Demonstraties met maliënkolders en wapens Eeuwfeest schuttersbond Jubileumweekend Ons Genoegen Kijkraam voor kunst Erard Ensemble in Theehuis Ierse folk in Jera'70 Jeugdkoor zoekt zangtalent Jubileum The Excessum Hakkespits viert jubileum PEEL EN MAAS Donderdag 17 april 2008 - Pagina 21 Op zondag 20 april vindt in Museum 't Freulekeshuus in Venray een demonstra tie plaats van de levende geschiedenis groep: Het Gel- res Overkwartier. Zij zullen het werken met historische maliënkolders, wapens en kruiden demonstreren. Deze demonstratie vindt plaats tus sen 14.30 en 16.30 uur in het museum en bij mooi weer in de binnentuin. Het Gelres Overkwartier is een onderdeel van de Stichting History Group, met als doelstelling: het behoud en instandhouden van cul tuurhistorisch erfgoed in Neder land. De oprichters van de groep hebben hun domicilie in Horst, vandaar deze naam. Het Gelres Overkwartier was een van de vier kwartieren van het Hertogdom Gelderen in de 15de eeuw. Het Gelres Overkwartier is een 15de eeuwse re-enactment groep (re- enactment is naspelen) en draagt een militair karakter. De medewer kers van het Gelres Overkwartier hebben allemaal dezelfde doelstel ling. Er wordt speurwerk gedaan in archieven, musea en boeken, zodat alles wat met ziet, draagt en doet, zo authentiek mogelijk is. Het Gelres Overkwartier houdt interne historische bijeenkomsten met uitwisselingen van archeo logische ervaringen. Zij geven demonstraties met 15de eeuwse vuurwapens bij scholen en musea. De groep wordt ook veel gevraagd voor optredens bij historische gebeurtenissen in Nederland, Bel gië, Duitsland, Frankrijk en Enge land. De groep is aangesloten bij het Landelijk Platform Levende Geschiedenis en houdt zich aan de voorgeschreven veiligheidsre glementen. Het kampement van het Gelres Overkwartier is laat 15de eeuws ingericht met een sol- denierverblijf bestaande uit twee tenten met luifel en een 15de eeuwse smederij, waar zo authen tiek mogelijk geleefd wordt. Er worden kanonnen en strijdwagens gepoetst. De smid smeedt een waard, een maliënvlechter vlecht maliën, kle ding wordt hersteld en er wordt op open vuur gekookt. Ook wordt er geoefend met het afvuren van haak, - knijpbussen, het laden en afvuren van kanonnen. In het sol denierskamp ziet men de vuur wapens van begin 15de eeuw tot en met eind 15de eeuw. Deze demonstratie is de tweede in een serie van acht, die het museum organiseert bij de tentoonstelling OERSURVIVAL, die te zien is van 4 april tot en met 21 september 2008. Archeologische vondsten uit Venray en omgeving leren ons van alles over het leven en het overleven in de prehistorie. Soms lijkt dat leven verrassend anders en soms ook heel herkenbaar voor ons. Kijk ernaar en verwonder u. Oersurvival gaat over het zorgen voor voedsel, voor een dak boven je hoofd en voor een lekker warm pak om aan te trekken. Kunt u overleven zonder supermarkt? En zonder centrale verwarming en elektrische apparaten? Bent u wel of niet goed in prehistorische technieken? Probeer het uit! Het museum is geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepsbezoek of klassenbezoek is mogelijk op afspraak. Op zondag 20 april om 15-30 uur begint het laatste concert van de veertiende serie van klas sieke concerten in Venray in het Theehuis van het Odapark. Het wordt verzorgd door de leden van het Erard Kwartet dat bestaat uit musici afkomstig uit het Concert gebouworkest, het Radio Filhar monisch Orkest en pianist Edward Janning. In dit concert staat een vleu gel centraal die geen 'gewone' Steinway of Bösendorfer is maar een historische Erard vleugel met een veel lichtere en meer transpa rante klank Daarmee is het beste samenspel te realiseren met de strijkers die instrumenten bespe len die niet zoals tegenwoordig vaak voorkomt bespannen zijn met metalen maar met veel zach tere darmsnaren. En dat was in de 19e eeuw gebruikelijk. Compo nisten schreven hun werken voor hun bekend instrumentarium; vandaar dat veel moderne musici graag teruggrijpen op tradities zowel wat betreft hun instru menten als hun speeltechniek. Op het programma staat het Trio Elégiaque van Rachmaninov, heel Russisch melancholiek van sfeer met een dramatische climax. Het pianokwartet van Fauré is een wonderlijk mengsel van lichtheid en monumentaliteit. Het concert eindigt met het feestelijke piano kwartet in Es van Dvorak waarin de componist, geheel in de sfeer van de groeiende nationalistische gevoelens in Europa, Slavische motieven invoert in het kamer muziekrepertoire. Het wordt beschouwd als een van de mooi ste pianokwartetten in de litera tuur. Voor dit concert zijn kaarten a 17 euro (incl. pauzeconsump tie) verkrijgbaar bij Concertorga nisatie Fred H. Renirie op 0478 582472, per e-mail fredh.renirie.@ home.nl of aan de ingang van het Theehuis vlak voor aanvang van het concert. Voor informatie over de concerten van de serie 2008- 2009 kan men op hetzelfde adres terecht. Ben je tussen de 12 en 25 jaar en heb jij zangtalent? Kom dan op zondag 20 en/of 27 april luisteren bij jeugdkoor Tomorrow People. Het koor repeteert elke zondag avond van 19:00 uur tot 21:00 uur in de kelder van de Grote kerk. Het koor staat sinds november 2007 onder leiding van Kenny Jan sen (26 jaar). Het repertoire is zeer gevarieerd en wordt nog steeds uitgebreid met nieuwe bekende nummers. Het repertoire is een mix van top-40, soft-pop en close harmony. De afgelopen maanden zijn de liedjes love you more van Racoon, Happy ending van Mika en Hail holy queen uit de film sis ter act toegevoegd aan het reper toire. Bij het zingen is techniek ook erg belangrijk. Daarom word er ook gewerkt aan stemvorming, ademhalingstechniek en houding. We treden met regelmaat op bij festivals in de regio en verzorgen de jeugdvieringen in de grote kerk. Naast het zingen worden er ook met regelmaat activiteiten georga niseerd zoals een kampweekend, een barbeque in de zomer en een surpriseavond rondom de feest dagen. Al met al veel zangplezier, variatie en gezelligheid. Kom dus op 20 en/of 27 april om 19:00 uur naar de kelder van de Grote Kerk. Nieuwe leden zijn altijd wel kom maar ook jongeren die een instrument bespelen kunnen zich aanmelden. Voor meer informatie kun je bellen naar: Carla Swinkels telefoon 0478-584501 of stuur een mail naar carlaswinkels@home.nl zal op deze dag de laatste trek king plaatsvinden van de jubile umloterij met de trekking van de hoofdprijs: de auto. Deze grote jubileumloterij heeft er voor een groot gedeelte toe bijgedragen dat de vereniging nieuwe uniformen kan aanschaffen. In de middag zal een feestband voor een gezellige afsluiting zorgen van het jubile- umweekeinde. Speciaal voor dit weekend wordt er een feestpaviljoen opge zet aan de Rosakker in Oirlo waar alle activiteiten zullen plaats vinden. Voor meer informatie over het programma zie website www.onsgenoegenoirlo.nl. Het eeuwfeest van de schut tersbond van Noord- en Mid den-Limburgse schutterijen broederschappen en gilden, de schuttersbond Juliana, vindt plaats van vrijdag 18 tot en met en zondag 20 april in Neer. De vrijdagavond zal in het teken staan van een piratenparty, maar begint met de rentree van de Teddy Boys. Optredens zijn er te verwachten van Stef Ekkel, Den- nie Christian, René Schuurmans, Jan Keizer, Koos Alberts en nie mand minder dan Nick en Simon. De presentatie van deze avond is in handen van Erik Huizebosch. Kaarten zijn nog beperkt verkrijg baar via de voorverkoopadressen of via www.piratenpartyneer.nl, dus haast is geboden. Vanaf zaterdag 19 april staat dit weekeinde in het teken van het eeuwfeest van de schuttersbond Juliana. Om 14.00 uur zal Mon seigneur De Jong een Eucharistie opgedragen in het feestpaviljoen. Deze viering zal muzikaal worden opgeluisterd door het gildenkoor van Sint Barbara uit Dinther. Vanaf 15-30 uur zal er door alle deelne mende koningen van de deelne mende verenigingen geschoten worden om de eretitel, jubileum koning van de schuttersbond Juli ana. Aangezien de koningen vol ledig in uniform zijn, kunnen de toeschouwers ook genieten van de pracht en praal van de konin gen en de diversiteit met eigen ogen aanschouwen. Tegen de klok van 17.00 uur zal er een Limburg se koffietafel worden geserveerd (op reservering) en hieraan zullen ook de schutters volledig in uni form aan deelnemen. Deelname voor derden is hiervoor eveneens mogelijk, echter geldt hiervoor wel dat u zich dient aan te mel den bij bvanlierop@home.nl. De Vrijdag 18 april wordt in Vier lingsbeek officieel d'Etalage geopend. D'Etalage is letterlijk een kijkraam voor kunst. Tijdens de opening, en op 19 en 20 april kan men ook naar binnen om de kunst te bekijken. De komende periode is er naast de schilderijen en col lages van Kristianne Tummers ook keramiek te zien van Renske Tummers. Sinds enkele maanden heeft Kristianne Tummers de voormalige winkel van Van Haren in gebruik. Nu is het zover dat ze de ruimte officieel kan openen als d'Etalage - kijkraam voor kunst. Voor Kristianne Tummers bete kent deze plek in eerste instantie meer ruimte voor haar werk als beeldend kunstenaar. Maar door de vijf grote ramen is het een prachtige locatie om meer kunst te etaleren. Daarom krijgen ook anderen de gelegenheid tot 'expo seren'. Dus zal d'Etalage er regel matig anders uitzien. Renske Tum mers uit Nijmegen maakt hier als eerste gebruik van. Haar keramiek sluit goed aan bij de schilderijen van Kristianne. De vazen, schalen, kommen en objecten vertonen een vleugje humor. D' Etalage is geen galerie en heeft dan ook geen vaste openingstijden, maar zolang als het buiten licht is, kan men het werk in de etalages bekijken. Natuurlijk is het ook mogelijk om een afspraak te maken. Clemens Weijmans (Overloon) zal vrijdag 18 april om 15.00 uur de opening verrichten. D'Etalage, Spoorstraat 21 in Vierlingsbeek, is vrijdag 18 april open van 15.00 tot 17.00 uur en zaterdag 19 en zondag 20 april van 12.00 tot 17.00 uur. Ook na afspraak: telefoon 0478-631401. De 17e van maart is een datum die niet weg te denken is uit het leven van een echte Ier. Op deze bewuste dag wordt namelijk het jaarlijkse volksfeest St. Patricks Day gevierd door Ieren over de hele wereld. Van Boston tot Dublin stromen de straten vol met feestende groen/witten. Zaterdag 20 april, Een ruime maand na de laatste viering van St. Patricks Day, wordt dit feestje nog eens dun netjes over gedaan in OJC Jera'70 in Ysselsteyn. Murphy's, het bier waar Ierland bekend om staat, zal deze avond rijkelijk vloeien, en een optreden van The Boys from the county Hell staat garant voor een prachtig feestje in Ierse stijl. Op 17 maart 2004 gaven The Boys hun eerste optreden weg in Café Steppin 'in. Na dit, als grap begonnen, optreden besloot men om serieus werk te maken van hun nieuwe band. Dit resulteerde al snel in veel optredens en nog veel meer feest. De band had de eer om respectabele festivals als Prilpop en Weistock af te sluiten en zelfs op te treden met Jamie Clark, de living legend van The Pogues. Het was deze legendari sche band waaraan De Horsterse/ Eindhovense formatie hun naam ontlenen. Boys from the county Hell is namelijk een vast nummer in het repertoire van The Pogues. Met folk gebaseerd op de muziek van Dropkick Murphys, Flogging Molly, The Dubliners,The Level lers en uiteraard The Pogues, staat vooraf al vast dat dit wederom een avond wordt die je absoluut niet mag missen. Vanaf 20.00 uur gaan de deuren van OJC Jera'70 open. De entree bedraagt vijf euro. Muziekvereniging Ons Genoe gen uit Oirlo viert dit jaar haar 100-jarig bestaan. Het jubileum jaar werd op nieuwjaar geopend met een spetterend vuurwerk en in maart werd een groots galacon cert verzorgd in de schouwburg van Venray. Twee avonden zat de schouwburg van Venray toen vol en het publiek had veel waarde ring voor het programma. Het concert wist het publiek van het begin tot het einde te boeien met een professionele presentatie. Na afloop van beide concertavonden werd er dan ook veel nagepraat en was het een reünie voor vele muziekliefhebbers, Oirlonaren en oud-Oirlonaren. Diegenen die het galaconcert gemist hebben, heb ben nu de kans om het gedeeltelijk goed te maken want het jubileum comité van Ons Genoegen heeft wederom een groots programma opgezet voor het jubileumweek- einde dat van 29 mei tot en met 1 juni 2008 zal plaatsvinden Er is een programma opgesteld voor jong en oud. Het begint op don derdag 29 mei met een speci ale middag voor de senioren uit Oirlo en uit de omliggende regio. Die middag zijn er onder andere optredens van het duo Grad en Petran, Mien Kessels, De Balkers en het seniorenorkest Venray en omstreken. De kaarten voor deze middag zijn al bijna uitverkocht. Op vrijdagavond 30 mei komt als topact van het jubileumweek- einde de bekende Nederlandse band Krezip optreden. Deze band heeft de afgelopen jaren flink aan de weg getimmerd. Ze stonden reeds op Pinkpop en speelden eind vorig jaar in een uitverkocht Heineken Music Hall te Amster dam. Het afgelopen jaar stonden ze hoog in de hitlijst met All my Life en hun nieuwste hit Every body's gotta learn sometime doet het ook weer goed bij een breed publiek. In het voorprogramma van Krezip zullen optreden De Gebroeders Ko die er garant voor staan dat er een goede stemming ontstaat. De gehele avond wordt verder verzorgd door de bekende DJ Mighty Mike die op passende wijze de avond zal vullen. Op zaterdagmiddag 31 mei is er een open podium voor de Oirlose jeugd om hun talenten te tonen en op zaterdagavond is er Oirlive. Dat wordt de 'Oelderse avond' met optredens van een dertigtal ver rassende Oirlose artiesten; Oirlo naren of oud-Oirlonaren die onder begeleiding van een professioneel orkest ongekende muzikale talen ten zullen laten horen en zien. Het belooft een avond te worden die het galaconcert nog zal overtref fen. Op deze avond worden spe ciaal ook alle oud-Oirlonaren uit genodigd om er een grote reünie van te maken. Op zondag 1 juni wordt het weekend afgesloten met een offi ciële receptie. Dan zal de vereni ging ook haar nieuwe uniformen presenteren. Muziekvereniging Ons Genoegen zal dan ook een kort concert verzorgen. Verder len voor slechts 10 euro (exclusief verzendkosten) via Bvanlierop@ home.nl of ook kopen tijdens het eeuwfeest. Tussen 19-00 uur en 20.30 uur bestaat de mogelijkheid het bondsbestuur en de ereleden te feliciteren met hun honderd jarig bestaan. Ondertussen zal Judith Deckers uit Melderslo de receptie muzikaal opluisteren. Vanaf 21.00 uur zal het feestpavil joen het decor zijn van een Lim burgse artiestenavond met optre dens van Damazoeë, deToddezek, de Kammeröadjes en als afsluiter Big Benny. De entree voor deze avond is gratis. Zondag zullen 75 verenigin gen uit Limburg, Noord-Brabant, Gelderland en Duitsland in Neer present zijn tijdens dit verbroede ringsfeest. De dag begint om 12.00 uur met de officiële vlaggenpara- de, waarbij de hoogwaardigheids bekleders enkele schutterijen zullen inspecteren. Vanaf 12.30 uur zal de optocht trekken vanaf het evenemententerrein door het centrum van Neer op. Vanaf 14.00 uur zullen op de feestweide ook de schietwedstrijden beginnen en dit zowel voor het Limburgs alsmede het Brabants- en Gelders schieten. Ook zullen de vendeliers bezig zijn in de groepswedstrijden alsmede het individueel vendelen en ditzelfde geldt voor de muzi kanten. Zeker een reden om naar Neer te komen is het feit dat in de manegebak van de plaatselijke ponyclub de standaardrijders zul len verschijnen, die daar een par cours dienen af te leggen. Ook aan de inwendige mens en aan de jeugd wordt gedacht. Zo kunnen de kinderen spelen op de diverse springkussens, terwijl u onder het genot van een drankje en een hapje geniet van de muziek van de Breethaler uit Maasbree. Meer informatie kunt u lezen op www.100jaarjuliana.nl Zaterdag 19 april viert de forma tie The Excessum haar 5-jarig jubi leum in café 't Podium in Venray. De band viert dit natuurlijk niet alleen. Samen met These Seats are Taken, Damn Noisy kids en El Ban- dito belooft dit een spetterende avond te worden. El Bandito is een rockband uit Venray die onder tussen al regelmatig in de regio hebben opgetreden. Ze geven een energieke live show. Damn Noisy Kids uit Nijmegen speelt als tweede, zij brengen punkrock ten gehore in de stijl van Lagwa- gon, Pennywise en Strung Out. The Excessum is in 2003 begon nen met eigen nummers. Willem, Jeroen, Andy en Aike hebben ondertussen al in heel veel zalen in Nederland gespeeld, onder andere met Dreadlock Pussy, Van Katoen en de Amerikaanse band Much The Same. De muziek is een combinatie van punk en hardrock. The Excessum heeft intussen veel nieuwe nummers geschreven en is klaar om het podium te laten knallen. These Seats Are Taken is geen onbekende naam in de lokale muziekscene en treedt regionaal en landelijk zeer regelmatig op. Ze zijn zelfs op 3FM geweest en staan ook op de grotere festivals. Het Podium in Venray is geopend vanaf 20.00 uur en de entree is drie euro. Op zondag 20 april vindt in Schouwburg Venray een zondag ochtendprogramma plaats. Het publiek kan genieten van folklo ristische dansen en een optreden van een blokfluitmuziekensem- ble. Folkloristische dansgroep de Hakkespits viert in 2008 haar 25- jarig jubileum. Dit jubileum viert de dansgroep in de schouwburg met een speciaal programma. De toegang is gratis. Het programma begint om 11.00 uur en duurt tot 13-30 uur. Er zijn onder meer optredens van blokfluitensem ble En Bloc onder leiding van Ans Thijssen uit Venray en de fol kloristische dansgroep Midden Twenthe uit Delden.Tevens wordt het jubileumboek van de Hakke spits, Trouw aan dans en dracht, gepresenteerd. kosten voor deelname bedragen 5 euro per persoon. Na een periode van drie jaar lang werken aan een jubileumboek is het tegen de klok van 18.45 uur zover. Gé Arts (Sint Martinus Tege- len) en Bernie van Lierop ('t Zan- dakker Gilde Sint Jan Venray) heb ben de opdracht gekregen om een jubileumboek samen te stellen over de schuttersbond Juliana en daarvoor is gekozen voor een foto tekstjubileumboek met veel foto's, waarop de schutters zich zeker zullen herkennen. De samenstel lers hebben het voorrecht om het eerste exemplaar te mogen over handigen aan de Gedeputeerde van de provincie Limburg, Herman Vrehen. Na deze officiële over handiging zal het jubileumboek in de vrije verkoop gaan. Dankzij de geweldige belangstelling op dit jubileumboek is de opgave al verhoogd, echter geldt hiervoor op is op. U kunt het boek bestel- Kunst Cultuur ^AfAll CHl!,

Peel en Maas | 2008 | | pagina 21