Open repetitie Confetti Passieconcert in Het Theehuis Echte mannen eten geen kaas 1 i PEEL EN MAAS Donderdag 13 maart 2008 - Pagina 15 Het Chinees Nationaal Cir cus bezoekt op dinsdag 18 maart de schouwburg van Ven ray. Dit circus heeft in de loop der jaren vele gerenommeer de prijzen gewonnen en de artiesten en acts behoren tot de top van de wereld. Door de strakke regie en choreografie krijgt men een spectaculaire 'ontdekkingsreis' te zien met acrobatische hoogstandjes, artiesten die hun lichaam en voorwerpen op een ongeloof lijke manier kunnen balance ren met daarbij een mix van top van lichaamsbeheersing, acrobatiek en muziek. Dit circus is niet te vergelijken met een standaard circusact; met deze show wordt de kijker een reis vol actie, spanning en adem benemende acts geboden. De vijftig circusartiesten en acroba ten behoren tot de besten van de wereld, of dit nu jongleren, turnen, klimmen, balanceren of lichaams beheersing betreft. Jaarlijks is het Chinees Natio naal Circus een vaste act op het circusfestival van Monte Carlo in Monaco en nu dankzij de wereld tournee ook te zien in Venray. Aan vang 20.00 uur. Voor vragen of reserveringen kan men contact opnemen met Schouwburg Venray via tele foon (0478)530999 of via www. schouwburgvenray.nl. Circusliefhebbers kunnen hun hart op dinsdag 18 maart opha len in Schouwburg venray. In de Mariakapel in Holthees wordt op zaterdag 22 maart een expositie geopend van beeldend kunstenaar Theo van Dam. Van Dam is in de regio Venray bekend als de vervaardiger van de bronzen sculptuur, die verbonden is aan de Loek Nelissenprijs, de prijs voor innovatieve onder nemers. De sculptuur heeft een plek gekregen in de Engelse tuin bij het Venrayse gemeentehuis, en jaarlijks wordt een verkleinde, bronzen replica daarvan als prijs uitgereikt aan de meest innova tieve ondernemer in de regio Venray. Het is dan ook niet geheel verwonderlijk dat Frank Nelissen, de zoon van Loek, die ook nog eens dit jaar de winnaar was van de Loek Nelissenprijs, bereid is gevonden om deze expositie te openen. Van Dam woont en werkt in Heusden, in de gemeente Asten in Noord-Brabant. Hij schildert, beeldhouwt in mergel en steen en maakt bronzen sculpturen. In zijn galerieatelier Artheo in Heusden is zijn werk doorlopend te zien. Zelf zegt hij over zijn werk: "Voor mij is het nodig uitdagingen aan te gaan, het mezelf niet gemakkelijk te maken. Soms moet ik expres sief schilderen, verf, spatels, kwas ten, je hele hebben en houden, je uitleven, genieten van de moge lijkheden die dit medium biedt, nl. vrijheid. De vrijheid die het schilderen met zich meebrengt, weer te ervaren om aan een eer dere periode van "je houden aan een thema" tegenwicht te bieden. Ervaren hoe moeizaam proces sen soms verlopen, even stoppen, even bijtanken. Voor mij is er dan altijd het ambachtelijke, die het geestelijke en creatieve proces afwisselen. Communicatie door elementen uit het leven lopen als een rode draad door mijn werken. Waren daar Adam en Eva voor het eten van de appel, en na het eten van de appel. De dominante haan en de kip. De duif en de roofvogel. Hemellichamen die elkaar ont moeten. De dag die de nacht aflost. Stenen met elkaar in gesprek. Een wandeling langs het strand. De kiezels, de keien, je afvragend of ze elkaar al eens eerder ontmoet heb ben. Geworden en gevormd zoals ze daar nu liggen. Communiceren ze? Ik denk het wel. Verwonderen ze zich? Ik denk het wel. Tonen ze verbazing? Ik denk het wel. Verbazing over wat er gebeurt, een steen die in beweging komt, waardoor? Kijk, zie je dat?" Over zijn beelden zegt hij: "Van mijn beelden vind ik dat ze moeten vol doen aan mijn eigen normen van mooi zijn: ze moeten iets eigens hebben en uitnodigen. Ze moe ten het gevoel geven tijdloos te zijn. Sterke ovalen lijnen zetten de accenten in mijn beelden. Een ander deel, direct uit was gekneed, laat sterk het organische zien" .Van Dam heeft zich met name als auto didact kunstenaar ontwikkeld. Hij heeft onder andere opleidingen gevolgd bij Jo Manders, beeldend kunstenaar in Helmond, bij Peter Hermans in Helenaveen, en in 2000 heeft hij nog en opleiding gevolgd in het bewerken van mar mer in Carrara, dé vindplaats van marmer in Italië. Hij heeft zowel in opdracht schilderijen vervaar digd als bronzen sculpturen. Zo is een drieluik van hem te zien in het Business Center in Eindhoven, en een 12 meter paneel in de hal van KPN Ekkersrijt. Bronzen sculp turen van hem zijn te bewonderen bij KPN Eindhoven, bij Stork Eind hoven en in Venray zoals gezegd in de Engelse tuin. Hij heeft tal rijke exposities op zijn naam staan in Asten, Someren, Geldrop en in Amerika in Miami en in Houston. En nu komt er dan een expositie in de Mariakapel in Holthees. Een expositie van schilderijen en beel den, waar de energie van afspat, met name in zijn schilderijen, maar die ook verstilling en ingeto genheid laat zien in zijn beelden. De expositie wordt geopend op zaterdag 22 maart om 15.00 uur, en is dan verder te bezoeken op eerste en tweede Paasdag, 23 en 24 maart, en op 29 en 30 maart en op 5 en 6 april, steeds van 11.00 uur tot 17.00 uur. Er heeft weer een succesvolle editie van Jera's Fight For Fame plaatsgevonden. Op beide avon den wisten in totaal acht bands het publiek en de vakjury te boeien met hun talent en kunnen. De driekoppige jury had het als vanouds erg lastig om een win naar aan te wijzen. Na lang beraad kwam het Noord-Brabantse GetA- way als beste band naar voren. Dit houdt in dat de Lieropse formatie het Jera on Air festival, met onder andere Agnostic Front, Strike Any where en Madball, mag openen. GetAway bestaat uit drie jonge en energieke artiesten, welke met hun gewonnen gig op Jera on Air, eindelijk aan het grote publiek hun kunsten kunnen gaan ver tonen. Op www.myspace.com/ getawayonline zijn een tweetal nummers van de band te beluis teren. De winst van GetAway was echter niet het enige nieuws wat de organisatie van Jera on Air dit weekeinde bekend maakte. Jera heeft namelijk wederom een grote Amerikaanse act aan haar programma toegevoegd. Het gaat om de razend populaire hardcore- formatie Madball. Madball is in 1988 begonnen als een zijproject van de band Agnostic Front. De groep stond al snel bekend als een van de meest hard werkende en diepgewortelde bands uit de hard core scene, een reputatie die ze vandaag de dag nog steeds behou den. De groep heeft het podium al gedeeld met zo goed als elke noe menswaardige hardcore en metal- band van het laatste decennium. Ook grote namen uit de moderne hardcore wereld als Hatebreed en Terror, om er maar een paar te noemen, zijn beïnvloed door Mad ball. Een van de redenen waarom Madball zo populair is, is hun mentaliteit aangaande live optre dens. Knallende shows hebben fans en muzikanten al jarenlang hun mond doen open vallen. Daar naast schroomt de band niet om altijd en overal te spelen. Zo heb ben ze al de hele aardbol afgereisd met tours in Noord- en Zuid-Ame- rika, Europa japan en Australië, en het podium gedeeld met bands als Sepultura, Slayer, Black Sabbath, Sick of it All en Hatebreed. Op 1 mei aanstaande, is het de beurt aan Jera on Air! Kaarten zijn te reserveren via www.jeraonair.nl. In de Mariakapel in Holthees vindt op zondag 16 maart ter voorbereiding op Pasen een passieconcert plaats. De Roe meense cellist Mirel Iancovici en het Kamerkoor Maastricht brengen een gevarieerd en ontroerend programma met composities van bekende en onbekende componisten, waarin het lijden van Christus centraal staat, maar waarin tevens de hoop op de verrijze nis steeds doorklinkt. Op het programma staat onder meer een Ave Maria van Giovanni da Palestrina, de compositie Prière voor cello en koor van Camille Saint-Saens, het Requiem voor cello solo van de Australische componist Peter Sculthorpe, de compositie TotusTuus van Henryk Górecki voor koor a capella en het Stabat Mater van Kurt Nystedt voor cello en koor. Het concert begint zoals altijd om 15-30 uur. Mirel Iancovici, geboren in Roe menië, is een van de meest voor aanstaande cellisten in de wereld. Hij won de internationale Casals Centenary en het Caspar Cassado Concours, en hij soleert in zalen als Carnegie Hall en de Berlijnse Philharmonie. Hij gaf concerten in de Verenigde Staten, in West en Oost-Europa, en maakte vele radio- en tv-opnamen en plaatop namen. Mirel Iancovici studeerde cello bij professor Antropov aan het conservatorium in Boekarest en voltooide zijn studie bij Radu Aldulescu en Paul Tortelier. Hij werkte samen met beroemde musici als Philip Entremont, Her man Krebbers, Silvia Marcovici en Han de Vries.Thans is hij hoofddo cent cello aan het conservatorium in Maastricht en in Tilburg. Het Kamerkoor Maastricht is een (semi)professioneel kamer koorensemble met een vaste kern van instrumentalisten en solisten. Het kamerkoor telt 24 leden. Het werkt sinds 1989 onder de leiding van de Belgische dirigent en com ponist Ludo Claesen. Het koor is van oudsher gespeci aliseerd in barokmuziek en houdt in Maastricht al jarenlang een tra ditie in ere met uitvoeringen van de Johannes Passion van J.S.Bach op Goede Vrijdag. Maar Kamer koor Maastricht is meer. Natuur lijk voert het nog steeds bekende en onbekende barokmuziek uit op een in Zuid-Nederland onge kend hoogstaand niveau. Maar daarnaast verzorgt het ensemble ook regelmatig verrassende optre dens met onder meer muziek uit de Franse en Engelse koortraditie en hedendaagse muziek. Op het internationale Korenfes tival Tonen 2000 in Den Haag viel Kamerkoor Maastricht met zo'n gevarieerd programma in de prij zen: cum laude voor het geestelijk repertoire, goud voor het wereld lijk repertoire en bovendien werd het koor uitgeroepen tot het beste kamerkoor van Nederland in 2006. De samenwerking met cellist Mirel Iancovici is ontstaan in 2007, toen het kamerkoor in november, samen met het Multicelli Ensem ble onder zijn leiding een schit terende uitvoering heeft gegeven van werken van Schubert, Hinde- mith, Puccini, Górecki, Claesen, Duruflé en Nystedt. Delen van dit programma worden nu uitgevoerd in de Mariakapel in Holthees. Kaarten a 10 euro per persoon zijn te bestellen en te reserveren bij de bekende voorverkoopadres sen in Holthees: de familie Ermers, Kapelstraat 3, tel. 0478-636480, en bij de familie Wijenberg, Gil- destraat 6, tel. 0478-636390. Kaar ten zijn ook te bestellen via de website van de Mariakapel, www. mariakapel.nl, en vanaf een half uur voor aanvang van het concert bij de ingang van de kapel. Confetti houdt op woensdag 19 maart een open repetitie. Iedereen die van zingen houdt is van harte welkom om te komen luisteren, maar vooral om mee te doen. Confetti is een close-harmony groep die zowel a-capella als met een combo zingt. Het repertoire bestaat uit voornamelijk Engelstali ge muziek van de jaren '60 tot '90, variërend van luistermuziek, musi cal, disco tot popmuziek. Confetti staat al vanaf de oprichting in 1990 onder leiding van Gertie Cremers. Onlangs heeft Confetti zijn eer ste cd uitgebracht onder de titel Close, verkrijgbaar in café de Klok- keluider. Confetti past zijn presen tatie bij concerten aan de stijl van de muziek aan. De choreografie is dus een belangrijk onderdeel en zo wordt een optreden een lust voor oor en oog. Naast zijn eigen concerten heeft Confetti zich de afgelopen jaren al vaker gemani festeerd bij optredens op Venray Muziek Totaal. Ook verleent de groep al jaren medewerking aan De Locht Bij streekmuseum De Locht in Melderslo worden op zondag 16 maart palmstokjes gemaakt. Een leuk karweitje voor de kinde ren! Ook de stoelenmatter en de zadelmaker zijn aan het werk. Op de bovenverdieping is de wissel expositie Juweeltjes in Textiel te bezichtigen. Museum De Locht is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Met de boswachter op pad Het IVN Geijsteren-Venray houdt op zondag 16 maart een wandeling door natuurgebied 't Ham in Horst. De wandeling vindt plaats onder leiding van Andy Liebrand, boswachter van Staats bosbeheer. Even ten zuiden van Horst ligt het ca. 40 ha grootte natuurgebied 't Ham. Een bijzon der gebied waar nog enkele van de oorspronkelijke kleine hooi- en graslanden, die omzoomd wor den door houtwallen, bewaard zijn gebleven. Het karakteristieke landschap van weleer wil Staats bosbeheer weer in ere herstellen. Door de natuur haar gang te laten gaan zal de kleinschaligheid weer terugkeren en kan plaatselijk weer elzenbroekbos ontstaan. Door het gebied slingert de Grote Molen beek. Sinds 1996 heeft de beek weer een veel natuurlijker karak ter gekregen. Ze heeft weer haar oorspronkelijke loop gekregen en meandert weer. Hierdoor is de verscheidenheid aan planten- en diersoorten toegenomen. De start is om 10.00 uur bij het informatie paneel van Staatsbosbeheer aan de Hesselenweg in Horst. de Proms in Venray en Leunen. Op dit moment werkt het koor aan een concert in samenwerking met MMSK en bereidt het zich voor op het jubileum jaar in 2010. Confetti is op zoek naar dames- en heren- stemmen. De repetitie is op 19 maart en begint om 20.15 uur in het gebouw van Omroep Venray, aan de Langeweg. Aanmelden kan via telefoon 06- 24288655 of via e-mail sandervan- loon@mail.com. Meer informatie is te vinden op www.confetti-venray. nl. Expositie Peter Swenker De hele maand maart is bij de bibliotheek in Venray een expo sitie te zien van foto's uit de col lectie van Peter Swenker. Swenker (1921-2004) was een beroeps fotograaf die werkzaam was in Venray van 1949 tot 1974. Hij was een leerling van de bekende Brabantse fotograaf Martien Cop- pens (1908-1986). Museum 't Freulekeshuus bezit 146 foto's van Swenker. Deze zijn in 2004 door de fotograaf aan het museum geschonken. Binnen de schen king bevinden zich 83 foto's met een Venrays onderwerp. Ze zijn gemaakt circa 1956-1958. De hele fotoschenking bevat twee series: het kloostercomplex Jerusalem en foto's van religieuze beelden van Mook tot Venlo. De foto's zijn gemaakt naar aanleiding van het tienjarig jubileum van Swenker in Venray. Hij heeft in april 1958 een tentoonstelling in zijn atelier in de Paterstraat ingericht, waar veel bezoekers op af zijn gekomen. De foto's zijn door hem zelf afgedrukt op groot formaat. Het oppervlak van de foto's is heel mooi fluwe lig. De artistieke afdrukken zijn van goede kwaliteit. De foto's hebben daarnaast een grote docu mentaire waarde. Ze geven de staat weer van de religieuze beel den rond 1957. In 2007 zijn de foto's gerestaureerd en in passe partout gezet door het restauratie atelier Limburg, met subsidie van de Provincie Limburg en het His torisch Platform Venray. Voor de tentoonstelling in de bibliotheek Venray zijn twintig foto's geselec teerd. Het zijn verstilde opnamen met het exterieur en interieur van het kloostercomplex Jerusalem als onderwerp, vlak voordat het verbouwd werd tot gemeentehuis. Verder is er een selectie van religi euze beelden, deels uit Venray en deels uit Noord Limburg. De foto's zijn een belangrijk tijdsdocument van eind jaren '50 en zijn als groep van groot belang voor het Venrays erfgoed. De expositie is te bezichtigen tijdens de openingsuren van BiblioNu in Venray. Uitgebreide informatie is te vinden op www.biblionu.nl. In Het Theehuis in Venray vindt op zondag 16 maart een concert plaats dat geheel in het teken staat van Palmzon dag. Het IJslandse Skalholt Strijkkwartet geeft een uitvoe ring geven van het beroemde werk dat J. Haydn schreef in opdracht van de bisschop van het Spaanse Cadiz; De Zeven Laatste Woorden van Onze Verlosser aan het Kruis. Het zijn zeven sonates die beur telings uitdrukking geven aan de in de vier Evangeliën vermelde citaten van Jezus hangend aan het kruis. Ze worden voorafgegaan door een introductie en besloten met een deel dat Aardbeving heet. Het Nieuwe Testament vermeldt dat na de dood van Jezus de aarde beefde. Het Skalholt Strijkkwartet wordt geleid door Jaap Schroder, een beroemdheid en autoriteit op het gebied van de historiserende ook wel authentieke speelwijze genoemd van oude muziek. Het kwartet dat in IJsland zetelt wordt veelvuldig gevraagd voor concer ten in Frankrijk en Italië en was centrale gast op het Haydn Festival enkele jaren geleden op Kasteel Rlioon, onder de rook van Rotter dam. Jaap Schroder gaf samen met fortepianist Bart van Oort in 2006 een succesvol recital met sonates van Mozart in het Theehuis. Tekstschrijver Paul Jansen, jurylid van De Raadselige Roos, schreef korte uitwerkingen van de Evangeliefragmenten die gelezen worden door Peter van Marle, bas zanger in Collegium Vocale Venray. In de traditie heeft Jezus altijd een basstem. Omdat Collegium Vocale op Palmzondag een concert geeft in Helden, heeft Eric Theunissen van Omroep Venray de teksten opgenomen. Die opname is te horen tijdens het concert. Voor dit concert zijn kaarten verkrijgbaar bij Concertorganisatie Fred H. Renirie via telefoon (0478)582472, via e-mail fredh.renirie@home.nl of aan de ingang van het Theehuis vlak voor aanvang van het concert. Voor informatie over de komende concerten van deze serie kan men op hetzelfde adres terecht. Het Odapark ligt aan de Merseloseweg in Venray. St. Oda naar TEMA 2008 Fanfare St. Oda Merselo-Vre- depeel, onder leiding van Frank Steeghs, gaat op zaterdag 5 april voor de vierde keer deelnemen aan het TEMA toernooi in De Maaspoort in Venlo. De organisa tie van dit toernooi is in handen van Muziekvereniging Concordia Meterik. Het TEMA toernooi is een muziekconcours dat harmonie- en fanfareorkesten uitdaagt een bruisend non stop programma ten gehore te brengen in het lichte genre. St. Oda gaat, na als overall winnaar in 2006 te zijn uitgeroe pen, met het thema De Zee, het publiek vermaken met een spec taculair, gevarieerd optreden van hoogstaande kwaliteit. Het publiek kan naast muziek genieten van zang en een combinatie van speci ale effecten met uitdagende ande re kunstvormen die ondersteund worden door een lasershow onder regie van Fons Thiesen. Fanfare St. Oda treedt deze zaterdag op van 21.30 tot 22.00 uur. Het totale zaterdagprogramma telt zeven optredens en duurt van 13.00 tot 22.00 uur.Toegangskaarten zijn op de dag van de voorstelling te koop aan de kassa van De Maaspoort. Op www.tema2008.nl staat meer informatie over TEMA 2008. Boekrecensie in Peel en Maas Tot haar eerste dag op de middelbare school is Maria een heel gewoon meisje van twaalf. Ze woont met haar moeder en zus in een stad in het oosten van Nederland en wil wel wat meer spanning in haar leven. Of stoer zijn, zoals dat groepje jongens dat rondhangt op het par keerterrein van de school. Hoe zou het zijn als een van die jon gens haar vriendje was? Maria's fantasie lijkt werkelijkheid te wor den: een van hen, Manou, spreekt haar aan. Wat ze niet weet, is dat Manou een loverboy is. Zes jaar later schrijft Maria dit bloedstollende verslag over haar jaren met Manou. De jongens die haar haar normale jeugd hebben ontnomen en die de meeste men sen kennen als 'loverboys', waren voor haar pooiers, drugs-, wapen en mensenhandelaars. Geweld, (groeps)verkrachtingen, handel in meisjes, drugssmokkel: Maria heeft veel meegemaakt een gezien en er een authentiek en onthullend ver haal over geschreven. Openhartig vertelt ze over haar tegenstrijdige gevoelens voor Manou en haar strijd om aan hem te ontkomen: fysiek, maar vooral mentaal. Wat Maria heeft meegemaakt, is schok kend: hoe ze erop terugkijkt is buitengewoon ontroerend. Maria Mosterd (1989) woont in het oos ten van het land. Na twee keer zes maanden in India te hebben ver bleven om weer zelfvertrouwen en een gevoel van eigenwaarde te krijgen, begint ze nu onder bege leiding van de Hoenderloo Groep aan een nieuw leven. Echte mannen eten geen kaas is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 14,95 euro. Chinees circus in Schouwburg Venray Expositie Theo van Dam Madball op Jera on Air Kunst Cultuur Passieconcert in Mariakapel Holthees

Peel en Maas | 2008 | | pagina 15