Nog een keer Flash Herman van Veen en Charlie Chaplin Leraren gezocht voor project lain Matthews in Cambrinus Hollands Glorie Repetitie Euterpe De laatste concubine Electric Eel Shock op Jera on Air Jubileum wandeltocht Niets! PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 3 april 2008 - Pagina 14 Programma Schouwburg Venray Concert Weijerkoor Het Weijerkoor uit Boxmeer treedt op zondag 6 april om 14.30 uur als gastkoor op in een dubbel concert met het Genneps Vocaal Ensemble. Plaats van handeling is de knusse kapel van Landgoed Roepaen in Ottersum. Met wer ken van bekende componisten uit heel Europa overkoepelt het pro gramma een periode van enkele eeuwen. Het Weijerkoor onder leiding van José Doodkorte brengt als gastkoor tijdens dit concert een groot scala aan vooral recen ter werk ten gehore van compo nisten uit andere Europese landen. Het betreft soms vrolijke, soms weemoedige, maar telkens weer verrassende liederen van Hugo Alfvén, Frederick Delius, César Geoffray, Zoltan Kodaly, Jean Sibe lius, Arthur Sullivan en Ralph Vaug- han Williams. Het Genneps Vocaal Ensemble onder leiding van Ernst Lamers voert enkele beroemde operawerken uit van Beethoven (Chor der Gefangenen) en Mozart (Chor der Priester). Verder brengt het Gennepse mannenkoor wer ken tot leven van onder meer Franz Schubert, Edvard Grieg, Leon Janacek en Walter Rein. Ten slotte wordt nog het ritmische werk In Taberna uit de Carmina Burana van Carl Orff ten gehore gebracht. Voor de begeleiding op piano tekent de uit Rusland afkomstige pianiste Oksana Blajva. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de kassa op 6 april. Bezoek voor verdere informatie www. weijerkoor-boxmeer.nl. of www. gennepsvocaal.nl. AVI-leesboekjes In de bibliotheekvestigingen van BiblioNu kunnen kinderen boeken vinden die het beste aan sluiten bij hun leesniveau. Zowel op scholen als in de bibliotheken wordt de AVI-indeling als een praktisch hulpmiddel gezien.AVI staat voor Analyse Voor Individu- aliseringsnormen en is een maat staf voor de leesvaardigheid van kinderen en de moeilijkheidsgraad van kinderboeken.AVI bestaat al heel lang en is eigenlijk een toets- systeem dat voor het onderwijs is ontwikkeld om de leestechniek te kunnen volgen. Inmiddels is het verworden tot een richtlijn bij het kiezen van een boek. Om lees vaardigheid en moeilijkheidsgraad beter op elkaar af te stemmen is de bestaande AVI indeling onder de loep genomen. Zo is een nieu we indeling ontstaan met twaalf niveaus: van AVI-start tot AVI-PLUS. Bij de indeling is rekening gehou den met de verschillende groepen in het basisonderwijs.AVI-M3 geeft bijvoorbeeld het leesniveau aan van de gemiddelde leerling hal verwege groep 3-AVI-E4 geeft het leesniveau aan van de gemiddelde leerling aan het eind van groep 4. Traditioneel staan de eerste leesboekjes, van niveau 1 t/m 4, apart bij de bibliotheken. Met een AA-etiket en eventueel met een kleurcode. Gaandeweg wordt de indeling vervangen door boeken met de nieuwe niveauaanduiding. Deze boeken hebben een E-etiket en de vermelding AVI-start,AVI-M3, AVI-E3 of AVI-M4. Een totaalover zicht van oude en nieuwe niveaus is te vinden op www.BiblioNu.nl. De hogere niveaus zijn niet altijd bekend. Als dit wel het geval is staat de aanduiding in het boek zelf vermeld met een logo. Staat er geen AVI-code in het boek en wil men weten of het boek geschikt is voor het leesniveau van het kind: Vraag dan advies bij de biblio theek. Het is het Jeugdcomité America gelukt om na bijna 25 jaar drive- in discotheek Flash uit Sevenum op zaterdag 12 april nog een keer te laten optreden in de Bonds- zaal van America. De Americaanse bondszaal werd eind zeventiger en begin tachtiger jaren elke zon dag omgetoverd tot de discotem pel van Horst en verre omgeving. Iedere zondag traden er bekende drive-in discotheken op. Namen als Snif en Snuf, Man of Action, de Peacemakers maar zeker ook Flash. Flash ontstond nadat de vrienden Hay Rubie en Geert Craenmehr, beiden het disc joc key vak hadden aangeleerd in jon gerencentrum de Vlies in Horst. De twee Sevenumse dj's vormden samen met Jeu Pouwels en Peter Craenmehr de basis van Flash. Het eerste optreden vond plaats op een schoolfuif in een schuurtje aan de Wouterstraat in America. Jaren werd er opgetreden op ker missen, campings schoolfeesten en in jongerencentra in geheel Limburg en gedeelten van Brabant. Flash groeide de uit tot een van de meest gevraagde discotheken in de periode van 1975 tot 1984. Menigmaal werd gevraagd het geluid te verzorgen voor artiesten zoals Spooky en Sue, the Inter nationals en Donna Lynton. Ook stond Flash de pauze te verzorgen bij bands als Catapult, the Dizzy Mann's Band, Pussycat en Teach In. In 1978 werd de Americaanse discotheek Interstate Roadshow, voorheen Snif snif geheel com pleet met bus overgenomen. De regio van optredens breidde zich toen uit tot in Duitsland, waar de Engelse kazernes voor boekingen zorgden. Grotere steden als Breda, Apeldoorn, Eindhoven werden toegevoegd aan de agenda. De muziekbladen Popfoto en Muziek- Express gingen zorgen voor spon soring, en in 1980 meldde Honda Nederland zich om Flash te kop pelen aan hun naam. In septem ber 1984 besloten de Flash/boys te gaan stoppen met een geweldig mooie afscheidsavond in de Ame ricaanse bondszaal. Alles kwam voorbij: de lp en 45-toeren single, het cassettedeck en bandrecorder, de cd-speler en de mini-disc tot de MP3 van nu. Maar op zaterdag 12 april komen de pick-ups en de pla ten weer uit de kast. "We hebben nog zo'n 4000 singles bij ons"; zegt Geert Craenmehr uit Yssel- steyn. "En veel van deze hits zul len weer eens uit de hoezen wor den gehaald. Nu zo'n 25 jaar later gaan we de bondzaal nog een keer proberen om te toveren in die dis cotempel van weleer." De entree voor dit eenmalige optreden van Flash kosten vijf euro en zijn te koop bij Bernie 077-4641260 of Geert 0478-541452. Dat Venray en de kerkdor pen kunnen bogen op een rijke cultuurhistorie is genoegzaam bekend. Her en der zijn in deze gemeente zijn tal van monument jes en plekjes die hieraan herin neren. Verschillende organisaties zetten zich al vele jaren in voor het behoud van dit cultuurhisto risch erfgoed. Te denken valt daar bij onder meer aan de heemkun- degroepen in de kerkdorpen, de Archeologische Werkgroep Venray, het Gemeentearchief, het Histo risch Platform Venray, de Stichting Venray Monumentaal, de Stichting Kruisen en Kapellen, de musea in onze gemeente en het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap Kring Venray. Ver schillende van deze organisaties hebben meermaals de wens geuit om de lokale historie in al haar facetten dichter bij de jeugd te brengen. De belangstelling voor de eigen omgeving en de streek waarin men woont is groeiende en ook de jeugd toont steeds meer interesse voor het levensverhaal van vroegere generaties. Onlangs kwam de wens om de jeugd te interesseren voor en te informeren over de lokale historie tijdens een vergadering van het LGOG Ven ray weer aan de orde. Oud-leraar Jan Strijbos uit Castenray werd gevraagd een werkgroep in het leven te roepen die zich bezig zal houden met de vraag hoe op een voor de jeugd aantrekkelijke en inspirerende wijze de kennis van het lokale verleden kan worden overgebracht. Te denken valt daar bij aan bijvoorbeeld lesbrieven, excursies, exposities, powerpoint- presentaties, gastlessen, work shops, spelvormen en internet. De lokale historie moet daarbij die nen als concreet uitgangspunt, als kapstok voor de nationale historie en het aanbod moet afgestemd zijn op het lesprogramma van de scholen. De diverse cultuurhisto rische organisaties hebben een schat aan gegevens klaarliggen. Het is de taak van de leden van de werkgroep te bekijken hoe dit geschikt te maken is voor het onderwijs. In eerste instantie gaat het daarbij om de basisscholen in de gemeente, maar op termijn kan uitbreiding plaatsvinden naar het voortgezet onderwijs. Het educa tieproject heeft de instemming van de Stichting Primair Onder wijs Venray en de basisscholen binnen de gemeente hebben alle maal een brief ontvangen met uit leg over het project en de vraag aan de onderwijskrachten om zich aan te melden voor de werkgroep. Door het Historisch Platform Ven ray is een bedrag van 500 euro gereserveerd om het project op te starten. Inmiddels hebben enkele oud-leraren hun medewerking toegezegd, maar dit aantal behoeft dringend uitbreiding. Het LGOG Venray roept dan ook iedereen op die aan het project wil mee werken, leraar of niet-leraar, con tact op te nemen met Jan Strijbos via telefoon (0478)571677 of via e-mail jan.strijbos@hetnet.nl. Muzieklegende Iain Matthews staat op woensdag 9 april op het podium van Cambrinus in Horst. Voor veel muziekliefhebbers staat Matthews bekend als een van de belangrijkste Engelse pop- en folkmuzikanten en als een van de eerste leden van de legenda rische Engelse muziekformatie Fairport Convention. De meeste mensen kennen hem echter als dé vertolker van het lied Woodstock, waarmee hij met zijn band Mat thews Southern Comfort in de begin jaren zeventig een wereld hit scoorde. Zijn album If you saw thro' my Eyes staat volgens velen te boek als een onbetwiste klas sieker uit de popmuziek. Met de band Plainsong maakte Matthews eveneens furore. De lijst van zijn platen en samenwerkingen met anderen is schier eindeloos. Naast een onvermijdelijke greep uit het verleden brengt hij ook recente lijk werk. Voor de in Horst woon achtige Brit is Cambrinus meer dan alleen maar een podium om de hoek, waar hij al diverse malen speelde in allerlei bezettingen en er zelfs een live-cd opnam. Tij dens dit Cambrinusconcert wordt Matthews begeleid door toetse nist Mike Roelofs en gitarist Bart Oostindie, gewaardeerde namen in de Limburgse muziekscene. Het concert begint om 20.30 uur en reserveren is aan te bevelen. Harmonie en Drumband De Her leving uit Vierlingsbeek houdt op zaterdag 26 april voor de achtste keer in successie Hollands Glorie. In zalencentrum Concordia ver zorgen lokale artiesten optredens. Met het oog op de edities in de afgelopen jaren belooft het weer een avond met topamusement te worden, met vele spetterende optredens. De Nederlandstalige muziek blijft onveranderd centraal staan. Dit jaar worden de optre dens verzorgd vanaf de Amster damse markt de Albert Cuyp. Ver schillende bekende artiesten uit de Vaderlandse muziek brengen een bezoek aan deze markt en zin gen uiteraard een nummer. Weder om hebben lokale artiesten veel tijd en energie gestoken om ieder op zijn/haar manier invulling te geven aan deze avond. Het is een genoegen om de muziek uit het heden en verleden vertolkt te zien worden door zowel jong als oud. Dus kom kijken naar vertolkingen van bekende Nederlanders, zoals De Dijk,Arne Janssen, de Haven zangers en Guus Meeuwis. Aange zien de Herleving wederom een drukke avond verwacht worden er kaarten in de voorverkoop aan geboden. Deze kaarten te koop bij Plus Verbeeten. De zaal is op 26 april open vanaf 20.00 uur. Het muziekspektakel barst los om 21.00 uur. De Koninklijke harmonie Euter pe Venray houdt op donderdag 10 april vanaf 18.45 uur een open bare repetitie aan de Kempweg in Venray. Alle ouders, kinderen en andere geïnteresseerden kunnen komen kijken en luisteren naar het opleidingsorkest van Euterpe. Om 19.00 uur start het opleidings orkest met een muzikale opening en aansluitend een korte openba re repetitie.Aansluitend is er een ouderavond.Tijdens deze ouder avond wordt er verdere informatie verstrekt over de mogelijkheden om via de harmonie een interne opleiding te volgen of via de har monie een opleiding te volgen bij de muziekschool. Ook kunt u alles vragen over deelname aan ons opleidingsorkest. Door ervaring op te doen in het samenspel is een doorstroom naar het harmo nieorkest een stuk gemakkelijker, daarbij is het leuk om gevarieerde muziek te maken en regelmatig een echt concert te geven in en buiten Venray. Euterpe biedt de mogelijkheid om een instrument van de vereniging te lenen zodat men zelf geen duur instrument hoeft aan te schaffen. Men kan tij dens de openbare repetitie vragen stellen, maar men kan ook contact opnemen met Petra Schaeffers via telefoon (0478)516338. Zie ook www.euterpevenray.nl. Men hoeft zich voor deze openba re repetitie niet aan te melden. De Locht Leden van het Dionysos-gilde geven op zondagmiddag 6 april een demonstratie bier brouwen in streekmuseum De Locht in Melderslo zondagmiddag 6 april onder meer aandacht voor het productieproces en de vereiste grondstoffen. Tevens is er een expositie van bierviltjes. Zon dagmiddag zijn ook twee man- denvlechters aan het werk die manden maken van wilgentenen. Op de bovenverdieping is de wis selexpositie Juweeltjes in Textiel te bezichtigen. De Locht is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De speciale demonstraties op zondag beginnen vanaf 14.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Op weg naar haar huwelijk met de jonge keizer van Japan komt prinses Kazu met haar gevolg door het boerendorpje waar het elfjarige meisje Sachi woont. Ze besluit het delicate meisje als haar bediende mee te nemen naar het vrouwen paleis. Zo zal Kazu een vertrouweling hebben aan het hof, waar roddel en achterklap aan de orde van de dag zijn, en zal ze in de loop van de tijd Sachi aan haar echtgenoot kunnen aanbieden als concubi ne... De laatste concubine is een meeslepende, zinnenprikkelende roman over een gepassioneerde vrouw en de zoektocht naar haar ware identiteit, geschreven tegen de achtergrond van het betove rende Japan van de negentiende eeuw. Lesley Downer woonde meer dan tien jaar in Japan en spreekt de taal vloeiend. Ze schreef diverse non-fictieboeken over de Japanse cultuur en presenteerde program ma's voor Channel 4 en de BBC. Ze woont afwisselend in Londen en Tokio. De laatste concubine is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 19,95 euro. Herman van Veen is in zijn genre volstrekt uniek, Pip Utton in de rol van Charlie Chaplin en winnaars van het cabaretfestival Camaretten treden komende week op in Schouwburg Venray. Herman van Veen verzorgt op vrijdag 4 en zaterdag 5 april vanaf 20.00 uur optredens in de schouwburg. Van Veen is in zijn genre volstrekt uniek. Geen Neder landse artiest wordt zo gevierd in de internationale theaters als deze Utrechtse kunstenaar. Zanger en schrijver van liedjes, sprookjes en vertellingen in maar liefst vier verschillende talen. Maar nu is hij eindelijk weer in de Nederlandse theaters te zien. Hij gaat vertel len en zingen over waarheid en werkelijkheid, herinnering en heden, over schoonheid en vergankelijkheid, jeugd, ouder dom, de eeuwigheid en wat dat kost. Herman van Veen komt als vanouds met onder meer Erik van der Wurff en Edith Leerkes. CHARLIE CHAPLIN Op dinsdag 8 april brengt Pip Utton Charlie Chaplin in Schouwburg Venray. Charlie Cha plin werd in 1889 geboren in London en maakte op 25 jarige leeftijd al zijn eerste film. Binnen een paar jaar werd hij een van de beroemdste en best betaalde acteurs in de wereld. Chaplin leidde geen buitengewoon vrolijk leven, maar slaagde er als geen ander in de wereld aan het lachen te krijgen en... huilen tegelijker- Charlie Chaplin. tijd. Utton legt niet alleen Cha plin's talent bloot, maar laat zeker ook de keerzijde van Chaplin's medailles zien. Utton portretteer de eerder Adolf Hitler in zijn voor stelling Adolf, een meesterwerk over en onweerstaanbaar idealist met een nogal afwijkende logica, als ook de extravagante schilder Francis Bacon in Bacon. Aanvang 20.00 uur. CAMARETTEN Cameretten komt op donder dag 10 april vanaf 20.00 uur naar de schouwburg in Venray. (Hans) Teeuwen Smeenck,Theo Maassen, Plien Bianca, Brigitte Kaandorp, Hans Liberg, Ernesto Marcelino, Niet Schieten, Schud den, Herman Finkers, Purper, Bert Klunder, NUHR, Kommil Foo, Richard Groenendijk, Arie Sil vester, Marnix Kappers, Ronald Goedemondt, Onno Innemee, Stef Bos, Jaap Mulder, Eric van Sauers, Rob Urgert, Martijn Oosterhuis, Alex Klaasen Martine Sandi- fort, Ruben (Nicolai) Nathan, Bert Visscher, Paul de Leeuw en Marc-Marie Huijbregts. Allemaal waren zij ooit finalist van het cabaretfestival Cameretten. In deze finaletournee ziet men de winnaars van Cameretten 2007. De winnaars zijn Pia Naber, Luc Onderbeke en Vincent Geers! Voor vragen of reserveringen kan men contact opnemen met Schouwburg Venray via tele foon (0478)530999 of via www. schouwburgvenray. nl Jera on Air blijft strooien met namen. Er zijn maar liefst drie acts aan de line-up toegevoegd. Het Japanse Electric Eel Shock is de meest opvallende van de drie, maar ook Textures uit Til burg, enAux Raus uit Amsterdam zijn bijzondere acts. Het Japanse Electric Eel Shock is een drie koppige, garagerock spelende, en bijzonder energieke band. Inspi ratiebronnen voor de Japanners zijn onder andere Black Sabbath en The Red Hot Chili Peppers. Ze openen elke show met Black Sab bath's Iron Man, en de drummer draagt, in navolging van de Pep pers, niets anders dan een sok. En deze zit niet om zijn voet. Electric Eel Shock maakt al enkele jaren furore in Nederland. Zo fungeer den ze onder andere als support act van Danko Jones, The Blood hound Gang en Presidents of the USA. Tegenwoordig staan ze gewoon als hoofdact op menig groot podium. DanAux Raus. Deze vreemde eend in de bijt heeft de weg naar de top gevonden door punk te mixen met techno en gabber. Op een versleten gitaar, twee oude drummachines, en een computer welke rijp is voor de storthoop, schrijft de Amster damse formatie haar nummers. Aux Raus stond afgelopen week end nog op Paaspop, waar het een verpletterende indruk achterliet. Ook grote festivals als Noor derslag en Lowlands moesten er aan geloven. Op de website www.jeraonair. nl kunt u kennis maken met de unieke sound van Aux Raus. Last but not least presenteert stg. Jera on Air de Tilburgse formatie Tex tures. Deze metalformatie heeft inmiddels internationale faam ver worven. Komende maand toeren ze door Engeland, en een maand later zitten ze onder andere in Denemarken en Frankrijk. Tex tures is een vijfkoppige band, welke sinds 2001 haar sporen in de muziekindustrie aan het ver dienen is. Dit resulteerde in een Essent-award in 2004 voor Meest belovende act. Van alle drie de bovenstaande bands kan men een indruk krijgen door www.jerao- nair.nl te bezoeken. Via deze web site zijn ook kaartjes te bestellen. Eerder werd al bekend dat Mad- ball, Agnostic Front, Strike Anyw here, en vele anderen het festival op 1 mei aandoen. Kaartjes zijn ook verkrijgbaar bij de gewone ticketpunten. Ook deze zijn te vin den op de website. Wandelsportvereniging De Natuurvrienden uit Merselo houdt op zaterdag 26 april een landelij ke jubileumtocht bij gelegenheid van het 100-jarige bestaan van de KNBLO-NL. Start en finish zijn vanuit het startlokaal gelegen aan De Hees in Merselo. Men kan kiezen uit acht afstan den, deze zijn 3,9 km rollator- route (start 7.00 tot 14.00 uur), 7,5 km rolstoelroute (start 7.00 tot 14.00 uur), 5-10 kim (start 7.00 tot 14.00 uur), 15-20 (start 7.00 tot 12.00 uur), 30-40 (start 7.00 tot 10.00 uur). Alle afstanden zijn geschikt voor Nordic-walking. Om 10.00 uur is de feestelijke ope ning waarna gestart kan worden op de vijf kilometer puzzeltocht. Voor de kinderen zijn er spring kussens, clowns, schminken en een ballonnenwedstrijd. Speciaal voor dit jubileum zijn er unieke afwisselende routes samengesteld, deze lopen overwegend door de bossen en passeren historische plaatsen. In het routeboekje zijn deze plaatsen omschreven. Voor de minder mobielen zijn er twee goed begaanbare routes uitgezet. Merselo wordt omringd door veel bos en is bij uitstek geschikt om te wandelen. De 5,10 en 30 km afstanden gaan door het centrum van Merselo om via karakteristie ke boerderijen en andere beziens waardigheden in het buitengebied de bossen in te gaan, de 5 km buigt op een gegeven moment af om de weg terug te vervolgen. De 10 en 30 km afstanden komen na ca. 6 km bij de eerste rustpost. De 10 km afstand vervolgt na de rust zijn weg terug, en de 30 km afstand voegt zich hier bij de 40 km afstand, om samen door de peel te wandelen, de route loopt langs de peelraamstelling (zie foto), een overblijfsel uit de tweede wereldoorlog. Door de ongerepte natuur voert de route naar Yssel- steyn waar een boerderijrust is ingericht. Vanuit de boerderijrust voert de tocht door het centrum van YsselsteYn naar de Rouw- kuilen bossen en via omzwervin gen loopt de tocht terug naar de finish. De 15, 20 en 40 km route gaan via het Dalland naar de bal- lonzuilbossen. Dit is het gebied waar een luchtvaartmonument staat opgesteld. Door de ballon- zuilbossen loopt de tocht naar de Vredepeel waar op ca. 9 km een boerderijrust is ingericht. Na de rust vervolgen zij de route door een verland vennengebied, en splitsen de 15 en 40 km afstand zich van de 20 km route. De 20 km route wandelt langs het dorp Vredepeel richting vliegbasis De Peel. Op dit moment bevindt zich hier de Groep Geleide Wapens. Via deze prachtige bossen voegen de 15,30 en 40 km zich bij de 20 km afstand, en komen uiteindelijk bij de rustpost in de bossen aan de Bakelsedijk aan. De 40 km afstand gaat met de 30 km afstand verder door de peel, terwijl de overige afstanden, 10, 15 en 20 km hun terugweg vervolgen. Op alle rust plaatsen zijn tegen wandelvrien- delijke prijzen diversen drink- en eetwaren te verkrijgen. Jubileumconcert Vondel Naar aanleiding van het zestig jarige bestaan van de Gemengde Zangvereniging Vondel in Vier lingsbeek wordt door dit koor op zaterdag 5 april een jubileum concert gegeven in zalencentrum Concordia aan het Vrijthof in Vier lingsbeek. Naast representatief repertoire uit het verleden, heeft het koor zich vooral toegelegd op gelief de muziek uit een aantal grote musicals, zoals 'My Fair Lady','Les Misérables' en 'The Lion King', waarvoor dan ook een groot deel van de avond is ingeruimd. Verder staat een 'bloemlezing' van succes sen van Boudewijn de Groot op het programma, evenals de 'Bohe mian Rhapsody' van Freddie Mer cury. Caroline Ermers treedt op als soliste en pianist is Theo Hes. De muzikale leiding is in handen van dirigent Mia Schoonbrood. Het concert begint om 20.00 uur. Toegangskaarten a 7,50 euro zijn verkrijgbaar in de zaal. Zaal open om 19.00 uur. Wat gebeurt er als U niet adverteert Lesley Downer CLCLLdïZ. (juriciLuin #v\vV Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 14