'Het muziekconcours nieuwe stijl' Voyager en The Dust Connection Toppers niet op Koninginnenacht Oer-Survival bij 't Freulekeshuus Nationaal Museumweekend in 't Freulekeshuus m PEEL EN MAAS Donderdag 3 april 2008 - Pagina 15 Twee dagen non-stop show van harmonie- en fanfareorkesten in De Maaspoort Theater De Maaspoort in Venlo maakt zich op voor de zevende editie van het Tielen Entertainment Music Award (TEMA) muziektoernooi, dat op 5 en 6 april zal worden gehouden. Dit toernooi staat garant voor twee dagen non stop show van harmonie- en fanfareorkesten. Het draait om de muziek, maar in tegen stelling tot een concours zijn de orkesten vrij een program ma samen te stellen waarin alle uitingen en vormen naar voren mogen komen. Voorzit ter Jeu Tacken: "Het belooft een sensatie te worden. Dit is het muziekconcours nieuwe stijl." De organisatie van het TEMA muziektoernooi wil het helemaal anders aanpakken. Door het imago van harmonieën en fanfares te moderniseren en de programme ring af te stemmen op de tegen woordige tijd, moeten muziekver enigingen meer publiek kunnen trekken voor hun concerten. Hier door wordt het speelplezier bij de jeugdige muzikanten ook ver groot en zou de ledenwerving wat beter moeten gaan. Daarmee wordt de toekomst van de ver eniging gewaarborgd. Jeu Tacken: "Het reguliere plaatselijke concert van de fanfare kan nog steeds of weer succesvol zijn, doordat het afgestemd is op een brede doel groep. Verschillende orkesten heb ben zelf al een stap gemaakt door een Promsconcert te geven, maar dat was het ook niet helemaal. Het is wel een goede manier om veel publiek te trekken en men sen enthousiast te maken. Maar de veelzijdigheid van de muziek komt op deze manier niet tot zijn recht. Een Promsconcert heeft namelijk een eigen thema en omdat het maar één harmonie of fanfare is, wordt er ook maar op één manier invulling aan het thema gegeven. Daarop hebben we besloten een muziektoernooi te organiseren waarin alles samenkomt." SHOW Tijdens het muziektoernooi wordt het publiek in feite ieder uur een nieuw Promsconcert voor geschoteld. De deelnemers mogen zelf een programma samenstellen van 25 tot 30 minuten. De enige voorwaarde is dat er één verplicht nummer van 5 minuten in opge nomen is. Daarnaast mag er vanal- les worden ingezet om de muziek te ondersteunen, zoals zang en dans, en om er een echte show van te maken. "Aangezien er in twee dagen liefst achttien harmo nie- of fanfareorkesten optreden, kun je spreken van een non-stop muziekspektakel met ieder uur een nieuw thema." Als er een toernooi wordt gehouden, is er vanzelfsprekend ook een winnaar. De winnaar wordt gekozen door een profes sionele en vaak ook bekende jury. Er zijn tal van goede contacten met de professionele muziekwe reld om tot aansprekende keu zeheren te komen. Grote namen als Tonny Eijk en Barrie Stevens hebben al eens in de jury plaatsge nomen. Deze editie zullen onder anderen Jos Pommer (dirigent luchtmachtkapel) en Koos Mark (dirigent Dancing with the Stars) in de jury plaatsnemen. "Maar naast dat er bekendheden in de jury zitten, staan ze ook op het podium. Suzan Seegers, finaliste in het televisieprogramma 'Op zoek naar Evita', is namelijk ontdekt tijdens het TEMA muziektoernooi. Zo zie je maar wat je allemaal kunt verwachten." FLORIADE De promotie van het TEMA muziektoernooi vindt al jaren lang plaats door een advertentie in het landelijk muziekblad. Dit komt terecht bij alle harmonieën en fanfares. Zij kunnen zich alle maal opgeven. Maar tijdens het toernooi is ruimte voor twintig deelnemers. Verder is er dit jaar voor het eerst een communicatie bureau ingeschakeld om de publi citeit te regelen. De bekendheid moet namelijk nog groter worden. De organisatie van het TEMA muziektoernooi heeft zichzelf voor de lange termijn twee doelen gesteld. Het eerste doel is dat het Tijdens het TEMA muziektoer nooi wordt het publiek in feite ieder uur een nieuw Promscon cert voorgeschoteld. toernooi wil groeien in de muziek- structuur van de bonden. "Nu is het nog zo dat de harmonieën en fanfares ieder jaar op concours moeten, omdat de bonden dat verplicht stellen. De beoordeling wordt echter steeds zwaarder, waardoor het steeds minder leuk wordt om eraan mee te doen. Het TEMA muziektoernooi wil een alternatief worden om toch de voor de bond benodigde punten te verzamelen. Alleen met een eigen gekozen leuke invulling in plaats van de aangeleverde stuk ken." Een tweede doel is dat hetTEMA muziektoernooi in 2012 naar de Floriade verhuist. "De Floriade wil zich profileren als vernieuwend, met passie en veel beleving. Het toernooi sluit daar perfect op aan. Met de verhuizing willen we ervoor zorgen dat de cultuur van de blaasmuziek in Limburg blijft bestaan en onder de aandacht van een groot publiek komt." Aan het TEMA muziektoernooi van dit jaar nemen onder meer deel op zaterdag 5 april harmonie St. Catherina Leunen-Veulen-Heide en fanfare St. Oda Merselo, en op zondag MMSK St. Petrusbanden Venray. Meer informatie: www. temaward.org PopPodium Venray verzorgt in 't Podium in Venray op zaterdag 5 april een optreden van de Austra lische progressieve metalformatie Voyager. Dit optreden staat in het teken van de tweede Europese tour van deze beloftevolle band. In 2006 verraste de band vriend en vijand met een spetterend optreden op het ProgPower festi val in Baarlo. Door de media werd de band uitgeroepen tot de ver rassing van het festival. Dit heeft ook geresulteerd in een uitnodi ging voor het festival ProgPower UK dit jaar waarbij de band heeft aangegeven graag terug te willen keren naar Nederland. Ondanks het feit dat het festival in Enge land niet doorgaat omwille van financiële redenen, heeft de band besloten de tour toch te laten doorgaan. Eind vorig jaar bracht Voyager hun tweede album uit, getiteld Universe. Het album werd zeer goed ontvangen in de media en bracht het zelfs een aantal keren tot album van de maand in enkele tijdschriften, waaronder Mindview in België. Dit album resulteerde in een uitnodiging van het wereldwijd bekende Night- wish om in Australië als openings- act te spelen bij het concert van Nightwish. Het optreden in Ven ray is één van de twee optredens die de band in Nederland doet, de dag erna spelen ze nog in Zwolle. Het voorprogramma in Venray wordt verzorgd door de veel belovende Tilburgse formatie The Dust Connection, ook geen onbe kende bij het ProgPower publiek. Deze band opende het festival in Baarlo namelijk in 2004 en wist toen al veel nieuwe fans in de wacht te slepen. Omdat een aan tal bandleden ook in de zeer suc cesvolle Iron Maiden coverband Up The Irons speelt is het even rustig geweest rondom The Dust Connection, maar dit jaar komt de band terug; hun debuutalbum ligt eind dit jaar in de winkels. Kortom, voor een aansprekend avondje progressieve rock/metal, aangeboden door twee talentvol le bands moet men op 5 april in Venray zijn! De deuren gaan vanaf 20.00 uur open. Kijk voor meer informatie op www.myspace. com/poppodium of http://poppo- diumvenray.hyves.nl. Tribute night Jera'70 OJC Jera'70 staat op zaterdag 5 april in het teken van covertjes. Deze avond geven El Bandito en The Red Hot Chili Bastards een puike show weg, waarin geen enkel eigen nummer gespeeld gaat worden. Het Venrayse El Ban dito heeft de eer om de avond te openen. Deze talentvolle jonge band brengt een gevarieerde set ten gehore, waarbij mening nummer meegeschreeuwd kan worden. Hierna is het de beurt aan The Red Hot Chili Bastards. Deze pep- pers-neppers hebben hun sporen in het covergenre al ruimschoots weten te verdienen. De vierkop pige Amsterdamse talentvolle for matie, brengt alle bekende mee zingers van RHCP ten gehore. De bastards, allen groot fan van het echte werk, besloten na de echte doorbraak van RHCP, om een coverband te starten. Aangezien het soort publiek elk optreden verschillend is, passen de Bastards elke keer de setlijst aan. Zo maakt de band voor een zaal 'diehard Pepper fans' een setlijst met een goed overzicht van het hele Pep per repertoire. Voor het publiek wat alleen de hits uit de top 40 kent maakt de band een setlijst met veel hits. Omdat het publiek meestal niet zo simpel verdeeld is, word vaak een setlijst met een goede balans tussen hits en onbe kender werk gemaakt, zodat ieder een altijd een spetterende avond heeft. De podiumact is ook echt zoals de Peppers het zelf zouden doen, kleurig en explosief. De vele optredens hebben al bewe zen voor iedereen die de Bastards gezien heeft dat ze hun mannetje staan en dat de band niet onder doet voor de echte Peppers. De Bastards bestaat uit muzikanten die al een tijd actief zijn geweest in talloze formaties in verschil lende muzikale stijlen. Nu zijn ze echter weer terug bij hun 'roots', de stijl die ze het best spelen, lek kere vette funkrock. De deuren van OJC Jera'70 gaan om 20.00 uur open. Meer informatie staat op www.jera70.nl. Workshops afdeling beeldend De afdeling beeldend van Kun stencentrum Jerusalem in Venray gaat het voorjaar enthousiast tege moet met een drietal workshops. De workshop Dansend model schilderen, gegeven door docent Roel Sanders, is een interessante cursus voor iedereen, al is enige ervaring in het tekenen wel aan te bevelen. Tijdens deze cursus improvi seren dansers van de afdeling dans van het Kunstencentrum op muziek. In deze lessen gaat het om het leren schetsen en noteren van beweging en van ritme, maar ook om houding en verhouding. De lessen vinden plaats op zaterdagmorgen en starten 17 mei. De workshop portretteke nen op maandagmorgen, gegeven door docent Jeanny van Lieshout, is bedoeld als een kennismaking met de wereld van het portret. Deze workshop is geschikt voor beginners en gevorderden, er wordt naar model gewerkt. In zes lessen leert de cursist de basis principes van het portrettekenen, de opbouw, de proporties, voor-, zij- en driekwart aanzicht. Deze workshop start op maandag 14 april. Nieuw is de workshop Tex tiel/Vilten. in zes lessen kan ieder een kennismaken met deze tech niek, van het kaarden van de wol, het werken met witte en donker bruine wol en het maken van proeflapjes, maar er wordt ook gewerkt naar een eindresultaat! De lessen vinden plaats op dins dagmorgen en starten op dinsdag 15 april. In de wachtruimte van het Kunstencentrum is momen teel een presentatie van deze workshop te zien die wordt gege ven door Leo Coppus.Voor nadere informatie over deze workshops zie www.kunstencentrumjerusa- lem.nl. Open dag bij Jerusalem Kunstencentrum Jerusalem in Venray houdt op zondag 13 april een open dag. Deze dag kunnen belangstellenden genieten van optredens, exposities en tal van andere activiteiten. Men kan zich oriënteren op cursussen, work shops of lessen welke men in het seizoen 2008-2009 kan gaan doen. Het kunstencentrum is een regi onale instelling voor de kunsten waar men terecht kan voor cursus sen, opleidingen en workshops op het terrein van de kunsten. Of het nu gaat om een cursus gewoon voor het plezier of dat men een gerichte opleiding wil gaan volgen. Er is aanbod voor de allerkleinsten (Muziek op Schoot, Kleuterdans of Kinderateliers), voor kinderen (Muziek-Express en instrumentale lessen, kinderkunst- werkplaats, kinderdans, theater), voor jongeren (popopleidingen, instrumentale lessen, jongeren- ateliers, allerlei moderne dansvor men, theater en musical) en voor volwassenen (een scala aan beel dende cursussen, dans en muziek). Ook voor digitale fotografie is er een cursusaanbod. Op de open dag kan iedereen kennismaken met al deze activiteiten en infor matie krijgen over de cursussen, tarieven en mogelijkheden. Ook inschrijven is mogelijk. Naast dit alles verzorgt Jerusalem ook een uitgebreid aanbod voor het pri mair onderwijs, voortgezet onder wijs en Buitenschoolse Opvang. Maatwerk en talloze andere projecten, in samenwerking met Schouwburg, Bibliotheek, 't Freu- lekeshuus en Odapark. Binnen het rijke verenigingsleven van Venray vervult Kunstencentrum Jerusa lem eveneens een speciale rol in ondersteuning en opleiding. Kun stencentrum Jerusalem vervult voor de inwoners van Venray, Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum met haar meer dan 3-000 cursisten een niet meer weg te denken rol in de kunstzinnige ontwikkeling van elke inwoner. Tijdens de open dag die duurt van 12.00 tot 16.00 uur staan meer dan zestig docen ten klaar om advies te geven of om informatie bij in te winnen. Workshop The Secret Maurice Smolders laat tijdens de workshop The Secret op zater dag 19 april de deelnemers het geheim achter het geheim ontdek ken. De workshop wordt gehou den van 10.15 tot 16.30 uur in Carma in Venray. Het boek The Secret is wereldwijd door miljoe nen mensen gelezen. Toch is niet iedereen in staat om het principe toe te passen. Dat komt omdat het boek en de film niet volledig zijn. De workshop bevat dit ont brekende gedeelte. Men heeft het nodig om de wet van aantrekking succesvol te laten werken.Tijdens de workshop gaat men de vol ledige werkwijze ontdekken en direct toepassen op twee wensen. Zo leert men hoe dit voor alle wensen en doelen te gebruiken is. Aanmelden kan via (0485)322054 of via www.inspi-ratio.nl. Koninginnenacht Rooy begint langzamerhand een traditie te worden. Voor het derde jaar op rij is Rooy Tribu te Project (RTP) van plan om dit muzikale evenement op de avond voor Koninginnedag in de Schouwburg van Venray te organiseren. Aanvankelijk stonden de Rooyse Toppers op het programma maar ondanks alle inspanningen, gaat dit helaas niet lukken. Om de Koninginnenacht toch tot stand te houden, bekijkt de organisatie of er andere mogelijk heden zijn. "Al vanaf oktober vorig jaar zijn we bezig met de voorbe reidingen van Koninginnenacht 2008 met de Rooyse Toppers: een drietal prominente zangers zoals Fred Janssen, Ron Barents en Nelis Onderwater was benaderd, een aantal zangers van Confetti als achtergrondkoor, Frank Peters als muzikaal leider en arrangeur en de Rooyse Hofkapel voor de muzikale begeleiding. Dit laatste betekende echter dat de muzikale voorbereidingen pas na carnaval 2008 van start zouden kunnen gaan. We wisten dat de tijd tot 29 april krap zou zijn maar we durf den die uitdaging wel aan."Aldus John Janssen, manager van RTP. De tijd is echter te kort gebleken en helaas heeft de organisatie samen met alle artiesten een maand voor de show moeten concluderen dat de Rooyse Toppers voor Koningin nenacht geen haalbare kaart meer is. Janssen:"Met veel pijn en moeite hadden we er enigszins een show uit kunnen persen maar deze zou het niveau van voorgaande jaren niet gehaald hebben en dat wilde niemand. Onder het motto: 'Of we doen het goed of anders niet', hebben we besloten om het Top pers-project uit te stellen. Waar en wanneer weten we nog niet. We kijken nu naar de mogelijkhe den voor een ander evenement, bijvoorbeeld ergens in de zomer maar zeker is dat Koningennacht Rooy 2009 het feest wordt met de Rooyse Toppers!" De organisatie steekt nu de kop pen bij elkaar om te kijken of er voor Koninginnenacht 2008 een alternatief mogelijk is. Koningin nenacht Rooy is inmiddels een succesvolle traditie en het zou ontzettend jammer zijn om dit te doorbreken door het zomaar een jaar over te slaan. Janssen: "Ook de tijd voor een alternatief is krap maar we gaan ons uiterste best doen om een programma samen te stellen wat Koninginnenacht waardig is met het niveau dat het Venrayse publiek mag verwach ten! Het afblazen van Koningin nenacht is wel het laatste wat we willen." Kijk voor meer informatie op www.rooytribute.nl. Museum 't Freulekeshuus in Venray houdt van 4 april tot en met 21 september de archeologi sche doetentoonstelling: Oer-Sur- vival. Archeologische vondsten uit Venray en omgeving vertellen van alles over het leven en het overle ven in de prehistorie. Soms lijkt dat leven verrassend anders en soms is het ook heel herkenbaar. Oer-Survival gaat over het zorgen voor voedsel, voor een dak boven het hoofd en een warm pak om aan te trekken. Kan men overle ven zonder supermarkt? En zon der centrale verwarming en elek trische apparaten? Wie is er wel of niet goed in prehistorische tech nieken? Probeer het uit! In de ten toonstelling Oer-Survival ontdekt men hoe de prehistorische mens toch aan verse broodjes komt en aan een warme maaltijd. Elke tijd kent weer eigen oplossingen, ook op het gebied van wonen. Jagers/ verzamelaars wonen in snel op te bouwen tenten of hutten. Boeren in de Nieuwe Steentijd bouwen een stevige boerderij. Men kan met enkel spullen uit de natuur de wand van een huis bouwen. Voor wie meer houdt van het fijne werk: maak een mozaïek voor in een Romeinse villa. Ook gereedschap pen maakt men van materialen uit de natuur. Wie heeft wel eens het zakmes van een Neanderthaler geprobeerd? Behalve vuursteen, gebruikt men ook hout, bot en gewei als grondstof voor gereed schap. Met een naald van bot kan men prima kleding naaien. En een warme deken weeft men op een groot weefgetouw. Mobieltjes en tv en computers, nee, die zijn er in de prehistorie niet. Maar vrije tijd is er ondanks het ruwe leven wel en commu nicatie is net zo belangrijk als in deze tijd.Al sinds de oudste tijden wordt er geschilderd, maakt men zich mooi, wordt er gefeest en doet men samen spelletjes. Hoe survivallen onze oervoorouders? Ervaar het zelf in deze verrassen de doetentoonstelling voor jong en oud! Er zijn regelmatig demon straties waarbij verschillende tech nieken uit het verleden worden uitgelegd.Archeologie spreekt tot de verbeelding van kinderen. Het is een spannend idee in de grond iets te ontdekken wat daar al eeu wen ligt.Archeologische vondsten kunnen bovendien als hulpmid del dienen binnen verschillende vakken. Er hoeft dus niet alleen aan het vak geschiedenis te wor den gedacht. De leskist Een koffer vol scherven is daarbij een mooie start. De leskist kan op school wor den gebruikt als voorbereiding op een bezoek aan bijvoorbeeld een opgraving, museum of depot. De leskist kan bij 't Freulekeshuus worden geleend. Het museum is geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepsbezoek of klassenbezoek is mogelijk op afspraak. Een rondlei ding is mogelijk voor maximaal vijftien personen per rondleider. Voor het maken van een afspraak voor een groepsbezoek, rondlei ding of voor meer informatie kan men contact opnemen met het museum op dinsdag, woensdag of donderdag tussen 9-00 en 17.00 uur via telefoon (0478)583880 of via e-mail info@museumvenray.nl. Het motto van het Museum weekend dat wordt gehouden op zaterdag 5 en zondag 6 april is: De kunst van de waar heid. Naast de vaste collectie is in Museum 't Freulekeshuus in Venray de tentoonstelling Oer- Survival te zien. Kruip in de huid van onze verre Venrayse voorouders. Er zijn maar liefst zeventien archeologische doe- activiteiten. Op beide dagen zijn er van 11.00 tot 17.00 uur leden van de Archeologische Werkgroep Venray aanwezig om te vertellen over de diverse archeologische doeactiviteiten en wat er te zien is. Archeologische vondsten uit Venray en omgeving leren de bezoekers van alles over het leven en het overleven in de prehistorie. Soms lijkt dat leven verrassend anders en soms ook heel herken baar. Oer-Survival gaat over het zorgen voor voedsel, voor een dak boven het hoofd en voor een lek ker warm pak om aan te trekken. Wie kan overleven zonder super markt? En zonder centrale verwar ming en elektrische apparaten? Wie is goed in prehistorische tech nieken? Probeer het uit! In de ten toonstelling Oer-Survival ontdekt men hoe de prehistorische mens toch aan verse broodjes komt en aan een warme maaltijd. Elke tijd kent weer eigen oplossingen, ook op het gebied van wonen. Jagers/verzamelaars wonen in snel op te bouwen ten ten of hutten. Boeren in de Nieu we Steentijd bouwen een stevige boerderij. Ook kan men met enkel spullen uit de natuur de wand van een huis bouwen of men buigt zich over het maken van een mozaïek voor in een Romeinse villa. Ook gereedschappen maakt men van materialen uit de natuur. Wie heeft wel eens het zakmes van een Neanderthaler gepro beerd? Grijp deze kans. Behalve vuursteen, gebruikt men ook hout, bot en gewei als grondstof voor gereedschap. Met een naald van bot kan men prima kleding naai en. En een warme deken weeft men op een groot weefgetouw. Mobieltjes, tv en computers, nee, die zijn er in de prehistorie niet. Maar vrije tijd is er ondanks het ruwe leven wel en communicatie is net zo belangrijk als in deze tijd. Al sinds de oudste tijden wordt er geschilderd, maakt men zich mooi, wordt er gefeest en doet men samen spelletjes. Het museum is op woensdag, zaterdag en zondag open van 11.00 tot 17.00 uur. Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 15