Lopen doet Hopen Koester uw Monument Nieuw dance-event in Venray 'Dementie heeft een grote impact op alle betrokkenen' N ClaasSon«Fransol m HUIS AANKOPEN??? HULP NODIG!!! LJ OI TED IV/I A IVI C Patersstraat 35 5801 AT Venray E liIVI 111 O E info@holtermans-vastgoed.nl V A S T G O E D T 0478-511800 of 06-53331412 Bel voor een vrijblijvend adviesgesprek. Honderdnegenentwintigste jaargang - week 19 - donderdag 8 mei 2008 Vriendengroep uit Oostrum deelnemer aan run Aan de Haag 25 in Merselo staat deze Langgevelboerderij voorzien van een Mansardekap. Het woon gedeelte is herkenbaar aan een raam links en een raam rechts van de voordeur. Hier kan alleen een vierdeling achter schuil gaan, mits de indeling in del loop van de geschiedenis niet aangepast is. Het woongedeelte van deze boer derij heeft een vierdeling, dit wil zeggen dat twee van de vier wan den in het woongedeelte balkdra- gend opgenomen zijn. Eén van de wanden loopt in de gang achter de voordeur, en een in het ver lengde daarvan, twee van de wan den staan tussen de ruimten aan de straatgevel en achtergevel in. Een klein toiletraampje markeert de overgang naar de bedrijfsruim te. Een betonnen stalraam, een mestdeur en de deelpoort vormen de herkenbare elementen van dit bedrijf. Hoewel er veel langgevel- boerderijen met een mansarde- kap gebouwd zijn, zijn er slechts weinig zoals deze, met een kleine omvang gebouwd. Een verharding naar de deelpoort zou het authen tieke karakter kunnen versterken. Bron architect en bouwhistoricus de heerW. Beelen. Namens Stichting Venray Monu mentaal, Koester uw Monument. Suggesties, reacties kan men mailen naar koesteruwmonument@kpnpla- net.nl. Inge Hulsen, afkomstig uit Lottum en tegenwoordig woonachtig in Bergschenhoek vlakbij Zoetermeer, heeft twee jaar geleden een stichting in het leven geroepen onder de naam Lopen doet Hopen, met als doel op een sportieve manier de strijd tegen kanker aangaan. De stichting orga niseerde dit jaar op Hemel vaartsdag voor de tweede keer een run waar deelnemers 5,10 of 15 kilometers hardlopen en daarmee geld inzamelen voor onderzoek tegen kanker. Inge Hulsen: "Tijdens een stu diereis in Amerika kwamen wij in aanraking met de organisatie Run for the Cure. Een liefdadigheids organisatie die sportief bewegen combineert met het werven van fondsen ten behoeve van kan kerbestrijding, deze organisaties zijn vaak diep geworteld in het bedrijfsleven. Kanker is een vre selijke ziekte. Als het iemand treft, slaat dat natuurlijk in bij diegene zelf, maar heeft ook zijn weerslag op geliefden, familie en vrienden. De machteloosheid is ondraag lijk. Iedereen wil graag wat doen, helpen, maar wat kan je meer doen dan er zijn voor diegene? Mijn schoonmoeder heeft kanker gehad maar leeft gelukkig nog. Maar toen mijn vriendin Linda van Rens-Crooijmans aan borstkanker overleed dacht ik samen met mijn man Dave; hier moeten we iets aan doen maar wat? Zo zijn we tot de oprichting van Lopen doet Hopen gekomen en is vorig jaar voor het eerst in Zoetermeer een run georganiseerd." De van oorsprong Lottumse: "Vorig jaar liepen we zo'n 15.000 euro bij elkaar en waarschijnlijk komen we dit jaar rond 22.000 euro uit. Vriendengroepen uit Lot tum, Horst en Oostrum hebben meegelopen. Daarnaast waren er ook nog diverse vrienden en vriendinnen en supporters die de lopers kwamen aanmoedigen. Het startschot werd om 11.00 uur gelost door Richard, de man van Linda. Alle lopers, vrijwilligers en supporters hadden een t-shirt met daarop een foto van Linda. In totaal waren zo'n twintig sporters en zo'n vijftien vrijwilligers uit deze regio actief in Zoetermeer. In totaal liepen zo'n 250 mensen mee", aldus Inge. Irma Crooijmans, de zus van Linda en de Lottumse Nancy Heinemans, vriendin van Linda, vertellen: "We hebben die dag erg leuke momenten gehad maar ook hele moeilijke momen ten. Linda heeft keihard gevoch ten tijdens haar strijd die ook voor haar niet te winnen was. Uit res pect voor haar en natuurlijk alle andere kankerpatiënten, hebben wij ons doorzettingsvermogen met Hemelvaartsdag op de proef gesteld", aldus Irma en Nancy. Zij overhandigden na de loop de Gespreksgroep 'Dementie voor lotgenoten' komt tweewekelijks bijeen in Venray Vriendengroepen uit Lottum Horst en Oostrum deden mee aan de run. Op zaterdag 17 mei zal in de Schaapskooi in Venray een nieuw dance-event gaan plaatsvinden: Suggestive Sounds. Met artiesten als Tony Cha Cha (foto), Shag- speare (voorheen bekend als Wil liam Shagspeare), Vato Gonzalez, en het Eindhovense talent dj BRS wordt het meteen groots aan gepakt en zal het voor niemand mogelijk zijn om een moment Venraynaar gewond Een 31-jarige automobilist uit Venray is vorige week dins dagmiddag gewond geraakt bij een verkeersongeval op de Deurneseweg in zijn woon plaats. De man bemerkte te laat dat een voor hem rijdende vrachtwagen afremde vanwege verkeersdrukte en botste achter op de vracht wagen. De vrachtwagen werd bestuurd door een 48-jarige man uit Kerkrade. De Venraynaar werd met hoofdletsel per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De personenauto raakte total loss, de vrachtauto liep aan de achterzijde zware schade op. stil te staan. Suggestive Sounds is mede mogelijk gemaakt door de gemeente Venray in het kader van de actie mijn idee is geld waard. Bij deze actie kunnen jongeren subsidie ontvangen voor het orga niseren van een evenement voor jongeren uit Venray en omstre ken. De twee Leunse neven Roy en Remco Hellegers hebben deze kans gegrepen en mede met hulp van Personato Werving Selectie en discotheek Zenith een line-up neergezet waar je u tegen zegt. Voor wie na dit spektakel nog niet genoeg heeft gehad, is het met het op Suggestive Sounds verkregen polsbandje mogelijk om gratis ver der te gaan bij discotheek Zenith op de beats van Ricky Rivaro en Real el Canario. Meer info is te vin den op www.suggestive-sounds.nl organisatie een cheque van maar liefst 2352 euro aan Lopen doet Hopen. De snelste Limburger was Dirk Craenmehr uit Horst met een supersnelle tijd van 0:24:05 minu ten. De totale opbrengst van de sponsorloop is bestemd voor KWL Kankerbestrijding en de oncolo- gieafdeling van 't Lange Land Zie kenhuis in Zoetermeer. In 2009 wordt Lopen doet Hopen doet Hopen eveneens weer gehouden in Zoetermeer op Hemelvaarts dag. Zie ook: www.lopendoetho- pen.nl/zoetermeer In Venray bestaat sinds 2004 de gespreksgroep 'Dementie voor lotgenoten', voor men sen die in hun naaste omge ving te maken hebben met een dementerende persoon. Het is een gespreksgroep waarin lotgenoten hun hart kunnen luchten en ervaringen kun nen delen. De groep is een steunpilaar, die ook nieuwe energie geeft voor de volgende periode. Een interview met Joke Halmans (1) en Gertie van Kruijssen. Hoe is de gespreksgroep 'Dementie voor lotgenoten' ontstaan? "Die is ontstaan op het moment dat we zelf in onze omgeving met dementie werden geconfronteerd. Een naast familielid kreeg demen tie en daar moesten we mee leren omgaan. Daarom hebben we een cursus bij het Groene Kruis gevolgd, waarin we in zes bijeen komsten leerden wat dementie is en hoe je ermee kunt omgaan. Maar daarna vielen we in een gat. We hebben het er met de cursus leidster over gehad en zij stelde voor om een gespreksgroep in Venray op te richten. Noord-Lim burg was namelijk een witte vlek op het gebied van dementie en voorlichting. Alleen Venlo kende een gespreksgroep. Joke Halmans en Patty Broek man hebben met hulp van GGZ en de afdeling Alzheimer Noord- Limburg vervolgens de hand schoen opgepakt en zijn op 1 november 2004 in Venray de gespreksgroep 'Dementie voor lotgenoten' begonnen. Nadat Joke Halmans de cursus gespreksleider had gevolgd, nam zij het stokje van Patty Broekman over. Inmid dels heeft ook Gertie van Kruijs sen deze cursus gevolgd en leiden ze samen de gespreksgroep." Wanneer en waar komt de gespreksgroep bij elkaar? "De gespreksgroep komt twee keer in de maand bijeen, op maan dagmorgen van 10.30 tot 12.00 uur. De bijeenkomst vindt plaats in Wijkcentrum Veltum. Deze plek ligt centraal en is goed bereik baar voor de deelnemers aan de gespreksgroep. Een tweede reden waarom is gekozen voor Wijk centrum Veltum, is dat de aankle ding van de zaal mooi is. Er is een warme sfeer en dat is belangrijk voor de groep." Hoeveel mensen kunnen er deelnemen aan de gespreks groep? "Zo'n tien personen. Doordat het een kleine groep is, krijgt iedereen de gelegenheid om zijn of haar verhaal te vertellen. Dat is ook hoognodig. Want in twee weken kan er veel gebeuren en veranderen in de thuissituatie, of in een verpleeghuissituatie. De gespreksgroep zorgt ervoor dat de betrokkene even kan adem halen en nieuwe energie kan opdoen voor de komende twee weken. Want dementie heeft een grote impact, niet alleen op de dementerende zelf maar ook op de omgeving. En je kunt er niet met iedereen over praten, omdat mensen die niet met dementie te maken hebben, echt niet weten wat er allemaal in je leven veran dert als de persoon, van wie je zielsveel houdt, gaat dementeren." Hoe ziet een bijeenkomst eruit? "Het gesprek begint met een kort rondje, waarin iedereen de ervaringen en gebeurtenissen van de afgelopen twee weken vertelt. Vervolgens wordt er gekeken wie de meeste behoefte heeft om ver der te vertellen. Of de keuze valt op de persoon bij wie het mees te is gebeurd. Soms wordt ook een videoband gedraaid, waarin bepaalde aspecten van dementie worden uitgelegd. Daar wordt dan met de groep weer over nage praat." Wat is de toegevoegde waar de van de gespreksgroep? "De mensen delen met elkaar hun ervaringen, hun zorgen. Ze bemoedigen en steunen door het geven van goede raad aan elkaar. Zo helpen ze elkaar de situatie te begrijpen en te leren accepteren. Je mag de eerste keren ook alleen luisteren, om op die manier de drempel weg te nemen. Maar vaak beginnen mensen uit zichzelf te praten, omdat ze situaties herken nen die anderen vertellen. Lotge noten die een dierbaar persoon verliezen, verwerken dit verlies ook samen met de groep. Men moet het leven weer oppakken en dat is geen gemakkelijke taak. Ook daarin kan de rest tot steun zijn." Hoe komen lotgenoten terecht bij de gespreksgroep? "Er is geen verwijzing van een arts nodig. Wel merken we inmid dels dat de huisarts mensen attent maakt op de gespreksgroep en ook de geriater in het ziekenhuis doet dat. Ook in het Alzheimer Café Venray krijgt men informatie over de gespreksgroep. Ook als er pas sprake is van de eerste symp tomen van dementie zijn mensen al welkom. Het duurt vaak best lang voordat de diagnose demen tie is gesteld en in die tijd kan steun al heel welkom zijn. Deel name aan de gespreksgroep is gra tis, aanmelding van tevoren is wel gewenst." z Ulflt (U WWW www.claasson.nl MAAS EL EN GEN ZONWERINGEN Voor alle soorten binnen- en buitenzonwering Voor meer informatie: 0478 515010 of 06 53768080 of mail ons: info@elaasson.nl Vouwgordijnen Rolgordijnen rsj Shutters Z Horsystemen Jaloezieën Lamellen Gi Sereens Rolluiken Markiezen M Roldeuren/ o Garagedeuren Knikarmsehermen Qi

Peel en Maas | 2008 | | pagina 21