2007 en Maas blikt terug en vooruit 2008 Afscheid van een lange traditie" •l Jubileumboek als hommage Ik ben iemand met meer lach dan een traan Sluiting circuit De Peel is dieptepunt 2008! een voorspoedig ff II ff ff ff Directie en medewerkers van Van den Munckhof BV wensen u PEEL EN MAAS Donderdag 27 december 2007 - Pagina 28 PEEL EN MAAS BLIKT TERUG EN VOORUIT PEEL EN MAAS BLIKT TERUG EN VOORUIT PEEL EN MAAS BLIKT TERUG EN VOORUIT PEEL EN MAAS BLIKT TERUG EN VOORUIT PEEL EN MAAS BLIKT TERUG EN VOORUIT Burgemeester Jos Waals: Van den Munckhof maakt deze "Peel en Maas" nog van uit de oude vertrouwde loca tie aan de Grotestraat. Daarna verhuizen de drukkerij, de uitgeverij en de redactie naar een modern kantoorpand op Keizersveld. Veranderen is dynamiek en ik zal de laat ste zijn die ontkent dat het allemaal wat klein is, smal, oud en stoffig (in de goede zin van het woord) boven de kantoorboekhandel. Maar het heeft wat. Kranten maak je als de omgeving zwanger is van drukinkt, je op de achter grond het ruisen van drukper sen hoort en om je heen het maatschappelijk leven bruist. Ik hoop voor de redactie dat ook het Keizersveld zo is. BRUKSKE. Als geschiedkundigen over enige decennia de Peel en Maas van 2007 doorbladeren zal opval len dat het bestuurlijk en politiek geen woest jaar is geweest.Venray zit in rustig vaarwater. We hebben geld en geven dat uit aan dingen die mensen leuk vinden. Vaste sluitingstijden voor de horeca zijn kennelijk minder leuk, maar Venray wordt er wel veel veiliger door. In 2007 is ook serieus werk gemaakt van de verbetering van de leefbaarheid in de wijk Bruks- ke. Leefbaarheid schijnt zo onge veer het monopolie van kerkdor pen te zijn, maar Venray is meer. Wat er in de kerkdorpen speelt bepaalt ook de leefbaarheid van de wijken en het centrum. Met Brukske stoeiden we al jaren. De woningen zijn er kwalitatief goed maar staan vaak met de rug naar de straat. Ook de inrichting van de openbare ruimte is naar binnen gekeerd. Door Landweert kun je rijden, door Merselo ook, maar je rijdt langs Brukske. Het "Onder nemend Gezelschap", een bonte verzameling van erg betrokken mensen, geïnspireerd door een daadkrachtige Woningbouwver eniging, hebben gedurfde plan nen gemaakt. Verplaatsing van het winkelcentrum; afbreken van flats; andere verkeersbewegingen; van garages woonruimten maken; twee scholen samenvoegen tot een brede school,waar heel veel dingen kunnen gebeuren. Fantas tisch. Ik hoop dat de plannen met veel succes worden uitgevoerd, de Protestante Kerk voor Venray behouden blijft en de tafeltennis sers op toplocatie hun topsport kunnen blijven beoefenen. Door het provinciale bestuur zijn vergaande plannen gepre senteerd voor gemeentelijke herindeling. Van de 14 bestaande gemeenten in Noord-Limburg zul len er nog 5 overblijven. Ik denk dat daardoor de bestuurskracht van de regio aanmerkelijk wordt vergroot en het tempo en de kwa liteit van besluitvorming wordt verbeterd. Het is allemaal niet zo nieuw als het lijkt, want het is een plan uit begin van de jaren 70 dat te lang in de ijskast is blijven lig gen. Ook in de jaren 70 en daarna deed de noodzaak zich voelen om het bestuur te versterken, maar het draagvlak is er nu wel voor. Het is politiek een hele verant woordelijkheid om te besluiten je eigen gemeente op te heffen en bij een andere te voegen. Daar moet je niet licht over denken. Ik vind dat de gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum natuurlijke partners zijn. Economisch zijn we van elkaar afhankelijk; sociaal- cultureel zijn er veel parallellen. De dorpsraden als partner van het gemeentebestuur, een bijna Venrayse uitvinding waardoor de identiteit en de zelfstandigheid van de kerkdorpen gewaarborgd is, biedt alle kansen aan de dorpen in Meerlo-Wanssum om in de nieu we gemeente zichzelf te blijven en tegelijk te profiteren van de ver sterkte bestuurskracht. De recon structie van het buitengebied heb ben de beide gemeenten samen gedaan waardoor de ontwikkeling van de plattelandseconomie goed op elkaar is afgestemd en we de zelfde gedachten hebben over het beheer van natuur en landschap. En belangrijk is ook dat door de geweldige ligging van Meerlo- Wanssum en de plannen voor het Nieuwe Wansssum de recreatieve functie van de beide gemeenten belangrijk kan worden versterkt. 2008. De redactie vroeg mij ook wat te zeggen over mijn naderende pensioen. Ik wordt op 21 oktober 65 en dan mag ik met pensioen. Ik zie daar bepaald niet tegen op, maar ik ben nu nog druk bezig met het bestuur en de toekomst van Venray en de regio. Opbou wen in plaats van afbouwen dus. We staat met één been in 2008. Veel gezondheid en geluk in het nieuwe jaar en we treffen ons hier, daar of elders. Jos Waals, Burgemeester van Venray. Avondvierdaagse Venray viert in 2008 haar vijftigste verjaardag Al drie generaties zijn ermee bekend, de avondvierdaagse in Venray. Een begrip voor Venray en omgeving. Jaarlijks goed voor meer dan tiendui zend bezoekers. Drieduizend van hen lopen mee, de overige moedigen aan. De Avondvier daagse Venray viert komend jaar haar vijftigste verjaardag. Speciale activiteiten tijdens het evenement zelf zullen zor gen voor een waardig gouden jubileum. In de aanloop naar de feestweek in juni 2008 zijn bestuur en trouwe mede werkers al druk in de weer met een ander speciale editie, namelijk het jubileumboek. Voorzitster Gonnie Frederix, zelf al dertig jaar nauw betrok ken bij de organisatie, hoopt op veel mooie herinneringen. "In 1959 kwam het toenmalige comité Kindervakantiewerk op het idee om naast de gebruikelijke vakantieweek ook een Jeugdvier- daagse te organiseren. Voor Kin dervakantiewerk reden genoeg om er een jaarlijks terugkerend festijn van te maken. De dertien deelnemende verenigingen wer den gebundeld in de Gezamen lijke Wandelverenigingen Venray (GWV) en namen de organisatie over. Sinds 1979 heeft Stichting Avondvierdaagse de organisatie in handen.Als secretaresse van GWV ben ik in de functie van voorzit ster gerold. Al een hele periode dus!" Het jaarlijks terugkerende evenement, dat ooit begon met dertien jeugdverenigingen, is uit gegroeid tot een heus festiviteit dat zijn weerga niet kent. "Niet alleen wandelaars uit Venray, maar ook uit omringende dorpen tot aan Venlo toe verzamelen zich op het Schouwburgplein. Basisscho len, jeugd- en sportverenigingen, vriendengroepen en wandelclubs worden vertegenwoordigd door fanatieke en trouwe deelnemers. Waarom de avondvierdaagse zo'n groot succes is? Wandelaars gaan dansend, zingend en lopend door de straten, terwijl hun aanhang aan de zijlijn energie nog moeite bespaart om hen aan te moedigen. Speciaal aan de avondvierdaagse van Venray is de opkomst van drie duizend deelnemers: een prach tige bloemendefilé, opgeluisterd door dertien plaatselijke muziek corpsen en trouwe medewerkers." Voorzitster Gonnie Frederix is erg trots op de organisatie van de avondvierdaagse. "Een trouwe groep medewerkers staat ieder jaar klaar om van deze vier dagen een groot feest te maken. Het is een grote, gevarieerde groep die zich volledig geeft om de orga nisatie in goede banen te leiden. Zonder deze toewijding zou zo'n groot evenement niet mogelijk zijn. Nu is ook al een groot aantal mensen in de weer voor het jubi leum. De prioriteit ligt voorlopig bij de samenstelling en financie ring van het jubileumboek." De 50ste verjaardag van Avond vierdaagse Venray wordt gevierd op 5-6-7-8 juni 2008. "Vijftig jaar Avondvierdaagse Venray betekent een lange periode van herinne ringen, emoties, verhalen, foto's en een diversiteit aan deelnemers. Sommige mensen lopen al jaren mee, terwijl anderen sporadisch deelnemen. Twee jaar geleden ben ik met Gerard Reijnders en Nettie Baartman begonnen met het verzamelen van informatie. Mijn zolder is omgetoverd tot een compleet fotoarchief en schrij ver Bert Albers heeft de nodige interviews al achter de rug. Een bezoek aan oprichter Piet Clep- has was de aftrap van een reeks aan gesprekken met personen die zich uitermate verdienstelijk heb ben gemaakt voor de avondvier daagse." De bedoeling van het boek is voornamelijk om een sfeerbeeld van de avondvierdaagse op te tekenen en het spektakel rondom de loop te beschrijven. "De dertien verenigingen die bij de oorsprong van de avondvierdaagse betrokken waren, hadden ieder een eigen doelstelling. Verhalen over speci fieke momenten van deze clubs worden gepubliceerd in het boek. De boegbeelden komen aan het woord en zullen worden onder steund door memoires, foto's van andere deelnemers of bezoekers. Het 'oja-effect' zal groot zijn, mede dankzij specifieke gebeurtenissen uit deze tijd, zoals de opening van de Hema of de brand bij de brand weer. Het boek is een hommage aan alle medewerkers en deelne mers die de avondvierdaagse al jaren tot een succes maken." In de week voorafgaand aan de avondvierdaagse zullen promotie activiteiten van het boek plaats vinden. De organisatie hoopt op de vooravond van de 50ste Avond vierdaagse Venray een prachtboek te mogen presenteren. Iedereen mag zijn bijdrage leveren. Gonnie Frederix is op zoek naar families Een foto uit de oude doos van A vondvierdaagse Venray. waar reeds drie generaties meelo pen. "Ik weet dat ze er zijn, maar ik heb ze nog niet gevonden. Ver halen en foto's zijn meer dan wel kom." Op de website www.A4d.nl is al een aantal reacties geplaatst: 'Dit jaar voor de tweede keer weer meelopen met de Vierdaagse, geweldig! Nu de 3 kilometer met mijn dochter van 5 en dan komen alle herinneringen weer boven van toen als meisje van 7, 8 jaar. We liepen toen met de 'club' alle maal in uniform en in de maat de 10 kilometer en., voor m'n gevoel regende het toen altijd!' Aan Venrayse ondernemers wordt gevraagd deze bijzondere uitgave mede mogelijk te maken door een bedrag van 100 euro over te maken. Naast de uitgave van een jubileumboek is de orga nisatie ook druk in de weer met het opsporen van alle oud-mede werkers aan het festijn. "Na de speciale défilé op zondag wordt namelijk een reünie gehouden voor alle mensen die ooit hun steentje hebben meegedragen aan de organisatie van de avondvier daagse. Zonder deze mensen zou het gouden jubileum niet moge lijk zijn." Burgemeester Joep Hahn: Natuurlijk vroeg de redac tie van Peel en Maas ook aan burgemeester Joep Hahn om een bijdrage te leveren aan de nieuwjaarseditie. Hij deed dat graag én op een speciale manier, in de vorm van een vraag- en- antwoordspel. Is hij nog lang burgemeester? Hoe ziet hij de toekomst van de gemeente Meerlo-Wanssum? Op deze en andere vragen geeft Joep Hahn openhartig antwoord. U gaat op 1 maart 2009 met pensioen? "Oh ja, dat stond een tijdje gele den in deze krant. Soms weet de krant meer van mij dan ikzelf. Ik weet nog niet wanneer ik precies met pensioen ga. Wat vaststaat is, dat ik op 25 maart 2009 65 jaar word en dat ik dan dus de pen sioengerechtigde leeftijd heb bereikt. Mijn huidige ambtstermijn loopt tot 16 oktober 2009 en bur gemeesters kunnen doorwerken tot hun 70ste. Dat zal ik zeker niet doen en verder zie ik wel." U bent al heel lang burge meester in Meerlo-Wanssum, bent u niet langzamerhand uitgekeken op de gemeente? "Voor wie mij kent, is het ant woord op deze vraag duidelijk. Het is een feest om burgemeester te zijn in deze gemeente? Natuur lijk valt het niet altijd mee. Soms zit het mee, soms zit het tegen. En heel soms kan er even geen lachje af. Dat laatste is meestal van zeer korte duur. Er zijn mensen die zich misschien afvragen of ik wel dagen ken dat ik niet lach? Het antwoord is: nee, zo'n dagen ken ik niet. Ik sta nu eenmaal zo in het leven. Natuurlijk zie ik problemen of word ik ermee geconfronteerd. Maar ik accepteer dat ze er zijn. Ook dat ik ze niet allemaal oplos. Wat valt er dan nog te kniezen? Met zo'n positieve instelling voel ik me een bevoorrecht mens." Wat is er niet leuk aan het burgemeesterschap? "Kijk, dat is nou echt zo'n jour- nalistenvraag. Nieuwsgierig naar wat de lezers niet weten van hun burgemeester en waarover de bur gemeester ook niet gemakkelijk praat in het openbaar. Maar dat het niet altijd leuk kan zijn, mijn beroep, dat beseffen de mensen best wel. Bijvoorbeeld als ze weer verhalen lezen in de krant over slepende kwesties, soms hoofd pijndossiers genoemd. Eigenlijk vind ik nog het meest vervelend als mensen heel onredelijk zijn, alleen hun eigen gelijk willen horen, geen enkel oog hebben voor het belang van de ander. Dan is ook de burgemeester onmach tig om een probleem mee helpen oplossen." En al die vergaderingen iedere dag, urenlang zitvlees opbouwen, bent u dat niet moe? "Laat ik eens heel openhartig zijn. Vergaderen is nodig en nut tig. Behalve als het vergaderen meer gaat over de ego's van de deelnemers dan over de zaken die ze bespreken. Ik erger me dood aan achterhoedegevechten tussen politici, bestuurders en bestuurs organen. Dat overdreven haan tjesgedrag, zowel onderling als tussen de verschillende overheids niveaus. Dat vraagt veel energie en geld ten koste van een goede zorg voor de burgers. Het moet dus anders, eenvoudiger. De gemeente moet het enige en dus belangrijk ste overheidsloket worden. De gemeente moet zoveel mogelijk zaken zelf af kunnen doen. En als de gemeente een burger niet zelf kan of mag helpen, dan wijst de gemeente de weg voor de burger. En ziet ook erop toe dat de burger vervolgens niet van de weg afraakt en verdwaalt. Zo zou het moeten en daar gaan we ook naartoe in de nabije toekomst. Maar dat kan alleen als gemeenten een grotere schaal krijgen". "Dus Meerlo-Wanssum is te klein voor de toekomst?" Ja, dat hebben we ook onder zocht. Meerlo-Wanssum is te kwetsbaar, heeft niet voldoende body, is niet robuust genoeg om een organisatie op te zetten die als eerste overheidsloket kan func tioneren. Dat vergt grote inves teringen in de ICT-sector, vraagt hoog gekwalificeerde mensen en een organisatie-omvang die een stootje kan hebben. En daarvoor is Meerlo-Wanssum te klein. We hebben te weinig bestuurskracht, zoals dat heet." "En als Meerlo-Wanssum gaat fuseren, dan steekt u dus de vlag uit?". "Nee, dat niet natuurlijk. Na zoveel jaren dienst in Meerlo- Wanssum, ben ik min of meer vergroeid met deze gemeente. Ik behoor bijna tot het meubilair. Meerlo-Wanssum gaat mij aan het hart. Maar ik wil ook oog hebben voor de belangen van de inwoners in de toekomst. Daarom ben een groot voorstander van het opscho nen van bestuurlijk Nederland en voor fusies van gemeenten. Dan kunnen we met heel wat minder bestuurders en politici toe. Dan kan ik de daad bij het woord voe gen en met pensioen gaan. Met een goed gevoel." "Hebt u nog een wens voor het nieuwe jaar?" "Laten we vooral samen de schouders eronder zetten, oog voor elkaar hebben, het hoofd niet afwenden voor de noden van een ander, solidariteit tonen in woord en daad. En ik wens ieder een gezondheid en meer lach dan een traan toe." Harrie Maessen: Harrie Maessen kijkt met gemengde gevoelens terug op 2007. "Bedrijfsmatig loopt het prima. We hebben het bedrijf Cordstrap naar Venray kunnen halen en het bedrijventerrein De Blakt is rond gekomen. Dat waren hoogtepunten", zegt Maessen. "Maar het dieptepunt is natuurlijk de sluiting van circuit De Peel. Ik leg me erbij neer, hoe moeilijk het ook is. Vergeet niet dat heel veel men sen nu hun hobby niet meer kunnen uitoefenen. Dit is voor niemand plezierig." Maessen vindt het nog altijd vervelend dat zijn racecircuit altijd illegaal is gebleven. Dit had veel ellende kunnen voorkomen. "Zowel de gemeente als de provin cie heeft het niet goed geregeld. De overheid heeft grote fouten gemaakt. We hadden dertig jaar geleden de vergunning al moeten hebben." Komend jaar zal het stil zijn op circuit De Peel. Harrie Maessen zegt geen alternatief te hebben voor het houden van autospeed way en stockcarraces."Nee, helaas is dat er niet." Toch kijkt de Yssel- steynse ondernemer positief voor uit naar 2008. "Komend jaar gaan we ons voor de volle 100 procent inzetten voor het nieuwe circuit. We verwachten in 2008 de ver gunning te krijgen en hopelijk het bouwen. Zodat 2009 het jaar zijn we eind van het jaar al aan van de opening kan worden." G°' r.C www.crosskart.nf

Peel en Maas | 2007 | | pagina 28