Kunst be-leven! De geheime sleutel naar het heelal Richard in Na de Wedstrijd Annie M.G. Schmidt centraal Skitzofrenix Judith Koelemeijer afsluiter Literair Café Venray Mark Foggo op Oirlose kermis PEEL EN MAAS Donderdag 8 mei 2008 - Pagina 9 Boekrecensie in Peel en Maas HetjubilerendeKoningskerk- je in Vierlingsbeek houdt op maandag 12 mei van 11.00 tot 17.00 uur een tuinenwan- deling met als thema: Kunst be-leven! In Vierlingsbeek en Groeningen valt van alles te genieten in een tiental gevari eerde tuinen en kan men ook kunst tegenkomen! De start is bij het Koningskerkje waar een groot bamboekunstwerk van Antoon Versteegde de aan dacht van het publiek trekt. In het Koningskerkje hangen bloemen- schilderijen en is een overzicht met plattegrondje en programma te koop. Tien tuineigenaars stel len tijdens de tuinenwandeling: Kunst be-leven! hun tuin open voor publiek. De tuinen tonen ver rassende hoekjes, onverwachte uitzichten, fraai aangelegde paden en heggetjes. Het gaat om een mix van grote en kleine tuinen, stuk ken moestuin, fruitbomen, een Hof van eten, speeltuinen waar kinderen kunnen ravotten en hun huisdier knuffelen, kronkelpaad jes en buxushaagjes. Met plezier vertellen eigenaars over hun pas sie voor tuinieren, bloemen of groentes. Het voorjaar nodigt uit om naar buiten te gaan, maar in de lente lokken ook de muzen. In deze tuinen en lusthoven treffen de muzen elkaar! Beelden, muziek, tuinarchitectuur, verhalen en poë zie, ook dit kunt u allemaal mee maken tijdens uw wandeling. Luis teren naar verhalen en poëzie, zo vertelt Marijke van Bergen sprook jes en draagt Karin Wildenberg haar tuingedichten voor. Gerard Sonnemans leest voor uit zijn boe ken en Frans van de Pas laat oude tijden herleven. Fergal maakt Ierse muziek, in een andere tuin wordt djernbé gespeeld. In een decor van groen en bloemen zijn de hou ten beelden van Gijs van Lanen en John Schipstal te bewonderen en vindt men de wilgentakconstruc- ties van Pepijn de Jonge. Keramiek van Marian Sondermeijer staat opgesteld bij een vijver met water valletje, steen en brons van Tineke de Kruif en Marieke Derks hebben evenals de draadkunst van Annie Verhoeven ook een fraaie tuin gevonden. Niet alleen in de tuinen is kunst te zien, maar ook in het Koningskerkje. Van circa tien ama teurkunstenaars uit Vierlingsbeek en omgeving zijn enkele bloemen- schilderijen te bewonderen, die samen een fleurige binnentuin vormen. Buiten staat het opval lende bamboebouwwerk van Antoon Versteegde. Zaterdag 10 mei wordt dit kunstwerk door vrij willigers onder leiding van Antoon Versteegde in elkaar gezet.Tijdens het bouwen is het publiek vanaf 10.00 uur van harte welkom. Bij het Koningskerkje is een overzicht met plattegrondje te koop. Als het varken van George door een gat in de schutting ontsnapt naar de tuin van 'Hiernaast', maakt George kennis met zijn nieuwe buren: Annie en haar vader Erik, die wetenschapper is. Erik heeft de slimste computer van de wereld, de superintelligente Kosmos, die George en zijn vrienden in een oogwenk naar elke plek in het heelal kan stu ren. Voor hij het weet, begint Geor ge aan een wilde achtbaanrit door het oneindige heelal. Hij reist langs de planeten, komt in astero- idenregen terecht en bereikt het uiterste puntje van ons zonnestel sel. Maar er is iemand die andere plannen heeft met Kosmos, plan nen die Erik en George in gevaar brengen. Dit eerste kinderboek van Stephan Hawking en zijn dochter Lucy is een spannend en grappig verhaal met veel fascine rende feiten over ons universum en de planeten. Het boek bevat tevens Stephans Hawkings nieuw ste opvattingen over zwarte gaten en echte beelden uit het heelal! In 2009 volgt het tweede deel. De geheime sleutel naar het heelal is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 17,95 euro (tijde lijk met gratis boekenclip). Programma Schouwburg Venray Richard Groenendijk is komende week te gast in Schouwburg Venray. Daar naast licht de schouwburg op maandag 19 mei een tipje van de sluier op van het program ma voor het nieuwe theater seizoen 2008-2009. Richard Groenendijk komt op donderdag 15 mei met zijn voorstelling Na de Wedstrijd naar de schouwburg. Vanaf de eerste minuut neemt Groenendijk de toeschouwers mee in zijn wereld van absurde situaties en bizarre personages. Groenendijk is snel, adrem, komisch, ontroerend en ontwapenend. Met zijn vorige show, Dc adem van de nachtchi nees, maakte hij niet alleen één van de best ontvangen theaterpro gramma's van de afgelopen jaren, hij vestigde ook definitief zijn naam als cabaretier. Na de Wed strijd belooft wederom een top avond op te leveren. Een program ma over winst en verlies, opgeven of doorgaan, punten pakken en gemiste kansen. Mis nu niet de kans om Groe nendijk te zien. Wie hem namelijk kent, laat hem nooit meer gaan. Aanvang 20.00 uur. Op maandag 19 mei is de presentatie van het programma voor seizoen 2008- 2009 in Schouwburg Venray. Ter wijl op dit moment het huidige theaterseizoen weer bijna ten einde is, is het programma voor het nieuwe seizoen al bekend. Vanaf 20.00 uur wordt alvast een tipje van de sluier opgelicht over de nieuwe voorstellingen en wordt er een toelichting gegeven op het complete programma overzicht van 2008-2009- Graag nodigt Anne-Christine Liebrand, directeur van Schouwburg Ven ray, u uit voor deze presentatie. Tijdens deze avond geeft zij u een Richard Groendijk (foto: Patrick Bras). voorproefje, dit met medewerking van enkele bijzondere gasten die u komend seizoen in het program ma tegen gaat komen. Belangstel lenden voor deze preview zijn van harte welkom. In verband met de te verwachten drukte, wordt men verzocht te reserveren, zodat men verzekerd is van een plaats. Voor vragen of reserveringen kan men contact opnemen met Schouwburg Venray via tele foon (0478)530999 of via www. schouwburgvenray. nl Beeldentuin In mei en juni wordt aan de Holthesedijk in Overloon de beel denexpositie Made In Rotterdam gehouden. In de landschapstuin van Bovenloon wordt door vijf gerenommeerde kunstenaars uit Rotterdam een expositie getoond. De veelzijdigheid van materialen en technieken laten een keur van kunstwerken zien. De expositie loopt van 18 mei tot en met 22 juni en is elke zaterdag en zon dag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. De officiële opening (alleen voor genodigden) is op 18 mei. Op zondag 1 juni is de expositie gesloten voor publiek. Voor meer informatie over dit artistieke avon tuur in de natuur kan men kijken op www.bovenloon.nl. The Watchman in Cambrinus The Watchman staat op zondag 11 mei op het Cambrinuspodium in Horst met de Vlaamse singer- songwriter Marjan Cornille.Als een van Nederlands meest actieve muzikanten in de Americana- scene behoeft The Watchman weinig introductie. Zijn stijl en podiumpresence is altijd sterk en overtuigend. Behalve in zijn eigen muziek is Ad van Meurs alias the Watchman ook altijd nieuwsgierig naar wat anderen doen en doet dan bij tijd en wijle hele mooie ontdekkingen. Een van die ont dekkingen is de Belgische Mar jan Cornille. Onlangs kwam haar debuutalbum Won't you try uit. Of Cornille eigen werk brengt of een keuze uit werken van Woody Guthrie, Gillian Welch of Joni Mit chell, alles doet ze met een beto verend stemgeluid. Bij dit concert, dat om 16.00 uur begint wordt The Watchman gecompleteerd door Very Girls-zangeres Ankie Keultjes. Kermis in Oirlo De jaarlijkse kermis van Oirlo wordt gehouden van zaterdag 10 tot en met dinsdag 13 mei. Op het grasveld gelegen aan de Deputé Petersstraat staat deze dagen een knusse kermis opgesteld. De ker mis bestaat uit botsauto's voor de jeugd en voor de kleintjes is er de draaimolen. De spelletjesfanaten kunnen terecht bij de schietsa- lon, het touwtje trekken, bussen- gooien, grijpkranen en boksbal. Voor de inwendige mens staan er nougat/suikerwerken, suiker spin/popcorn en visverkoop.Voor meer informatie kan men kijken op www.kermisvenray.com. Tentoonstelling AFV De Amateur Fotografen Vereni ging (AFV) in Venray exposeert in het bedrijfsgebouw Inther, Kei- zersveld 50 in Venray op zaterdag 31 mei van 13.00 tot 16.00 uur en op de zondagen 1 en 8 juni van 10.00 tot 16.00 uur. Expositie Margriet van Berkom Margriet van Berkom exposeert tot begin september 'haar man nen' in De Rooyerie in Venray. Dit maal weer een bijzondere expo sitie van de Udense kunstenares. Van Berkom voelt zich sterk aan getrokken tot het expressionisme; kleur en compositie spelen in haar werk een grote rol. Zij werkt met het thema 'mannen': herkenbare typen, maar enigszins uitvergroot als figuranten in de macht van de wereld. Hierbij moet gedacht wor den aan macht, status, religie maar ook afhankelijkheid, dwangmatig heid of ondergeschiktheid. Via krant, televisie en andere media en ook door ervaringen in haar direc te, dagelijkse omgeving, groeit het concrete beeld van de 'man' meer naar algemenen abstracte begrip pen die te maken hebben met de rol van de man in zijn maatschap pelijke context. Op een kritische, ironische, maar soms ook speelse manier, tracht Van Berkom op een eigen wijze hieraan vorm te geven. Zo krijgen haar gildenbroeders en vendeliers nog meer uiterlijk ver toon en meer theater. De tentoon stelling is te bezoeken tijdens de openingsuren. Funfactor nieuw op Funpop Stichting Funpop houdt op zon dag 25 mei: Heb jij de Funfactor. Tijdens dit Idols voor mensen met een verstandelijke beperking strijden negen zangers en zange ressen om een prijs. De Funfac tor is nieuw op het tweedaagse Funpop-festival op zaterdag 24 en zondag 25 mei op het evenemen tenterrein van De Kasteelse Bos sen in Horst. Funpop is hét open lucht muziekfestival voor mensen met een verstandelijke beperking. De festivalgangers kunnen niet alleen genieten van optredens van Nick en Simon, Van Velzen enAli B en Yes-R, maar ook van de eerste Funfactor. In de afgelopen maanden zijn negen kandidaten uit het hele land geselecteerd om tijdens Fun pop voor publiek en een jury te laten zien en horen wat ze kun nen. Want ook mensen met een verstandelijke beperking willen zingen en beroemd worden. Deel neemster Colinda: "Ik doe mee omdat ik erg graag zing en het zangtalent van mijn vader heb georven. Ik wil mijn zangtalen ten ondanks mijn beperking voor iedereen vertonen en hoop door het zingen iets te bereiken. En ik droom ervan om met een band op te gaan treden. En ooit een cd te maken." Onder leiding van de band De Smarties strijden de kandidaten om de hoofdprijs: een optreden in het voorprogramma van Rob de Nijs tijdens het Ieder- eenfestival op 8 november in Mill. De jury bestaat uit Nard Reijnders, Kees van Rooij, Burgermeester van Horst en Bas van der Zwaan. Zij hebben de zware taak een win naar te kiezen. Maar niet alleen winnen is belangrijk. André, een van de kandidaten: "Mijn grote droom is om zelf een keer op te treden voor veel mensen en dan mijn fans te ontmoeten of mis schien wel ooit een keer een duet te zingen. Daarom lijkt het me super leuk en spannend om op Funpop op te mogen treden." De Funfactor is onderdeel van het Funpop-programma op zondag 25 mei. Kaarten voor Funpop zijn te koop via www.funpop.nl of aan de kassa op het festivalterrein tij dens Funpop. In bibliotheek en boekhandel De Annie M.G. Schmidt- week wordt dit jaar gevierd van woensdag 14 tot en met zondag 25 mei. Gedurende die tien dagen staat alles in het teken van de sprookjes van Annie M. G. Schmidt, die voor de gelegenheid zijn gebundeld in Allemaal sprookjes. Het belooft een betoverende week te worden. Het middelpunt van de Annie M. G. Schmidt-week vormt de wed strijd rondom Prinsesje Annabel. Deze prikkelbare prinses, met haar twee blonde vlechtjes en een kroontje op haar hoofd, is de hoofdpersoon uit het sprookje dat Annemarie van Haeringen voor de gelegenheid illustreerde. Leerlin gen uit de middenbouw worden uitgedaagd om hun schrijftalent aan te wenden en het verhaal over Annabel af te maken, onder- bouwleerlingen kunnen prinsesje Annabel knutselen. De wedstrijdformulieren zijn af te halen bij boekhandel Van den Munckhof in Venray en alle vesti gingen van BiblioNu. De knutsel werkjes, verhalen en gedichten kunnen de kinderen tot uiterlijk zaterdag 24 mei inleveren bij alle vestigingen van BiblioNu. In de boekhandel vindt een feestelijke prijsuitreiking plaats met twee schitterende hoofdprijzen. De winnaars gaan door naar de lan delijke finale. Verder worden er iedere dag na schooltijd en tijdens de openingstijden films van de boeken van Annie M. G. Schmidt vertoond in BiblioNu Venray. Uit geverij Querido brengt speciaal voor de feestweek de gebun delde sprookjes van Schmidt uit onder de titel Allemaal sprookjes. Schmidts sprookjesversie Prin sesje Annabel verschijnt in een speciale editie, met illustraties van drievoudig Gouden Penseel-win- naar Annemarie van Haeringen. Allemaal sprookjes, met illustra ties van Fiep Westendorp, kost 19-95 euro, Prinsesje Annabel, met illustraties vanAnnemarie van Haeringen, kost 5,95 euro. Naast Benjamin Bates, El Mundo en Be Charm'D komen ook Skit zofrenix, Jesse Voorn, Ille Bitch en Roger Martinez op 12 juli naar café De Tijd in Venray. Met zijn opvlie gende stijl rockte Skitzofrenix al in vele zalen en festivals in Nederland waar niemand veilig was voor het dansvirus. Optredens op Empo rium, Nopeisdope en Sexy Mother Fucker zijn voor deze man een vast agendapunt. Optredens met gasten als Erick E, Don Diablo en Marco V zijn geen unieke momen ten meer. Deze man is van voorpro gramma naar hoofd act gegaan en zal dit jaar ook in het centrum van Venray zijn kunsten komen verto nen. Roger Martinez is een naam die je niet op alle commerciële evenementen ziet staan. Ondertus sen heeft deze man al veel meege maakt waaronder Sensation White en Dance Valley. Naast optreden is Roger ook bezig met het produce ren van platen. Eén van zijn laatste tracks, Instigate is uitgegeven op het veel geprezen label van Marco V genaamd In Charge. Een man waar we nog veel van gaan horen en die je dus ook zeker niet mag missen. Om een heerlijke avond perfect af te sluiten hebben we jullie Jesse Voorn en Ille Bitch op de afterparty in de Tijd. Deze twee rijzende sterren zullen jullie de laatste drie uurtjes kostelijk ver maken met de heerlijkste house, minimal en techno beats. Deze avond staat garant voor héél veel, maar dan ook héél veel overheer lijke muziek en nog is niet het hele programma compleet. Binnenkort worden de laatste namen bekend gemaakt. De kaartverkoop online is al begonnen. Via www.tijdvoor- detijd.nl of www.clubwow.nl zijn de kaarten te verkrijgen. Er zijn drie verschillende soorten kaarten verkrijgbaar.Verder worden er ook nog eens 2x2 vrijkaarten wegge ven. Wie hiervoor in aanmerking wil komen kan een e-mail sturen naar winnen@tijdvoordetijd.nl en leg in maximaal twee zinnen zo origineel mogelijk uit waarom jij tijd voor De Tijd maakt. Judith Koelemeijer sluit op zondag 18 mei vanaf 11.30 uur het seizoen 2007-2008 van het Literair Café Venray-regio af in het Theehuis, Odapark. Koelemeijer (Wormer, 1967) studeerde Cultu rele Studies aan de Universiteit van Amsterdam en volgde de Post Doctorale Opleiding Journalistiek aan de Erasmus Universiteit Rot terdam. Vanaf 1994 werkt ze als journalist, tot 2000 in vaste dienst bij De Volkskrant, daarna als free lancer. Eind 2001 verscheen haar debuut: de waargebeurde fami liegeschiedenis Het zwijgen van Maria Zachea. Het boek, over de grote familie van haar vader, werd bekroond met de Zaanse Cultuur prijs (2002), de NS-Publieksprijs (2002) en het Gouden Ezelsoor (2003) voor het best verkochte literaire debuut. In anderhalf jaar tijd steeg de oplage naar meer dan 200.000 exemplaren. Begin dit jaar verscheen haar tweede boek Anna Boom over de levensgeschiede nis van een opmerkelijke vrouw. De schrijfster woont met man en zoon in Amsterdam. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door May Swinkels en Lisette Jacobs met zang en gitaar. In het Thee huis zijn beide boeken van Koele meijer te koop en in de pauze is er gelegenheid tot signeren. Meer informatie staat op www.literair- cafe-venray.nl of is verkrijgbaar via telefoon (0478)582948. Bij OJC Watjang?!? in Oirlo is het feest op kermiszaterdag 10 en kermiszondag 11 mei. Op zaterdag gaat Mark Foggo met zijn Skasters er een groot feest van gaan maken. Foggo is een bijzondere entertai ner, afkomstig uit Liverpool. Zijn muziek is het best te beschrijven als moderne, bizarre, niet-beïnvloe- de, up-tempo ska muziek. De snelle catchy nummers en energieke live shows maken de optredens van deze zevenkoppige band onverge telijk. De man die ook wel wordt genoemd als een kruising tussen Rowan Atkinson en Iggy Pop staat met zijn andere zes Skasters al jaren aan de top van de Europese ska-scene. Met al meer dan duizend optredens zijn er nog weinigen die niet hebben mogen genieten van de energieke performance van deze Engels-Nederlandse skaband. Ook is de band geen onbekende in Oirlo, zo stond hij in 2004 op het tweedaags festival Zomaarpop en zette daar de hele tent op z'n kop. Nadat Foggo en zijn Skasters het podium hebben verlaten gaat DJ Maarten, zeker geen onbekende in de regio, met zijn dansbare platen iedereen uit zijn dak laten gaan. Eerder trad hij al diverse malen in de soos en liep het uit in één groots feest! Het spektakel begint om 20.30 uur. Ook op zondag wordt er flink gefeest. Maar liefst vijf bands gaan het podium deze dag betreden. Onder andere Jellygoose gaat iedereen laten genieten van hun herkenbare punkrockmuziek voor jong en oud in een geheel nieuw jasje. In het verleden speel de Jellygoose samen met bands als Di-rect, Heideroosjes, V-Male, Peter Pan Speedrock en BZB. Naast Jelly goose gaat ook de nieuwste band uit Venray, El Bandito het podium betreden. Deze jonge punkrockfor matie heeft in een korte tijd bewe zen wat ze waard is. Dit wordt het eerste optreden van El Bandito in OJC Watjang?!? Naast dezeVenray- se band spelen nog twee andere Venrayse bands, namelijk Pilot Flame en 2-late. Pilot Flame begon eind 2006 met het schrijven van eigen nummers en ze ging afgelo pen november de studio in. Eind januari was de cd klaar.Weather Report is de titel van de cd. De nummers gaan voornamelijk over liefde, verdriet en vriendschap. Iets wat zeer gevarieerd kan zijn, net als het weer. Ook de jonge formatie 2- late begon een tijd geleden met het schrijven van eigen nummers. Deze popband begon in het jaar 2002 met het spelen van covers en timmert sindsdien hard aan de weg. Vorig jaar won de band de publieksprijs bij de populaire band wedstrijd Popsport in een vol 013 in Tilburg. Daarnaast is er ook een hele speciale act, genaamd Combo. Deze band speelt covers van alle grote bands en artiesten als de Red Hot Chilli Peppers, Deep Purple en Robbie Williams en is ontstaan uit het galaconcert dat opgevoerd is in Schouwburg Venray door muziekvereniging Ons Genoegen uit Oirlo, in kader van het 100-jarig bestaan. Bijzonder is dat de band leden uit de hele gemeente Venray komen. Deze combo, bestaande uit Job Janssen, Geert Jacobs, Daan Willems, Stef van Dijk en Daan Jeuken gaat speciaal voor de ker mis nog één keer optreden. Het programma op zondag begint om 14.00 uur. Meer informatie staat op www.watjang.nl. EnpHElBSJIEH Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 9