2007 en Maas blikt terug en vooruit 2008 "Fijn als je anderen kunt helpen" Wilt u ons ook in 2008 EK hoogtepunt van 2007 Samen sta je sterk, zeker om eerlijk te delen een handje helpen? GAL UDAVUM KA Ëi m< ff ff ff dedi the PEEL EN MAAS Donderdag 27 december 2007 - Pagina 27 PEEL EN MAAS BLIKT TERUG EN VOORUIT PEEL EN MAAS BLIKT TERUG EN VOORUIT PEEL EN MAAS BLIKT TERUG EN VOORUIT PEEL EN MAAS BLIKT TERUG EN VOORUIT PEEL EN MAAS BLIKT TERUG EN VOORUIT Jan Strijbosch: minder ellende in de wereld Venrayse Helpende Handen in India Midgetgolfer Jan Engels: Piet Kroft uit Ven ray: Het jaar 2007 was voor mij een jaar van gewenning aan een periode zonder lesgeven. Na veertig jaar in het onder wijs werkzaam te zijn geweest, kon ik eind 2006 gebruikma ken van de flexibele pensi oenuittreding. Aanvankelijk had ik telkens het gevoel of het vakantie was en moest ik echt wennen aan het idee dat het permanent een leven zou zijn zonder school. Als erg fijn heb ik het ervaren, dat het contact met collega's door schoolbezoeken en uitnodi gingen voor schoolfeestjes e.d. bleef bestaan. Heel vaak gaan je gedachten toch weer terug naar die mooie onderwijstijd in Oirlo. Allengs leer je echter genie ten van de extra vrijheid die een leven zonder arbeidsverplichtin- gen met zich meebrengt. Zo kon ik optimaal profiteren van mijn lidmaatschap van de KBO-Casten- ray en deelnemen aan de diverse activiteiten die op een doorde weekse dag plaatsvonden. Deze varieerden van bedevaarten naar Het hoogtepunt van het afgelo pen jaar was zonder twijfel mijn deelname met het Nederlandse seniorenteam aan de Europese midgetgolfkampioenschappen in Wenen. Hoewel ik aanvankelijk niet in de het team was opgeno men, na een beslissingswedstrijd met twee andere teamgenoten waardoor ik helaas buiten de boot viel, mocht ik als reserve toch meespelen na de zesde van de acht ronden. Ik ben zeer tevreden over mijn prestaties daar, aangezien ik op een combi-evenement als dit (dit zijn wedstrijden op zowel een Kevelaer en Wittem tot excursies naar de kloosters in Steyl en de Golfhorst in America. En veel acti viteiten daartussen. De extra con tacten met dorpsgenoten die deze uitstapjes met zich meebrachten, waren zonder meer zeer aange naam. Een hoogtepunt in het afge lopen jaar was voor mij persoon lijk de koninklijke onderscheiding die mij in april ten deel viel. Een dergelijke waardering laat je zeker niet onberoerd, heb ik ervaren. Datzelfde geldt voor de toeken ning van 't Silveren Swaentje in oktober. Zoiets stimuleert je extra om je op cultureel gebied voor de gemeenschap te blijven inzetten. En nu ik niet meer hoef te wer ken, weten de verschillende ver enigingen in Castenray je wel te vinden. Regelmatig word je voor het een of ander gevraagd en het is altijd weer fijn als je anderen ergens mee kunt helpen. Al moet je soms helaas ook wel eens 'nee' verkopen. Het werk voor onze heemkundestichting blijft buiten gewoon interessant. Onze meest aansprekende activiteit in het afgelopen jaar was zonder meer de zeer druk bezochte herden- eterniet- als een betonbaan) nooit eerder zo goed gespeeld heb en de finale op slechts zes slagen miste. Vooral op de eternietba- nen, waarop wij ook in normaal competitieverband spelen, kwam ik zeer goed uit de verf met een gemiddelde van 22,75. Uitein delijk was de vierenveertigste plaats mijn deel. Mijn dieptepunt kwam gelukkig na het EK, en dat gebeurde eigenlijk pas ongeveer een maand na de EK in Wenen. Op een toernooi in Bilthoven had ik een dip, die al jaren niet meer had meegemaakt en ik raakte eigenlijk geen bal meer goed. Achteraf had king van de Indiëgangers uit Cas tenray en Klein Oirlo. De uitgave van een boek en de oprichting van een Indiëmonument hebben bij de Indiëgangers en hun familie heel wat losgemaakt en ze zeer goed gedaan. De betrokkenheid van de schooljeugd bij het project was de aanzet tot een permanente samenwerking met de school. Nog zoveel positieve dingen uit het afgelopen jaar zou ik kun nen opsommen, maar er waren ook minder fijne zaken. Ronduit teleurstellend is het feit dat er nog steeds zoveel ellende in de wereld is. Het is toch te gek dat er in deze moderne tijd elders nog zoveel armoede moet zijn. Kinde ren die een onbezorgde toekomst tegemoet zouden moeten kunnen zien, sterven van de honger. Ande re kinderen worden misbruikt, uit gebuit of ingezet als kindsoldaten. Intriest dat zo met jonge levens wordt omgegaan. Ook blijft het voor veel mensen heel moeilijk om in vrede met elkaar en naast elkaar te leven. Zo was ook 2007 weer een jaar met veel oorlog en onverdraagzaam heid. Zonder meer een dieptepunt dit waarschijnlijk te maken met het feit dat ik, en ook mijn clubge noten, niet meer hebben kunnen trainen en spelen na 1 juli. Na één jaar in Haps competitie gespeeld te hebben, werden deze banen ook verkocht en heeft de club een geslaagde poging ondernomen om voor een korte periode, uiter lijk tot 1 juli, de banen opnieuw te mogen gebruiken voor com petitiewedstrijden, voordat ze zouden worden ontmanteld om naar een nieuwe locatie verplaatst te worden. Wij hopen dat deze banen volgend jaar in februari speelklaar zijn. Maar gelukkig ben in onze naaste omgeving was de zinloze dood van Sjoerd Rutten uit Lottum. Zo jong nog en met een beloftevolle toekomst voor zich. Telkens weer vraag je je af, waarom mensen niet voortdu rend op een prettige en respect volle manier met elkaar kunnen omgaan. Mijn grootste wens voor 2008 is dan ook: minder ellende en verdriet in de wereld en voor alle kinderen een fijne toekomst. Voor het Heemkundig Genootschap Castenray hoop ik dat we in 2008 een fijne werkplek vinden in ons nieuwe onderkomen en een digi tale plek in Rooynet.Als bestuurs lid van het Historisch Platform Venray wil ik graag een zinvolle bijdrage leveren voor de aangeslo ten organisaties. Voor wat onze gemeente betreft, is mijn wens dat de mensen opti misme uitstralen en zich laten sti muleren door het vele positieve en al het mooie dat Venray en zijn kerkdorpen te bieden hebben. Moge 2008 voor onze inwoners een in alle opzichten voorspoedig jaar worden! ik weer iets op de weg terug en vooral in de indoorcompetitie gaat het eigenlijk buitengewoon goed. Alleen op buitentoernooien is het nog niet wat het moet zijn, maar ook dat krijgen we volgend jaar weer onder de knie, daar ben ik zeker van. Verder wil ik van de gelegenheid gebruikmaken om de sportende medemens, en dan ver geet ik dus ook de sporters met een beperking niet, veel gezond heid en geluk in 2008 toe te wen sen, maar ook om blessurevrij te blijven. Jan Engels, lid MGC Venray Terugkijken op 2007 en in Peel en Maas je zegeningen mogen tellen, doe ik met alle plezier. Vooral omdat in de organisaties waar ik lid van ben het afgelopen jaar door goede samenwerking en inzet van velen veel bereikt is. Dat is meteen een van mijn belang rijkste ervaringen van 2007: 'Samen sta je sterk en kan je veel bereiken'. Als ik zie wat voor stormach tige ontwikkeling Match, Steun punt Vrijwilligerswerk Venray, het afgelopen jaar heeft doorgemaakt, dan voel ik me daar heel goed bij. Match probeert op vele manieren het vrijwilligerswerk te onder steunen, onder meer door te bemiddelen tussen vrijwilligers en vrijwilligersorganisaties. Op onze website is een groot aantal vacatu res te lezen waarvoor zich weke lijks mensen aanbieden. Dat zijn er wel te weinig. Match verzorgt ver der cursussen, denk hierbij onder andere voor Bedrijfshulpverlening en geeft waar nodig informatie en advies. Ze verzorgt de Dag van de Vrijwilliger, de dag waarop dit jaar op 10 november 'Bierfeesten Castenray' de eerste prijs mocht ontvangen. Match organiseert ook samen met het Raayland de maat schappelijke stage (130 leerlingen van het Raayland proeven nu 20 uur aan vrijwilligerswerk). Het werk van Match wordt vooral door vrijwilligers en men sen die de kans krijgen weer in het arbeidsproces te groeien, uit gevoerd. Sinds kort zorgt een part time professionele kracht voor de interne coördinatie. Het werk gebeurt met veel deskundigheid, inzet en betrokkenheid. Terugkij kend op de resultaten van 2007 valt vooral op de enorme hoeveel heid vrijwilligers die in Venray aan de leefbaarheid een steentje bijdragen. Het mooie voor mij was het afgelopen jaar dat zoveel vrijwilligers, die vaak toch al met een volle agenda zaten, zo positief reageerden op vragen van Match om bijvoorbeeld mee te denken over onze manier van werken, om de Dag van de Vrijwilliger voor te bereiden en om ruimte te maken voor de maatschappelijke stage. Dat vrijwillig werk oppakken is niet zo vanzelfsprekend als vaak door derden en de overheid wordt gezien. In Venray doet 1 op de 5 volwassenen vrijwilligers werk, dus 4 op de 5 doen het niet, zij maken gebruik van het werk van de ander. En er is nog zoveel te doen. Vrijwilligerswerk kost tijd, maar is ook vaak plezierig werk; je doet eens wat anders, komt andere mensen tegen en maakt mensen ook nog blij. Vrij willigerswerk is er in alle soorten en maten, dus er is vrijwilligers werk dat bij iedereen past. De vraag voor 2008 is dan ook: Hoe krijgen we nog meer mensen over de 'vrijwiligersbrug'? Mogelijk geeft de nota vrijwilligersbeleid Venray hiervoor impulsen. Ik baal ervan dat zovele Nederlanders in Wilders en Verdonk de poli tici zien die de toekomst van ons land moeten gaan invullen. Twee politici die, in mijn ogen simpel, helder en compromisloos voor uitsluiting van grote groepen mensen kiezen en daarmee de oplossing van bestaande proble men geen stap dichterbij brengen. Teleurgesteld ben ik omdat zove- len zeggen hun richting te willen kiezen en teleurgesteld omdat de partijen die voor bredere politiek staan hier nog geen goed ant woord op weten te vinden. 2008 staat voor de deur met nieuwe uitdagingen en nieuwe kansen ook voor Mondiaal Platform Ven ray. In dit platform werken een aantal organisaties in Venray, zoals Wereldwinkel, stichting Mullai en Amnesty International, samen om bewustwording op het gebied van mondiale vraagstukken in Venray te bevorderen. Afgelopen jaar op 16 september presenteerden we ons op de derdewereldmarkt met informatie- en marktkraampjes, muziek en dans, ballonnen en ezeltjes. Voor 2008 wil het plat form meer aandacht besteden aan de relatie 'Venray - derde wereld'. Bijna alles wat wij hier doen heeft verbanden met 'Verwegistan'. Als ik in mijn auto stap slurp ik mee aan de krappe mondiale olievoor raad. Als ik vanavond vlees eet bevorder ik de import van soja uit Brazilië, en met het eten van cho colade stimuleer ik kinderarbeid in Ceylon. Voor 2008 hoopt het Mondiaal Platform Venray meer betrokken Venraynaren te mogen ontmoeten, die mee willen wer ken aan deze bewustwording en deze bewustwording helpen vertalen in praktische actiepun ten om hier iets mee te doen. Ik roep hierbij de gemeente Venray wel op om waar te maken dat ze zich millenniumgemeente noemt. Ik wens voor iedereen: 'Beleef in 2008 plezier door samen aan een leefbaarder omgeving te werken en ook mondiaal gezien weer een klein stapje te zetten richting eer lijk delen van leefmogelijkheden, lusten en lasten'. Piet Kroft Ook het afgelopen jaar zijn we weer actief geweest voor het project Udavum Karan- gal (UK) in Zuidoost-India. Wij hebben twee keer een bezoek gebracht (op eigen kosten) aan Udavum Karangal en het geadopteerde en vol ledig nieuw gebouwde tsuna- mi-vissersdorpje. Deze 72 nieuwe huisjes konden, mede door Nederlandse donaties, gebouwd worden. De mede werkers van de gemeente Venray doneerden maar liefst 19.000 euro. Dit mag best nog eens vermeld worden: een geweldig bedrag waar veel kansarme mensen van gepro fiteerd hebben. Daarnaast hebben wij op ver schillende basis- en middelbare scholen lesvullende presentaties verzorgd. Het is hartverwarmend om te zien hoe jonge mensen, na onze toch wel indringende ver halen, dia's en het filmpje zich zo gemotiveerd inzetten voor hun leeftijdsgenootjes in India. Leef tijdsgenootjes die het beduidend slechter hebben getroffen dan zij. Mede door hun geweldige inzet worden er momenteel 16 extra klaslokalen bij de UK-school gebouwd. Medio 2008 kunnen er ongeveer 750 kansarme krotten wijkkinderen extra naar school voor hen dé kans om uit die cirkel van armoede te komen. Niet alleen konden wij de bouw financieren, maar ook de inrich ting van de lokalen en een school bus, die de verder weg wonende kinderen ophaalt en weer thuis brengt. Extra verheugd zijn wij dat vanaf januari 2007 ook meer dan 45 verstandelijk en/of licha melijk gehandicapte kinderen naar school kunnen. In India is het niet vanzelfsprekend dat ook deze kinderen onderwijs krij gen aangeboden. Behalve dat wij een deel van het gebouw aan de rand van het dorpje Tiruverkadu gefinancierd hebben, hebben wij ook de inrichting en een mooie schoolbus volledig gefinancierd natuurlijk weer met hulp van onze Nederlandse school- suffering neighbour «Together with my Centre for Humaneyv Chennai - 600 -a mes you to celebrating ane jeugd. Inmiddels zijn wij ook gestart met kleine gezondheids zorgvoorzieningen. Daar kunnen behalve de UK- bewoners ook de kansarme mensen uit de omge ving terecht. Recent zijn er een goed ingerichte tandarts- en een oogartspraktijk geopend. Enkele bevriende artsen van Pappa Vidy- aakar, de initiatiefnemer van UK, houden daar regelmatig spreek uur. Binnenkort wordt er ook een EHBO-post geopend en zullen wij het aankomende jaar ook andere noodzakelijke specialistische gezondheidszorgvoorzieningen gaan financieren. Dit alles als voorloper op de grote wens van Vidyaakar om een klein ziekenhuis te bouwen voor enerzijds de bewoners van UK en anderzijds de lokale bevolking die nu vaak verstoken blijft van de zo noodzakelijke basisgezondheids voorzieningen. Een grote droom die wij met hem en Wilde Ganzen willen gaan verwezenlijken. De aankomende jaren zullen wij ons daar zeker voor gaan inzetten en daar waar mogelijk aandacht voor vragen. Ook het afgelopen jaar hebben wij weer verschillende vrijwilli gers en studenten kunnen plaat sen in UK. Momenteel lopen er drie studenten SPW stage en is de Venrayse Marion Loeffen (leer kracht van basisschool De Foe- kepot) er als vrijwilligster werk zaam. Haar man Gerard heeft haar de laatste 14 dagen vergezeld en ook meegewerkt. Begin 2008 gaan er vier SPH-studenten voor lan gere tijd stagelopen. De prettige samenwerking met Wilde Ganzen is voor ons een stevige steun in de rug. Ze kijken over onze schou ders mee naar onze projecten en geven een welkome aantrekke lijke subsidie. De Derde Wereld dag in Venray, georganiseerd door het Mondiaal Platform, was weer een groot succes. Wij hebben veel mensen te woord kunnen staan. 'Ons' levend standbeeld en de dans- en muziekvoorstelling trok ken weer veel publiek. De enorme rode boom, cadeau gekregen van de organisatie van de World Press Foto Amsterdam, was al van verre te zien. Inmiddels is de naam van onze website veranderd in www. helpendehandenindianlWebsDe- sign Venray heeft ons geheel gratis een volledig nieuwe site aange reikt. De afgelopen periode heb ben wij veel (actuele) informatie en foto's geplaatst. Wij nodigen u van harte uit eens een kijkje te nemen. Ook het aankomende jaar zullen wij natuurlijk weer regel matig van ons laten horen. In 2008 bestaat Udavum Karan gal 25 jaar. Wij zullen dit natuurlijk niet ongemerkt voorbij laten gaan. Het ligt in onze bedoeling een bijzonder project te gaan financie ren. Wij zijn daarvoor in overleg met Pappa Vidyaakar. Namens alle bewoners van Uda vum Karangal en Pappa Vidyaakar wensen wij u fijne feestdagen en een gezond lichtrijk 2008. Hope lijk wilt u ons ook dit jaar weer een handje helpen! Bart Veldpaus, namens het bestuur. Vrijwilligcr&wcrh Vi

Peel en Maas | 2007 | | pagina 27