f Langengrad horloges bij Verlinden Antonie Thielen tien jaar in 't Veule 5^# 'j& u, f'.us-jn üÊamrs r Oude boerderijen, veldwegen en landerijen m 1 - 30." 140.- 1 fiT-i PEEL EN MAAS ine Verlinden Juwelier aan de Grote Markt in Venray heeft sinds kort de collectie horloges van het merk Langengrad in de collectie. Langengrad komt van het Duitse woord lengtegraad. Door de aarde te verdelen in lengtegraden en breedtegraden werd het mogelijk door middel van de zonnestand de positie te bepalen van de schepen die eeuwen geleden de wereld zeeën begonnen te bevaren. Door de uitvinding van de klok werd de positiebepaling nauwkeuriger en de klokken aan boord waren voor de ontwikkeling van de zeevaart van cruciaal belang. Na de uitvin ding van het zakhorloge rond het jaar 1700, was rond het jaar 1900 de introductie van het polshorlo ge een echte doorbraak. Voor een steeds groter deel van de wereldbevolking was een tijdmeter nu binnen handbereik. Langengrad horloges zijn mede ontworpen door een Zwitsers horlogeontwerper en worden onder toezicht van deze horlo getechnicus vervaardigd in het Verre Oosten. Het merk Langeng rad refereert ook aan het belang van het mechanische horloge.Alle Langengrads zijn uitgevoerd met mechanische automatische uur werken en meestal zijn er enkele bijzondere applicaties aan toege voegd. De horloges hebben een glazen achterdeksel waardoor ze altijd te bewonderen zijn en dit geeft een beeld van de werking, opbouw en mate van afwerking van het uurwerk. Een van de com plicaties is de retrogradewijzer, dat wil zeggen een wijzer die na een rotatie van 120 graden terug keert naar de uitgangspositie. Dit door bijvoorbeeld de datumaan duiding. Een andere complicatie is de reserve de rnarche aandui ding. Dit is een wijzer die aangeeft hoeveel gangreserve de veer nog heeft, dus hoelang het horloge nog loopt voor hij weer beweging nodig heeft en zichzelf weer gaat opwinden. Soms geven deze horlo ges het jaar, de maand, de dag, het uur, de minuten en secondes aan. Op de Baseier Messe, de grootste vakbeurs voor juweliers begin april, bleek dat de dameshorlo ges steeds sportiever en groter worden. Langengrad horloges zijn uitermate fijn afgewerkt en heb ben een sportieve en klassieke uit straling en zijn dan ook geschikt als dames- of herenhorloge. De prijzen voor deze mechanische horloges zijn uitermate vriende lijk. Alle horloges kosten ondanks de gecompliceerde uurwerken tussen de 190 en 250 euro. De afwerking van de kast is hoog waardig en de echte leren banden zijn meestal uitgevoerd met een prachtige vouwsluiting. Verlinden Juwelier heeft voor Nederland de exclusieve vertegenwoordiging van Langengrad horloges. De vol ledige collectie is bij Verlinden in Venray te bewonderen. Brand's UP terug Het eerste vat Brand UP werd deze week officieel in Venray gele verd. Woensdag leverde de antieke Dodge van Brand Bierbrouwerij uitWijlre het vat af bij café 't Upke in Venray. Burgemeester Waals klonk samen met Marinus van Dorst, directeur Zuidoost-Neder land van Brand, op de herintro ductie van Brand UP Brandambas- sadeur Guido Boon vertelde de aanwezigen op onderhoudende wijze over de geschiedenis van Brand UP. Brand UP werd in 1952 ontwikkeld door Guus Brand, de toenmalige eigenaar van de Brand Bierbrouwerij en brouwmeester ingenieur Claessen. Ze vonden dat het tijd was voor iets nieuws. In die naoorlogse jaren wilden ze een bier maken dat optimisme en geloof in de toekomst uitstraalde. Het Urtyp Pilsner dat ze brouw den had een krachtige, frisse en hoppige smaak. De naam UP stond niet alleen voor Urtyp Pil sner, maar vooral ook voor het zogenaamde UPtimisme. Up werd al snel een zeer geliefd bier. Het heeft zelfs een eigen fanclub, het UPtimistengezelschap. De leden van dit gezelschap en veel andere UP-drinkers waren dan ook ont stemd toen Brand besloot om in 2002 met de productie van UP te stoppen ten faveure van het iets toegankelijkere Urtyp. Omdat UP, met name in Limburg en ondanks dat het al jaren niet verkrijgbaar was, ongekend populair bleef, besloot Brand het bier opnieuw volgens het recept uit 1952 te gaan brouwen. Autopuzzeltocht Rotary Club De Rotary Club Venray houdt op zondagmiddag 18 mei een fund- raise activiteit in de vorm van een unieke autopuzzeltocht. Tijdens deze autopuzzeltocht verkent men (met de eigen auto) de mooi ste plekjes die deze regio rijk is. Onderweg krijgt men allerhande vragen, die een beroep doen op de algemene (streek)kennis. alertheid en inventiviteit. Na afloop krijgt men de goede antwoorden op de vragen en wordt de uitslag van de puzzeltocht bekendgemaakt. Tij dens de Rotary autopuzzeltocht wordt gestreden in twee catego rieën; gezinnen en professionals'. In de eerste categorie staat met name gezelligheid, landschap en educatie centraal. Hierbij is een leuke balans gevonden van activi teiten in en uit de auto. De profes sionele route kenmerkt zich door de afwisseling van gezelligheid, cultuur en resultaat. De starttijd is tussen 12.00 en 13.00 uur vanaf het parkeerterrein van het Oda- park in Venray. Aankomst Odapark tussen 16.00 en 18.000 uur waar onder het genot van een hapje en een drankje de uitslag bekent wordt gemaakt. De kosten bedra gen 75 euro per auto (maximaal vijf inzittenden) inclusief hapjes en drankjes. Men kan zich aanmel den door het invullen van dit for mulier of door contact te betalen. Voor vragen kan men terecht via e-mail info@rotary-venray.nl. Vernielers aangehouden Op de Schoolstraat in Venray werden vorige week in de nacht van woensdag op donderdag twee jongemannen aangehouden van l6 en 18 jaar uit Venray. De jongenmannen worden ervan ver dacht diverse vernielingen aange richt te hebben aan een ruit, een aantal bomen en een windscherm. De jongens waren onder invloed van alcohol en werden meegeno men naar het bureau om na ont nuchtering te worden gehoord. Hierna werden zij overgedragen aan hun ouders. Er wordt proces verbaal opgemaakt en zij zullen de schade vermoedelijk moeten betalen. Tweetal berooft bejaarde vrouw Op zaterdag 3 mei rond 12.00 uur is een 88-jarige vrouw uit Venray door een jongen en een meisje beroofd van haar portemonnee. De vrouw liep over het Cuppen- pedje in Horst toen het tweetal op haar af kwam lopen. Ze spraken de vrouw in de Engelse taal aan en vroegen of de vrouw geld kon wisselen. De vrouw pakte haar portemonnee uit haar handtas en wisselde twee muntstukken van 50 cent om in een muntstuk van één euro. De vrouw stopte vervol gens haar portemonnee terug in haar tas, ritste deze dicht en stop te de tas in haar rollater. De jongeren liepen daarna niet door, maar bleven de vrouw aan spreken. De jongen wees naar de grond en bukte zich. De oude vrouw keek naar de jongen waar door ze het meisje kort uit het oog verloor. Daarna liep de vrouw door naar de kapper. Toen zij in de kapsalon moest betalen, kwam ze erachter dat haar portemon nee verdwenen was. Doordat de vrouw al behoorlijk op leeftijd is, en niet meer al te best ziet, kan zij geen duidelijk signalement geven van de twee daders. Wat ze wel weet is dat beiden geen Neder lands met elkaar spraken, maar een buitenlandse taal. Dit was een andere taal dan waar ze de vrouw mee aanspraken (Engels). De vrouw herinnert zich dat de jon gen een groot hoofd had en een dikker postuur. Het meisje had een tenger postuur en was onge veer 1,50 meter groot. De politie wil graag in contact komen met personen die de vrouw hebben zien staan praten met de jongeren. Mogelijk dat een getuige een dui delijker signalement van de twee daders kan geven. Of wellicht zijn er mensen die weten wie verant woordelijk is voor deze daad. Zij dienen contact op te nemen met de politie via telefoonnummer 0900-8844 of kunnen zich melden bij het politiebureau in Horst. l^iul '-k Tien jaar geleden werd Antonie Thielen eigenaar en uitbater van café-zaal 't Veule in Veulen. Zater dag 11 mei staat in het teken van dit jubileum en gaat men in het Veulen terug in de tijd. Terug in de tijd als het gaat om de prijs van een consumptie, terug naar één euro. De artiesten die hun opwachting maken zijn wél van deze tijd. Peter van de Water is de gehele avond verantwoordelijk voor de achtergrondmuziek tus sen de diverse optredens door. Optredens die verzorgt worden door de tonpraters Cees Verhulst en Rob Scheepers. Vanaf 22.30 uur nemen de Puppy's, in de loop der jaren verworden tot één van de populairste live-bands uit de regio, bezit van het podium. Thielen werkte onder andere als kok bij de door Joop Braakhekke bekend geworden Kersentuin in Amsterdam en als chef-kok van hotel Antiek in Helden. Op enig moment ontdekte hij Veulen, een dorp dat hem aantrok en dat hem sterk deed denken aan zijn geboortedorp Broekhuizenvorst. Het saamhorigheidsgevoel in de kleine Venrayse kern deden hem besluiten café-zaal 't Veulen over te nemen op het moment dat daar de kans voor was. Thielen: "als deze kans zich niet voorgedaan had was ik nog kok geweest. Het was of het Veulen of niets". Na tien jaar blikt hij terug: "ik heb destijds de goede keuze gemaakt en ben daar blij om. In 't Veule worden vele feestjes gehouden door zowel dorpsgenoten als door mensen van buitenaf. Het gaat dan om bruiloften, verjaardagsfees ten maar ook om vergaderingen". Inmiddels voldoet de (feest)zaal aan alle eisen van deze tijd. De medewerking die Thielen krijgt van zijn dorpsgenoten tijdens activiteiten als bijvoorbeeld de kermis, spooktochten Veulen en Carjump zijn mooi meegenomen. "Daarom heeft het Veulen nog steeds een ouderwetse ontmoe tingsplaats. Alleen kun je het in een dorp met iets meer dan 500 inwoners als ondernemer niet redden", aldus een richting zijn dorp dankbare jubilaris. Trots is hij ook op het feit dat het grootste deel van het personeel vanaf het begin in dienst is bij Thielen. "Als er weinig of geen verloop onder het personeel is gaat het goed met het bedrijf" .Veulen kent een actief verenigingsleven. Allen hebben hun thuisbasis in café-zaal 't Veule en ook de jongere jeugd vindt een plaats bij café 't Veule. Een recep tie past niet bij Thielen. Hij wil het dorp zien feesten! De Stichting Heemkundig Genootschap Castenray houdt op woensdag 14 mei een lezing in gemeenschapshuis De Wis in Castenray. Deze lezing, die om 20.00 uur begint heeft als thema Oude boerderijen, veldwegen en landerijen in Castenray en wordt verzorgd door Gérard Lucassen uit Geijsteren. Al jarenlang maakt de heer Lucassen een studie van streektoponiemen. Dat zijn oude benamingen voor percelen, wegen, straten, boerderijen en dergelijke. Duizenden namen van bouw-, hooi- en weilanden, als mede de namen van boerderijen, wegen, wateren en bijvoorbeeld grenspalen behoren inmiddels tot zijn domein. Samen kunnen zij de geschiedenis van het landschap vertellen, waar vroeger akkers, boerderijen en wegen mede het karakter van deze streek bepaal den. De lezing op 14 mei gaat over zulke oude namen in Castenray. Aan de hand van een powerpoint- presentatie vertelt de heer Lucas sen bij een hele serie oude foto's die het Castenrayse heemkundig genootschap in de loop van de jaren verzameld heeft. Heemkun- delid Hay Strijbos heeft in samen werking met Lucassen een selec tie gemaakt uit het uitgebreide fotoarchief van het heemkundig genootschap en de illustraties geven een goed beeld van Casten ray rond 1900. Met name de veelal verdwenen, oude boerderijen spreken zeer aan. Met de opkomst van de mechanisatie zijn veel van deze rustieke boerderijen ver vangen door moderne agrarische bedrijven, maar door het beeld materiaal weten we gelukkig nog hoe ze er hebben uitgezien. Met de ruilverkaveling in 1969 ont stond een totaal ander landschap. Oude houtwallen en veldwegen verdwenen, de Lollebeek werd gekanaliseerd en kleine bosjes werden gerooid. Door het gebruik van kunstmest en sproeimiddelen verdwenen ook veel veldbloemen, die vroeger zoveel kleur gaven aan de wegbermen, de weilanden en de akkerranden. In de lezing van Gérard Lucassen proeven we weer iets van die oude sfeer. Namen als de Versen, de Wüst, t Spekven, de Vliegert, t Sümes, de Roffert, de Kleine Roffert, de Wieneriet, D'n Dol, de Stinoven, 't Klötje enzovoort worden belicht. Oude boerderijnamen als Kies- penninghof, Wienenhof/Lomshof, Vensplats, Op de Klef/Op de Berg, de Valkenberg, Landschrij- vershof/Smuldershof, Hagemans- hof, Jennenhof, Heuvelmansplats, Marissenhof en diverse andere passeren de revue. Het gebeurde vroeger veel dat rijke stadsmensen hun geld belegden in boerderijen. Zo komt de naam Kiespenning- hof van de 16e eeuwse Venlose schout Kiespenning.Waar lagen of liggen al deze boerderijen? Op 14 mei wordt daarop een antwoord gegeven. Ook vertelt Lucassen over Klein Oirlo en de relatie tot de edelen van Wittenhorst; over t Casels Broek, waar eertijds turf gestoken werd, maar waar ook smokkelaarspaden doorheen liepen; over de Lijkweg, de weg waarover vroeger de overledenen naar Venray gebracht werden; over de tolboerderijen en de galgen die op Castenrays grondgebied waren opgericht. Kortom, een schat aan historische namen, gebeurtenis sen, oude gebruiken en verdwe nen rituelen zullen worden toe gelicht. Dikwijls 'vergeten' namen, of namen waarvan men de bete kenis niet meer weet, maken de eigen Castenrayse geschiedenis weer zichtbaar en geven soms zelfs kijk op onze vroegmiddel eeuwse nederzettingsgeschiede nis. Tijdens de lezing worden de toehoorders meegenomen op een buitengewoon boeiende tocht langs buurschappen, woeste gron den, beekdalen, bruggen, hoogtes Klein Oirlo. Voormalige boerde rij van Heidens. en houtwallen in Castenray. De lezing is niet alleen voor ouderen interessant, maar ook voor jonge ren, die deze unieke gelegenheid kunnen aangrijpen, om meer te weten te komen over de grond, waarop ze zijn geboren en het heem, waarin ze zijn opgegroeid. Ook voor hen blijft het een boei end gegeven zich te realiseren, dat het heem door de eeuwen heen door voorouders met hun oude tradities is vorm gegeven. Een inte ressant cultuurlandschap, waar van het silhouet bepaald werd en nog enigszins wordt door de kerk, veldkruisen, kapellen, boerderijen en prachtige vergezichten. Het is daarom dat het Castenrayse Heem kundig Genootschap jong en oud uitnodigt voor deze dialezing op woensdag 14 mei vanaf 20.00 uur. Concert En Bloc De blokfluitensembles En Bloc uit Venray en Syrinx uit Horst geven alweer het tweede geza menlijke concert. En Bloc bestaat uit acht personen en staat onder leiding van Ans Thijssen. Syrinx bestaat uit tien personen en staat onder leiding van Al Jacobs. Op het programma staan werken uit de tijd van de renaissance tot aan de twintigste eeuw en enkele wer ken worden gezamenlijk gespeeld. De leden van beide ensembles bespelen meerdere fluiten, van de sopranino tot de bas in C. Het concert vindt plaats op zondag 18 mei om 15.00 uur in het Gasthoes, Gasthuisstraat 25 in Horst. De expositie bestaat uit schilderwer ken van leerlingen van Jeanny van Lieshout, docent aan het Kunsten centrum Jerusalem. De entree is gratis, een bijdrage is welkom. Mariaprocessie De jaarlijkse Mariaprocessie van Oostrum wordt gehouden op zon dag 18 mei. Om 10.00 uur begint de plechtige hoogmis en daarna wordt omstreeks 11.00 uur via de gebruikelijke route de Mariapro cessie door Oostrum gehouden. Pastoor Keiler is de voorganger tij dens deze plechtigheid.Tijdens de processie wordt het beeldje van O.L. Vrouw van Oostrum Behou denis der Kranken meegedragen. De hoogmis met Mariaprocessie wordt opgeluisterd door harmo nie Sub MatrisTutela, het gemengd koor van Oostrum en het gilde St. Matthias uit Oploo. Kinderen van de Oostrumse basisschool strooi en tijdens de processie bloemen. Vrijwilligers gaan de kerk, het Dorpsplein en de processieroute feestelijk versieren. Na afloop van de traditionele Mariaprocessie verzorgt het gilde uit Oploo op het Dorpsplein een demonstratie vendelzwaaien. Aan de bewoners van de processieroute rondom de kerk wordt vriendelijk gevraagd de vlag uit te steken tijdens de hoogmis en de Mariaprocessie. World Fair Trade De World Fairtrade Dag, de inter nationale dag voor de eerlijke han del, wordt gehouden op zaterdag 10 mei. Over de hele wereld vie ren op dezelfde dag producenten, wereldwinkels en consumenten het bestaan van fairtrade, met dit jaar als thema: Fairtrade, het juiste klimaat! Deze dag start een nieuwe campagne die het klimaat en fair trade als onderwerp heeft. Binnen fairtrade wordt gestreefd naar duur zame ontwikkeling en armoedever- lichting. Fairtrade focust vooral op kleinschalige producentengroepen. Gezocht wordt naar een langdu rige handelsrelatie waarbij produ centen een eerlijk loon krijgen. Zo kunnen zij zich inzetten voor het milieu. Veel van de producten uit de wereldwinkel zijn met de hand gemaakt, menig product is gere cycled. Armoedebestrijding moet hand in hand gaan met milieube scherming. Ook de Wereldwinkel in de Henseniusstraat in Venray wil extra aandacht schenken aan deze dag. In deze winkel zijn leuke, met de hand gemaakte, cadeautjes voor Moederdag te koop. Ook kan men in de winkel terecht voor een boek of een leuke kaart. Deze maand is de themaruimte gewijd aan kle ding, die vooral uit India, Bangla desh of Nepal komt. Naar Lourdes In het kader van de maatschap pelijke stage gaan twee Venrayse vwo-4 scholieren van het Raay- land College van donderdag 8 tot en met dinsdag 13 mei deelne men aan de Limburgse bedevaar ten naar Lourdes. Glenn Sluijter en Jordy Bruno, acolieten van de Grote Kerk, gaan meehelpen als brancardier en acoliet in Lourdes. Beide leerlingen kozen voor deze maatschappelijke stage, omdat ze al jarenlang als acoliet in de kerk werkzaam zijn. Nu ter introductie: RICK BEERKENS MASSAGE Grote Markt 17 Venray Grote loterij prijs Een inwoner uit Venray kan een van zijn of haar wensdromen in vervulling laten gaan. Op een bij Sigarenhuis Compaenen aan de Grote Markt in Venray gekocht Koninginnedaglot won de bezit ter tijdens de trekking van 30 april een prijs van een miljoen euro belastingvrij.J an Garnaatprij swin- naarbegeleider bij de Nederlandse Staatsloterij, verwacht de winnaar elk moment te mogen ontvangen bij de Staatsloterij. "Winnaars melden zich vaak binnen een dag of twee om hun staatslot te verzil veren. Van de ene op de andere dag vertegenwoordigt een staats lot een grote geldprijs en wil men het lot niet te lang in huis hebben liggen." Mede-eigenaar Van Ooijen van Sigarenhuis Compaenen, de verkoper van het winnende staats lot, reageert laaiend enthousiast: "Echt geweldig nieuws, ik heb net een grote bos bloemen van de winnaar gekregen!"Vorig jaar viel hier ook al een hoge prijs in de Staatsloterij. "Een jong stel kwam door het dolle heen in onze win kel langs. Zij waren op donderdag getrouwd en op vrijdag wonnen ze een mooie geldprijs bij de Staatsloterij. De bruiloft hadden ze dus meteen terugverdiend!", aldus de vrolijke winkeleigenaar. Auto gestolen in Ysselsteyn Tijdens de inbraak in een woning aan de Litsenbergweg in Ysselsteyn, die vorige week vermoedelijk in de nacht van maandag op dinsdag heeft plaats gevonden, is een personenauto ontvreemd. Het gaat om een licht kleurige Seat. Daarnaast werden bij de inbraak telefoons en rook waren ontvreemd. De inbrekers hebben vermoedelijke toegang tot de woning gekregen door een raam te forceren. De politie onder zoekt de inbraak. De politie vraagt getuigen die iets gezien hebben contact met haar op te nemen via telefoonnummer 0900-8844 (lokaal tarief). Vernieling ruiten kantine SV Venray De politie is op zoek naar per sonen die iets gezien of gehoord hebben over de vernieling van zeven ruiten van de kantine van voetbalvereniging SV Venray aan de Sportlaan. De ruiten zijn tus sen zondagavond 18.30 uur en maandagochtend 07.30 uur ver nield. Personen die meer informa tie hebben, kunnen contact opne men met de politie via 0900-8844 of zich melden bij het politiebu reau in Venray. Honderdnegenentwintigste jaargang - week 19 - donderdag 8 mei 2008 EL EN MAAS een abonnement waard Massages van 1 uur van 35.- voor Massage kaart 5 x 35.- Voor bedrijven: Stoelmassage speciale aanbieding vraag naar de voorwaarden, interessant in te passen in uw arboplan. www.rickbeerkens.nl info@rickbeerkens.nl 0611129285 /t/ O O

Peel en Maas | 2008 | | pagina 33