Ondanks waardedaling geen planschade Verkoop groenstrook Dopheide Haast met studie naar leefbaarheid Geen subsidie voor Feritas Boete regiotaxi Mein Kampf terug Venrayse topfotografe... Dorpen solidair met contourengeld Speelplek voor honden Brukske? Basisschool De Hei leeft Gat in begroting Grote Kerk Laat u inspireren door onze keukens en badkamers PEEL EN MAAS Huis aan Mgr. Hanssenstraat in Oostrum De gemeente heeft een verzoek voor planschade in Oostrum afgewezen. H. Raedts, eigenaar van het pand Mgr. Hanssenstraat 55 in Oostrum, wil een vergoeding omdat zijn woonhuis minder waard is geworden door de naastgele gen nieuwbouw van Camps. Ondanks de waardeverminde ring van 15.000 euro wijst de gemeente het verzoek af. De gemeente schakelt bij alle planschadeaanvragen adviesbu reau Van Montfoort in. Het bureau taxeert de waarde van de woning van Raedts op 545.000 euro, zon der woningbouw op het naastgele gen perceel. Door de komst van de nieuwbouw is het pand 530.000 euro waard geworden. Toch krijgt Raedts geen planschade-uitkering omdat hij kon weten dat het per ceel naast hem ooit bebouwd zou worden. Planschade geldt alleen bij onvoorziene omstandigheden. De woning van Raedts is des tijds gebouwd door zijn vader in het kader van de Wederopbouw- wet. Het bouwperceel werd des tijds gekocht van Camps senior. De families Camps en Raedts hebben toen tegelijkertijd een verzoek ingediend om twee woningen te mogen bouwen. Eén op het per ceel van Raedts en één op dat van Camps. Zowel de gemeente Ven- ray als de provincie heeft met dit verzoek ingestemd. Raedts heeft direct een woning gebouwd maar Camps aanvankelijk niet. Het adviesbureau zegt dat, los van de familierelatie, het bij Raedts bekend moet zijn geweest. Nu de woning van Camps later toch gebouwd is, is een schadevergoe ding dan ook niet op zijn plaats, zo oordeelt van Van Montfoort. De familie Van Lier uit Yssel- steyn kan een stukje gemeente grond van 117 vierkanter meter kopen. De bewoners van Dop heide 33 willen met de gemeente lijke groenstrook hun perceel en tuin vergroten. Het college heeft vorige week met de verkoop inge stemd. De grondprijs bedraagt 112,50 euro per vierkante meter waardoor de gemeente 13-162 euro int. Het verzoek is gehono reerd omdat het past binnen het gemeentelijk beleid om rest- en groenstroken indien mogelijk te verkopen. Dit is afhankelijk van de aanwezigheid van kabels en leidin gen of een mogelijke bodemver ontreiniging. De gemeente heeft het stukje grond aan Dopheide niet nodig voor andere doelein den. Bovendien neemt door de verkoop de kosten van onderhoud van het openbaar groen af. De gemeente gaat haast maken met het leefbaarheids- onderzoek. Dat meldde pro jectleider Cees Vermeulen maandag in het dorpsraden- overleg. Nog voor de zomerva kantie wordt de leerbaarheids- monitor in de tien kerkdorpen uitgevoerd. In de tweede helft van het jaar komen de Venrayse wijken aan de beurt. Eind 2008 moeten de resul taten bekend zijn. "Dit is veel te lang blijven liggen", zegt Vermeu len. "Het loopt al een jaar en het is nu de hoogste tijd dat we snel vaart gaan maken." Het vorige leefbaarheidsonder- zoek dateert uit 2001. Centraal staat de vraag hoe de bewoners de leefbaarheid in hun dorp of wijk ervaren en hoe het is gesteld met de voorzieningen. Eind vorig jaar reageerden de dorpsraden verre van enthousiast. Ze vinden dat er al genoeg onderzoeken zijn gedaan en dat er in het gemeen tehuis voldoende informatie voor handen is over de dorpen. Zoals de DOP's (dorpsontwikkelings plannen), het woningmarkton derzoek en de ruimtelijke visies. De gemeente wil desondanks het onderzoek, dat 67.000 euro kost, doorzetten. "We hebben de opmerkingen goed in onze oren geknoopt", aldus Vermeulen. "We gaan eerst goed kijken wat er al is en wat we nog aanvullend willen onderzoeken. Dat zullen we eerst voorleggen aan de dorpen." De uitkomst van het leefbaar- heidsonderzoek wordt gebruikt voor allerlei beleidsterreinen. Bij voorbeeld voor het accommoda- tiebeleid dat momenteel in voor bereiding is. Het college heeft besloten geen subsidie te verlenen aan de stichting Feritas. Deze nieu we stichting organiseert vrije tijdsactiviteiten voor thuis wonende mensen met een beperking. In het gemeentelijk beleid en in het collegeprogramma wor den recreatieve activiteiten voor volwassenen met een beperking niet als speerpunt genoemd. Van daar dat B en W de subsidieaan vraag hebben afgewezen. Feritas is in Venray een eetcafé gestart voor vijftien mensen. Deelnemers koken zelf de maaltijd en betalen hiervoor een eigen bijdrage. Voor de begeleiding bij de uitvoering wordt gebruik gemaakt van vrij willigers. Feritas zorgt voor de professionele begeleiding. De vrijetijdsactiviteiten dreigen in het gedrang te komen door de decon centratie van zorginstellingen, wijziging van taakstellingen van MEE Noord- en Midden-Limburg en door het wegvallen van diverse AWBZ-mogelijkheden. Deze recreatieactiviteiten zijn nu ondergebracht bij de nieuwe stichting Feritas. Deze professio nele stichting is actief in Noord en Midden -Limburg en oostelijk Noord-Brabant. De regiotaxi functioneert nog steeds niet naar behoren. Veolia heeft vorig jaar van de regio Noord- en Midden- Limburg een boete opgelegd gekregen van 60.000 euro. Omdat het aantal klachten hoger was, dan in het contract is opgenomen. Vorige maand was in de com missie Maatschappelijke Diensten veel verzet tegen het collegebe- sluit om het gereduceerde tarief voor gehandicapten dit jaar twee maal te verhogen. Per 1 januari is de prijs voor één zone gestegen van 0,35 naar 0,40 euro. Vanaf 1 juli geldt het tarief van 0,45 euro. De commissieleden hekelden de prijsverhoging omdat er nog steeds zoveel klachten zijn. Ook was er geen overleg geweest met het Gehandicapenplatform. Op donderdag 6 maart komt de kwes tie opnieuw aan de orde in de commissievergadering. Het blijkt dat er wel ambtelijk overleg heeft plaatsgevonden met het Gehan dicaptenplatform dat instemde met de prijsverhoging. Maar het platform had toen niet in de gaten dat het een definitief voorstel was. Afgesproken is dat alle voorstellen voortaan eerst schriftelijk aan het Gehandicaptenplatform worden voorgelegd om nieuwe commu nicatieproblemen te voorkomen. Het projectbureau van de regio taxi gaat in maart 2008 een klant- tevredenheidsonderzoek houden onder de gebruikers. Saskia Faessen-Hoedemae- kers is er bijzonder trots op. De Venrayse fotografe nam deel aan de zogeheten C&C fotowedstrijd Professional 2008 met het thema kind en won de eerste prijs. "Het is een wedstrijd onder vak fotografen en die kunnen allemaal een goedbelichte en scherpe foto afleveren. Ik heb voor deze foto gekozen omdat ik juist de teder heid van grote broer naar kleine zus zo bijzonder vind." Maandagmiddag kreeg ze tij dens de beurs Professional Ima ging 2008 in Nieuwegein de eerste prijs overhandigd door Roger Maas, vertegenwoordiger van C&C. "Daar hoorde ik ook dat meer dan tweehonderd fotogra fen een foto hadden ingestuurd. De jury bestond uit vier vakfoto grafen, elk uit een verschillende regio van het land. Zij moesten de foto's beoordelen zonder dat zij wisten wie ze gemaakt hadden. De jury had mijn foto uitgekozen tot winnaar vanwege de mooie Roger Maas van C&C overhan digt de beker aan Saskia Hoede- maekers. Op de achtergrond de winnende foto. belichting, het mooie lijnenspel, maar vooral vanwege de teder heid die van de foto afstraalt. Om het lekker Venrays af te sluiten: ik zie d'r'gröts'op!" De dorpsraden vinden dat het contourengeld zoveel mogelijk in het eigen dorp besteed moet worden. Omdat niet alle dorpen evenveel kans maken op het genereren van deze extra bouwbijdrage, is er maandag in het dorpsraden- overleg een onderlinge solida riteit afgesproken. Het contourengeld kwam eind vorig jaar ter discussie in Heide en Oirlo. De provincie heeft het principe 'voor wat, hoort wat' een paar jaar geleden ingevoerd. Voor bouwprojecten op mooie locaties aan de rand van de dorpskernen, moet een extra bijdrage betaald worden. Dit zogeheten contouren geld komt dan ten goede aan de leefbaarheid van het dorp. De uit breiding van het bedrijf Saweco in Oirlo en het nieuwbouwplan aan de Groeneweg in Heide zijn twee projecten die hieronder vallen. Het CDA was er destijds boos over dat het geld niet naar de betreffende dorpen ging. Het college zette het contourengeld in om tekorten te dekken bij de uitvoering van het Mas terp la n Loobeek. Het dorpsra- denoverleg vindt niet dat het geld per se in eigen dorp besteed hoeft te worden. Hier willen de dorps raden niet star aan vasthouden. Want de kleinere dorpen maken minder kans op bouwplannen aan de dorpsranden. Terwijl een groter dorp als Oostrum er hele maal buiten valt, omdat het tot het stedelijk gebied zonder contouren behoort. Martien Peeters (Heide) vindt het van groot belang dat het geld wordt ingezet voor de leefbaarheid. "Dit is cruciaal. We zien liever niet dat het aan bomen of struiken wordt besteed." Jan Classens (Vredepeel) vindt dat de dorpen de pot eerlijk moeten verdelen. "Want sommige dorpen hebben geluk en andere hebben pech." Theo Zegers, voorzitter van het dorpsradenoverleg, denkt dat het geld het beste ingezet kan worden voor projecten uit het DOP (dorpsontwikkelingsplan). "We moeten het niet in een pot stoppen. Al lopen we het risico dat we onszelf tekort doen. Want de gemeente houdt geld over voor andere dingen als wij projec ten zelf betalen." Zegers haalt aan dat de provincie uiteindelijk het besluit neemt. "We hebben er niks over te zeggen, maar we mogen wel onze mening geven. Ieder dorp moet zorgen voor passende projecten. En dorpen die minder kans hebben op contourengeld, die moeten er toch voor in aan merking kunnen komen." Twee bewoners van Brukske in Venray willen een hondenspeel plaats realiseren in de wijk. Een speelplek waar de honden uit de wijk vrij kunnen lopen en spelen, zonder dat anderen daar last heb ben. Met dit plan hebben twee bewoners van Brukske, die steun krijgen van het leefbaarheidspro ject Kan wél!, de gemeente Venray benaderd. De gemeente Venray legt in principe geen voorzienin gen voor honden(bezitters) aan uit vrees dat ze verworden tot uit- laatplaatsen, maar toch heeft het plan volgens de initiatiefnemers mogelijk kans van slagen. Op het moment dat de hondenbezitters erin slagen om in eigen beheer een speelplek voor honden aan te leggen en te onderhouden, dan is de gemeente bereid om het als experiment toe te staan. Hiervoor zijn de initiatiefnemers op zoek naar hondenbezitters die mee willen denken en werken aan het realiseren van een speelplek voor de honden. Hoe kunnen we ervoor zorgen dat het een schone en opgeruimde plek blijft? Hoe moet het terrein ingericht worden en hoe zorgen we voor de veilig heid? De initiatiefnemers roepen alle hondenbezitters van Brukske op om zich te melden. Voor meer informatie, telefoon: 0623104371 of mail naarThijs@kanwel.nl. van de tachtiger jaren lag het in een veiligheidsvitrine in Overloon. Daar kwam een einde aan bij een inbraak waarbij het veiligheidsglas van de vitrine met grof geweld werd vernield. Het museum heeft aan de poli tie foto's van het indertijd gestolen boek beschikbaar gesteld zodat nader onderzoek kan uitwijzen of het inderdaad om het bewuste boek gaat. Het museum heeft zelf nog geen uitnodiging gehad voor de verificatie, maar er is wel door het Rechtshulpverzoekcentrum een verzoek ingediend bij de Bel gische autoriteiten om het gevon den boek aan Nederland over te dragen. Daar zal enige tijd over heen gaan. De verwachting is des ondanks dat het boek nog deze zomer opnieuw in het museum aan het publiek getoond kan wor den. Bij een huiszoeking in Bel gië is een exemplaar van Mein Kampf teruggevonden. De politie vermoedt dat het om het boek gaat dat in de nacht van 11 op 12 januari in 2004 werd ontvreemd in het Nati onaal Oorlogs- en Verzetsmu seum in Overloon. Tijdens de jaren 1933-1945 deed Adolf Hitler het boek, dat zo groot is als een bureauordner, enkele tientallen keren cadeau aan bevriende hoogwaardigheids bekleders en andere voorname gasten van het Nazi-regime. Ook de in Nederland aangestelde rijks commissaris Seyss-Inquart kreeg van Hitier dit boek als geschenk. Het boek dat uit het museum, het huidige Liberty Park, werd gesto len was aangekocht op een veiling vlak na de oorlog. Vanaf het begin Basisschool De Hei in Heide leeft volop. De school werkt al een aantal jaren volgens de principes van Ontwikkelings gericht Onderwijs. Dit onder wijs wil een bijdrage leveren aan de ontwikkeling van kin deren op cognitief, sociaal, emotioneel, esthetisch en motorisch gebied. De school probeert niet alleen kennis over te dragen, maar wil élk kind een beetje slimmer, han diger, verantwoordelijk, vrijer en nieuwsgieriger maken. De kinde ren dienen kennis te maken met de cultuur en de maatschappij van hun omgeving. Zo zijn we nauw betrokken bij activiteiten vanuit het dorp en de omgeving. Op dit moment is de school bezig met het ontwerpen van een natuur leerpad in Heide, dat een onder deel gaat vormen van de wandel paden in de provincie Limburg. De Hei doet dit samen met aller lei instanties uit de provincie Lim burg die de school daarbij onder steunen. De kinderen hebben het thema 'uitvindingen' afgerond. De leerkrachten hebben zes weken lang les gegeven over uitvindin gen, met alle kinderen informa tie uitgewisseld, informatie over uitvindingen opgezocht in de schoolboeken en boeken van de bibliotheek. Uiteraard zijn ze via internet aan informatie gekomen en ook hebben ze naar hartelust geëxperimenteerd met hun eigen 'uitvindingen'. Natuurlijk kwam hier ook veel techniek bij kijken! De kleuters hebben zich uitge leefd in het thema 'kledingwinkel'. De kwaliteit van het onderwijs staat in Heide op een hoog peil. De inspectie is heel tevreden en ook bij de monitoring vanuit SPOV werd er waardering uitgesproken voor de school. Al jaren scoort de school ver boven gemiddeld op de CITO-eindtoets. Maandag 10 maart kan men op alle scholen in Venray kleuters laten inschrijven voor het komende jaar. Als een kind een veilige, kleinschalige omgeving nodig heeft, denk dan ook eens aan basisschool De Hei. Op donderdagochtend 20 maart is er een open ochtend. Dan kan men de school in bedrijf zien. De begroting van de Grote Kerk toont dit jaar een tekort van 25.000 euro. Tegenover de verwachte inkomsten van 290.000 euro staan geplande uitgaven voor 315.000 euro. Het tekort wordt veroorzaakt door groot onderhoud aan het kerkgebouw. Het boekjaar 2007 werd nog afgesloten met een positief saldo van 15.700 euro. Vooral de opbrengsten uit collecten, uit vaarten, offerblokken en kaarsen namen flink toe. Daarnaast bracht de verhuur van de kapelanie aan de Dr. Poelsstraat extra geld in het laatje. De inkomsten uit de actie Kerkbalans liggen al jarenlang con stant, net boven de 80.000 euro. Het onderhoud en beheer van het gebouw heeft de afgelopen jaren op een lager pitje gestaan. Daarom moet er nu een inhaalslag gemaakt worden. Met 125.000 euro is het de grootste uitgaven post. Het positief saldo van 2007 wordt eveneens voor het gebouw ingezet. Het kerkbestuur kan voor al door de inzet van veel vrijwilli gers de andere kostenposten laag houden. Een extra tegenvaller is dat de verwarmingsketel binnenkort waarschijnlijk vervangen moet worden. Er wordt rekening gehou den met een investering van 60.000 euro. De Paterskerk sloot het afge lopen jaar af met een positief exploitatiesaldo van 13.685 euro. De begroting voor 2008 laat een overschot van 5.500 euro zien. Opvallend is dat de opbrengsten van actie Kerkbalans flink zijn gestegen.Van 33-000 euro in 2005 naar 39 000 euro in 2006. Vorig jaar haalde de Paterskerk liefst 43.215 euro binnen. "Dankzij een geweldige inspanning van een van de vrijwilligers die iedereen brie ven heeft gestuurd", schrijft pen ningmeester Wil Megens in een toelichting in het parochieblad. Er waren vorig jaar meer begrafenis sen wat ook tot hogere collectes leidde. Een extra kostenpost in 2007 was een grote onderhoudsbeurt aan het kerkorgel dat 10.000 euro kostte. Daarnaast blijven de ener- gielasten stijgen. De Paterskerk hoopt door het vaker gebruiken van de dagkapel de kosten beter in de hand te houden. Donderdag 6 maart 2008 - Pagina 5 MVE LICHTDESIGN De Donckstraat 18 Sevenum Tel. 077-4671555 of 0413-212674 EXCLUSIEF IN LICHT Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com de COMFORTABEL WONENoonpo/r

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5