Volmaakt Geluk en Image Expositie Vreemde Blikken Expositie Marieke Natuurhistorisch Genootschap vlindert 25 jaar Wasdag in De Locht Popkwis in De Evenaar Nationale Molendagen Doe mee met het literair café Themacafé De pianostemmer PEEL EN MAAS Dinsdag 29 april 2008 - Pagina 9 Programma Schouwburg Venray Twee voorstellingen komen de week in Schouwburg Ven ray. Het toneelstuk Volmaakt met Isa Hoes, Rick Engelkes en Renée Soutendijk en cabaret met Reinder van der Naait in Image. Het Toneelstuk Volmaakt Geluk wordt op dinsdag 6 mei vanaf 20.00 uur opgevoerd in de schouw burg. Isa Hoes en Rick Engelkes stonden al vaker met elkaar op de planken, steeds in stukken die iets te zeggen hebben over deze tijd. In Volmaakt geluk, waarin ook Renée Soutendijk meespeelt, is dat niet anders. Volmaakt geluk gaat over een echtpaar Tim (Rick Engelkes) en Ellen (Renée Soutendijk) dat al bijna twintig jaar bij elkaar is. Ze hebben gekozen voor een leven met elkaar en met hun werk, kin deren passen daar niet in. Ze zijn allebei professionals en overtuigd van hun geluk. Hun leven is geba seerd op rationele overwegingen. Vriendin Mara (Isa Hoes) zit in de omgekeerde situatie. Ze wil graag een kind, nu het nog kan, maar in haar leven is geen plaats voor een man. Wanneer ze vraagt of Tim zaaddonor zou willen worden, gaan ze daar alle drie rationeel mee om. Aan zoiets moet je niet begin nen. Maar Tint en Mara beginnen er wél aan en krijgen een verhou ding. Tim wordt verliefd en Mara krijgt een kind. Plotseling worden ze alle drie geconfronteerd met de emotionele gevolgen van hun rati onele keuzes. Ze komen erachter dat rationalisatie een manier is om de waarheid niet onder ogen te zien. Maar wanneer die waarheid uiteindelijk toch boven komt, lijkt alles een leugen. REINDER Op donderdag 8 mei is Rein der van der Naait met Image een welkome afwisseling in het totale cabaretaanbod. Al jaren is hij zeer geliefd bij zijn vaste publiek, dat van een spannende en afwisselen de theatervoorstelling houdt, waar bij er veel gelachen kan worden. In Image vraagt Reinder zich af wat het effect is van beeldvorming. Hij benadert de actualiteit op geheel eigen wijze. Hij associeert er lustig op los. Hilarische typetjes, beeld en geluidsgrappen zijn weer in het nieuwe programma van Rein der aanwezig. Daarnaast weet hij zijn publiek iedere keer weer met nieuwe elementen te verrassen. Hij speelde tot verbazing van zijn publiek de didgeridoo, de Japanse bamboefluit en de Japanse Taiko. En deze keer? Verrassend zal het in ieder geval zijn. Dus zeker geen piano. En de typische Reinder van der Naalt-humor waar de liefheb bers maar geen genoeg van kun nen krijgen, die blijft! Aanvang Volmaakt Geluk (foto: Keke Keukelaar, beeldbewerking Dog Po ny) 20.00 uur. Voor vragen of reserveringen kan men contact opnemen met Schouwburg Venray via tele foon (0478)530999 of via www. schouwburgvenray.nl. In Bibliotheek Venray is van vrijdag 2 mei tot maandag 16 juni de unieke tentoonstelling Vreemde Blikken te zien. Kunste naars in opleiding van de Willem de Kooning Academie in Rotter dam hebben op speelse wijze blik hergebruikt tot mooie panelen waarop meerdere thema's worden uitgebeeld. Bij een aantal panelen is het thema duidelijk en voor de hand liggend, bij andere panelen moet je raden naar de bedoeling van de kunstenaar. Sommige pane len zijn figuratief, een moeder met kinderen en een wandelwagen bijvoorbeeld, andere zijn meer abstract. Quin de Vreede, een van de makers, heeft met een collage van gekleurd blik de kringloop der dingen uitgebeeld. En dat is ook de boodschap die de Stichting Kringloop Blik (SKB), de initiatief nemer van deze reizende tentoon stelling, uitdraagt. Elk blikje dat in een afvalbak belandt, begint op dat moment aan zijn kringloop. In Venray zijn er twee stromen voor de afvalverwerking van blik. Het blik dat nog in het huisvuil zit, wordt met de rest van het afval uit Venray en omgeving aan geboden aan Essent. Het afval wordt verbrand en de warmte die daarbij vrijkomt wordt omgezet in elektrische energie. Metalen verbranden niet en blijven dus achter in de asresten. Magneten halen het metaal uit de as. Het op deze wijze teruggewonnen metaal wordt weer verkocht aan de metaalindustrie die het weer omsmelt tot nieuw metaal voor nieuwe gebruiksvoorwerpen, fiet sen, auto's en ook weer nieuwe blikjes. Op deze manier wordt zo'n 85 procent van alle metalen verpakkingen gerecycled. Meta len verpakkingen scoren daarmee veruit het hoogste van alle verpak kingen. Niet alle metalen worden er zo uit gehaald. Een deel van het kostbare aluminium wordt door deze techniek verbrand en komt niet meer terug. Dat is ook de reden dat in Venray blik apart ingeleverd en verzameld wordt. Blik dat ingeleverd wordt bij de VIP terminals bij diverse super markten in Venray gaat naar Sita voor direct hergebruik als metaal. Bij de kunstzinnige panelen van Vreemde Blikken liggen mee- neemfolders over de kringloop van blik. Kom. Kunstenares Marieke Reijnders uit Venray exposeert bij de Fortis Bank in Venray. Reijnders heeft in haar studiejaren de tekenop leiding in Nijmegen gevolgd. Na haar studie heeft ze zich gestort op haar schilderskwaliteiten en ze werkt vooral met acrylverf op doek. De kunstwerken bij de bank zijn abstract te noemen met veel dieptewerkingen. Het kleur gebruik is veelzijdig met diverse lagen, waardoor er contrasten ontstaan binnen het schilderij. Marjean van Lierop, directeur van de Fortis Bank, biedt jonge kun stenaars graag de gelegenheid te exposeren in zijn kantoor aan de Patersstraat: "In eerste instan tie maakten we gebruik van de kunstuitleen van de bank, maar wat is er mooier om lokale jonge kunstenaars de kans te geven hun werken aan een groter publiek te tonen? Marieke Reijnders is na Astrid Huisman en Sjors Willems de derde kunstenaar uit Venray die het kantoor opfleurt met kunst." De tentoonstelling is op maandag te zien van 13.00 tot 17.00 uur en van dinsdag tot en met vrijdag van 9-30 tot 17.00 uur. In 1983 werd de Vlinderstu diegroep van het Natuurhisto risch Genootschap opgericht. De Vlinderstudiegroep is altijd een echte studiegroep geble ven. Limburg is natuurlijk ook een van de spannendste plek ken in Nederland om vlinders te bestuderen. Het inmiddels jarenlange onderzoek van actieve vlinderaars van het Natuurhistorisch Genootschap in Limburg heeft veel opgele verd. Zo werden van de dagvlinders boswitjes, bruine dikkopjes, veld- parelmoervlinders en de eerste klaverblauwtjes na lange tijd teruggevonden, en van de nacht vlinders de kompassla-uil, pacht heer en coniferenuil. Met elkaar houden ze de ontwikkelingen van deze vlindersoorten nauwlettend in de gaten. Samen met De Vlinderstichting bracht de studiegroep in 2001 'Dagvlinders in Limburg' uit, nog steeds hét boek over de dagvlin ders in deze provincie. Een prach tige illustratie van wat er nog steeds aan vlindermoois te vinden is in Limburg, maar ook wat er verloren is gegaan. Maar de studie gaat verder. Ook worden de nacht vlinders al jarenlang bestudeerd. Tijd dus voor een themanummer van het Natuurhistorisch Maand blad over '25 jaar vlinderen in Lim burg', een nieuw overzicht met de stand van zaken van de vlinders in de provincie Limburg en enkele voorbeelden aan onderzoek wat daaraan ten grondslag ligt. De dagvlinderatlas van Limburg uit 2001 geeft een goed overzicht van de gevonden dagvlinders tot de eeuwwisseling. Maar inmiddels zijn er veel spectaculaire nieuwe vondsten gedaan in het Limburgse. Wat dacht u van het donker pim pernelblauwtje in de Roerstreek, en het klaverblauwtje en de veld- parelmoervlinder op de Sint-Pie tersberg. Helaas gaat het ook met een aantal vlindersoorten minder goed. Zo blijkt het gentiaantblauw- tje sinds 2005 niet meer waarge nomen op haar laatste vindplaats in Limburg. In het openingsartikel wordt een overzicht gegeven van deze ontwikkelingen in de dag vlinderfauna sinds 2000. Dit artikel is eigenlijk te beschouwen als een actualisatie van bovengenoemde atlas. In een volgend artikel wordt eenzelfde overzicht wordt gege ven, maar dan van nachtvlinders. Ook hier blijken een aantal bijzon dere vondsten gedaan, waaronder enkele niet eerder in Limburg aangetroffen soorten. Uit het foto materiaal blijken deze vlinders net zo attractief zijn als hun overdag vliegende verwanten. Speciale aandacht wordt besteed aan de kleine pages in Limburg. Deze dagvlindersoor ten hebben een nogal verborgen leefwijze, wat het zoeken naar deze dieren erg moeilijk maakt. Zo moest er in Heerlen een hoog werker aan te pas komen om de eitjes te zoeken van de Iepenpage. Gelukkig worden er wat handige tips gegeven om op zoek te gaan naar deze vlindersoorten. Langs de Maas in Limburg vin den veel ontwikkelingen plaats en staan veel projecten op stapel, zoals het Grensmaasproject. Via het uitgebreid monitoringson- derzoek 'Maas in Beeld' worden de flora en fauna van alle natuur ontwikkelingsterreinen langs de Maas nauwkeurig onderzocht. Op deze manier hoopt men zicht te krijgen op de effecten van 15 jaar natuurontwikkeling langs de Maas. In het themanummer worden het hooibeestje en het bruin blauwtje uitgelicht. Deze dagvlindersoorten hebben beide belangrijke leefgebieden langs de Maas. Als het met hun goed gaat, gaat het ook met het Maasdal de goede kant op. Niet alleen deze natuurterreinen langs de Maas, maar ook nog veel andere natuur gebieden in Limburg blijken nog bijzonder vlinderrijk te zijn. Met name de Sint-Pietersberg vormt een hoogtepunt van wat Limburg en Nederland op vlindergebied te bieden heeft. Maar zeker ook enkele andere natuurgebieden in Limburg zijn eveneens de moeite waard. Wat te denken van het Weerterbos, het Schuitwater of de Schinveldse bossen. Vandaar dat in het themanummer niet aan de vlinderrijkdom van enkele bijzon dere vlindergebieden in Limburg voorbij wordt gegaan. Dat niet alleen natuurgebieden de moeite waard zijn om naar vlinders te kijken, bewijst een artikel over de dagvlinders van de Zuid-Willems vaart. Hier kan met een gericht beheer nog veel moois verwacht worden. Ook leveren de inventari satierondes van vleermuizen in de Maastrichtse vestingwerken vlin derwaarnemingen op. Hier blijkt onder andere de dagpauwoog de winter door te brengen. Al met al een fraai overzicht van wat Limburg aan vlinders te bie den. Dat vlinders eveneens attrac tieve soorten zijn, zal niemand zijn ontgaan. Vandaar dat in het themanummer ook veel aandacht is besteed aan de vormgeving en het fotomateriaal. Meer lezen? U kunt het themanummers bestellen door 6,95 euro (inclu sief verzendkosten) over te maken op gironummer 429851 van het Publicatiebureau NHGL te Roermond onder vermel ding van 'themanummers vlin ders'. Vermeld hierbij uw naam, adres en woonplaats. wgiSfe.. In museum De Locht in Mel- derslo wordt zondag 4 mei een ouderwetse wasdag georgani seerd. Geen volautomatische was machines en drogers, maar wel het edele handwerk! Wassen, man gelen, bleken drogen en strijken op grootmoeders wijze. Ook kin deren kunnen de was doen. Op de bovenverdieping is de wissel expositie Juweeltjes in Textiel te bezichtigen Museum De Locht is alle dagen open van 11.00 - 17.00 uur. De speciale demonstraties op zondag beginnen om circa 14.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Meer informatie: www.delocht.nl. Ook dit jaar staat tijdens Hemel vaart café De Evenaar in het teken van popmuziek. Op 1 mei vindt namelijk de zestiende editie plaats van de jaarlijkse Venrayse Popkwis, In deze quiz wordt de muziekken- nis van de deelnemende teams getoetst, waarbij zij middels beeld en geluidsfragmenten langs 40 jaar popmuziek geleid worden. Net als vorig jaar worden er dit jaar ook videobeelden gebruikt, waardoor de quiz een extra dimensie krijgt. De organisatie van de quiz is ook dit jaar handen van Mare Gommans, Maurice Hoevenaars en Erik van de Leur. Samen hebben zij gezorgd voor een goede verde ling van de muziek over alle jaren en stijlen heen. De nadruk ligt nog steeds bij de pop- en rockmuziek. Voor alle deelnemende teams zijn mooie prijzen te winnen die uiter aard van alles te maken hebben met muziek. Deze prijzen worden Bennywise, de winnaar van 2007zal dit jaar de wisseltrofee verdedigen. gecombineerd met geldprijzen voor de beste teams. Het winnen de team gaat daarnaast naar huis met de wisseltrofee. De winnaars van vorig jaar zullen uiteraard weer aanwezig zijn om deze tro fee te verdedigen. De inschrijving is inmiddels geopend en de eerste aanmeldingen zijn al binnen. Op dit moment zijn er nog enkele plaatsen beschikbaar. Groepen van maximaal vier personen kun nen nog deelnemen door zich in te schrijven op de website van de organisatie. Deelname kost 15 euro. De pop kwis start op 1 mei om 14:00 uur in Café de Evenaar aan de Merselo- seweg te Venray. Meer informatie over deze quiz is te vinden op de website www.popkwis.com. De Nationale Molen- en Gema- lendag schrijft geschiedenis. Voor het eerst sinds het in het leven roepen van deze speciale 'mole nerfgoed' dag zijn de molens namelijk niet één maar twee dagen voor publiek geopend. Het is geen speciale actie in het kader van Moederdag, maar wie haar wil trakteren op een bijzon der uitstapje, kan dat dit jaar dus wel doen. Molens die hun deu ren open stellen op zaterdag 10 en zondag 11 mei zijn te herken nen aan de blauwe wimpel die uithangt. Ontspannen op de fiets of met de auto, samen op ont dekkingstocht in een van de vele molens in Limburg. De Nationale Molen- en Gemalendag is elk jaar weer een goede gelegenheid om eens op een leuke manier kennis te maken met een stukje van de eigen geschiedenis. Molen Nooit Gedacht in Merselo werd bijna een eeuw gebruikt voor het malen van graan. Als gevolg van de tech nische ontwikkeling verdween de functie van de molen en werden er silo's in gebouwd. In 1995 is de molen volledig gerestaureerd en in oude glorie hersteld. Sinds die tijd is de molen weer in bedrijf en is de vrijwillig molenaar er actief. De molen is op beide dagen geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Tijdens deze molendagen zorgt de mole naar ervoor dat de molen draait, uiteraard bij voldoende wind, en wordt men rondgeleid door de molen. Om de molendagen nog Hollandser te maken is er tijdens beide dagen draaiorgelmuziek van de hobbydraaiorgelbouwclub Noord-Limburg.Verder zijn er voor de kinderen speciale activiteiten en ontvangen zij een leuke herin nering aan de molen. Men kan de pas ingezaaide graanveldjes bekij ken die naast de molen aangelegd zijn. Verder is er meel te koop om zelf brood te bakken. Voor meer informatie zie www.merselo.dor- penvenray/demolen. «aeuri^ Voor de maand april moeten de poëzieliefhebbers uit de regio op zoek naar het volgende fragment: En 's zondags dan speelt hij voor in de kerk waar het rooster naar de andere zijde staart omhoog uit het koor. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze vragen kan men insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1,5801 RR in Venray, tot vrijdag 23 mei. Ook op www.literair-cafe-venray.nl- is deze opgave te vinden! Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Deze maand weer veel goede inzendingen. De stand na de derde ronde is: Op plaats 1 een peloton van poëzieliefhebbers: de dames H. Craghs, J. Cruijsberg, I. Ophey en R Wennekers en de heren A. Ederveen, L. Lahaije en A. Leijssen. Zij hebben nu 30 punten. Mevr. M. Minten en de heer P Weerts staan op 20 punten. Het gedicht van de vorige maand geeft een ontroerend beeld van een vader, die ziet dat zijn zoon hem voorbijgestreefd is in zijn vak (zilversmid/ goudsmid). Hij wordt er chagrijnig van, dat anderen zijn zoon prijzen. Hij denkt dat het te breekbaar is wat zijn zoon maakt en dat hij het werk over moet doen. In een vergelijking met een oude berg (de vader) en een druipsteengrot (de zoon) geeft hij tenslotte aan dat hij -ouder gewor den- met die ontwikkeling vrede moet hebben. Het gedicht is van de hand van Simon Vestdijk. Vader en zoon Hij was een ruw en onbehouwen stuk, En bij het fijne drijfwerk van de zoon Stond hij verbaasd, zoals een reus zich bukt Naar dwergen, haam'rend aan een koningskroon. Hij kon niet mee. En kwam men hem te na Met lofzangen op zijn ontbloeid geslacht, Dan werd hij nors, en kraakte in de nacht, Geloofde aan stormen, vorst en bloesemscha. Eerst dacht hij zich zo zwak dat werk, dat hij Het breken moest en krachtig overdoen! Maar nu hij zelf haast heen gaat uit de rij, Sluipt iets onhandigs sierlijks in zijn doen, Zoals een oude berg een druipsteengrot,- Die hij veracht, maar toch in eenzaamheid In zich bewondert soms,- tegen 't verbod In holten toelaat en niet meer bestrijdt. Simon Vestdijk Op zondag 18 mei komt Judith Koelemeijer in het Theehuis van het Odapark! Aanvang 11.30 uur. Op 21 september komt Nelleke Noorder- vliet naar Venray en op 9 november Tim Krabbé! Ook Tommy Wieringa en Wanda Reisel hebben hun komst toegezegd. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kan men verkrijgen bij het secretariaat: Rochus straat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948 maar ook op www. literair-cafe-venray. nl MEE Noord en Midden Limburg houdt op donderdag 15 mei een themacafé in De Evenaar in Venray. Het themacafé is een café waar mensen met een licht verstande lijke beperking bij elkaar komen om te praten over onderwerpen die hen bezighouden, deze keer is dat 'ik sta er goed op'. Moet ik mijn haren wassen? Welke kleren trek ik aan? Geef ik een hand of toch maar een zoen? Het thema café gaat deze keer over dit soort vragen. Tijdens de bijeenkomst kunnen de bezoekers met elkaar praten over 'er goed op staan'. Er worden toneelstukjes opgevoerd om het thema in te leiden. Bezoekers komen vooral zelf aan het woord en kunnen vragen stel len aan een deskundige, iemand die mensen helpt bij vragen over dit onderwerp. Het themacafé vindt eens per twee maanden plaats en is bedoeld voor mensen met een licht verstandelijke beper king vanaf 18 jaar. Aanmelden is niet nodig. De bijeenkomst in De Evenaar aan de Merseloseweg begint om 20.00 uur en duurt tot 21.30 uur. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Manon Clarke van MEE Noord en Midden Limburg via telefoonnum mer (077)3961515. Wandeling Het Toon Hermans Huis Venlo houdt op woensdag 7 mei onder begeleiding van een gids van het Limburgs Landschap en enkele medewerkers van het Toon Her mans Huis Venlo een wandeling in Het Jaomerdal. Denk aan goede wandelschoenen. Er is gelegen heid tot het drinken van koffie of thee. Bijeenkomst en vertrek om 13-30 uur bij het Toon Hermans Huis in Venlo of om 14.00 uur vanaf het parkeerterrein van cam ping De Onderste Molen in Venlo. Opgeven kan via telefoonnummer (077)3211433 of via e-mail info@ toonhermanshuisvenlonlIndien nodig kan vervoer geregeld wor den. Boekrecensie in Peel en Maas Patrice en Patricia waren als tweelingbroer en -zus van jong af aan een onverbrekelijke eenheid, maar op hun negentiende ont vluchtten ze elkaar halsoverkop. Nu, zes jaar later, keren ze terug naar het ouderlijk huis. Een beroemde operazanger is doodgeschoten en hun vader speelde daarbij een cruciale rol. Hoe is die rustige, bedachtzame pianostemmer, wiens leven altijd volledig in het teken van de muziek stond, betrokken geraakt bij deze moord? Patrice en Patricia gaan onafhankelijk van elkaar op zoek naar een antwoord. Auteur Pascal Mercier heeft de naspeurin gen en herinneringen van Patrice en Patricia vervlochten tot een fascinerende roman over intimi teit en menselijk falen. Daarin staat de vraag centraal welke rol het oordeel van anderen in ons leven speelt. Evenals met Nacht trein naar Lissabon en Perlmann's zwijgen heeft Mercier met De Pia nostemmer een spannende roman geschreven over een intrigerend filosofisch vraagstuk. Dit boek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 22,50 euro. Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 9