'Het is toch een deel van jezelf wat je maakt' Laatste wens Sraar Puyn komt uit mm Exploitanten De Lindehof eisen maatregelen Open huis Rabobank Jubileum bestuur paardenverzekering Oude foto Service rubriek PEEL EN MAAS Donderdag 3 april 2008 - Pagina 11 Kunstenares Lizeth Honig exposeert rakugestookte objecten in gemeentehuis Kunstenares Lizeth Honig uit Swolgen exposeert in het gemeentehuis van Meerlo- Wanssum. De expositie bestaat uit een aantal rakugestookte objecten. Een interview met de 43-jarige kunstenares over haar passie en manier van werken. Wat is rakustoken precies en waar komt het vandaan? "Rakustoken is een van oor sprong eeuwenoude zencultuur, dus een oosterse filosofie. In feite is het een Japanse theeceremonie. Tegenwoordig is het uitgebreid met vele technieken, zoals onder meer naked raku, kopermat, terra sigellata, met paardenhaar, inpak ken in aluminiumfolie met organi sche materialen, en polijsten. Ook is rakustoken met de magnetron mogelijk. De werkstukken van klei moeten ongeveer drie weken dro- gen.Vervolgens worden ze in circa 1000 C° gebakken. Daarna wor den de werkstukken geglazuurd, waarbij je delen ongeglazuurd kan laten. Hierdoor creëer je leuke effecten. Dan gaan ze in de rakuton en worden ze weer gestookt naar 1000 C°. De werkstukken worden vervolgens met een speciale raku- tang uit de hete ton gehaald. Door de enorme temperatuurschok kan het glazuur barstjes vertonen. Dit heet craquelé. Daarna word het werkstuk in een ton met zaag sel gelegd. Het zaagsel vat direct vlam. De deksel word op de pot met zaagsel geplaatst, waardoor de vlammen doven. Je krijgt een enorme rookontwikkeling in de ton. De rook dringt door tot in de haarscheuren en de delen die niet geglazuurd zijn. En zorgt voor een (diep) zwarte kleur, op de ongeglazuurde delen van het werkstuk." Hoe bent u in aanraking gekomen met rakustoken? "Eind jaren tachtig ben ik begonnen als kunstenares. Eerst was dat vrij beperkt, maar na het volgen van een aantal cursussen is dat uitgegroeid tot een dage lijkse bezigheid.Tijdens een cur sus kwam ook het rakustoken aan bod. Dat sprak mij erg aan, omdat er wordt gewerkt met natuurlijk materiaal en omdat de werkstuk ken vervormd kunnen worden tot het moment dat ze gebakken worden. Zo zijn de stukken nog niet definitief na de eerste keer vormen." Welke andere vormen van kunst beoefent u? "Vanuit het kleien en modelle ren ben ik langzaam overgestapt naar het beeldhouwen. De stukken werden op een gegeven moment te groot om nog te bakken of om te gebruiken voor het rakustoken. Toen was beeldhouwen voor mij een nieuwe uitdaging. Daarnaast heb ik ook nog interesse voor bloemschikken, tekenen en schil deren. Maar uiteindelijk blijft raku stoken toch mijn passie, omdat ik het wel goed wil doen en dat lukt binnen deze vorm." Waar kan het publiek de kunstwerken zien? "Op dit moment is er een kleine expositie in het gemeentehuis van Meerlo-Wanssum. Maar ik werk en exposeer normaal gesproken aan huis. Daar kan iedereen langs komen om mijn werkstukken te bekijken. Na telefonisch contact geef ik graag een rondleiding. Wat mij zelf leuk lijkt, is dat de gemeente een kunstroute opzet in de omgeving. In Brabant en België is dit al een bekend concept. Zo bereiken de plaatselijke kunste naars een groter publiek en voor de gemeente is het een extra trek pleister." Verkoopt u de kunstwerken ook? "Dat is vaak ook de eerste vraag die mensen stellen als ze mijn stukken hebben gezien. De mees te bezoekers vinden het mooi en zouden het graag willen kopen. Maar dat zit er helaas niet in. Ik maak de kunstwerken helemaal voor mezelf. Het is bij wijze van spreken toch een deel van jezelf wat je maakt. Er zit zoveel tijd en energie in, dat het moeilijk is om er afstand van te doen. Wel geef ik soms een stuk weg aan een fami lielid of bekende als geschenk. In principe werk ik ook niet in opdracht. Dan komt er teveel druk op en gaat het minder goed. Ik nodig de mensen dan wel uit om een workshop te volgen, zodat ze zelfkennis kunnen maken met het rakustoken. Dan kunnen ze tegen een kleine onkostenvergoeding hun eigen kunstwerk maken." Meer informatie, Lizeth Honig, telefoon: 0478-692422. Uitstapje naar zee voor ongeneeslijk zieke Swolgenaar r.-Hf* ósj»:„f - A De laatste wens van de 64- jarige, ongeneeslijk zieke Sraar Puyn uit Swolgen is in vervul ling gegaan. Samen met zijn vrouw en een verzorgende maakte hij donderdag 20 maart een uitstapje naar de zee in Vlissingen. De reis is mogelijk gemaakt dankzij de inspannin gen van een medewerkster van Groene Kruis Zorg aan Huis, de thuiszorgorganisatie van Zorggroep Noord- en Midden- Limburg. De 64-jarige Sraar Puyn is onge neeslijk ziek. Net voordat hij in het ziekenhuis terecht kwam, had hij samen met zijn vrouw een vakantie naar Texel geboekt. Deze vakantie kon helaas niet doorgaan. Tijdens haar werk vroeg Groene Kruis Zorg aan Huis-medewerk ster Kitty Hendriks haar klant naar zijn laatste wens. Wat wilde hij nog graag doen in zijn leven? Sraar Puyn gaf aan dat hij nog graag een keer met zijn vrouw de zee wilde zien. Kitty Hendriks dacht aan het project Verborgen Verlangens van de Zorggroep, waarbij persoonlijke wensen en verlangens van klanten worden gerealiseerd. In het kader van het project Verborgen Verlan gens en met steun van een aantal bedrijven kon de wens in vervul ling gaan. Zo was er een speciaal opgemeten rolstoel van de firma Ligtvoet aanwezig en een pick- Sraar Puyn genoot met volle teugen tijdens het uitstapje naar zee. nickmand van de plaatselijke bak ker Sijbers uit Meerlo. In Vlissingen maakten Sraar en zijn vrouw een overtocht met een boot vanVeolia- transport naar Breskens. Terugge komen op het vasteland maakten ze een wandeling langs de zee. Ook werd er nog een kort bezoek aan het muZEEum gebracht. Protest tegen stank paardenhouderij De Raad van State moet exploitanten Annemie Herm- sen en Frans Geertshuis van dagcentrum De Lindehof in Wanssum uit de stank hel pen. Boosdoener is de naast gelegen paardenhouderij Litjens. Hermsen en Geerts huis hebben de Raad dinsdag gevraagd om maatregelen te nemen tegen Litjens, omdat de gemeente Meerlo-Wanssum het voor gezien houdt. De gemeente weigert volgens een woordvoerster verdere maat regelen te nemen, omdat de stank overlast voldoende is aangepakt. De mest van de paardenhouderij aan de Meerloseweg ligt welis waar op een afstand van 10 meter van De Lindehof opgeslagen, maar dat gebeurt niet meer in de open lucht. Litjens verzamelt de paar- denmest nu op een aanhanger die in een schuur staat. Maar van die schuur staan de deuren wel dag en nacht open. Volgens Geertshuis heeft Litjens al een lange staat van dienst als het gaat om het veroorzaken van overlast bij zijn buren. Zo zou op het gemeentehuis een dossier van hem zijn dat getuigt van 12 jaar klachten en overtredingen van de milieuregels. De gemeente zou Geertshuis ook hebben gezegd dat hij goed moest toezien op het handelen van de paardenhouderij. Vrij vlot na de vestiging van De Lindehof kregen de buren al problemen met elkaar. Bezoekers van De Lindehof, mensen met een lichamelijke of geestelijke beper king, zouden door Litjens geïnti mideerd worden.Afvalwater werd door Litjens over het erf van De Lindehof weggespoeld naar het riool. Over het gebruik van dat erf loopt overigens nog een andere rechtszaak in Roermond. De gemeente stelt dat Litjens zich nu wel aan de regels houdt. Zo wordt de mest elke twee weken afgevoerd. En dat is volgens de gemeente in overeenstemming met de geldende milieuregeling. Advocaat R van Hoef van De Lin- dehoef is het daar niet mee eens. De gemeente beroept zich volgens hem op een verkeerde milieuregel die gaat over bodembescherming, maar niet over stank. Een gemeen telijke bezwarencommissie zou Van Hoef daarin ook gelijk heb ben gegeven. Wie de juiste uitleg geeft aan de regels, zal de Raad van State bepalen, zo maakte voorzitter J. Boll bekend."Dat is een puur juri dische vraag waarover wij moeten nadenken." Boll verbaasde zich er wel over dat de gemeente niet met aanvullende eisen voor de opslag van mest was gekomen om de stank verder terug te dringen. Maar de woordvoerster van de gemeente meende dat de situatie nu goed is geregeld. De advocaat van Litjens ontbrak bij de Raad van State. Dat was jammer, aldus voorzitter Boll, want die overwoog om de kwestie versneld af te han delen. Maar omdat de advocaat er niet was, moet de Raad later dit jaar nog een vervolgzitting hou den. De Raad van State doet binnen twee weken een voorlopige uit spraak. Het Rabobank-kantoor in Wanssum heeft de laatste maanden een flinke renovatie ondergaan. Op vrijdag 4 april wordt het kantoor in Wans sum officieel geopend. Tussen 18.00 en 20.00 uur houdt de Rabobank een open huis voor alle belangstellenden. Enkele jaren geleden heeft de Rabobank bijna alle kantoren in de dorpen in de gemeenten Ven- ray en Meerlo-Wanssum afgesto ten. Alleen het kantoor aan de Pas toorstraat in Wanssum bleef een vestiging naast het hoofdkantoor in Venray. Sinds begin 2006 beho ren ook de Maasdorpen Well en Wellerlooi tot het werkgebied van Venray. Daardoor kende het filiaal in Wanssum een grotere toeloop. In november startte de reno vatie waarbij de gehele bene denverdieping een facelift kreeg. Het pand kreeg een nieuwe en klantvriendelijkere inrichting. Er zijn meer balies, zitjes en spreek kamers gerealiseerd. Ook is er een internethoek waar klanten hun bankzaken kunnen regelen.Verder is de dienstverlening in het nieu we kantoor uitgebreid. Er is meer personeel en kennis zodat de klanten in het moderne kantoor voortaan ook voor zaken als hypo theken en beleggingen terecht kunnen. De bovenverdieping deed in het oude pand alleen nog dienst als kantine. De Rabobank speelt met de gedachte de ruimte beschikbaar te stellen aan vereni gingen. Uiteraard zonder te willen concurreren met het bestaande gemeenschapshuis De Zandhoek. De opzet is dat het kantoor meer aantrekkingskracht krijgt voor de omringende dorpen Geijste- ren, Blitterswijck, Meerlo, Well en Wellerlooi. De openingstijden - het kantoor is alle werkdagen geopend - veranderen niet. Boven dien is het pand zo aangepast dat het beter toegankelijk is voor ouderen en gehandicapten. Zo is bijvoorbeeld de geldautomaat tien centimeter lager geplaatst zodat mensen in een rolstoel er eenvou diger bij kunnen. Website bouwen voor club Vrijwilligers van verenigingen in Horst aan de Maas, Sevenum en Meerlo-Wanssum kunnen deel nemen aan een gratis workshop website bouwen. Deze workshop wordt gehouden op dinsdag 27 mei en donderdag 5 juni.Aanmel den kan tot 6 mei 2008, maar vol is vol! Na afloop van de workshop kunnen de deelnemers zelf een website maken voor hun vereni ging. Kijk op de website www. sport3.nl voor aanmelding of op www.synthese.nl voor meer infor matie. Dorpspeiling op Radio Reindonk In de gemeente Meerlo-Wans sum wordt op dit moment volop gediscussieerd over de herinde ling. De gemeente wil graag herin delen, maar de vraag is hoe. Gaat Meerlo-Wanssum fuseren met Venray, met Horst aan de Maas of wordt de gemeente opgesplitst en verdeeld tussen deze twee gemeenten? Zaterdag 5 april wordt er een dorpsraadpleging gehouden onder de bevolking in de verschil lende dorpen in de gemeente. De uitslag wordt bekendgemaakt in het gemeentehuis in Meerlo om 18.00 uur. Radio Reindonk is hierbij live aanwezig en zal tussen 18.00 en 20.00 uur met de poli tiek en andere aanwezigen de uit slag bespreken. Radio Reindonk is op de kabel te beluisteren via de frequentie 87.5. In de ether vanuit Horst via 107.1 MHz en vanuit Wanssum via 105.6 MHz. TV Reindonk is via de kabel te ontvangen in de gehele regio op kanaal 22+ ofwel 480.00 MHz. Meerlonaar aangehouden Een 18-jarige man uit Meerlo is in de nacht van vrijdag op zater dag aangehouden bij discotheek Zenith in Oostrum nadat hij door beveiligingsmedewerkers buiten was gezet vanwege dronkenschap. Daar daagde hij een agent uit. Ook gedroeg de man zich volgens de politie vervelend. Toen hij zich niet wilde legitimeren, is hij door de politie aangehouden. De man stribbelde daarbij erg tegen. Een oud plaatje uit januari 1948 van het regiobestuur van de onderlinge paardenverzekering. In dat jaar werd zowel het vijftigjarig bestaan van de vereniging als het 35-jarig voorzitterschap van Sjang Kursten uit Swolgen gevierd. Op de foto staand: Piet Claassens uit Swolgen, Teng Hermans uit Blitterswijck, Herman Rutten uit Wanssum, Jan Mooren uit Meerlo en Chris Gielen uit Broekhuizen. Zittend: Sèr Custers uit Swolgen, Sèr Wijnhoven uit Tienray, voor zitter Sjang Kursten uit Swolgen, Kobus Kleven uit Swolgen en Rein Poels uit Swolgen. Foto: Heemkun- devereniging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.R van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BT Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tienray-Swolgen, Meeuwstraat 16, 5854 GD Bergen. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor- gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V ri j willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. **47*3 ...jy* -1ft Meerlo-Wanssum i: -

Peel en Maas | 2008 | | pagina 11