Geopend Koester uw Monument Leerlingen naar Brazilië 'Senioren beginnen weer een nieuw leven' ClaasSon^Fransol c bouten Verkoopplannen?? Bel voor een gratis waardebepaling! ymotr* !w,m" 532734 MODE VOOR HEM EN HAAR Koninginnedag 30 april 10.00-17.00 Hemelvaart 1 mei 11.00-17.00 ifcT# Patersstraat 33 - 5801 AT Venray T 0478 - 51 18 00 E info@bouten-groep.nl Honderdnegenentwintigste jaargang - week 18 - dinsdag 29 april 2008 In Venray, aan de Hiept 3, staat deze boerderij van het hoftype. Het hoofdgebouw bevat naast het woongedeelte, de koeienstal een schuur staat evenwijdig aan het hoofdgebouw. Een stal als afslui tende verbinding staat achter tussen de twee hoofdgebouwen. Een schansmuur loopt vanaf de voorgevel van de schuur naar de boerderij en sluit het erf af. De boerderij vertegenwoordigt een minder vaak voorkomend type in deze omgeving. Het woongedeelte is in de loop der geschiedenis vergroot ten koste van ruimte in het bedrijfs- gedeelte van de koeienstal. De ramen zijn zes-ruits T-vensters. Bij de verbouwing heeft men nieuwe vensters toegevoegd waarbij de roede van de kiepramen niet is overgenomen. De schansmuur die aan de straatzijde de hoofdgebou wen verbindt, markeert de plaats waar het woongedeelte oorspron kelijk over ging in het stalgedeelte. De daken van deze gebouwen zijn gedekt met gesmoorde Muiden pannen. De gevels zijn voorzien van een gepleisterde plint tegen het opspattende regenwater. Aan de overzijde van de weg ligt een groot bakhuis dat eveneens tot deze boerderij behoort. Bakhuis met muurkapelletje is gemeen telijk monument. Het geheel van boerderijgebouwen gesloten erf en omgeving ademt een sfeer uit van een grote machtige hoeve van veel decennia geleden. Bron:Archi- tect-Bouwhistorcus dhr.WBeelen. Namens Stichting Venray Monu mentaal, Koester Uw Monument. Reacties suggesties kunt u mai len naar koesteruwmonument@ kpnplanet.nl p/a Jerusalem 7, 5801 ML Venray. In het kader van de maatschap pelijke stage gaan tien leerlingen en twee begeleiders van het Raay- land College in Venray een reis maken naar Fortaleza, een miljoe nenstad in het noordoosten van Brazilië. In Brazilië zijn twee part nerorganisaties bereid gevonden mee te werken aan zo'n stage. De Congregatie der Missie (Lazaris ten) die een middelbare school runt in Fortaleza en een project voor straatkinderen, O Pequeno Nazareno. Samen met een Neder landse ex-lazarist, Gerrit Frencken uit Helden, die al ruim dertig jaar in Fortaleza woont en werkt is er een projectplan geschreven. Doel stelling van deze stage is om leer lingen in contact te brengen met leeftijdsgenoten in Brazilië in twee bijzondere situaties: kinderen/jon geren die verkeren in een sociaal- economische minderheidspositie in de samenleving, ook wel aange duid als straatkinderen. Leerlingen in verschillende onderwijssituaties in Brazilië (van privé-school tot staatsschool). Door deze stage wil de school de leerlingen uitdagen om te kijken wat zij voor ande ren kunnen betekenen en wat zij zouden kunnen bijdragen aan een menselijker en rechtvaardiger wereld. Om dit project te realise ren is subsidie aangevraagd bij de Stichting Xplore. Xplore is een subsidieprogramma van het Minis terie van Buitenlandse Zaken/Ont wikkelingssamenwerking voor stages en uitwisselingen van jon geren naar ontwikkelingslanden. Het doel van Xplore is draagvlak versterking voor ontwikkelings samenwerking in Nederland. Nu de subsidie is toegekend kan wor den begonnen aan de uitvoering van het projectplan. Voor de tien deelnemers bestaan het project uit drie fasen: De eerste fase is de voorbereiding met onder andere de deskundigheidsbevordering bij de deelnemers van de reis. In zes workshops worden de deelnemers uitvoerig voorbereid op de reis. Twee workshops worden gehou den door het COS (Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking). De tweede fase van het project is de stage in Brazilië. Hoogtepunten van deze reis zullen zijn het verblijf en meewerken in het project voor straatkinderen O Pequeno Naza reno, en het bezoek van drie mid delbare scholen in Fortaleza. Men verblijft twee weken in het huis van de Lazaristen in Fortaleza en een week in het tehuis voor straat kinderen. De reis staat gepland van vrijdag 15 augustus tot en met vrijdag 6 september. De derde fase bestaat uit draagvlakverster- kende activiteiten. Hiermee wordt bedoeld dat deelnemers in dit pro ject na de stage proberen om 150 andere mensen te interesseren met hun reiservaringen, zodat een inktvlekwerking ontstaat.Alle leer lingen van vwo4 hebben een brief ontvangen met informatie over dit project. Van elke aspirant deel nemer werd een motivatiebrief gevraagd waarin hij of zij duidelijk maakte waarom men wil deelne men aan de reis. Na de meivakan tie wordt de samenstelling van de groep bekend gemaakt. AWA-films maakt documentaire met Peter Winnen Marijn Poels (linksPeter Winnen en Frank van Zwamen. Goed Ty LI televisie en Omroep Brabant. Bovendien heeft de NCRV-televisie interesse getoond en wordt thans ook nog gespro ken met Omroep Gelderland. Ook worden contacten gelegd via het ministerie in Ethiopië om de film uit te zenden via de tv-stations van de twee steden. "Via de documen taire wordt in Ethiopië sport op een hoger niveau gepresenteerd en mensen worden gemotiveerd om ook aan het sporten te gaan. Tegelijk laat de documentaire de Nederlandse kijkers zien dat ont wikkelingssamenwerking op deze wijze zoden aan de dijk zet", aldus Marijn Poels. se betrokken partijen, waaronder de gemeente en de Seniorenraad. Tijdens dat overleg lag vanuit de gemeente de nadruk vooral op verbetering van de signalering. Synthese vond dit wat mager en wilde ook daadwerkelijk aan de slag gaan met de senioren. Daar voor is een plan geschreven en dit is voorgelegd aan de gemeente én de provincie Limburg. Dat plan werd goedgekeurd en vanaf 1 november 2007 wordt er invulling gegeven aan 'het project eenzaam heid'." Hoe werkt activerend huis bezoek? Het project 'eenzaamheid bij ouderen' bestaat uit twee onder delen: het samenstellen van een signaleringsnetwerk en het active rend huisbezoek. Er is inmiddels een signaleringsnetwerk samen gesteld. Hierin zijn organisaties als Zorggroep Noord-Lintburg, Thuiszorg, GGZ NML, Zorgloket gemeente Venray, Wonen Venray, vrijwilligersorganisaties en de ouderenbonden vertegenwoor digd. Deze organisaties komen in aanraking met de ouderen en vangen signalen op die op een zaamheid kunnen duiden. Om hiermee aan de slag te kunnen gaan, komen vertegenwoordigers van deze organisaties één keer in de zes of acht weken bijeen om de eenzame senioren in beeld te brengen. Het is mogelijk dat deze senioren worden doorverwezen naar het onderdeel activerend huisbezoek. Om er zeker van te zijn dat de ouderen behoefte heb ben aan hulp, wordt er eerst een kennismakingsgesprek gehouden. Hierin worden de wensen en behoeften in kaart gebracht. Na dit gesprek komt de vrijwilliger in actie en kan het activerend huis bezoek beginnen." Uit welke onderdelen bestaat de persoonlijke begeleiding? "De vrijwilliger komt in actie op het moment dat de oudere heeft aangegeven dat ondersteuning gewenst is. Dan is de eerste stap al genomen. Er kan namelijk wel een vrijwilliger op bezoek komen, maar als de oudere zelf niet wil veranderen heeft dit geen nut. Hij of zij moet openstaan voor de vrijwilliger, zodat er een vertrou wensband kan ontstaan. Vanuit dat vertrouwen werkt de vrijwilliger verder.Tijdens wekelijkse gesprek ken van ongeveer twee uur wordt er in samenwerking met de oude re een stappenplan gemaakt voor een periode van maximaal één jaar. Maar het blijft niet bij het maken van een plan. Als de senior er behoefte aan heeft, gaat de vrij williger ook mee tijdens het leg gen van nieuwe contacten. De vrij williger zorgt er dan voor dat de figuurlijke drempel voor de oude re wordt weggenomen. De bege leiding van de vrijwilliger stopt op het moment dat de doelen uit het stappenplan zijn behaald." Kan iedereen vrijwilliger worden? "Ja.Ter illustratie: de eerste lich ting vrijwilligers bestaat uit zowel mannen als vrouwen met een leef- tijdsbereik van 50 t/m 78 jaar. Het zijn mensen met verschillende achtergronden en een verschil lend opleidingsniveau. Zo divers zijn de vrijwilligers. Maar er zijn natuurlijk wel criteria aan ver bonden. Tijdens een persoonlijk gesprek met de vrijwilliger wordt hij of zij getoetst. Als de vrijwilli ger geschikt is, komt deze in een scholings- en trainingstraject om het activerend huisbezoek onder de knie te krijgen. Op dit moment zijn er negen vrijwilligers, die in april beginnen met de training. Er zijn nog plaatsen vrij, dus iedereen kan meedoen. Want wie wil nu niet het steuntje in de rug zijn van een medemens, op weg naar een nieuw sociaal leven?" Meer informatie: Synthese, Anja Damhuis coördinator project een zaamheid, telefoon 0478-517317 of via www.synthese.nl gehouden. De clinics voor de ama teurs zijn bedoeld om deze sport verder te ontwikkelen en middels het wielrennen ook een bijdrage te leveren aan de armoedebestrij ding in dit land. Want wielrenner betekent ook kleine bedrijfjes, werkplaatsen e.d.Tijdens het wie- Ierproject wordt de bevolking in de twee steden middels voorlich ting en publiciteit betrokken bij het belang van sport en wordt de sport gebruikt als middel om ontwikkelingsthema's en millen niumdoeleinden als aids en gebrek aan onderwijs aan de kaak te stel len. Poels en Van Zwamen zijn van plan om niet alleen Peter Winnen met de camera te volgen, maar ook om aan de hand van een of twee portretten van sporters een beeld te schetsen van het leven in Ethi opië en welke positieve invloed sport heeft. BELANGSTELLING Frans van Slagmaat en Peter Winnen zijn blij met deze twee enthousiaste filmmakers. Marijn Poels maakt eerder documentaires in Rio de Janeiro (straatkinderpro jecten) en Zambia (Surviving on Gods Guidance). Voor Frank van Zwamen is dit het eerste buiten landproject van AWA-films. Om de videodocumentaire mogelijk te maken, heeft het duo een beroep gedaan op de NCDO-commissie. De filmmakers hebben inmid dels uitzendgaranties voor de 20 minuten durende documentaire bij de digitale landelijke zender Activerend huisbezoek is er voor eenzame ouderen in de regio Venray. Door middel van een persoonlijke coach wor den senioren gemotiveerd en geactiveerd om weer 'onder de mensen te komen'. Ze worden door een vrijwilliger tijdelijk begeleid, totdat hun persoon lijk netwerk is uitgebreid. Anja Damhuis, coördinator van uit Synthese, legt uit hoe het werkt en voor wie het bestemd is. Hoe zag de opstartfase van activerend huisbezoek eruit? "De aanleiding van het project eenzaamheid kwam vanuit de huisbezoeken van het onderdeel 'ouderenadvisering' van Synthese. Vanuit de ouderenbonden en de huisbezoeken van de ouderencon- sulenten van Synthese kwamen signalen dat ouderen zich een zaam voelden en dat ze behoefte hadden aan activiteiten en aflei ding. Dit heeft Synthese ook aan gegeven in de jaarrapportages aan de gemeente Venray. En dat leidde in 2006 tot een gesprek met diver- Het filmduo Marijn Poels uit Swolgen en Frank van Zwamen uit Venray staat te popelen om aan het werk te gaan in het Afrikaanse land Ethiopië. In deze voormalige Engelse kolo nie gaan ze komende week onder andere oud-beroepswiel- renner en tweevoudig winnaar van de zware touretappe naar Alpe d'Huez, Venraynaar Peter Winnen, op de voet volgen tij dens het wielerproject Cycling in Ethiopia. Dat project is al twee keer eerder uitgevoerd door de Stichting Bike4All en de Stichting DIR samen met Peter Winnen, Hans van Bon, de vader van prof-wielrenner Leon van Bon, en Frans van Slagmaat (oud-coach Rabo bank jongerenploeg). "De wielerdeskundigen gaan in twee steden in Ethiopië het spor ten bij de allerarmsten van dit Afri kaanse land in zijn algemeenheid en het wielrennen in het bijzon der propageren bij kinderen en jongeren", vertelt Marijn Poels, die samen met Frank van Zwamen het idealistische filmbedrijf AWA-films heeft opgericht. Volgens Van Zwa men is het ook de bedoeling van deze wielerclinics om het ama- teurwielrennen op een hoger plan te krijgen. Toen AWA hoorde van het wie lerproject werd contact gelegd met Winnen en Slagmaat. Dat leidde al meteen tot afspraken om in Ethiopië een documentaire te gaan maken. "We zijn daar erg blij mee, omdat we de mensen in Nederland en in het bijzonder ook de wielrenners kunnen laten zien wat hun collega's in Afrika doen" aldus Peter Winnen. Het bijzondere van dit project is, volgens Winnen, dat het initiatief vanuit het land zelf is gekomen. "Sporten is heel populair in Ethiopië. Hardlopen en voetballen staan hoog geno teerd, gevolgd door wielrennen. Via de sport kunnen mensen een grote sprong voorwaarts maken", zo heeft Peter Winnen ervaren. "Bovendien stimuleert de over heid het sporten bij mensen heel hard. Het is goed dat arme men sen uit hun isolement raken en via de sport in beweging komen. En belangrijk is ook dat vrouwen worden betrokken bij dit project." Ook wil het project onder auspi ciën van Peter Winnen via clinics en enkele lokale wedstrijden een bijdrage leveren aan het op een hoger niveau brengen van de wie lersport in dit land. Een ander doel van dit bijzonde re ontwikkelingsproject is om kin deren en jongeren uit hun arme isolement te halen en via de wie lersport ontspanning aan te bie den, waardoor ze meer mogelijk heden gaan ontdekken in zichzelf. Voor de kinderen worden de zoge heten dikkebandenwedstrijden ZONWERINGEN Voor alle soorten binnen- en buitenzonwering Voor meer informatie: 0478 515010 of 06 5376808 of mail ons: info@claasson.nl Horsystemen Jaloezieën Lamellen Ci Sereens Rolluiken Roldeuren/ o Garagedeuren Knikarmschermen LWt dt ZSfiy VWWlr www.claasson.nl Nieuwe damescolleotie rechtstreeks uit Italië Magaiijrwoorraad, nu halve prijs Brugstr. 13 Wanssui Z HOLTERMANS makelaardij EL EN MAAS Vouwgordijnen Rolgordijnen M Shutters Z Markiezen INI O

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13