Gemeente Ven ray pv Meerlo-Wanssum krijgt meer dan tien garanties Wethouder Najja directeur Wonen Horst Subsidie voor afkoppelen regenwater Inwoners per wijk en dorp n n Venray pakt inburgering breed op Vacatures Pare de Witte Vennen pilot bij handhaving Kijk ook op www.venray.nl Huishoudelijke hulp voor Hospice Zenit mm D PEEL EN MAAS Gemeentehuis Venray in cijfers Openingstijden Wethouder Hassan Najja treedt per 1 mei 2008 aan als directeur van Wonen Horst. Op die dag eindigt zijn functie als wethouder Leefbaarheid en Communicatie bij de gemeente Venray. De nieuwe functie biedt hem de mogelijkheid te werken op het sociaal-maatschappelijk vlak op een bedrijfsmatige en ondernemende manier. "Het is toch met enige pijn in het hart dat ik het boeiende ambt van wethouder neerleg", aldus wethouder Najja. "Maar deze kans kon ik niet laten liggen. Ook in deze functie bieden zich weer nieuwe uitdagingen aan, die overigens nog steeds te maken hebben met mijn huidige portefeuille: leefbaarheid en communicatie. Ik ben de raad, het college van Burgemeester en Wethouders, de ambtelijke organisatie en de PvdA zeer erkentelijk voor de afgelopen jaren van intensieve samenwerking. Ook wil ik alle inwoners van Venray bedanken voor de mogelijkheid dat ik wethouder mocht zijn in deze mooie gemeente.' De PvdA en vervolgens de gemeenteraad van Venray beraden zich over de opvolging van wethouder Najja. Het stookseizoen 2007-2008 is gesloten. Indien u tussen 1 oktober 2008 en 30 april 2009 wilt stoken, dien dan vanaf half augustus 2008 uw aanvraag in. *V> Venray, focus op mensen Donderdag 3 april 2008 - Pagina 21 Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl De gemeente Venray gaat huis eigenaren stimuleren hun regenpijpen van de riolering af te koppelen. Afkoppelen op eigen terrein gaat de gemeente belonen met C 5 per m2. Hierbij geldt het aantal vierkante meters van het betreffende dak of terras. Iedereen die nu regen water loost op de riolering kan subsidie aanvragen voor het afkoppelen op eigen terrein. Met dit bedrag gaan mensen zelf aan de slag. Ze koppelen zelf de regenbuis af en zorgen ervoor dat het regenwater op hun eigen perceel in de bodem trekt. De gemeente raad heeft voor vier jaar lang elk jaar een bedrag van 100.000 ter beschikking gesteld. Veranderend klimaat In Nederland groeit het besef dat we de natuur moeten beschermen en dat we milieuvervuiling moeten voorkomen. Ook een veranderend klimaat dwingt ons tot het zoeken naar nieuwe oplossingen voor nieuwe problemen. Hevigere regen buien zullen ervoor zorgen dat er nog meer en vaker ongezuiverd rioolwater in het milieu komt dan nu al gebeurt. Door minder regenwater in het riool te lozen, voorkomen we dat riolen overbelast raken tijdens hevige regenbuien. Afkoppelen Minder regenwater in het riool berei ken we door bij verharde oppervlak ken zoals daken en terrassen, die nu het regenwater opvangen en via buizen naar het riool leiden, het re genwater in de bodem te infiltreren. Afkoppelen, zoals we dit noemen, is dus een middel om wateroverlast en milieuvervuiling te voorkomen. Bijkomend voordeel bij afkoppelen is dat de rioolwaterzuivering beter werkt en dat de binnenstedelijke verdroging wordt tegengegaan. Aanvraagformulier Sinds maandag 31 maart kunt u als inwoner van de gemeente Venray een aanvraagformulier voor subsidie invullen op www.venray.nl. Hier vindt u ook meer informatie over het afkoppelen van regenwater. Via afbeeldingen wordt duidelijk gemaakt hoe zo'n afkoppeling kan worden gerealiseerd. Meerlo-Wanssum en Venray zijn natuurlijke fusiepartners. Het beleid van de twee gemeentes heeft zoveel aanknopingspun ten. Dan is het vanzelfsprekend dat je voor elkaar kiest. Op www.venray.nl kunt u alles lezen over die overeenkomsten en waarom zij de beste garantie vormen voor een succesvolle fusie. Verderop in deze krant noemen we vast tien 'garantie bepalingen'. Maar Meerlo-Wanssum krijgt bij een fusie met Venray meer dan deze harde garanties met zachte 'G'! Ook voor wat betreft de gevoelsmatige kant passen de twee gemeenten heel goed bij elkaar. Naast veel stadse kwaliteiten koestert Venray haar prettige dorpse karakter. Dat karakter kenmerkt zich door een mentaliteit van hard werken en nuchterheid, van kennen en gekend worden. Deze week laten we de inwoneraan tallen in de dorpen en wijken zien per 1 januari 2008. We verdelen de bevolking in de tabel in drie leeftijds groepen. Landweert is de grootste wijk met de meeste inwoners tussen 20 en 64 jaar én met de meeste jeugd jonger dan 20 jaar. Opvallend is dat hier duidelijk minder 65-plus- sers wonen. Bent u geïnteresseerd in specifieke informatie? Kijk op www.venray.nl Wonen Leven Feiten Cijfers. Hier vindt u het statistisch jaarboek Venray in cijfers 2007. Dit jaarboek kunt u gratis downloaden. De vol gende uitgave van Venray in cijfers verschijnt medio 2008. Leunen Heide Ysselsteyn Merselo Vredepeel Smakt Oostrum Oirlo Casten ray Veulen Venray-Centrum Venray-Oost Venray-West Vlakwater Veltum Brukske Landweert Smakterheide Brabander St. Antoniusveld 0-19 jaar 20-64 jaar 65 jaar en ouder 1000 2000 3000 4000 5000 6000 7000 Venray biedt in 2008 meer mensen een inburgeringstraject aan. Dat heeft het college van B en W in maart besloten. Zowel nieuwkomers als oudkomers zijn verplicht in te burgeren. Tot de nieuwkomers behoren ook de asielzoekers die in 2007 een ge neraal pardon hebben gekregen. In het afgelopen jaar is er in de politiek en in de pers veel aandacht geweest voor inburgering. De dis cussies hebben geleid tot een aantal wijzingen in de wet. Zo is halver wege 2007 het generaal pardon ingegaan. Het Rijk stelt extra mid delen beschikbaar voor de mensen die in Venray onder deze regeling vallen. Wethouder Emonts: "Ik vind het belangrijk dat ook de mensen die een verblijfsvergunning onder de pardonregeling hebben gekregen deze kans krijgen." Andere doelgroepen Het is de bedoeling dat gemeenten naast de verplichte doelgroepen een keuze maken welke andere doelgroepen zij in 2008 een aan bod doen. De gemeente Venray kiest hierbij voor nieuwkomers, uitkeringsgerechtigden, opvoeders, geestelijk bedienaren en personen die onder het overgangsrecht van de oude naar de nieuwe wet vallen. Leeftijd speelt bij alle groepen een belangrijke rol bij het aanbieden van trajecten. Dit betekent dat jonge mensen eerder in aanmerking komen dan ouderen. Wet inburgering De nieuwe Wet inburgering is op 1 januari 2007 ingegaan. Hierin is bepaald wie verplicht is om in te burgeren. Aan deze inburgerings- plicht is voldaan wanneer het inburgeringsexamen met succes is afgelegd. Bij het examen wordt getoetst op Nederlandse taal en kennis van de Nederlandse samen leving in theorie en praktijk. U vindt meer informatie over de Wet inburgering op de gemeentelijke website www.venray.nl met doorver wijzingen naar andere organisaties en websites. De gemeente Venray is op zoek naar nieuwe medewerkers: - Beleidsmedewerker GBA Burgerlijke stand - Senior bedrijfsvoering adviseur Voor meer informatie kijk op www.venray.nl onder vacatures. Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Week 14 In Venray houden we niet van fratsen en loze beloften. We zijn realistisch, open en eerlijk en komen onze afspraken na. Ook de saam horigheid die in een dorp zo gewoon is, hebben we weten te behouden. Wij zijn er zeker van dat Meerlo- Wanssum met hoofd en hart een goede partner kiest: Venray. Het college van B en W heeft de prioriteiten voor de handhaving in 2008 benoemd. De belangrijkste punten zijn zaken die samenhangen met veiligheid en gezondheid van de inwoners. Deze punten worden met voorrang behandeld. Ook pakt de gemeente in 2008 een pilot op: handhaving van permanente bewoning op Pare de Witte Vennen. De prioriteiten sluiten aan bij het Integraal Handhavingsprogramma 2007-2010. Dit IHHP is de basis voor de planning. De colleges van Meerlo- Wanssum, Horst aan de Maas, Sevenum en Venray hebben het programma vastgesteld voor de periode 2007 tot en met 2010. Er zijn zo'n 1500 hand havingstaken bij de gemeente. Niet alle taken kunnen worden opgepakt, daarom heeft het gemeentebestuur prioriteiten vastgelegd. Pilot Jaarlijks bekijkt de gemeente aan de hand van de ervaringen en ontwikke lingen van het vorige jaar of er andere prioriteiten gesteld moeten worden. Voor 2008 blijven de prioriteiten dezelfde. Handhaving van permanente bewoning van recreatiewoningen heeft de gemeente Venray als extra pilot-onderwerp ingebracht. Door een wijziging van de regelgeving kan de handhaving op het gebied van controle beperkt worden. De pilot wordt dit najaar geëvalueerd. Daarbij wordt vooral gelet op de bereikte effecten (is de permanente bewoning beëindigd?) en de daarvoor benodigde capaciteit. De gemeente Venray maakt het voor Hospice Zenit mogelijk om voor 2008 met een vooraf vast gesteld budget van C 28.800 huishoudelijke hulp in te kopen. Vanwege de regionale functie van het hospice neemt Venray een regionale verantwoordelijk heid met het beschikbaar stellen van het budget. Sinds maart 2006 is in Venray Hospice Zenit geopend. Gemiddeld verblijven er per jaar tachtig gasten, voor wie op dit moment tachtig maal een verzoek voor huishoude lijke hulp moet worden ingediend in het kader van de Wmo. Dit levert enorm veel administratieve last op. Oplossing Samen met de gemeente Venray heeft het hospice gezocht naar een oplossing. De gemeente stelt nu een budget beschikbaar voor huishoude lijke hulp. Hospice Zenit heeft een regionale functie: de gasten komen uit Venray en omstreken (zowel Noord-Brabant als Limburg). Hulp Een hospice is een verblijf voor mensen die in hun laatste levensfase verkeren en voor wie thuis sterven niet haalbaar is, bijvoorbeeld door het ontbreken van voldoende hulp van familie, mantelzorg of omdat de huiselijke omstandigheden niet geschikt zijn. Door de komst van het hospice wordt een opname in een ziekenhuis of verpleeghuis voorkomen en krijgen deze mensen de mogelijkheid te sterven in een kleinschalige huiselijke omgeving. Indicatie Voor het verblijf in het hospice is een indicatie van het CIZ nood zakelijk. Door deze indicatie is verpleegkundige zorg gegarandeerd. In het hospice is 24 uur per dag een gespecialiseerde verpleeg kundige aanwezig. Voor alle overige hulp zijn de gasten afhankelijk van de gemeente (huishoudelijke hulp), familie, mantelzorgers en vrijwilligers.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 21