rugroep Dertig jaar Vereniging Borstvoeding Natuurlijk Koester uw Monument 'De coolste dj' De Hakkespits bestaat 25 jaar boute? Verkoopplannen?? Bel voor een gratis waardebepaling! Deze week een bijzondere plek in de natuur in Castenray. Anno 2006 is De Diepeling, op de grens van de gemeenten Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum en Venray nog een zand- en grindwinplas, die geëxploiteerd wordt door de firmaTeunesen uit Gennep. Reeds in het begin van de zeventiger jaren van de vorige eeuw werden de eerste hecta ren landbouwgrond verkocht aan de firma Teunesen voor de zand- en grind winning. Zand en grind vormen grondstoffen voor ondermeer de bouw van huizen, kantoor- en flatgebouwen en voor de aanleg van wegen. Nu, enkele tientallen jaren later, is het bedrijf bezig met de laatste fase van de ontgronding. Waar zand en grind zijn weggezogen, zijn grote water plassen ontstaan, van welke het grootste deel van de oevers al op een natuurvriendelijke wijze zijn afgewerkt. In het eindplan is voor zien in een natuurplas van circa 15 ha in het noordwesten van het gebied en een plas van circa 36 ha in het zuidwesten. De plassen worden gescheiden door een dam, die kan functioneren als verbin dingszone voor planten en dieren tussen de noord- en de westoe ver. Een gevarieerde randzone met rietoevers, ruigtes, bosjes en struwelen schept de gewenste levensomstandigheden voor land- zoogdieren en vogels. Een klein deel van de oevers wordt gebruikt om steilwanden te creëren die als nestplaats voor oeverzwaluwen kunnen fungeren. De ondiepe oeverzones zullen een leef- en fou- rageergebied gaan vormen voor tal van vogels, waarvan er nu al vele te zien zijn op de uitgestrek te plassen. Tijdens de afgraving van het gebied is archeologisch onderzoek verricht door de Stich ting Aid Oeldere en de Stichting Heemkundig Genootschap Cas tenray in samenwerking met de Archeologische Werkgroep Venray. Tal van fragmenten van aardewerk uit de Brons- en Ijzertijd werden aangetroffen. Ook werden enkele versierde scherven uit de Ijzertijd gevonden en was uit grondsporen en materiaal waar te nemen dat er bewoning in de Brons- en Ijzertijd had plaatsgevonden. Een gevon den vuurstenen bijltje, pijlpunten en andere vuurstenen artefacten bevestigen de prehistorische, menselijke activiteiten. De Diepe ling vormt tevens een vindplaats voor allerlei fossielen en soorten stenen, zoals agaten. Bron: Stichting Heemkundig Genootschap Castenray, J. Strijbos. Reageren kan via koesteruwmo- nument@kpnplanet.nl., of p.a. Jerusalem 7,5801 ML in Venray. Zo'n vijftig kinderen uit Noord- en Midden-Limburg namen afgelopen zaterdag in Ven ray deel aan de tweede voorronde van het Kinderen voor Kinderen Songfestival 2008. De VARA houdt dit jaar voor de zeventiende keer dit landelijke songfestival voor kinderen in de leeftijd van acht tot twaalf jaar. De deelnemende kinderen in het Venrayse Kunstencentrum Jerusalem konden kiezen uit veertig Kinderen voor Kinderen-liedjes. Klassiekers als Meidengroep en Make Up kwamen voorbij, maar ook populaire nieuwe liedjes als De coolste dj, Dolfijn en Gamer passeerden de revue. Van de drie voorronden in Limburg, naast Venray in Weert en Maas tricht, plaatsen zich twaalf kinderen voor de provinciale finale op 5 oktober in theater De Oranjerie in Roermond. "Het wordt een moeilijke opgave om de beste liedjes te kiezen. Het niveau is heel hoog", aldus jurylid Henriëtte Mooren van het Venrayse Kunstencen trum Jerusalem. Dansgroep De Hakkespits uit Venray viert in 2008 het 25- jarig jubileum. Speciaal voor het jubileum is een dans ont wikkeld door Ans Versteegen. Die dans wordt tijdens het zondagochtendconcert op 20 april gepresenteerd. Als gasten voor dit concert zijn het blok fluitensemble En Bloc onder leiding van Ans Tijssen en de folkloristische dansgroep Mid den Twenthe uit Delden uitge nodigd. Samen met deze groe pen gaat De Hakkespits dit concert gestalte geven. Voor afgaand aan het concert vindt de presentatie plaats van het jubileumboek Trouw aan dans en dracht. Dansgroep De Hakkespits is opgericht in 1983 met als doel de oude dansen, klederdracht, sie raden en de muziek van Noord - Limburg (Venray en omgeving) van rond 1900 te laten herleven. In de opbouwfase begonnen de leden met het aanschaffen van kledingstoffen en sieraden, al spoedig kwamen er een naai- groep en een kledingcommissie. Er werden sieraden aangeschaft via de juwelier, privé of er kwa men erfstukken boven water in de vorm van een schuifketting, kruis als hanger,broche, zakhorloge en tabaksdoos, allemaal typische Noord-Limburgse sieraden. Ook werd de groep nog wel eens ver rast met een schenking: mooie toeren en mutsen of een chique pelerinie. Ook een rok van 60 jaar oud is op die manier bij De Hakkespits in bezit gekomen. Alle leden werkten in het begin mee om tot een mooie dansgroep te komen, want het eerste optreden kwam er al vrij snel aan. De dans groep werd gevraagd naar Zuid - Limburg te komen, terwijl de kos tuums nog niet compleet waren. Hard werd er ook gewerkt aan het optekenen van de dansen en muziek, Ans Versteegen (opricht ster en toenmalige dansleidster) verrichtte veel veldwerk. Zij ging bij oudere mensen op bezoek met haar cassetterecorder, in de hoop dat men haar over de dansen kon vertellen. 25 jaar geleden waren er nog wel mensen te vinden die nog uit die goede oude tijd stam den. De dansen stonden nog niet Herenboer met vrouw. op notenschrift, ook daar moest iemand voor gevonden worden. Ook de eerste muzikant (speel man) Thei Buddiger wist veel van oude muziek en de tradities daaromheen. De oudste dans is De Hakkespits, waarnaar de groep is vernoemd, die al rond I860 in de regio Venray werd gedanst. Van alle optredens heeft de dans groep plakboeken bijgehouden, die momenteel worden gedigita liseerd. De Hakkespits bezocht in de loop der jaren heel wat landen, zoals Griekenland, Polen, Dene marken, Tsjechië, Duitsland, Bel gië. Ook traden ze de leden meer dere malen op in alle provincies van Nederland. Vijf leden zijn al vanaf het allereerste begin bij De Hakkespits. Zij worden later in het jaar tijdens een besloten feest in de bloemetjes gezet. Het concert op 20 april begint om 11 uur en duurt tot 13-30 uur. De entree is gratis.Aansluitend bezoeken beide dansgroepen museum De Locht in Melderslo, waar beide groepen tussen 15 en 16 uur zullen dan sen. Vereniging Borstvoeding Natuurlijk viert dit jaar haar dertigjarig jubileum. Alle reden voor een gesprek met één van de betrokkenen. Monique Hendriks (foto) gaat in op de vereniging, haar werk als con tactpersoon en haar andere bezigheden die ook verband houden met de vereniging. "De Vereniging Borstvoeding Natuurlijk is in 1978 opgericht. De reden was dat voedende moeders weinig informatie en steun op het gebied van borstvoeding kregen en daar wilde de vereniging ver andering in brengen. Kunstmatige zuigelingenvoeding was in die tijd namelijk helemaal hot. De meeste vrouwen kozen daarom niet voor borstvoeding, waardoor het vanzelfsprekende overdragen van kennis verloren ging. Nu, der tig jaar later is het een bloeiende vereniging geworden. We hebben ervoor gezorgd dat borstvoeding de norm is geworden. De vereni ging heeft tegenwoordig ruim 200 contactpersonen die door middel van informatiebijeenkomsten, bro chures, de website en de telefoon diensten informatie geven over borstvoeding. Daarnaast zijn er nog verenigingen en specialisten die ons steunen en een warm hart toedragen. De Vereniging Borst voeding Natuurlijk werkt samen met de Samenwerkende Borstvoe ding Organisatie (SBO), Borstvoe dingsorganisatie La Leche League, lactatiekundigen en per regio de zorgmedewerkers. Zij wer ken onderling ook samen in de Borstvoedingswerkgroep Noord- Limburg. Hierin zijn alle partijen vertegenwoordigd. De SBO heeft overigens op internet ook een forum waar iedereen vragen kan stellen over borstvoeding. De con tactpersonen komen regelmatig op dit forum om antwoorden en praktijkinformatie te geven. VEELZIJDIG Mijn werk als contactpersoon is heel veelzijdig. Ik kom overal en ben steeds weer met nieuwe mensen in contact. Daarbij ben ik als contactpersoon ook het gezicht van de vereniging. Ik sta op beurzen, geef informatieavon den voor zwangeren en voedende moeders, en ben ik aanwezig op thema-avonden in ziekenhuizen. Bovendien is er ook nog de week van de borstvoeding, waarin de vereniging en dus ook de contact personen een grote rol spelen.Alle contactpersonen zijn ervarings deskundigen. We hebben allemaal minstens één kind borstvoeding gegeven. Daarbij hebben we alle maal een opleiding en scholing gehad, zodat we correcte en con sistente informatie kunnen geven. Het werk voor de vereniging is weliswaar onbetaald, maar ook onbetaalbaar. Het is zo mooi om te helpen en mensen te kunnen begeleiden bij hun vragen over borstvoeding. Het is niet zo dat de contactpersoon borstvoeding oplegt. De taak van de contact persoon is het aandragen van de mogelijkheden en alle informatie daarover verschaffen. De moeder maakt uiteindelijk zelf de keuze. Het verkrijgen van goede infor matie is lastig. Mensen kijken tegenwoordig vooral op internet, maar die informatie is niet altijd betrouwbaar en vaak beperkt. Wat ook telt, is de begeleiding. Als de kraamverzorgster, het consultatie bureau, de partner en de vriendin nen allemaal achter borstvoeding staan, dan zal de moeder sneller daarvoor kiezen. Het gaat erom welke steun je vanuit de omge ving krijgt. Hierbij spelen eigen ervaringen ook een grote rol. En motivatie is van belang. Als men sen in je omgeving je niet kunnen helpen bij het maken van deze keuze, ga dan op zoek naar iemand die dat wél kan. Er zijn zoveel spe cialisten en verenigingen waar je altijd terecht kunt voor informatie en/of hulp. FOTOGRAFIE Contactpersoon zijn voor de vereniging borstvoeding is geen baan, maar een hobby. Ik ben er gemiddeld in de week vijf uur mee bezig. Maar er zijn ook weken waarin het twintig uur vergt. Met name in de aanloop naar de jaar lijkse 'Wereld Borstvoeding Week' is het druk. Ik heb zeil nog een baan in het onderwijs. Daar ligt ook de basis dat ik graag mensen iets wil leren en wil informeren. De vereniging ligt dus eigenlijk in het verlengde van mijn werk. Naast de vaste baan en het werk voor de Vereniging Borstvoeding Natuurlijk heb ik nog een andere hobby die er goed op aansluit: fotografie. Vooral het fotograferen van zwangere vrouwen en pasge boren baby's spreekt mij erg aan. Deze foto's worden vaak gebruikt op het geboortekaartje, maar zijn ook een mooie aanvulling op de eigengemaakte foto's. Ik maak namelijk geen standaard kiekjes, mijn toestel staat altijd op manu eel. Tijdens het werk als contact persoon komt het fotograferen soms ter sprake, waarna mensen mij bellen of ik foto's wil (komen) maken. Zo ben ik op meerdere fronten bezig rondom hetzelfde onderwerp." Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Monique Hendriks: 0478-585895. Of kijk op: www. borstvoedingnatuurlijknl Jubileumconcert op zondag 20 april 4t# Z HOLTERMANS Patersstraat 33 - 5801 AT Venray T 0478 - 51 18 00 E info@bouten-groep.nl makelaardij Honderdnegenentwintigste jaargang - week 14 - donderdag 3 april 2008 MAAS EL EN _'G ',%,t

Peel en Maas | 2008 | | pagina 19