'Mijn boeken moeten onvoorspelbaar blijven' Schatten van De Diepeling Toneel in Wanssum €20,4° peters woninginrichting Presentatie Kevin van Leuven 'Oom Nico' in Hilversum overleden Service rubriek Terrasschermen Uitvalschermen Rolluiken Sereens Horren PEEL EN MAAS Donderdag 6 maart 2008 - Pagina 31 Twee nieuwe romans van Meerlose schrijver Mathieu Breuer Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum houdt op donderdag 13 maart om 20.00 uur in het Dienstencentrum Zonnehof aan de Zonnehof 45 in Tienray een lezing over het ontstaan en de daar gevonden 'schatten' van De Diepeling. In het grensgebied van de gemeentes Meerlo-Wanssum en Venray is tussen Tienray en Cas- tenray zand en grind gewonnen voor de regionale industriezand- voorziening door de firma Teu- nesen uit Gennep. In 2007 is de ontgrinding afgerond. Het gebied van ongeveer 75 hectare bestaat uit 50 hectare water en 25 hec tare grond met naald- en loofbo men. De eindbestemming van de waterplas De Diepeling zal natuur worden. Het eerste gedeelte van de avond wordt verzorgd door een lid van de Heemkundevereni ging Meerlo-Wanssum: Ben Ahlers uit Tienray, die aan de hand van dia's een inleiding zal houden over geologie in het algemeen als basis voor hoe het materiaal van De Diepeling ontstaan is en hoe het daar terechtgekomen is. De bezoekers zullen onder meer ont dekken, dat het gewonnen grind en zand afkomstig is van gebieden langs de Rijn en de Maas. Na een korte pauze vertelt Henk Jacobs uit Horst aan de hand van bijzon der fraaie dia's over zijn aan De Diepeling verzamelde collectie fossielen en agaten. Een deel van deze bijzondere collectie wordt ook tentoongesteld, alsmede een aantal geologische kaarten. De 'expositie' kan na afloop van de lezingen bezichtigd worden. Deze lezing is gratis voor leden en niet- leden. De Wanssumse Toneelver eniging 'T is W.A.T. (Wanssums Amateur Toneel), opgericht op 8 mei 1996, presenteert op vrijdag 14, zaterdag 15 en zon dag 16 maart in De Zandhoek in Wanssum het toneelstuk 'Gevaarlijke Overgang' van Froukje Annema. Hoofdpersoon Ellen heeft het niet gemakkelijk. Haar huwelijk met Herman is in een dal geraakt, haar boetiek in de binnenstad zorgt voor de nodige problemen en bovendien is ze in 'de over gang'. Ook met de huurders van de bovenetage, het vriendenpaar Harry en Theo, heeft ze heel wat te stellen. En dan is buurvrouw Betty er nog, eigenares van een crois- santerie, die een ramp meemaakt en steun zoekt bij Ellen. Nu mag Ellen zich gelukkig prijzen dat ze Een jaarabonnement kost u slechts Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Naam: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld van mijn bank- of girorekening af te halen. Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) Klazina heeft. Klazina, het meisje van het platteland, loopt stage in de boetiek. Zij heeft zo haar eigen visie op bepaalde zaken en is vooral in turbulente tijden, zoals bij inbraak en brand, een hele steun voor Ellen. Nou ja, steun...? De regie van het toneelstuk is in handen van Wiel Hagens. Bijeenkomst mantelzorgers De bijeenkomst voor mantel zorgers in de gemeente Meerlo- Wanssum vindt plaats op dinsdag 11 maart van 09-30-11.30 uur in Meerlo, in het sociëteitsgebouw van de KBO aan de Mgr. Jennis- kensstraat. Het thema is rechten en plichten van patiënt/cliënt. Gastsprekers zijn Marion de Wit van Huis voor de Zorg en C. Pee- ters van IKG Limburg. Er komen vervolgavonden op de voorlich ting PersoonsGebonden Budget (PGB). In de gemeente Meerlo- Wanssum op donderdag 24 april in de Zonnehof in Tienray. Aan vang: 20.00 uur.Als er mantelzor gers zijn die graag willen komen, maar vanwege de zorgverlening niet van huis kunnen, dan kan het steunpunt Mantelzorg samen met hen en de zorgvrager zoeken naar een passende vervanging. Informatie: Synthese, Steun punt Mantelzorg, Bemmelstraat 2, Horst, tel. 077-3978500. E-mail: unithorst@synthesenl. www. syn these.nl. Kledingbeurs Op zondag 9 maart 2008 houdt Stichting D 'n Speulbóngerd een beurs voor tweedehands kin derkleding. Voorjaars- en zomer kleding in de maten 80 tot en met 176 worden aangeboden. Van de opbrengst gaat 70 procent naar de aanbieder en 30 procent naar D 'n Speulbóngerd. De beurs vindt plaats in 't Pastoërsweike aan de Bosweg 5 te Swolgen van 10.30 tot 12.30 uur. Beatrixstraat 3A, 5864 AG Meerlo Tel. (0478) 691278 www.woninginrichtingpeters.nl email: info@woninginrichtingpeters.nl Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tienray-Swolgen, Meeuwstraat 16, 5854 GD Bergen. Voor bezoekwerk: tel.0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzor gers. Inloopbijeenkomst elke derde dinsdag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Tevens op die dag avondopenstelling van 19-30 -21.30 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077- 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09-00-10.00 uur. V ri j willigerscentraleOpenings- tijden: ma., di. en do. van 10.00- 12.30 uur. Motorcoureur Kevin van Leu ven uit Swolgen houdt op zondag 16 maart zijn teampresentatie in café-zaal Wilhelmina in Swolgen. Aanvang 15-30. Tijdens deze bijeenkomst pre senteert het startteam Nieuw Leusen zich onder meer met de nieuwe Yamaha R6 en de nieuwe truck. Ook kunnen de bezoekers het nieuwe materiaal zien en te weten komen hoe de eerste tests van de talentvolle Swolgense coureur zijn verlopen. Tevens zal burgemeester Joep Hahn de nieuwe motor van Kevin onthul len. TT- circuitspreker Jos Damen Motorcoureur Kevin van Leu ven uit Swolgen heeft enorm veel zin in het nieuwe seizoen. voelt Kevin van Leuven tijdens de presentatie uitgebreid aan de tand over het naderende seizoen waar in Kevin in actie komt in de klasse Supersport 600. Inbraak in sportcomplex De politie onderzoekt een inbraak in een sportcomplex aan de Gagel in Wanssum, die zater dag tussen omstreeks 18:00 uur en maandagmorgen omstreeks 09:30 uur heeft plaatsgevonden. Bij de inbraak is voor een onbekend bedrag aan drank en audioappa- ratuur ontvreemd. De daders heb ben vermoedelijk toegang tot het sportcomplex gekregen door een raam te forceren. De politie zoekt getuigen, die zich kunnen melden via telefoonnummer 0900-8844. Student hielp 123 joodse kinderen met onderduiken in Tienray 'Oom Nico'. Zo noemden de kinderen die hij hielp met onderduiken hem vaak. Nico Dohmen, die er in de Twee de Wereldoorlog samen met kraamverzorgster en verzets strijder Hanna van der Voort onder meer voor zorgde dat tussen 1942 en 1944 123 jood se kinderen uit handen van de Duitsers bleven, is vorige week in Hilversum op 87-jarige leef tijd overleden. De kinderen werden door Hanna van de Voort, onderduiker Kurt Loewenstein en Nico Doh men, die zichzelf'het hulpje van Hanna' noemde, bij gezinnen in Tienray en omgeving onderge bracht. Het ging voornamelijk om kinderen die weg werden gesmokkeld uit een crèche in Amsterdam, tegenover de Hol- landsche Schouwburg, waar joden werden verzameld voor deporta tie. De kinderen bleven doorgaans eerst enkele dagen bij Van de Voort, waarna ze werden geplaatst bij boerenfamilies in de omgeving. De kinderen werden geregeld overgeplaatst naar nieuwe loca ties als ze ontdekt dreigden te worden. De kinderen, die allemaal uit handen van de Duitsers wis ten te blijven, kregen een nieuwe identiteit, en hen werd geleerd hoe ze zich voor moesten doen als katholieke kinderen. Dohmen belandde als student uit Nijmegen in 1943 in Tienray om zelf onder te duiken voor de Duitse bezetter. Als student had hij geweigerd de loyaliteitsverklaring aan de Duit sers te ondertekenen en dus liep hij kans te worden opgepakt. Hij kwam na enkele omzwervingen bij de familie Van de Voort terecht. De student hield namens de ver zetsorganisatie contact met de kinderen en steunde ze door ze aan te moedigen om vol te hou den. Op gegeven moment werden hun activiteiten ontdekt en werd Hanna van de Voort gearresteerd door de Duitsers. Ze werd gemar teld om informatie te geven over het verzet, maar liet niets los. Ze hield er blijvende schade aan haar gezondheid aan over. Na de oorlog verzamelde Hanna's zus Mien foto's van circa 50 kinde ren, en vroeg de kinderen of hun pleegouders naar hun verhaal. Deze verhalen bundelde ze in een album dat ze aan haar zuster gaf. Het album van Mien van de Voort behoort sinds 1998 tot de col lectie van het Verzetsmuseum in Amsterdam. Hanna van de Voort overleed in 1956. Postuum kreeg ze in 1987 de YadVashem Medail le, net als Nico Dohmen. Voor hun werk in de oorlog werden beiden geëerd met de titel 'Rechtvaardi gen onder de volken'. In Tienray is In Tienray is een bronzen beel dengroep opgericht als eerbetoon aan de verzetsgroep van Hanna van de Voort en Nico Dohmen een bronzen beeldengroep opge richt als eerbetoon aan de verzets groep van Hanna van de Voort en Nico Dohmen. Dohmen, die na de Tweede Wereldoorlog werkte voor koffiefabrikant Douwe Egberts, kwam nog regelmatig in Tienray. Hij bezocht met enige regelmaat de jaarlijkse oorlogsherdenking in het dorp. Het geheim achter de boeken van Mathieu Breuer is dat hij de lezer geregeld op het verkeerde been zet. "Mijn boeken moeten onvoorspelbaar blijven. Ook zorg ik in veel boeken voor een span nend slot. Zodra er geen spanning meer in het boek zit, gaan mensen iets anders doen omdat ze de aan dacht verliezen. Dat moet ik ver mijden. Het grootste compliment is als lezers zeggen dat ze het boek niet weg konden leggen en bleven lezen." Iedere schrijver heeft zijn eigen stijl. Daar vormt Mathieu Breuer geen uitzondering op. "Mijn stijl is totstandgekomen door mijn verleden als onderwijzer in com binatie met invloeden van bui tenaf. Auteurs als Ad van Gils en Clemens Wissen hebben invloed gehad op mijn ontwikkeling. Hun boeken heb ik altijd met veel bewondering gelezen. Ik vind het ook een eer dat ik samen met hen in de omnibussen uitkom." DRAMATISCHE BEVALLING Het verhaal van het nieuwe boek 'Zorgen op Diadomo' begint op het moment dat boerenzoon Ralf met zijn vrouw Mendy de boerderij overnemen van de vader van Ralf. Ralf lijkt in het leven op en om de boerderij helemaal niet op zijn vader. Hij is veel socialer naar de buitenwereld en vervult ook niet de functies die zijn vader had in verschillende verenigin gen. Kortom, er waait een nieuwe wind door de boerderij. Maar deze wind brengt ook narigheid met zich mee. De bevalling van het eerste kindje van Ralf en Mendy verloopt dramatisch. Het kindje overlijdt en Mendy eindigt als kasplantje. De beste vriendin van Mendy, Sophie, neemt de taak op zich om Mendy te verzorgen. Daar is Ralf haar uiterst dankbaar voor. Wanneer Mendy overlijdt, beslui ten Ralf en Sophie samen verder te gaan. Maar de narigheid houdt niet op. De hartstocht tussen Ralf en Sophie krijgt een dramatisch verloop, waarin ook de pastoor een rol speelt. Leentje, de eerste meid van de boerderij, zorgt uit eindelijk voor rust. Maar zullen de zorgen op Diadomo ooit helemaal verdwijnen? VREEMDELING Als Lovicus Jonkman een boer derij aan de rand van het dorp betrekt, kent eigenlijk niemand hem. Alleen de notaris weet wie hij is. Het enige wat de mensen van hem weten, is wat ze zien. En ze zien dat Lovicus blijkt te beschikken over veel geld en twee rechterhanden, want hij ver bouwt de oude boerderij tot een juweel van een stulp. Ook zien ze Mathieu Breuer: "Het grootste compliment is als lezers zeggen dat ze het boek niet weg konden leggen en bleven lezen." dat hij verstand heeft van paar den én vrouwen, want al snel is boerendochter Gerda van Maling weg van hem. Maar ze is niet de enige. Ook het dagmeisje Claar- tje heeft een oogje op hem door alle complimentjes die ze krijgt toegeworpen. De liefde tussen Gerda en Lovicus neemt intussen grootse vormen aan en ze beslui ten te trouwen. Al heeft de vader van Gerda er nog een hard hoofd in. Ook om zijn grote boerderij in handen van de vreemdeling te leggen. Hij zwicht uiteindelijk en Gerda bereidt het huwelijk met verve voor. Maar zoals zo vaak in het leven, lopen de gebeurtenis sen totaal anders als men zich had voorgesteld. Mathieu Breuers 'Zorgen op Diadomo' is verkrijgbaar in alle boekhandels voor 12,50 euro. ISBN: 978 90 205 2866 4. In mei verschijnt ook 'Een vreemde snoeshaan'. Ook deze roman is te koop bij alle boekhan dels voor de prijs van 12,50 euro. ISBN: 978 90 205 2871 8. Meer informatie: www.mathieu- breuer.nl EENENNEGENT1GSTE JUBILEUMOMNIBUS Schrijver Mathieu Breuer uit Meerlo kan zelf bijna niet meer wachten. Deze maand en in mei verschijnen twee nieuwe romans van zijn hand. Het vervolg op zijn eerste streekroman 'De boer van Dia domo', dat de titel 'Zorgen op Diadomo' heeft meegekregen, komt in maart uit in de 91ste omnibus van uitgeverij Kok ten Have. Daarnaast verschijnt in mei de roman 'Een vreemde snoeshaan' in de 92ste omni bus van dezelfde uitgeverij. De romans die Mathieu Breuer tot nu toe heeft geschreven, zijn voor 90% fictief. Herinneringen mogen inspireren, maar de boe ken zijn niet autobiografisch. Alleen het boek 'De fratsen van schilder Wiegersma' vormt hierop een uitzondering. Mathieu Breuer is behalve schrijver namelijk ook amateur schilder. De auteur geeft aan blij te zijn met de vele tevre den reacties op zijn boeken. "Dat is ook mijn drijfveer om door te gaan als schrijver. Ik ben nu al bezig met een nieuwe roman, Wannes, die in september zal ver schijnen." Mathieu Breuer wordt tijdens het schrijven van zijn boe ken ondersteund door zijn echtge note en schoonzus. Zij controle ren het boek voordat het naar de uitgever gaat. Adres: handtekening: Bankreknr. P Meerlo-Wanssum EI1ITH VAN DIE8VKIJJT Het ^OMhenli van liefde

Peel en Maas | 2008 | | pagina 31