1 Venraynaar rijdt in op agente Gemeente heeft stille reserves 4 4 Kurstjens SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN Boek bestellen? PEEL EN MAAS Donderdag 15 mei 2008 - Pagina 3 Grote projecten Brukske en gemeentehuis nog niet in meerjarenbegroting De Voorjaarsnota laat voor de komende jaren een gun stig financieel beeld zien. De meerjarenbegroting is tot 2012 sluitend. Dit stemt wet houder Van der Broeck (CDA) tot tevredenheid. "We staan er financieel goed voor. Er is een stevige reservepositie en we hoeven ook de komende jaren geen lastenverzwaring voor de burgers door te voeren." Toch hebben de mooie cijfers een keerzijde. Want miljoenenpro jecten als het masterplan Brukske en de renovatie van het gemeen tehuis zijn nog niet in de meerja renbegroting opgenomen. Ook met het megaproject het Nieuwe Wanssum is na de herindeling in 2010 financieel nog geen reke ning gehouden. Van der Broeck erkent het. "Deze projecten ken nen nog geen heldere begroting. Er zijn slechts inschattingen. De gemeenteraad heeft er ook nog geen kredieten voor beschikbaar gesteld. Dus het is nog te vroeg en ook niet logisch om deze pro jecten nu al in de begroting op te nemen." De wethouder van financiën voegt eraan toe dat er wel alvast voor gespaard wordt. Dit is moge lijk omdat Venray goed in de slap pe was zit. De reserves zijn vorig jaar met 3,3 miljoen euro gegroeid naar 26,7 miljoen euro. Hierin zit een algemene reserve van 12 mil joen euro, terwijl dit weerstands vermogen slechts 5,6 miljoen euro hoeft te zijn. Het overschot kan de gemeente vrij besteden. Zo gaat er 5,5 miljoen euro naar de renovatie van het gemeentehuis en 1,6 mil joen euro naar de opknapbeurt van achterstandswijk Brukske. De gemeente kende de laatste jaren telkens een overschot op de begroting van circa 2 miljoen euro. Van der Broeck verwacht voorlo pig nog voordelige jaarresultaten. "Maar de overschotten zullen wel minder groot worden." De helft van de jaarwinst gaat naar de spaarpot voor het gemeentehuis. De renovatie zal naar verwach ting circa 30 miljoen euro kosten. "Dit zal niet leiden tot hogere lasten voor de burgers", zegt Van der Broeck. "Want een opgeknapt gemeentehuis levert straks ook geld op. We kunnen besparen op de exploitatielasten. Vooral de energiekosten zullen flink dalen." Per 1 januari 2010 worden Blit- terswijck, Geijsteren en Wanssum bij de gemeente Venray gevoegd. Vooruitlopend hierop heeft het college besloten de geplande leefbaarheidsonderzoeken in de tien kerkdorpen uit te breiden met de drie dorpen uit Meerlo- Wanssum. De gevolgen van het Nieuwe Wanssum (haven, woning bouw, rondweg, Maasarm) zijn nog niet duidelijk. Van der Broeck ziet de drie dorpen als een aan winst. "Niet alleen in economisch opzicht, maar het versterkt ook de recreatie en het toerisme. Ik maak me geen zorgen over de financiële toekomst. We nemen geen failliete boedel over van Meerlo-Wans- sum, deze gemeente is financieel gezond." De Voorjaarsnota kent verder weinig verrassingen. Opzienba rende nieuwe zaken staan er niet in. In 2009 wordt gestart met de nieuwbouw in Veltum en op het circusterrein. In september 2009 wordt de nieuwe sporthal opgele- verd.Volgend jaar zullen er nieuwe bedrijven komen op De Hulst II en De Blakt. Het project 'Centrum op de schop' is in 2009 volop in uitvoering. Er gaat meer gebeuren in het centrum. Het college wil het gevelkwaliteitsfonds herinvoe ren. Dit fonds stierf een stille dood omdat de animo bij de onderne mers gering was. Binnen vijf jaar moeten alle centrumondernemers hun buitenreclame aanpassen. Uitbundige reclame-uitingen zijn voortaan uit den boze. De win keliers kunnen bij de gemeente gratis een reclameadvies krijgen. Een fonds om de gevels op te knappen past hier prima bij. Want door de versobering van de vlag gen, verlichting en uithangborden zullen de gevels weer beter zicht baar worden. Daarnaast gaat de gemeente reclameheffing invoe ren. De ongeveer 140 zaken in het centrum gaan jaarlijks 500 euro betalen. Het geld wordt, na aftrek van ambtelijke kosten, overgedra gen aan ondernemersvereniging Venray Centraal. "Zij kunnen er leuke dingen meedoen in het cen trum", aldus Van der Broeck, die hierover volgende week met de ondernemers aan tafel zit. Kunstencentrum Jerusalem presenteert zondag 18 mei Rock's Cool in 't Podium De eerste presentatie van Rock's Cool van Kunstencen trum Jerusalem vindt zondag 18 mei plaats. Acht bands tre den live op in poppodium 't Podium, vanaf 14.00 uur. Tot de klok van zessen is iedereen die wil swingen, kijken en luis teren welkom. De muzikale talenten van Kunstencentrum Jerusalem uit Venray hebben 15 weken lang geoefend op hun eigen 'popsound'. Ad Wei ten, mede-initiator van Rock's Cool en zelf ervaren gitarist en bassist, wil met het evenement de live popmuziek in Venray stimuleren. Kunstencentrum Jerusalem geeft iedereen, van kinderen van Muziekdocent Ad Weiten: "Tot mijn schrik en teleurstelling is het aantal bands in de regio Venray de laatste jaren erg geslonken" www.irok.nl GALERIE LIJSTENMAKERIJ KUNSTUITLEEN zaterdag 17 mei 13.00-16.00 uur opening expositie Jos van Beek Gerda Elfring groep 1 tot senioren, de moge lijkheid om een instrumentale of vocale cursus te volgen. Er zijn kinder-, jeugd- en seniorencur sussen voor toetsinstrumenten, snaarinstrumenten, koperblaas instrumenten, houtblaasinstru menten, slagwerk en zang en een gecertificeerde Harmonie- en Fanfareopleiding. De cursus voor bereiding en oriëntatie geeft cur sisten van jong tot oud op een plezierige manier de mogelijkheid om met muziek in aanraking te komen en naar eigen tempo een keuze te maken voor een favoriet muziekinstrument. Onlangs heeft het Kunstencentrum iets nieuws geïntroduceerd: Rock's Cool. Een project mede geïnitieerd door Ad Weiten. Rock's Cool geeft muzi kanten van het Kunstencentrum een podium. Iedere muzikant droomt er toch stiekem van om op een groot podium te staan met zijn eigen band. De weg ernaar toe is voor een enkeling héél kort en voor een ander oneindig. Om muzikanten live op te kunnen laten optreden, is Rock's Cool in het leven geroepen. Ad Weiten, muziekdocent van het Kunstencentrum, loopt al jaren rond met een wrang gevoel als het gaat om Venray en live muziek. "Ik ben aanjager van live muziek en open podia. Tot mijn schrik en teleurstelling is het aan tal liveoptredens en het aantal bands in de regio Venray de laatste jaren erg geslonken. In cafés hoor je nog maar een enkele keer een 'echte' noot. Het aantal betaalbare voorzieningen voor vooral jonge bandjes is schaars, want de mees te inwoners zijn niet blij met een popband in de straat. Begrijpelijk. Maar dat doet niet af aan het feit dat het jammer is dat repetitieza len hoge huur vragen en dat afge legen boerderijen ook geen optie meer zijn voor bandjes. Al een tijd loop ik rond met het idee om iets voor de jeugd te organiseren, maar bij gebrek aan voorzienin gen is dat er nog niet van geko men. Twee jaar geleden heeft het Kunstencentrum een nieuwe pop ruimte ingericht. Geheel voorzien van technische apparatuur en iso latie. Sinds dit cursusjaar kunnen leerlingen zich inschrijven voor bandcoaching. We vragen van hen één kleine moeite: dinsdagavond moet gewoon Rock's Cool avond zijn." PROFESSIONELE BEGELEIDING Kunstencentrum Jerusalem begeleidt sinds cursusjaar 2007- 2008 leerlingen bij een korte en vooral plezierige weg naar het grote podium. Iedere veertien dagen wordt op de dinsdagavond in de compleet ingerichte nieu we popruimte gerepeteerd. Drie docenten begeleiden de groepen van de eerste kennismaking tot de laatste gespeelde noot op een poppodium of in de repetitiezaal. "Thuis in je kamertje alleen zitten spelen, heeft geen zin. Professio nele begeleiding in groepsverband is een noodzakelijke basis.Tijdens de muzieklessen leert een cursist zijn eigen instrument beter te beheersen, zich één te voelen met het instrument én met een goed gevoel te spelen. Die weg naar het podium bewandelt een bandlid bij Rock's Cool niet alleen. De leerlin gen leren hun eigen sound te com bineren met die van bandleden. Ze willen immers toch samen een spectaculair geluid laten horen?" AMBITIE Afgelopen jaar zijn er zes bands begonnen, waarvan er acht gaan optreden. Acht van de zes? "Een aantal leden is zo enthousiast geworden, dat zij met externe muzikanten een tweede groep heeft gevormd. Om hen te bemoe digen en te helpen, spelen ook zij op zondag 18 mei. We willen laten zien dat het voor iedereen moge lijk is. Iedereen met minimaal de A-graad en de ambitie om in een popband te willen spelen, is wel kom bij Rock's Cool. Neem een gitaar, elektrisch gitaar, keyboard, piano, drum/percussie, elektrische bas of één van de vele blazers en in overleg met de bands en docen ten wordt gekeken in welke band het instrument het best tot zijn recht zal komen. Natuurlijk wordt er ook rekening gehouden met leeftijd, speelniveau en muziek stijl. Het gaat er per slot van reke ning om dat iedereen met een ontspannen en goed gevoel repe teert en leert. Iedere docent heeft zijn specialisme en let in de vijf aaneengesloten lessen op speci fieke instrumenten en ritmes. Wij zijn enthousiast en hopen aanko mend jaar met nog meer bands te starten." OPVALLEND De groep leerlingen van Rock's Cool is heel divers. De verdeling tussen jongens en meisjes ligt op zo'n 60/40. De leeftijd varieert tussen de 13 en 20 jaar. Opval lend is het aantal zangeressen en vrouwelijke bassisten. "Mannen geven vaker de voorkeur aan de elektrische gitaar, terwijl vrou wen kiezen voor een wat minder opvallende bas. Het is een leuke groep. Iedereen doet zijn ding. Ze zijn wel een tikkeltje nerveus voor aankomende zondag, maar dat hoort erbij. Mijn collega's en ik staan al meer dan dertig jaar op podia in Nederland en daarbuiten, dus onze ervaring en tips stelt hen hopelijk gerust. Het wordt een groot feest voor ze. Vrienden, fami lie, bekenden en andere muziek liefhebbers zijn allemaal welkom in het Podium. Kom luisteren naar het muzikaal talent van Venray." Agenten van het Verkeershandhavingsteam hebben donderdagmiddag in Blerick een 37-jarige inwoner van Venray aangehouden voor poging tot doodslag op een agente. De verdachte negeer de op de Groot Bollerweg een stopteken en reed met onverminderde snelheid op de agente in. Zij moest opzij springen om niet door de auto te worden overreden. De man bleek onder invloed en reed met ruim 90 km/u door de bebouwde kom. Na een achtervolging kon hij door een motoragent op de Tjalkkade in Blerick worden aangehouden, omdat hij met zijn auto op een betonnen wegafzetting was gereden. Hij werd overgebracht naar het politiebureau in Blerick, waar uit de ademanalyse bleek dat hij ruim vier keer de hoeveelheid alcohol had gedronken die is toegestaan. De Venraynaar is ingesloten en in verzekering gesteld. Hij is vrijdagmiddag voorgeleid voor de rechter-com- missaris in Roermond.Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt voor de overschrijding van de snelheid, het negeren van een stopteken, poging tot doodslag, een aanrijding veroorzaken, onder invloed van alcohol rijden, gevaar of hinder op de weg veroorzaken, rijden met een geschorst rijbewijs en het opgeven van een valse naam. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Automobilist gewond Bij een eenzijdig verkeersonge val op de Twistweg in Vredepeel is woensdagmorgen omstreeks 10:30 uur een 44-jarige man uit Deurne gewond geraakt. Door nog onbekende oorzaak raakte de man met zijn bestelauto, komende uit de richting Oploo, van de weg en kwam tegen een boom tot stil stand. Het slachtoffer is met onder andere hoofd- en beenletsel met de ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. Het Grondbedrijf kende opnieuw een goed jaar. Er werd een voordelig resultaat behaald van 1.277.000 euro. In 2006 bedroeg de winst nog 997.000 euro. De resultaten werden geboekt door winstnemingen op bouw projecten zoals Ysselsteyn (615.000 euro), Oostrum-Oost (575.000 euro), Leunen-Koren- molen (285.000 euro), Castenray (73-000) en bedrijventerrein Kei- zersveld (405.000 euro). Daarnaast werd er ook ver liezen genomen zoals 261.000 euro op De Gouden Leeuw. Dit zijn renteverliezen vanwege de trage voortgang. In totaal heeft de gemeente al bijna 3 miljoen euro verlies geleden op dit prestigieuze nieuwbouwproject. De boekwaarde van de voor raad gronden steeg per eind 2007 naar 25,2 miljoen euro. Dit is ruim 2 miljoen hoger dan eind 2006. Vorig jaar werd voor 6.448.000 euro aan grond verkocht. Dit is een stuk lager dan een jaar eerder (9.502.000 euro). De verwachte winst op alle nog lopende bouwprojecten is naar beneden bijgesteld: van 14,3 naar 13 miljoen euro. In Braban der (Laagheide en Aan den Heu vel) is de winstverwachting ruim acht ton gedaald. Dit komt door lastige grondverwerving en sle pende onteigeningsprocedures waardoor de uitgifte van bouw- kavels is vertraagd. Daarnaast ziet het ernaar uit dat de gemeente en ontwikkelingsmaatschappij Loo- beek percelen uit handen moeten geven omdat de eigenaren hebben bedongen hier zelf woningbouw te mogen realiseren. De verkoop van industriegrond viel vorig jaar met slechts 0,8 hec tare tegen. Rond de jaarwisseling lag er nog een optie op 6,8 hec tare grond wat dit jaar zijn beslag zou krijgen. Door het afblazen van Sciencelink op De Hulst II komt hiervan 6,1 hectare te vervallen. Helft jaarwinst van 2,3 miljoen euro naar renovatie gemeentehuis De gemeente Venray heeft net als in de afgelopen jaren ook 2006 afgesloten met een flink overschot. Het jaar resultaat bedraagt bijna 2,3 miljoen euro. Dit was in 2006 1,7 miljoen euro en in 2005 viel de winst met 2,5 miljoen euro nog iets hoger uit. Keer zijde is dat het stuwmeer van niet afgewerkte investeringen opnieuw is gestegen. Na de daling van 23,7 naar 18,6 mil joen in 2006 lag er eind vorig jaar weer voor meer dan 20 miljoen euro op de plank. Dat de gemeente het geld niet opmaakt, komt vooral doordat grote projecten steeds vaker en langer worden opgeschoven in de tijd. Het gaat vooral om bouw projecten zoals de parkeergarage in De Gouden Leeuw, aanpas singen van schoolgebouwen en werkzaamheden aan wegen en riolering. Toch is er vorig jaar 13.7 miljoen euro uitgegeven aan investeringen. Dit is bijna een verdubbeling in vergelijking met 2006. De toename van het stuw meer wordt veroorzaakt door de nieuwe sporthal, de renovatie van het gemeentehuis en uitgaven voor automatisering, waarvoor eind 2007 kredieten beschikbaar zijn gesteld. De jaarwinst was nog hoger uitvallen als er niet per saldo 1,6 miljoen euro in de reserves was gestort. De grootste reserveringen zijn het resultaat van het Grond bedrijf (1,2 miljoen euro), het overschot van 640.000 euro op de WMO (Wet Maatschappelijke Ondersteuning) en een voordeel van 290.000 euro bij het parkeren. Daartegenover staan ook onttrek kingen uit reserves, zoals extra personeel voor de afdeling bou wen en milieu (270.000 euro). Het personeelsbestand is in 2007 toegenomen van 276,6 naar 280,9 fulltimebanen. De totale salarispost steeg met acht ton naar 14.8 miljoen euro. Ook het aantal ingehuurde krachten nam toe. In 2006 werd er nog 1,2 miljoen euro aan extern personeel uitge geven. Vorig jaar lag dit bedrag op 1,5 miljoen euro. De afdelingen Wonen en Werken (428.000 euro), Projecten (330.000 euro) en Maat schappelijke Diensten (214.000 euro) kenden de meeste inhuur. SCHULDEN De schuldenlast op lange ter mijn is eveneens toegenomen, van 56,2 naar 64,8 miljoen euro. Vorig jaar is bij de Bank Nederlandse Gemeenten een langlopende lening voor twintig jaar afgesloten van 11 miljoen euro tegen 4,5 pro cent rente. Dit moest omdat het maximumbedrag dat met (goed koper) kasgeld gefinancierd mag worden, werd overschreden. Daar naast is er 2,4 miljoen euro afge lost aan langlopende schulden. De reservepositie is allang geen zorgenkindje meer.Vorig jaar groei den de reserves aan met 3,3 mil joen euro naar 26,7 miljoen euro. De gemeente heeft inmiddels een stevige buffer opgebouwd. Dit zal de komende jaren goed van pas komen. Want naar verwachting zal er een einde komen aan de jaarlijkse overschotten. Er staan met het masterplan Brukske en de renovatie van het gemeentehuis twee grote en geldverslindende projecten op de rol. Zoals eerder is afgesproken wordt de helft van het jaarresul taat (nu 1,15 nulj oen euro) opzij gelegd voor het gemeentehuis. Het is voor gemeenten steeds lastiger een stabiel financieel beleid te voeren. Bijna de helft van de inkomsten zijn afkomstig van het Rijk. Onder het motto 'samen de trap op, samen de trap af' zijn uitkeringen uit het gemeentefonds gekoppeld aan de rijksuitgaven, die een nogal een grillig verloop kennen. Vorig jaar viel de alge mene uitkering uit het gemeente fonds 405.000 euro hoger uit. Het voordeel bij de WMO komt vooral uit de voorzieningen voor gehandicapten. Er waren minder verstrekkingen (woon- en ver voersvoorzieningen en taxiver goedingen) en lagere indicatie- kosten wat alleen al leidde tot een overschot van 500.000 euro. Het exploitatieoverschot op de WMO wordt toegevoegd aan de WMO- reserve. Bij de afvalstoffenheffing vielen de inkomsten 174.000 euro lager uit. Door de komst van steeds meer afvalcontainers (blik, kunst stof, verpakkingen) daalt het aan bod van huisvuil. In 2007 werden in totaal 17.000 minder (6.000 groene en 11.000 grijze) afvalbak ken aan de straat gezet. De extra dividenduitkering van Essent leverde een niet voorziene voordeelpost van 624.000 euro op. Voor de uitvoering van de WOZ over de jaren 1999 tot en met 2002 ontving Venray alsnog een bedrag van 531-000 euro.Aan- vankelijk wilde het Rijk niet alle gemaakte kosten voor de taxaties vergoeden. De gemeente maakte bezwaar en haalde haar gelijk. De gegevens over onroerend goed worden ook gebruikt door andere overheidsorganen zoals de belas tingdienst. De gemeente Venray bezit een stille reserve van 4,5 miljoen euro. Dit zijn bezittingen zoals "gemeentelijke gronden en terrei nen waarvan de boekwaarde niet op de balans staat. Dit is gedaan omdat deze bezittingen geen vrije verkoopwaarde vertegenwoor digen. De gronden waarop scho len, de brandweerkazerne en het gemeentehuis staan, zijn nodig voor de uitoefening van gemeen telijke taken. Hetzelfde geldt voor de sportparken. Deze bezittingen komen dan ook niet voor directe verkoop in aanmerking. De gemeente Venray beschikt over 1.282 hectare bos en natuur terrein, eveneens veelal zonder boekwaarde. Deze gronden zijn in principe wel beschikbaar voor verkoon Daarnaast bezit de gemeen te nog 103 hectare grond die momenteel verpacht wordt. Ook deze grond heeft meestal geen boekwaarde. Zodra de pacht vrij komt wordt bekeken of de grond verkocht wordt. De stille reserve is mogelijk nog veel hoger. De gemeente is eige naar van gebouwen en voorzie ningen die verhuurd zijn of gratis in gebruik zijn gegeven. Deze zijn tegen de boekwaarde opgenomen op de balans. Maar in het vrije economisch verkeer vertegenwoordigen deze gebou wen een veel hogere waarde. www.vandenmunckhof.nl contactlenzen Noorderhof 20 Venray 0478-550630 PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Voorjaarsnota toont gunstig financieel beeld 'Live popmuziek in Venray stimuleren' pejuiste weg in Me goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching 1,2 miljoen winst voor Grondbedrijf Venray heeft opnieuw flink overschot

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3