t i Vertrek Najja verrast politiek Wonen Venray: jaarlijks 500 mutaties Oplichting met nepsieraden m Autorijschool Ven-Rij SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS PvdA'er aan de slag als directeur van Wonen Horst Een van de eerste verpleeghuizen in Nederland Venray wil werk maken van Cradle-to-cradle Treinen Veolia beter op tijd Brutale beroving Jongen uit Overloon opgepakt Snelheidscontrole Dorpsradenoverleg Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg www.ven-rij.nl of tel.: 0478-584340 PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Donderdag 3 april 2008 - Pagina 3 Wethouder Najja stopt Wethouder Hassan Najja stopt per 1 mei 2008 als wet houder bij de gemeente Ven- ray. De PvdA'er wordt per die datum directeur van woning stichting Wonen Horst. De 39- jarige Najja is precies twee jaar parttime wethouder geweest. Hij combineerde deze functie met zijn baan als materials manager bij Xerox. Ook bij de Venrayse multinational neemt hij per 1 mei afscheid. Het kortstondige wethouder schap is voor de maatschappe lijk bevlogen Najja een opstap geweest voor zijn carrièreswitch. Hij werd pas in 2005 lid van de PvdA. Daarvoor was hij vooral actief in de Marokkaanse gemeen schap. Als nummer vier op de PvdA-lijst kwam hij bij de raads verkiezingen van 7 maart 2006 glansrijk (878 stemmen) in de gemeenteraad. Met slechts enkele maanden commissiewerk in zijn bagage werd hij medio april 2006 zonder noemenswaardige poli tieke ervaring gekozen tot wet houder. Door de grote verkiezings winst kon de PvdA anderhalve wethouder in het college claimen. Najja hield zijn baan bij Xerox, waar hij al veertien jaar werkt, voor halve dagen aan. Hij begon met de portefeuille bestuurlijke vernieuwing en leef baarheid. Daaronder vielen ook de dorps- en wijkraden. Later nam hij de renovatie van het gemeente huis over van zijn collega Teunis- sen. Een politiek gevoelig onder werp waaraan een prijskaartje van 30 miljoen euro hangt. Met het Mas terp la n Brukske - waarin 50 miljoen euro omgaat - heeft Najja twee grote miljoenen pro jecten onder zijn hoede die in de komende twee jaar tot uitvoering moeten komen. De verbouwing van het gemeentehuis heeft al in menige gemeente de wethouder de kop gekost. Want vrijwel altijd duurt het langer en vallen de kos ten veel hoger uit. Daarbij is het Venrayse gemeentehuis ook nog eens een monumentaal pand en een voormalig klooster. Dit maakt de renovatie extra gecompliceerd. Begin november 2007 kreeg Najja al de eerste waarschuwing toen hij een motie van afkeuring van Samenwerking, gesteund door de WD, aan zijn broek kreeg. Hij zou zich niet aan het inkoop- en aanbe stedingsbeleid hebben gehouden. Op het eind van de vorige raads periode kwam wethouder Hei dens in politieke problemen toen de verbouwing van de publiekshal veel duurder uitviel. Hij verzuimde daarover de gemeenteraad tijdig in te lichten. Er kwamen tijdens de verbouwing onvoorziene cala miteiten met de betonconstructie aan het licht. Het ging toen om een budget van 2 miljoen euro, nu gaat het om vijftien keer zoveel. Hassan Najja vertelt dat het combineren van de twee functies hem steeds zwaarder valt. "In het eerste jaar ging het nog wel. Maar in het afgelopen jaar was het vaak lastig. Als ik in het gemeentehuis werkte, dan kon mijn project groep bij Xerox niet verder. En ik was wel eens bij Xerox terwijl ik eigenlijk bij de gemeente moest zijn." Het gezinsleven, hij is vader van vier jonge kinderen, schoot er ook steeds vaker bij in. Een poosje geleden werd hij benaderd voor de directiefunctie bijWonen Horst. Hij lichtte alleen Jos Waals in. "Ik vind het niet alleen een enorme uitdaging maar ik ben in een klap ook van die twee functies af.Als ik fulltime wethouder was geweest, dan was ik zeker niet gestopt. Het werk bij Wonen Horst toont veel gelijkenis met wat ik nu doe bij de gemeente. Leefbaarheid, burger participatie en het omgaan met dorps- en wijkraden kom ik ook in mijn nieuwe functie tegen." "Vooral het laatste halfjaar was ik vaak dag en nacht aan het werk. Ik kwam er steeds meer achter dat dit niet ideaal is. Ik kwam mezelf tegen. De nieuwe baan komt dan ook als geroepen. Vorige week donderdag is het helemaal rond gekomen. Vrijdagochtend om half negen heb ik het college ingelicht en daarna mijn partij en de fractie leider." Alhoewel hij veel langer bij Xerox werkt, zegt hij de gemeente het meest te zullen missen. "Het was een prachtige ervaring. Ik had het ontzettend goed naar mijn zin. Ik was geen intelligente wethou der maar ik probeerde vooral res pectvol met mensen om te gaan. Daarvoor heb ik veel waardering gekregen. Dat blijkt nu wel uit alle attenties en felicitaties. Daar ben ik heel blij mee." Najja geeft toe dat twee jaar wel erg kort is. Hij heeft niet overwo gen de periode van vier jaar af te maken."Nee, want deze kans krijg ik dan wellicht niet meer. Boven dien heb ik niet de zekerheid dat ik over twee jaar wel fulltime wet houder kan worden. Weet je wat ik het allermooiste heb gevonden? De bijeenkomsten van de dorps- en wijkraden. Dan zie je 's avonds mensen die in hun vrije tijd bezig zijn voor hun wijk of dorp. Geen stropdassen of mantelpakjes, maar gewone mannen en vrouwen die zich vrijwillig inzetten voor de samenleving. Als wethouder kon ik ook iets betekenen voor de gemeenschap. Dat sociaal-maat schappelijke neem ik mee naar mijn nieuwe functie." Najja wil er niet op ingaan dat hij niet zo goed klikte met zijn col lega én partijgenoot Emonts. Najja heeft vaker zijn ergernis uitge sproken dat hij met Emonts in de clinch kwam omdat hij zich teveel op het terrein van maatschappe lijke diensten zou begeven. "Ach, in ieder college komen wel eens wrijvingen tussen wethouders voor. Nee, dit was voor mij zeker geen reden om op te stappen." In 2006 maakte hij een blik semcarrière in de politiek. Vanuit het 'niets' tot wethouder. Daaraan komt nu plotseling een einde. Alhoewel Najja hoog aangeschre ven staat in landelijke PvdA- kringen. Wellicht lonkt er wel een mooie toekomst in politiek Den Haag. "Nee, die ambitie heb ik absoluut niet. Ik heb nu een baan dicht in de buurt en ik wil de jongste van twee ook nog zien opgroeien. Ik trek me nu helemaal terug uit de actieve politiek. Het zou als directeur van een woning corporatie ook niet verstandig zijn om raads- of commissielid te worden." De laatste wethouder die inVen- ray tussentijds opstapte was Frits Ruyten (Lokaal Aktief) in decem ber 2004. Hij werd in januari 2005 opgevolgd door HansTeunissen. Aftrap viering veertig jaar verpleeghuis Beukenrode Verpleeghuis Beukenrode van Zorggroep Noord-Lim burg bestaat veertig jaar. In december 1967 namen de eer ste bewoners hun intrek in het pand aan de Venrayse Beu kenlaan. Beukenrode is een van de eerste verpleeghuizen in Nederland. Voor die tijd was er in het monumentale pand een klooster gevestigd. Niet alleen het pand zelf, maar ook de verpleeghuiszorg kent een hele geschiedenis. Reden voor Zorggroep Noord-Limburg om daar bij stil te staan, maar ook vooruit te blikken. Momenteel wonen er in Beu kenrode ongeveer honderd psy chogeriatrische bewoners (bij voorbeeld mensen die lijden aan dementie) en tachtig somatische bewoners. Het jubileum van Beukenrode wordt gevierd met bewoners en hun familieleden, medewerkers en vrijwilligers, ketenpartners maar ook de Venrayse gemeen schap. Dit gebeurt door middel van diverse activiteiten die gedu rende het hele jaar 2008 plaats vinden. Donderdag 27 maart werd het startsein gegeven voor alle fes tiviteiten. Bewoners, medewerkers en vrijwilligers vullen die dag een 'boom' met kunstwerken, gemaakt door medewerkers en bewoners, voor medewerkers en bewoners. Officieel was het in december 2007 veertig jaar geleden dat Beu kenrode (ook al heette dat toen nog niet zo) de deuren opende. Maar omdat de maand december zich - vanwege de feestdagen - niet leende voor allerlei festivitei ten is besloten om het jubileum in 2008 te vieren. Het centrale thema van de fes tiviteiten wordt gevormd door de vijf zintuigen, onder het motto 'Beukenrode: beleef het!'. Zien, horen, voelen, proeven en ruiken zijn de rode draad. In mei vindt er een picknick plaats voor bewo ners en worden er workshops gehouden voor medewerkers en vrijwilligers. In juni wordt er een minisymposium gehouden, er zijn zomeractiviteiten en in het najaar is er een feestvond voor mede werkers en vrijwilligers. Eveneens in het najaar is er een fototentoon stelling. Sporthal en gemeentehuis voorbeeldprojecten? Bij de Venrayse politiek is veel enthousiasme over Crad- le-to-cradle. De bouw van de nieuwe sporthal en de verbou wing van het gemeentehuis kunnen twee mooie voor beeldprojecten zijn om het principe in de praktijk toe te passen. Bijvoorbeeld door de gebouwen honderd procent energieneutraal te maken. Donderdag tijdens een informa tiebijeenkomst voor de politiek werd een gedeelte uit de VPRO- documentaire Tegenlicht ver toond. De Amerikaan Bill McDo- nough en de Duitser Michael Braungart zijn de bedenkers van Cradle-to-cradle (C2C). De opzet is dat de wereld straks geen afval meer produceert. Alle materialen en bestanddelen moeten of her bruikbaar zijn of kunnen worden teruggeven aan de natuur. De Floriade van 2012 heeft het C2C- principe al omarmd."Dan moeten we ook zorgen dat we Venray pro fileren", zegt Ton Teeuwen (CDA). "We moeten iets hebben zodat de Floriade-bezoekers met bussen hiernaartoe komen." Cees van de Molengraf! (inVEN- tief) noemde de renovatie van het gemeentehuis een mooi project. Wethouder Van der Broeck (CDA) kwam met de nieuwe sporthal op de proppen. "Eigenlijk is het niets nieuws. Want in vroeger tijden werd ook al het afval gerecycled. Maar we zijn veel verder van de natuur af komen staan", zegt Van der Broeck die voor een prakti sche aanpak pleit. "Geen dikke rapporten maar in de dagelijkse praktijk aan de slag gaan." KANTTEKENINGEN Alle partijen juichen het toe als Noord-Limburg met de Floriade voorop het voortouw neemt.Toch zijn er ook kanttekeningen. "Hoe lang zal het duren voordat het bij de gewone burgers terechtkomt?", vraagt Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) zich af. Ook Elly van Dijck (PvdA) vindt het een geweldig plan. "Toch vraag ik me af hoe we het kunnen betalen." Volgens Theo Mulders (Samenwerking) loopt de land- en tuinbouw ver voor op alle andere sectoren. "Kijk maar eens naar het energieverbruik bij kassenbouw.'TonTeeuwen (CDA): "Het zal bij iedereen tussen de oren moeten komen. Dat is moei lijk genoeg. Omdat we heel anders zijn opgevoed." Wil Mutsaers (inVENtief) en Richard de la Roy (Lokaal Aktief) hebben hun bedenkingen. "We hebben het duurzaam bouwen. Daar zijn ook niet echt slagen mee gemaakt", meent De la Roy, die vindt dat de bedrijventerrei nen zich goed lenen voor Cradle- to-cradle. "We moeten het aan de basis aanpakken.Anders vallen we weer snel terug in oude gewoon tes." Mutsaers merkt op dat nie mand tegen energiebesparing zal zijn. "Maar willen mensen wel het prijskaartje betalen?". Van der Broeck:"Binnen het col lege bekijken we hoe we het in de praktijk kunnen toepassen. Het krijgt ook een plek in het milieu beleidsplan. Het is inderdaad een andere manier van denken, maar het is wel gebaseerd op economi sche principes. De overheid stelt de eisen, zoals de C02 reductie bij auto's, maar laat het aan de markt over." Binnenkort komt er voor alle gemeenteraden in de regio Venlo een voorlichtingsbijeenkomst over de toepassing van het C2C- principe. De treinen van Veolia Transport Limburg rijden steeds beter op tijd. Op de Maaslijn tussen Roer mond en Nijmegen rijdt sinds 10 december 87,8% van de treinen op tijd. Op tijd betekent in dit geval dat er een maximale vertra ging is van drie minuten. Het op tijd rijden, de zogenaam de punctualiteit, wordt uitgedrukt in het percentage treinen dat op de grote stations aankomt met een maximale vertraging van drie minuten. Op de Maaslijn zijn dat de stations Roermond, Venlo en Nijmegen. De verbetering van het de punctualiteit op de Maaslijn is een direct gevolg van de introduc tie van nieuwe treinen sinds 10 december 2007. Deze zijn sneller en veel minder storingsgevoelig dan de treinen die in 2007 wer den ingezet. Omdat de Maaslijn een enkelsporig traject is, is de punctualiteit daar altijd lager dan op dubbelsporige trajecten, zoals de Heuvellandlijn. Sinds 1 janu ari komt bijna 88% van de treinen op de Maaslijn op tijd aan. In het dienstregelingjaar 2007, met oude Wadloper-treinen, was dat onge veer 54%. Ook in vergelijking met de prestaties van NS in 2006 is sprake van een duidelijke verbete ring. In 2006 kwam ongeveer 75% van de NS-treinen op de Maaslijn op tijd aan op de grote stations. Daarnaast blijkt Veolia nu ook op de tussenliggende stations veel beter op tijd te rijden. De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 36-jarige man uit Venray aangehouden op verdenking van beroving van een 33-jarige plaatsgenoot op de Schoolstraat in Venray. De man maakte volgens de politie een gsm en enkele honderden euro's buit. Bij de beroving maakte de ver dachte gebruik van een gasalarm- pistool. De politie stelde een onderzoek in en wist de verdach te even later elders in Venray aan te houden. Het slachtoffer raakte bij de beroving gewond aan zijn hoofd. De verdachte zit vast en is in verzekering gesteld. Bij de arres tatie troffen agenten het pistool aan, dat in beslag is genomen. De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in Sint Anthonis twee jongens van 16 en 17 jaar uit Overloon en Boxmeer aangehouden die verdacht wor den van fietsendiefstal, gepleegd op de Lepelstraat in Sint Anthonis. De 17-jarige eigenaar deed hier van aangifte. Hij had zijn fiets zelf teruggevonden en belde de poli tie. De verdachten werden vervol gens aangehouden en ingesloten voor verhoor. Dinsdagmorgen tussen 7.00 en 8.00 uur heeft de politie in samen werking met de marechaussee een snelheidscontrole uitgevoerd op de Twistweg. De controle werd uitgevoerd na diverse klach ten van omwonenden over de gevaarlijke situaties die op de weg ontstaan door het harde rijden. In totaal zijn 24 automobilisten bekeurd. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 115 km per uur. De toegestane snelheid op de contro- leplek is 80 km per uur. De Stichting Dorpsradenoverleg Venray houdt op maandag 7 april vanaf 20.00 uur een vergadering in gemeenschapshuis Gelderkoel in Heide. Op de agenda staat onder meer Marcel Meulen van Wonen Venray; kennismaking en toelichting op strategisch plan en de gemeente Venray geeft infor matie over de stand van zaken en voortgang van het leefbaarheidon- derzoek. Het plotselinge vertrek van wet houder Hassan Najja (PvdA) komt ook bij zijn eigen partij totaal onverwacht. "Het is zeker een ver rassing", zegt fractieleider Bert Linskens die het nieuws vrijdag ochtend na afloop van het colle- geberaad vernam. Zaterdag had hij een onderhoud met Najja 'om de ontstane situatie te bespreken'. Linskens heeft begrip voor het besluit. "Alhoewel het moment ongelukkig is. Vooral ook met de herindeling in het vooruitzicht. Maar ik kan begrijpen dat een combinatie van twee banen zwaar is. Het is aan hem om deze keuze te maken." Maandagavond kwam de PvdA- fractie bij elkaar. "We gaan ons beraden hoe we verder moeten. Het is weliswaar een baan voor een halve week maar het is toch een stevige portefeuille", aldus Linskens die alle mogelijkheden openhoudt. Hij vermoedt niet dat de PvdA voor 1 mei al een opvolger kan aanstellen. "Je bent afhankelijk van beschikbaarheid van mensen. Iemand die zijn baan moet opzeggen, heeft ook te maken met een opzegtermijn. Daarom is 1 mei wel erg kort dag." Gerda van Stelten, fractieleider van coalitiepartij CDA, heeft het opstappen van Najja evenmin zien aankomen. "Nee, dit had ik niet verwacht. Maar ik begrijp goed dat hij deze kans wil pakken", aldus Van Stelten. "Het zal voor de PvdA niet gemakkelijk zijn om een geschikte opvolger te vinden. Ook omdat het geen fulltime baan is." Wonen Venray beheert in de gemeente Venray 4835 huurwonin gen. Jaarlijks vinden er vijfhonderd mutaties plaats. Circa vierhonderd woningen gaan naar de woning zoekenden die het hoogst op de wachtlijst staan. "De inschrijfduur is bepalend", zegt manager wonen Marty van Dam. De andere hon derd zijn bestemd voor 'specifieke doelgroepen'. "Mensen met een medische of sociale urgentie gaan altijd voor. Dit zijn er zo n zestig per jaar", aldus Van Dam. De ove rige woningen worden verhuurd aan buitenlandse werknemers, sta tushouders of bewoners van zor ginstellingen zoals Mensana, GGZ en Dichterbij. Van de 4835 huurwoningen valt 94 procent in de categorie betaal bare huur, dit is maximaal 520,12 euro.Twintig procent (967 wonin gen) wordt verhuurd aan starters jonger dan 23 jaar. Zij betalen een huurbedrag tot 343,49 euro. Van Dam meldde donderdag in een bijeenkomst voor de politiek dat momenteel 45 procent van de vrijkomende woningen naar star ters gaat. "Het is verrassend veel, maar het zijn niet alleen jongeren." Wonen Venray wil ook woningen gaan verhuren aan groepen die intensieve zorg nodig hebben. "Die woningen hebben we in Venray nog niet waar 24 uur zorg geboden kan worden." De woningstichting telt momenteel 4.229 ingeschreve nen. Volgens Van Dam reageert slechts twintig procent actief op het woningaanbod. "Er zijn men sen bij die wachten op die ene woning." De inschrijfduur kan maximaal drie jaar zijn. "Daarmee voorkomen we dat mensen zich al vroeg inschrijven terwijl ze nog geen woonwensen hebben." Iede re vrijkomende woning wordt gepubliceerd in de woonkrant en op de website. Steeds meer men sen reageren via internet maar het invullen van de woonbon of een telefoontje kan ook. De wachtlijst is vorig jaar opgelopen tot 2,8 jaar. "In 2010 moeten we terug naar anderhalf jaar. Dit wordt nog een hele klus", zegt Van Dam. De politie waarschuwt voor oplichting met nepsieraden. De oplichters hebben in de afgelopen dagen gouden sie raden verkocht of met een smoes als onderpand gebruikt. Later bleek bij juweliers dat het nepsieraden betrof en dat de benadeelden opgelicht waren. De politie heeft in ver band met een van deze zaken een 42-jarige man uit Roeme nië aangehouden. Een automobilist uit Venlo werd vorige week dinsdag op een par keerplaats langs de A67 in Venlo benaderd door een man, die ver telde dat hij graag geld wilde lenen. De man gaf als onderpand sieraden en zijn visitekaartje. In Venlo besloot de Venlonaar om de ringen en halsketting te laten controleren bij een juwelier. Toen bleek dat hij was opgelicht. Ook bij een tankstation aan de Eind- hovenseweg in Blerick is iemand op deze manier opgelicht. Ditmaal betrof het nepgoud. Toen bij de politie zaterdag een melding bin nenkwam over een man goud stond te verkopen op de parkeer plaats aan de A73 in Castenray, liep V. Multimate Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray, Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl ï>ejuiste weg At de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching de 42-jarige Roemeen tegen de lamp. In de auto van de verdachte werden weliswaar geen nepsiera den aangetroffen, maar het uiter lijk van de Roemeen kwam exact overeen met de beschrijving die getuigen hebben gegeven. De Roemeen is gearresteerd op ver denking van oplichtingspraktij ken met nepjuwelen. De politie vermoedt dat het om een groepje oplichters gaat. Rijbewijs nodig? yT'1 Kijk voor speciale aanbieding op: Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3