f Gouden bruidspaar in Venray Theatersport laatste strohalm voor Balans Koester uw Monument Prijswinnaars fotowedstrijd Bas Kersten president Pueri Cantores Honderdnegenentwintigste jaargang - week 4 - donderdag 24 januari 2008 Philip en Thea Salomé-van Yperen Ja, de 'gouden' datum is eigenlijk al voorbij. Want op 8 januari 2008 was het precies vijftig jaar geleden dat Philip Salomé in Rotterdam in een stralend zonnetje in het huwe lijksbootje stapte met zijn buurmeisje Thea van Yperen. Een halve eeuw later zijn de twee tortelduifjes van toen nog steeds bij elkaar, maar wonen ze al bijna veertig jaar in Venray, in de wijk Brukske om precies te zijn. Een groot feest houden ze niet, Philip (74) en Thea (68) gaan in februari liever met hun naasten op vakantie om hun gouden bruiloft te vieren. Philip en Thea waren een van de eerste bewoners van Brukske. De wijk stond in de stei gers toen de twee er samen met hun drie dochters kwamen wonen. "We hadden een vrij uitzicht, nu kijken we tegen een flat aan", zegt Thea."Ja, we wonen hier nog altijd, al is de sfeer in de wijk wel totaal anders geworden in al die jaren. Maar waar moet je anders naartoe? Overal is wel wat." Philip vertelt dat het gezin Salomé begin jaren zeventig naar Venray verhuisde vanwege Nestlé. "Ik zat in Rotter dam bij een transportbedrijf, maar in Venray werd een nieuwe fabriek van Nestlé gebouwd. In Rotterdam reed ik voor dat bedrijf al geregeld voor Nestlé. In binnen- en buiten land vervoerde ik bijvoorbeeld melk, vlokken, chocolade en puree. Ik ben als internationaal chauffeur overal geweest in Europa: Duits land, Zweden, Frankrijk, noem maar op. Een heerlijk beroep, vooral vanwege de vrijheid die je hebt. In totaal ben ik 50 jaar chauf feur geweest, 42 jaar heb ik voor Nestlé gereden." Thea was in die jaren veel thuis en zorgde onder meer voor de opvoeding hun drie opgroeiende dochters. "Ja, ik was veel alleen, maar ik vermaakte me wel hoor!", haast ze zich om te zeggen. En dat doet ze nog altijd, want naast handwerken, tuinieren en het verzorgen van hun pape gaai en hond, geniet Thea volop van haar eigen familie. Gelukkig wonen haar dochters allemaal in de buurt, in Venray, Meerlo en, iets verder weg, Tiel. "En we heb ben al vier kleinkinderen en een achterkleinkind", zegt Thea trots. Beiden zijn ook echte kampeer- Het gouden bruidspaar Salo mé- van Yperen. ders, ze staan bijvoorbeeld al jaren met hun caravan op camping 't Karrewiel in Meerlo. Erg handig, vindt Thea. "Want als je iets verge ten bent, rij je even naar huis. En je hebt toch het gevoel dat je op vakantie bent." Want van vakanties genieten ze nog altijd en hebben ze altijd genoten. In hun toercara- van doorkruisten ze heel Europa.. "Mooi", vertelt Philip."Want in een caravan heb je toch altijd je eigen plekje" Venrayse toneelvereniging slaakt noodkreet Toneelvereniging Balans in Venray slaakt in het 25e jaar van haar bestaan een nood kreet. Met de introductie van theatersport wil de vereniging het toneel in Venray nieuw leven inblazen. Anders kon het 25e jaar levensjaar van Balans meteen wel eens het laatste zijn. Het is vijf voor twaalf. Toneelvereniging Balans wilde het jubileumjaar medio april luis ter bijzetten met een avondvul lend stuk. "We wilden extra uit gaan pakken met een heerlijk avondje uit in de schouwburg", aldus voorzitter René Andries- sen. De plannen voor het stuk De Rooyse Trap waren in kannen en kruiken. Er werd zelfs al driftig gerepeteerd. "Ons oud-lid Geert Pelzer was al benaderd om de voorstelling muzikaal te omlijsten. De bezoekers zouden tijdens de voorstelling op het podium van de schouwburg zitten. Compleet met een hapje en een drankje. Er zouden op een dag twee voorstel lingen worden opgevoerd." Hoe anders zou het lopen. De toneelvereniging kreeg eind vorig jaar het heel onaangename bericht dat haar regisseur Frans Geurts, die voor het derde seizoen aan Balans verbonden was, ernstig ziek was. Daarmee sneuvelden ook de voorstellingen in april. "We vinden het heel spijtig dat we de jubileumvoorstellingen niet met hem kunnen opvoeren. Een ande re regisseur zoeken was voor ons geen optie. Het was of met Frans of niet." Het bestuur van Balans ging niet bij de pakken neerzitten. De tegenslag betekende dat er naar een alternatief gezocht moest worden. Er werd meteen beslo ten om een nieuwe koers te gaan varen. Min of meer noodgedwon gen. Preses Andriessen: "De laatste jaren hebben we als vereniging te maken gehad met een leegloop. I v 1 jL L 1 i Jarenlang was het voor de leden een vanzelfsprekendheid dat er werd meegeholpen bij de reali satie van een avondvullend stuk. Dat betekende niet alleen repete ren, maar ook het decor bouwen, sjouwen, verven. Iedereen hielp een handje mee. Voor de mees ten werd het echter een te grote belasting. Ze zagen de invulling van een toneelvereniging anders en haakten af. En nieuwe leden werven bleek heel erg moeilijk." In vier, vijf jaar tijd halveerde het ledenaantal van Balans van twin tig naar nu tien. "Het heeft er ook mee te maken dat het toneel voor veel mensen een oubollig imago heeft", verklaart lid Truus Jans sen de daling van het ledenaantal. "Met name onder jongeren. Het is overigens een probleem waar veel toneelverenigingen mee te kampen hebben." "Door werk, het gezin, zwangerschappen zijn vooral leden tussen de 25 en 30 jaar de laatste jaren afgehaakt", vult Riny Creemers, penningmees ter van Balans, aan. "En jongeren moeten huiswerk maken en heb ben problemen dat repetities zo lang en laat op de avond duren. We hebben op diverse manieren geprobeerd om nieuwe leden te werven, maar dat is niet gelukt." SLAPPE KOORD Om het hoofd boven water te houden en Balans nieuwe impul sen te geven, besloot de vereni ging het roer om te gooien. In plaats van de traditionele toneel uitvoeringen wordt nu gekozen voor een relatief nieuwe vorm van theater. Op dinsdag 12 februari start in jeugdcentrum De Spring plank namelijk een twaalf les sen durende cursus theatersport. Riny Creemers (l), René A ndriessen en Tr u us Ja nssen. René Andriesssen: "Theatersport is een vorm van improvisatiethea ter waarbij twee teams elkaar uit dagen tot het spelen van scènes. Het verrassende is dat het publiek een grote rol speelt in het geheel. De bezoekers bepalen waar de scène over gaat, wie de hoofdper sonen zijn. Zonder voorbereiding spelen de teams vervolgens een kort toneelstuk of een muzikale scène. Heel verrassend allemaal." De Canadees Keith Johnstone is de grondlegger van theatersport. Hij maakte er een wedstrijd van die inmiddels internationaal heel populair is. Op televisie, maar ook als vorm van vrij en verrassend cabaret. "Het is eigenlijk steeds spelen op het slappe koord, steeds opnieuw. Vooral omdat er door de deelnemers steeds opnieuw geïm proviseerd moet worden." Balans heeft een professionele docent weten te strikken die de kennismakingscursus gaat geven. De deelnemers krijgen op deskun dige de beginselen van theater sport aangereikt. Voor een kopje koffie of thee wordt gezorgd. Riny Creemers: "Wanneer de mensen enthousiast zijn, gaan we ons als vereniging verder bekwamen in theatersport. We hopen dat een aantal mensen blijft hangen. Dat zou een injectie voor de vereni ging betekenen en een uitdaging om op de ingeslagen weg door te gaan. Het zijn leuke avonden, twee tot drie uur pret met korte dialogen, waarvoor de mensen geen teksten uit het hoofd moe ten leren. Het draait nagenoeg allemaal om improvisatie." Truus Janssen: "Het is voor ons als ver eniging een heel leuk avontuur. We zijn heel benieuwd of het aan slaat. De motivatie van onze kant is er in ieder geval. We hebben er ontzettend veel zin in." Als thea tersport niet aanslaat, betekent dat vrijwel zeker het einde van 25 jaar toneelvereniging Balans in Venray. "Dan hebben we 25 mooie jaren gehad", bevestigt voorzit ter Andriessen, "Maar zover is het nog niet. Met een andere richting proberen we de vereniging nieuw elan in te blazen. Wij geloven in het succes van theatersport. De mensen hoeven niets mee te nemen. Enthousiasme, humor en een portie lef zijn voldoende." Wie meer informatie wil heb ben over de cursus, twaalf avon den kosten 100 euro, die op 12 februari van start gaat, of zich wil aanmelden, kan contact opne men met René Andriessen, tele foon 0478-598463 (na 19.00 uur) of email andriesjes@home.nl, of Riny Creemers, telefoon 0478- 589526 of email riny@bureauleo. nl. Belangstellenden wordt ver zocht zich zo snel mogelijk aan te melden. Bovenstaande foto toont een boerderij aan de Beek 1-la in Merselo. Een langgevelboerderij, uit het begin ven de twintigste eeuw. Deze boerderij heeft als bij zonderheid dat het woongedeelte uit twee woningen bestaat. Het bedrijfsgedeelte is aangepast aan de nieuwere eisen van bedrijfsvoe ring. De vrij hoge boerderij heeft een zadeldak met gesmoorde mul- denpannen. Het woongedeelte heeft aan de voorkant een woon- huisraam- voordeur en woonhuis- raam. Het zij aanzicht weer een woonhuisraam, daarnaast een voordeur en een woonhuisraam. De ramen zijn rechthoekig en heb ben een kalf waaronder een grote ruit en erboven een kiepraam. Ook de beide voordeuren hebben een bovenraam boven het kalf. Het bedrijfsgedeelte heeft een reeks van betonnen stalramen allen voor zin vaneen segmentboog en twee verticale en een horizontale roede. Deze stalramen zijn geplaatst op een in baksteen uitgevoerde ven tilatieopening. De ramen hebben een rollaag als overspanning. De grote deelpoort is dichtgemet seld en in dit gedeelte zijn dito stalramen opgenomen. De gevel is voorzien van een gepleisterde plint. Een zinken mastgoot vangt momenteel het water op. Onder deze goot zijn twee lage hooilui- ken aangebracht. Verder is een zware latei, een herinnering aan een eerdere poortopening. Deze boerderij is fraai gelegen en grote bomen stralen de rust en sfeer van weleer uit. Bron W. Beelen. Reac ties of suggesties aangaande deze wekelijkse rubriek kan men mai len naar koesteruwmonument@ kpnplanet.nl., p.a. Jerusalem 7, 5801 ML in Venray. De winnaars van de einde- jaarspuzzel in Peel en Maas zijn bekend. Uit de ruim 120 inzen dingen werden drie lezers van Peel en Maas getrokken die alle antwoorden bij de foto's goed hadden. Wilma Kreijfelt uit Venray won de dinerbon ter waarde van 50 euro van restaurant De Vier Linden in Vierlingsbeek, Rick Pouwels uit Venray is de winnaar van twee cheques ter waarde van 25 euro van sportzaak Sport- Inn in Venray en Ellen Boom uit Venray ging er met twee boekenbonnen ter waarde van 25 euro van boekhandel Van den Munckhof vandoor. De fotopuzzel bleek erg moei lijk te zijn, want slechts enkele lezers wisten alle antwoorden juist te beantwoorden. De juist antwoorden waren vraag 1: D) Meerlo, vraag 2: B) Marjo Jenniskens, vraag 3: C) Pilot Flame, vraag 4: B) Raayland Col lege, vraag 5: D) Boxmeer, vraag 6: D) Castenray, vraag 7: B) Veltum, vraag 8: B) Tienray, vraag 9: D) Jaarmarkt in Venray, vraag 10: B) Pare De Witte Vennen, vraag 11: A) Bestuur Wereldwinkel Venray, Dinsdag werden de prijzen door Ger Schlooz van Sport-Inn en Patrick Verhoeven van De Vier Linden uitgereikt aan de twee winnaressen. Op de foto ont breekt de derde gelukkigeRick Pouwels. vraag 12:A) De Sjannelekes, vraag 13:A) Mieke van Putten, vraag 14: B) Avondvierdaagse Venray, vraag 15: B) Wethouder Leo Heidens, vraag 16: A) Oorlogskerkhof in Ysselsteyn, vraag 17: B) Nationaal Schoolontbijt, vraag 18: A) Job Cox, vraag 19: B) Norbert en Wout Poels. Afgelopen zaterdag is de 26- jarige Bas Kersten uit Venray unaniem gekozen tot nieuwe nationaal president van de Nederlandse Federatie van Pueri Cantores. Kersten is lid van het jongenskoor De Zan gers van Sint Frans dat ver bonden is aan de Venrayse Paterskerk. Pueri Cantores is een interna tionale federatie van vermaarde kerkmusici en koorscholen. In zijn nieuwe functie volgt Kersten Fons de Munck op. Bij de presidents wisseling in Den Bosch was ook de internationale president, de heer Torrentz uit Barcelona, aan wezig. De internationale federatie van Pueri Cantores, waar diverse grote kerkmusici en vermaarde koorscholen bij aangesloten zijn, heeft directe contacten met de Vaticaanse Congregatie voor de Leken. KLEIN De Nederlandse afdeling is relatief klein. Bij deze federatie zijn momenteel - naast de Ven rayse Zangers van Sint Frans - ook onder meer het Sacramentskoor uit Breda en de koorscholen van Haarlem, Goes en de St. Jan van Den Bosch aangesloten, alsmede de vermaarde jongenskoren van Elburg,Rode enVolendam.Bij deze laatste leerde de bekende zanger Jan Smit het zingen, wat voor het koor een enorme bekendheid en groei betekende. Dodelijk ongeval in Ysselsteyn In Ysselsteyn is dinsdagochtend rond 10.15 uur een automobi list (73) uit Helmond overleden nadat hij door onbekende oorzaak met zijn auto tegen een boom was gebotst. Het ongeluk gebeurde op de Deurneseweg. De bestuur der raakte zwaargewond en zat beklemd. Hij overleed aan zijn ver wondingen. EL EN MAAS

Peel en Maas | 2008 | | pagina 15