Onderwijs centraal in Liberty Park Provincie wint inspiratieprijs Samenwerking werkt Sloop oude ketelhuis... Vrachtwagen gekanteld Winnaars kleurwedstrijd Bijzondere show straatkinderen Brazilië Gastgezinnen Gunhoek =i PEEL EN MAAS ook voor üw tuin PEEL EN MAAS Het Liberty Park in Overloon gaat dit voorjaar voor het eerst een onderwijsconferentie orga niseren. Dit gebeurt in het kader van het project Vrij Europa dat in het museum binnenkort van start gaat en waarvoor subsidie is verkregen van de Europese Com missie. Het project Vrij Europa heeft tot doel om jongeren zelf hun standpunt te laten bepalen over hoe ver je kunt gaan bij het nastreven van je eigen vrijheid. Het museum legt hier duidelijk de relatie naar de Tweede Wereld oorlog. "Het begrip vrijheid speelt vandaag de dag een belangrijke rol. Voor veel jongeren is alleen het belang van die vrijheid nogal vaag. En ook de relatie tussen de oorlog van toen en de vrijheid van nu is voor jongeren niet altijd duidelijk. Maar de keuze of je wel of geen bhurka mag dragen heeft natuurlijk ook alles te maken met vrijheid, in dit geval de vrijheid van godsdienst", zo legt directeur Erik van den Dungen uit. "Echt las tig wordt het voor jongeren als ze moeten bedenken hoe de vrijheid van godsdienst staat tegenover de vrijheid van meningsuiting." In de aanloop naar deze con ferentie is er een essaywedstrijd voor havo- en vwo leerlingen uit de bovenbouw. Leerlingen kunnen meedoen aan deze wedstrijd door een opstel van max. 1000 woor den te schrijven over vrijheid. Van den Dungen: "De bedoeling van het museum is dat leerlingen zich verdiepen in hoe ze in het dagelijks leven met die vrijheid te maken hebben. Of, belangrijker nog, wat ze daar zelf aan kunnen bijdragen." De wedstrijd loopt tot 15 maart, waarna de inzendingen door een externe jury worden beoordeeld. De prijsuitreiking vindt plaats op de onderwijsconferentie. De con ferentie is speciaal bedoeld voor havo- en vwo-docenten en wordt gehouden op dinsdag 22 april. De provincie Limburg heeft met het zogenoemde vlindermodel de Parel van Publieke Professionali teit 2007 gewonnen. Deze prijs is haar toegekend in het kader van de nationale debatcyclus Slimmere en Betere Overheid. Het vlinder model is het Limburgse antwoord op verschillende ontwikkelingen op het vlak van toezicht en hand having en de roep van bedrijven en burgers om een eenduidige en integrale aanpak. Het model gaat uit van de inrichting van drie handhavingssteunpunten in Elsloo, Roermond en Venray. Van daaruit vindt in de nabijheid van bedrijven en burgers het toezicht op handhaving plaats. Dit gebeurt gebiedsgericht en in samenwer king met gemeenten en andere handhavingspartners, waardoor de toezichtlast voor bedrijven afneemt. De steunpunten vormen de frontoffices. De backoffices in Maastricht en Heerlen leveren ondersteuning op het vlak van bedrijfsvoering en specialistische functies, waaronder de provinciale meetdienst. Binnen het steunpunt Elsloo is het toezichtloket Cheme- lot gesitueerd. Daar werken acht overheden samen: Ministerie van VROM,Arbeidsinspectie, provincie Limburg, gemeente Sittard-Geleen, Brandweer, Rijkswaterstaat en Waterschap Roer en Overmaas. Het toezicht op de site Chemelot wordt binnen het steunpunt geco ördineerd. De jury kon kiezen uit negen genomineerde projecten. Zij koos het project van de Provin cie Limburg als meest vooruitstre vend en vernieuwend project. Op het certificaat dat werd uitgereikt staat dat de prijs is toegekend omdat het vlindermodel praktisch is en zichzelf al heeft bewezen. Letterlijk staat er: 'Waarom wordt dit niet overal gedaan?' 'Samenwerking werkt', was de algemene conclusie vrij dagmorgen tijdens de opening van het provinciale steun punt Handhaving Noord-Lim burg. Burgemeester Waals refereerde aan de rampen in Enschede en Volendam, die het onderwerp veiligheid en handhaving in een ander dag licht stelden. Venray is daar met de gemeenten Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum en Sevenum op ingesprongen en een samenwerking aangegaan. Deze samenwerking werd uiteindelijk een pilotproject in Nederland waarbij ook de provincie Limburg heeft aan gehaakt. Het steunpunt, gevestigd in het bedrijfspand Keyserstaete op Keizersveld, moet gezien wor den als één loket voor burgers en ondernemers met als specia lisatie de landbouw, veehouderij en tuinbouw. "In onze gemeente kunnen alle inwoners veilig en gezond wonen, werken en recre- eren. Iedere inwoner moet daar naast het gevoel hebben dat hij of zij op elk uur van de dag elke plaats in de gemeente veilig kan bezoeken", legde Waals de filoso fie van het steunpunt uit. Waals benadrukte verder dat handhaven geen doel is, maar gezien moet worden als het sluitstuk van het veiligheidsbeleid. Waals verrichtte de openingshandeling samen met gedeputeerde Lebens van de pro vincie Limburg. De gedeputeerde wil de ontwikkelingen van het steunpunt nauwlettend volgen om zo over twee jaar andere vor men van samenwerking voor te stellen. Eenden gestolen De politie onderzoekt de diefstal van een koppel opvallende grijs kop casarca's uit een vogelweide aan de Horsterweg in Castenray. De eenden werden vorige week tussen dinsdag rond 16.00 uur en woensdag rond 14.45 uur gesto len. De eenden hebben een grijze kop en een bruin getint verendek. Ook werd een metalen voederbak weggenomen. Eventuele getuigen of mensen die weten waar de die ren nu zijn, wordt gevraagd con tact op te nemen met de politie, telefoon: 0900-8844. Certificaat voor Mensana Binnen de Noord- Limburgse zorg heeft Mensana RIBW Noord en Midden- Limburg als eerste het HKZ-certificaat behaald. Mensana heeft tot doelstelling het onder steunen en activeren van mensen met een psychiatrische proble matiek en heeft al meer dan tien jaar ervaring met de begeleiding en activering van deze mensen. In haar werkgebied Noord- en Midden- Limburg werkt Mensana op verschillende locaties voor meer dan vijfhonderd cliënten. Het HKZ-keurmerk geeft aan dat aan alle voorwaarden voor opti male vraaggerichte zorg voldaan wordt. De beoordeling van de klant ondersteunt de toekenning van het certificaat: de cliënt van Mensana geeft de organisatie in een onderzoek (gehouden eind 2007) voor verschillende zaken als inspraak en begeleiding een eindcijfer 8. Daarmee scoort Mensana beter dan andere RIBW's in Nederland. Oostrumer gewond De politie onderzoekt een ver keersongeval, maandagmorgen omstreeks 09:30 uur op de Seve- numsedijk in Koningslust. Bij het ongeval raakten een 27-jarige man uit Oostrum en een 9-jarige man uit Blerick gewond. Het ongeval is vermoedelijk ontstaan toen een 57-jarige automobilist uit Venlo, komende uit de richting Pannin- gen, verkeerd reed en op de weg wilde draaien.Toen hij dwars over de weg stond werd hij in de flank gereden door de 29-jarige man uit Blerick. De 27-jarige bijrijder van de 57-jarige man en de 29-jarige man zijn naar het ziekenhuis over gebracht. Op heterdaad betrapt De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag drie man nen op heterdaad betrapt bij een inbraak in een woning aan de Dokter Poelsstraat. Het gaat om een 23-jarige en 24-jarige man uit Spijkenisse en een 20-jarige man uit Hellevoetsluis. Tijdens hun vlucht konden de mannen op de Eindstraat en de Raadhuisstraat worden aangehouden. De inbre kers hadden audioapparatuur uit de woning ontvreemd. De man nen zitten in afwachting van ver der onderzoek vast. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in De slopershamer doet gestaag zijn werk op Ser- vaashof in Venray. Stuk voor stuk verdwijnen ze, de oude paviljoens die op St. Servatius onder meer functioneerden als verpleeghuizen. En ook het oude ketelhuis moest er deze week aan geloven. Onder toe ziend oog van een aantal oud medewerkers van de facilitaire dienst, de oudste is intussen al tachtig jaar, werd dinsdagmid dag de sloop van het ketelhuis in gang gezet. Voordat de twee ketels op gas werden gestookt, werd er tien jaar lang met olie en daarvoor nog eens twintig jaar met kolen gestookt. Toen het ketelhuis nog in gebruik was, werd er 24 uur per dag gestookt. Daarbij werd ongeveer 350 m3 gas per etmaal verbruikt. Na de sloop komt er geen nieuw gebouw meer voor het oude ketelhuis in de plaats. Zoals bekend krijgt Venray er met Servaashof een nieuwe wijk bij. In de randen van het park is plaats voor de bouw van circa 330 koopwoningen en 100 zorgwo- ningen. Het park wordt opnieuw ingericht en er komen voorzie ningen, zoals een museum, kin derboerderij, speelgelegenheid en De oud-medewerkers van de facilitaire dienst woonden de start van de sloop van het oude ketelhuis bij. amfitheater. In de binnenhof van het park verrijst een nieuw psy chiatrisch centrum. De plannen zijn ontwikkeld door GGZ Noord en Midden-Limburg als eigenaar van dit voormalig St. Servatiuster- rein. De politie onderzoekt een verkeersongeval dat maandagmiddag rond 14.00 uur plaatsvond op de A73 bij de afslag Venray-Oostrum. Op de afrit kantelde een vrachtwagen die geladen was met aardappelen. De 38-jari- ge chauffeur uit Rutten is vermoedelijk gaan schuiven met het voertuig doordat er wat diesel op de weg lag. Door het schuiven is de vrachtauto met zijn volle gewicht omgevallen. De chauffeur was aanspreekbaar maar zat vast met een voet. Hij is uit de cabine gehaald. De afrit was voor langere tijd afgesloten en het verkeer heeft moeten omrijden. In het kader van het 25-jarig jubileum hield Bakkerij Van Gassel een kleurwedstrijd voor de jeugd. Uit de vele mooie en zeer creatieve inzen dingen werden diverse winnaars gekozen die onlangs in de bakkerij in Ysselsteyn hun prijs in ontvangst mochten nemen. De hoofdprijs ging naar Evi Linders (6 jaar) uit Ysselsteyn. Zij mag haar verjaardags feestje vieren in de bakkerij. Vier inzenders ontvingen een cheque voor een verjaardagstaart met foto: Björn Gijsberts (10 jaar) Venray, Fleur van Helden (6 jaar) Venray, Freek Wilmsen (7 jaar) Ysselsteyn en Theo (22 jaar) van zorgboerderij De Moostdijk. Voor de allerkleinsten was er een knuffelrugzak met broodtrommel: Willem Geurts (3 jaar) Heide, Daan Meulendijks (3 jaar) Deurne, Boris Schwachofer (3 jaar) Venray en Loes Verstegen (2 jaar) Venray. De prijsuitreiking betekende voor Bakkerij Van Gassel een mooie afsluiting van een zeer geslaagd jubileumfeest. Getalenteerde jongeren uit de krottenwijken (favela's) van Rio de Janeiro brengen een bezoek aan Noord-Limburg. Ze zetten een spetterende en afwisselende theatershow op de planken in de Maaspoort in Venlo. Zo willen ze op een positieve en krachtige wijze de andere kant van het leven in een sloppenwijk laten zien. De voorstelling is een spekta kel waarin theater, muziek en dans met videobeelden voor een duizelingwekkende en aangrijpende ervaring zorgen. Het doorzettingsvermogen en de positieve houding van deze jongeren uit een van de mees te gewelddadige en gemargina liseerde favela's van Rio, Vila Cruziero, dwingen respect af. Noord-Limburg heeft iets met de straatkinderen en jongeren uit de krottenwijken in Rio de Janeiro. In deze metropool is de Limburgse missionaris Martin Cox vijfentwintig jaar geleden gestart met de hulpverleningsorganisatie Sao Martinho in het hartje van de stad en enkele jaren geleden met een tweede organisatie, Amar, in de arme Noordzijde van Rio. De Limburgs/Brabantse stichting Sint Martinus steunt het werk van deze twee straatkinderenor- ganisaties. De Noord-Limburgse musicus Nard Reijnders uit Broek- huizenvorst is ambassadeur van de stichting en de journalist René Poels uit Meerlo is vicevoorzit- ter. Directeur Marcel t' Sas van Theater de Maaspoort is onder de indruk van de verhalen van Poels over het werk van de stichting Sint Martinus voor de straatkinde ren in Rio.Voor hem reden genoeg om een combinatie te maken van het enthousiasme vanVenlose jon geren voor de Urban scène en de straatcultuur en de theatergroep Nao Sou Maluco, bestaande uit elf jongeren uit een van de favela's van Rio de Janeiro. Rond hun uit voering in Theater de Maaspoort zal ook jong talent uit Venlo met hen samenwerken en zich pre senteren. Zo kunnen de jongeren hier leren van de jongeren daar in een stadse aanpak van street wise arts. Dat gaat op donderdag 31 januari 2008 gebeuren. Theater de Maaspoort heeft samen met de Stichting Sint Martinus, Mundial productions en Kunstencentrum Venlo een heel programma geor ganiseerd rondom deze bijzon dere theatershow van Braziliaanse jongeren. Dat is gedaan onder andere in samenwerking met de directie van het Valuascollege in Venlo en de woningstichting Antares. Die school kocht twee honderd entreekaarten voor de studenten. Bovendien wordt in sommige klassen les gegeven over het thema: straatkinderen. Verder zijn er op zondag 27 januari van 12.00 tot 14.00 uur in het Kunstencentrum in Venlo drie speciale workshops voor jonge ren van Wel.kom met percussie, streetdance en capoeira. En waar schijnlijk is donderdagmiddag 31 januari vanaf 16.00 uur in Theater de Maaspoort nog een master class van Braziliaanse artiesten en Noordlimburgse jongeren. In de foyer van Theater de Maaspoort is op de dag van de voorstelling een fototentoonstelling van de favela Cruzeiro, waar de bezoeker zelf een kijkje kan nemen in de wereld van Nao Sou Maluco. Om de sfeer te proeven van de stad Rio en de omstandigheden waarin de jongeren van Rio leven wordt voor de voorstelling om 19-30 uur in de foyer van Theater de Maaspoort een twintig minuten durende documentaire vertoond van de Swolgense cineast Marijn Poels over de straatkinderen van Rio de Janeiro. De film heet: de Schaduwkant van een metropool. Ook is er een speciale stand aan wezig van de Stichting Sint Marti nus. De complete opbrengst van de voorstelling, waarvoor nog slechts enkele plaatsen beschik baar zijn, komt ten goede aan het optredende gezelschap Nao Sao Maluco, dat ondersteund door Mundial Productions uit Tilburg de talenten van de jongeren in Rio de Janeiro verder wil ontwik kelen. bezoek onze site: www.gunhoek.nl Venray De Hoveniers wwtsoo Ieder jaar komen in januari tien tallen buitenlandse scholieren naar Nederland en dit aantal stijgt snel, vooral Brazilianen kiezen er steeds vaker voor om aan een Neder landse middelbare school lessen te volgen. Enige drempel hierbij is voor uitwisselingsorganisatie Travel Active het vinden van gast gezinnen. Brazilianen kiezen niet alleen steeds vaker voor Neder land vanwege de succesverhalen zoals zij die horen over voetballers als Gomes of Leonardo maar ook omdat zij de Nederlandse taal en cultuur willen leren kennen. Gast gezinnen werven is echter steeds lastiger. Het aantal gastgezinnen die hun deur openzetten voor een buitenlandse scholier neemt de laatste jaren af. De reden hiervoor is volgens Lilian Iddink van uitwis selingsorganisatie Travel Active dat gezinnen steeds meer op hun privacy zijn gesteld. Idink geeft aan; "Een uitwisselingsstudent hoeft geen inbreuk op privacy te betekenen omdat ze eigenlijk net als ieder ander kind in het gezin meedraaien". Volgens Idink treedt een gastgezin als het ware op als 'ambassadeur'. Als ambassadeur neemt een gastgezin een uitwis selingsstudent in huis én in het gezin op voor een periode van vijf of tien maanden. Gedurende deze periode gaan de jongeren naar de plaatselijke middelbare school en maken ze als lid van het gezin kennis met de Neder landse taal, gebruiken en cultuur. Gastgezinnen leren op hun beurt niet alleen veel over de cultuur van de scholier maar ook over de eigen cultuur en achtergrond. Ze kijken via de uitwisselingsstudent met andere ogen naar Nederland. Door het tekort aan gezinnen is Travel Active voor de komende weken nog op zoek naar gezin nen die voor korte of langere hun leven willen verrijken. Voor meer informatie kan men contact opnemen via www. travelactive.nl. of via telefoon (0478)551900. Moedercentrum EVA Het wijkplatform Brukske houdt op dinsdag 29 januari een informatieochtend voor vrouwen in moedercentrum EVA in Venray. Vrijwilligers van het wijkplatform zijn aanwezig voor het geven van informatie over het wijkplat form en voor het beantwoor den van vragen. Aanvang 10.00 uur. Het wijkplatform is opgericht met het doel het culturele, sociale en maatschappelijke functioneren van de wijk te bevorderen. Om dit doel te bereiken worden allerlei activiteiten opgezet, gestimuleerd en gecoördineerd voornamelijk in overleg met de inwoners van de wijk. Alle activiteiten zijn gericht op verbetering van de leefbaar heid en de (sociale) veiligheid in de buurt. Moedercentrum EVA is niet alleen voor moeders maar voor alle vrouwen, autochtoon en allochtoon uit de gemeente Ven ray en omgeving. In het centrum kunnen vrouwen activiteiten orga niseren of er aan deelnemen. Hier door leert men van elkaar omdat ieder een eigen achtergrond en cultuur heeft. Door samen te wer ken geven vrouwen de multicultu rele samenleving van vandaag en de toekomst vorm. Het moeder centrum kent geen lidmaatschap. Elke vrouw kan vrijblijvend bin nenlopen. Vechtpartij De politie onderzoekt een vechtpartij, donderdagmorgen rond 02.00 uur, in een horecage legenheid aan de Henseniusstraat in Venray. Hierbij raakte een 42- jarige Venraynaar gewond aan zijn hoofd. Hij is voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. Het slachtoffer kreeg het aan de stok met een 29-jarige Pool. Zowel bin nen in de horecagelegenheid als buiten is door de ruzie schade ontstaan. De Pool is aangehouden. Donderdag 24 januari 2008 - Pagina 7 MVE LICHTDESIGN De Donckstraat 18 Sevenum Tel. 077-4671555 of 0413-212674 8AKKEft/j fjjtfc'/

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7