Dorsen in Wanssum Lintje voor Alfons Wijnhoven Mariaschool herdenkt Hanna Service rubriek Oude foto PEEL EN MAAS Dinsdag 29 april 2008 - Pagina 7 Burgemeester Hahn reikte vrijdagmorgen in het gemeen tehuis vier lintjes uit. Chris Vol- leberg, Henk Peters, Herman Broere en Jac Clabbers werden benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Chris Volleberg uit Meerlo is sinds 1972 actief binnen het bestuur van SV Meerlo (nu gefu seerd met SV Wanssum tot SV Uni ted). Tot 1980 was hij secretaris en van 1980 tot 1989 voorzitter. Sindsdien treedt Chris Volleberg op als consul van SV United.Tij dens zijn voorzitterschap werd het derde speelveld gerealiseerd in 1981, wat veel extra inspanning van hem heeft gevraagd. Wegens lichamelijke klachten bekleedde Chris Volleberg tussen 1989 en 1992 geen andere functies binnen het verenigingsleven, maar in 1992 nam hij als secretaris wel zitting in het bestuur van Stichting Bergsbos, die sport- en jeugdaccommodatie Bergsbos beheert. In 1993 werd hij tevens secretaris van Meerlo's Gemengd Koor. Momenteel is hij druk bezig met de toekomst van de koren binnen de hele gemeen ten. Hij zet zich in om een samen werking tussen de koren te verwe zenlijken. Chris Volleberg wordt als zeer consequent en nauwkeurig omschreven, eigenschappen die naadloos aansluiten op het taken pakket van een secretaris. HENK PETERS Henk Peters uit Meerlo begon in 1976 als jeugdtrainer en leider van een jeugdteam bij voetbalvereni ging SV Meerlo (nu met W Wans sum gefuseerd tot SV United). In 1990 werd hij jeugdcommissielid. Henk Peters ging zich bezighou den met het regelen en organise ren van het jeugdvoetbal in Meer lo. Als gevolg hiervan nam hij in 1992 zitting in het bestuur van de voetbalvereniging. In eerste instan tie op de post jeugdzaken, later als bestuurslid voetbaltechnische zaken, een functie die hij nog altijd bekleedt. Daarbij is Henk Peters ook belast met het materiaalbeheer en de inkoop van materialen. Zijn betrokkenheid bij de jeugd is nooit verdwenen; tot op de dag van van daag organiseert Henk Peters bij de wedstrijden van het eerste team de 'pupil van de week'. Jaarlijks wordt er vanuit SV United een play- backshow voor de jeugd georgani seerd, waarvan hij is de initiatiefne mer en organisator is. Sinds 2000 wordt er ter nagedachtenis van Frans Coenders jaarlijks het 'Frans Coenderstoernooi' gehouden, een sociaal een succesvol voetbaltoer nooi voor buurten en vrienden groepen, dat door Henk Peters op touw wordt gezet. Zijn inzet levert een positieve bijdrage op sportief en sociaal maatschappelijk gebied binnen de kernen Meerlo en Wans sum. Henk Peters kijkt verder dan de dorpskern waarin hij woont, en verder dan alleen het voetballen. Vol vuur zet Chris Peters zich in voor de toekomst van het sporten binnen de gemeente Meerlo-Wans sum. Dit jaar legt hij zijn bestuurs functies neer, de playbackshow en het Frans Coenderstoernooi blijft Henk Peters wel organiseren. HERMAN BROERE Herman Broere uit Wanssum zet zich vanaf 1963 enorm in voor voetbalvereniging Wanssum, nu SV United. In 1963 begon hij als jeugdtrainer, tien jaar later als bestuurslid. In 1965 stopte hij met het trainen van de jeugd en werd hij leider van een elftal. Gedurende 33 jaar bekleedde hij binnen de vereniging diverse bestuursfunc ties. Van leider van een elftal tot het benaderen van sponsoren, en van de organisatie van de jaarlijkse tombola tot het onderhoud aan gebouwen en terreinen: Herman Broere is van alle markten thuis. In 2006 zette hij een punt achter zijn bestuurslidmaatschap. Momen teel houdt hij zich met name bezig met het onderhoud van de gebouwen en terreinen. Daarnaast benadert hij nog sponsoren. Van 1970 tot 2000 was Herman Broe re tevens beheerder van de kan tine van sportpark De Broekberg, samen met zijn inmiddels overle den vrouw. Naast zijn inzet bij en rond de voetbalvereniging was hij ook actief op andere gebieden. Zo was hij achttien jaar bestuurslid van Duivenclub De Maasvogels en tien jaar bestuurslid van buurtver eniging De Gunnehoek. Daarbij zette Herman Broere zich ook nog in voor ouderen. Hij bracht een ouderenblad rond, vervoerde men sen die slecht ter been zijn zodat ook zij van een uitstapje konden genieten, en organiseerde perio diek bingoavonden. In 1993 kreeg Herman Broere vanwege zijn vele verdiensten voor de gemeenschap al de Wiendbuulenplak van carna valsvereniging De Wiendbuulen. JAC CLABBERS Jac Clabbers uit Wanssum is vanaf 1972 actief bij de voetbalver eniging in Wanssum, nu SV United. Eerst voornamelijk bij het jeugd voetbal als jeugdbestuur en jeugd leider, later als bestuurslid waarbij hij zich met zeer diverse zaken bezighield; van het uitvoeren van reparaties aan gebouwen en mate rialen tot het organiseren van jaarlijkse activiteiten in het dorp. Van 2000 tot 2006 was Jac Clab bers voorzitter van de 480 leden tellende voetbalvereniging. Vorig jaar stopte hij als voorzitter, maar tot op de dag van vandaag is hij namens de voetbalvereniging nog wel lid van Stichting de Broekberg. Ook houdt hij zich wekelijks bezig met het onderhoud aan gebou wen en terreinen in de 'maandag ochtendploeg' van SV United, die bestaat uit een groep 'oudgedien den'. Naast zijn enorme inzet voor de plaatselijke voetbalvereniging zet Jac Clabbers zich ook in voor andere zaken in het dorp Wans sum. Hij was bijvoorbeeld tien jaar lang bestuurslid van de Stichting Gemeenschapshuis Wanssum en is nog steeds kadewacht bij hoog water. Jac Clabbers is iemand die altijd al graag buiten was, hij heeft gevoel voor verantwoordelijkheid en begon in 1964 als leider van Jong Nederland in Swolgen. De familie van zijn echtgenote was reeds actief in het verenigingsle ven in Wanssum en zo kwam ook hij daarin terecht. Jac Clabbers wordt omschreven als een vereni gingsman in hart en nieren, het prototype van een verenigingsman die houdt van regelen en zelf doen. In 2006 werd hij al benoemd tot erelid van SV United en ontving hij de gouden waarderingsspeld van de KNVB. Expositie in St. Willibrorduskerk als hommage aan Toon van de Ven Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tienray-Swolgen, Meeuwstraat 16, 5854 GD Bergen. Voor bezoekwerk: tel.0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V ri j willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. 'Hier is wat te doen, hier is wat te zien!'. Zo luidt het bijschrift bij dit oude plaatje, waarop de eerste dorsmolen van Cup uit Maashees is te zien. De automatisering is in gang gezet, ook op dit veld in Wanssum. Foto: archief Heemkun- devereniging Meerlo-Wanssum. Eigenzinnig, rustig, creatief, beetje ijdel, modern, bijzon der, een vakman: zo typeert Jan Vermazeren uit Blitterswij ck de in juni 2006 overleden kunstenaar Toon van de Ven, van wie op zondag 4 mei een bijzondere expositie te zien is in de St. Willibrorduskerk in Geijsteren. Tijdens de grote kunstmanifestatie in het pitto reske Maasdorp wordt met de tentoonstelling een hommage gebracht aan de Broekhuizen- se kunstenaar, die ontzettend veel mooi en bijzonder werk heeft gemaakt en bovendien de gave had om zijn enthousi asme over te brengen op een groot aantal amateurschilders in de regio. Een van die amateurschilders is Jan Vermazeren, die Toon van de Ven als oud-dorpsgenoot vooral goed leerde kennen als cursist en bestuurslid van schildersclub Het Brouwershuis in Broekhuizen. "Toon was een geweldige man. Een apart figuur, kan ik beter zeggen. Hij was tekenleraar op het Blaria- cum College, maar vooral ook een gedreven kunstenaar. Altijd bezig met het maken van schilderijen en pentekeningen. Maar hij gaf ook teken- en schilderles.Als een van zijn eerste cursisten en als oud bestuurslid van de schildersclub heb ik hem goed leren kennen, als persoon én als docent. Hij was 25 jaar lang dé artistieke trekker van de schildersclub." Ja, wie kent hem eigenlijk niet in de regio Broekhuizen? De man met die bijzondere grijze baard, die hield van mooie auto's en moderne kleding en zich naast het vervaardigen van beeldhouw werken, pentekeningen en schil derijen ook bezighield met astro logie en wichelroede lopen. "Je zou hem een magisch realist kun nen noemen. Toon beweerde ook helderziende gaven te hebben. Nou ben ik niet iemand die daar snel in gelooft, maar hij heeft eens een horoscoop gemaakt voor mijn vrouw en dochter en daarin din gen opgeschreven, die later ook echt zijn uitgekomen.Tja, dan ga je toch twijfelen en je afvragen of er meer tussen hemel en aarde is." Maar Van de Ven kon volgens Jan Vermazeren ook prachtige anekdotes vertellen en hij had zo zijn eigen wijsheden. "Hij geloofde bijvoorbeeld niet in toeval. 'Toeval bestaat niet', zei Toon altijd. En hij wist dan altijd zo'n draai aan het verhaal te geven, dat je hem bijna ging geloven. Toon was iemand met heel veel fantasie, maar ook een realist. En dat zie je ook terug in zijn kunstwerken." Zijn kunstwerken. Het aanbod is enorm, net als de variëteit. Zijn creaties variëren van realistische stillevens tot uitermate fantasie rijke, vaak gedetailleerde en kleur rijke schilderwerken, beeldhouw werken en pentekeningen: zoals koningen, schakers, astrologische 'figuren' en punkers. "Punkers fascineerden hem. Hij heeft over dat thema een hele serie gemaakt. Grote en kleine punkers, met over al haken en ringen. Hij kreeg wel waardering voor zijn werk, maar dat had wat mij betreft veel meer moeten zijn. Dat verdient hij! Hij beheerste zijn vak als geen ander en was als persoon en kunstenaar Va n de in ju ni 2006 o verleden kunstenaar Toon van de Ven is op zondag 4 mei een bijzondere expositie te zien in de St. Willi brorduskerk in Geijsteren. uniek.'Kijken alleen is niet genoeg, je moet het ook zien', zei hij. Nou, Toon die zag het wel, en kon klei ne details erg goed uitvergroten. Daar lag zijn grote kracht." De bijzondere expositie van Toon van de Ven wordt op zondag 4 mei in de St. Willibrorduskerk opgeluisterd door zijn zoon Geor ges van de Ven (blokfluit) en Loek Kleeven (piano). De expositie is tijdens de gehele kunstmanifesta tie te bewonderen in de kerk van Geijsteren, van 11.00 tot 17.00 uur. Straatfestival in Blitterswijck Op de veerstoep bij Tante Jet aan de Maas in Blitterswij ck vindt op zondag 17 augus tus een straatfestival plaats. Het college van B en W is voor de invulling van dit dagfes tijn akkoord met het inkopen van twee voorstellingen van het Limburgs Straattheater en trekt daarvoor 2390 euro uit. De organisatie van het Limburgs Straattheater Festival deed de gemeente Meerlo-Wanssum een aanbod om mee te doen aan het Limburg Festival, dat in de peri ode van 8 tot en met 17 augustus wordt gehouden. Samen met het bestuur van het Toeristisch Plat form Meerlo-Wanssum heeft het college zich over dit aanbod gebo gen. Dit heeft geleid tot het idee om op zondag 17 augustus een straatfestival op touw te zetten bij Tante Jet aan de Maas in Blit terswijck. Het idee is om lokale zang- en muziekverenigingen en lokale en regionale artiesten de gelegenheid te bieden om zich te presenteren. Daarnaast wordt lokale ondernemers de kans gebo den om hun bedrijf te promoten. Verder wordt gedacht aan het opzetten van een aantal kinderac tiviteiten en enkele activiteiten op de Maas, zoals bijvoorbeeld een demonstratie waterskiën en een bananenrit. Dit initiatief past volgens de gemeente Meerlo-Wanssum volle dig in haar beleid, dat erop gericht is om recreatieve en toeristische mogelijkheden en activiteiten te stimuleren. Dodenherdenking in Tienray Op zondag 4 mei vindt in Tien ray de jaarlijkse dodenherdenking plaats. Dit jaar wordt aan de her denking medewerking verleend door gemengd koor Unitas en Fanfare Vriendenkring uit Swol gen. Programma: 19.00 uur: her denkingsbijeenkomst in de kerk van Tienray, 19-50 uur: stille tocht naar het Hanna van de Voort monument, 19-55 uur: kransleg- ging door het gemeentebestuur, 20.00 uur: twee minuten stilte, 20.02 uur: afsluiting. Opening meimaand bij Lourdesgrot Op donderdag 1 mei, Hemel vaartsdag, wordt in Tienray de meimaand weer geopend met een Marialof om 15.00 uur. De meimaand is natuurlijk de Maria maand bij uitstek. Veel mensen weten in deze maand ook altijd de weg naar Tienray, het 'Klein-Lour- des', te vinden. Natuurlijk is het dit jaar voor Tienray vanwege het jubileum van 150 jaar Lourdes een bijzonder jaar. Daarom vinden er gedurende de gehele meimaand extra activiteiten en bedevaarten plaats. De 'feestmaand' begint op Hemelvaartsdag 1 mei om 15.00 uur met het Marialof. Tevens is de kerk in Tienray in mei iedere dag van 10.00 uur t/m 18.00 uur geopend voor gebed. Het com plete programma staat ook op de website ww.kleinlourdes.nl of op de poster in de kerk. Iedere woensdag om 18.40 uur wordt de rozenkrans gebeden bij de grot, aansluitend is er dan een heilige mis ter ere van Maria. Met de grote Lourdesviering op zaterdag 31 mei wordt de mei maand feestelijk afgesloten. Deze viering wordt voorgegaan door de 'erekapelaan van Lourdes', pas toor Janssen van de Limburgse Bedevaarten. Op vrijdagmorgen 25 april hebben de kinderen van groep 7-8 van de Mariaschool in Tien ray stilgestaan bij het monument van Hanna van de Voort in Tien ray. Hanna van de Voort was een vrouw die zich tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft ingezet voor de opvang van joodse mensen. Jaarlijks wordt hier door kinderen van de bovenbouw in de gemeen te Meerlo-Wanssum bij stilgestaan. Dit jaar waren de kinderen van de Mariaschool aan de beurt om op 4 mei het replicabeeldje in ont vangst te nemen en hiermee het monument voor een jaar te adop teren. Ondanks verwoede pogin gen lukte het echter niet om, mid den in de vakantie, kinderen bij deze herdenking te betrekken. De Mariaschool vindt het echter te belangrijk om hieraan geen aan dacht te schenken en koos ervoor om, onder schooltijd, alle kinde ren van groep 7-8 bij deze her denking te betrekken. In de groep hebben de kinderen stilgestaan bij wie Hanna van de Voort was en hebben ze gesproken over de Tweede Wereldoorlog, het belang van vrede en vrijheid en hetgeen nu elders op de wereld gebeurt. Bij het monument zijn bloemen neergelegd, zijn zelfgemaakte gedichten voorgelezen en hebben de kinderen een minuut stilte in acht genomen. Alfons Wijnhoven uit Meer lo is vrijdagavond benoemd tot lid in de Orde van Oran je-Nassau. De uitreiking van het lintje door burgemeester Joep Hahn vond plaats in de muziekzaal van de fanfare van Meerlo. Alfons Wijnhoven is een echte dorps- en verenigingsman. Hij werd in 1958 lid van het Oran jecomité Meerlo, dat zich bezig houdt met de organisatie van de activiteiten rond Koninginnedag. In 1992 zorgde hij ervoor dat het Oranjecomité werd ondergebracht bij Fanfare Eendracht Meerlo, en vanaf dat moment organiseert hij dit festijn met vijf andere fanfare leden. Op 30 april 2008 viert Wijn hoven zijn 50-jarig lidmaatschap van het Oranjecomité Meerlo. Alfons Wijnhoven heeft zich altijd ingezet voor de fanfare. Niet alleen als muzikant, maar ook bij de bouw van de muziekzaal in 1985. Hij is bouwvakker van beroep en stak als vrijwilliger ontelbaar veel uren in de bouw van de zaal, ook tijdens de verbouwing in de peri ode 1990 tot 1998. En ook tijdens de verbouwing en uitbreiding van de muziekzaal in 2001 stak Wijn hoven, die inmiddels met prepen sioen was en dus alle tijd had, de handen uit de mouwen. De laatste jaren stelt Alfons Wijnhoven zijn bouwkundige diensten via een veiling beschikbaar aan leden en dorpsbewoners en is hij lid van de beheercommissie gebouw. Zijn blik reikt verder dan alleen de 75 leden tellende fanfare, want tal van andere verenigingen maken Alfons Wijnhoven is verder, sinds 1982, voorzitter van buurt vereniging Megelsum, voorheen Brugeind. Het dorp Meerlo telt ongeveer 1750 inwoners en Alfons Wijnhoven is bij velen van hen een gewaardeerd dorpsge noot. Ook buiten het dorp Meerlo is hij bij velen bekend en wordt hij gewaardeerd. In 2003 is Alfons Wijnhoven reeds benoemd tot erelid van Fanfare Eendracht. gebruik van de muziekzaal, die in Meerlo meer de functie van een gemeenschapshuis heeft. Wijnho ven zorgt sinds 1985 tevens voor het welzijn van de gebruikers door wekelijks de bar te bevoorra den. Sinds 1998 is de Meerlonaar tevens voorzitter van de barcom- missie, wat ook het nodige regel en coördineerwerk met zich mee brengt. Meerlo-Wanssum Lintjes in Meerlo-Wanssum Kunstman if estatie eert 'magisch realist'

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7