Mariamaand in de Lourdesgrot Metalavond in Venray Slowaakse folk in Cambrinus Rondleiding met een luchtje Het Limburgs Symfonie Orkest trakteert Inheemse bomen De Locht PEEL EN MAAS Donderdag 24 april 2008 - Pagina 35 Venray kent vele tradities. Eén daarvan is dat herauten te paard al tientallen jaren in het centrum van Venray de Konin ginnedag aankondigen. In die zelfde traditie past ook, dat de gedecoreerden en genodigden feestelijk worden ontvangen in het raadhuis, waar hen, na een korte receptie, een aubade wordt gebracht en zij zullen worden toegesproken door de president van de Koninklijke Harmonie Euterpe. Het programma voor Koningin nedag, woensdag 30 april, in Ven ray ziet er als volgt uit. Van 11.00 uur tot 13.00 uur wordt op het Henschenius- en Schouwburg plein de kindermarkt gehouden voor kinderen jonger dan twaalf jaar. Om 11.00 uur begint het hockeytoernooi in sportpark De Wieën, waar overigens het voet baltoernooi al om 10.00 uur is begonnen. Het beklimmen van de toren van de Grote Kerk zal ook dit jaar voor velen een mooie attractie blijken. De klim is altijd al een grote uitdaging, met het majesteitelijk en weidse uitzicht over Venray als beloning. U kunt van 11.00 tot 17.00 uur bij de kerk terecht. De Living Statues, het succes van het vorig jaar, zal ook dit jaar niet ontbreken. Onbeweeglijk, prach tig verkleed en beschilderd zullen de statues van 13-30 tot 15.00 uur op de Grote Markt te zien zijn om tot slot door een deskundige jury beoordeeld te worden, al gaat het niet direct om de prijs, maar om het meedoen. Op het Schouw burgplein zal het van 13-30 tot 17.00u. een feest zijn voor oog en oor. Daar zult u kunnen genieten van een muziek- en dansspektakel met Flavour, de Bruce Dance Factory en het kunstencentrum onder leiding van Myrna v.d. Bosch. In het centrum zal de hele mid dag veel muziek zijn van diverse muziekgezelschappen zoals Oktet Nog en de joekskapel Van Toete Noch Blaoze. Ook dit jaar wordt in Beukenrode van 14.00 tot 16.30 uur met allerlei activiteiten op een gezellige manier uiting gege ven aan het feest van Koningin nedag. U kunt u er vanaf de Grote Markt met de traditionele huifkar gratis naar toe laten brengen. Op de Grote Markt vindt vanaf 13-30 uur een daverend muzikaal optre den plaats. Van 14.30 tot 16.30 uur kunt u op het Henscheniusplein turn- en vechtdemonstraties door St. Christoffel en Wing Sing gaan bewonderen. PrinsesTanja zal op Koninginne dag 2008 Venray met een bezoek vereren. Zij zal kinderen en hun ouders ontvangen in het Odapark, waar zowel voor de ouders en de kinderen van 15.00 tot 17.00 uur diverse activiteiten zullen plaats vinden. Traditioneel wordt ook deze Koninginnedag in de Witte Hoeve besloten door de Koningin- nebridgedrive, die om 19-30 uur begint. Op zaterdag 26 én zondag 27 april vindt in Toverland Seve- num de presentatie plaats van een nieuwe attractie. Nadat de klok 12 keer geslagen heeft, is het tijd voor de opening van het Toverhuis. In bijzijn van heksen en wellicht zelfs een tovenaar vindt een spectacu laire opening plaats, waarbij de opperheks van Toverland natuurlijk niet mag ontbre ken! In het Land vanToos, het eerste overdekte gedeelte van Toverland dat in 2001 haar deuren opende, duikt midden tussen de Junior Achtbaan en de Teacups een huis op. Dit huis is het magische Tover huis, waar bezoekers hun tover kunsten kunnen vertonen. Met een toverstaf in de hand loopt men door het huis en kan op zoek gegaan worden naar tiental len (verborgen) effecten. Tiental len potten, mobielen en kristallen kunnen borrelen of van kleur ver anderen en de klapperende Tover- kist geeft zijn geheim misschien wel prijs. Het toverplezier start al vóór binnenkomst van het Toverhuis. De gordijnen gaan open en dicht, op magische wijze verschijnt een kat of kan een spin plotsklaps naar beneden kruipen. Eenmaal in het huis komt men in de garderobe en kan vervolgens slaapkamer, keu ken, woonkamer én tuin bezoe ken. Als de bezoeker de toverstaf op het bed richt, gaat het bewe gen, de wijzers van de wekker kunnen met de juiste toverspreuk ronddraaien en dat overheerlijke recept in het grote Toverboek.. laat zich ook zien. Natuurlijk mag in een Toverhuis de humor niet ontbreken. Buiten in de tuin, waar de was te drogen hangt en de planten op magische wijze snel kunnen groeien, is een effect vol humor te vinden. Hoog boven op het dak is een landings baan voor heksen aangelegd. Als de Toverstaf op de juiste manier wordt gebruikt, verschijnt een heks, die vervolgens een scheetje laat, dat de rokken laat opwaaien. TOVEREN IN TOVERLAND Om de naam Toverland méér dan waar te maken, was het een grote wens van de directie om het thema toveren nog meer uit te die pen. Met de komst van het Tover huis wordt deze wens meer dan vervuld. Zoals directeur Caroline Maessen omschrijft; "Het thema toveren is voor iedereen geschikt en spreekt heel erg tot ieders verbeelding. Zélf kunnen toveren is een ultieme droom voor Tover land, per slot van rekening schuilt er in elk kind (en in menig volwas sene. een heks of tovenaar." Om het toveren met een heuse toverstaf concreet vorm te geven, heeft de gerenommeerde firma Lagotronics uit Venlo het concept met de toverstaf speciaal voor Toverland doorontwikkeld. Met enkele speciale aanpassingen is het mogelijk om de bestaande techniek, bekend van o.a. het Duitse Europapark (attractie Aben- teuer Atlantis), op deze wijze in Toverland te presenteren. Weder om een primeur voor Nederlands snelst groeiende attractiepark in Sevenum. Klassiek op Locatie houdt op zondag 27 april een concert voor kinderen vanaf de leeftijd van zes jaar. De Stichting De Luie Vrouw speelt Twaalf Vensters van Kris tal in Museum van Bommel van Dam in Venlo. Russische sprookjes vormden de inspiratiebron van Simon Burgers. Hij componeerde de muziek voor viool, fagot en zeer uitgebreid slagwerk. Deze sprookjes, zeer aards en spannend van karakter en doorspekt met humor, worden meesterlijk vertelt door Peter van der Linden, waar door de kinderen meegesleept worden in de muzikale avonturen van de hoofdpersonen. Van der Linden is een begenadigd verteller die zich sinds 1983 toelegt op het vertellen van sprookjes uit allerlei windstreken en culturen. Hij won de prestigieuze Louis d' Or en de Albert van Dalsum toneelprijs. Violiste Jacobien Rozemond is op vele terreinen actief. Zij soleerde in vioolconcerten, gaf recitals in Frankrijk, Italië en de USA en speelt onder meer bij het Amster dam Sinfonietta. Marieke Stordiau speelde onder andere in het Rot terdams Philharmonisch Orkest en maakt sinds 1992 deel uit van het Nederlands Blazers Ensemble. Vele componisten hebben werk aan haar opgedragen. Marijn Korff de Gidts is actief met zowel klas siek slagwerk, als op het terrein van de lichte-, wereld- en elektro nische muziek. Hij speelde met vele symfonieorkesten en met het Nederlands Blazers Ensemble. Speciaal voor Twaalf Vensters van Kristal ontwikkelde hij een aantal bijzondere slagwerkinstrumenten. Kinderklassiek op Locatie begint om 12.00 uur. Zie ook www.klas- siekoplocatie.nl. De meimaand is van oudsher de maand die aan Maria is toege wijd. Op vrijdag 2 mei vanaf 19.00 uur zegent deken Smeets van het dekenaat Venray het gerestau reerde Mariabeeld opnieuw in het St. Josephklooster in. Daarna wordt het rozenhoedje gebeden. Dit jaar is ook een bijzonder jaar voor de Mariabedevaartplaatsen Lourdes en Banneux. Beiden vie ren namelijk een bijzonder jubi leum. Het Franse Lourdes viert dit jaar de 150ste verjaardag van de verschijningen van Maria. En in het Waalse Banneux is het pre cies 75 jaar geleden dat Maria zich openbaarde. De Lourdesgrot in Venray is zeventig jaar geleden gebouwd en dit jaar is het voor de tiende keer in de meimaand dat het rozenhoedje wordt gebeden. Mgr. De Jong, hulpbisschop van het bisdom Roermond, heeft toe gezegd dat hij op vrijdag 30 mei naar Venray komt en voor zal gaan in het rozenhoedjebidden. Elke vrijdag van de maand mei wordt het rozenhoedje gebeden. Men is van harte welkom. Voor en na het rozenhoedje kan men kaarsjes aansteken en er zijn ook kaarsen te koop. De opbrengst is voor onderhoud van de Lourdesgrot. In café 't Podium in Venray wordt op zaterdag 26 april een metalavond gehouden. PopPodi- um Venray brengt metalbands van locale en internationale topklasse. De avond wordt geopend door de Venrayse band Anxiety. Twee jaar geleden is deze veelbelovende band gevormd en na een paar bandwisselingen staat er nu een sterke line-up.Anxiety staat voor een energievolle mix van trash metal, melodische death metal, technische riffs, snelle ritmes, sterke vocalen en melodische har monies. Na twee jaar hard werken mogen ze eindelijk in het eigen Venray spelen. De tweede band die gaat optreden is The Darkest Red. Deze vijfkoppige death-metal- core formatie uit Brabant speelt muziek in de stijl van Heaven Shall Burn en Job For A Cowboy. Hun eerste twee promo's hebben vele lovende recensies ontvangen en in het najaar van 2008 zullen ze hun eerste volledige album uit brengen. In de tussentijd zullen ze zo veel mogelijk optreden om hun sound te presenteren, waaronder deze avond dus in Venray. Headli- ner is het Belgische Crimson Falls. Vorig jaar stond deze band nog op het wereldwijd bekende festival Graspop waar ze een energieke show weggaven voor een groot publiek. Afgelopen jaar is hun eer ste albumTheTrue Face Of Human Nature uitgekomen. Daarop is een strakke mix te horen van death- metalcore en trashmetal. Wereld wijd is dit album enorm positief ontvangen. Café 't Podium is deze avond geopend vanaf 20.00 uur. Zondag 27 april ontvangt Cambrinus in Horst de interna tionale band Waterflow op haar podium. De instrumentale basis voor Waterflow wordt gevormd door vijf bekende Slowaakse musici, waaronder de banjospeler Richard Cifersk?. De band wordt gecompleteerd door de warme stem van de van oorsprong uit Horst afkomstige Nederlandse zan geres Loes van Schaijk. Waterflow is ontstaan uit een combinatie van twee bands die spontaan in elkaar over gingen tijdens het Euro pean World of Bluegrass-Festival (EWOB) in 2005. Zonder verdere aarzeling besloot de groep om samen te blijven toeren en koos voor hun toekomstige samen werking de naam Waterflow. In deze bezetting met gitaren, ban jo's, mandoline, dobro, bas en veel vocalen brengt de band een zeer diverse mix aan akoestische muziek met elementen uit de bluegrass, jazz, swing en country. De band heeft intussen op vele internationale festivals gespeeld in Nederland, België, Zwitserland en Slowakije. Dit concert begint om 16.00 uur. Speciaal voor kinderen wordt in de maand mei in Zoo Pare Over- loon een rondleiding met lekkere en vieze luchtjes gehouden: Stevi ge Stinkers. Op zaterdag 3,10,17, 24 en 31 mei laten kinderen zich verleiden door geurtjes van onder andere de beermarter, het dwerg nijlpaard en de kleinklauwotters. Welk dier ruikt naar popcorn? Welk mannetje kan een vrouw tje al op tien kilometer afstand ruiken? Een ervaren gids neemt de kinderen mee in de geurende dierenwereld. Hoe is het met de neus van de deelnemers gesteld? De rondleiding begint met de geurtest. Welke geuren zit er in de potjes? Voorzichtig ruiken de deel nemers aan de potjes, waar een herkenbaar luchtje uit komt. Als iedereen geslaagd is voor de test neemt de gids de deelnemers mee naar de kleine panda's, die 'sleetje rijden' om hun geur te verspreiden in hun verblijf. Tijdens de rondlei ding wordt duidelijk dat dieren een veel betere neus hebben dan mensen. Geur is een belangrijk communicatiemiddel voor dieren. Door hun eigen geur te versprei den kunnen ze vijanden afschrik ken, elkaar versieren, een eigen territorium afbakenen en hun goede neus leidt ze gemakkelijk de weg naar voedsel. Er is een aan tal dieren dat hun geur op een wel heel bijzondere manier verspreid; er zijn zelfs dieren die hun plas als parfum gebruiken. Dierverzorgers hebben een hoop te verduren tij dens het schoonmaken van de ver blijven van alle dieren. Dagelijks wordt alle mest verzameld en naar een mestcontainer gebracht. Het verblijf van het dwergnijlpaard spant de kroon! Speciaal voor deze rondleiding mogen de deel nemers van 'Stevige Stinkers' een kijkje achter de schermen nemen bij de mestcontainer. Deze kinder rondleiding start telkens om 13-30 uur en duurt 1,5 uur. Telefonisch reserveren is noodzakelijk. Geslaagde puzzelwandeltocht Afgelopen zondag was er weer een mooie puzzelwandeltocht van de Jeugdnatuurwacht Venray. Het was erg mooi wandelweer, zelfs de bever liet zich deze ochtend goed zien. Voor een impressie zie de site www.jnwvenray.nl. Er liepen 66 wandelaars mee die genoten van de Geysterense bossen. Uit de deelnemende leden zijn de volgen de prijswinnaars getrokken: Lindy Claessens, Leunen groep 8, Koen Draak en Jeroen Rongen, Merselo allebei groep 7 en Tom Ronime, Ysselsteyn groep 8. De prijswin naars kunnen hun prijsboek opha len op zondag 25 mei in de stand van de Jeugdnatuurwacht in het Odapark op de Dag van het Park. Het 125-jarig Limburgs Symfo nie Orkest trakteert alle inwoners van Limburg op vijf buitenconcer ten in Limburgse sfeer, gewoon en toch bijzonder. Concerten niet alleen vóór, maar ook dóór en mét Limburgers. Het Limburgs Symfo nie Orkest, onder leiding van Jan Stulen, presenteert een muzikaal programma voor jong en oud. Leuke en vooral mooie muzikale momenten met prachtige melodie- en door bekende Limburgse arties ten.Geniet van deze bijzondere zomerconcerten op mooie loca ties in Valkenburg, Eijsden, Venray, Montfort enArcen. Limburgse zan gers, zoals John Bröcheler, Daphne Ramakers, Jack Vinders, Frans Pol lux, Nancy Deusings en trance-dj Ron van den Beuken treden op. Het zijn concerten waarin profes sionals en amateurs nauw samen werken. Jan Stulen gaat de reeks concerten dirigeren. Nard Reijn- ders begeleidt en structureert het programma-concept en maakt de vereiste arrangementen. Simone van Trier verzorgt de presentatie. De concerten worden gehouden op vrijdag 27 juni in Valkenburg, Kuurpark Cauberg vanaf 20.30 uur. Zaterdag 28 juni in Eijsden, Kasteel Eijsden vanaf 20.30 uur. Zondag 29 juni in Venray, St. Anna vanaf 15.00 uur. Vrijdag 4 juli in Montfort, Kasteel Montfort vanaf 20.30 uur. Zondag 6 juli inArcen, Kasteeltuinen Arcen vanaf 15.00 uur. Kaarten zijn te bestellen via www. limburgssymfonieorkest, nl. Verspreid over de provincie zijn diverse verkooppunten waar onder Kasteeltuinen Arcen, VW Epen, VW Heerlen, VW/ANWB Landgraaf, VW Maastricht, VW Roermond, VW Sittard, VW Val kenburg, VW Venlo, VW/ANWB Venray, VW Horst aan de Maas en Schouwburg Venray. Ook kunt u telefonisch kaarten bestellen via het servicenummer vanVW Zuid- Limburg: 0900-9798. Houd de media in de gaten voor de meest actuele informatie of kijk op www. limburgssymfonieorkest, nl Deze vijf buitenconcerten van het Limburgs Symfonie Orkest vinden plaats in het kader van het 125- jarig jubileum en zijn mede moge lijk gemaakt met de steun van de Provincie Limburg. De jubileum viering heeft als doel om iedere inwoner van Limburg in contact te brengen met het Limburgs Sym fonie Orkest. Het Limburgs Symfonie Orkest wil een orkest zijn van en vóór alle Limburgers. Zie ook www.lim- burgssymfonieorkest.nl. IVN Geijsteren-Venray houdt op maandag 5 mei een lezing over inheemse bomen. Tijdens deze dialezing laat Henny Ketelaar, ver bonden aan Bronnen Bomen (ken niscentrum voor de verspreiding van oorspronkelijke inheemse houtige gewassen) de geschie denis zien van oorspronkelijke inheemse bomen en struiken: bio diversiteit, bedreigingen, activi teiten rond behoud van soorten door middel van onderzoek, oogst, teelt en aanplant in het landschap. Hij vertelt in kort vertellen over het belang van toepassing van oorspronkelijk inheems plant- materiaal. Bronnen Bomen heeft tot dusver veel energie gestoken in het geven van voorlichting en advies over bescherming, herintro ductie en toepassingsmogelijkhe den van oorspronkelijk inheems plantmateriaal. Want ondanks geformuleerd overheidsbeleid en publicaties bestaat nog steeds veel onbekendheid met de pro blematiek van inheemse, houtige gewassen. Hoewel de afgelopen jaren veel kennis uit onderzoek is verkregen, blijkt deze nauwelijks of niet door te stromen naar het publiek dat in principe geïnteres seerd is. Ook wordt op bestaande opleidingen vrijwel geen aandacht besteed aan de toepassingen van oorspronkelijk inheemse, houtige gewassen en de waarde hiervan. Verder moet worden geconsta teerd dat binnen professionele organisaties veel 'groenkennis' is verdwenen en uit contacten met initiatiefnemers voor grootscha lige natuurontwikkelingsprojec ten blijkt een grote behoefte aan informatie over de toepassings mogelijkheden van autochtoon plantmateriaal. Inheemse bomen en struiken hebben een eeuwenoud verleden, ze verdienen een verre toekomst. De lezing vindt plaats in zaal Martens in Leunen en begint om 20.00 uur. Het Nationaal Aspergemuseum De Locht in Melderslo staat op zondag 27 april in het teken van de asperge.Tevens kan men volop genieten van aardbeien en de schoonheid van exotische orchi deeën. Het Aardbeienmuseum is present met een uitgebreide aardbeienstand, waar men alle informatie en de vele toepassin gen van deze vrucht kan ervaren. Orchideeënvereniging Noord- en Midden-Limburg showt een uit gebreid sortiment exotische bloe men en een echte plantendokter legt uit hoe men de beste resulta ten met deze bloemen kan berei ken. De ontvangstruimte De Her berg nodigt uit op het culinaire aspergepreuvenement. Men kan proeven van asperge velouté.Als exclusieve lekkernij is er de enige echte aspergevlaai van museum De Locht. Wie zelf een asperge wil oogsten, kan dit doen onder des kundige begeleiding op het asper geperceeltje. Wie in het bezit wil komen van dagverse asperge en aardbeien kan plaats nemen in de veilingbanken en via een druk op de knop meedingen in de aankoop van asperges of aardbeien.Wijnma- kersgilde Dionysos en Confrérie de 1 Asperge laten de bezoekers verschillende wijnen proeven. De echte kenners weten uit eigen ervaring dat wijn en asperge een ideale culinaire combinatie vor men. Speciaal voor deze asperge dag toont Lisa Bartsch haar schil derkunst met als thema's asperge en bloemen. Kinderen mogen de bakkers meehelpen bij het bak ken van Lochtbrood. Zij kunnen ook mee knutselen aan een leuke attentie. Natuurlijk wordt het aspergefestijn met gepaste muziek opgeluisterd. Museum De Locht is deze zondag open van 11.00 tot 17.00 uur. De demonstraties beginnen rond 13.00 uur. Raad pleeg ook www.delocht.nl. Smartlappen in de Tijd Dinsdag 30 april vindt in Café De Tijd voor de 21e keer het smart lappenfestival plaats. Het podium biedt weer plaats voor alle Ven rayse artiesten die hun eigen favo riete smartlap willen zingen. Vanaf 15.00 uur staat de band weer klaar om alle plaatselijke en regionale levensliedvrienden live te begelei den. Mensen die graag willen zin gen kunnen zich van te voren aan melden 510137), zodat de band rekening kan houden met het gewenste repertoire, maar het kan natuurlijk ook spontaan op de dag zelf. Natuurlijk wordt de bühne voor de kleintjes vrij gemaakt, want zonder hen heeft de dag van het levenslied geen toekomst. De presentatie is dit jaar wederom in handen van Edgard van Kessel en de Appeltjes van Oranje begelei den de artiesten. In de pauze is een optreden van Gert Janssen gepland, die deze dag weer extra glans zal geven op zijn eigen unieke manier. Dus voor een ouderwetse Venrayse smartlappen, Koninginnedag vanaf 15.00 uur in de Tijd. Koninginnedag in Venray Spectaculaire opening Toverhuis KinderKlassiek op Locatie Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 35