't Gaolde Paerd Wiendbuule- voor Frans van plak voor Piet Staveren Janssen g a B vestigt 'Hotel de Klomp zich in Venray' 1» Hoog bezoek aan keukentafel Reuzekluut voor Servé Keijsers Gaolde Hedsbuül voor let Gielens De Vastelaovesroetsj Miniplekske voor Herman Theeuwen Dorpsbruiloft De Piëlreuzen Boerenpaar De Wiendbuul Boerenpaar de Ruuk Meerlose oud-prinsen wonen herkenbaar Drukwerk offerte? r t 1 PEEL EN MAAS Donderdag 24 januari 2008 - Pagina 21 Renate Peeters en Tom Cornelissen vormen dit jaar het dorpspaar in Ysselsteyn. Op carnavalszondag 3 februari worden zij in de onecht ver bonden. Het thema is dit jaarVur altied en ieëwig enne Piëlreus. Na veel gezwets ontstond er enkele jaren geleden een traditie tussen twee gezinnen in Wans- sum. Piet en Caroline Janssen (alias Kobus Piet) eten jaarlijks namelijk zelfgemaakte dikke snert (erwtensoep) en streuf mit kruut (pannenkoeken met stroop) met Eric en Kathleen van de Ligt. Dit jaar was het een hele eer voor Eric en Kathleen om met Piet en diens vrouw te mogen dineren. Met de nadruk op mogen, want Piet Janssen is dit jaar namelijk de Wiendbuuleplakdrager van Wanssum en dat moest dus extra gevierd worden. Voor Piet en Caroline was het wel grappig dat Eric van de Ligt dit jaar de Wiend- buulezak uitgereikt kreeg voor de grootste blunder van het jaar. Eric had zijn handjes namelijk verbrand met het carbidschieten tijdens de Carjump in Veulen, een gebeurte nis waarover hij verder liever niks wil vertellen. De Wiendbuuleplak en Wiendbuulezak zaten onlang dus samen aan de snert met streuf. "Wor kwats wel nie goed vur is", aldus Carolien, de vrouw van Piet Janssen. Roek van verdienste Tijdens de revueavond van car navalsvereniging de Ruuk in Blit- terswijck is de Roek van verdien ste uitgereikt aan Willy Hendrickx. Hij ontving deze onderscheiding voor alles wat hij doet en heeft gedaan voor carnavalsvereniging de Ruuk en alle andere verenigin gen in het dorp en de plaatselijke gemeenschap. belevenishotel te promoten. Tij dens deze promotiedagen kan het Venrayse publiek intekenen op volstrekt eenmalige arrangemen ten. Voorafgaand aan de komst van het promotieteam vindt aanstaan de zaterdag al een eerste vorstelij ke reclameactie plaats. Mocht het zo ver komen dan is een verblijf in Hotel de Klomp in potentie een unieke maar niet aan te bevelen ervaring. Overtuig u zelf tijdens de pro motiedagen in het eerste week end van februari. Carnavalsvereniging De Hedsbu- ulen uit Heide reikt dit jaar voor de 20e keer D'n Gaolde Hedsbuül uit. De hoogste onderscheiding die de vereniging kent, gaat dit jaar naar Iet Gielens-Gerbecks. Gielens is 52 jaar en in 1980 getrouwd met Joop. Samen hebben ze drie kin deren, Inge, Rob en Guus. In 1983 is vanuit het toenmalige basispak ket, een werkgroep opgericht om een peuterspeelgroep op te star ten. Vanaf 1 april 1984 was ze hier penningmeester, notulist en con tactpersoon van. Dit heeft ze tot en met 2004 gedaan. Eind 1987 is Gielens bij de dorpsraad gegaan. Ook hier had ze diverse taken; penningmeester, contactpersoon van het Hets Krèntje, regelen van attenties bij feestelijke gelegenhe den en bezoeken nieuwe dorps bewoners. Bij de dorpsraad heeft ze tot 2008 vijf zittingsperiodes meegemaakt. Ze stond ook jaren lang klaar als leesmoeder op de lagere school toen haar eigen kin deren begonnen met lezen, daarna heeft ze nog een hele tijd als inval- leesmoeder gefungeerd. Voor de kerk heeft ze twee keer een peri ode van verschillende jaren in een werkgroep gezeten om gezins missen mee samen te stellen. Dit in samenwerking met buurdorp Veulen. In de vijf jaren dat Joop Gielens vorst was, zocht ze de tek sten uit voor de carnavalsmissen en zette deze op papier. Tevens poetst ze een keer per jaar, vol gens een schema, met meerdere dames de kerk. Negen jaar geleden nam zij vanuit de dorpsraad deel aan een werkgroep, bestaande uit De hoogste onderscheiding van carnavalsvereniging 't Dar tele Veule wordt toegekend aan iemand die zich op bijzondere wijze heeft ingespannen voor Veulen. Dit jaar ontvangt Frans van Staveren uit handen van prins David I op carnavalsdinsdag 't Gaolde Paerd. Van Staveren werd op 23 september 1958 geboren aan de Jaegerhofweg in Veulen als vierde kind van Frans van Staveren senior en Dora Reintjes. Na slechts een jaar de kleuterschool bezocht te hebben kreeg hij de kans over te stappen naar de lagere school. Al snel bleek Van Staveren een 'manusje van alles' te zijn en ging hij het werken niet uit de weg. Ondanks dat hij thuis al vroeg op de tractor zat om vader te helpen met hooien ging hij ook werken bij Sef Janssen aan de Lorbaan om peultjes en augurken te plukken. Na de lagere school bezocht hij vanaf 1971 de LTS in Venray om de metaalrichting te volgen. Nadat hij in 1974 de opleiding werktuig bouwkunde aan de MTS in Hel mond begonnen was, stortte hij zich in het Veulense verenigings leven. Hij werd lid van de Katho lieke Plattelands Jongeren (KPJ), in die tijd dé vereniging voor de jeugd in de katholieke dorpen. Zijn bestuurlijk talent werd al snel onderkend en het duurde niet lang of hij werd lid van het bestuur van de KPJ afdeling Veulen. Als ver tegenwoordiger van dit bestuur bezocht hij de vergaderingen van de Dorpsraad en ook de oprich tingsvergadering van de Vereni gingsraad. Deze bijeenkomsten werden in het café achter in de keuken gehouden. "Af en toe zag je elkaar niet meer zitten vanwege de rookoverlast.Het was ook in 1974 dat een meisje uit Leunen zijn bijzondere aandacht trok. In 1977 werd voetbalvereniging FC 't Veulen opgericht. Van Staveren werd lid van de nieuwe vereni ging en liep hij tegenstanders perfect voor de voeten, waardoor de betere spelers de wedstrijd naar hun hand konden zetten. FC 't Veulen dwong mede door hem respect af! Het omkleden en was sen (in waterbakken) gebeurde in het houten gebouw dat bij het voetbalveld in Veulen stond en De Hoefslag werd genoemd. In 1979 werd hij voorzitter van de KPJ. Hij geeft zelf aan een geweldige tijd te hebben gehad met de sportda gen en culturele activiteiten in De Hoefslag, het verenigingsgebouw van Veulen. Het verenigingsge bouw dat hem niet meer los zou laten. Was het toeval dat de voetbal vereniging in 1980 samen met de KPJ aan de wieg stond van de heroprichting van de Boeren bruiloft in 't Veulen? Feit is in elk geval dat hij vanaf de oprichting mensen uit verschillende geledin gen van het dorp. Deze personen gingen de kermis in de Hei meer promoten en in deze tijd heeft zij mede met een aantal jongeren het Heifeest opgezet en dit een vijftal jaren gedraaid. Tien jaar geleden werd ze, door een groepje enthou siaste Hedsbuülen meegesleurd, om een carnavalskrant te maken. Tot nu toe zit ze nog in de redactie en wil zeker de elf jaar volmaken. Sinds vorig jaar is Gielens ook nog lid van de werkgroep Dur de Hei ower de paej. Dit is een groepje Heidse mensen die paadjes en weggetjes van vroeger in kaart brengen. Iedereen kan haar met deze hoogste Heidse carnavals onderscheiding komen felicite ren. De uitreiking van de Gaolden Hedsbuül is op carnavalszaterdag 2 februari vanaf 21.33 uur in de Gelderkoel in Heide. penningmeester en lid van het Boerenbruiloftcomité is. In 1980 werd Van Staveren in de Dorps raad gekozen. Hij zou maar liefst achttien jaar lid van dit belang rijke orgaan blijven. In 1982 werd hij gekozen tot lid van de vereni gingsraad. Ook in het overkoe pelende orgaan van de Veulense verenigingen voelde hij zich als een vis in het water. Het nieuwe bestuur had de handen vol aan de bouw van de nieuwe Hoefslag, een door de gemeente in Lekkerkerk aangekocht gebouw. Nadat hij in 1982 lid was geworden van car navalsvereniging 't Dartele Veule werd 1983 een topjaar voor Van Staveren. Als prins Frans I voerde hij samen met zijn prinses Jet de Veulenaren aan tijdens het carna valsfeest, werd de nieuwe Hoef slag officieel geopend, kreeg hij een vaste baan bij Inalfa en wer den er twaalf woningen gebouwd op de Vlies. Eén van deze wonin gen werd betrokken door Frans en Jet van Staveren die elkaar als prins en prinses op d'n lie van d'n 11e het ja-woord gaven. Vanaf 1987 worden er weer Bonte Avon den gehouden in Veulen. Vanaf de oprichting is hij lid van het comi té. Hoewel hij geen lid is van het comité Veulens Historie Herleeft zorgt hij tijdens het evenement voor de geldstroom. Door de jaren heen bekleedde hij nog veel meer functies binnen het verenigingsle ven van 'zijn' Veulen. Gedurende 22 jaar was hij penningmeester van de Verenigingsraad en heeft hij als hobbyfotograaf de laatste twintig jaar alle gebeurtenissen in Veulen vastgelegd. Voor dit alles en voor nog veel meer ontvangt Frans van Staveren op carnavals dinsdag uit handen van prins David I 't Gaolde Paerd. van den munckhof bv www.vandenmunckhof.nl Alle oud-prinsen van carnavals vereniging De Vöskes zijn sinds het afgelopen weekend gemak kelijk te vinden. Elke oud-prjns ontving zondag tijdens de jaarver gadering van het zogeheten Ald- Prinsen-Gezelschap namelijk een prachtig geschilderd naambord met daarop de naam van de prins en het jaartal waarin hij de scep ter heeft gezwaaid in het Vossen- rijk. Het idee is ontstaan binnen de vereniging van oud-prinsen. Oud-vorst Reijnart III (vorst van 1981-1971), in het dagelijks leven Wiel Coenders, ging ermee aan de Tijdens de bonte avond in Wanssum, vrijdag, is de hoogste onderscheiding, de Wiendbuule plak, uitgereikt aan Piet Janssen, die zich belangeloos inzet voor tal van verenigingen en stichtingen in het dorp. Zo is hij al vanaf 1964 de kartrekker van de prinsenwagen. Verder rijdt hij al vele jaren rond met de joekskapel tijdens de car- navalskrantverkoop. Voor kinder vakantiewerk rijdt Piet al jaren de kinderen van de bosdag naar huis en heeft hij diverse werkzaamhe den verricht. Bij de jeugdbeweging is Piet altijd bereid om iets extra's te doen. Met de motorclub in Wans sum heeft Piet ook een bijzondere band. Hij is erelid van deze vereni ging en zorgde er mede voor dat de motors goed konden rijden. Ook werkte hij altijd actief mee aan een goed startveld. Tijdens de eerdere havenfeesten was hij altijd actief met het inrichten en opbou wen van de tent. Tevens was Piet tijdens de watersnoodramp dag en nacht in touw om anderen te helpen. Weken inzet tonen, zonder fatsoenlijk te slapen. Piet zijn pas sie ligt bij de ruiterclub. Paarden zijn z'n lust en z'n leven. Als 40- jarig lid werd Piet onderscheiden door de ruiterclub. Tien jaar lang vervulde hij de secretarisfunctie. Herman Theeuwen heeft het miniplekske in ontvangst mogen nemen voor zijn jarenlange inzet voor de jeugd in Wanssum. Her man Theeuwen legt al z'n kennis van voetbal in begeleiding en trainen van de jeugd, vanaf 1993 tot heden. Hij traint verschillende jeugdelftallen op maandag, dins dag, woensdag en vrijdag. Verder is hij op zaterdag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op het sportpark. Als het weer te slecht is om buiten te voetballen, dan gaat hij met de jeugd wel de zaal in. Ook is Herman ieder jaar met groep 1 en 2 in de zaal om het voetballen te promoten. Eenmaal per jaar organiseert het jeugd voetbal een E- en F-kamp. En als er echt geen voetbal is, dan gaat hij de jeugd van tafeltennisvereniging Wap In aanmoedigen, de club van zijn dochter. Herman is ook nog voorzitter geweest van Wap In. Jeugdprins Niels I en Jeugdprin- ses Karin II en miniplekskedra- slag, samen met Meubelmaker Jos Poels (prins Jos, 1998) en schilder Jan Buddiger (prins Jan, 1990). In de fabriek van meubelmaker Jos Poels werden de houten platen uitgezaaid en in elkaar gezet. Een heel werk om alle vossen in de juiste vorm te krijgen. Maar dat karwei had Poels snel geklaard, waarna Wiel Coenders (zoon van een schilder) alles keurig in de grondverf heeft gezet. En toen kwam vakschilder en duizendpoot Jan Buddiger met de verfkwast tevoorschijn om de namen en jaar tallen er keurig op te schilderen. Piet Janssen. Foto: Angy Photo- Design Wanssum Piet vervult ook een bestuursfunc tie binnen de kring van ruiters en rijdt hij al meer dan vijftien jaar de hinderniswagen van Noord-Lim burg. Ook begeleidde hij de jeugd en bekleedde hij nog diverse ande re rollen binnen de paardensport. Tevens is hij al jarenlang voorzit ter van de biljartvereniging. De receptie voor Wiendbuule plakdrager Piet Janssen, samen met prins Ed I, is op carnavals zondag 3 februari 2008 om 16.11 uur in de Wiendbuuletempel (De Zandhoek) in Wanssum. ger Herman Theeuwen houden op zaterdag 2 februari 2008 vanaf 20.11 uur receptie in de Wiend buuletempel (De Zandhoek) te Wanssum. Foto: Angy PhotoDesign Wans sum. Het kleurrijke resultaat werd zon dag gepresenteerd en uitgedeeld aan de heren oud-prinsen. Met de toezegging dat iedereen het bord je aan de gevel van zijn woning hangt, en zo geschiedde, Meerlo heeft met de nieuwe prins, prins Tom, zestig prinsen van wie er zondag 36 present waren. Enkele oud-prinsen zijn overleden, ande re wonen buiten de dorpsgrens. Alle nog in Meerlo woonachti ge oud-prinsen van De Vöskes op een rijmet naambordje! Nog even en dan opent hotel De Klomp tijdelijk haar deuren in Venray. Gehuisvest in een monu mentaal pand in de Venrayse Schoolstraat biedt het hotel een aantal in potentie riante twee persoonskamers en waarschijn lijk ook een hydrokamer met spabad, sauna, massagedouche en solarium. Het hotel beschikt helaas nog niet over een gerenom meerde keuken met biologisch en streekeigen karakter. Maar dank zij samenwerking met een nabij gelegen cafetaria wordt driemaal daags in een volwaardig verza digde maaltijd voorzien. Het hotel, dat gedurende vier dagen proef draait, is weliswaar rustiek maar zeer onrustig gelegen in het hart van Venray. Tijdens de proefdagen wordt met name de kwaliteit van de geluidwerende voorzieningen en de door het management zelf ontwikkelde Albino Sleepsoft oor doppen getest. Het promotieteam van hotel de Klomp doet op 2, 3 en 4 februari het centrum van Venray aan om de mogelijke arran gementen van dit volstrekt unieke Op carnavalsdinsdag 5 februari om 16.11 uur wordt het boeren bruidspaar van De Wiendbuul Monique Broere- Lenssen en Maurice Broere, in de onecht met elkaar verbonden. De organisatie van de boe renbruiloft is dit jaar in handen van Buurtvereniging De Schoevert in samenwerking met carnavalsvereniging De receptie begint om 19-33 uur in De Wiendbuuletempel (De Zandhoek) in Wanssum. Foto:Angy PhotoDesign Wanssum. Het boerenbruidspaar van carnavalsvereniging de Ruuk in Blitterswij- ck wordt dit jaar gevormd door Rob en Gertie Koster. Hun getuigen zijn Joyce Willems en Ruud Janssen. De Reuzekluut, de hoogste carnavalsonderscheiding in het Piëlreuzenrijk, wordt dit jaor uit gereikt aan de heer Servé Keijsers. De uitreiking vindt plaats op zondag 27 januari in De Smele- hof om 13.00 uur. Iedereen krijgt dan de gelegenheid 'De Smid' en zijn echtgenote Hannie te felicite ren. Keijsers is geboren op 7 mei 1947 in Ysselsteyn. In een gezin met acht kinderen groeide hij op. Op de zaak van Va Jeu leerde hij al snel de handen uit de mouwen te steken. De Smid had destijds al een centrale plaats in de Yssel- steynse gemeenschap met de winkel en tankstation. Nadat hij in 1971 het bedrijf heeft overge nomen als derde generatie, heeft hij het bedrijf verder uitgebouwd van 'de Smid' tot Keijsers-Manders Installatietechniek, een totaal installateur op het gebied van water, elektra en klimaat installa tie. Vooral de industrie, utiliteit en de agrarische sector hebben van zijn kennis kunnen genieten. Als bekroning voor al zijn inzet, durf en kennis voor de Ysselsteynse en Venrayse ondernemers, werd hem in 2002 uitverkozen tot onder nemer van het jaar 2001, dit was de eerste Loek Nelissenprijs. In 1971 trouwde hij met Hanny en ze kregen twee kinderen, Servé en Edwin. In 2007 heeft Keijsers het bedrijf overgedragen aan de vierde generatie en blijft hijzelf nog als adviseur betrokken bij de onder neming. Het sociale en begaan zijn met de medemens heeft hij meegekregen van thuis. Met name voor de carnavalsvereniging heeft hij ontzettend veel werk verzet. Hij zit al 25 jaar in de optocht commissie en zet al verschillende jaren de optocht in mekaar. En zodra de optocht vertrok deed hij zelf mee aan de reuzenoptocht met buurt, vrienden en natuurlijk met de Smidjes, de hele familie Keijsers. Vanaf de eerste optocht heeft hij meer dan 40 jaar mee gedaan als een echte Piëlreus. De boerenbruiloft is mede door Keijsers van de grond gekomen. Destijds als bestuurslid van de Jonge Boeren (vergelijkbaar met huidige KPJ), hebben zij elders speurwerk verricht, hoe een boe renbruiloft gevierd moest worden. Meer dan 25 jaar heeft hij de boe renbruiloft mee georganiseerd. Destijds ging het met tien mooie belzen paarden en boerenkarren in een grote stoet door het dorp richting de kiosk voor de school en het plein voor de kerk. Hij vond het een geweldige eer om in 1970 prins te mogen zijn van het Piëlreuzenrijk en is nu een van de 55 reuzenkanjers. Daarna heeft hij vijftien jaar lang in het bestuur gezeten van de carnavalsvereni ging en hij is nog eens negen jaar voorzitter geweest. Dankzij deze inspanningen ontving hij de titel van erevoorzitter van de Piëlreu zen. Maar niet alleen carnavalsver eniging de Piëlreus heeft de inzet van Keijsers mogen genieten. Ook de Jonge Boeren van Ysselsteyn hebben zijn bestuurscapaciteiten mee mogen maken. En zelfs bij de tafeltennisvereniging is hij comité lid geweest van 1963 tot 1967. Destijds werden de wedstrijden gespeeld boven op de zolder van den Boerenbond. Hij heeft 22 jaar lang in het bestuur gezeten van de VZO en heeft daar twaalf jaar de voorzittershamer mogen slaan. Inmiddels heeft hij ook hier de titel van erelid ontvangen. In 1988 heeft Keijsers de menvereniging Recreatie Menners Ysselsteyn E.O. mede opgericht en ook hier is hij vanaf het begin tot op heden voorzitter. De menvereniging is reeds uitgegroeid tot een bloei ende vereniging gezien de spec taculaire menwedstrijden die jaar lijks terugkeren. Deze wedstrijden zijn van een landelijk hoog nivo en worden grotendeels bij Vé op het terrein aan de Pottevenweg gehouden. Een andere trots zijn z'n Friese paarden. Hiermee rijdt hij al een 20 jaar de intocht van Sinterklaas als koetsier. En dan is het iedere keer weer genieten voor op de bok als hij ziet hoe de kinderen naast de kant staan te stralen. Het blijkt dat hij een func tionerend orgaan is binnen onze gemeenschap, want hij is vier keer voorzitter geweest van het comité Ysselsteyn Leeft. Ook in 2008 gaat hij weer zijn steentje bijdra gen als comité lid van Ysselsteyn Leeft 2008. Daarnaast bekleed hij ook nog de functie van voor zitter bij de Vriendenkring van muziekvereniging de Peelklank. En tevens is hij secretaris bij de Vrienden van de Smelehof. Als afgevaardigde van de Ysselsteynse ondernemers was hij comité lid tijdens de varkenspest crisis en is hij comité lid geweest tijdens de festiviteiten rondom het 75 jarig bestaan van Ysselsteyn. De Reu zekluut wordt dit jaar uitgereikt aan een man met een bijzondere staat van verdienste voor de Yssel steynse gemeenschap en ver daar buiten. Een man die bij diversen verenigingen en comités letter lijk en figuurlijk de kar trok en nog steeds trekt. Keijsers was en is een carnavalist die zijn voldoe ning haalt uit het feit dat andere mensen plezier hebben. Een echte genieter van het carnaval. Vé van de Smid is een waardig drager van de Reuzenkluut in het jubileum jaar 5x11. Op zaterdag 2 februari 2008 vindt in Venray voor de tweede maal de Vastelaovesroetsj plaats.Tijdens deze spectaculaire en feestelijke opening van de vastelaovend kan men naast de dappere 'roetsjers' ook genieten van tal van bekende vastelaovesartiesten. De Vastelaovesroetsj zal wederom plaatsvinden op het Schouw burgplein te Venray. Naast het 'roetsjen' is gekozen voor een meer muzikaal programma. Zo kan men onder andere gaan genieten van Kartoesj (Winnaar LVK 2006), Ben Verdellen (De Vrijbuiters),, De Patronaatsknöp- pele (De weermannen van TV-Limburg), Oewieë (Circus Mök), De Hofbende en de Venrayse gelegenheids band Tiedelek. De presentatie is in handen van Leon Aarts (stadionomroeper PSV) en Paul Rutten. Het pro gramma begint om 13.11 uur. Bezoekers worden verzocht verkleed te komen. Op het plein kunnen vastelaovesvierders letterlijk de drie dolle daag tegemoet 'roetsjen'. Deelnemers glij den via een lange, steile baan een bassin met circa 70.000 liter water in. Degene die het gekst verkleed naar beneden 'roetsjt' wordt beloond. Opgeven voor het roetsjen kan via roetsj@pielliaas.nl. Vermeld dan even je naam, adres en telefoonnummer. Vastelaovend w—

Peel en Maas | 2008 | | pagina 21