Opening afasiecentrum 'Waak voor inbraak' van start 1 Rondleiding in De Rooyse Wissel Huizenprijs in Venray met 21 procent gestegen Strakkere regie opvang thuislozen Patriot-eenheden naar Denemarken Uw hond fris en vakkundig M getrimd MAATWERK GECOMBINEERD MET SERVICE PEEL EN MAAS Het nieuwe Afasiecentrum Noord-Limburg opent op don derdag 8 mei om 16.00 uur op feestelijke wijze zijn deu ren. Het afasiecentrum is een samenwerkingsverband tus sen Stichting Afasie Noord- Limburg (SAN-L) en SGL, een organisatie voor mensen met een lichamelijke beperking. Het afasiecentrum heeft inmid dels ook al een erkenning verkre gen van de landelijke organisatie Afasievereniging Nederland. Het Afasiecentrum Noord-Limburg biedt zorg op maat voor mensen met een afasie en heeft locaties in Venlo (Boulevard Hazenkamp) en Venray (SeniorService). Door de samenwerking kunnen beide organisaties een nog breder aan bod op afasiegebied bieden aan hun cliënten. Angeline de la Houssaye, voor zitter van SAN-L, vertelt: "SAN-L bestaat sinds 1993 en is intussen uitgegroeid tot een organisatie die ruim 145 afasiecliënten begeleidt na, en in toenemende mate ook tijdens de revalidatie- en herstel periode. Sinds kort is tevens een afasietherapeut via SGL bij het centrum werkzaam. Met hulp van zeventig deskundige en enthousi aste vrijwilligers en ervaringsdes kundigen bieden wij de cliënten vraaggerichte trainingen op aller lei gebied (spraak- en taaloefe ningen, communicatieve training, computertraining, schilderen, koken, afasiekoor), gericht op weer functioneren in de samenle ving en groter welzijn. Alle activi teiten worden individueel aan de cliënt aangeboden op basis van een zorgplan dat we in dialoog met de cliënt opstellen. We vervul len een loketfunctie voor onder steuning binnen een netwerk van vrijwilligers en bieden mensen de mogelijkheid om met lotgeno ten samen te zijn. Er is tevens een steunpunt voor mantelzorgers en zorgverleners en we zorgen voor werkbemiddeling en coördineren vrijwilligerswerk. Onze individu ele thuisbegeleiding is uniek in Nederland. Daarbij leert een vrij williger wekelijks een half jaar lang de afasiecliënt zelfstandig te werken aan taal, spraak, lezen en typen aan de hand van een, speci fiek voor afatici ontwikkeld, taai- programma." Irene Piets is Regio manager bij SGL: "Wij hebben diverse mensen met een afasie in zorg. Zij bezoeken bijvoorbeeld het activiteitencentrum van SGL in Baarlo. Daar besteden we uiter aard ook aandacht aan afasie, maar doordat cliënten nu ook naar het Afasiecentrum Noord-Limburg kunnen gaan, hebben we een nog breder pakket voor deze doel groep. En andersom werkt het net zo. Cliënten van SAN-L kunnen ook naar het activiteitencentrum van SGL komen als aanvulling op hun bezoeken aan het afasiecen trum. Of we kunnen op basis van een AWBZ-indicatie begeleiding bij mensen thuis regelen, bijvoor beeld op het gebied van sociale contacten, begeleiding richting instanties, aanbrengen van struc tuur, enzovoorts. Dat is een groot voordeel voor de cliënt. We willen het Afasiecentrum samen in de toekomst verder uitbouwen. SAN- L is natuurlijk een vrijwilligersor ganisatie. SGL heeft als zorgaanbie der meer faciliteiten. Zo hebben we een afasietherapeut in dienst genomen die is gedetacheerd bij het Afasiecentrum Noord-Lim burg. Daarmee hebben we een extra stukje deskundigheid toege voegd aan het afasiecentrum en dat zal de kwaliteit en continuïteit ten goede komen. Samen kunnen we elkaar dus prima versterken." De la Houssaye en Piets zien de samenwerking vol vertrouwen tegemoet. "De cliënt staat centraal. De huidige cliënten zijn erg tevre den en daarom willen we meer mensen de mogelijkheid bieden om gebruik te maken van het Afa siecentrum Noord-Limburg." Politie deelt gratis preventiepakketten uit in Brukske De eerste actie in het project 'Waak voor inbraak' is zater dag 3 mei van start gegaan in de Venrayse wijk Brukske. Meer dan honderd medewer kers van de politie hebben bij elke woning in de wijk aange beld om een gratis inbraakpre ventiepakket aan te bieden. Mede door steun van de pro vincie Limburg is de gemeente Venray de eerste gemeente in Nederland die aan de slag gaat met het kunstmatig DNA. SelectaDNA is een nieuw mid del tegen woninginbraken, dat in Nederland nog niet eerder is inge zet. Het product bestaat uit een voor het blote oog onzichtbare onschadelijke vloeistof met een uniek DNA, waarmee de burgers hun waardevolle spullen kunnen markeren. Het DNA gaat in kie ren en putjes zitten en is onmo gelijk voor 100% te verwijderen. De vloeistof licht op zodra het beschenen wordt met Ultra Violet licht. Met SelectaDNA gemerkte bezittingen zijn voor de politie snel te herkennen en eenvoudig tot de eigenaar te herleiden. Het gebruik van SelectaDNA zal er volgens de politie toe leiden dat gestolen goederen slecht door verkocht kunnen worden. Naar verwachting zal dit middel zeer preventief werken tegen wonin ginbraken. Er zal weinig animo zijn om in te breken in plaat sen of wijken waar SelectaDNA wordt toegepast, aldus de politie. Voor een optimale werking van SelectaDNA is het wenselijk dat het middel op grote schaal en in een keer wordt toegepast in een bepaald gebied. Binnen het poli tiedistrict Venray is gekozen voor de wijk Brukske. Het zijn ech ter niet alleen de inwoners van Brukske die profiteren van deze pilotactie: ook alle andere inwo ners van het politiedistrict Venray kunnen dit jaar profiteren van een aanzienlijke korting van 25% op de normale prijs. Meer informatie over het project kunt u vinden op www. selecta-dnanl Gezamenlijk het aantal wonin ginbraken terugdringen. Dat is wat de zeven gemeenten in het politie district Venray (Bergen, Gennep, Meerlo-Wanssum, Mook en Midde laar, Sevenum, Venray en Horst aan de Maas) samen met de politie, de woningcorporaties Wonen Venray en Destion, het Openbaar Ministe rie en vertegenwoordigers uit de bouwwereld willen bereiken. De doelstelling van het project 'Waak voor inbraak' is het aantal wonin ginbraken in 2008 niet verder te doen stijgen ten opzichte van 2006 en in 2009 met 30% terug te dringen. Er is een plan samenge steld bestaande uit dertien acties om deze doelstellingen te gaan realiseren. Een van deze acties is SelectaDNA. De acties zijn gericht op het prikkelen van de burger in het nemen van verantwoordelijkheid met betrekking tot het verande ren van de situatie en dus het zelf ondernemen van actie. Door deze actieve houding nemen gevoelens van onveiligheid af en wordt de sociale samenhang en sociale con trole vergroot. Dit heeft een posi tieve invloed op de leefbaarheid. De nadruk van de aanpak ligt op preventie en op verbetering van de opsporing van de daders. Nieuwe inzichten, nieuwe ontwik kelingen en nieuwe instrumenten zijn actief meegenomen in het samenstellen van het actieplan. De acties zijn niet alleen toepas baar in het district Venray, maar kunnen ook uitgezet worden in andere districten. Bestrijding van woninginbra ken is belangrijk, omdat telkens weer uit onderzoek blijkt dat de impact van een woninginbraak op het slachtoffer groot is. Iemand dringt je 'huis' binnen en zit onge vraagd aan je spullen. Dat voelt Meer dan honderd medewer kers van de politie belden bij elke woning in de wijk Brukske aan om een gratis inbraakpre ventiepakket aan te bieden. als een inbreuk op je privé-leven en je persoonlijke integriteit. De emotionele schade is vaak veel groter dan de materiële schade, die immers door de verzekering wordt gedekt. Veel slachtoffers hebben nog jarenlang last van gevoelens van onveiligheid, aldus de politie. Masterplan Brukske kost meer geld De gemeente Venray en Wonen Venray gebruiken de zomerperi ode om het Masterplan Brukske nog verder te optimaliseren. Tot dit besluit zijn de gemeente Ven ray en Wonen Venray gekomen op basis van de doorrekening van de kosten van het plan. Hier uit blijkt dat er een tekort is van enkele tientallen miljoenen euro's. Dit najaar stelt de raad het defini tieve plan vast. Het masterplan is een richtinggevend document om gestalte te geven aan een integrale aanpak van de wijk Brukske. Over de financiële gevolgen van het plan was tot op heden nog onvol doende duidelijkheid. De gemeen te en Wonen Venray hebben de afgelopen maanden de financiële gevolgen in beeld gebracht. Het financieel resultaat is een tekort van enkele tientallen miljoenen euro's op het totale plan, exclusief de kosten van de sociale agenda en exclusief de interne organi satiekosten van Wonen Venray en gemeente. Op basis van de systematiek Kosten in beeld, kos ten verdeeld en de stand van de onderhandelingen op dit moment zou het grootste gedeelte daarvan voor rekening van Wonen Venray komen en het restant voor reke ning van de gemeente. De gemeente en Wonen Venray hebben afgesproken de komende weken te gebruiken om het plan verder te optimaliseren. Door zaken slimmer te organiseren, anders uit te voeren en in sommi ge gevallen misschien zelfs achter wege te laten, ontstaat er een plan dat kwalitatief aan de maat blijft, maar wel lagere kosten voor beide partijen met zich meebrengt. De extra tijd die nodig is voor de opti malisatie van het plan leidt ertoe dat de besluitvorming over de zomervakantie wordt getild. Forensisch psychiatrisch cen trum De Rooyse Wissel in Venray houdt op zaterdag 24 mei een rondleiding, speciaal voor nieuwe collega's. Deze instelling, waar tbs-patiënten worden behandeld, breidt namelijk fors uit de komen de jaren is daarom op zoek naar nieuwe collega's. De rondleiding is bedoeld voor gemotiveerde mensen met een opleiding in de zorg of welzijn op minimaal MBO-niveau en enige werkervaring. Op deze manier kunnen zij zich een beeld vormen van het werken bij de Rooyse Wissel. De Rooyse Wissel is een forensisch psychiatrisch centrum (FPC). Dat betekent dat in deze instelling mensen met een gees telijke stoornis worden behan deld die met justitie in aanraking zijn gekomen. Voor het grootste gedeelte zijn dat tbs-patiënten: mensen die een misdaad hebben gepleegd waarvoor de rechter hen tbs heeft opgelegd. Na hun gevan genisstraf worden zij opgenomen in een FPC waar een intensieve behandeling volgt. Doel hiervan is om het risico op herhaling van het misdrijf zo te beperken, dat de patiënt weer succesvol kan terug keren in de maatschappij. Werken met tbs-patiënten is heel bijzon der en intensief werk. Dennis Wie- gers, personeelfunctionaris: "Bij de Rooyse Wissel kennen we de functie van sociotherapeut. Dat is iemand die tbs-patiënten intensief begeleidt in zijn dagelijkse leefsitu atie op de behandelafdeling. Zo'n afdeling bestaat uit een groep van meestal twaalf patiënten, die 24 uur per dag met elkaar moeten leven. Als sociotherapeut zorg je in teamverband voor een optimaal leefklimaat: een goede verhouding tussen jou en de patiënt en tussen de patiënten onderling." Daarnaast speelt een sociotherapeut een belangrijke rol bij het waarborgen van de veiligheid op de behandel afdeling, zo vertelt Wiegers."Bevei liging is natuurlijk cruciaal bij een organisatie als de Rooyse Wissel. Mensen moeten patiënten kun nen aanspreken op hun gedrag en daarvoor moet je stevig in je schoenen staan. En als het nodig is, moet je corrigerend kunnen optreden." Deze boeiende functie is zo bijzonder, dat er zelfs geen opleiding voor is. "Onze sociothe- rapeuten hebben dus een heel verschillende achtergrond." aldus Wiegers. "Van SPW-4 tot IIBO-V van gehandicaptenzorg tot de psychiatrie." Daarom verzorgt de Rooyse Wissel een intensief oplei- dings- en trainingsprogramma, waarin alle aspecten van het werk aan bod komen. "Maar de beste leerschool is toch de praktijk. Zo kwamen we op het idee om een rondleiding te organiseren voor mensen die interesse hebben in de functie van sociotherapeut." De rondleiding duurt van 13-30 tot 16.00 uur. Iedereen met een opleiding in de zorg of welzijn op minimaal MBO- niveau die al enige werkervaring heeft opgedaan, kan zich aanmelden. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven via www. derooysewissel.nl. De gemiddelde verkoop prijs van woningen is in de gemeente Venray de laatste vijf jaar met 21 procent geste gen. In het eerste kwartaal van 2003 werd een woning in Ven ray voor gemiddeld 197.403 euro verkocht, in hetzelfde kwartaal van dit jaar ging een woning voor 238.935 euro van de hand. Dat blijkt uit onderzoek van het Kadaster in samenwerking met DIMO, de grootste onafhankelijke woonsite. Het Kadaster en DIMO onder zoeken ieder kwartaal de gemid delde woningprijzen van alle bij het Kadaster geregistreerde woningtransacties. Dit in tegen stelling tot de NVM die haar cij fers enkel baseert op de transac ties gedaan door NVM-makelaars (circa 50% van de woningmarkt). Dit kwartaal vergeleek DIMO de gemiddelde woningprijzen van het eerste kwartaal van 2008 met die van het eerste kwartaal van 2003 in de gemeenten Asten, Ber gen, Boxmeer, Deurne, Gemert- Bakel, Helden, Helmond, Horst aan de Maas, Laarbeek, Meerlo- Wanssum, Sevenum, Sint Anthonis, Someren en Venray. In Meerlo-Wanssum steegs de woningprijs van gemid deld 173-965 euro in 2003 naar 200.868 euro in 2008, een stijging van vijftien procent. De grootste stijgingen deden zich voor in de gemeenten Laarbeek (van 212.636 naar 320.529 euro, 51 procent stij ging) en Someren (van 227.381 naar 323-656 euro, 42 procent). Na de herindeling hoeven de nieuwe inwoners van Horst aan de Maas zich niet rijk te rekenen ten opzichte van Venray, want ook hier steeg de woningprijs gemiddeld met 21 procent. De woningen in Horst zijn gemid deld wel duurder dan in Venray, van 212.170 euro in 2003 naar 256.037 euro in 2008. Opvallend in het onderzoek is dat de gemid delde woningprijs in Boxmeer de laatste vijf jaar is gedaald met tien procent, van 286.274 euro in 2003 naar 258.098 euro in het eerste kwartaal van dit jaar. (Bron: www. dimo.nl Kadaster). Interesse in nieuwe ontwikkelingen? Flyers Internet Communicatie Gemeenten in de regio Noord- en Midden- Limburg, het zorgkantoor Noord- en Midden-Limburg, zorgleveran- ciers en woningcorporaties hebben een ambitieus plan voor verbeteringen in de maat schappelijke opvang gepre senteerd. In dit zogenaamde Regionaal Kompas staan pre ventie, opvang en herstel voor daklozen en andere kwetsbare mensen met complexe proble men centraal. De ambitie is dat er geen dag en nachtopvang meer nodig is, dat daklozen óf snel terug worden geleid naar (begeleid) zelfstandig wonen, óf naar een voorziening voor 24-uurs verblijf. Venlo voert als centrumgemeente de regie en heeft het Regionaal Kompas voor de regio Noord- en Midden Limburg in samenwerking met de partners opgesteld. In het Regionaal Kompas komen twee ontwikkelingen samen. Ener zijds het plan van aanpak Invoe ring Ketenzorg Noord- en Mid den-Limburg, en anderzijds het landelijke beleid van het ministe rie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) om in elke cen trumgemeente een verbeterplan voor maatschappelijke opvang op te stellen, het zogenaamde Stede lijk Kompas. Deze twee ontwik kelingen zijn gecombineerd opge pakt in het Regionaal Kompas voor Noord- en Midden-Limburg. "Uit recente tellingen blijkt dat er in de regio Noord- en Midden- Limburg zo'n vijfhonderd dak lozen zijn", zegt de Venlose wel zijnswethouder Jan Lamers."Dat is een grote groep mensen die hulp nodig heeft. Die kunnen we alleen op een goede manier bieden wan neer alle partners optimaal samen werken. Het Regionaal Kompas is daarbij het voertuig." De regio zet stevig in op pre ventie en het bevorderen van duurzame uitstroom uit de maat schappelijke opvang. Lamers: "De dag- en nachtopvang wordt afgebouwd en alleen nog bij uit zondering ingezet. In plaats daar van wordt zoveel mogelijk het bevorderen van uitstroom naar (begeleid) zelfstandig wonen of naar voorzieningen voor 24-uurs opvang nagestreefd. We willen geen slaapplaatsen meer bieden, maar ontwikkeling en oplossin gen voor de toekomst." In preventieve zin zet de regio in op het snel(ler) signaleren van problemen, zodat voorkómen kan worden dat iemand wegglijdt uit de samenleving en maatschappe lijke opvang niet gebruikt hoeft te worden. Het bevorderen van uit stroom vraagt om een persoons gerichte benadering waarbij rond om individuele cliënten en diens directe omgeving een sluitende keten wordt gerealiseerd. En uiter aard om voldoende woonvoorzie ningen. Zo komen er bijvoorbeeld veertig tot vijftig plekken extra begeleid wonen voor de langdurig zorgafhankelijke doelgroep. Daar naast is er binnen het Regionaal Kompas ruimte voor de aanpak van huiselijk geweld, het helpen van zwerfjongeren en het vermin deren van overlastgevend gedrag. "De plannen zijn ambitieus ja, en ik heb er alle vertrouwen in dat we deze gezamenlijk, in regionaal verband, kunnen waarmaken. De samenwerking tussen gemeenten, zorgkantoor Noord- en Midden- Limburg en woningcorporaties loopt prima, en de eerste concre te stappen worden nu al gezet", aldus wethouder Jan Lamers. Die concrete stappen zijn onder meer het inrichten van het Cen traal Meld- en Actiepunt (CMA) dat zorgt voor de coördinatie van de samenwerking, vormgeven van de relatie tussen dit CMA en de lokale vangnetoverleggen door de vijf pilotgemeenten Venlo, Bergen, Horst aan de Maas, Weert en Roermond, het uitwerken van de relatie van het CMA met de maatschappelijke opvang en het oppakken door woningcorpora ties en gemeenten van het voor kómen van huisuitzetting. Ook in andere steden wor den kompassen opgesteld. Het belangrijkste verschil met elders is dat de regio Noord- en Mid den-Limburg al direct veel nadruk legt op preventie en herstel. De lokale vangnetoverleggen en de twee bemoeizorgteams vormen samen een belangrijke basis voor de vormgeving van de preven tieve functie. De ontwikkeling van het Regionaal Kompas wordt getrokken door de zogenaamde Leidende Coalitie. Hiervan maken de gemeenten Venlo, Roermond, Weert, Venray en Helden (namens de overige gemeenten), het zorg kantoor Noord- en Midden-Lim burg en twee woningcorporaties deel uit. De start en samenstelling van het Regionaal Kompas zijn namens de regio door het college van B&W van Venlo aan het minis terie van VWS aangeboden. Stijldansavond Dance Events Veltum houdt op zaterdag 17 mei een social stijl dansavond voor jongeren, paren en singles in activiteitencentrum 't Schöpke in Venray. De aanvang is om 21.00 uur. Woensdag 14 mei vertrek ken twee Patriot-eenheden van de Groep Geleide Wapens (GGW) in Vredepeel in colon nes voor een evaluatie naar Denemarken. De evaluatie, met de naam Cold Igloo, is een examen dat door de NAVO wordt afgenomen. Ruim 100 evaluators zullen de proce dures en werkwijzen van de GGW bij de verdediging tegen tactische ballistische raketten en aanvallende vliegtuigen beoordelen. Tijdens de evaluatie werken de militairen onder gesimuleerde oorlogsomstandigheden. Hier bij opereert men met de PAC3 (Patriot Advanced Capability), een gemoderniseerde versie van de Patriot. De Patriot is het enige wapensysteem in Europa dat in staat is een dreiging tegen ballisti sche raketten tegen te gaan. De evaluatie staat bij de NAVO bekend als capability evaluation, oftewel CAPEVAL. Eenheden van de GGW dienen minimaal één maal per drie jaar een dergelijke evaluatie te ondergaan. Met het slagen voor het examen verzekert de NAVO zich van hoogwaardige luchtverdediging als onderdeel van de NAVO Response Forces (NRF). Dit zijn internationale een heden die in korte tijd kunnen worden ingezet in NAVO-verband. Aan de oefening nemen circa 300 militairen deel met ongeveer 150 voertuigen. In colonnes van maximaal 25 voertuigen zal de eenheid zich verplaatsen via de A73,A50, Al, om daarna de route in Duitsland te vervolgen. Onder weg zal een tussenstop worden gemaakt op de voormalige Lucht machtbasis Twenthe. De volgende dag zal men aankomen in het oefengebied in het zuiden van Denemarken. Vrijdag 23 mei keert de eenheid terug op de thuisbasis. Naar ver wachting zal de normale verkeers- doorstroom door de verplaat sing niet worden gehinderd. De verplaatsing van Nederland naar Denemarken is onderdeel van de evaluatie. MGS Rolluiken - Frans Gommers, Ysselsteyn Meer informatie: www.vooralledierenhetbeste.nl Donderdag 8 mei 2008 - Pagina 7 Wij praten u graag bij. Onderzoek Advies Training Coaching Ontwerp Ontwikkeling Productontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293 - Hamstra horramen en -deuren - Sereens - Garagedeuren - Reparaties alle merken - Binnenzonwering - American shutters - Aluminium overkappingen VENRAY/ysselsteyn Te|. (0478) 569092 STEEGSE PEELWEG 100 E-MAIL: INFO@MGSROLLUIKEN.NL WEBSITE: WWW.MGSROLLUIKEN.NL Dierenkliniek de Oude Melkfabriek onderdeel van Dierenklinieken Horst e.o. Leunseweg 22A Venray-Leunen T 0478 - 58 26 90 I E info@dierenkliniekdeoudemelkfabriek.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7