UITGAANSTIPS STARTEN EIGEN MAGAZINE )0tïïI ALBUM TOP 5 WIE IS JIMMY VAN RUT? RINGTONE □E HOBBY VAN BRAM JETTEN Januari Februari SMS/MSN TAAL HIER PEEL EN MAAS Donderdag 17 januari 2008 - Pagina 23 20 Keismiddag in de Witte Hoeve (Carnaval) 20 Vrolliemiddag in De Evenaar (Carnaval) 26 Vorstenhal in de Wetteling (Carnaval) 31 Hazinneavond in Venray (Carnaval) t/m 5 Carnaval Installatie prins in het gemeentehuis, daarna roetsj op het Schouwburg plein (Carnaval) Kinderoptocht in het centrum (Carnaval) Grote optocht in het centrum (Carnaval) Alkemade en Bloemen in de Schouwburg (cabaret) PSV-SC Heerenveen in Eindhoven (sport) R=R1J hoerahoera! Je wordt 's ochtends wakker door je sms-tune en herinnert je ineens datje vandaag jarig bent: Eindelijk! En het eerste smsje heb je al binnen: '@lst: R=R1JÜ kben 8BJ, Je BD 4&. LY'. Natuurlijk, je beste vriendin is sms-freak no 1, maar jij hebt nog even tijd nodig om het te vertalen. 'At First: Er is er 1 jarig!! Ik ben 8 uur bij jou, je birthday vieren. Love you.'. Dit was natuurlijk nog een makkie, maar ook veel afkortingen zijn Engels, en dan moetje gewoon even de link zien. Bijvoorbeeld: KMUF: Kiss MeyoU Fooi of PW: Parent Watching. PW zou netzo goed 'ProefWerk' V of 'Prettig Weekend' kunnen betekenen, maar gelukkig kun je meestal aan de rest van de zin wel zien wat iemand je probeert te zeggen. Die middag zie je de kans de drukte even te ontlopen en spring je achter de computer. Even msn'en: Haaa, W8EE, brb. - bjew? btw 8h bij mij, Its my BD tday - omg! NP, x-je Itr. Heel duidelijk: Ha, wacht even, be right back. - Ben je er weer? By the way 8 uur bij mij, it's my BirthDay today - oh my god! No Problem, ik zie je Later. Wist je trouwens dat 'x-je' afstamt van 'ik zie je (later)', namelijk kzj, en dat klinkt ab x-je. Ondertussen denkt iedereen dat het gewoon een korter woord is voor 'kus'. Zo zijn er heel veel variaties in sms- en msn-taal, en er komen er steeds meer bij. Het heeft nu zelfs al een eigen woordenboek! It's kinda cool Lijstje met Basics: msn/sms-taal btw: By the way (trouwens) 4120: For One To Love cu: See You (zie je later) lol: Laughing out loud (hardop lachend) np: No problem (geen probleem) omg: Oh my god (oh mijn God) F2T: Free To Talk (kan vrijuit spreken) Dertien Venrayse jongeren starten dit voorjaar met de uitgave van een eigen jongerenmagazine. Het magazine is als project ingediend bij de gemeente Venray in het kader van de Wensgeldactie. Naast dit magazine zal een deel van de redactie elke maand een jongerenpagina gaan invul len in Peel en Maas. Het magazine gaat Loqalmagazine heten. Initiatiefnemer van het jongerenmagazine is Jimmy van Rijt. Jimmy is voor malig hoofdredacteur van de schoolkrant van het Raayland College. "Ik ben gaan kijken of er een blad in Venray was, gericht op jongeren met een brede interesse. Dat was er dus niet en vervolgens heb ik het idee aangekaart bij de gemeente Venray. Vervolgens ben ik diverse jongeren gaan vragen of ze mee wilden doen. Dat leidde tot een groot aantal reacties. Vervolgens is samen met Loqal de stichting Loqal in het leven geroepen die het magazine gaat uitbrengen." De inhoud wordt heel breed met onderwerpen zoals gezin, mode, sport, cultuur, lifestyle en politiek. Van Rijt kwam vervolgens in contact met Van den Munckhof, de uitgever van het nieuwsblad Peel en Maas. "Wij waren al enige tijd bezig om te kijken op welke wijze we een jongerenpagina in Peel en Maas konden publiceren. Toen mij het initiatief van Jimmy ter ore kwam zijn we aan tafel gaan zitten en dat heeft ertoe geleid dat, naast het magazine, er elke maand een jongerenpagina in Peel en Maas komt. Een deel van de redactie is bereid om daar energie in te steken", aldus uitgever Christ van den Munckhof. "Ik denk dat beide initiatieven elkaar goed zullen ondersteunen. Jimmy denkt dat het magazine in een behoefte voorziet. Die mening zijn ook Femke Hendriks, Alan Moss, Loes van Els, Martijn Willemse en Nathalie Minten toegedaan. Zij zorgen samen met de redactie van Peel en Maas voor de maandelijkse jongerenpagina. "Ik vond het een superleuk idee. Het wordt een mooi kleurenmagazine dat ongetwijfeld aanslaat." Alan Moss 1 1.1 Am Legend 2. National Treasure: Book of Secrets 3. Moordwijven 4. Saw IV 5. The Golden Compass I Am Legend Het is 2012 en Robert Neville (Will Smith) is de enige inwoner van de eens zo drukke stad New York. De stad werd drie jaar eerder getroffen door een verschrikkelijke plaag, die iedereen in een monster veranderde. Robert is vastbesloten om de ziekte te genezen en hij slijt zijn dagen met het zoeken naar een medicijn, dat hij op de gevangen wezens test. Samen met zijn hond Sam, zijn enige vriend, doorkruist hij de stad en merkt dat deze lichtschuwe monsters, die eens normale mensen waren, veranderen. Zij lijken intelligenter te wor den. 's Nacht komen zij uit hun schuilplaatsen en lijken zij het op de enige mens gemunt te hebben. I Am Legend lijkt totaal niet op andere films van Will Smith. Je verwacht wellicht een sensationele actiefilm met constant geschiet en zombies, maar de film ontpopt zich juist tot een spannende, zenuwslopende thriller. Het zit wel degelijk vol met actie, maar juist op de momenten datje het niet verwacht. Er wordt goed duidelijk gemaakt wat een leeg New York betekent, wanneer je Neville van de daken ziet golfen en woningen ziet binnenvallen op zoek naar voedsel. Het overwoekerende onkruid, de gedateerde reclameposters aan gebouwen en de vernielde rui ten van winkeb geven een realistisch beeld van een postapocalyptisch New York. Zelfs al verwacht je een heel andere film van Will Smith, toch is het een film die zeker de moeite waard is om te zien. 1. Paul de Leeuw - Symphonica in rosso 2007 2. Amy Winehouse - Back to Black 3. Anouk - Who's Your Momma 4. Trijntje Oosterhuis - Who'll Speak For Love 5. Nick Simon - Vandaag Jimmy van Rijt is de initiatiefnemer van het Venrayse jongerenmagazine. Jimmy is voorma lig hoofdredacteur van de schoolkrant van het Raayland College. Wat is hij na het Raayland gaan doen? Een kort interview. Wie ben je en wat doe je? Ik ben Jimmy van Rijt, ik ben achttien jaar oud en ik doe de PABO in Venlo. Dat is een opleiding voor leraar basisonderwijs. Waarom ben je de PABO gaan doen? Ik heb het altijd al leuk gevonden om anderen iets uit te leggen en met mensen te werken. Dat doe je in het onderwijs natuurlijk heel veel. Een heleboel mensen zagen me eerder de journalistiek in gaan, maar hoewel me dat ook erg aanspreekt, wilde ik toch liever naar de PABO. Toch doe ik in mijn vrije tijd nog wel wat aan journalistiek als hoofdredacteur van LoQalmagazine. Wat zijn de belangrijkste verschillen tussen de middelbare school en het HBO? Op het HBO word je nog veel vrijer gelaten. Zo ben je niet verplicht om de les sen bij te wonen, zolang je maar je examens haalt en je competenties bewijst. Sommige HBO'ers hebben daar erg veel moeite mee. Zelf heb ik er niet veel moeite mee, maar in het begin was het wel heel erg wennen. Je zit niet op kamers. Vind je dat niet erg jammer? Nee, want ik heb hier nog alles dichtbij. Vrienden, mijn ouders, mijn vriendin. Bovendien hoef ik maar kort te reizen om op school te komen. i.s.m. SMScity 1 Blof- Alles Is Liefde 2 Alicia Keys - No One 3 Jeroen Van Der Boom - Jij Bent Zo 4 Armin Van Buuren - The Sound Of Goodbye 5 Mika - Relax, Take It Easy posters, flyers en stickers printen of drukken? bij ons ben je aan het juiste adres van den munckhof bv tel. 0478-582727 drukwerk@vandenmunckhof.nl keizersveld 19 én grotestraat 68 Venray heeft een duidelijk, helder blad voor ogen dat aanspreekt bij jongeren. "Met de schoolkrant bereik je niet iedereen. Dit is meer dan de schoolkrant", aldus Moss. Femke en Nathalie hopen dat iedereen het leuk zal gaan vinden. "Wij zullen ons best er in ieder geval voor doen." De initiatiefnemers willen het eerste nummer in maart gaan uitbrengen. "Voorlopig gaan we uit van twee nummers per jaar, maar als het een succes wordt gaan we naar vier nummers" aldus Jimmy van Rijt. De redactie heeft onderdak gevonden boven 't Podium. "We zitten dus boven op de jongeren", grapt Jimmy. Bram Jetten, 17, professionele websitebouwer Ik doe veel met webdesign en graphic design. Dat betekent dat ik voor beginnende bedrijfjes hun website en besturingssysteem opbouw. Bij dat laatste moetje denken aan het reserveringssysteem van de bioscoop of een inventarisprogramma voor een kleine winkel. Ik wil dat groter aanpakken en ik ben bezig me te laten inschrijven bij de KvK. Best uniek voor een 17-jarige, toch? vnnr iedereen die kunstzinnig is en zijn inspiratie wil www.deviantart.com creaties This is the place to be. tonen of gewoon wil kijken naar andermans creatres. Een nieuwssite waar alleen raar en vreemd nieuws www.waarmaarraar.nl nieuws zoals een wegwerp voor stroom voor zijn hele dorp. Hoe ben je er eigenlijk mee begonnen? Ik kreeg er interesse in op de basisschool, in groep 7. Ik las een tijdschrift hoe je een website met alleen code kon opbouwen. Ik ben daar mee door gegaan en gaandeweg leerde ik wat ik nu kan. Ik heb dus van mijn hobby mijn beroep gemaakt. Hoeveel werk zit er in een site? Ik moet eerst duidelijk weten wat de klant met een site wil en hoe hij het er uit wil laten zien. In deze overlegfase en in het ontwerpen gaat de meeste tijd zitten. Het programmeren zelf kost veel minder tijd, meestal maar een of twee dagen. Er wordt wel eens gezegd dat mensen zoals jij de IT-branche bedreigen. Wat vind je daarvan? Dat klopt helemaal niet. Wij moeten het vooral hebben van kleine ondernemers, die een website van een groot IT-bedrijf niet kunnen veroorloven. Bovendien zal ik nooit de website voor Philips bouwen. Dat doen alleen de echt grote bedrijven. Heb je tips om web designer te worden? Als je interesse hebt, struin dan het web af naar andere websites en leer hoe deze in elkaar worden gezet. Het photoshoppen en ontwerpen is heel leuk, maar in het begin minder belangrijk. COLOFON De jongerenpagina is een initiatief van de redactie van Peel en Maas in samenwerking met Loqal Magazine. Redactie: Loes van Els, Femke Hendriks, Nathalie Minten, Alan Moss, Jimmy van Rijt, Martijn Willemse. Begeleiding: Ron Koenen en Christ van den Munckhof O IoOqI T"£ "]ÏÏLK.*B E«TH IS NOT ALONE

Peel en Maas | 2008 | | pagina 23