Venraynaar geeft workshop op Nationale Schoolkrantdag Ook in Venray wordt het spannend STUDIO - LAATSE KANS - NU OP ART - POSTERS O KORTING Goed begin voor jonge ouders Koester uw Monument Vierde deel Venrays Verleden boutf^A groep Verkoopplannen?? Bel voor een gratis waardebepaling! Doutpn/i groep 'P6oto> attct /4*t De hoofdredacteur van het Venrayse jongerenmagazine - dat momenteel zonder naam zit - heeft onlangs een work shop hoofdredactie gegeven tijdens de Nationale School krantdag. Jimmy van Rijt, die vorig jaar ook hoofdredacteur was van de schoolkrant van het Raayland Col lege, werd door de Hogeschool en Universiteit van Amsterdam gevraagd om twee workshopron den van anderhalf uur te verzor gen. 'De schoolkrantdag is een landelijk evenement voor school krantredacties. Redactieleden kunnen op deze dag verschil lende workshops volgen om hun kwaliteit te verbeteren. Er wer den workshops aangeboden in verschillende categorieën, zoals eindredactie, poëzie, fotografie, en column schrijven.' De afgelopen twee jaar ging van Rijt als redactielid van de school krant naar de schoolkrantdag om workshops te volgen. Vorig jaar zou eigenlijk zijn laatste bezoek zijn aan de schoolkrantdag, maar toen opperde hij de suggestie om dit jaar 'hoofdredactie' als onderwerp aan te bieden. De organisatie van de schoolkrantdag was enthousiast en had meteen gevraagd of Van Rijt de workshops wilde verzorgen voor de twaalfde editie van het evenement.'En of ik dat wilde doen. Het was erg leuk en leerzaam Een hele ervaring, vol gend jaar weer!' sluit Van Rijt af. Enkele redactieleden van de schoolkrant van het Raayland Col lege, de Metropeel, volgden ook de workshops. Ook deden zij mee met de schoolkrantawards.Dit zijn prijzen die schoolkranten toege kend kunnen krijgen, bijvoorbeeld voor de mooiste omslag of de beste inhoud. Helaas is de Metro- peel niet in de prijzen gevallen. Maandag 21 april derde editie Venrays Voorjaarsdictee Maandag 21 april is een belang rijke dag voor Venray. De beslis sing valt over de toekomst van de gemeente Meerlo-Wanssum.Wordt het fusie met Venray, met Horst aan de Maas of toch splitsen? Spannend en de afloop is onzeker. Spannend is het maandag ook bij het Venrays Voorjaarsdictee. Met dit verschil dat de afloop daar vaststaat: deelnemers hebben met zekerheid een gezellige avond. En: wie schrijft die blijft. De gemeenteraad van Meerlo- Wanssum heeft het deze dagen niet gemakkelijk. Wat ze ook besluiten, er zullen mensen onte vreden zijn. Gemakkelijk zullen de deelnemers aan het Venrays Voorjaarsdictee het evenmin krij gen. Of ze na afloop tevreden kun nen zijn over hun kennis van het Nederlands, is onzeker. Volgens insiders is het derde dictee min der moeilijk dan de voorgaande twee edities. Het telt ook minder woorden. Zeker is wel dat de organisatie er alles aan heeft gedaan om de avond te laten slagen. De tafel tjes staan klaar in foyer van de schouwburg, op de beste drie deelnemers liggen mooie prijzen te wachten. De correctoren zijn geïnstrueerd, het reglement is verbeterd. Leden van schutterij 't Zandakker/Gilde Sint-Jan zijn weer van de partij om erop toe te zien dat niemand spiekt. Met de belangrijke raadsvergadering in Meerlo-Wanssum op dezelfde avond ontbreken burgemeester Jos Waals en wethouder Mathieu Emonts dit jaar helaas bij het dic tee en kan Emonts zijn prestatie van vorig jaar niet verbeteren. De PvdA-wethouder eindigde in 2007 als beste Venraynaar op een vierde plaats. Wie zal de fakkel van hem overnemen? Maandagavond zul len we het weten. Het Venrays Voorjaarsdictee begint om 19-30 uur, vanaf 19.00 uur worden de deelnemers ontvangen met een kop koffie. Omstreeks 22.00 uur is de winnaar in Venray bekend. Inschrijven is nog mogelijk, via de website www.venraysvoor- jaarsdictee.nl of telefonisch: 0478- 550044. Schoolstraat 24, Venray Tel. 0478-512567 Home-Start in Venray Aan de Langstraat 55 in Venray staat deze woning van architect P. van Bergen. Een woning met een risaliet (vooruitspringend deel) in de voorgevel geplaatst. Meestal is het een hoek risaliet. Daardoor krijgt de voorgevel in haar archi tectuur iets stoers. De indeling van de voorgevel wordt als het ware opgehangen aan het risa liet. Uiteraard heeft de uitbouw consequenties voor de indeling van de ruimtes van het interieur. Het trapgat met overloop wordt een helder open ruimte. In het risaliet bevindt zich een portiek met voordeur. Een betonnen plaat boven het portiek accentueert de gevelindeling en vormt vaak een luifel. Boven die plaat enkele kleine rechthoekige raampjes. In de top van het risaliet een ruim venster. Links van het risaliet een erker met daarboven een ven ster. Het schuin aflopende dak, vaak met een dakkapel, snijdt het risaliet aan de zijkant. Het risaliet heeft een plat dak. Bron: kunsthis toricus, dhr. H.Vriens. Home-Start is een program ma voor ouders met tenminste één kind van zes jaar of jonger. Het programma bestaat uit het aanbieden van (opvoedings)o ndersteuning, praktische hulp en vriendschap. Coördinator Jeannette Janssen vertelt over het hoe en waarom van Home- Start. "Home-Start is in 1973 in Enge land ontwikkeld, waarna het al snel overwaaide naar Nederland. Een receptioniste kreeg steeds patiënten aan de balie om een nieuwe afspraak te maken, als die net naar een hulpverlener waren geweest. Alleen bleef het daar niet bij. De mensen hadden behoefte om even stoom af te blazen en hun hart te luchten. Home-Start was geboren." Home-Start is intussen uitge groeid tot een internationaal overkoepelende organisatie met alleen in Nederland al 54 locaties. Daartoe hoort ook Venray, één van de eerste gemeenten waar het programma 15 jaar geleden van start ging. Venray was samen met twee gemeenten in Zuid-Limburg proefgemeente om te zien of het programma effect had en wat er nog moest worden verbeterd. De effectiviteit moest worden bewe zen, voordat het in heel Nederland kon worden ingevoerd. Er moest ook een garantie komen voor de gemeente dat het geld nuttig zou worden besteed. Uit onderzoek is gebleken dat door het Home-Start programma het welzijn van de moeders toeneemt en het opvoed- gedrag positief wordt beïnvloed. Inmiddels wordt Home-Start door Synthese aangeboden in de gemeenten Venray, Meerlo-Wans sum, Arcen-Velden, Horst aan de Maas en Sevenum." VRIJWILLIGERS Op dit moment heeft Home- Start locatie Venray 25 vrijwilli- gers.Allemaal mensen die zelf ook ervaring hebben met het opvoe den van kinderen. Verder hebben ze een band met ouders en/of kin deren. Een ander belangrijk punt is dat alle vrijwilligers een posi tieve levensinstelling en een groot hart hebben. Ze gaan er vanuit dat iedere ouder een goede ouder is. Daarbij beschikken alle vrijwil ligers natuurlijk over kennis van zaken met betrekking tot opvoe ding en ondersteuning. Deze ken nis wordt aangevuld en up-to-date gehouden door terugkom- en the mabijeenkomsten. Daarin worden eigen ervaringen uitgewisseld om een breder beeld te ontwikkelen. Verder krijgen de vrijwilligers het besef dat de oplossing die zij in gedachten hebben, niet vanzelf sprekend is. Er moet rekening worden gehouden met de normen en waarden van de ouders. Ook moet er een vriendschap worden opgebouwd, waarbij de vrijwil liger als steunpunt en luisterend oor functioneert. De vrijwilligers zijn één morgen of middag bij het gezin aanwezig. Dit is elke week. Je merkt dat de mensen en vooral ook de kinderen daar naar uitkij ken. De ouders bedenken vragen die ze kunnen stellen of vragen advies over bepaalde onderwer pen. En de kinderen zijn enthou siast, omdat er een bekende langskomt. Dat is ook de insteek van Home-Start: er moet een vei lig buurvrouw- of vriendingevoel worden gecreëerd. STEUN "De coördinator houdt het intakegesprek met de gezinnen. Daarna kiest zij de vrijwilliger die er het best bij past. Deze keuze kan worden gemaakt op het gebied van taal, hobby's en behoeften. Ook stel en bewaakt zij de grenzen van de vrijwilligers. Ze dienen namelijk niet als hulpverle ner. Ze moeten een vriendin wor den waarmee je kunt praten. Het moet ten eerste een veilig gevoel geven voor het gezin. Belangrijk is dat de vrijwilligers niet met pro blemen blijven zitten. Die worden met de coördinator besproken en dan wordt er gezamenlijk naar een oplossing gezocht. De vrij willigers geven zowel praktische als morele steun. Een voorbeeld hiervan is dat de meeste gezin nen waar de vrijwilligers komen minder mogelijkheden hebben. Bijvoorbeeld wat betreft vervoer en oppas. Met Home-start kan de moeder de kinderen wel een uur tje alleen bij de vrijwilliger laten als ze dringend ergens naar toe moet. Daarnaast is de vrijwilliger er voor een goed gesprek. Daarin wordt onder meer besproken wat het gezin nu eigenlijk moeilijk vindt. Het is van belang dat de vrij williger niet optreedt als hulpver lener en een oplossing aandraagt. Het gaat erom dat zij samen met de ouders zoekt naar oplossing en ook zelf een weg uitstippelen om daar te komen." Meer informatie: Synthese 0478- 517317 ofwww.home-start.nl In april/mei 2009 verschijnt al weer het vierde deel van Venrays Verleden, de uitgave van historische bijdragen met een link naar Venray, haar tien kerkdorpen en het Peel en Maasgebied. De serie bevat onderwerpen uit de Venrayse geschiedenis, de archeologie, de architectuur, de kerkelijke kunstschatten, de genealogie, de volkskunde, de museale rijkdom, het kloosterleven, de heemkunde, enz. In 2003 vond op initiatief van het (Lokaal) Historisch Platform Venray de eerste uitgave plaats. Was het aanvankelijk nog de bedoeling er een jaarboek van te maken, om verschillende rede nen werd al gauw gekozen voor een tweejaarlijkse uitgave. Een groot aantal auteurs heeft inmid dels al een bijdrage geleverd aan de historische uitgave en door die verscheidenheid aan scriben ten ontstond er een boekwerk met tal van interessante artikelen over zeer uiteenlopende onder werpen. Al deze historische ver halen worden beoordeeld op hun bruikbaarheid en waar nodig gecorrigeerd door een redactie commissie onder leiding van de Venrayse gemeentearchivaris, drs. Paul van Meegeren. De redactie commissie onderhoudt een nauw contact met de diverse auteurs en zorgt ook voor een auteursin structie. De vorige afleveringen van Venrays Verleden waren tel kens rijkelijk geïllustreerd met foto's en afbeeldingen en ook deel IV zal weer een lust voor het oog zijn. Een aantal artikelen voor de nieuwe uitgave is al aangeleverd, maar de redactiecommissie wil graag nog enige uitbreiding. Ze roept dan ook potentiële schrij vers op hun artikelen zo spoedig mogelijk aan te leveren, zodat het boek weer een mooie afspiegeling wordt van de cultuurhistorie in het Peel en Maasgebied. Voor informatie kan men terecht bij Maria van Dorst, tele foon 0478 - 583880 (bereikbaar, dinsdag, woensdag en donderdag) of Paul van Meegeren, archief, 0478 - 523512. Van Venrays Ver leden III zijn nog exemplaren te verkrijgen. Tips om orde te houden t HOLTERMANS^^t^ makelaardij Patersstraat 33 - 5801 AT Venray T 0478 - 51 18 00 E info@bouten-groep.nl 70°/. EL EN Honderdnegenentwintigste jaargang - week 16 - donderdag 17 april 2008 MAAS Gebruik alertheidsignalen (iemand even aankijken, naam noemen) Leg het probleem op de juiste plek neer Sensitieve responsiviteit -> Empathie Appelleer aan het verantwoordelijkheidsgevoel Gebruik kennis van observaties -> Communicatiestijlen 8i teamrollen

Peel en Maas | 2008 | | pagina 17