Blindsight draait in Luxor Venray gouden paar aan 't Liene ProminentenKunst Gala 2008 Vitaal Gouden paar in Venray Kurstjens Laat u inspireren... door onze keukens en badkamers Thuiszorg nodig? PEEL EN MAAS Bijzondere documentaire Venraynaar Paul Kronenberg Ben en Truus Hendriks-Verbruggen Herman en Toos Veltrop-van der Sterren Voor kinderen met Spierdystrofie van Duchenne Ofschoon beiden geen gebo ren Venraynaren, zijn Her man en Toos Veltrop al zolang woonachtig én ingeburgerd in ons Peelstadje, dat ze in Ven ray beslist niet anoniem door het leven gaan. De gouden bruidegom werd 73 jaar gele den in Griendtsveen geboren. Hij heeft veel Drents bloed in de aderen. Herman's ouders zijn in het begin van de vorige eeuw vanuit het noorden naar Limburg getogen om in de Peel met een hard bestaan hun karige brood te verdienen. Herman is de jongste van zes kinderen. Zijn vader stierf voor dat hij een jaar werd. "Ik heb hem helaas nooit gekend. Daarom heb ik een grenzeloos respect voor mijn moeder die tijdens de crisis jaren in haar eentje het gezin op de been hield", vertelt Herman aan verslaggever Jan Leijsten die het echtpaar opzocht. Toos van der Sterren groeide als oudste uit een gezin van acht kinderen op in Horst-America en stak ook al vroeg de handen uit de mou wen. Ze vond werk bij de gezins zorg. Ze werkte bij een gezin in Griendtsveen waar het aanpakken was. De jonge Toos maakte fikse werkdagen en ging iedere dag met de fiets door de karrenspo ren naar Giendtsveen. "Verharde wegen waren er enkele jaren na de oorlog nog niet in de Peel." Herman was de buurjongen van het werkadres van Toos en er werd wederzijds meer dan alleen een blik geworpen. Het gevolg was dat Toos op zondag in Griendtsveen ging dansen, tot groot genoegen van Herman. En naar een paar weken begon er 'schot' in te komen. Na de gebrui kelijke verkeringstijd werd er in 1958 getrouwd. Het jonge stel nestelde zich in de Peel, voor Toos allang geen onbekend gebied meer. Herman's moeder woonde onder hetzelfde dak, destijds meer regel dan uitzondering. Hun beide kinderen Petra en Bert werden er geboren, VENRAYNAAR Herman werkte in Helmond bij katoenfabriek Vlisco waar hij dertien jaar zou blijven. De eerste jaren dagelijks op de flets naar het zeventien kilometer verderop gelegen Helmond. Later werd van uit het bedrijf busvervoer gere geld. In 1963 namen ze een cafeta ria over in America, wat ze samen vijf jaar runden. Herman werd PTT'er in de technische dienst en mede doordat een vaste aanstel ling lonkte, verhuisde het gezin in 1968 naar de Pettenmakerstraat in Venray. De kinderen die in Ameri ca nog wel de communie hadden gedaan, burgerden het snelste in en voelden zich al gauw Venray naar. Naast het gezin en zijn werk was de voetbalsport Herman's grote passie. Hij voetbalde actief bij Griendtsveen en America en werd later trainer bij Evertsoord, BW'27, America, TOP'27 en DIS. Maar vooral bij Melderslo waar hij drie jaar de selectie en zeven sei zoenen de lagere elftallen onder zijn hoede had. Een prachtige voetballitho met een inscriptie van Melderslo siert hun huiska mer. Toos ging ook altijd mee in de dertien jaar dat Herman scheids rechter was. Hij bracht het tot de derde en vierde klasse van de KNVB en floot ook soms ook nog in de tweede klasse. Hij is al 33 jaar lid van de scheidsrechtersver- eniging Horst-Venray en hanteer de zes jaar de voorzittershamer. Als echt 'voetbaldier' bezoekt hij nog iedere zondag een amateur voetbalwedstrijd, meestal SV Ven ray. Doch ook zijn oude clubs, en dan vooral Melderslo waar hij tot het inventaris behoort, worden op zijn tijd bezocht. "Wij hebben veel vrienden aan het voetballen over gehouden", zegt Toos die zelf ook actief was bij Melderslo. Zoals een sinterklaasmiddag organiseren voor de jeugdafdeling of de kof fie in de kantine verzorgen. "Nee, ze zijn ons in Melderslo nooit ver geten. Zolang ik Herman ken ga ik 's zondags mee met de kinderen naar de wedstrijd. Als het regende zaten we soms wel eens in de dugout." Bij een verlies van Herman's elf tal leed' ze mee. "En dan mopper de ik ook wel eens", vertelt Toos die buitenshuis werkzaam was op het Schuttersveld. En ze is werk ster van het eerste uur bij Thuyls- hof, het huidige Intratuin. "Toon Poels was een fijne baas. Met bloemen werken is echt iets voor mij. Alsof de zon gaat schijnen." Tegenwoordig vermaakt ze zich met handwerken, naaien, breien en haken. Ze is echt creatief zoals ook bij het kaarten maken. En veel fietsen. Samen ieder jaar naar de Veluwe en in juni gaan ze er een weekje op uit in het Drentse Bor ger. "Ja, ik geniet van iedere dag en kijk weinig tv. Ik ben veel liever bezig." Op vrijdag 9 mei wordt in zaal Roelanzia in Ysselsteyn het glas geheven. Zeker van 19-30 tot 21.00 uur tijdens de receptie. Daarna wordt in familiekring het feest voortgezet met de kinderen en de kleinkinderen Sanne, Jan, Linda en Bert. FAUNALAND VAN GROOTEL contactlenzen Noorderhof 20 Venray 0478-550630 In Luxor Venray draait op dinsdag 6 en woensdag 7 mei de bijzondere dodumentaire 'Blindsight' met in de hoofd rollen Venraynaar Paul Kro nenberg, zijn blinde vriendin Sabriye Tenberken en vooral zes blinde Tibetaanse kinde ren die de berg 'Lhakpa Ri' bedwingen. Aanvang: 20.00 uur. Erik Weihenmayer schreef in 2001 geschiedenis. Hij was de eer ste blinde mens die de Mount Eve rest, de hoogste berg (8848 meter) ter wereld in Tibet, bedwong. De sinds haar twaalfde blinde Duitse Sabriye Tenberken Paul Kronen berg zijn de oprichters van 'Braille zonder Grenzen'. In de afgelo pen tien jaar hebben zij, met veel daadkracht en doorzettingsvermo gen, verschillende projecten voor blinden in Tibet opgezet, zoals de eerste school voor blinde kinde ren, een brailleboekdrukkerij, een medische massageopleiding en een boerderij waar blinde leer lingen verschillende beroepsop leidingen kunnen volgen. Boven dien zijn zij de oprichters van een opleidingsinstituut in Trivandrum in het zuiden van India. Daar worden vanaf 2009 blinde volwas senen uit de hele wereld opgeleid tijdens een eenjarige intensieve training in onder meer manage ment, pr, fondsenwerving en com municatie, vakken die ze in staat stellen om eigen sociale projecten in eigen land op te zetten. BEKLIMMING De in hun project in Lhasa, de hoofdstad van Tibet, opgeno men blinde kinderen leren op de 'Braille zonder Grenzen-school' behalve Tibetaans, Engels en Chi nees spreken, ook deze talen in braille lezen en schrijven. Omdat hun school niet ver van de Mount Everest ligt, waren de kinderen vanzelfsprekend geïnteresseerd Lions Club Venray houdt op zaterdag 6 september het tweede ProminentenKunst Gala in The Zenith in Venray. Iedere twee jaar laat Lions Club Venray twaalf pro minente Nederlanders een schil derij maken. Die kunstwerken worden tijdens een groots opge zet gala met uitgeserveerd diner en entertainment geveild ten behoeve van kinderen die lijden aan spierdystrofie. In Peel en Maas de komende maanden wekelijks een impressie geven van de voor bereidingen, waarbij vele Neder landse prominenten de revue zul len passeren. Deze week: Fatima Moreira de Melo. Als 58 jarige gelegenheidsredac teur van Peel en Maas mocht Frans Linssen onlangs de droomvrouw van veel jonge mannen bezoeken: Fatima Moreira de Melo. De Ven- rayse kunstenares Anne Haeyen gaat dan altijd mee om de promi nent te begeleiden met de pro ductie van zijn of haar kunstwerk. Bij voorkeur heeft de prominent dan ook weinig of geen ervaring met het maken van een schilderij en kan hij of zij hier en daar wat aanwijzingen van een professio nal goed gebruiken. Om acht uur haalde ik Anne op om samen naar Rotterdam te rijden, waar Fatima Moreira de Melo een schilderij voor de stichting zou maken. De attractieve Fatima Moreira de Melo werd in Rotterdam geboren als dochter van een in Nederland gevestigde Portugese diplomaat die haar vernoemde naar het rooms-katholieke bedevaartsoord Fatima. Inmiddels een bijzon der veelzijdige en getalenteerde jonge vrouw. Goed gebekt, mooi en vooral ook sportief. Ze valt op door haar rol in de Nederlandse hockeyploeg, waarvoor ze inmid dels meer dan 225 officiële inter lands speelde waarin ze zo'n 35 doelpunten scoorde. Naast haar carrière als hockeyster studeerde Moreira de Melo rechten, bracht ze een cd uit en presenteerde ze voor Talpa het programma 't Man netje. Ze heeft ook nog reclame gemaakt voor Smart auto's. Vanaf december 2006 is ze het gezicht van de Rabobank, als opvolger van het personage Jochem de Bruin. Via Macha van der Vaart (direc teur Spieren voor Spieren en ex- hockeyinternational) kreeg Lions Club Venray de toezegging van Fatima dat ze een schilderij zou maken voor het P&K project. In Rotterdam aangekomen blijkt ze in een flat achter het naambordje van Raemon Sluiter te wonen. De tennisser die onlangs op hetABN-AMRO tennistoernooi inAlioy zijn tenniscarrière afsloot. De rolluiken op de galerij waren in het verhaal van Erik Weihen mayer. Toen Sabriye en Paul in een mailtje aan Erik vertelden dat de kinderen op hun blindenschool zo onder de indruk waren over zijn behaalde succes, reageerde hij erg enthousiast en reisde hij met zijn ervaren team bergbeklimmers en een Amerikaanse filmploeg voor de realisatie van de clim bing blind expeditie' naar Lhasa. Het doel van deze expeditie was de beklimming van de 'Lhakpa Ri', een 7100 meter hoge 'buur' van de Mount Everest. De film die over deze expeditie gemaakt is, is op dinsdag 6 en woensdag 7 mei in Venray in de bioscoop te zien. De documentaire 'Blindsight' laat zien hoe Erik Weihenmayer zes blinde Tibetaanse kinderen inspi reerde om ook zijn weg te volgen. Een betere inspiratiebron voor 'hun' kinderen konden Sabriye en Paul zich niet voorstellen, en dus wilden zij graag samen met deze Amerikaanse bergbeklimmer en enkele van hun kinderen een 'bergwandeling' maken. In plaats van een bergwandeling werd het echter een heus klimproject. De bedoeling van deze tocht was de kinderen een gevoel van eigen waarde, zelfvertrouwen en trots bij te brengen en de samenleving te laten zien dat fysiek gehandi capten geenszins uitgerangeerd zijn. In Tibet zijn veel kinderen opgevoed in bittere armoede en hebben behalve lichamelijke ook veel sociale moeilijkheden onder vonden door hun blindheid. Blind heid of gehandicapt zijn wordt in het boeddhistische geloof gezien als een straf. In het vorige leven heeft de betreffende persoon iets verkeerd gedaan en wordt daarom nu 'gestraft' met blindheid of een handicap. ZES TIENERS De zes tieners Kyila, Sonam Bhumtso, Tashi Pasang, Gyenshen, Dachung enTenzin, die in de docu- nog dicht en het duurde even voor de deur reageerde op de bel. Daar stond ze dan: Een klein ding op blote voeten in noncha lante sportieve-net-uit-bed-outfit. Ze liep ons voor, over sporttassen en sportschoenen stappend, naar de huiskamer waar geschilderd zou worden. We sleepten de kis ten verf en materialen naar bin nen en Anne maakte een aanvang met het opzetten van de ezel en maakte voortvarend het kleurpa- let gereed. Fatima serveerde thee met stroopwafels en uw redacteur nestelde zich met camera op de grote canvas bank, van waaruit hij een prima zicht had op de dames en het doek. Fatima bleek er zin in te heb ben en had weinig voorbereiding nodig, want ze wist al wat ze zou gaan maken. Met felle kleuren zou ze abstract de liefde gaan uitbeel den. De jonge vrouw was duidelijk in een fase van grote verliefdheid en begon met de kleur rood. In de drie uurtjes die volgden werd het felle rood steeds rozer en daarbij ook rugleuningen van canvas stoe len en -ondanks ons plastic zeiltje- delen van tapijt. Daar deed onze Fatima niet moeilijk over en ook de later binnengekomen Raemon Sluiter vond dat absoluut geen punt. Ze zouden toch gaan ver huizen en die stoelen vond Fatima mentaire worden gevolgd, hebben door 'Braille zonder Grenzen' een nieuwe toekomst gekregen. Het filmteam heeft deze kinderen voor de start van de expeditie thuis bezocht en het is boeiend om te zien hoe zij, na een lange periode, weer met hun families in contact komen. Het is adembenemend om mee te beleven hoe deze zes jonge mensen de 'Lhakpa Ri' proberen te bedwingen en hoe de wereld al klimmend voor hun opengaat. Sabriye en Paul vinden het belang rijk dat de kinderen hun eigen leefwereld leren kennen. Het zijn tenslotte kinderen van de bergen, van de Himalaya, en ze moeten daarom ook met hun omgeving leren omgaan. Met hun grote voorbeeld Erik Weihenmayer, Sabriye en Paul begonnen de kinderen aan deze spectaculaire reis. In de film wordt het leven van deze kinderen aan de kijkers voorgelegd en wordt het duidelijk wat deze boeiende trekking voor hen heeft betekend. De film is op vier belangrijke inter nationale filmfestivals beloond met de publieksprijs: Berlinale, AFI Los Angeles, Palm Springs en het internationale filmfestival in Gent. Heeft u de film al gezien en/of wilt u meer weten over de ontstaansgeschiedenis, de rol van het filmteam tijdens de beklim ming en meer over de Braille zon der Grenzen-projecten, dan is het aan te raden Sabriyes boek 'Met andere Ogen' te lezen. Luxor Venray: dinsdag 6 en woensdag 7 mei. Inloop vanaf 19.30 uur. Start film om 20.00 uur. Prijs: 7,50 euro, inclusief één kopje koffie bij binnenkomst. Per verkocht kaartje gaat 2,50 euro naar Braille zonder Grenzen. U kunt kosteloos reserveren: www. luxorvenray.nl of telefonisch: 0478-513890. Schilderes Anne Haeyen bege leidt Fatima Moreira de Melo bij het tot uitdrukking brengen van haar emoties op doek. lelijk. Kwam dat even goed uit. Ze plakte prachtig op de foto's die in overvloed gemaakt wer den en het schilderij was zeker de moeite waard. Een schitterend doek van 80x80 waarop zij zich duidelijk hartstochtelijk heeft uit geleefd. Ook haar geliefde Raemon Sluiter vond het prachtig en her kende duidelijk de emotie die hun zo bindt. Fatima hoopt met het Nederlands dames hockeyteam tij dens de Olympische Spelen 2008 de finale te halen en uiteindelijk te winnen. Dat is daags voor het gala op 6 september waarop haar schilderij geveild gaat worden. Helemaal zeker is het dus nog niet of ze in de gelegenheid zal zijn om ook persoonlijk met haar Raemon Sluiter het gala bij te wonen. Lions Club Venray is haar in ieder geval dankbaar en hoopt voor de kinderen die lijden aan spierdystrofie dat het schilderij van Fatima een flink bedrag zal opbrengen tijdens de veiling. Tij dens de Olympische Spelen zijn hoofdsponsor Rabobank en de Lions leden haar supporter aan de buis. Meer info op: www.promi- nentenkunst.nl Mooi Functioneel High-tech Comfortabel "We hebben de eerste twin tig jaar nog geen hulp nodig." Uiteraard een kwinkslag van Ben Hendriks, maar toch een tje met een gefundeerde ach tergrond. Gezien hij en zijn echtgenote Truus - beiden zijn 75 jaar - nog geheel zelfstan dig hun huishouden voeren. Op donderdag 1 mei herden ken zijn hun vijftigste huwe lijksdag. Jan Leijsten had een gesprek met het gouden paar. Ben 'unne échte Venroadse jong' zag in 1932 het levenslicht aan de Merseloseweg. Hij komt uit een gezin van zeven kinderen waarvan nog drie oudere zussen leven in Den Haag. Ben was drie jaar toen het gezin Hendriks naar de Over- loonseweg verhuisde. Hij kan zich de oorlogsjaren en zeker de eva cuatietijd nog goed voor de geest halen. Eerst naar hotel Erica in Mill en van daaruit naar het Brabantse Helvoirt. In januari 1945 vond het gezin bij terugkomst hun huis vol ledig in puin geschoten terug. De wieg van Truus Verbruggen stond in Oeffeit, waar haar vader met hard werken als 'keuterboer- ke' zijn gezin van de kost voorzag. Na de lagere school leerde Truus bij de nonnen naaien, voorname lijk verstelwerk waarin ze zich bekwaamde. Ook de gouden bruid kan de oorlogstijd nog goed herinneren. "Die angstige momen ten in de schuilkelder. Onze eva cuatie naar Boxtel en Haps, waar het voedsel heel schaars was. En als twaalfjarige heb je van nature nogal honger." Na schooltijd was het eerste meewerken op de boer derij en daarna spelen. Met de ker mis kwam de familie op bezoek. In 1953 verhuisde het gezin Verbrug gen naar Venray waar haar ouders aan de Leunseweg een café uit baatten, het huidige cafetaria Old Dutch. Truus was eerst werkzaam in Boxmeer maar ze vond al snel emplooi in Venray bij St. Anna. Na al wat jaartjes verkering wilde het tweetal wel eens op eigen benen staan. Echter de woonruimtes waren schaars. Het duo stuurde een brief naar koningin Juliana en kreeg een op 5 maart 1958 gedateerde brief terug die Truus, als ware het een relikwie, altijd heeft bewaard. De tekst luidde: 'In opdracht van hare majes teit de koningin deel ik u mede dat de koningin uw brief heeft ontvangen, en deze in handen heeft gesteld van de minister van maatschappelijk werk. Namens de secretaris van het kabinet der koningin. Deze brief was verzon den aan mej.T.Verbruggen'. Zes weken later werd hun een bovenwoning aan de Bosweg toe gewezen. Dat was supersnel voor die tijd waar vijf jaar of nog langer wachten op een woning meer regel dan uitzondering was. Er werd getrouwd in de Paterskerk. Via een flatje aan de Zuidsingel toog het paar naar de Kastanje straat waar 31 jaar met plezier gewoond werd met de vier kin deren José, Marcel, Susan en John. Ze hebben nu zeven kleinkinde ren: een meisje (Emmely) en zes jongens. Merkwaardig is wel dat drie van hun kleinkinderen in één nacht werden geboren. Eerst Meivin in Landweert bij John en Mariet en enkele uren later in Engeland bij Marcel en Karin, de tweeling Joshua en Sebastian. In 1963 kreeg Ben Hendriks een vaste betrekking bij St. Ser- vatius. Hij werd aangesteld bij de arbeidstherapie waarna hij de creatieve kant opging."Daarin heb ik me altijd thuis gevoeld met de bewoners. Boekbinden, zeefdruk ken, kaarsen maken, noem maar op. Het was een goede werkgever waarbij ik in 1993 met pensioen ging." Ook bij visclub 'tTöpke was hij met patiënten actief. Voetbal len was ook een passie van Ben. Liefst 24 jaar was hij jeugdleider bij SV Venray. Tijdens een training, toen nog op het Servaas-terrein, stierf zijn 'assistent' kapelaan Heij- mans plotseling. Dit liet een grote indruk na bij de hele SW-familie. De laatste jaren gaat hij niet meer naar het voetballen. Wel volgt hij SV Venray nauwgezet in Peel en Maas waarop de Hendriksen al vijf tig jaar geabonneerd zijn. Vervelen is er voor het levenslustige paar niet bij. Ze zijn lid van de KBO en maken vakanties naar dochter Susan in Zwitersland. En ook naar het Middenoosten zijn ze geweest waar zoon Marcel voor zijn werk in Dubai woonde. Het gouden paar wandelt veel, wel vijf keer per week. Truus maakt sierpoppen. Het zijn juweel tjes die in een vitrinekast de ruime woonkamer opsieren. In de perio de van 1974 tot 1991 heeft zij als bejaardenhelpster met veel gezin nen kennis gemaakt. Nu amuseert Truus zich met de tv, stukjes uit de krant en het huishouden. Zij doen veel samen. Truus kookt maar afwassen en poetsen doen ze samen. Ben wast de grote ramen. Alhoewel 1 mei de grote dag is, wordt het gouden feest in augus tus in familiekring gevierd. Want dan kunnen ook de kinderen die in het buitenland verblijven er allemaal bij zijn. Bel (0478) 52 62 62 proteion thuiszorg noord-limburg Dinsdag 29 april 2008 - Pagina 5 DIERENSPECIAALZAAK VENRAY-HORST Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 deC0MF0RTA™ www.comfortabel-wonen.com wonen wnpak huishoudelijke en persoonlijke verzorging verpleging gespec. thuisbegeleiding zorgboerderijen dagvoorzieningen zorg tv consultatie voor senioren zorgalarmering 'tijd voor mensen' www.thuiszorgnoordlimburg.nl tijd voor wensen

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5