Sluitingsuur horeca Venray geldt voor drie jaar Dichtere bebouwing op nieuw racecircuit Ernstig zieke mensen lijden te vaak pijn" Opnieuw een gewapende overval Julicher Meijer is óók thuis in het BESTUURSRECHT en het MILIEURECHT SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN ff PEEL EN MAAS SP en inVENtief verzetten zich tegen compromis Gekanteld geluidsscherm belemmert bebouwingsoppervlak Het al dan niet afschaffen van de vrije sluitingstijden heeft in Venray bijna een jaar de gemoederen beziggehou den. Na vele gespreksrondes is nu een compromis gevonden waarin de grote meerderheid zich kan vinden. Dit betekent niet dat iedereen tevreden is. Vooral de ongeorganiseerde horeca wil dat de openings tijden vrij blijven en dat het sluitingsuur van half vijf in de weekeinden weer van tafel gaat. Afgelopen dinsdag werd er in de raadsvergadering voor het laatst over gesproken. Zoals zich vorige maand in de commissievergade ring al aftekende, is er een grote politieke meerderheid voor het bereikte compromis. De vijf kroe gen die niet zijn aangesloten bij Horeca Nederland lieten opnieuw van zich horen. "De nachthoreca is te kijk gezet door de burge meester en de politie", zei Silvia Dapperen van café Silly's aan de Hoenderstraat. Ze meent dat zij de schuld krijgen van enkele geweldsdelicten in de vroege och tenduren in de omgeving van de "Mensen met kanker hoe ven niet altijd pijn te lijden. Ze hebben vaak te veel pijn omdat de omgeving te weinig kennis heeft over bijvoorbeeld pijnbestrijding." Oud-Oostru- mer Harry van Bommel hield afgelopen dinsdag in het Ven- rayse VieCuri ziekenhuis een lezing over palliatieve zorg. Henseniusstraat en Langstraat. "Dit heeft ons geschokt. Dat mag ons toch niet aangerekend worden", aldus Dapperen die haar onge noegen uitte over de gesprekken met de gemeente. "Er wordt niet gereageerd op wat wij zeggen. We voelen ons niet serieus genomen." Ramon Leemeijer vertelde dat er tweeduizend handtekeningen van horecabezoekers zijn opgehaald die willen dat het vrije sluitings uur intact blijft. Gerda van Stelten (CDA) moest bekennen dat 'het veel commotie teweeg heeft gebracht'."Toch zijn wij blij met het compromis. Het algemeen belang is gediend met een sluitingsuur. Het moet leiden tot minder overlast." De uitzonde ringspositie van discotheek Zenith in Oostrum is een heet hangijzer. Kroegbazen reppen over oneer lijke concurrentie. Gerrit Verkoe- ijen (Samenwerking) hoopt dat het geen juridische nasleep heeft. Samenwerking wil bij de twee maandelijkse evaluatie ook de cij fers van de politie zien. De PvdA verzette zich aanvan kelijk tegen de invoering van een vroeger sluitingsuur. Nu half vijf uit de bus is gerold, is de partij Van Bommel woont al ruim 45 jaar in Canada en is vier weken op vakantie in Nederland. Zijn verhaal over zorg voor ande ren. Als zoon van Jan en Koos van Bommel-van Enckevort werd Harry van Bommel 52 jaar gele den in Oostrum geboren. Na vijf overstag gegaan. Tot teleurstelling van de tegenstanders. "Het groot ste deel van de horeca kan leven met dit compromis", zei Henk Bis- schops. "En wij kunnen dit ook. Alhoewel we weten dat niet ieder een er gelukkig mee is." Frans van der Kruijf (WD) vreest dat de nachtelijke overlast zich nu zal verplaatsen naar de omgeving van Zenith. Toch is de WD voorstander van een vast sluitingsuur. Maar de partij neemt het ook op voor de 'nachthoreca' die klandizie zal verliezen. "Zij zijn mordicus tegen. Maar we hopen dat zij zich kunnen aanpassen aan de nieuwe omstandigheden", aldus Van der Kruijf. "We verwach ten dat de gemeente slagvaardig meewerkt. Want we zouden het betreuren als deze vijf horecabe drijven hierdoor in diepe financi ële problemen geraken." Voor Lokaal Aktief had het slui tingsuur nog wel vroeger mogen zijn. "We moeten het horecatoeris- me en de overlast ontmoedigen", vindt Gerrit Lemmens. "We kun nen niet hebben dat er 's nachts geen greep meer is op de openba re orde. Het moet beheersbaar blij- ven.Alles draait nu om een strakke jaar emigreerde het gezin naar de Canadese hoofdstad Ottawa. "Mijn vader had eind jaren veertig in Nederlands-Indië gediend. Hij werkte daarna bij Nelissen Beton- fabriek, maar zocht een nieuw avontuur in zijn leven. Emigreren naar Brazilië en Canada waren twee opties, hij koos voor de laat ste." Jan van Bommel ging in hun nieuwe land aan de slag als bouw vakker. Harry bleef thuis bij zijn moeder, miste de kleuterschool maar werd door veel naar televi sie te kijken de Engelse taal al snel machtig. "Al had je toen nog geen honderd zenders zoals nu", lacht hij. De oud-Oostrumer praat aan doenlijk 'plat'. "Ja, Nederlands kan ik niet, maar wel dialect." In 1966 verhuisde het gezin Van Bommel naar Toronto. Na de high- school behaalde Harry van Bom mel aan de universiteit drie master degrees: politiek en geschiedenis, Frans en volwasseneducatie. Een studietijd met horten en stoten. "Ik heb mijn studies twee keer onderbroken om mijn zieke moe der en grootvader thuis te ver zorgen. Mijn moeder overleed in 1980, mijn opa een jaar later op 92-jarige leeftijd. Een heel speciale man waar ik een aparte band mee had." Vier jaar later overleed ook zijn vader, ook nu weer zorgde Harry van Bommel een half jaar voor hem. Ze overleden alle drie aan een vorm van kanker. "Ik heb in die tijd dat ik ze verzorgde veel fouten gemaakt. Gewoon doordat ik te weinig kennis en ervaring had met wat het betekent om ern stig zieke mensen te verzorgen. Ik wist bijvoorbeeld te weinig over pijnbestrijding. Mensen met kan ker lijden dan ook vaak te veel handhaving. Burgers hebben recht op een ongestoorde nachtrust." De oppositiepartijen SP en inVENtief keerden zich tegen het voorstel. Jolanda Dijkema (SP) vraagt zich af of de overlast wel wordt teruggedrongen. "Want er komen dan meer mensen 's nachts op een bepaald tijdstip op straat. Overlast en agressie moe ten beter worden aangepakt. Niet alleen door de politie maar ook door de horecaondernemers die hier verantwoordelijk voor zijn." Net als de WD wezen ook de SP en inVENtief op onveiligheid in de omgeving van Zenith. Dijkema: "Op het station is het nu al onvei lig in de vroege uren." Gerard Thijssen (inVENtief) is faliekant tegen. "Ik heb geen enkel valide argument gehoord", aldus Thijssen, die wijst op de bevoor rechte positie van Zenith. "Het college mag niemand bevoordelen ten koste van anderen." Volgens Thijssen veroorzaakt de horeca nauwelijks criminaliteit. Hij noemt de bloemlezing van geweldsde licten van politiechef Geraedts 'regelrechte onzin'. Het raads lid van inVENtief meent dat de onnodig pijn." Hij verwijt het zich zelf niet, maar betreurt dat hij het destijds niet beter heeft kunnen doen. "Ik heb er spijt van dat ik te weinig kennis over de materie bezat. Daarom hebben mijn vader en moeder tijdens hun ziekbed te veel pijn geleden.Als kind doet dat je pijn als je ze niet kunt helpen. Dat is een hel ."Achteraf had hij het allemaal beter geweten. Zou hij het anders hebben gedaan. Voor Harry van Bommel, schrijver van beroep, reden om een boek te schrijven over palliatieve zorg, de zorg in de laatste levensfase. In 1986 ver scheen zijn eerste boek, in 1996 een tweede. "Ik heb ze geschreven om het andere mensen makkelij ker te maken hun naasten in de laatste levensfase goed te begelei den. Het is eigenlijk een vorm van preplanning, lees het boek maar voordat je het nodig hebt. Ik heb er altijd spijt van gehad dat ik me niet genoeg in de materie heb ver diept. Met mijn boeken wil ik dat andere mensen besparen en een leidraad geven hoe ze het beter kunnen doen." De boeken zijn een vraagbaak voor naaste familie, vrienden en bekenden die een ernstig zieke persoon in hun laatste levensda gen begeleiden. "Het geeft een beeld wat die mensen kunnen ver wachten. Wat ze kunnen doen om het voor hun naasten in de laatste levensfase aangenamer te maken. Hoe ze dingen kunnen regelen, wat ze kunnen vragen aan een arts of verpleegster. Als iemand bijvoorbeeld twee minuten geen ademhaalt, denkt iedereen dat diegene dood is. Wanneer ze dan weer beginnen te ademhalen is het wel even schrikken. Maar dat argumenten slecht onderbouwd zijn. "Want er is geen onderzoek gedaan onder de bewoners in het centrum. Voor alleen meningen koop ik helemaal niets." Ook Thijssen vindt dat de poli tie daadkrachtiger moet optreden. "Want dit kan wonderen verrich ten. De raad hoeft niet de persone le problemen van de politie op te lossen.' Thijssen deelde een pluim uit aan de horeca. "We schieten nu met een kanon op een mug. Het gaat ten koste van mensen die hier hun brood moeten verdienen. Er is geen reden voor dit geweld." Burgemeester Waals verklaarde dat het nieuwe beleid voor drie jaar vaststaat. "Het gaat vooral om de veiligheid want die baart ons zorgen." Waals kapittelde Thijssen. "Het is volstrekte onzin dat het college iemand zou bevoordelen. Het is een tendentieus verhaal wat ik niet op prijs stel." De bur gemeester erkende de overlast op het station in Oostrum. "Alhoewel Zenith een uitgekiend veiligheids plan heeft. Ze hebben het redelijk onder controle", aldus Waals die meldde dat in de evaluaties ook het rookverbod en het tekort aan taxi's aan de orde komen. Harry van Bommel hield dinsdag in het Venrayse VieCuri ziekenhuis een lezing over palli atieve zorg. is gewoon omdat de mensen dit niet weten." Naast het schrijven van boeken, verzorgt Harry van Bommel lezingen en bezoekt hij conferenties om over deze mate rie te praten. Hij ervaart gelukkig de veranderingen ten goede. "In ziekenhuizen is een ernstig zieke patiënt te vaak een nummer. De hospices waar mensen in hun laat ste levensjaren worden begeleid, zijn dan ook een zegen." Afgelo pen dinsdag waren ook vrijwil ligers die actief zijn bij Hospice Zenit, het centrum voor palliatieve zorg in Venray, aanwezig tijdens de lezing. "Het is goed dat steeds meer mensen zich bewust worden wat ze kunnen doen om het leven van hun naasten in de laatste fase draaglijker te maken. Vaak gebeurt dat op intuïtie, maar het is beter dat ze bewust dingen doen. En dan ook weten dat ze het goed doen." Met zijn familie (vrouw Jeanet en de kinderen Bram, 15 jaar, en Joanna, 12) geniet Harry van Bommel van de weken dat hij nu in Venray verblijft. "De kinderen hebben het ontzettend goed naar hun zin. Vooral het eten, hè. Snoep, 'pap', Limburgse vlaai, ze vin den het heerlijk. We hebben ook voor het eerst carnaval gevierd in Nederland. Zo zijn we naar de lichtoptocht in Well geweest en de feesttenten in Venray, prachtig. Het bevalt ons uitstekend. Je kunt over al met de flets naartoe. In Toronto doe je alles met de trein, metro of auto. Hier in Nederland heb je veel meer het gevoel van vrijheid." In de herziening van het bestemmingsplan voor circuit De Peel heeft de gemeente het bebouwingspercentage verhoogd van 10 naar 12,5 procent. Achteraf blijkt dat het gekantelde geluidsscherm zoveel oppervlakte in beslag neemt, dat er te weinig ruimte overblijft voor voorzieningen als opslag, horeca en detail handel. Er zijn veel reacties binnenge komen op het herziene bestem mingsplan dat van 21 december 2007 tot en met 31 januari 2008 ter inzage heeft gelegen. Milieufe deratie Limburg, Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten, Werkgroep Behoud de Peel, Naturistenvereni ging Vrij-Uit, stichting Natuur en Rust en Milieudefensie dienden een bezwaarschrift in evenals achttien bewoners uit voorname lijk Merselo en Venray. De bezwaren zijn op de meeste punten ongegrond verklaard door het college. Alleen enkele bebou wingsvoorschriften zijn aange past. De klacht is dat het bestem- 'Deurneseweg gevaarlijk' De dorpsraad van Heide vroeg dinsdag in de raadsvergadering aandacht voor de steeds drukker worden Deurneseweg. Bewoners van Heide moeten deze weg over steken om in Venray te komen. Volgens dorpsraadvoorzitter Mar- tien Peeters is het voor fietsers nu al bijna ondoenlijk om veilig de rotonde bij Intratuin te nemen. "Het is een gevaarlijke situatie. De Deurneseweg levert steeds meer problemen op. Er is ook geen enkele ongelijkvloerse kruising", aldus Peeters die pleitte voor een fletstunnel of een viaduct. "Ergens tussen Intratuin en Ysselsteyn in." Wethouder Van der Broeck (CDA) wees erop dat de Deurneseweg een provinciale weg is. "Maar het zijn wel de burgers van Venray die er gebruik maken", aldus Van der Broeck die beloofde de kwestie bij de provincie aan te kaarten. 'Waardeloze gast' Burgemeester Waals werd dins dag tijdens de raadsvergadering uitgemaakt voor 'waardeloze gast'. Het werd geroepen door iemand die naast de publieke tribune stond. Omdat het zo druk was in de raadzaal, kon niet iedereen een stoel worden aangeboden. Waals schorste onmiddellijk de verga dering en riep tegen de dienst doende bode. "Die man moet gaan zitten en zijn mond houden." Er werd een stoel tevoorschijn gehaald waarna de rust terugkeer de. "Hier spreken alleen mensen die aan deze ronde tafel zitten. Alle anderen houden hun mond", beval Waals. Het incident gebeur de tijdens het debat over het slui tingsuur van de horeca. Direct na afloop stonden de meeste bezoe kers op en verlieten morrend de raadzaal. Ook toen werd de verga dering even stilgelegd. Venraynaar bij keel gegrepen De politie heeft maandagmorgen een man (39) uit Vught aangehou den in een bedrijf aan de Burge meester Burgerslaan in Rosmalen. De man had een medewerker (36) uit Venray bij de keel gegrepen na een conflict om een heftruck. De verdachte is ingesloten. mingsplan onzorgvuldig tot stand is gekomen. Er ontstond verwar ring omdat het woord 'gebouwen' ontbrak in het bestemmingsplan evenals de bebouwingsmaten. De gemeente reageert dat het woord 'gebouwen' per abuis is wegge vallen. De bebouwing mag een maximale hoogte hebben van 13 meter. Er is gekozen voor een optimale geluidsafscherming. De binnenzijde van het gekantelde scherm, met een hoogte van 12,6 meter, wordt geheel voorzien van geluidabsorberend materiaal. Afgelopen dinsdag heeft de provincie het bestemmingsplan goedgekeurd. De SP vindt het vreemd dat er fouten instaan. "Het meeste zorgen baart dat er geen maten zijn genoemd", zei Elianne Sweelsen in de raadsvergadering. "Er kan een gebouw van dertien meter hoog komen. Dat steekt De politie is op zoek naar twee mannen die zaterdagavond een overval pleegden op een cafetaria in Venray. De twee droegen een bivakmuts en kwamen de zaak aan de Veltumse Kleffen rond half 9 binnen. Onder bedreiging van een vuur wapen moest een medewerker geld uit de kassa halen. De daders stopten het nog onbekende bedrag in een plastic zak en gingen er daarna snel vandoor. De verdach ten renden langs een supermarkt en gingen daarna linksaf naar het daarachter gelegen parkeerter rein. Vermoedelijk zijn zij daar in een donkerkleurige auto (model hatchback) gestapt en met hoge snelheid weggereden via de Dak- Dronken man De politie heeft woensdagmor gen een 38-jarige man uit Hel mond op de Deurneseweg aan gehouden op verdenking van het rijden onder invloed van alcohol. De politie kreeg een melding dat vanaf het tankstation in Well een dronken man was weggereden. Hij werd op de Deurneseweg in Oostrum aangetroffen. Na onder zoek bleek de man eerder die nacht op de Knikkerberg in Well aangehouden te zijn voor het rij den onder invloed. Hij kreeg daar voor een rijverbod van zeventien uur. Omdat de man weer in de auto was gestapt, werd hij aange houden. nog boven het geluidsscherm uit. Ik snap niet dat dit kan in het bui tengebied." Theo Mulders (Samen werking) reageerde dat dertien meter een normale bouwmaat is. "Daar tillen wij niet zwaar aan. Maar het is wel heel jammer dat er door slordigheden woorden zijn vergeten. Dit betekent weer twee maanden vertraging." Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief): "Ik betreur deze omis sie ten zeerste. In een artikel zijn inderdaad twee woordjes verge ten. Het is heel vervelend maar we moeten het ook niet dramatiseren. Het is onder zware tijdsdruk tot stand gekomen en we hebben het nu recht gebreid." Behalve de SP is ook de lokale partij inVENtief tegenstander van de komst van het nieuwe racecircuit. 'Tedere vertraging is voor ons dan ook welkom", zei Gerard Thijssen. dekkersstraat. De daders droegen beiden een donkere broek, een zwarte bivakmuts en een jas. Een van de daders sprak Nederlands met een buitenlands accent. Bei den hebben vermoedelijk een lichtgetint uiterlijk, een normaal tot iets gezet postuur en hebben een lengte van ongeveer 170 cm en van ongeveer 175-180 cm. De politie is op zoek naar getuigen. Sinds december is het alweer de vierde gewapende overval in Ven ray. Heeft u wellicht iets gezien en/of gehoord naar aanleiding van deze of een eerdere overval? Of (her)kent u het signalement van de verdachten? Neem dan direct contact op met de politie via 0900-8844. Truckrun De negende Truckrun wordt op zondag 30 maart in Horst gehou den. Aanmelden kan van maandag 18 februari tot en met vrijdag 29 februari bij Annie van Rengs via telefoon (077)3982882 (tussen 18.00 en 22.00 uur). Evenals voor gaande jaren kunnen maximaal driehonderd mensen met een beperking aan deze tocht deelne men. Meer informatie is te vinden op www.truckrun.nl. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) VAN DER PUTT (Iji) ADVOCATEN te Venray het kennismakingsgesprek is gratis telefoon 0478-556677 zie onze website www.putt.nl Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Oud-Oostrumer Harry van Bommel Betaalbaar belasting advies op niveau! www.bba-belastingadviseurs.nl Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling arbeidsrecht Venray - Tel. 0478 - 521 070 Donderdag 14 februari 2008 - Pagina 3 Multimate Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray, Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl juiste weg m- de goede nchtii^g Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching ADVOCATEN Gratis kennismakingsgesprek

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3