Snuf de Hond in Oorlogstijd Cultuurfonds steunt Literair Café Laagvliegen boven De Peel Waar zit de economische kracht van Venray? 50.000 euro voor Brukske Cross Your Borders 'Schoutenstraatje modderpoel' Overval opgelost Tweede prijs 't Speelvlak Duo wint jackpot Lingo Beademing op maat PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Thuiszorg nodig? thuiszorg noord-limburg PEEL EN MAAS Op donderdagmiddag 24 april zal de minister van Defensie E. van Middelkoop in het oorlogsmu seum Liberty Park in Overloon het eerste exemplaar van het boek Snuf de Hond in Oorlogstijd in ontvangst nemen. De minister gaf eerder al eens aan dat hij in zijn jonge jaren de boeken over Snuf las, zoals veel andere kinderen in de vijftiger jaren. Het boek is inmiddels verfilmd en vanaf 26 juni in heel Nederland in de bios coop te zien. De hond Snuf is een creatie van Piet Prins, die de hond allerlei spannende avonturen liet beleven aan de kant van het Nederlandse verzet tijdens de oor logsjaren. De film Snuf de Hond in Oorlogstijd is gemaakt door Steven de Jong, die eerder ook de beide Kameleonfilms maakte en de Scheepsjongens van Bontekoe verfilmde. De boekpresentatie wordt een bijzonder gebeuren want op hetzelfde moment wordt in het museum namelijk ook de tentoon stelling Braaf! Honden in oorlogs tijd geopend. Volgens Erik van den Dungen, directeur van het Liberty Park, was er geen beter moment om de tentoonstelling Braai! te maken. "Wij hoorden vorig jaar dat Steven de Jong opnames aan het maken was voor zijn nieuwe film. Samen met kunstenares Esther Reijs zijn we toen aan de slag gegaan om te kijken hoe we zo goed mogelijk daarop zouden kunnen aansluiten." De tentoonstelling geeft een beeld van de functies die honden vervullen in tijden van oorlog. Zo zijn er verhalen bekend van honden die al aan de zijde van de oude Grieken en Romeinen mee vochten. Maar ook vandaag de dag nog worden honden ingezet bij militaire taken, zoals bijvoorbeeld bij de bewaking van Nederlandse helikopters in Uruzgan. De ten toonstelling is ingericht in de bin nentuin van het museum. Mede daardoor is de tentoonstelling niet alleen leuk voor bezoekers, maar ook voor hun honden, die ook mee naar binnen mogen in dit museum. Braaf! is te zien tot en met 31 augustus. Sinds kort worden patiën ten op de intensive care van VieCuri op een andere wijze beademd. VieCuri is daarmee het eerste Nederlandse alge meen opleidingsziekenhuis dat start met de zogenaamde Neurally Adjusted Ventilatory Assist (NAVA). Dit is een vorm van beademing waarbij de patiënt zelf de beademingsma chine aanzet tot het geven van een ademteug en waarbij de machine volledig synchroon loopt met wat de patiënt wil. Een revolutie op het gebied van beademing. Voor het herstel van een patiënt is het belangrijk dat hij zo snel mogelijk start met zelfstandig ademhalen. Zo bouwt de patiënt spierkracht op zodat hij sneller Sinds februari zijn er op de intensive care van VieCuri vier patiënten beademd met de NAVA-technologie. herstelt. Met Neurally Adjusted Ventilatory Assist (NAVA) geeft de patiënt precies aan hoeveel lucht hij nodig heeft voor iedere adem teug. In het Nederlands wordt het daarom ook wel proportio nele ondersteunende beademing genoemd. Sinds februari zijn er op de intensive care van VieCuri vier patiënten beademd met de NAVA- technologie. NAVA biedt vele voor delen voor ernstig zieke patiënten en COPD-patiënten of longpatiën ten, omdat de patiënt de machine zelf bedient. De patiënt bepaalt zelf wanneer de inademing begint, wanneer die weer eindigt en hoe veel lucht hij wil inademen. Ook voelt het ademhalen natuurlij ker aan omdat de proportionele ondersteuning van iedere adem haling met een minimum aan tijdsvertraging gebeurt. Vooralsnog worden vooral long patiënten met NAVA beademd. De komende tijd wordt in overleg met de firma Maquet, die de NAVA- technologie op de markt brengt, bekeken welke patiëntengroepen nog meer goed met NAVA onder steund kunnen worden. Via een speciaal voor deze tech nologie ontwikkelde maagsonde met een aantal haarfijne senso ren, wordt heel nauwkeurig de elektrische activiteit van het mid denrif gemeten. De apparatuur registreert vervolgens precies het moment wanneer de patiënt wil in- of uitademen, zodat de beademingsmachine in werking kan worden gezet. Daarbij is het belangrijk dat de sensoren in de maagsonde achter het middenrif worden geplaatst om de elektri sche activiteit van het middenrif optimaal te kunnen registreren. Daarnaast is het belangrijk dat het apparaat de elektrische activatie van de hartspier en andere spie ren eruit filtert. Omdat de ademhalingsprikkel via zenuwbanen het middenrif bereikt zal het beademingstoe stel elke ademhaling letterlijk doen wat de patiënt wil. Zo is het mogelijk dat de patiënt kan zuch ten, heel willekeurig kan ademen, van frequentie kan wisselen of stoppen met ademhalen. Zodra de patiënt bijvoorbeeld langdu rig stopt met ademen, neemt het apparaat de ademhaling vei ligheidshalve volledig over om onmiddellijk terug te switchen zodra de patiënt opnieuw zelf ademt. De beademingsapparatuur die veel ziekenhuizen gebruiken, is lang niet altijd optimaal. Met deze technologie is het onvermij delijk dat er vertraging is tussen het moment van de ademprikkel in het ademhalingscentrum in de hersenen en het invallen van de machine. Ook kan het moment van in- of uitademing worden gemist, zodat de machine niet reageert op de inspanning van de patiënt. Om de gestreste, onrus tige en soms verwarde patiënt dan te kalmeren, moet medicatie wor den toegediend. Dit vertraagt het herstel van de patiënt. Het Prins Bernhard Cultuur fonds steunt de amateurliteratuur in Brabant en Limburg. Dankzij subsidie van dit fonds kreeg elke bibliotheek in beide provincies een bloemlezing gedichten en verhalen van Zuid-Nederlandse schrijvers. Het betreft de bundel Raadselige Roos 15 jaar, een uit gave van het Literair Café Venray- regio, Peelstad op de grens van Limburg en Brabant. De Venrayse organisatie houdt al vijftien jaar onder de titel de Raad selige Roos een schrijfwedstrijd voor amateurs uit Zuid-Neder land. De vijftiende wedstrijd heeft met steun van het Letterkundig Centrum/provincie Limburg de 152 pagina's tellende bundel (44 gedichten en 22 verhalen) opge leverd. Om het werk van amateur- schrijvers uit Brabant en Limburg meer bekendheid te geven en het schrijven van gedichten en verha len te promoten, biedt het Literair Café Venray-regio elke bibliotheek in deze provincies gratis een exemplaar van de bundel aan. De Venrayse organisatie is daartoe in staat gesteld door het Prins Bernhard Cultuurfonds. Het fonds Noord-Brabant en het fonds Lim burg hebben samen 300 bundels bekostigd. Het Prins Bernhard Cul tuurfonds onderstreept daarmee het belang van de amateurlitera tuur. De Venrayse schrijfwedstrij den leverden in vijftien jaar meer dan 1500 gedichten en verhalen van ruim 800 auteurs op. De jubi leumbundel bevat bekroonde gedichten en verhalen. Op www. literair-cafe-venray.nl staat infor matie over de 'Raadselige Roos'. De inzendtermijn voor de zestien de Roos sluit op 1 oktober 2008. In het kader van de Forward Air Control (FAC) oefening, Basic Windmill, vinden vliegactiviteiten plaats met militaire jachtvliegtuigen boven Luchtmachtbasis De Peel en de aanvliegroutes daar naar toe. Deze oefening vindt plaats in het kader van de opleiding van de zoge noemde Forward Air Controllers. Hierbij gaat het om militairen van diverse krijgsmachtdelen die vanaf de grond per radio aanwijzingen geven aan vliegers van jachtvliegtuigen over de exacte locatie van de aan te vallen gronddoelen. De deelnemende vliegtuigen zullen boven en rondom de Luchtmachtbasis De Peel op lage hoogte vliegen en wel op de volgende tijden: dinsdag 15 t/m donderdag 17 april van 09.00 tot 16.30 uur en vrijdag 18 april van 09-00 tot 13.00 uur. Er wordt niet gevlogen beneden de toegestane hoogte. De vliegtuigen starten en landen niet van de Luchtmachtbasis De Peel. Dit laat onverlet dat buiten deze vooraf aangekondigde oefeningen op De Peel dagelijkse vliegoperaties van de Koninklijke Luchtmacht en haar NAVO-partners blijven plaatsvinden. "Venray moet in beeld brengen wat zijn economische kracht is". Dat was een van de belangrijkste conclusies die dinsdagmiddag in de Witte Hoeve in Venray werden getrokken tijdens de conferentie over de economische toekomst van Venray. Zo n zestig vertegen woordigers uit het bedrijfsleven, onderwijs en overheid discussi eerden en brainstormden samen over de kansen die de Venrayse economie in de toekomst heeft. Na een inventarisatie hoe het Venrayse bedrijfsleven is samenge steld, werd in diverse workshops gepraat over onder meer demo grafische ontwikkelingen, inno vatie en regionale positionering. Duidelijk werd dat bij veel men sen onbekend is wat de Venrayse bedrijven precies doen. "Logistiek is niet alleen dozenschuiven", stel de Paul v/d Broek van ND Logis tics. "Veel mensen weten niet dat er meer gebeurt achter de muren van logistieke bedrijven. Innovatie speelt daarbij een heel belang rijke rol." Hij nodigde daarom de politiek uit om eens een kijkje te komen nemen achter de scher men van zijn bedrijf. En daar draaide het vooral om. "Breng in beeld wat bedrijven doen. Maak een economische kaart van Venray en kijk waar de kracht zit", concludeerde Henk Loonen van de gemeente Venray na afloop. "Aan de hand van die kaart zullen we keuzes voor de toekomst moeten gaan maken. Keuzes op het gebied van onder wijs, woonomgeving, vergrijzing en het aantrekken van bedrijven. Keuzes om de sterke kanten te versterken." Daarbij zal commu nicatie ook een heel belangrijke rol gaan spelen. "We moeten laten zien wat we kunnen", was een veelgehoorde opmerking. Volgens wethouder Emonts kan de gemeente wel wat met het groot aantal suggesties dat door de aanwezigen werd aangedragen. Nog voor de zomer wil het college met een nota komen die, mede op basis van de bijeenkomst van dins dag, de economische lijnen voor de toekomst moet neerzetten. De gemeente Venray stelt 50.000 euro beschikbaar om in de zomer van 2008 een aantal activiteiten in Brukske mogelijk te maken. Dat heeft het college van B en W deze week besloten. Dit vooruitlopend op de uitwerking van het Masterplan Brukske dat halverwege 2008 gereed is. College en raad wilden nog voor de zomer van 2008 een aan tal zichtbare activiteiten in de wijk Brukske om de leefbaarheid in de wijk te versterken. Deze activiteiten zijn opgenomen in het zomerprogramma 2008 dat nu met het toekennen van het bedrag kan worden uitgevoerd. Zo komt er bijvoorbeeld een informatie punt voor de wijk op Kiosk 122. Daarnaast start men onder andere een project om pesten tegen te gaan en worden onplezierige en onveilige plekken aangepakt. Om de band tussen de jongeren te verbeteren worden er danswork- shops georganiseerd en een pan- nakooi (voetbalkooi) beschikbaar gesteld. Er wordt ook gewerkt aan het opknappen van de openbare ruimte. Als vervolg op de geslaag de bewonersdag in de Cello- en Fagotstraat op 9 maart, legt de gemeente een speeltuintje aan op de groenstrook achter de wonin gen. Deze vervangt de huidige speeltuin die wordt ingericht als grasveld met enkele bomen. Naast het zomerprogramma organiseert de gemeente een zogenaamd 'kin derhuwelijk' tussen groepen die van de voormalige Flierefluit en de Foekepot afkomstig zijn. Vrouw mishandeld Een 28-jarige man uit Venray is zaterdagmorgen op de Hoender straat aangehouden op verden king van mishandeling. De politie kreeg rond 3-20 uur een melding dat er een 30-jarige vrouw uit Venray in een horecagelegen heid aan de Hoenderstraat in haar gezicht geslagen was met een glas. De vrouw had een snee op haar voorhoofd en werd door de politie voor behandeling naar een arts gebracht. De aanleiding was een woordenwisseling tussen de twee. De man kon iets verderop in de Hoenderstraat worden aan gehouden. Hij werd geboeid over gebracht naar het politiebureau waar hij voor nader verhoor werd ingesloten. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Gewonden Een 23-jarige man uit Box meer en een 20-jarige man uit Sint Anthonis zijn maandagavond omstreeks 22.20 uur lichtgewond geraakt bij een verkeersongeval op de Overloonseweg in Venray. Het ongeval is vermoedelijk ont staan toen de 23-jarige bestuurder met de wielen van zijn auto in de berm terecht kwam en hierdoor de macht over het stuur kwijtraak te. Hierdoor is de auto tegen twee bomen gebotst. De twee mannen zijn met arm en rugletsel overge bracht naar het ziekenhuis. Alle leerlingen van havo-4 van het Raayland College in Venray werken deze week aan het pro ject Cross Your Borders. Dit is een innovatief onder wijsproject over ontwikkelings vraagstukken. Het doel is om de leerlingen op een actieve en uit dagende wijze bewust te maken van ontwikkelingsproblemen in de wereld en hen inzicht te geven in de mogelijkheden om bij te dragen aan de aanpak van deze problemen. Na een introductie krijgen de leerlingen een ontwik kelingsland toegewezen: Guate mala, Filippijnen, Burkina Faso, Ethiopië, Peru, Angola of Kenia. In viertallen onderzoeken ze zelf standig de ontwikkelingsproble matiek van dat land. Verder zijn er een aantal workshops waarin de rijke cultuur van ontwikkelings landen wordt belicht. De laatste dag wordt aandacht besteed aan het systeem van microkrediet. Leerlingen proberen op een cre atieve manier zoveel m ongelijk geld te verdienen. De opbrengst van die dag wordt overgedragen aan Oxfam Novib. Het project wordt afgesloten met een feestelij ke prijsuitreiking. Het programma stimuleert de maatschappelijke bewustwording van de leerlingen. Leerlingen leren verbanden te leg gen tussen vakgebieden als eco nomie, aardrijkskunde, geschiede nis, biologie en maatschappijleer. Bovendien levert het een bijdrage aan het vaardighedenonderwijs dat op de havo is ondergebracht in het project Havisten Compe tent naar het HBO. Het project 'Centrum op de schop' ging op 29 februari van start met de werkzaamheden in het Schoutenstraatje. WD- raadslid Ingeborg de Barban- son ziet de bui al hangen als dit de voorbode is, van wat straks in het gehele winkel centrum te wachten staat. "Het is er een modderpoel. Het Schoutenstraatje is slecht toegan kelijk. Vooral voor kinderwagens, rolstoelen en rollators.We hebben er al enkele klachten over gehad", zei De Barbanson maandag in de commissie Stedelijk Beheer. "Als we straks de andere winkelstraten zoals de Grotestraat gaan aanpak ken, dan moet er toch een betere doorgang komen voor het publiek. Het is jammer dat er bij zo'n klein straatje al zoveel klachten zijn." Wethouder Van der Broeck (CDA) erkent de problemen. "We hebben ook dikke pech gehad met het weer. Er is heel veel regen gevallen", aldus de wethouder die toegeeft dat het soms 'een rom meltje' is in het Schoutenstraatje. "Dat komt ook door de winkeliers. Want ze zetten hun borden nu in het gangetje neer. En als er ook nog fietsen staan, dan is het niet gek dat de mensen klagen dat ze er slecht langs kunnen. Hier heb ben we allemaal van geleerd." Van der Broeck stelt dat het van beide kanten aanpassen en wennen is. "Iedereen moet straks inschikken. Want het hele winkel centrum op de schop nemen, dat gaat nu eenmaal niet zonder over last." De SP heeft zijn bedenkingen over de aanplant van klimplanten in het Schoutenstraatje. De straat is te smal voor bomen. Jolanda Dijkema wijst op de aanwezig heid van feestcafé De Koets. "Die klimplanten zijn toch vandalisme- gevoelig." Van der Broeck meent dat het meevalt. "Deze planten kunnen wel wat hebben. Er komt heldere verlichting, dit voorkomt ook wildplassen. In Helmond staan deze klimplanten ook in het centrum. Dan moet het in Venray toch ook kunnen." VieCuri blij met keurmerk kwaliteit VieCuri Medisch Centrum heeft het felbegeerde ziekenhuis- brede NIAZ accreditatiebewijs behaald. Deze accreditatie is een kwaliteitskeurmerk voor zieken huizen en wordt uitgereikt door het Nederlands Instituut voor Accreditatie van Ziekenhuizen aan instellingen die hebben aan getoond goede kwaliteit van zorg te leveren. De NIAZ-accreditatie is een middel om de zorg voor de patiënt te verbeteren, veiliger te maken en te borgen. Om voor de accreditatie in aanmerking te komen is in VieCuri eind vorig jaar tijdens een vijfdaags audit- bezoek uitgebreid getoetst. Er is gekeken of er ook gewerkt wordt volgens intern gemaakte afspra ken en of die afspraken ook bij dragen aan een goede organisatie van alle werkzaamheden. Uit de toekenning blijkt dat de auditoren van het NIAZ hebben gezien dat de processen in VieCuri eendui dig in kaart zijn gebracht. Ook is de samenhang in de processen helder aangegeven en komen de taken en verantwoordelijkheden van alle medewerkers en speci alisten duidelijk naar voren. Dit maakt de kans op fouten kleiner en de zorg voor de patiënt veiliger en beter. Het accreditatiebewijs geeft aan dat de auditoren vol doende vertrouwen hebben in de kwaliteit en veiligheid in VieCuri, dat er sprake is van een aantoon bare verbetercultuur, en dat verbe teringen ook worden bestendigd (geborgd). Het accreditatiebewijs is voor vier jaar verleend. VieCuri ziet de NIAZ-accreditatie als een middel voor interne kwaliteitsver betering en is het voor patiënten een aanwijzing dat binnen Vie Curi aan kwaliteit gewerkt wordt. De politie heeft met de aanhou ding van een 19-jarige man uit Nij megen de gewapende overval op een woning aan het Duizendblad opgelost die 21 juli 2007 heeft plaatsgevonden. In de nacht van 20 juli op 21 juli omstreeks 05.30 uur werd de 65-jarige bewoon ster wakker van geluiden in haar woning. Zij zag vervolgens een man in haar slaapkamer staan, die haar bedreigde met een steek wapen. De vrouw zag kans haar woning te ontvluchten en alarm te slaan bij de buren. De dader ging er vandoor met sieraden en computerapparatuur. Deze inbraak/ overval werd behandeld in de opsporingsprogramma's Plaats Delict van LI en Opspo ring Verzocht van de AVRO. Naar aanleiding van de uitzending van Opsporing verzocht op 09 okto ber 2007, kwamen bij de politie negentien tips binnen, waarvan er twee zeer bruikbaar waren. Uitge breid sporenonderzoek in combi natie met de twee tips hebben er toe geleid dat de identiteit van de verdachte eind 2007 bij de politie bekend werd. Op 31 maart 2008 is de 19-jarige verdachte in Nijme gen op heterdaad aangehouden bij een woninginbraak. een abonnement waard Met de realisatie van speeltuin het 't Speelvlak op Vlakwater heeft Junior Kamer Venray de tweede prijs in de wacht gesleept tijdens de uitreiking van de JCI Nationale Project Awards. Een aantal jaren geleden won de Venrayse club van ondernemende jongeren al de eer ste prijs voor het opknappen van een weeshuis in Roemenië. Elk jaar reikt de Nederlandse tak van Junior Chamber Internatio nal awards uit voor de allerbeste projecten van het afgelopen jaar. Marleen Willemans en Job van Duijnhoven uit Venray zijn op woensdag 23 april te zien in het tv-spelprogramma Lingo. "We hebben de finale en de jackpot van 5200 euro gewonnen", verklapt Job van Duijnhoven alvast. "De uitzen ding begint om 19.00 uur bij de Tros op Nederland 2." Lingo, wie kent het woordspel niet? Het programma wordt al vanaf 1989 uitgezonden, en is daarmee het langst lopende dage lijkse spelletje op de Nederlandse televisie. In eerste instantie werd Lingo gespeeld met vijfletterwoorden, maar sinds oktober 2002 draait het om het raden van zesletter woorden. En daar zijn Marleen en Job goed in, zo blijkt. Zijn ze allebei soms echte Lingo-freaks? "Nee, dat valt wel mee", zegt Job lachend. "Marleen en ik zijn oud klasgenoten en we hebben ons eigenlijk voor de grap opgegeven voor Lingo. Maar tot onze grote verrassing mochten we naar de selectiedagen in Amsterdam. Daar moesten we een test maken en dat hebben we blijkbaar goed gedaan, want we kregen een uitnodiging om naar Hilversum te komen voor de uitzending. Ja, dat was toch wel spannend." Maar zowel Marleen als Job wist blijkbaar goed met de stress om te gaan, want het Venrayse duo was veel te sterk voor het andere duo en drong door tot de finale. "We hebben van tevoren samen geoefend op de computer en zijn woorden uit ons hoofd gaan leren. Dat was genoeg om 5200 euro te winnen. Toch een mooi bedrag voor twee studenten." De uitreiking van deze Nationale Awards vindt aan het begin van elk jaar plaats. Naast de project awards reikt JCI Nederland awards uit aan Kamers of personen die zich buitengewoon verdienstelijk hebben gemaakt. In de categorie Project won Junior Kamer Venray met het neerzetten van de speel tuin een verdienstelijke tweede prijs. De speeltuin is sinds de ope ning afgelopen september druk bezocht en trekt bezoekers van jong tot oud. In Venray en omge ving is de speeltuin inmiddels bij velen bekend als speelweide, rustplek of locatie voor een pick nick. Met de realisatie ervan was meer dan 100.000 euro gemoeid. Dit geld bracht Junior Kamer Ven ray bij elkaar door het werven van fondsen en het organiseren van projecten, zoals het jaarlijkse golftoernooi en de bekende Tour of Taste. De ruim drie jaar van voorbereiding wierp ook nu zijn vruchten af en gooide hoge pun ten bij de jury. FAUNALAND VAN GROOTEL Bel (0478) 52 62 62 proteion Donderdag 17 april 2008 - Pagina 7 DIERENSPECIAALZAAK VENRAY-HORST huishoudelijke en persoonlijke verzorging verpleging gespec. thuisbegeleiding zorgboerderijen dagvoorzieningen zorg tv consultatie voor senioren zorgalarmering II- 1 I ll|U VUUI IIICII3CII www.thuiszorgnoordlimburg.nl J tijd voor wensen

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7