2007 PEEL EN MAAS Donderdag 27 december 2007 - Pagina 8 'VENRAY' BLIKT TERUG EN VOORUIT 'VENRAY' BLIKT TERUG EN VOORUIT 'VENRAY' BLIKT TERUG EN VOORUIT 'VENRAY' BLIKT TERUG EN VOORUIT 'VENRAY' BLIKT TERUG EN VOORUIT 'VENRAY' BLIKT TERUG EN VOORUIT 'VENRAY' BLIKT TERUG EN VOORH De redactie van Peel en Maas heeft een selectie gemaakt van de belangrijkste gebeurtenissen die in het afgelopen jaar in de gemeente Venray plaatsvonden. Een korte samenvatting van de eerste drie maanden van 2007 vindt u op deze pagina. januari De brandweerkorpsen in Noord en Midden-Limburg hebben een drukke oudejaarsdag en nieuw jaarsnacht achter de rug. In de meldkamer komen 81 meldingen binnen. Toch is er volgens de poli tie geen sprake van een extreem drukke jaarwisseling. Het project 'Centrum Venray op de schop' wordt een van de belangrijkste daden van dit col lege. Nog in deze raadsperiode wordt het winkelcentrum com pleet onder handen genomen. 2007 is het jaar van de voorbe reiding zodat in het voorjaar van 2008 daadwerkelijk met de uit voering kan worden gestart. Voor de raadsverkiezingen van maart 2010 moet de herinrichting van het centrum voltooid zijn. fakkels en vuurwerk, worden de activiteiten afgesloten. De afgelo pen weken brengen ruim 13.000 bezoekers een bezoek aan het winter- en schaatsfestijn in hartje Venray. De gemeente Venray telt onge veer veertig dak- en thuislozen. De problematiek valt mee en het is een nogal sterk wisselende groep. Schulden en verslaving zijn de hoofdoorzaken van het rondzwer ven op straat. Er moet meer aan dacht komen voor dagbesteding en budgetbeheer. Dat blijkt uit een onderzoek dat het bureau Intraval in opdracht van de gemeente uit voerde. De eerste werkzaamheden op het bouwterrein van De Gouden Leeuw starten. De eerste klus is het weghalen van de klinkers uit het weggetje naar de voorma lige taxicentrale. Daarna volgen andere delen van het omliggende gebied.Tot eind mei verdwijnt het parkeerterrein stap voor stap. "De Regiotaxi is een ramp", zegt voorzitter Charles de Vilder van de Centrale van Ouderenver enigingen tijdens de nieuwjaars- Oostrum) deels door het dorp. Dat zorgt voor onveilige situaties bij gemeenschapshuis De Wis, de school, de peuterspeelzaal en het speelveldje. Het voorstel van de Castenrayse dorpsraad is om de route te verleggen. "Als het al in Almere, Lelystad, Nijmegen, Tilburg en Amsterdam lukt, dan moet het ook in Venray van de grond kunnen komen", zegt Wil Mutsaers van inVENtief. De lokale partij maakt zich sterk voor gratis openbaar vervoer in de gemeente Venray. De eerste stap is gezet nu de gemeenteraad het initiatiefvoorstel steunt. Het wachten is nu of Venray in aan merking komt voor het landelijk pilotproject. Burgemeester Waals heeft er achteraf spijt van dat Venray heeft meegedaan aan een groot onder zoek naar jeugdgroepen en cultu ren in Noord- en Midden-Limburg. Venray en vooral de burgemeester komen er in het rapport slecht vanaf. Daar baalt Waals behoor lijk van. "Er komt nu een hype aan publiciteit. Daar heb ik zwaar de pest over in. Wat ze over mij zeggen, dat vind ik niet erg. Er klaarde discotheek open én in de familie te houden. Op een zichtlocatie langs de A73 op bedrijventerrein De Hulst II komt businesspark Sciencelink. Het is een verzameling van ken nisintensieve bedrijven op het gebied van 'life science'. Life sci ence is een verzamelnaam van wetenschappen als dierkunde, micro- en virusbiologie, bioche mie en genetica. Het is slecht gesteld met de kamerverhuur in Venray. Bij de gemeente zijn ongeveer 25 pan den bekend die allemaal niet aan de eisen van (brand)veiligheid vol doen. Geen enkel pand beschikt over de vereiste gebruiksvergun ning. Burgemeester Waals denkt twee jaar nodig te hebben om schoon schip te maken. Volgens Waals gaat de gemeente geen hek senjacht ontketenen. "We zijn er niet op uit mensen de straat op te jagen." De gemeente Venray zal niet deelnemen aan het landelijke pilotproject voor gratis openbaar vervoer. Verkeerswethouder Van der Broeck (CDA) meldt dit in de steeds veel vraag te zijn naar trein kaartjes in de voorverkoop. Jante Janssens van basisschool Petrus' Banden wint de lokale voorleeswedstrijd. Op de tweede plaats eindigt Evie van Maarse- veen van De Meent in Leunen en de derde plek is voor Lotte Berg- sma van de St. Odaschool in Yssel- steyn. Volgens wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) hoeft de gemeente geen werk te maken van de inte gratie van Poolse werknemers. In tegenstelling tot Turken en Marok kanen zullen de Polen niet in Nederland blijven. "De verwach ting is dat 95 procent weer zal terugkeren naar Polen", aldus Teu nissen in de commissie Stedelijke Ontwikkeling. Februari De komst van een kantoren complex voor maatschappelijke organisaties op de hoek Leunse- weg-Zuidsingel is van de baan. Onder de naam VMC (Venrays Maatschappelijk Cluster) lan ceerde de gemeente het plan. Er wordt onderhandeld met vier gegadigden waarvan er inmiddels drie zijn afgehaakt. Vooral de hoge grondprijs blijkt een struikelblok te zijn. De SP heeft grote moeite met de komst van een proefdiercen trum van het bedrijf Harlan naar De Hulst B. "Dierproeven moeten worden beperkt en we moeten zoeken naar alternatieven", zegt Ruud van Veen in de commissie Middelen. "Het gaat om het dieren welzijn. Hierin passen de bedrijfs plannen en expansiedriften van Harlan niet." Na ruim 12,5 jaar is het dan zover: de sloop van het vereni- gings- en repetitielokaal De Opmaat van MMSK St. Petrus' Ban den. Met lede ogen zien de leden hoe hun vrijwilligerswerk wordt gesloopt. Net als andere verenigin gen heeft ook MMSK gelukkig een ander thuishonk gevonden, name lijk het gebouw van handboog schietvereniging Diana. Enkele vierdejaarsklassen van de afdeling Zorg Welzijn van het Raayland College houden een verwenmiddag voor hun moeders en/of oma's. Onder het genot van verschillende soorten thee kun nen ze allerlei lekkernijen zoals cake, scones, brownies, sandwi ches en bonbons proeven. Ook een handmassage staat op het pro gramma. De Stichting Lezen roept het Raayland College uit tot voor- beeldschool met het poëziepro- ject VWO-5. Het Raayland College neemt deel aan een landelijk pro ject LeeskunsssstÉ.versterking relatie CKV-literatuureducatie. Met slechts één kabeltje en aanpassing van de software laat John Kessels uit Venray een auto 2,6 procent zuiniger lopen. De student sleutelt vier jaar lang aan zijn vinding in samenwerking met autofabrikant Ford. Hij promo veert met zijn uitvinding aan de Technische Universiteit in Eind hoven. De toepassing kost enkele euro's en bespaart een automobi list enige tientjes per jaar. Provinciale Staten stemmen unaniem in met het beschikbaar stellen van 3,5 miljoen euro voor de rondweg in Wanssum. Hiermee is de financiering voor het eerste tracé rond. De rondweg, inclusief een beweegbare brug over de haven, is van groot belang voor de toekomst van de regio Venray. Het project vergt een totale investe ring van 22,6 miljoen euro. Gedeputeerde Odile Wolfs van Limburg neemt het eerste exem plaar van het boek Samen leven in Servaashof in ontvangst. Wolfs krijgt het boekwerk tijdens het bezoek van de commissie Welzijn, Zorg en Cultuur van Provinciale Staten van Limburg aan Venray. De bouw van het bedrijf Cords- trap op industrieterein De Blakt in Venray aan de Hulstweg in Venray start. In aanwezigheid van bur gemeester Waals en wethouder Heidens laat algemeen directeur J. Andriessen van het bedrijf uit Deurne de eerste paal zakken voor de nieuwbouw. De toekomst van verpleeghuis Beukenrode is onzeker. De eige naar Zorggroep Noord-Limburg dubt nog. Of het gebouw wordt gesloopt gevolgd door herbouw, of het oude kloosterpand onder gaat een grondige verbouwing. Dat meldt directeur Jac Aveskamp tijdens een informatieavond over de nieuwbouw inVeltum. De herinrichting van het dorps plein in Heide wordt feestelijk afgesloten. Dit gebeurt met het ontsteken van de sfeerverlich ting van de kerk en de kerktoren. Het dorpsplein heeft een flinke opknapbeurt ondergaan en er is een trottoir aangelegd langs de Heidseweg. Een stilte valt over Venray als bekend wordt dat Piet Hermans is overleden. Uitgerekend tijdens de vastelaovend, toch zijn feestje, moet Piet de strijd tegen zijn ziek te opgeven. De man met de meest heerlijke schaterlach is niet meer. Piet was een duizendpoot. Beel dende kunst was zijn grote hobby, waar hij later ook zijn werk van maakte. De politieke partijen CDA, PvdA en WD willen eerst een onder zoek naar de haalbaarheid van het Experience Park in Venlo afwach ten voordat ze een standpunt innemen over de wenselijkheid van dit park. Het park ter grootte van 150.000 vierkante meter aan detailhandel moet naast het Flo- riadeterrein komen. Het Platform Verontruste Ondernemers verzet zich tegen dit plan en heeft inmid dels de steun van 1000 winkeliers in Noord-Limburg. Odapark Venray wint bij de Cul tuurprijs Limburg de eerste plaats in de categorie 'voor en door jon geren'. Het Odapark, dat meedoet met de tentoonstellingenreeks Toys er Us, laat daarmee het Jon- gerentheater 020 en Aletta Smit achter zich. De prijs bestaat onder andere uit een bedrag van 2500 euro. Het huidige motorcrosscircuit De Peel, gelegen aan de Bakelse- dijk te Venray, zal per 1 juli 2009 definitief verplaatst moeten zijn. Het gemeentebestuur laat Stich ting MSS De Peel weten dat het binnen die termijn op de oude plek moet zijn gestopt. En dan ongeacht het feit of het nieuwe circuit dan wel of niet gereed is. In een zitting van de Raad van State doet een woordvoerder van de gemeente deze uitspraak. De politierechter in Roermond legt de man die wordt verdacht van het ingooien van een raam bij burgemeester Waals en het bekladden van de moskee in Ven ray een taakstraf op van 26 uur, waarvan de helft voorwaardelijk. Dat is een beduidend andere straf dan wat het Openbaar Ministerie (OM) eist. De politierechter inter preteert de strafbaarheid van de handelingen van de verdachte echter anders dan het OM. Maart Bij een schietpartij in een woning aan de Kolkweg raakt een man uit Blerick (26) gewond. Hij, de 40-jarige bewoner van het pand en een 23-jarige Venlonaar zijn aangehouden. De politie ver moedt dat het schietincident het gevolg is van een al langer slepend conflict. De gemeente wil het nostalgi sche voetpad Smaal Pedje aan de openbaarheid onttrekken en aan omwonenden verkopen. Het alou de en nostalgische paadje loopt van de Stationsweg naar de Dr. Poelsstraat. De stichting Stadspark pleit voor het behoud van het nostalgische voetpad Smaal Pedje. 'Dit unieke pad is het laatste his torische voetpad dat ons nog res teert', schrijft het bestuur in een brief aan het college. De uitgifte en controle van ver gunningen in de horeca door de gemeente Venray is in orde. Dat concludeert de voedsel- en waren autoriteit (VWA), die in januari 2007 in de gemeente aanvullend onderzoek deed naar de uitvoe ring van de Drank- en Horecawet door de gemeente. Volgens de VWA heeft de gemeente Venray een goede basis gelegd om de uit voering van de Drank- en Horeca wet in de komende jaren op een adequate wijze vorm te geven. Rien op den Brouw is de nieu we predikant van de Protestantse Gemeente Venray. Na een lange periode zonder een predikant slaagt de protestantse gemeen schap erin een nieuwe te vinden. De illegale bewoners van vakan tiehuizen krijgen ook in 2007 geen controleur van de gemeente op de stoep. Het college besluit van controle af te zien omdat andere zaken, zoals illegale huis vesting van buitenlandse werkne mers en kamerverhuur, een hoge re prioriteit hebben. Binnen de gemeentegrenzen gaat het vooral om de permanente bewoning van vakantiehuizen op recreatiepark De Witte Vennen in Oostrum. De gemeente Venray is eige naar van café 't Podium aan de Kruisstraat. Het duurt echter nog een aantal maanden voordat het café is omgetoverd tot een open jongerencentrum voor jeugd van zestien jaar en ouder. In november ging de gemeenteraad akkoord met de aankoop. De gemeente denkt drie tot vier maanden nodig te hebben om de jongerensoos op poten te zetten. Onder grote belangstelling wordt de nieuwe zaal van gemeen schapshuis De Wis in Castenray feestelijk geopend door wethou der Emonts. In een tijdsbestek van circa tien maanden is het jeugd- en gemeenschapshuis De Wis in Castenray opgeknapt, verbouwd en uitgebreid. In dit project zijn ruim 6000 vrijwilligersuren gesto ken. Tijdens de nieuwjaarsbijeen komst van Omroep Venray neemt Gerard de Beijer afscheid als voorzitter. Jan Driessen, oud-wet houder van de gemeente Venray, is de nieuwe voorzitter. Tevens worden elf medewerkers van de omroep gehuldigd vanwege hun 12,5 jarige jubileum. Otto Workforce wint de Loek Nelissenprijs. Dat maakt juryvoor zitter Jos Waals tijdens de jaarlijkse nieuwjaarsbijeenkomst van onder nemers uit Venray en omgeving bekend. De publieksprijs gaat naar Sikes Champignons uitYsselsteyn. De politie Lintburg-Noord houdt een besloten bijeenkomst met de direct gedupeerden van de reeks brandstichtingen in de wijk Dessel- ke. "Het wordt een avond in infor mele sfeer, maar met een besloten karakter", licht politiechef John Geraedts het initiatief toe. Het Winterfestival Venray is ten einde. Met een waardige sluitings ceremonie, omlijst met kleurige receptie. Ouderen en gehandicap ten kunnen voortaan nog slechts vijf zones reizen met het goed kope tarief. Volgens De Vilder zijn er veel ontevreden gebruikers en zullen steeds minder ouderen gebruikmaken van het openbaar vervoer. De namen van de jongeren die in de nacht van oud op nieuw vernielingen pleegden in Merselo, zijn bij de dorpsraad bekend. De dorpsraad wil, gezien de ernst van de vernielingen en de reeks van incidenten, niet zelf de jongeren op het matje roepen. De 44-jarige man die wordt ver dacht van betrokkenheid bij de verdwijning en mogelijke dood van de Venraynaren Karim Four- kour (19) en Fouad Bendella (23), blijft voorlopig in de cel. Het voor arrest van de man uit het Duitse Bracht is met 30 dagen verlengd. Justitie onderzoekt al sinds mei waar de twee Marokkaanse jon gemannen zijn gebleven na hun inbraak in een henneploods aan de Poststraat in Venray. De dorpsraad van Casten ray stuurt een protestbrief naar vervoersbedrijf Veolia. Vanaf 10 december loopt de route van buslijn 26 (Horst-station wordt zoveel over mij verteld. Het belangrijkste is de imagoschade die Venray lijdt." Roel Coppus is de nieuwe prins van De Piëlhaas. Daarmee maakt de 37-jarige Venrayse politieman geschiedenis, want als 62e prins van De Piëlhaas is hij de eerste prins die in zijn jeugdjaren ook jeugdprins was bij De Hazekeu- tel. Zijn adjudanten zijn Ger (Her mans) en Frank (Claessens) die voor vastelaovend 2007 alles uit de kast halen. Het pas opgeleverde apparte mentengebouw aan de Langstraat 4 is niet goed afgewerkt, oordeelt de commissie Welstand. Op de bin nenplaats is een deel van de oude bebouwing blijven staan nadat de afgebrande discotheek D'n Aide Hoed een paar jaar geleden is gesloopt. De commissie Welstand stoort zich vooral aan een oude onafgewerkte binnenmuur. De deuren van megadiscotheek Zenith blijven ook komend week end dicht. Dat is het enige wat Ton van Dijck, eigenaar van de fail liete discotheek, op dit moment kan vertellen over de toekomst van 'zijn' discotheek. In de afgelo pen week vonden er gesprekken plaats met als doel de failliet ver commissie Stedelijk Beheer. Vol gens Van der Broeck is de tijd te kort om de aanmelding voor 31 januari bij het ministerie van VWS rond te krijgen. Dit besluit bete kent een bittere tegenvaller voor inVENtief. Burgemeester Waals wil een versoepeling bij illegale bewo ning van vakantiehuizen. "Perma nente bewoning kan niet", aldus Waals. "Maar tijdelijke bewoning willen we gedogen. Bijvoorbeeld voor mensen die vanwege huise lijk geweld of een echtscheiding tijdelijk onderdak nodig hebben. Of voor werknemers die een paar weken in Venray werkzaam zijn." Bij het meldpunt van de SP over de nieuwe vervoerder Veolia zijn nogal wat klachten binnengeko men over de oude treinstellen. De treinen zijn vuil, er ligt veel afval op de grond en op de zitbanken. Er zijn geen toiletten en de ver lichting is slecht. Ook zouden er nauwelijks nog conducteurs aan wezig zijn. Er zijn nog steeds geen trein kaartjes te koop bij het postkan toor. Sinds de overname van het openbaar vervoer door Veolia op 10 december 2006, is de verkoop stopgezet. Er blijkt echter nog Voor ds. Rien op den Bouw is Ven ray zijn tweede gemeente. Wim Jenniskens legt tijdens de jaarvergadering de voorzittersha mer van de Leunse dorpsraad neer. Hij blijft wel lid van de dorpsraad, die wordt uitgebreid van elf naar dertien personen. In oktober 1996 volgde Jenniskens de terugtreden de voorzitter Hay Heidens op. De Niessenstraat en de Hoebert- weg worden een eenrichtingsweg. De Hoebertweg krijgt een afslui ting ter hoogte van tankstation Strijbosch. Later dit jaar wordt ook de Pettenmakerstraat afgeslo ten aan de kant van de Langstraat. De renovatie van de Langstraat en de aanleg van een rotonde op het kruispunt met de Zuidsingel-West singel starten. Castenray is met de uitvoering van het renovatie- en uitbreidings project van gemeenschapshuis De Wis de grote winnaar van de leefbaarheidswedstrijd Kern met Pit. Opvallend is dat liefst acht van de toegelaten projecten uit de gemeente Venray komen. Lau G., hoofdverdachte van de moord op Fouad Bendella (23) en Karim Fourkour (19) uit Venray, komt vrij. Justitie heeft te weinig bewijs om hem voor de rechter te brengen. Het strafproces tegen hem gaat niet door. De twee jon gemannen zijn sinds mei 2006 spoorloos. Hun verdwijning zou te maken hebben met een ont ruimde hennepplantage aan de Poststraat in Venray. Er is geen oplossing, maar er is wel begrip voor eikaars standpun ten. Dat is de uitkomst van het gesprek dat de stichting Collecte plan en vertegenwoordigers van de dorpsraden hebben over het gerezen collecteconflict tussen de Venrayse kerkdorpen en de lande lijke fondsen. De stichting Collec teplan, de overkoepelende organi satie, is namelijk niet te spreken over de collectieve inzameling. Lotte Bergsma (St. Odaschool uit Ysselsteyn), Jante Janssens (Petrus' Bandenschool uit Venray) en Juul van Berlo (De Doolgaard uit Horst) zijn de winnaars van de regionale ronde van de Nationale voorleeswedstrijd in Horst. Het CDA is in Venray de grote winnaar van de Statenverkiezin gen. Venraynaar Jan Loonen is in de regio opnieuw het grote stem- menkanon. In totaal vergaart hij liefst 4421 stemmen, waarvan er 3668 uitgebracht worden in de gemeente Venray. Martinet Roling-Scholten uit Venray ontvangt een lintje tijdens de laatste vergadering van Provin ciale Staten in de oude samenstel ling. Zij staat tweede op de kandi datenlijst van D66, maar krijgt te weinig stemmen voor een nieuwe periode in Provinciale Staten. Het officiële startsein voor de sloop van de flats in Veltum is uit gesteld. Na onderzoek is gebleken dat er meer asbest in het gebouw aanwezig is, dan aanvankelijk wordt aangenomen. Om die reden is de officiële sloophandeling naar een later tijdstip verschoven, zo schrijft Wonen Venray in een nieuwsbrief aan de direct betrok kenen. De stichting Stadspark wil dat het gemeentehuis op de huidige locatie blijft. Dat schrijven voor zitter Frank Nelissen en secretaris Twan van Els in een brief aan wet houder Najja. Het Stadspark vindt dat bij de verbouwing het uiterlijk van het monumentale gebouw niet mag worden aangetast. Basisschool Sint Oda uit Yssel steyn wint de eerste prijs van de manifestatie Kies Techniek. In het kader van de ontwerpwedstrijd Bouw een Carnavalswagen maakt deze school het mooiste ontwerp. Regina Pacis (Vredepeel) en Krul- levaar (Sevenum) behalen res pectievelijk de tweede en derde plaats. Bij een ongeval op de Timmer- mansweg in Ysselsteyn komt een 59-jarige man uit Gemert om het leven. Het slachtoffer is als vrien dendienst een boom aan het snoei en, maar komt ongelukkig ten val als hij van de ladder springt. Het gemeentehuis in Venray krijgt een grondige renovatie en wordt verbouwd tot een modern kantoorpand. Dat besluit het col lege van B en W Er wordt elders in Venray dus geen nieuw raadhuis gebouwd. "Ons is gebleken dat de Venraynaar hecht aan het gemeentehuis en zijn historie op de huidige locatie. Qua ligging is het ook de beste stek", legt ver antwoordelijk wethouder Hassan Najja uit. Niet-Venraynaren gaan met de prijzen aan de haal tijdens de tweede editie van het Venrays Voorjaarsdictee. Beste Venraynaar is Mathieu Emonts met een vierde plek. Een kleine zestig taalliefheb bers werken zich in de Venrayse schouwburg in het zweet boven de examentafeltjes. Lokaal Aktief wil dat het win kelcentrum spoedig hermetisch wordt afgesloten voor auto's. Frac tieleider Gerrit Lemmens wijst op de ramkraak bij parfumerie zaak lei Paris in de Grotestraat. ""Vorige week heeft opnieuw in het Venrayse winkelcentrum een ramkraak plaatsgevonden. Er moet snel iets gebeuren om hier een einde aan te maken." De gemeenteraad en het college willen dat de basisschool in Vre depeel behouden blijft. De aan kondiging van het schoolbestuur SPOV dat de school met opheffing bedreigd wordt, heeft veel onrust veroorzaakt. Niet alleen in Vrede peel, maar ook bij de politiek. Het CDA stelt de kwestie aan de orde tijdens de raadsvergadering. Februari: Ook in Venray wordt carnaval gevierd. Het Venrayse jaar 2007 in beeld

Peel en Maas | 2007 | | pagina 8