'Geen geluidsoverlast door jetski's en waterscooters' Een eeuw Hendrix op De Nieuwenhof Opluchting en teleurstelling na raadsbesluit Ingezonden Boerderij Meerlo Oude foto Service rubriek U'li PEEL EN MAAS Camping de Kooy in Wanssum nog steeds niet open Camping de Kooy aan de Maas bij Wanssum is door tegenslagen en ongeruste buurtbewoners nog steeds niet open. Tot ongenoegen van directeur Lambertus Ber gervoet, die zo snel mogelijk wil starten. "Wij willen hier iets moois maken. De ligging aan de Maas is fascinerend, de omgeving biedt volop vertier en de locatie past bij de Lim burgse manier van leven. Pure rust en ontspanning aan de Maasoever." De overname van de camping door het bedrijf Succesparken heeft de buurtbewoners opge schrikt. Jaren lagen zij niet ont spannen en in alle rust in hun achtertuin. Het geluid van snoei ende jetski's overheerste in de zomermaanden. Weg rust, welkom overlast.Toen bekend werd dat de camping weer openging, kwam er onrust. De buurt tekende protest aan. "Dat bericht van de buurtbe woners heeft ons aan het denken gezet. Ondanks het feit dat een camping bij de Maas bij uitstek geschikt is voor zulke water sporten, weren wij gasten met jetski's en waterscooters. Er zijn voldoende andere watersportac tiviteiten mogelijk. Zo borgen we de rust en de stilte, en doen we ook recht aan de wensen van de buurtbewoners. De Kooy is een rustige, kleine, luxe camping aan de Maas, zonder waterscooters en met gelukkige buurtbewoners. De camping moet zo snel mogelijk open. We lopen achter, want het seizoen is al begonnen." Camping de Kooy in Wanssum biedt plek aan 74 vaste staanplaat sen en ongeveer 50 'trekkersplaat sen' voor een kort verblijf. Van de 74 kavels direct gelegen aan de Maas, is reeds 20% is verkocht. "Deze 'eigenaren' balen natuur lijk als een stekker. Zij willen lie ver morgen dan overmorgen hun plaats betrekken. Het voorjaar is al begonnen en je weet nooit hoe lang de Nederlandse zomer duurt." Directeur Lambertus Berger voet: "De ligging aan de Maas is fascinerend." Camping de Kooy in Wanssum is een speciaal project voor direc teur Lambertus Bergervoet. "Het is iets bijzonders. Succesparken heeft in totaal elf recreatieparken in Nederland. Complete, groot schalige parken. Camping de Kooy daarentegen is klein en dat willen wij graag zo houden. Pure rust en gezelligheid staat centraal in Wans sum. Een klein barretje waar men onder het genot van een biertje kaart, dat is onze sfeer. Daar hoort geen geluidsoverlast van jetski's en waterscooters bij." Grote reünie op zondag 27 april in Geijsteren Geijsteren is een van de zes pittoreske dorpen van de gemeente Meerlo-Wanssum. Wie van mystiek houdt, mag Geijsteren niet missen. De oude watermolen en de St. Willibrorduskapel, diep ver scholen in de Geijsterse bos sen, zijn het decor van legen den. Het dorp zelf is bijzonder, met de vele oude panden en de ruïne op het rustieke land goed Geijsteren. Een van de blikvangers van het dorp ligt echter net buiten de kern: De Nieuwenhof, de boerderij die op een landkaart uit 1641 al wordt vermeld en sinds 27 april 1908 wordt bewoond door de familie Hendrix. Hon derd jaar Hendrix op De Nieu wenhof wordt op zondag 27 april 2008 feestelijk gevierd met een grote familiereü nie, waarvoor zelfs drie Hen- drix'en de Atlantische Oceaan oversteken om naar Geijsteren te komen. Peel en Maas ging aan tafel zitten met de broers Pierre en Wilbert Hendrix, van wie de laatste de derde genera tie Hendrix is die de Nieuwen hof bewoont. Net als zijn broer Pierre en zeven andere kinderen van het gezin van vader Pierre en moeder Netje Hendrix-Cuijpers groeide Wilbert Hendrix op op de karak teristieke boerderij in het bos, op de grens van het Noord-Lim burgse en Noord-Brabantse land. Vader Pierre was net als hun opa Piet boer. "Het is op 27 april 1908 precies honderd jaar geleden dat Piet en Kaatje Hendrix vanuit Grubbenvorst naar Geijsteren ver huisden", vertelt Wilbert Hendrix. "De boerderij op de Zaar werd ingeruild voor boerderij De Nieu wenhof in Geijsteren." Piet pacht te de grond en het gebouw met stallen van baron de Weichs de Wenne en begon een kleine boe renbedrijf. Piet en Kaatje kregen zeven kinderen, zes jongens en één meisje:Tinus, Lei, Sjèèk, Herm, Jan, Nel en Pierre. "Bijzonder om te vermelden is misschien dat Jan in 1925 tot priester werd gewijd en als heeroom Jan onder meer 'Ay m de parochie in Maasbracht heeft opgezet", weet Pierre Hendrix. "Daar is hij ook jarenlang rector geweest. In februari 1945 komt hij om bij een bombardement op de fabriek in Buchenwald waar hij te werk was gesteld." BELGISCHE TREKPAARDEN Vader Pierre, de jongste van de kinderen van Piet en Kaatje, nam de Nieuwenhof in 1932 over van zijn vader. Wilbert weet nog goed wat zijn vader deed om de kost te verdienen. "Hij verbouwde onder meer aardappelen, granen, sui kerbieten, rogge en hield koeien, varkens en kippen. Als kinderen, we waren met z'n negenen, heb ben we altijd meegeholpen in het bedrijf. Zo ging dat in die tijd. Hard werken, weinig verdienen." Maar vader Pierre had nog een andere passie: het werken met en fokken van Belgische trekpaarden. Dat was zijn lust en zijn leven, weet Wilbert. "Daar was hij altijd heel druk mee, dat was zijn grote hobby. Hij fokte uitstekende Bel gische trekpaarden, waarmee hij diverse prijzen heeft gewonnen." Wilbert vertelt dat in de loop der jaren aan de boerderij zelf niet zo erg veel is veranderd. Hij weet nog wel van vertellen dat in 1943 de schuur van De Nieuwenhof tot aan de grond toe afbrandde na een bombardement van de Duit sers. De schuur is direct daarna weer opgebouwd in de huidige situatie. Het gezin is aan het eind van de oorlog (september'44) geëvacueerd geweest naar Beers, waar broerTinus woonde met zijn familie. Daar was het een stuk vei liger. OVERZEES BEZOEK Maar even terug naar de grote reünie, die in het teken staat van honderd jaar Hendrix op De Nieuwenhof. Wat gaat er allemaal gebeuren op zondag 27 april? "Er komen 66 neven en nichten Hen drix naar Geijsteren, uit binnen- en buitenland", weet Pierre."Want Pierre, Leo en Jac, drie neven van ons, steken speciaal voor de reü nie de zee over. Pierre woont in Canada en is getrouwd met Mie Reijnders uit Geijsteren, die in de buurt van De Nieuwenhof in de molen woonde en veel Geijsterna- ren nog wel kennen als 'Mie van Op de foto: De eerste familie Hendrix op De Nieuwenhof Van links naar rechts: Tinus, Jan, moeder Kaat, Sjèèk, Pierre, Lei, vader Piet, Nel en Herm. de meulen'Leo komt ook vanuit Canada, samen met zijn echtgeno te Maria Baltussen, ook uit Geijs teren, en Jac vliegt over vanuit de Verenigde Staten. Maar veel neven en nichten wonen in het Land van Cuijk en in Noord-Limburg." De familiedag Hendrix begint op zondag 27 april om 10.00 uur met een heilige mis in de St.Willi- brorduskerk in Geijsteren, gevolgd door een reünie in zaal De Kei. Ook wordt op een muur van de boerderij een plaquette geplaatst waarop de tekst staat 'Honderd jaar familie Hendrix op De Nieu wenhof"Want het is toch eigen lijk wel bijzonder: honderd jaar op één locatie met een familie", vindt Wilbert Hendrix. "Hier ligt toch een groot deel van de geschiede nis van onze familie. Hendrix en De Nieuwenhof horen gewoon bij elkaar en dat willen we via de pla quette vastleggen." Dorpsraad Blitterswijck legt zich neer bij annexatie Venray Maandag 21 april was de belangrijkste dag uit de bijna veertigjarige historie van de gemeente Meerlo-Wanssum. De gemeenteraad neemt het ultieme besluit over de ophef fing en de toekomst erna. Toch is het maandag in het Meerlose gemeentehuis niet zo druk als een week eerder. 'Het is kermis in Meerlo' en 'de mensen worden het ook een beetje moe', zo luiden de verklaringen. Niet alleen de burgers maar ook de dorpsraden en bovenal de gemeenteraadsleden zijn de afgelopen weken 'herindelings moe' geworden. Iedereen is dan ook opgelucht dat vlak na elf uur de kogel door de kerk is. Toch overheerst de teleurstelling over de uitkomst. Bijna alle bezoekers van de raadsvergadering vinden dat Blitterswijck onrecht is aange daan. Dit dorp had niet naar Ven ray, maar naar Horst gemoeten. Dorpsraadvoorzitter Toon van Heesch houdt voor aanvang nog een pleidooi. Het heeft niet mogen baten. Het zijn ook voor hem tro- penweken."Teleurstellend", luidt zijn eerste reactie. "Driekwart van de Blitterswijckers kiest voor Horst. We hadden dan ook ver wacht dat het CDA-voorstel (om Blitterswijck bij Horst te voegen, red.) het zou redden. We hebben hier veel tijd ingestoken. Helaas sneuvelde het voorstel met zes tegen zeven." Van Heesch heeft geen goed woord over voor de PK. "Dat heeft mij nog het allermeeste gestoord. Dat de PK de mening van de bur gers gewoon aan de kant schuift, zonder één zinnig argument", aldus de dorpsraadvoorzitter, die berust in de uitkomst. "We zullen er ons bij neer moeten leggen. Ik zou ook niet weten wat we nu nog kunnen ondernemen. We moeten er ook niet te dramatisch overdoen", aldus Van Heesch die na afloop wordt aangesproken door burgemeester Waals. "Hij heeft de dorpsraad uitgenodigd om binnenkort een gesprek te hebben. Dat waardeer ik wel." Niet alle Blitterswijckers zijn in mineur. Peter Surminski nipt na afloop opgetogen aan een pilsje. "Als we naar Horst waren gegaan, dan had ik hier met een glas water gestaan", glimlacht hij. "Toch lig gen mijn gevoelens bij Horst. Ik heb er twintig jaar gewoond. Mijn moeder woont er nog en m'n dochter gaat er naar school", aldus Surminski, die zich verdiept heeft in de materie. Hij heeft alle voors en tegen van zowel Venray als Horst op een rijtje gezet. "Ik ben er wel eens tot half twee 's nachts mee bezig geweest om een mening te vormen. De verschillen zijn gering, maar ik heb toch een lichte voorkeur voor Venray. Dat lijkt me het beste voor ons dorp. Ik ben persoonlijk dan ook heel tevreden met deze uitkomst." Henk Weijers uit Wanssum is een belangstellend toehoorder, zonder binding met een partij of dorpsraad. De voormalige inwo ner van Geijsteren spreekt van 'een heel rare avond'.Weijers kan niet begrijpen dat het CDA-voor- stel geen meerderheid krijgt. "Dit is heel jammer. Blitterswijck had toch naar Horst gemoeten. De mensen van Blitterswijck willen dit ook, maar daar is gewoon niet naar geluisterd. Ik vind dit heel teleurstellend." Oud-journalist René Poels uit Meerlo volgt de raadsvergade ring met bijzondere interesse. Nu eens niet beroepsmatig maar als belangstellende burger. "Dit heeft me wel verrast ja", zegt Poels. "Maar ik ben blij dat de voltal lige raad deze splitsing steunt. Nu kunnen de drie gemeenten ook fatsoenlijk verder werken. Bij een verdeeldheid was dit veel lastiger geweest." Poels kan zich vinden in de inlijving van Blitterswijck door Venray. "Want het is van belang dat Venray een grote, krachtige gemeente wordt. Alhoewel ik me de teleurstelling in Blitterswijck goed kan voorstellen. Venray en Meerlo-Wanssum moeten daarom zo snel mogelijk met de mensen en verenigingen van Blitterswijck aan tafel gaan zitten. Om het ver trouwen te herwinnen." Eduard Maas is lid van de Swol- gense dorspraad en van het dorps radenplatform. "Voor Swolgen is het geen verrassing. Dit hadden we wel verwacht. Alleen had ik de liever de splitsing 4-2 gezien. Dat had meer recht gedaan aan de peiling. Ik hoop vooral dat er nu een goede samenwerking op gang komt tussen Venray en Horst. En dat ze alle beloftes waarmaken. Dan ligt er een goede basis voor de verdere toekomst van Meerlo- Wanssum", denkt Maas. Anthony van Baal uit Tienray is voorzitter van het dorpsraden platform. Hij is de laatste weken bijna kind aan huis geweest in het gemeentehuis. Het waren ook voor hem lange weken met de dorpspeiling op 5 april als hoog tepunt. "Ik ben heel blij dat het nu voorbij is", verzucht Van Baal rond de klok van half twaalf. "Toch is al ons werk heel erg de moeite waard geweest", vindt hij. Edu ard Maas is het roerend met hem eens. Van Baal heeft met verbazing gezien hoe de politiek gedraaid is. "Toen wij de dorpspeiling hiel den, was het college en bijna de gehele gemeenteraad tegen split sing. En nu zestien dagen later is het toch zover. Dit vind ik het meest opmerkelijke." Als dorps raadvoorzitter van Tienray is hij tevreden. Maar niet als voorzitter van alle zes dorpsraden. "Het is heel jammer voor Blitterswijck. Er is slechts deels geluisterd naar de inwoners. Toch is deze uitkomst beter dan een volledige fusie met Venray of Horst." CDA-Statenlid Jan Loonen komt vlak voor middernacht het gemeentehuis binnenvallen. Hij vertelt dat de provincie zich nog voor de zomervakantie zal uitspre ken over de herindeling van Meer lo-Wanssum. Hij verwacht dat het raadsbesluit om de gemeente te splitsen in twee gelijke delen tot weinig tegenstand in Provinciale Staten zal leiden.' Procedureel kan de provincie inderdaad anders beslissen dan de gemeenteraad, maar dat zal in dit geval niet zo snel gebeuren. 13-0 is een over duidelijke keuze en een even wichtig besluit, dat op basis van argumenten, gevoelens van de bevolking en met oog voor de regio is genomen. Iedereen kan zich in dit besluit vinden, behalve Blitterswijck. Op dit dorp rust een zware hypotheek. Venray zal daar iets extra's moeten doen om het vertrouwen van de bevolking te winnen." Kijk, ■die servi Herindeling De rituele paringsdansen van de burgemeesters Waals en Hahn hebben slechts enkelen in Meerlo- Wanssum kunnen verleiden om voor een fusie met Venray te stem men. Weinig rationeel en pure emotie volgens beide burgerva ders. Of ziet het Meerlo-Wanssum- se klootjes volk wellicht zaken die hun bestuurders niet willen zien omwille van het zogenaamde alge mene belang? Dit algemene belang is in Ven ray vooral het individuele belang van één of enkele projectontwik kelaars, wiens tentakels inmid dels de haven van Wanssum heb ben bereikt. In samenwerking met deze ontwikkelaars trekt de gemeente Venray (ondersteund door provincie) op onze kos ten ten strijde tegen plaatselijke ondernemers en eenieder die zich niet kan vinden in deze onge breidelde hebzucht en vernieling van het landschap. Maar ook hier komt hoogmoed voor de val. Het zijn niet de bedreigingen van die renactivisten, die het zoveelste luchtfietserijproject van onze wet houder van economische zaken Lei Heidens hebben gefrustreerd, maar zijn door hoogdravende reto riek gecamoufleerd broddelwerk. Broddelwerk waar wij in Venray al jaren de rekening voor betalen. Natuurlijk is het mooi als we deze rekening met meerderen kunnen delen, maar nog mooier zou het zijn als Venray zich bijvoorbeeld bij de gemeente Kevelaer voegt, hetgeen ook prima past binnen het Euregionale denken van onze bestuurders! Of hebben wij net als de mensen in Meerlo-Wanssum niets meer te kiezen? Leo Reintjes, Leunen Een oud plaatje van de voormalige boerderij van de familie Huisman aan de Megelsum in Meerlo. Foto: archief Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BT Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tienray-Swolgen, Meeuwstraat 16, 5854 GD Bergen. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V ri j willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Donderdag 24 april 2008 - Pagina 13 Meerlo-Wanssum Modecentrum Frans Theelen St. Lambertusplein 12 Horst www.mooidemooistemode.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13