"Te gek voor woorden" 'Een onbegonnen strijd, dacht ik stiekem' Culinair genieten met Peel en Maas Voertuig voor brandweer Jubilarissen ZijActief Pauselijke onderscheiding QPENj O AG bej Sprank Julicher Meijer Vrouw overlijdt na ongeval SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Donderdag 27 december 2007 - Pagina 3 Nog twee races op circuit De Peel? Lieke van der Vorst in de finale van Expeditie Robinson Betaalbaar belasting advies op niveau! www.bba-belastingadviseurs.nl De gemeente Venray wil in het nieuwe jaar nog twee eve nementen toestaan op circuit De Peel in Vredepeel. Het gaat om racewedstrijden met Pasen en Pinksteren. Dat heeft het college van B en W donder dag bekendgemaakt. De stich ting Natuur en Rust Venray en Deurne vindt het nieuwe besluit onbegrijpelijk. "De rechter is duidelijk geweest. Het circuit moet direct dicht en mag zijn deuren niet meer openen. Dit plan is te gek voor woorden", verklaart woord voerder Paul Zwitserlood. De rechtbank in Roermond stelde onlangs Milieufederatie Limburg, Natuur en Rust en ande re organisaties in het gelijk. Het circuit moet direct op slot en de gemeente Venray mag geen uitstel meer verlenen. Na de uitspraak van de rechtbank nam het college vorige week een nieuw besluit. Dat houdt in dat het circuit vanaf 1 maart 2008 niet meer gebruikt mag worden. Tevens moeten op 1 oktober 2008 de bebouwing en de verharde baan zijn gesloopt. Het college is bereid om in 2008 bij hoge uitzondering, en voor maxi maal twee races, een evenemen tenvergunning af te geven. In ruil voor het mogen houden van de populaire Paas- en Pinksterraces, die duizenden bezoekers trekken en het passend slotstuk moeten worden van de racegeschiedenis op circuit De Peel, zal Maessen de De gemeente Venray krijgt een nieuw hulpverlenings voertuig. Dat komt voort uit de overeenkomsten die don derdag werden ondertekend waardoor het voor de gemeen telijke brandweerkorpsen mogelijk is tegen gunstige condities brandweermaterieel aan te schaffen. Het gaat dan om warmtebeeldcamera's, bluskleding, blusvoertuigen, en hulpverleningsvoertuigen. In nauwe samenwerking tussen medewerkers van de gemeentelij ke brandweerkorpsen en de Sec tor veiligheid zijn verschillende aanbestedingstrajecten voorbereid en uitgevoerd. Hierbij zijn schaal voordelen behaald die oplopen tot 20% op de normale aanschaf- waarde. Voor een blusvoertuig betekent dit bijvoorbeeld 50.000 euro voordeel. Warmtebeeldcame ra's worden gebruikt in situaties met sterke rookontwikkeling De camera kan 'door de rook' heen kijken en daardoor allerlei details laten zien van de ruimte, bijvoor beeld bewusteloze personen of een brandhaard. Maar met deze camera is het ook mogelijk een vloeistofniveau te laten zien van een tankwagen. Bluskleding, ook wel uitrukkleding genoemd, wordt als persoonlijke bescherming door brandweermensen gebruikt bij brandbestrijding en hulpverle- ZijActief Leunen heeft het 75- jarige bestaan gevierd. Na een door de leden en de pastoor samengestelde heilige mis gingen 82 leden naar café Martens voor een feestelijke eetavond. De muzi kale omlijsting werd verzorgd door Toon Leijssen en Harry Jans sen uit Leunen. Tijdens het feest werden de jubilarissen gehuldigd. Daarbij werd stilgestaan bij de veranderingen de afgelopen 50 jaar. Jo Hendriks vierde haar 50- jarige lidmaatschap. Maria Janssen en Mien Philipsen zijn 40 jaar lid grond van het oude circuit sane ren en er nieuwe natuur op aan leggen. Of de races ook doorgang vin den, lijkt echter nog maar de vraag. Want ook tegen dit nieuwe besluit van het college van B en W kan bezwaar worden gemaakt. En dat gaat zeker gebeuren, vertelt Paul Zwitserlood. "Ja, wat denk je? Ik vind dit een vrij bizar besluit, te gek voor woorden. Het college lapt alle rechterlijke uitspraken aan z'n laars en blijft maar probe ren om het circuit open te hou den. Dit komt de geloofwaardig heid van de politiek in ieder geval niet ten goede. Ik ga maar weer contact opnemen met Milieufede ratie Limburg als kartrekker van de bezwaarmakers. Er lijkt maar geen eind aan te komen." Zoals bekend is circuit De Peel is al ruim dertig jaar illegaal in gebruik. Het beschikt over geen enkele vergunning. Het wachten is op het nieuwe circuit aan de overzijde van de Bakelsedijk dat op zijn vroegst in 2009 gereed is. Of dit haalbaar is, is echter nog maar de vraag. Want er zullen ook zeker bezwaren en procedures komen tegen de bouw- en milieu- vergunningEind oktober keurde de gemeenteraad het bestem mingsplan voor het nieuwe cir cuit goed. De gemeente wil het circuit samen met de provincie en Maessen zo snel mogelijk rea liseren. Het bestemmingsplan ligt momenteel ter goedkeuring bij Gedeputeerde Staten. ning. Door de verscheidenheid in taken is het belangrijk dat deze kleding voldoet aan strenge eisen en normen. Zo zijn er bijvoorbeeld eisen gesteld aan hittebestendig heid bij brand en zichtbaarheid op de weg bij een verkeersongeval. Ook voor brandweerauto's (blus voertuigen) worden twee over eenkomsten getekend. Een voor het standaard blusvoertuig en een voor voertuigen met een speciale blustechniek, te weten druklucht- schuim. Deze techniek is uiterma te geschikt voor het blussen van vloeistofbranden (bijv. benzine), en het doven van de vlammen bij een brand met vaste stoffen (bijv. plastic) en daardoor zeer geschikt voor de hulpverlening in tunnels. Naast een fors financieel voordeel levert dit ook een verdere stan daardisatie van blusvoertuigen op in de regio Noord- en Midden-Lim burg. Omdat de voertuigen vrijwel identiek zijn ingericht betekent dit ook dat als dit nodig is brand weermensen van andere korpsen met deze voertuigen kunnen wer ken. Verder worden twee hulpver leningsvoertuigen gekocht, één voor brandweer Roermond en één voor brandweer Venray. Hulpverle ningsvoertuigen zijn uitgerust met speciaal materieel en rukken mee uit indien er een verkeersongeval plaatsvindt, of een ongeval met gevaarlijke stoffen. van ZijActief. Mie van Dijck, die ook 50 jaar lid is, kon niet bij het feest aanwezig zijn. Daarom is zij thuis gefeliciteerd door voorzit ter Mien Holtackers. Van ZijActief Limburg kwam Nelly van Haperen de gelukwensen overbrengen. Met een lied, gezongen door een aan tal leden, werd duidelijk gemaakt dat men toch echt lid van ZijAc tief moet zijn om te weten wat er in Leunen gebeurt. Tot slot ging een groot aantal leden gingen naar huis met mooie prijzen van de loterij. Lieke van der Vorst (foto links) uit Overloon is één van de honderd kandidaten die naar Maleisië vertrokken voor Expeditie Robinson. Een avon tuur waarbij tactisch inzicht, uithoudingsvermogen en teamspirit op de proef worden gesteld. De ultieme Robinson zal 48 dagen doorbrengen op een onbewoond eiland. Lieke van der Vorst was 'Robin- sonner van de week', maar de hoofdprijs ging helaas aan haar neus voorbij. Een gesprek met een 'Robinson- ner' uit Overloon. Waarom heb je besloten deel te nemen aan Expeditie Robin son? "Expeditie past in mijn levens stijl. Ik houd erg van uitdagingen, dat is te zien aan mijn verleden. Ik ben enige tijd op uitzending geweest in Irak voor de Konink lijke Marechaussee en ik heb een jaar door Australië gereisd. Nu ben ik in opleiding bij de Amsterdamse politie, dus een nieuwe uitdaging. De keuze voor Expeditie Robin son was snel gemaakt. Ik dacht afgelopen jaar toen ik er tijd voor had:'nu doen!'." Op welke manier heb jij je voorbereid op deze trip? "Veel tijd om me voor te berei den had ik niet, aangezien ik drie weken voor vertrek te horen kreeg dat ik was geselecteerd.Wel heb ik verschillende survivalboeken gele zen, om in de stemming te komen en om tips te verzamelen. Ik was vroeger dan wel scout, maar een vuurtje maken zonder aansteker heb ik daar nooit geleerd." Welk boek heeft jou het meest geholpen? "Het SAS-boek sprak mij het meeste aan, omdat daar erg veel handige tips in staan. Toch heb je tijdens expeditie Robinson te maken met puur en alleen natuur lijke producten. Het gebruik van een slaapzak wordt dan volledig overbodig, want die hadden wij Tijdens de hoogmis van zondag ontving Jan Janssen uit handen van deken Smeets de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. 'Jan van de bank' gaf 33 jaar leiding aan de actie Kerkba- niet.Tijdens de expeditie wordt er meer creativiteit van je verwacht." Had je enige verwachting voor aanvang? "Ik dacht wel dat er een adder tje onder het gras zat en dat bleek waar te zijn. Bij aankomst op Schiphol zag ik allemaal die men sen staan... we waren met 100 personen. Ik probeerde zo min mogelijk te verwachten, maar op dat moment kreeg ik de beelden van die flinke kerels en stoere vrouwen niet van mijn netvlies. Een onbegonnen strijd, dacht ik stiekem." Is er een bepaalde mentali teit nodig om door deze strijd heen te komen? "Er is een groot aantal mensen vertrokken, omdat zij de grote teleurstellingen niet wist te ver werken. Weinig eten, het missen van familieleden en vrienden, plus niet kunnen omgaan met het spelelement zijn voorbeelden van zulke teleurstellingen." Heb jij de 'echte Lieke' kun nen tonen in dit psychologi sche spel? "Ja, absoluut. Ik had voor aan vang al besloten om mezelf te blij ven, want uit ervaring blijkt dat de complotten toch worden afge straft. Mijn aanpak is eerst de kat uit de boom kijken en vervolgens naar voren treden. Vaak erg ver rassend voor de medemens, maar zo ben ik. Ik ben erg toegankelijk. Ik pas me snel aan en respecteer mensen vanaf het begin. Ik heb geen echte ruzies gehad en wan neer ik me ergens aan irriteerde, speelde ik open kaart." Als je terugkijkt naar de beelden van de uitzending, zie je dan de echte Lieke terug? "Je weet dat je meewerkt aan een televisieprogramma. Een beeld dat zo natuurlijk mogelijk moet zijn. De makers adviseren de deelnemers om open kaart te spe len, zodat er een juist beeld van jou kan worden gemaakt. Iemand lans voor de Oostrumse parochie. Voor velen was hij als bankdirec teur een vertrouwenspersoon op financieel gebied. Ook vervulde hij jarenlang een die wisselvallig is, kan haast geen reëel beeld van zichzelf neerzet ten, omdat dat er simpelweg niet is op dat moment." Hoe kun je de expeditie win nen? "Het belangrijkste is, denk ik, jezelf blijven, mentaal sterk in je schoenen staan en natuurlijk proe ven winnen. Ik merkte dat je daar veel respect mee afdwingt." Heb jij jezelf ontdekt? "Ik heb de bevestiging van mijn zelfbeeld gekregen. Ik heb veel nagedacht over mijn leven. Het klinkt heel clichématig, maar ik ben erachter gekomen dat mijn familie heel belangrijk voor me is. Ik leefde eerst mijn eigen leven en voelde op het eiland hoe goed het is om bij familie te zijn. Ik geniet nu meer van de kleine dingen. Frappant waren dat juiste de oude re mensen zichzelf tegen kwamen. Dat had ik niet verwacht." Je mocht drie items selec teren om mee te nemen naar het eiland. Welke drie heb jij gekozen? "Een leatherman: een mes met allerlei tools, een duikbril plus snorkel om vissen te vangen en een hangmat om lekker te slapen. Heel belangrijk. Helaas werden alle drie de attributen afgenomen bij de laatste tien." Is het leven op het eiland echt zo primitief? Echt geen wc-papier of drinkwater? "Het is echt primitief. Er is geen toiletpapier. Je hebt dat op den duur haast niet meer nodig: je gaat de zee in, of pakt een blaadje. Het is echt een luxe als je terug in Nederland bent. Medicamen ten op voorschrift van de dokter mochten wel worden meegeno men." Wat heb je het meest geleerd? "Persoonlijk gezien heb ik geleerd dat je af en toe moet doen functie bij de dorpsraad en is hij medeoprichter van de Oostrumse heemkundevereniging. Hij is lid van het bestuur van de Vrienden van de harmonie en vervult bij uitvaartdiensten de rol van acoliet. Lieke van der Vorst: "Expeditie past in mijn levensstijl, Ik houd erg van uitdagingen" wat je moet doen, in jezelf moet blijven geloven en het leven veel makkelijker is wanneer je open kaart speelt. Qua vaardigheden heb ik ook een hoop geleerd. In het begin was het eiland je vijand: kou, honger, slaap en viezigheid. Later werd je vrienden, omdat het eiland ook het enige element was dat je kon gebruiken om in leven te blijven. Dat heb ik vooral geleerd." Wat was het meest smerige wat je hebt gedaan of gegeten? "Erg vies was de proef waar bij we de vissenogen herhaal delijk moesten eten. Eerder in het programma hadden we een doopfontschelp gevonden en in een zelfgemaakte wok gekookt. Een gedeelte van het schelpdier bestond uit bloed en was niet eet baar. Ik geloof dat ik de volgende dag nog steeds die bloedsmaak in mijn mond had. Dat was echt vies. De keren daarna dat we die schelp aten, moest ik spontaan kokhalzen." Je zwaarste proef? "De paal. Het was heel erg afzien, maar het was een grootse overwinning. Na 15 minuten paal- hangen dacht ik 'nu ga ik vallen'. Ik heb die gedachte weten te weerleggen en uiteindelijk een zeer goede prestatie neergezet. Wat heb je het meest moeten missen? "Eten! Ik ben 9 kilo afgevallen, dus je kunt je voorstellen dat ik wel zin had in eten. Mijn familie en vrienden miste ik ook, maar ik wist dat zij verwachtten dat ik er lang in zou blijven, dus ik wilde mezelf graag bewijzen. Ik haalde er ook mijn motivatie uit. Als er een boot voorbij kwam, zou ik daar het liefst opspringen. Maar ik zou het mezelf nooit vergeven als ik dat had gedaan." Nu, bij het bereiken van zijn 76e verjaardag, heeft hij de flnancieel- kerkelijke taken overgedragen. Voor zijn inzet voor de parochie en de gemeenschap is hij beloond met de pauselijke onderscheiding. Terrine van meerval en gerookte beekforel met daar in gepocheerd zalmforel, een romig soepje van Hor ster champignons met crème fraiche en verse tuinkruiden, een gegrilde tilapiafilet op een bedje van gestoofde prei, een gebraden peelvarkenfilet op een stamppotje boeren kool met verse spruitjes en als afsluiter een huisgemaakte apfelstrüdel, met daarbij een taartje van chocola en cara mel. Een menu om u tegen te zeggen, of U! Ja, ze lieten het zich goed sma ken, de ruim zeventig lezers van nieuwsblad Peel en Maas die zater dagavond in restaurant De Vier Linden in Vierlingsbeek te gast waren. In een gezellige, sfeervolle Oorkondes Rode Kruis Venray Tijdens de gebruikelijke kerstviering van het Neder landse Rode Kruis in Venray heeft voorzitter Wim Smeets drie oorkondes uitgereikt. Zo kreeg Peter Pouwels een oor konde met medaille voor der tig jaar trouwe dienst. Pouwels heeft een hele carriè re opgebouwd binnen het Rode Kruis. Zo zit hij in het Districtsbe- stuur Noord- en Midden Limburg. Een tweede oorkonde viel ten deel aan Jan Vogelsangs uit Ven ray, die reeds twintig jaar als vrij williger in dienst is van het Rode Kruis. De derde oorkonde ging naar Piet Wolbertus uit Venray, die reeds tien jaar achter zijn naam heeft staan. De kerstviering vond plaats in de Rode Kruis kelder van De Clockert in Venray. Inbraak in woning De politie onderzoekt een inbraak in een woning aan de Ravelstraat in Venray, donderdag middag tussen 15.45 uur en 21.00 uur. De inbreker(s) wist(en) door een raam te forceren de woning te betreden. De buit bedroeg een mobiele telefoon, een geldbedrag ter waarde van enkele duizenden euro's en enkele sieraden. Gezien het tijdstip van de inbraak ver wacht de politie dat er getuigen zijn van deze inbraak. Zij roept getuigen op zich te melden. Gastvrouw Anne Engels over handigt een fles Keizerskroon aan een van de gasten tijdens de culinaire avond van Peel en Maas en restaurant De Vier Lin den. ambiance genoten ze met volle teugen van allerlei streekgerech- ten uit (vooral) het gebied tussen Peel en Maas. Deze hongerige lezers gaven zich onlangs op voor deze culinaire lezersactie van Peel en Maas, een avond die dankzij gastheer Patrick Verhoeven, gast vrouw Anne Engels en het team van De Vier Linden tot in de punt jes was verzorgd. En aan het eind van de avond ontvingen ze van gastvrouw Anne Engels een heer lijk fles bier, Keizerskroon om pre cies te zijn. Dat wordt 'koninklijk genieten' tijdens de feestdagen! PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 19,95 (postcode 58..) 35,50 (overige binnenland) Het kantoor voor VENRAY en omgeving Echtscheiding allimentatie omgangsregeling ADVOCATEN arbeidsrecht Venray - Tel. 0478 - 521 070 SflmpAGtl^UANUA^" sportcentrum De politie heeft een man aangehouden die ervan wordt verdacht zaterdagmiddag te zijn gevlucht nadat hij op de kruising Kempweg- Langeweg in Venray een 74-jarige fietsster had aangeraden. De vrouw raakte daarbij ernstig gewond en overleed later aan haar verwondin gen. De politie wilde maandag nog niks zeggen over de identiteit van de automobilist. Het ongeval gebeurde toen de vrouw samen met haar man, die kort achter haar fietste, de kruising wilde oversteken. De rode BMW verleende geen voorrang en reed de fietsster aan. De automo bilist reed na het ongeval door zonder zich te bekommeren over het slachtoffer. De auto werd later teruggevonden op de Hoopweg in Ven ray. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Gratis kennismakingsgesprek Kijk op www.laco.eu voor het Open Dagprogramma sportief genieten t>ejuiste weg In de goede nohth^g Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching

Peel en Maas | 2007 | | pagina 3