DEEL 1 Fusie Meerlo-Wanssum noodzakelijk én nuttig Gemeente Meerlo-Wanssum f De burgemeester vertelt Praat ook mee over uw toekomst enr*# Zelfstandig verder gaan? Fuseren? Of opsplitsen? PEEL EN MAAS Blijft Meerlo-Wanssum als zelfstandige gemeente bestaan? Komt er een fusie met een andere gemeente? Of wordt de gemeente misschien opgesplitst? Dat er iets gaat gebeuren, is duidelijk. Maar hoe, wat, waarom en wanneer? We geven u graag tekst en uitleg. Ito Wlfc AMfofe-r ;jjf 1 v Lastig functioneren Er is alleen één belangrijke maar: kleine gemeenten hebben vaak grote moeite hun nieuwe rol goed uit te voeren. Meerlo-Wanssum is met haar ongeveer 7700 inwo ners een kleine gemeente. En dat merken we. Door de toegenomen hoeveelheid werk is de druk op de raad, het college en de organisatie de laatste jaren flink toegenomen. Dit maakt het lastig - zo niet onmo gelijk - om te functioneren zoals we het liefst zouden willen. Met de Geen bestaansrecht? Sterk en bestuurskrachtig Meer personeel. Probleem opgelost? Leefbare kernen Goede voorzieningen Ook een gemeenschapshuisfunctie, al dan niet gekoppeld aan een café of in combinatie met een sport accommodatie, is belangrijk voor onze kernen. En dat brengt me bij ons belangrijkste speerpunt: de ontwikkeling van sportaccommoda ties. Voor de binnensport is dit nu goed geregeld. De sporthal draait prima. De uitdaging ligt bij de bui tensport. Ons plan is om uiteindelijk twee kwalitatief goede, eigentijdse buitensportaccommodaties te realiseren. Kijk voor meer informatie op www.meerlo-wanssum.nl toekomst gemeente Kom naar de raadsvergaderingen of een van de burgeravonden Wilt u meer achtergrondinformatie? BB ff kW—-™ www.meerlo-wanssum.nl Drie toekomstscenario's Donderdag 13 maart 2008 - Pagina 12 Fusiebulletin Meerlo-Wanssum w De rol van de gemiddelde Neder landse gemeente is de afgelopen jaren behoorlijk veranderd. Naast het uitvoeren van de gebruikelijke basistaken moeten gemeenten steeds meer beleid maken. Mooi voorbeeld is de Wet maatschappe lijke ondersteuning (Wmo). Verder wordt van gemeenten verwacht dat ze deelnemen aan samenwerkings verbanden in de regio en nieuwe vormen van dienstverlening voor hun burgers ontwikkelen. Kortom: het belang van de gemeente neemt toe. directe dienstverlening naar onze burgers is niets mis maar deze komt onder druk te staan als we niets doen. Maar een omvangrijk project als Het Nieuwe Wanssum hebben we noodgedwongen niet kunnen aan pakken zoals we dat zouden willen. De afgelopen jaren zijn in Neder land verschillende discussies gevoerd over het bestaansrecht van kleine gemeenten. Ook in onze gemeente. Sinds november 2006 hebben we serieus nagedacht en gesproken over de toekomst van Meerlo-Wanssum. Eigen onderzoek toont aan dat we nét in staat zijn om onze taken goed uit te voeren. Maar we hebben snel meer capaci teit en kwaliteit nodig om aan alle verwachtingen te blijven voldoen. Alleen: het geld hiervoor ontbreekt. Ook de bestuurskrachtmonitor, het instrument waarmee de provincie alle Noord-Limburgse gemeenten de maat neemt, bevestigt ons gebrek aan menskracht. Verder ontberen we specialistische kennis bij grote projecten en complexe taken. Ook zijn we voor onze samenwerking met buurgemeenten te veel afhan kelijk van deze buren. Volgens de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) is het belangrijk dat gemeenten op grotere schaal gaan samenwerken. Deze sterke en bestuurskrachtige gemeenten kunnen niet alleen hun extra taken optimaal uitvoeren, maar ook hun burgers beter bedie nen. Besluiten we als Meerlo- Wanssum om niets te doen en klein te blijven, dan stellen we ons onnodig kwetsbaar op en vragen we om problemen. En dit willen we koste wat kost voorkomen, zoals u zult begrijpen. De gemeenteraad van Meerlo-Wanssum heeft onderzocht of het aannemen van meer personeel de organisatie kan versterken. En wat blijkt? Er zijn meer dan tien nieuwe medewerkers nodig om alle huidige knelpunten op te lossen en nieuwe taken op te pakken. Prijskaartje: ruim 600.000 per jaar. Hierin zijn opleidings- en herinrichtingskosten niet meegenomen. Dit bedrag kunnen we als gemeente niet betalen. We willen de kosten namelijk niet aan onze inwoners doorberekenen in de vorm van enorme belastingverhogingen van ongeveer 50%. Bovendien biedt deze oplossing geen garantie voor de toekomst. De ontwikkelingen staan tenslotte ook niet stil. Zo legt het Rijk steeds meer taken bij gemeenten neer: de gemeente wordt nadrukkelijker het eerste aanspreekpunt voor burgers. Onduidelijk is nog wat hiervan de gevolgen zijn. Burgemeester Joep Hahn is trots op 'zijn' gemeente. En dat wil hij graag blijven. Voor hem staat één ding voorop: een goede partner voor Meerlo-Wanssum vinden die inwoners, ondernemers en instellingen veel kan bieden. En tegelijkertijd de identiteit van het Parelsnoer aan de Maas respecteert. "Meerlo-Wanssum is té klein om als zelfstandige gemeente te blijven bestaan. Wat niet wegneemt dat we de komende jaren een groot aantal speerpunten hopen te verwezen lijken. Zo willen we de haven verder uitbreiden als regionaal overslag centrum. Die heeft namelijk een belangrijke rol in de regio. Tegelijker tijd zetten we in op de ontwikkeling van het Nieuwe Wanssum, de rea lisatie van de rondweg Wanssum en reactivering van de oude Maasarm Ooijen-Wanssum. Verder richten we ons op toerisme en recreatie. Hierbij denken we aan kleinschalig platte- landstoerisme. Ook verwachten we na de reactivering van de oude Maasarm meer toeristen te mogen verwelkomen. Onze kernen hebben een eigen identiteit, en die moet ook straks behouden blijven. Een goed kernen- beleid en respect voor onze dorps raden zijn dan ook een must. Minstens zo belangrijk is de leef baarheid in onze zes dorpen en het voortbestaan van een adequaat voorzieningenniveau. Met ons project Brede School hebben we ervoor gezorgd dat in al onze kernen de basisschool is blijven bestaan. Alleen in Meerlo vraagt dit nog wat tijd. Maar dit project loopt en de plannen liggen klaar. Ons doel is om uiteindelijk het Leefplein te realiseren: een multifunctioneel complex waarin een brede school, een medisch centrum en welzijns- en zorgvoorzieningen worden onder gebracht. Het is duidelijk dat we als Meerlo- Wanssum een aantal belangrijke klussen op ons bordje hebben lig gen. Klussen die we graag allemaal uitvoeren. Liefst met een partner die er net zo over denkt als wij." Als gemeente willen we onze inwoners graag laten meedenken en - praten over de toekomst van Meerlo-Wanssum. Dat kan tijdens de raadsvergaderingen van 17 maart, 14 april en 21 april. Of op een van de burgeravonden op 1 en 2 april. - Tijdens de raadsvergadering van maandag 17 maart buigt de raad zich over de vraag of Meerlo-Wanssum zelfstandig of als fusiegemeente verder gaat. - Op maandag 14 april is de opiniërende raadsvergadering. Hierin discussieert de raad over het definitieve voorstel over de toekomst van Meerlo-Wanssum. - Maandag 21 april ten slotte neemt de raad een definitief besluit over de toekomst van de gemeente Meerlo-Wanssum. De raadsvergaderingen beginnen om 20.00 uur en vinden plaats in de raadzaal van het gemeentehuis in Meerlo. Wilt u tijdens een van de vergaderingen inspreken? Meldt u zich dan van tevoren bij de griffie. Het telefoonnummer is (0478) 699 222. De burgeravonden op 1 en 2 april bij zaal 't Brugeind zijn dé momenten waarop u met de verantwoordelijke bestuurders over de toekomstplannen van Meerlo-Wanssum kunt praten. U bent welkom vanaf 19.30 uur in de Vossenzaal bij zaal 't Brugeind. De bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. Let op: voor deze avonden hoeft u zich niet aan te melden. Kijkt u dan op de website van de gemeente (www.meerlo-wanssum.nl). In het dossier 'toekomst gemeente' vindt u onder meer het rapport van Van Naem Partners, het overzicht van de speerpunten en de reacties van de gemeenten Horst aan de Maas en Venray op de toekomstplannen van onze gemeente. wentehuii Als gemeente willen we onze taken optimaal uitvoeren en een belangrijke rol spelen in de regio. Nu en in de toekomst. De vraag is alleen: hoe en met wie? Onderzoeksbureau Van Naem Partners zette op verzoek van de gemeenteraad alle voors en tegens op een rij en presenteerde eind januari een rapport met een aantal alternatieven. Zelfstandig verder gaan zonder samenwerken. Zelfstandig verder gaan mét samenwerken. Of fuseren. Dat zijn volgens het onderzoek de drie toekomstscenario's voor de gemeente Meerlo-Wanssum. Volgens Van Naem Partners is zelfstandig verder gaan geen serieuze optie, gezien de huidige situatie. Meer kans van slagen heeft een fusie, waarbij de huidige kernen van Meerlo-Wanssum al dan niet worden Van Naem Partners heeft zich in zijn onderzoek grondig verdiept in en laten leiden door typische kenmerken van onze gemeente. Een algemene omschrijving met karakteristieken, belangrijke speerpunten, de inwoners, bedrijven en niet-commerciële instellingen: alles komt aan bod om een zo goed en betrouwbaar mogelijk toekomstplaatje voor de gewenste bestuursstructuur van onze gemeente te schetsen. gesplitst. De onderzoekers spreken geen specifieke voorkeur uit voor een van de mogelijke fusiepartners Venray of Horst aan de Maas. En dat is logisch, want veel zal afhangen van de vraag welke gemeente het meest bereid is de speerpunten en opgaven van Meerlo-Wanssum te helpen verwezenlijken. Wilt u reageren of wilt u contact met de gemeente opnemen? Bel of mail ons of kijk op Geopend: ma t/m vr 9.00-12.00 uur en do tevens 17.00-19.00 uur. Telefonisch bereikbaar: ma t/m wo 8.30-12.30 uur en 13.30-16.30 uur; do 8.30-12.30 uur, 13.30-16.30 uur en 17.00-19.00 uur; vr 8.30-12.00 uur. Eindredactie realisatie: afdeling communicatie Fotografie: archief gemeente Ontwerp en opmaak: Studio Accent, Venray Beatrixstraat 2 Postbus 1400, 5864 ZG Meerlo T: 0478 - 699 222 E: info@meerlo-wanssum.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 12