eeuwig 10 KORTING Hoog niveau op muziekconcours STUDIO - WIJ STOPPEN - TOTALE LEEGVERKOOP Jan Koppes' grote liefde voor schrijver Toon Kortooms Koester uw Monument Josephine naar provinciale finale r boutPQji groep Verkoopplannen?? Specialist in Grote Schoenmaten Dames t/m maat 46 Heren t/m maat 51 <zact ART POSTERS, LIJSTEN EN ALBUMS PEEL EN MAAS Aan de Stationsweg 4 in Venray staat deze karakteristieke woning grenzend aan het bekende, histo rische Smaal Pedje. Het is ontwor pen en gebouwd in 1950 door wijlen architect RW Lerou als woning en een architectenbureau. Architect Lerou, afkomstig uit Rot terdam en sinds 1946 gevestigd in Venray. In het begin was het een woning en architectenbureau tot 1985, daarna functioneerde het geheel als architectenbureau en sinds 2002 is het weer een woning. Aanvankelijk was niet iedereen blij met deze nieuwe functionele architectuur met invloeden van Militairen GGW naar Denemarken De Groep Geleide Wapens (GGW) van de Koninklijke Luchtmacht is op 3 maart jl. in colonnes vertrokken voor een evaluatie naar Denemarken. De twee weken durende oefe ning, met de naam Cold Tulip, is de laatste toetsing voor het NAVO-examen in mei dit jaar. Ongeveer tachtig evaluators beoordelen de procedures en werkwijzen van de GGW bij de verdediging tegen tactische ballistische raketten en aan vallende vliegtuigen. Tijdens de evaluatie werken de militairen onder gesimuleerde oorlogsomstandigheden. Hierbij opereert men met de gemoder niseerde PAC3 (Patriot Advanced Capability), een verbeterde versie van de Patriot. De Patriot is het enige wapensysteem in Europa dat in staat is een dreiging van ballistische raketten het hoofd te bieden. De evaluatie is het laatste meetmoment voorafgaand aan de CAPEVAL, oftewel het NAVO- examen. Eenheden van de GGW dienen minimaal éénmaal per drie jaar een dergelijke evaluatie te ondergaan. Met het slagen voor het examen verzekert de NAVO zich van hoogwaardige luchtver dediging als onderdeel van de NAVO Response Forces (NRF). Dit zijn internationale eenheden die in korte tijd kunnen worden inge zet in NAVO-verband.Aan de oefe ning nemen circa driehonderd militairen deel met ongeveer 150 voertuigen. In colonnes van maxi maal 25 voertuigen zal de eenheid zich verplaatsen via de A73, A50, Al om daarna de route in Duits land te vervolgen. Onderweg zal een tussenstop worden gemaakt op de voormalige Luchtmachtba sis Twente. De volgende dag komt men aan in het oefengebied in het zuiden van Denemarken. Vrijdag 14 maart keert de eenheid terug op de thuisbasis. Naar verwach ting wordt de normale verkeers- doorstroom door de verplaatsing niet gehinderd. De verplaatsing van Nederland naar Denemarken is onderdeel van de evaluatie. een abonnement waard het kubisme en van de Bossche School, als het gaat om maatvoe ring en onderlinge verhoudingen. Deze architectuur is een architec tonische compositie, vergelijkbaar met de muziekcompositie: accen ten, ritmiek, herhalingen, kleur, hard en zacht. Een functionele en afleesbare architectuur. Er is duidelijk een onderscheid tussen woning en kantoordeel. Het vijf hoekige raam, een symbool voor de architectuur, is aangebracht in voor en achtergevel van het kan toorgedeelte. Het is niet zoals velen dachten, een Davidster. Dat deze architect De Kerkelijke Fanfare St. Oda Merselo en Vredepeel heeft in zaal Het Anker in Mer selo het jaarlijkse solisten- en ensembleconcours van de Federatie van Muziekgezel schappen in de gemeente Ven ray gehouden. De juryleden Ad Lamerigts (voor de blazers) en Jan Peters (voor de percussie) hadden weer een zware taak, maar wisten de prestaties van de muzikanten naar waarde te waarderen. De kwaliteit was ook dit jaar weer zeer hoog, de investeringen in de leerlingen opleiding van de muziekvereni gingen wierpen hun vruchten af. De puntenwaardering, maximaal 100 punten, varieerde dit jaar van 72 tot 90 punten met een gemid delde van 81,4 over een totaal van 154 optredens. De hoogste resultaten zijn: 90 punten, Guus de Mulder, Bart Stevens, drumstel, divisie 4, vereni- zijn tijd ver vooruit was, behoeft geen betoog. Aanvankelijk vond de Venrayse bevolking het maar een bunker. Andere projecten met soortgelijke architectuur: het (gesloopte) klooster van de Franciscanen aan de Paterslaan, woning Notarisberg 1, het auto busstation in Venray. Bron: archi tect B. Lerou. Namens SVM, Koes ter uw Monument. Kent u ook een beeldbepalend gebouw? Suggesties en reacties kan men e-mailen naar koesteruw- monument@kpnplanet ,nl, p/a Jerusalem 7,5801 ML in Venray. gingYsselsteyn. 89 punten, Lieke Jacobs, saxo foon-alt, divisie 2, vereniging Oirlo 88 punten, Nicole Versteegen, kleine trom, divisie 2, vereniging Merselo 88 punten, Ralf Weijs, kleine trom, divisie 1vereniging MMSK 88 punten, Wouter Janssen, kleine trom, divisie 1, vereniging MMSK 88 punten, Roy Weijs en Ralf Weijs, drums, divisie 1, vereniging MMSK 88 punten, Wouter Janssen, Ralf Weijs, kleine trom, divisie 1, ver eniging MMSK 88 punten, Giel hellegers, eufo- nium, divisie 3, vereniging Oirlo 87 punten, Elles van Meijel, saxofoon-alt, divisie 4, vereniging Euterpe 87 punten, Marc van Hees, slag werk, divisie 5, vereniging Leunen 87 punten, Jelle Claessens, marimba, divisie 4, vereniging Ysselsteyn. n mode rt sc Bij inlevering van deze bon ontvangt u* op uw eerste aankoop (ook in sport- en wandelschoenen) Zuid Nederlandse grootste sedert 1975 www.groteschoenmaten.nl Schoolstraat 24, Venray Tel. 0478-512567 Wie kent de boeken van Toon Kortooms niet? 'Ik dank u voor uw aandacht', 'Als beminnen zondig is', 'Parochie in de Peel' en 'Dik Doruske en Dun Drieske' zijn bekende titels van zijn verhalen uit het land van Peel en Maas. 'Help de dokter verzuipt' werd in 1974 zelfs verfilmd. Jan Kop pes (51) uit Meerlo heeft al tweehonderd boeken verza meld van de bekende schrij ver. Missie volbracht? Nee, Jan Koppes blijft verzamelen. "Ik heb ze nog lang niet allemaal en er zwerven nog genoeg exemplaren rond." In de woonkamer van Jan Kop pes staan diverse eerste edities van boeken van Toon Kortooms in de speciaal voor Toon Kort ooms ontworpen boekenkast. De rest van de secuur bewaarde boeken staan elders in huis. Men zou kunnen denken dat iemand met tweehonderd boeken van één schrijver toch langzaam is uitverzameld. Nee dus, een échte verzamelaar niet. De liefde van Jan Koppes voor de boeken van Toon Kortooms begon in 1976. En een huwelijk'van 32 jaar zet je niet zo even aan de kant. DE PEEL Toon Kortooms schreef boe ken over het leven in de Peel. Bijzonder om in boeken je eigen omgeving te herkennen? "Ja, het is inderdaad grappig dat je bepaalde locaties kunt visualiseren, omdat je er zelf bent geweest. En vaak zijn het ook waargebeurde ver halen die hij in een ander jasje goot en hebben bestaande figuren hem geïnspireerd. Bijvoorbeeld dokter Hendrik Wiegersma heeft hem geïnspireerd tot het schrij ven van 'Help, de dokter verzuipt'. De luchtige manier waarop hij de dagelijkse dingen zo mooi wist te omschrijven, maakte zijn boeken zo bijzonder. Als iemand dood ging, dan zei hij 'die gaat op weg naar zijn oorspronkelijke gewicht' Bepaalde uitspraken uit die tijd zijn in deze gejaagde tijd nog meer van toepassing dan toen hij ze schreef. Bijvoorbeeld als men sen druk deden en gejaagd waren, dan zei hij: 'dat heeft allemaal geen zin, want we komen allemaal tegelijk bij het nieuwe jaar aan'. Hij is humoristisch en vertelt de verhalen op zo n manier dat men zich gemakkelijk kan verplaatsen in de personen. Bij 'Beekman en Beekman' zit je de ene keer in de gedachte van de Beekmannen, dan in die van Hendrik van Ham of dan weer in die van de moeder. Prachtig." VERSCHILLENDE UITGEVERS Hoe begon die liefde eigenlijk? In 1976 presenteerde Toon Kort ooms een speciale jubileumeditie. Voor veel mensen zijn verzamel werken een goede reden voor de aankoop van een boek. Ook voor Jan Koppes. "In die tijd ging ik in dienst en was ik mijn wilde haren kwijt, denk ik. Lezen was een manier om te ontspannen en even te ontsnappen naar een andere wereld. De aankoop van mijn eer ste boek, 'Beekman en Beekman', was meteen een succes. De luch tige manier waarop Kortooms de verhalen vertelde, sprak me aan. Ik ging steeds meer boeken kopen, totdat ik diverse boeken in de kast had staan en me oriënteer de op wat hij allemaal geschreven zou hebben. Het internet is een perfecte wijze om snel in contact te komen met boekenwinkels en verzamelaars. Ik weet nu precies welke verhalen hij heeft geschre ven en ik kan gericht gaan zoeken. Dat is overigens niet gemakkelijk. Boeken zijn uitgegeven bij ver schillende uitgevers en in verschil lende talen." Zal Jan Koppes echt alle uitga ven verzamelen? In totaal zijn het inclusief de vertalingen zo'n tach tig boeken, maar in heel veel ver schillende uitvoeringen. Daarnaast drie Sjors en Sjimmies en twee Faaskes, ongeveer tien boeken die Toon Kortooms met zijn dochter Ingrid schreef en nog zo'n zeven tig verzamelwerken. "Wat ik probeer te krijgen, is van elk boek de eerste druk in de beste kwaliteit. Daarnaast pro beer ik inderdaad zoveel mogelijk verschillende uitvoeringen te ver zamelen. Hetzelfde boek kan met een andere omslag zijn uitgegeven of met een zachte kaft. Ook maak ik verschil tussen de bibliotheek- en grootletterboeken. Van 'Mijn kinderen eten turf' heb ik al zeven verschillende uitvoeringen. Dubbel niet, want de kwaliteit is anders. Heb ik een boek van mindere kwaliteit, dan blijf ik zoe ken naar een betere uitvoering. Er is nog veel te krijgen, maar ik ben er niet dagelijks mee bezig. Het is een hobby. Ik geniet ervan om in mijn vrije tijd en tijdens vakanties in tweedehands boekenwinkeltjes rond te snuffelen en ik kan dagen over boekenmarkten struinen. Als ik dan een boek tegenkom, is dat een grote meevaller." MUSEUM Als je al zo'n grote collectie hebt, is er dan nog een favoriete titel te benoemen? "Zoals vele liefhebbers vind ik 'Beekman en Beekman' een van de toppers van Toon Kortooms. Mijn waardevol ste boek is 'Terug naar Beekman en Beekman'. Ik weet het nog precies. Mijn vrouw deed mij dit boek cadeau in 1994. Het was persoonlijk gesigneerd door Toon Kortooms, dat maakt het toch Jan Koppes:"Zoals vele liefheb bers vind ik 'Beekman en Beek man' een van de toppers van Toon Kortooms." wel heel bijzonder. Ik had de man graag persoonlijk willen bedan ken voor zijn mooie verhalen, maar daartoe ben ik nooit in de gelegenheid geweest. Zo bestaan er nog meer verzamelaars in deze buurt, die bij zijn zwijgende graf in Griendtsveen zijn geweest. Er zijn plannen om een museum in te richten voor al zijn werkjes. Foto's, manuscripten, tekeningen. Je kunt het zo gek niet bedenken, maar er zijn vast vol gekriebelde kaften van telefoonboeken in omloop waarop een van zijn ver halen is begonnen. Om deze en mijn persoonlijke collectie com pleet te maken, houd ik mij aan bevolen. Mijn telefoonnummer is 0478-692203." Muisstil was het afgelopen zater dag in 't Gasthoês in Horst tijdens de regionale vervolgronde van de Nationale Voorleeswedstrijd. Voor regio Noord werd deze Voorlees ronde gehouden door Basisbiblio theek BiblioNu. De voorleeskampioenen van de gemeente Bergen, Gennep, Horst aan de Maas, Mook, Meerlo-Wans- sum en Venray traden voor het voetlicht. Ze lazen een fragment voor uit een kinderboek. De leer lingen waren afkomstig uit de groepen 7 en 8 van diverse basis scholen. Bij de lokale voorronden kwamen zij als beste voorlezer uit de bus. De jury lette op zaken als uitspraak, verstaanbaarheid en tempo. Ook het contact van de voorlezer met het publiek was belangrijk. Tijdens het juryberaad konden de kinderen genieten van de prachtige zang van Anke en Bas van de Beuken en de goochel trucs van Guido Ernst. Winnaar werd Evie van den Munckhof van De Doolgaard uit Horst met een fragment uit Ik word een Ster van Jantien Belt. Respectievelijk twee de en derde werden Lucia van der Pasch van Adalbert basisschool uit Mook en Josephine Hendricx van basisschool Meulebeek uit Oostrum. Zij gaan door naar de provinciale ronde op 7 april in Theaterhotel De Oranjerie Roer mond. De Nationale Voorleeswed strijd is een initiatief van Stichting Lezen in samenwerking met de Stichting CPNB en de Vereni ging van Openbare Bibliotheken NBLC. Doel van dit evenement is vooral om het belang van en het plezier in lezen en voorlezen te stimuleren. Op woensdag 21 mei wordt de landelijke finale gehou den in het Muziekgebouw aan 't IJ in Amsterdam. Deze dag wordt mogelijk gemaakt door een finan ciële bijdrage van Stichting Lezen. Toon Kortooms Terug naar Bee<kmtai etf 6 dagen per week geopend. Do. koopavond tot 21.00 uur www.meeuwis-meijel.nl Heldensedijk 32, Meijel, tel. (077) 466 17 17 1h Kortingen uitsluitend geldig op grote schoenmaten (heren 47 t/m 51 en dames 42 t/m 46) Geldig t/m 10 mei 2008 iif HOLTERMANS^Vt^ makelaardij Patersstraat 33 - 5801 AT Venray Bel voor een gratis E info@bouten-groep.nl waardebepaling! -50% KORTING Honderdnegenentwintigste jaargang - week 10 - donderdag 6 maart 2008 EL EN MAAS (<7v.V .V

Peel en Maas | 2008 | | pagina 19