Gemeente Fusie Meerlo-Wanssum versterkt toeristische functie Archief Meerlo-Wanssum in Venray Venray timmert aan de weg Start aanleg rotonde Henri Dunantstraat Ven ray se meiden naar Nationaal Jeugddebat centrum Brukske wordt mooi anders Stijlvolle gevels en reclame in Vervanging riolering Schoutenstraatje Kijk ook op www.venray.nl onder Centrum op de schop PEEL EN MAAS Centrum op de schop Per 1 maart neemt de gemeente Venray op verzoek van B en W van Meerlo-Wanssum het archiefbeheer van die gemeente over. De archief bewaarplaats van Meerlo-Wanssum was namelijk door de Provinciale Archiefinspectie afgekeurd. Aanpassingen zouden hoge kosten met zich meebrengen. Ook het creëren van een bezoekersfaciliteit zou extra investeringen vergen. De gemeente Venray beschikt al over goede bezoekersfaciliteiten, een goedgekeurd archief én heeft een professionele archivaris in dienst; eisen die de Provinciale Archiefinspectie stelt aan een gemeentearchief. De archieven van het gemeentebestuur van Meerlo- Wanssum tot 1990 verhuizen volgende week naar het archiefdepot in Venray. Iedereen die onderzoek wil doen in de archieven van Meerlo- Wanssum kan vanaf half maart terecht in de studiezaal van de gemeente Venray. Voor de gemeenten Meerlo-Wanssum en Venray betekent dit een uitbouw van de samenwerking. Beide gemeenten werken al langer samen op gebieden als brandweerzorg, regionale woonvisie en de reconstructie van het platteland. Week 9 Gemeentehuis Openingstijden Centrum op de schop Venray, focus op mensen Donderdag 28 februari 2008 - Pagina 19 Maandag 3 maart start de gemeente Venray met de aanleg van een rotonde op de kruising Henri Dunantstraat en Oostsingel, die daar voor wordt afgesloten voor alle verkeer. De rotonde levert straks een grote bijdrage aan de doorstroming van het verkeer in de zuidoosthoek van Venray. De werkzaamheden duren tot eind mei. De nieuwe rotonde en de aansluitende wegen krijgen vrijliggende fietspaden in rood asfalt. De hoofdrijbaan wordt voorzien van een geluid- reducerend asfalt, het groen wordt geheel vernieuwd en de openbare verlichting en de bewegwijzering worden opgeknapt. De kruising is daarvoor vanaf 3 maart afgesloten voor alle verkeer. Het verkeer wordt omgeleid via Brukske en de singels. Ook de kruising Oostsingel - Oude Oostrumseweg wordt afgesloten voor doorgaand verkeer. Voor aanwonen- den blijft de Oude Oostrumseweg wel bereikbaar. De Hommel Gelijktijdig met de werkzaamheden voor de rotonde pakt de gemeente Venray ook het gebied rondom basisschool de Hommel aan. De gemeente vernieuwt het parkeerterrein en breidt het tevens uit. Ook wordt er een infiltratieriool voor regenwater aangelegd en wordt de openbare verlichting aan de eisen van deze tijd aangepast. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de afdeling Publieksdiensten. Vier Venrayse meiden namen op 31 januari deel aan het Provin ciaal Jeugddebat. Anne Thielen (16, havo 5) en Mirte van Loenen (17, vwo 6) van het Raayland College zijn geselecteerd om in oktober het debat aan te gaan met een aantal ministers tijdens het Nationaal Jeugddebat. "Op de website van school lazen een vriendin en ik over het Provin ciaal Jeugddebat", vertelt Anne. "Het leek ons leuk om mee te doen. Onze docent Maatschappijleer heeft ons toen aangemeld. Ik heb altijd al interesse gehad in de politiek en van thuis uit wordt dat ook gesti muleerd. Mijn vader is voorzitter van het CDA en mijn moeder werkt op het gemeentehuis. Als er bij ons thuis over politiek wordt gepraat dan geef ik daar ook mijn mening over." Mirte meldde zich zelf aan via de Raaylandsite. "Door het Jeugddebat krijgen jongeren ook een 'stem'. Het maakt de politiek wat tastbaarder en interessanter voor jongeren." Gemeentearchief Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Informatiecentrum Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Alarm Centraal alarmnummer 112 Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 Venray Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Als het geheel meer is dan de som der delen heeft herindeling zin. Omdat Meerlo-Wanssum en Venray op zo veel gebieden overeenkomen zijn er ook veel punten waarop zij samen sterker kunnen staan. Daarom zijn Meerlo-Wanssum en Venray in de ogen van de gemeente Venray natuurlijke partners. De haven van Wanssum komt in discussies over versterking van de bestuurskracht vaak naar voren. Dat ligt voor de hand, want de industriële en logistieke sector in Venray hebben een nauwe band met de haven en de bedrijvigheid in Meerlo- Wanssum. Maar er is veel meer. Toerisme en recreatie Een minstens zo belangrijk onderwerp is toerisme en recreatie. Ook hier kunnen Meerlo-Wanssum en Venray elkaar goed aanvullen. Meerlo-Wanssum is sterk op het gebied van toerisme en recreatie. Onder andere dankzij de Maas en het landgoed Geijsteren (dat overigens deels op Venrays grondgebied ligt). Daarnaast kent de gemeente grote landschappelijke kwaliteiten waarin prachtige sporen van het verleden te herkennen zijn en een aantal campings. Het maakt Meerlo-Wanssum een aantrekkelijke gemeente voor mensen die rust en ruimte zoeken in hun vrije tijd. Rust en ruimte Het belang van de toeristisch recreatieve sector is ook in Venray steeds groter. Met een gezellig en goed uitgerust centrum waarin de horeca nog altijd groeit, heeft Venray veel te bieden voor dagjesmensen die willen winkelen en een terrasje pakken. Daarnaast krijgt het buitengebied een steeds grotere betekenis voor het toerisme. Op dat gebied heeft Venray dezelfde visie als Meerlo-Wanssum. Venray wil de landschappelijke kwaliteiten, de rust en de ruimte behouden en benutten zodat het buiten-gebied van de gemeente aantrekkelijk blijft voor kleinschalige vormen van toerisme en recreatie. Samen met Meerlo-Wanssum kan het alleen maar beter worden. Jamila en Lia Juliana, twee bewoners van Brukske, hebben woensdag 20 februari het officiële startsein gegeven voor de herstructurering van deze wijk. Daarbij waren een dertigtal andere bewoners en het Ondernemend Gezelschap Brukske (OGB) aanwezig. Het gezelschap genoot daarbij tevens van een heerlijk stuk taart en een kop koffie of warme chocolademelk. Nadat de gemeenteraad in decem ber 2007 zijn goedkeuring heeft ge geven aan het Masterplan Brukske ging 20 februari de eerste spade de grond in. De wijkbewoners staken samen met het OGB de handen uit de mouwen om het nieuwe bord aan de ingang van Brukske bij de ro tonde aan de Zuidsingel te plaatsen. Verdere uitwerking Het bord met het logo 'Brukske, mooi anders' symboliseert de plan nen van alle deelnemende partijen. Brukske wordt immers mooi, maar wel anders. Momenteel wordt het Masterplan Brukske financieel ver der uitgewerkt door de gemeente, Wonen Venray en SPOV. Ook de opzet van de projectorganisatie, het uitwerken van de financiële en organisatorische afspraken tussen verschillende partijen, vordert gestaag. Zodra de organisatie gereed is krijgt projectmanager Peter Beijer een kantoor in Brukske. Daar is hij makkelijk bereikbaar en aanspreekbaar voor de wijk bewoners. Op vrijdag 29 februari is de officiële start van het project 'Centrum op de schop'. Belang rijk onderdeel binnen dit project is de verbetering van reclame en gevels in het centrum. Tijdens de aftrap op vrijdagmiddag krijgt ook reclame- en gevelverbete ring extra aandacht. Zo wordt een bestaande reclame van een gevel verwijderd en een nieuwe onthuld. Daarnaast licht de gemeente de eer ste resultaten van enkele voorbeeld projecten toe. Die zijn recentelijk uitgevoerd in samenwerking met architectenbureau Clevis-Kleinjans. Informatieavonden De gemeente biedt ondernemers in samenwerking met de architecten gratis advies over het verbeteren van hun reclame en gevels. Onder nemers in het centrum zijn inmid dels uitgenodigd om samen over het reclame- en gevelbeleid te praten en de mogelijkheden te bespreken. Deze informatieavonden vinden plaats op 5, 12 en 19 maart. In Venray zal komende maanden en jaren dus een grote verbetering te zien zijn op het gebied van reclame- en gevelkwaliteit. Vanaf april worden de resultaten van dit project in de publiekshal van het gemeentehuis getoond. Voor informatie over het project reclame- en gevelverbetering kunt u contact opnemen met de secretaris van het Adviesbureau Ruimtelijke Kwaliteit van de gemeente, Danny Danckaert. De gemeente start op maandag 3 maart met het vervangen van de riolering in het Schoutenstraatje. Voorronde Het debat voor de provincie Lim burg vond plaats in de Statenzaal van het Gouvernementshuis in Maastricht. Tijdens de voorronde maakten jongeren groepsgewijs een voorstel over onderwerpen die voor de jeugd belangrijk zijn, zoals geweld op sportvelden, kindermis handeling en drankmisbruik. Per groep werd gebrainstormd over één onderwerp. Anne en Mirte praat ten allebei mee over het geweld op sportvelden. Anne: "Samen moest je dan mogelijke oorzaken noemen om daarna oplossingen te bedenken. Uiteindelijk moest je de oplossingen in een goed uitgewerkt voorstel aan de leden van Provinciale en Gede puteerde Staten presenteren." Oplossingen De druk van coaches en ouders met daarbij de agressieve, arrogante houding van de jongeren onder elkaar werden door hun groep als oorzaken van het toenemende geweld op de velden genoemd. De oplossing bestaat volgens de fractie uit het organiseren van een toernooi voorafgaand aan de competitie, waarbij alle teams gemixt worden. "Zo leert iedereen elkaar kennen op een gezellig, vriendschappelijk toernooi", legt Anne uit. Mirte vult aan: "Verder wilden we voorlichting door mensen die slachtoffer zijn ge worden van geweld op sportvelden. Ons uiteindelijke doel is dat clubs naast de gewone spelregels ook regels gaan opnemen voor normen en waarden." Deze oplossing is in een concreet plan aangeboden en werd door de Statenleden positief ontvangen. Zo positief dat er zelfs een toezegging is gedaan voor een vervolgafspraak om dit plan te ver fijnen en eventueel uit te voeren. De riolering in het Schoutenstraatje dateert van 1928 en is nodig aan vervanging toe. Tegelijkertijd met het vervangen van de riolering worden er werkzaamheden verricht aan de waterleiding en gasleiding in het Schoutenstraatje. Daarnaast wordt de gasleiding in de Grotestraat vernieuwd en worden er nieuwe stroomkabels gelegd. Hiermee voorkomt de gemeente dat de nieuwe bestrating later weer opgebroken moet worden. Winkels bereikbaar De werkzaamheden betekenen voor ondernemers en winkelend publiek enige overlast. De gemeente zorgt er echter voor dat alle winkels normaal bereikbaar blijven via loopplanken of rubber matten. De werkzaamheden aan de riolering, kabels en leidingen duren tot eind mei. Daarna beginnen de werkzaamheden aan de bestrating. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de afdeling Publieksdiensten. Discussies Volgens de scholieren wordt er op school niet of nauwelijks gedebatteerd. Mirte: "Het wordt gezien als iets wat alleen maar tijd kost en niet veel opbrengt. Toch is het belangrijk. Je moetje ervoor verdiepen in problemen en de oplossingen die daarvoor worden bedacht. Op zich al heel nuttig. Maar belangrijker vind ik dat je door het debatteren leert je mening te geven. Ook moetje luisteren naar anderen. Door meer aandacht te beste den aan het politieke debat zullen jongeren het vast leuker gaan vinden." Anne: "Toevallig wordt er bij ons binnenkort voor de eerste keer een debat georganiseerd. Bij mij in de klas praat iedereen veel over Geert Wilders, maar niet over minder bekende politieke onderwerpen." Hoe je meer jonge ren betrokken laat zijn in de politiek? "In havo 3 maakten we een uitstapje naar de Ridderzaal. Het was net Prinsjesdag geweest en een paar promi nente politici waren aanwezig. Dat maakte op iedereen indruk! Misschien kunnen we het debat voor school in de raadzaal van Venray organiseren, dat zou wel leuker zijn. Helemaal als de politici van de gemeente dan naar ons komen luisteren", oppert Anne. Mirte: "Ik vind het project dat wij ontwikkeld hebben tegen geweld op sportvelden ook een heel goed idee voor Venray. Kunnen ze zo oppakken!" Jeugddebat Slechts veertien Limburgse jongeren zijn geselecteerd voor het Nationaal Jeugddebat in oktober. Anne en Mirte gaan zich, samen met 150 leeftijdge noten, voorbereiden op een bezoek aan één of meerdere ministers. Zij gaan ervoor om een goed uitgewerkt plan over een actueel jongerenonderwerp aan de betreffende minister(s) te presenteren. En of we hen straks in de politiek tegenkomen? Anne: "Eerst mijn eindexamen halen en dan wil ik de studie Management, Economie Recht gaan volgen. Mijn ouders hebben mij het advies gegeven om me wel al bij een politieke partij aan te melden. Dat ga ik zeker doen." Mirte gaat waarschijnlijk internationale organisaties en betrekkingen studeren in Groningen, "en ik wil daar graag internationaal recht'bij' doen. Ik wil later namelijk beleid maken; oplossingen voor proble men verzinnen en die uitvoeren. Het liefst in een Europese organisatie." Architectuurprijs Later dit jaar nomineert de gemeen te de meest geslaagde en best uit gevoerde plannen voor de eerste architectuurprijs ARK (Adviesbureau Ruimtelijke Kwaliteit). Die architec tuurprijs staat in het teken van reclame- en gevelverbetering. Inwoners van Venray beslissen uit eindelijk welke ondernemer de prijs in ontvangst mag nemen.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 19