Luchtmacht als levensstijl Het wordt een groot avontuur SB SPORT2000 UITZOEKEN! mil3EIIREII IRSIBEIEII e f 38*38! Traay Out Koester uw Monument BT "TIWgyMy? a Honderdnegenentwintigste jaargang - week 3 - donderdag 17 januari 2001 ff ff W jj li Jf5?4f WijrM Dominique Schreinema- chers is eerste Luitenant Vlie ger bij de Koninklijke Lucht macht. Een uitdagend beroep dat maar weinig vrouwen beoefenen. Volgend jaar wordt de oud-Venrayse in de nazo mer voor het eerst uitgezon den, naar Uruzgan. Een avon tuur, waar ze veel zin in heeft. "Ik heb geen problemen met zo'n uitzending. Sterker nog, ik heb er veel zin in, evenals mijn meeste collega's. In zo'n periode maak je veel mee en word je heel close met je bud dy's. Je oefent er eigenlijk al jaren voor en het is dan ook wel gaaf als dat wat je dage lijks traint je in werkelijkheid mag uitvoeren." Waarom bij de luchtmacht? "De luchtmacht is een uitda gend wereldje. Het is uiteraard een baan, maar daarnaast ook zeker een levensstijl waarin de meeste militairen zich heel erg thuis voelen. Dit is met geen ander bedrijf te vergelijken, bij geen enkel ander bedrijf ben je zo close met je collega's. Ik heb ook heel bewust gekozen voor de trans porthelikopter, omdat het een enorme variatie aan taken omvat. We doen bijvoorbeeld 'slingopera- ties', waarbij je een vracht aan een lange lijn onder de heli vervoert, maar ook 'bambibucketoperaties': water vervoeren in een zak onder de heli. Zo kun je bedrijfsbranden en bosbranden blussen. We heb ben bijvoorbeeld bij de bosbran den in Griekenland geholpen. Dit was een dankbare taak. Maar we doen ook nog veel meer verschil lende dingen, zoals operaties op de schepen van de marine. Dit varieert van het opsporen van drugs tot hulp bij tsunami's waar bij je mensen moet redden en vervoeren. Ook moet je landmach- ters uit een gevecht oppikken en afzetten. Daarnaast natuurlijk niet te vergeten het werken met de special forces, zoals commando's, mariniers, bsb en het nieuwe anti terrorismeteam DSI. Kortom: grote variatie en daar hou ik van!" Wat is je mooiste ervaring tot nu toe? "Aangezien ik nog niet op uit zending ben geweest, kan ik nog niet uit een grote rugzak een verhaal pakken, maar wat op mij dit jaar de meeste indruk heeft gemaakt is eigenlijk iets heel ongewoons. Er was een jongetje van een jaar of 10 met een onge neeslijke vorm van kanker. Zijn Als tiener was je dertig jaar geleden blij dat je een weekje met de brommer op vakantie ging naar de Eifel in Duits land. Een pendelreis met de bus naar Spanje was voor de meesten een unicum. Of dat je naar het andere einde van de wereld reisde. De jeugd van vandaag praat over reizen naar Australië, India, China, Amerika of Afrika of het uit stapjes zijn naar De Efteling in Kaatsheuvel. Sanne Wenne kers (22 jaar) uit Oirlo en Eefje Doreleijers (eveneens 22) uit Venray vertrekken maandag 21 januari vanaf luchthaven Schiphol voor een wereldreis van maar liefst zeven maan den. Een maand lang gaan ze daarvan vrijwilligerswerk doen in Kiribati. Hoezo de tij den veranderen? Sinds hun tijd aan het Raay- land College zijn Sanne en Eefje dikke vriendinnen. Nadat ze de havo hadden afgemaakt vervolgde Sanne haar weg aan de Pabo in Helmond, terwijl Eefje koos voor de HBO-opleiding Culturele Maat schappelijke Vorming (CMV) in Nijmegen. Nadat ze beiden hun studie hadden afgerond, werd het tijd voor een reis. "We had den afzonderlijk van elkaar ideeën om een reis te gaan maken. Even weg na de studietijd. Dan ga je met elkaar overleggen wat je wil zien. We zijn naar een reisbureau gegaan om ons te oriënteren en toen we buiten stonden hadden we een wereldreis geboekt", lacht Sanne Wennekers."Een optie", vult Eefje Doreleijers aan, "We hadden nog alle mogelijkheden om de reisbestemmingen aan te passen en zo in te vullen als wij het graag zouden zien." Nadat de knoop was doorgehakt gingen beide jongeda mes een wijntje drinken. En twee, en drie"Het was zo span nend, we hebben meteen ieder een gebeld dat we op wereldreis grootste en laatste wens was om een keer bij het leger te kijken en als verrassing zijn we toen met de helikopter op die bijzondere dag laag over hem heen gevlogen met 250 kilometer per uur om vervol gens terug te komen en recht voor zijn neus te gaan hangen en een soort buiging/knikje naar hem met de heli te maken. Ik zag hem aan de hand van zijn vader staan en ben toen verticaal omhoog weggegaan. Om eerlijk te zijn had ik toen wel bijna de tranen in mijn ogen staan. Eigenlijk is dat voor de meeste van ons wel het allerdank- baarste werk. Dit was natuurlijk uitzonderlijk, maar humanitaire hulp komt heel vaak voor en men sen zijn je eeuwig dankbaar." Hoe word je eerste Luitenant Vlieger bij de luchtmacht? "Ik ben vijf jaar geleden bij de luchtmacht begonnen. Eerst heb ik een jaar lang selecties gevolgd. Toen ik overal doorheen was gekomen, kon ik met een éénjari ge KMA-officiersopleiding begin nen. Bij deze opleiding heb je een half jaar theorielessen en ben je een half jaar in de praktijk bezig. In deze maanden maken ze echt een militair van je. Daarna heb ik gingen", klinkt het bijna in koor. Een lijstje met het vliegschema komt op tafel. Amsterdam-Bang kok, Bangkok-SydneyAuckland-Fiji, Fiji-Los Angeles, Los Angeles-Miami en tot slot Miami-Amsterdam. "Uit gangspunt van de hele reis is dat we de landen die we bezoeken echt willen leren kennen. De men sen, de cultuur. Het is beslist geen strandvakantie", legt Sanne het waarom van hun reis uit. "We wil len de mentaliteit van de mensen in de verschillende landen leren kennen. Daar komen we nooit dommer van terug." Eefje:"We wil len bij de mensen eten, slapen, een dagje werken. Echt erachter komen hoe ze in andere landen leven." Lonely Planets, de bijbel voor backpackers, dient als lei draad voor zeven maanden rond de wereld. "Het enige dat vaststaat zijn de routes en het tijdsbestek. Voor de rest kijken we overal ter plaatse waar we gaan eten, over nachten, het vervoer regelen. Het de EMVO - Elementaire Militaire Vlieger Opleiding - gevolgd. Na drie maanden theorie moet je in ongeveer 40 vlieguren laten zien dat je het in je hebt om goed en snel te kunnen leren vliegen. Dit moet je zien als een soort selectie, waarbij ongeveer de helft van de deelnemers alsnog afvalt. Geluk kig kreeg ik te horen dat ik mocht gaan vliegen, en kon ik naar Ame rika. Ik heb bijna een jaar in Alaba ma gezeten. Dit ligt nabij Florida. Vervolgens ben ik naar Colorado in de bergen gegaan om daar te vliegen. Daarna was de bestem ming Nederland. Hier ben ik begonnen met een vliegopleiding voor het vliegen in de Cougar, het type waarin ik nu vlieg. Ook hier voor moest ik eerst theorielessen volgen en daarna weer een half jaar praktijk, waarin ik echt het vliegen in de Cougar heb geleerd. Na dat jaar mocht ik me Squadron vlieger noemen. Daarna ben je bezig om allerlei oefeningen te doorlopen, zodat je 'combat ready' wordt. Ik ben helemaal klaar nu om op uitzending te mogen." Hoe ziet een dag uit je leven eruit? "Ik woon in Utrecht op vliegba- enige waar we aan gebonden zijn, zijn de vluchten. Die staan vast. Voor de rest is het een groot avon tuur", aldus Eefje. Maandag begint de sprong in het diepe. Vanaf Schiphol vliegen Sanne en Eefje naar Bangkok. Daar zullen ze drie maanden verblij ven. In Thailand krijgen ze nog wel even bezoek van het thuis front van Sanne. "Mijn ouders, zus Anke, tante Thea en Cindy gaan op vakantie en komen ons opzoe ken. Ja, daar verheug ik me op. Dat je toch weer even bekende gezichten ziet." Vanuit Bangkok gaat de reis verder naar Australië, het backpackersland bij uitstek. Vervolgens gaat het naar Nieuw- Zeeland. Sanne: "Dat is ons door iedereen aangeraden. Dat schijnt een ongelooflijk mooi land te zijn." Vanuit Nieuw-Zeeland gaan beide meiden naar Fiji. Eefje: "Een weekje heerlijk rusten, niks doen. Daar zullen we wel genieten van het strand. De accu even opladen sis Soesterberg. Iedere dag ziet er voor mij anders uit, maar ik zal bij voorbeeld mijn afgelopen maan dag beschrijven, 's Ochtends om half acht verzamelden we op het Squadron voor een ochtendbrie fing. Verteld werd wanneer we moesten vliegen. We werden bij gepraat over het weer en alles wat er in het luchtruim in Nederland aan de hand is. Daarna gingen we de vlucht plannen. Soms moeten we hiervoor nog speciale aanvra gen doen. Een uur voor de vlucht was de briefing en een half uur later vertrokken we richting onze kist. Maandag zijn we vervolgens gaan gunnen: schieten op de Vlie- hors Range op Vlieland. Nou, daar ben je zo'n twee uur mee bezig om vervolgens te gaan tanken op de Kooi, het vliegveld van Den Helder. Hetzelfde rondje hebben we 's avonds nog een keer gedaan, alleen dan onder de NVG, night flying Goggles. Dat zijn ronde, nachtzichtkijkers." Hoe bevalt het leven als vrouw in een mannenwereld? "Er zijn inderdaad maar weinig vrouwen, zo'n 5%.Toch voel ik me als een vis in het water. Uiteraard kostte het in het begin als vrouw Sanne (l) en Eefje zijn dikke vriendinnen. voordat we naar Kiribati gaan." Op deze eilandengroep in Oce- anië, met 32.000 inwoners en een oppervlakte van 32,5 kilo meter gelegen in de Grote Oce aan, gaat het tweetal een maand vrijwilligerswerk doen. Via Pau- lien Hagers, de directrice van de basisschool in Oirlo, waar Sanne Wennekers stage liep, kwamen ze op het idee om daar iets voor de lokale bevolking te gaan bete kenen. Sanne: "We zochten een plek om vrijwilligerswerk te doen. Kiribati was een uitstekende gele genheid. Paulien heeft daar enkele jaren een schoolproject opgezet voor gehandicapte kinderen. Op dit schooltje gaan we daar een eigen invulling aan geven." Een kaartenactie op de basisschool in Oirlo werd een gigantisch suc ces en leverde ongeveer 800 euro op. Dit bedrag zullen Sanne en Dominique Schreinemachers: "Als vrouw moet je absoluut je mannetje kunnen staan en er tegen kunnen dat mannen lomp en direct kunnen zijn" meer moeite om hetzelfde res pect te krijgen als een man, zeker fysiek heb je het gewoon even zwaar. Maar grenzen verleggen is gezond! Gebruikmaken van char mes kun je doen, maar dat houdt heel snel op, en dan ben je voor de rest van je carrière wel klaar bij die mannen. Dat vinden ze even leuk, maar dan niet meer! Als vrouw moet je absoluut je manne tje kunnen staan en er tegen kun nen dat mannen lomp en direct kunnen zijn. Ook alle oergeluiden en ontladingen komen regelmatig aan bod, daar moet je je natuurlijk niet dood aan ergeren want dan kun je beter gaan. Ook is het zo dat je wel altijd een beetje op je tellen moet passen met wat je zegt en hoe je doet, je bent natuurlijk al heel snel uitgemaakt voor het een of ander. Mannen kunnen in sommige dingen veel verder gaan dan een vrouw en zullen daar ook heel anders op worden beoor deeld. Maar als je door hebt hoe het werkt, is het heel gezellig!" Eefje in Kiribati besteden. "Ik ben supertrots op de kinderen die de kaartenactie tot zo'n groot succes hebben gemaakt", glundert 'juf Sanne'. "De bedoeling is dat we het project nieuw leven inblazen. Door bijvoorbeeld de leerkrach ten te trainen en les- en schoolma terialen aan te schaffen", vult Eefje aan. Nu de reis steeds dichterbij komt, begint het te kriebelen. "Het was eerst een wild plan. Nu wordt het langzaam werkelijkheid", geniet Sanne al op voorhand. De afgelopen maanden stond alles in het teken van hun reis. Twee baantjes om geld te sparen, iets zuiniger leven om de ongeveer 8000 euro voor reis en verblijf te bekostigen. Eefje gaat meer op zekerheid, Sanne is avontuurlij ker ingesteld. Beiden bereiden zich op eigen wijze voor op hun wereldreis. "Ik heb minder moeite om hier alles achter te laten", ver telt Eefje, "Wel zie ik zo een beer over de weg lopen. Ik denk meer na over de risico's. Maar nu we steeds dichterbij komen, ben ik minder gespannen. Eigenlijk ben ik een georganiseerde chaoot", lacht ze. Sanne heeft meer moeite om familie, vrienden en bekenden voor zeven maanden vaarwel te zeggen. "Ik kreeg allemaal reac ties van 'dat is wel erg lang'. Maar mijn moeder heeft me gezegd 'als je dit echt wilt, dan moet je het doen'. Al zal ik iedereen wel mis sen. Nu het tijd wordt om te gaan word ik meer en meer gespannen. Wat dat betreft vullen Eefje en ik elkaar goed aan. Die is nu weer wat rustiger." Aan het einde van de reis, bezoeken de twee nog een weekje Los Angeles en Miami. Om uitgerust medio augustus weer op Schiphol te landen. "Als afsluiter willen we nog naar Disneyworld. Als het geld nog toereikend is." Ze lachen allebei voluit. Het wordt langzaam tijd om de koffers te pakken. In de Grotestraat in Venray, zijn nog verschillende mooie gevels te zien. Enkele hiervan zijn al geplaatst in deze wekelijkse rubriek. Bovenstaande foto aan de Grotestraat 31 is gemaakt door Fr. De Roos en toont de gevel boven de drogisterij. Een pand van archi tect P. van Bergen en gebouwd in de jaren dertig van de vorige eeuw. Een erker met gesloten erkervoet. De welving in de erker ontstaat, door per laag de bakste nen iets naar buiten te schuiven ten opzichte van de onderliggende laag. Die terugspringende trapvor- men herinneren aan de art decor decoraties. Boven de drogisterij is Voor de dertiende keer staan in de Venrayse schouwburg op 29, 30 en 31 januari de voorstellingen van de Traay Out van het Raayland College op het programma. In deze jaarlijks terugkerende show tonen leerlingen en personeelsle den van de school hun talenten op theatergebied. En die zijn niet gering! Dit jaar treden 225 leerlingen op en twintig personeelsleden. De Traay Out heeft een belangrijke plaats in het schoolleven: elk jaar is de belangstelling van de kant van aspirant-deelnemers zo groot dat er groepen moeten afvallen, ook al is hun act in verreweg de meeste gevallen de moeite waard. Maar er is gewoonweg niet vol doende tijd om alle acts die aan- aan de straatzijde een galerij aan gebracht met drie openingen. Elke opening is afzonderlijk afgesloten met een balustrade. De middelste opening is iets hoger. Allen heb ben zij een vlakke afsluiting aan de bovenzijde .Aan de pilasters aan beide zijden zijn art decoachtige decoraties aangebracht. Boven de pilasters en aan beide zijden van de kolommen zijn zes horizontale delen aangebracht. Op ieder deel rust een bol. Elke balustrade is afgedekt met een vlakke leuning. Iedere leuning rust op zes bol len, gegroepeerd twee bij twee. Totaal 18 bollen. Centraal aan de middelste balustrade bevindt geboden worden ook op te laten voeren. Dus moeten we een selec tie maken, waarbij kwaliteit ove rigens niet het enige criterium is: we willen een show met variatie, dus met dans, muziek, cabaret en toneel en verder proberen we alle geledingen en leerstromen van de school vertegenwoordigd te laten zijn. Traditie is dat er een speciaal T-shirt, ontworpen door een leer ling, wordt gedrukt dat de leerlin gen kunnen kopen. Ook achter de coulissen zijn de leerlingen flink aan het werk. De decors worden op school in de vrije tijd gemaakt en tijdens de voorstellingen zorgt de decorploeg ervoor dat alles op het juiste moment op de juiste plek staat. En na afloop laten zij de materialen opruimen. Ook de zich een goudkleurige Adelaar op een console. De strenge verdeling van de openingen en de daarbij behorende balustrades krijgt fraai tegenspel door de speelse en fantasierijke decoratie met de 24 bollen, waardoor het geheel een luchtig karakter krijgt. Een prach tige gevel met een kenmerkend karakter van R van Bergen. Bron kunsthistoricus H.Vriens. Namens SVM, koester Uw Monument. Reacties of suggesties op deze wekelijkse rubriek, of digitale foto's kan men e-mailen naar koes- teruwmonument@kpnplanet.nl., Jerusalem 7,5801 ML in Venray. schminckgroep onder leiding van enkele docenten draagt zijn crea tieve steentje bij aan de show. De voorstellingen beginnen elke dag om 19-30 uur. Kaartjes zijn op dit moment nog verkrijgbaar via de helpdesk van het Raayland Col lege, telefoon (0478)319051. Later dit jaar vindt in Sittard de tweede Star Academy plaats. Alle scholen die onder het bestuur van LVO vallen doen aan deze show mee met de beste act uit hun eigen schoolrevue. Natuurlijk doet het Raayland College ook mee. Een jury bestaande uit docenten en leerlingen van de school gaan bepalen welke act uit de Traay Out van 2008 afgevaardigd gaat worden. Deze gezamenlijke show vindt plaats op zaterdag 31 mei in de stadsschouwburg in Sittard. Sanne Wennekers en Eefje Doreleijers gaan zeven maanden op wereldreis your professional sportshop bm.-jCT pfe L EN MAAS your professional sportshop Het goedkoopste artikel is 1,- PARFUMERIE DROGISTERIJ DE ADELAAR

Peel en Maas | 2008 | | pagina 19