zelf spreken Venray kent veel inbreng van dorps- en wijkraden Rick Verbruggen en Wendy Peters In Venray is altijd wat te doen PEEL EN MAAS Donderdag 6 maart 2008 - Pagina 17 l£ Venray luistert! Voordat de gemeente deze DOP's had geformuleerd, hadden de dorpen echter zelf het voortouw genomen: zij presenteerden zelf hun visie op de toekomst. Met name in Oostrum is men hier zeer voortvarend te werk gegaan. Maar dat kan Joos, als voorzitter van de dorpsraad in Oostrum zelf veel beter uitleggen." Gebiedsgericht werken werkt! Joos Linskens is naast voorzitter van de dorpsraad in Oostrum ook secretaris van het Dorpsradenoverleg: "Oostrum had haar DOP al in een vroeg stadium klaar. Daarbij kwam dat de gemeente het plan had om gebiedsgericht te gaan werken. Dit is een vorm van samenwerking tussen de gemeente en alle inwoners met als doel de zeggenschap van inwoners te vergroten. Oostrum is aangewezen om als pilot te fungeren voor gebiedsgericht werken, een soort test zeg maar." Effectief handelen "In het samenwerkingsverband zitten, naast uiteraard de gemeente, ook partijen als de politie en woningcorporaties", gaat Joos verder. "Samen met de dorpsraden is een panel gevormd dat een visie heeft ontwikkeld voor Oostrum naar 2015 toe. We hebben dus samen gekeken naar wat er in Oostrum speelt. Wat zijn de wensen en eisen, wat zijn verbeterpunten, hoe moeten zaken anders...? Juist omdat Oostrum al een uitvoerig DOP had, konden we hier snel actie op ondernemen. Zo zijn we gekomen tot zo'n vijftien concrete projecten, specifiek voor Oostrum op het gebied van welzijn, woningbouw, veiligheid en industrie. Een absoluut winstpunt is dat we als Dorpsraad Oostrum een aanspreekpersoon binnen de gemeente Venray hebben. Vroeger had je vragen, bijvoorbeeld over verkeersveiligheid en kwam je op het gemeentehuis al snel bij diverse ambtenaren terecht. Dat werkt natuurlijk niet echt efficiënt. Nu is het zo dat we met onze vragen naar onze contactpersoon gaan en die zet de lijntjes uit. Als alle nodige informatie beschikbaar is vanuit diverse hoeken van het gemeentehuis krijgen wij via deze zelfde persoon een helder en duidelijk antwoord. Dit is een direct gevolg van de pilot Gebiedsgericht Werken." Inbreng in eigen toekomst Het DOP en Gebiedsgericht Werken geven de dorpen en hun inwoners inbreng in hun toekomst. Per slot van rekening is een DOP gebaseerd op de wens van de achterban. "We gaan natuurlijk niet zomaar beginnen aan een DOP", verzekert Joos. "Daarvoor organiseren we een aantal thema-avonden. Alle groeperingen binnen ons dorp zijn daarvoor uitgenodigd. Denk aan het onderwijs, het verenigingsleven, de middenstand enzovoort. Elke avond heeft een thema zoals veiligheid of leefbaarheid. Uit de reacties tijdens zo'n avond blijkt wat men echt wil. En dat vormt voor ons de basis van het DOP." Tastbaar resultaat Gevraagd naar een resultaat waar Joos bijzonder trots op is noemt hij het feit dat de gemeente Venray heeft besloten om het gebied rondom Oostrum een open gebied te laten. "De provincie had het gebied aangewezen als plek voor stadsontwikkeling. Daar zijn wij als dorpsraad vierkant voor gaan liggen. Venray had zich achter het besluit van de provincie kunnen verschuilen, maar heeft naar ons geluisterd. De gemeenteraad besloot onlangs mee te gaan in onze wens!" wel wat mee. Ik voel me ook erg betrokken bij de speciale gemeenschap die Meerlo is." Vanuit die betrokkenheid is Henk in de dorpsraad gestapt. Inmiddels is hij voorzitter van dit orgaan. "Het klinkt misschien vreemd, maar eigenlijk gaat het wel goed. Als dorpsraad hebben we niet zoveel te klagen. Dat neemt niet weg dat we opkomen voor de belangen van ons dorp. Want hoewel voorzieningen als winkels en gezondheidszorg op zich goed zijn geregeld, moetje alert blijven." Proactieve benadering Die alertheid blijkt wel uit het feit dat de dorpsraad van Meerlo zich proactief opstelt. "Als we voor een bepaalde kwestie aandacht vragen, gaan we natuurlijk direct naar de gemeente", legt Henk uit. "Maar dat leidt niet altijd tot de actie die we verwachten. Hetzij door een tekort aan capaciteit, hetzij door andere prioriteiten van de gemeente. Dan kun je niks doen, maar je kunt ook zelf iets ondernemen. Zo zijn we zelf naar de woningcorporatie gestapt om iets te doen aan de huurwoningenproblematiek. Op dit moment is het zo dat het in Meerlo voor starters moeilijk is om in de woningmarkt in te stappen. Prijzen van koopwoningen liggen daarvoor te hoog. Aan de andere kant is er te weinig doorstroom om starters binnen afzienbare tijd aan een huurwoning te helpen. Wij zijn naar de woningbouwcorporatie gestapt met het verzoek om de helft van de huurwoningen te reserveren voor eigen inwoners. Dat verzoek is gehonoreerd." Geen gekke dingen doen Woningbouw is een veel gehoord thema binnen de dorpen en de raden. "Wonen heeft direct betrekking op leefbaarheid. En daar is het allemaal om te doen. Leefbaarheid betekent voorzieningen, aandacht voor verkeersveiligheid, milieu, het landschap, onderwijs en zorg. Thema's die mensen direct raken. Daar moetje geen gekke dingen mee doen. Nu we in de herindelingprocedure zitten, vind ik het dan ook belangrijk dat de toekomstige fusiegemeente oog en oor heeft voor wat er in de dorpen speelt", beklemtoont Henk. "Dit lijkt misschien een open deur, maar is daarom niet minder waar. Ik pleit ervoor dat er niet te veel gecentraliseerd wordt. Trek niet alles naar een kern, maar laat voldoende ruimte voor wat goed functioneert." Het is ambitieus: in Venray moet er in 2015 altijd wat te doen zijn. Door het jaar heen moet er een reeks aan evenementen en activiteiten op de agenda staan. Genoeg om elke inwoner van de gemeente en van de regio sportief, cultureel en/of sociaal te laten genieten. Ook op dit terrein wil Venray een voortrekkersrol vervullen voor de regio. Een deel van die activiteitenagenda is al ingevuld. Op de pleinen van de centrumgemeente is het vaak een levendige boel. Ook in de kerkdorpen wordt, met dank aan de vele vrijwilligers van de verenigingen, steeds meer georganiseerd. De kerkdorpen en de centrumgemeente slaan trouwens steeds vaker de handen in elkaar. Ze helpen elkaar, leren van elkaar, ondersteunen elkaar. Zo zien we dat evenementen niet alleen voor voorbijgaand plezier zorgen, maar ook een bijdrage leveren aan de versterking van de sociale gemeenschap. Jeugd en jongeren doen daar zeker aan mee. Het jongerencentrum in Venray bruist, maar ook de vele initiatieven in de kerkdorpen mogen er zijn. Het bestuur kiest voor een reeks kleinschalige activiteiten en evenementen, naast enkele grootschaliger gebeurtenissen. Tot de laatste behoort het muziekfestival Venray Muzikaal Totaal, dat vele bezoekers uit de wijde omgeving trekt. Het ideaal is dat klein- en grootschalige evenementen elkaar versterken. Op dit palet is royaal plaats voor particuliere initiatieven die de kracht van de gemeente onderstrepen. In een gemeente met één kern en een aantal kerkdorpen zijn samenwerking en inspraak noodzakelijk om iedereen tot zijn recht te laten komen, vindt Venray. Daarom is er goed overleg tussen de dorps- en wijkraden en het gemeentebestuur. Mensen uit wijk of dorp nemen vrijwillig het initiatief om zo'n raad te vormen. Het uitgangspunt voor dit overleg is: de dorps- of wijkraad weet wat er speelt en kent de wensen van de mensen. Het bestuur houdt daar terdege rekening mee. Het zogenaamde Gebiedsgericht Werken is daar een goed voorbeeld van. Met Gebiedsgericht Werken wil het bestuur door samenwerking de directe leefomgeving in een dorp of wijk verbeteren. Het idee is dat de bewoners van een wijk of dorp hun mening geven over thema's Op het moment van het interview zijn de kinderen zojuist naar bed. De koffie staat klaar en de sporttas staat ingepakt in de gang. Na het interview gaat Rick tennissen. "In de gemeente Venray", vertelt hij. "Daar ben ik lid van een tennisvereniging. Wendy sport hier in Meerlo, maar zij is dan ook een echte Meerlose. Dat neemt niet weg dat ik hier in Meerlo prima terecht kan voor mijn hobby's. Ik ben veel bezig met mijn politiehonden en dan is het wel zo fijn dat ik als het ware de deur maar uit hoef te lopen en in de bossen ben. Dat is een van de dingen die het wonen en leven hier zo prettig maakt. Dat landelijke en groene karakter van de omgeving." Waar voor je geld Ook het feit dat je in Meerlo op de huizenmarkt gewoonweg meer waar voor je geld krijgt, vindt het stel belangrijk. "Ik ken hier ook heel veel mensen", gaat Wendy verder. "Ik ben hier opgegroeid en heb er een goed gevoel bij als mijn kinderen hier ook opgroeien. We hebben hier eigenlijk alles. Winkels, kinderopvang en basisschool, de apotheek en gezondheidszorg. Daarvoor hoeven we niet ver weg. Dat moet ook vooral zo blijven." Tekenend voor Meerlo Ook al is hij in Venray opgegroeid, ook spreekt Rick dat gemoedelijke als verkeersveiligheid, brede school en dergelijke. Met behulp van die meningen en opvattingen wordt een plan opgesteld. Dit wordt besproken met het gemeentebestuur. Eventuele verschillen worden in alle openheid aangekaart en zo mogelijk in overleg opgelost. Om dit proces zo soepel mogelijk te laten verlopen, is er voor elke dorpsraad één vaste contactpersoon bij het bestuur. Die ene persoon regelt wat er geregeld moet en kan worden. Diezelfde persoon verzorgt ook de terugkoppeling vanuit het bestuur. Het is niet zo dat alle wensen zonder meer ingevuld worden, maar het overleg via dorps- en wijkraden kan nu al, kort na de invoering in 2006, op brede instemming rekenen. dorpskarakter erg aan. "Ik zou zo een, twee, drie niet iets kunnen opnoemen wat ik zou willen veranderen. Of waar het hier aan schort. Oke, als het om uitgaansmogelijkheden gaat is het wat beperkt. Maar daarvoor kunnen we dan weer naar Venray waar een groot deel van onze vrienden woont. Maar hier ken ik de mensen, men zoekt elkaar wat makkelijker op dan in een grote stad. Ook dat tekent het dorp." Onderwijs en zendmast Het enige wat er niet meer is, is vervolgonderwijs. Wendy: "Vroeger had je hier nog een Mavo. Die is weg. Daarvoor zullen de kinderen waarschijnlijk dus naar de stad moeten. Ik weet niet of het haalbaar is, maar een middelbare school zou dus wel welkom zijn" zegt ze lachend. "Wel zijn ze bezig met een brede school. Dus alle schoolvoorzieningen bij elkaar brengen, van kinderopvang tot basisschool. Maar ook een huisartsenpraktijk en voorzieningen voor senioren willen ze er onderbrengen. Dat zijn tenminste de plannen. Ik heb de indruk dat het wat stil ligt. Misschien kan de nieuwe gemeente hier eens wat mee doen." En dan gaat de mobiele telefoon. Tenminste dat leek even zo. Rick, lachend: "Ja daar heb je een verbeterpunt. Een goede zendmast voor je mobieltje, dat hebben we nodig. De ontvangst is hier niet zo goed!" Rick Verbruggen en Wendy Peters wonen samen met hun zoontje en dochtertje in Meerlo. Beide werken zij in Horst. Zij is kapster en hij is kwaliteitssupervisor. Een typisch voorbeeld van een jong gezin dat bouwt aan de toekomst. En die ligt in Meerlo. hebben hier eigenlijk

Peel en Maas | 2008 | | pagina 17