Afwisselend programma in schouwburg Speelgoed van Vroeger en Nu Strike Anywhere op Jera on Air 2008 Boekenweek Blaaskapel Gloria bij BiblioNu in Overloon Zoepkeet 2008 Concert Albert Lee Blauw water PEEL EN MAAS Donderdag 6 maart 2008 - Pagina 32 Dichtshow, World Goes Round, Niet over één Spoor, Gogol Max De Open Dichtshow wordt gehouden op vrijdag 7 maart vanaf 20.00 uur in de schouw burg. Woordkunstenaars Frank van Pamelen en Jan J. Pieterse zorgen voor een weergaloos hila risch rijmfestijn, een muzikale dichtavond vol verse verzen en verrassende gasten Geen zware poëzie, maar een spervuur van ongerijmde rijmen en onzinnige zinnen. Waarbij het publiek actie ver meedoet dan ooit. Aansluitend is er het Boekenbal in de foyer. Op zondag 9 maart 15.00 uur kan men in Schouwburg Venray The World Goes Round Bezoe ken. De voorstelling herbergt een mix van onbekende songs en evergreens uit de musicals Cabaret, Chicago, New York, New York en Kiss of the Spiderwoman. Ze worden in deze theatershow opgediend door een topcast met Jon van Eerd, Tony Neef, Mylène d'Anjou, Ellen Evers en Laura Vlas blom, begeleid door een lorkest. Humor, romantiek, drama, gewel dige melodieën en brutale teksten maken van The World Goes Round een opwindende viering van het leven.Aanvang 15.00 uur. Niet over één Spoor is een muzi kaal cabaretprogramma van de broers Daan en Joost Speelman; Speelman Speelman en wordt op dinsdag 11 maart vanaf 20.00 uur opgevoerd in de schouwburg. De broers maakten dit onder het motto de werkelijkheid hoef je bijna niet te vergroten, dat maakt het zo leuk! Met hun fysieke en muzikale kwaliteiten nemen de broers het publiek mee in hun belevingswereld. Verrassende scè nes afgewisseld met mooie en ook grappige liedjes zijn de ingrediën ten. Gogol Max vermaken op woensdag 12 maart het publiek in de schouwburg van Venray. Het zijn twee charmante volbloedmu zikanten, die tijdens hun onderlin ge strijd van klank en mimiek vele harten hebben gestolen. Gogol und Max is een clownesk duo dat met hun piano en 24 andere Speelman Speelmanfoto: Es mee. instrumenten het muzikale duel aangaat. Een luchtballon opbla zen met de alphoorn, de goudvis bevrijden uit zijn tijdelijke onder komen in de tuba of jongleren met de klarinet staand op een conservenblikje. Met een repertoi re variërend van jazz, klassiek tot flamenco schuwen ze geen enke le vorm om een hilarische show neer te zetten.Aanvang 20.00 uur. Voor vragen of reserveringen kan men contact opnemen met Schouwburg Venray via tele foon (0478)530999 of via www. schouwburgvenray. nl In museum 't Freulekeshuus is de tentoonstelling te bezich tigen; Speelgoed van Vroeger en Nu. Deze tentoonstelling duurt tot en met 23 maart 2008. Voor deze expositie werd weer een beroep gedaan op medewerking van inwoners van Venray en omstreken om hun antieke speelgoed tijdelijk in het museum onder te bren gen. Samen met de collectie speelgoed van 't Freulekeshuus levert dit een vrolijke expositie op. Ook kan er gespeeld wor den met hedendaags speelgoed dat afkomstig is van de Speel- o-theek. Bij het in bruikleen gegeven, of het geschonken materiaal hoort natuurlijk een verhaal en dat verhaal leest u hier. Jodelbaan, geverfde houten puzzel, oude leesboekjes, vlooi- enspel, poppen in allerlei maten en soorten en zo kunnen we nog even doorgaan met het opnoe men van de verzamelwoede van Wies Jacobs-Verhaegh. Bijna alles schenkt ze aan het museum want ze heeft er de ruimte niet voor om 't te bewaren thuis, zegt ze. Ze geeft het met weemoed af maar door het aan Museum 't Freulekeshuus te schenken is dat wat makkelijker voor haar want ze weet dat het daar zorgvuldig wordt bewaard. Haar drie dochters hebben er mee gespeeld dus een stukje nostalgie komt er ook bij kijken.We traceren uit de verzameling een schattig popje door Wies zelf gemaakt de kleding die ze aanheeft is afkom stig van de stof van het vormsel jurkje van haar dochter, die er erg blij mee was. Het muizenhuis is verrassend en is gemaakt van oude lappen, destijds gekregen van heel veel verschillende mensen. Zelf de Knip, waaruit ze het patroon had, heeft ze bewaard. Een popje van celluloid is een zeldzaam onder deel van haar collectie. Dit geeft ze in bruikleen want ze is eraan gehecht. Het is enkele jaren gele den getaxeerd op 125 gulden. Nieuwsgierig geworden? Kom eens kijken op woensdagmiddag, zaterdagmiddag en zondagmiddag, steeds van 14.00 uur tot 17.00 uur. Museum 't Freulekeshuus is geves tigd aan de Eindstraat no. 8 in Ven ray en buiten normale openings tijden kan men er na telefonische afspraak ook met groepen terecht .Tel 0478 583880. Stichting Jera on Air heeft een Amerikaanse topact vast weten te leggen voor de komende editie van Jera on Air. Het handelt hier om Strike Anywhere, een energie ke punkband uit Richmond in de Amerikaanse staat Virginia.Strike Anywhere staat onder contract bij het Fat Wreck Chords label. Het nu al legendarische punklabel van Fat Mike, zanger van NOFX. Dit label heeft zo'n beetje alle grote punk bands uit Amerika onder contract (NOFX, Lagwagon en The Mad Caddies). Het is dan ook niet voor niets dat Strike Anywhere zich in dit rijtje mag scharen. Vanaf de oprichting in 1999 is de band bezig geweest hun kenmerkende melodische punk-rock te perfec tioneren, met als beginnend werk haar debuut LP Change is a Sound uit 2001.Hoewel ook het album Exit English uit 2003 goed ontvan gen werd en het de band hielp een groter publiek te bereiken door optredens met onder meer Anti- Flag, voelt de band zich met haar nieuwste album Dead FM weer op het oude nest. De band slaagde er met de productie van dit album in om de explosieve energie uit de live shows, en de best geschreven nummers uit hun carrière in één album te vangen. Jera on Air vindt dit jaar plaats op Hemelvaartsdag 1 mei. De kaartverkoop vindt vanaf dit jaar voor het eerst voor een groot gedeelte online plaats. De kaartverkoop via de website gaat op woensdag 5 maart van start. Natuurvrienden Merselo De Natuurvrienden uit Mer selo houden op zondag 9 maart de derde winterwandeling van het winterseizoen. Afstanden en starttijden zijn: 30 kilometer 8.00- 10.00, 20 kilometer 8.00-12.00 uur, 15 kilometer 8.00-12.00 uur. 10 kilometer 8.00-14.00 uur, 5 kilometer 8.00-14.00 uur. Speciaal voor gezinnen is er 's middags een puzzeltocht van 5 kilometer uit gezet. De startijd is tussen 13.00- 14.00 uur. Voor de winnaars zijn er enkele prijsjes beschikbaar. Het inschrijfbureau sluit om 16.00 uur. Startbureau is café den Tommes in Merselo. Inlichtingen zijn verkrijg baar via telefoon (0478)546496. Lezing over evacuatie De Geschied- en Oudheidkun dige Kring Venray e.o. houdt op maandag 17 maart de algemene ledenvergadering met aansluitend een lezing in zaal Het Trefpunt in verpleeghuis Beukenrode. De ledenvergadering begint om 19-30 uur en de lezing start om 20.15 uur. De heer Paul van Meegeren houdt deze avond een lezing over het onderwerp: Venray ten tijde van de evacuatie, oktober 1944 - maart 1945. Half oktober 1944 wordt Venray van de Duitse bezet ting bevrijd. Voor de zwaar getrof fen bevolking komt op 25 oktober 1944 een nieuwe tegenslag. De Engelse legerautoriteiten geven opdracht tot de algehele evacu atie van Venray-kom en een aan tal kerkdorpen. In drie dagen tijd worden ongeveer 15.000 mensen geëvacueerd, die alleen wat lichte handbagage mee mogen nemen. De meeste Venrayers komen op een opvangadres in Oost-Brabant terecht. Vanaf dag één probeert men zo snel mogelijk naar Venray terug te keren. Het geallieerde opperbevel heeft echter andere prioriteiten. Een uiterst verwar rende periode volgt, met grote spanningen tussen de burgerlijke en militaire autoriteiten, grote ver bittering over de plunderingen door geallieerde soldaten, conflic ten over de zuivering en menings verschillen over de toekomst van Venray. Pas nadat de bevolking in maart 1945 grotendeels is terugge keerd en er uit de rest van Neder land hulpacties op gang komen Haarlem helpt Venray, bedaren de gemoederen en kan pas een echt begin worden gemaakt met de wederopbouw. Zoals gebruikelijk is de lezing ook voor belangstel lende niet-leden toegankelijk. De Locht "De tijd vliegt", wordt vaak gezegd maar dan moet de klok het natuurlijk wel goed doen. Hoe klokken gemaakt en gerepareerd worden is zondagmiddag 9 maart te zien in streekmuseum De Locht in Melderslo waar de klokkenma ker aan het werk is.Verder demon- strerenis gHij is goed bij de tijd de smid en de korvenvlechter hun ambacht. Op de bovenverdieping is de wisselexpositie Juweeltjes in Textiel te bezichtigen. Museum De Locht is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. De Boekenweek wordt gehou den van 11 tot en met 22 maart. Thema dit jaar is Van Oude Men- schen. De derde leeftijd en de letteren. Ouderdom is in de litera tuur een thema van alle tijden en daarom bij uitstek geschikt om te dienen als onderwerp voor een Boekenweek.Talloze grote romans en verhalen worden bevolkt door figuren die al behoorlijk op leeftijd zijn zoals in Van oude menschen, de dingen, die voorbij gaan...van Louis Couperus en in Het satijnen hart van Remco Campert. Bij alle vestigingen van BiblioNu en op de website www.biblionu.nl is een keuzelijst verkrijgbaar met leuke, mooie, ontroerende of informa tieve boeken die passen in het thema van de Boekenweek. In de Boekenweek zijn er verschillende activiteiten bij, of in samenwer king met BiblioNu. Op vrijdag 7 maart wordt er weer een Venray's Boekenbal gehouden in samenwerking met Schouwburg Venray en Literair Café Venray regio. Allereerst ver zorgen woordkunstenaars Frank van Pamelen en Jan J. Pietersen een muzikale dichtavond met de Open Dichtshow. Daarna volgt een sfeervol Venrays Boekenbal, met muziek van 2-late, Young Voices en Koen Mijnster. Het Ven rays Boekenbal vindt plaats in Schouwburg Venray vanaf 20.00 uur. Kaartjes zijn verkrijgbaar bij de Schouwburg Venray. Op don derdag 13 maart wordt er een Boekenweekavond gehouden door BiblioNu Horst in samen werking met boekhandel Bruna met als gast schrijfster Vonne van der Meer. Van der Meer, bekend van onder andere de bundels Het limonadegevoel, Een warme rug, Eilandgasten en De avondboot, verzorgt een presentatie, daarna gaat zij haar boeken signeren. De Boekenweekavond vindt plaats bij Boekhandel Bruna in Horst vanaf 20.00 uur. Kaartjes zijn verkrijg baar bij de diverse vestigingen van BiblioNu. Op woensdag 19 maart is er bij BiblioNu Grubbenvorst een infor matiemiddag Levenskunst van ouderen met Liebje Hoekendijk. Deze lezing is gebaseerd op het boek van Hoekendijk met dezelf de titel en gaat over de positieve kanten van het ouder worden. Oud zijn is voor veel mensen een feest: vrijheid, tijd, kunnen doen wat je wilt, minder verplichtin gen. Deze informatiemiddag vindt plaats bij BiblioNu in Grubben vorst op dinsdag 18 maart vanaf 14.00 uur. Kaartjes zijn verkrijg baar in alle vestigingen van Bibli oNu. De hele maand maart is er bij BiblioNu Venray een foto-exposi tie uit de collectie Peter Swenker van museum 't Freulekeshuus te zien. De verstilde opnamen zijn van het kloostercomplex Jerusa lem vlak voordat het verbouwd werd tot gemeentehuis. Ook is er een selectie te zien van religi euze beelden, deels uit Venray, deels uit Noord Limburg. Leden van BiblioNu ontvangen een Boe- kenweek-cv (zolang de voorraad strekt). Dit cv is geheel gewijd aan Bernlef, de auteur van het Boekenweekgeschenk. Het bevat boekfragmenten en er wordt uit voerig stilgestaan bij de grote pas sie van Bernlef: jazzmuziek. Ook staat er een kennisquiz in het cv waarmee pakketten en NS-dag- kaarten te winnen zijn. Ten slotte ontvangt elk nieuw betalend lid dat zich inschrijft bij een van de vestigingen van BiblioNu tijdens de Boekenweek een bon voor het boekenweekgeschenk en een boekenbon. BiblioNu verzorgt het bibliotheekwerk in de gemeen ten Venray, Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Meer informatie is te vinden op www.biblionu.nl. In het kader van Halfvasten wordt er door carnavalsvereniging De Karklingels en enkele Oostrum- se ondernemers het Halfvasten- spektakel Zoepkeet 2008 gehou den. Zaterdag 8 maart wordt het Oostrumse dorpsplein omgetoverd tot een waar festivalterrein. De twee Brabantse feestformaties WC Experience en Canvas geven met hun gevarieerde muziekprogram ma's en aanvullende shows acte de présence.WC Experience is al meer dan achttien jaar een begrip in Brabant. Waar WC Experience speelt, is het feest. Deze Brabantse Rock Lollband is niet snel iets te gek. Van hoempa tot wals, van accordeonstamper tot scheurende gitaarrock, zolang het maar 'echte' muziek is. De heren hebben hun sporen in het feestcircuit al ruim verdiend en na elf albums kwam op veler verzoek zelfs een heuse Live-DVD, die de sfeer in de vele feesttenten die zij onveilig maken, prima weergeeft. Vol energie en overgave het podium op en het publiek van de eerste tot en met de laatste seconde weten te boeien, dat is het concept van WC Expe rience. Met het aanbreken van een nieuw jaar, komt de band uiteraard ook met nieuw materiaal. De com pleet nieuwe lichtshow is geheel aangepast aan de nieuwe num mers, acts en ideeën. Het begrip Rock Lol blijkt een breed begrip te zijn, en dat is zeker te horen in het repertoire dat Canvas! tijdens hun optredens uit de speakers laat knallen. Het publiek wordt een feest der herkenning met muziek van Rowwen Heze naar hetAchter- hoekse Normaal en van de Amster damse Sjonnies naar de Brabantse BZB. Kaarten zijn verkrijgbaar bij 't Allemanscafe in Oostrum en via e- rnail allemanscafe@hetnet.nl. Ook kan men kaarten kopen aan de dagkassa. Kijk voor meer info op www.karklingels.nl. Gitaargrootheid Albert Lee voelt zich thuis in Cambrinus en heeft voor een van zijn twee Nederlandse concerten dit jaar voor Horst gekozen. Vanwege de grote belangstelling uit binnen- en buitenland voor dit optreden van Albert Lee en zijn begelei dingsband Hogan's Heroes trekt Cambrinus haar podium op zon dagmiddag 9 maart net als vorig jaar op in de grotere Kasteelboer derij/Tiendschuur in Horst. Zijn virtuoze gitaarbehandeling maakt countryrocker Albert Lee tot een gitaaricoon en staat hij voor velen te boek staat als een van de snelste gitaristen ter wereld. Hij bouwde zijn reputatie als topgita- rist op als begeleider voor musici als Emmylou Harris, Joan Armatra ding, Jackson Browne, Joe Cocker, Dave Edmunds, The Everly Bro thers en vele anderen. Jarenlang was hij een vaste waarde in de band van Eric Clapton, die hem als 'een van mijn grote voorbeelden' noemt. Voor zijn bijdrage aan het herdenkingsconcert voor George Harrison in de Londense Royal Albert Hall werd Albert Lee zelfs onderscheiden. Naast zijn eigen band is Lee ook te vinden met Rol ling Stone Bill Wyman en Georgie Fame in The Rhythm Kings. Met deze band staat Lee over enkele weken in de Heineken Music Hall op het podium met de vader van de rock 'n roll Chuck Berry. Niet alleen Albert Lee, maar ook zijn begeleidingsband Hogan's Heroes hoort tot de crème de la crème van de Britse muziekscene. Voor meer informatie over deze band en dit concert kan men terecht op www.cambrinusconcerten.nl. Het concert op zondag 9 maart in De Kasteelboerderij aan de Kasteel laan in Horst begint om 16.00 uur en reserveren is aan te bevelen. Het inmiddels traditionele Paas zaterdagfestival in Overloon wordt dit jaar opgeluisterd door de blaas kapellen, Gloria en Freunde Echo. Gloria is een Tsjechische professi onele blaaskapel, afkomstig uit de streek Moravië. Deze kapel heeft al vele internationale prijzen in de wacht weten te slepen waaron der het Europees kampioenschap in de prof klasse. Gloria promoot de traditionele volksmuziek met natuurlijk de daarbij behorende zangliederen. Het repertoire bestaat voor een groot gedeelte uit walsen, vlotte polkamelodieën, moderne en klassieke werken afgewisseld met virtuoze solo stukken. De muzikanten zijn dan ook stuk voor stuk goede solisten: de bassist met zijn Tuba-Muckl, de klarinetten met Zauberhafte Klarinetten, de bariton met Reise nach Mahren, de trompet sectie en de zang met Phantom of the Opera en One moment in time. De bezetting bestaat uit dertien muzikanten en drie zangsolisten. De leider van Gloria is compo nist en arrangeur Zden?k Gursk?. Natuurlijk worden niet alleen nummers gespeeld van Gursk?, maar ook van Barotek, Bure?, Kad lec en Slabak. Alles wordt zeer geperfectioneerd uitgevoerd en met een gevoel zoals dat maar weinigen is gegeven. Optredens worden verzorgd in heel Europa, waar dan tal van fans naar toe komen en duizend bezoekers zijn geen uitzondering bij hun concer ten. In haar bestaan heeft Gloria al 28 cd's en een dvd uitgebracht. Op Paaszaterdag presenteert Glo ria haar nieuwste dubbel cd met de titel Empfanger unbekannt voor het eerst in Nederland. Het Paaszaterdagfestival trekt inmid dels bezoekers uit heel Nederland, maar ook uit Duitsland en België. Voor deze gelegenheid is de sport hal omgetoverd in een mooie concertzaal. De organisatie streeft ernaar om alle zittende bezoe kers een zelfde geluidskwaliteit te bieden. Dit is mogelijk door een speaker systeem dat uniek is in de blaaskapellenwereld. In het voorprogramma speelt blaaska pel Freunde Echo. Kaarten reser veren kan via www.blaaskapel. nl. of telefoon (0478)641516 of (0478)642399-Verder zijn er ook kaarten verkrijgbaar bij Plusmarkt Verbeeten Overloon en Kapsalon Toine Overloon. Het festival wordt gehouden in sportcomplex De Raaijhal in Overloon en begint om 19.00 uur. Gratis concert Freunde Echo Blaaskapel Freunde Echo geeft zaterdag 8 maart een gratis optre den in het gemeenschapshuis van Overloon. Deze avond vindt de eerste FEN-clubavond plaats van de kapel en daarvoor wordt ieder een uitgenodigd die graag een paar uurtjes van gezellige en vlotte blaasmuziek wil komen genieten. Voor Freunde Echo is dit meteen een soort try-out voor paaszater dag, als in de Raaijhal het internati onaal Paaszaterdagfestival voor de zesde keer wordt gehouden. Op 8 maart laat de kapel alvast enkele nieuwe nummers horen. De laat ste jaren heeft Freunde Echo een goede naam weten op te bouwen in de wereld van blaasmuziek. Mede ook dankzij het Paaszater dagfestival en de vele optredens in Nederland, Duitsland en België. De zaal is open vanaf 18.30 uur, het optreden begint om 19.00 uur en duurt tot ongeveer 22.00 uur. KidsPower in Zoo Pare Overloon Kinderen van zes tot en met elf jaar krijgen in Zoo Pare Overloon iedere zaterdag- en woensdagmid dag van 12 maart tot en met 16 april de kans om aan de slag te gaan als dierverzorger. Vanwege beperkte deelname is reserveren noodzakelijk. Dit jaar staat een speciaal thema centraal tijdens KidsPower: poep! Jaarlijks schep pen dierverzorgers heel wat con tainers vol met poep uit de ver schillende verblijven.Aan de hand van ontlasting van de dieren kun nen dierverzorgers vaak aflezen hoe het gesteld is met de gezond heid van de dieren. De deelne mende dierverzorgers in spe gaan hun poepkennis testen. Natuurlijk houden dierverzorgers zich ook bezig met het voorbereiden van de maaltijden; Inschrijvingen kan via telefoon (0478)640046. Zie ook www.overloonzoo.nl. Vogelcursus In het voorjaar van 2008 gaat de vogelwerkgroep Maas en Peel die deel uitmaakt van IVN Geyste- ren-Venray, een korte vogelcursus verzorgen in het veld. Opzet van de veldcursus is om door middel van geluiden de vogels te leren kennen. Er worden pogingen gedaan om de vogels te zien te krijgen. Er wordt uiteraard ook over leefgewoonte en biotoop keuze van de vogels verteld. De cursus wordt gehouden op drie ochtenden en een avond en wel op zondagochtend 30 maart, 6 april, 20 april, en zondagavond 25 mei en vindt plaats in verschil lende gebieden. Voor informatie en opgave kan men contact opne men met Joof Teeuwen via tele foon (0478)586757 of via e-mail j.teeuwen@home.nl. Ook kan men kijken op www.ivn-geysteren- venray.nl. onder de link vogel. De cursus is voor iedereen die zich betrokken voelt bij de natuur. Boekrecensie in Peel en Maas Als Lisa in haar achtertuin de was ophangt staat er plotse ling een ontsnapte tbs' er voor haar neus. Vluchten is geen optie omdat ze het leven van haar zesjarige dochter Anouk niet in gevaar wil brengen. Er volgt een angstaanjagende en zenuwslopende week waarin moeder en dochter in hun huis gegijzeld worden. Lisa zal moeten proberen het vertrou wen van de man te winnen. Tijdens de gesprekken die ze met hem voert vertelt zij hem steeds meer over haar eigen verleden. Senta is journaliste en is met haar auto verdwaald in de mist. Als ze besluit aan te bellen bij een dijkhuisje, wordt er niet openge daan. Ze loopt om het huis heen en ziet tot haar schrik dat daar binnen een vrouw met een mes wordt bedreigd. Ze vlucht, maar terwijl ze op zoek gaat naar hulp overkomt haar iets vreselijks. Simone van der Vlugt werd bekend als jeugdboekenschrijf ster en in 2004 brak ze op grootse wijze door met haar eerste lite raire thriller De reünie. Het boek werd door Crimezone als beste thrillerdebuut van 2004 uitgeroe pen en genomineerd voor de NS Publieksprijs 2005. Daarna ver scheen het al even succesvolle Schaduwzuster. Met Het laatste offer werd ze eveneens genomi neerd voor de NS Publieksprijs. Blauw water is te koop bij boek handel Van den Munckhof. Prijs: 16,95 euro. Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 32