, zangvereni ging Erato, het kerkkoor en De Engelenbak vanaf 9 00 uur een heilige mis op. De communicanten uit Blitters wijck en Wanssum nemen ook deel aan de processie. Drie prach tig versierde rustaltaren staan opgesteld langs de versierde route, de muziekvereniging speelt, de koren zingen, de vlaggen wappe ren vanaf de kerktoren en de hui zen langs de route en de kinderen strooien tijdens de processie bloe men. Na de tocht door het dorp vendelt het gilde op het plein en verzorgt Moed en IJver nog een muzikaal intermezzo. Na afloop is er voor alle deelnemers koffie of thee bij café de Zwart, aangebo den door het kerkbestuur. In de parochie Blitterswijck trokken sinds mensenheugenis jaarlijks twee processies door het dorp. De sacramentprocessie op de tweede zondag na Pinksteren en op zon dag 8 september, tijdens het feest van Onze Lieve vrouw Geboorte. Na overleg van het processieco mité en het kerkbestuur, toen nog met pastoor Te Boekhorst, die onlangs naar Heythuyzen vertrok, is er gekozen voor één processie per jaar en de drukste, de sacra mentsprocessie, te handhaven. Op zondag 25 mei wordt in het cluster Meerlo, Swolgen en Tienray een zogeheten Open Kerkendag gehouden. Tegelij kertijd is er de mogelijkheid om mee te doen met een fiets tocht die langs deze kerken gaat. Graag willen de parochies hun deuren openen om aan de men sen te laten zien wat er allemaal gebeurt en te doen is in de ker ken. Daarnaast wordt in iedere kerk aan bepaalde zaken extra aandacht geschonken. In Swolgen kunnen belangstellenden bijvoor beeld de kerktoren beklimmen of de gewelven bekijken, en in Tienray bijvoorbeeld het binnen ste van een kerkorgel eens goed bekijken, terwijl in de Tienrayse kerk ook muziek wordt gespeeld door verschillende mensen. Ook is in de winkel een tentoonstel ling van allerlei bezienswaardighe den, zoals vaantjes en tekeningen, uit de oude kerk van Tienray. In Meerlo vindt tegelijkertijd met de Open Kerkendag verschillende festiviteiten plaats in het kader van de actie 'Glas in Nood', voor het herstel van de kerkramen. De mogelijkheid bestaat om bijvoor beeld van de kerktoren te tok kelen of te abseilen. Daarnaast is Zaterdag 31 mei 2008 gaat de documentaire Millennium War 2015 in première tijdens het 15-jarige jubileum van SOS Meerlo-Wanssum in gemeen schapshuis De Zandhoek in Wanssum. De film kent zijn tv- première op 15 juli op de landelijke zender Goed TV. Filmmaker Marijn Poels, die ook vrijwilliger is bij SOS Meerlo-Wans sum, reisde de afgelopen jaren de wereld rond voor diverse films en documentaires. Hij vertoefde tus sen de meest glorieuze rijkdom in kapitalistische grootmachten, waar mensen worden opgeslokt in overconsumptie en macht, en de meest erbarmelijke plaatsen, waar corruptie en onderdrukking mensen opslokken in de cirkel van armoede en ongelijkheid. Marijn Poels: "Je bent bevoor recht wanneer je opgroeit in een leven met de rijkdom van een gezonde familie om je heen, gevormd bent tot iemand met eigen keuzes, meningen en idee- en. Vechtend voor de vrijheid die je verdient. Mijn levensweg speelt zich af over de vijf continenten van ons bestaan. Lokkend naar de illusie van het paradijs. Onbevan gen en met een tas vol idealen trok ik de grote wereld in. Hunkerend naar het gevoel van vrijheid, avon tuur en spanning. Reizend door de tijd in een wereld vol cultuur, reli gies adembenemende panorama's en emotionele gebeurtenissen." Op zaterdag 24 mei zal het St. Antonius Abt Gilde voor de 35e keer het bier van Arcen naar Blitterswijck kruien. Bijna dertig gildebroeders en -zusters zijn om 11.00 uur te gast in de proeverij van H. Clevis in Arcen, waar voor de 35e maal enkele vaatjes gerste nat gratis worden aangeboden aan het St. Antonius Abt Gilde van Blitterswijck, waarvan de leden het bier per kruiwagen naar Blitterswijck kruien. Om 18.00 uur komen de bier kuiers bij de familie Pijpers in Blitterswijck aan, waar traditiege trouw de koffie gereed staat, en om 19-00 uur worden de bierkrui ers in Blitterswijck afgehaald door de overige gildebroeders en -zus ters. Daarna vertrekken ze geza menlijk naar schutsweide de Mars, waar de bierkruiers het bier aan bieden aan het gilde. Zondag 25 mei is het weer de dag van het St. Antonius Abt Gilde. Op deze dag vindt namelijk het koningschieten plaats. Om 07.00 uur wordt door de gildetamboers, klaroenblazers en vendeliers door het dorp getrokken om bekend te maken dat deze dag in het teken van het er op het pleintje tegenover de kerk heel veel gezelligheid met verschillende muzikale optredens van jeugdorkest Meerlo-Wanssum, jeugdorkest Vortum-Mullem, de Rutbach Kapel en de joekskapel Beter as Niks. En is er ook een expositie van kunstwerken van Meerlose kunstenaars. Het is ook mogelijk om al de drie kerken te bezoeken door middel van een fietstocht. Deze fietstocht is gratis en is ongeveer 18 km lang. Naast de kerken komen de fietsers ook langs de St. Goarkapel, het kruis- In de 50 minuten durende docu mentaire neemt de filmmaker je hand in hand mee in een wereld die lacht, huilt, groeit en sterft. Hij schets op avontuurlijke, serieuze en vaak confronterende wijze een beeld van sociale ongelijkheid. "Terwijl mensen in Afrika sterven van de honger, sterven er in Ame rika mensen aan overgewicht." De filmmaker vraagt zich in zijn documentaire hard op af waar 'helden' als Nelson Mandela, Che Guevara, Martin Luther King en Ghandhi zijn gebleven, mensen die streden voor vrijheid zonder daarin eigen belangen te koeste ren. Hedendaagse politici ontpop pen zich volgens Poels tot 'verbale helden die op kantoor hun belan gen omschrijven als dromen van het volk, en het volk kijkt afwach tend toe en bekritiserend het politieke spel zonder zich daarbij te realiseren dat juist wij het volk zijn die de echte actie kunnen ondernemen'. Waar ligt de oorsprong van armoede en ongelijkheid? Wat kunnen we er aan doen om gelijk heid te krijgen? Of is de westerse wereld er de veroorzaker van dat armoede en ongelijkheid in derde wereld blijft? Is het hedendaagse ontwikkelingswerk een doekje voor het bloeden? "Derdewereld landen hebben meer aan een vuilnisman dan aan een doktor", schetst gynaecoloog Burger van het AMC Amsterdam. "Ga reizen koningschieten staat. Ieder andere gildebroeder of -zuster wordt aan huis afgehaald, als laatste het koningspaar Ger en Mariet van de Water-Verstappen. Daarna gaan de gildeleden gezamenlijk naar de schutsweide, waar koffie, broodjes en de originele borrel worden geserveerd. Om 08.45 uur vertrekt het gilde naar de kerk om de gilde- mis bij te wonen. Deze heilige mis begint om 09-00 uur en wordt gecelebreerd door aalmoezenier R.A. de Graaf-Woutering. Aanslui tend begint de sacramentspro cessie Na het officiële gedeelte van deze ochtend verzamelen de gildebroeders en -zusters zich om 12.30 uur op het kerkplein, waar na ze vanaf 12.45 uur met slaande trom en zwaaiende vendels naar schutsweide De Mars vertrekken. Om 13.00 uur begint het jeugd- en damesvogelschieten en om 15.00 uur starten de gildenbroeders, voorafgegaan door burgemees ter J. Hahn, aalmoezenier R.A. de Graaf-Woutering en vervolgens de ereleden. Als de vogel eraf wordt geschoten is, door het schot van geluk, wordt de nieuwe koning tijdens een ceremonieel gebeuren geïnstalleerd. Voor het publiek is er verder nog puistschieten. De kerk van Tienray. wegpark en vele andere kapellen en veldkruisen. De start van de fietstocht is in Swolgen en Tienray om 12.00 uur en in Meerlo om 12.30 uur na de sacramentsprocessie. Starten kan tot 14.00 uur. En natuurlijk kan er in iedere kerk gestart worden. Onderweg zijn er op een aantal plaatsen mogelijkheid tot rusten en iets te drinken. De kerken zijn voor bezoek geopend van 12.00 uur t/m 17.00 uur. en bekijk de wereld is met andere ogen, dan zul je armoede en onge lijkheid gaan begrijpen", vertelt Marco Roelofs van punkband De Heideroosjes in de film. In deze durende geven deskundigen en betrokkenen hun visie op de situ atie. Aan de film werkten onder meer via interviews ntee Marco Roelofs (punkband De Heideroos jes), Jan Daniëls (straathoekwerker in Rio de Janeiro), Jan Fleurkens (fairtradehandelaar, Mongozo), Coen de Ruyter (Max Havelaar), Eduard Middeldorp (ambassadeur Zambia) en Mathé Burger (AMC Amsterdam). De film schetst een mooie, emo tionele maar ook confronterende reis over de wereld, waarbij de maker in diverse continenten de acht grootste sociaal-maatschap pelijke problemen -de millenni umdoeleinden- op een boeiende en onderhoudende wijze in beeld brengt. De documentaire is een film naar het verhaal van Marijn Poels en mede geproduceerd door Frank van Zwamen (AWA-films). Voor nadere informatie over deze documentaire kunt u contact opnemen met Marijn Poels, AWA- films, telefoon 06 10 20 5550, e- mail: info@awafilms.com. De film is een initiatief van AWA-films (Amazing World Adventures, www. awafilms.com) in samenwerking met GoedTV (www.goed.tv). Met steun van COS Limburg vindt de première plaats. Horst: 500 euro voor kerkramen De gemeente Horst heeft vijfhonderd euro beschikbaar gesteld voor de actie Glas in Nood in Meerlo. Eerder had ook al de gemeente Venray het Meerlose actiecomité een cheque overhandigd van 250 euro. Venray had vijfhonderd euro beloofd als de fusie door zou gaan. Zoals bekend had het comité een beroep op de twee gemeen ten gedaan op het moment dat ze elke op eigenwijze promotie maakten voor hun gemeente als beste partner bij een fusie voor Meerlo-Wanssum. Het comité, dat 50.000 euro bijeen moet brengen als bijdrage van de parochie in de totale kosten van 160.000 euro om alle glas in loodramen van de kerk te vervangen, benaderde de twee gemeentebesturen. Het college van Horst aan de Maas laat weten dat het het behoud van het cultureel erfgoed in Horst aan de Maas, maar ook in de toekomstige gemeente, een warm hart toedraagt. Voorzitter Arnold Holl van het comité rea geert zeer verheugd op het nieuws uit Horst. "Erg sympathiek van het college van Horst aan de Maas om vooruitlopend op de fusie deze geste te doen", aldus Holl. Fieke Reijntjes eerste van Nederland, tweede van Europa Première Millennium War 2015 In Blitterswijck Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13