2007 Peel en Maas blikt terug en vooruit PEEL EN MAAS BLIKT TERUG EN VOORUIT PEEL EN MAAS BLIKT TERUG EN VOORUIT PEEL EN MAAS BLIKT TERUG EN VOORUIT PEEL EN MAAS BLIKT TERUG EN VOORUIT PEEL EN MAAS BLIKT TERUG EN VOORUIT PEEL EN MAAS Donderdag 27 december 2007 - Pagina 26 Commandant De Bok van de Groep Geleide Wapens Paul Reiniers uit Venray Jos van Gerven uit Venray: Anne-Christine Liebrand: Wanneer ik 's avonds naar de sterren kijk, knipoogt er altijd eentje terug. We moeten ervoor zorgen dat er altijd iets is om naar uit te kijken. Wat wil je zien? Durf te dromen en leef daarnaar. En je zult zien dat er meer kan dan je zelf voor mogelijk acht. Zoals u ziet heb ik iets met spreuken. Er werd mij gevraagd om een stukje te schrijven over hoogte- en dieptepunten van 2007 en vooruit te blikken naar 2008. Dat leverde me wel wat denk- en piekerwerk op, dus daarom maar eerst een spreuk. Want wat nu te gaan schrijven? Er zijn zoveel hoogte- en dieptepunten en op zoveel verschillende vlakken. Ik heb de keuze gemaakt om eerst iets te schrijven over de belang rijkste gebeurtenissen van de twee basisscholen waar ik werk zaam ben en over het futsal, voor niet-kenners: de officiële naam voor het zaalvoetbal, waar veel vrije uurtjes in gaan zitten. De beide scholen waarvan ik schoolleider ben, St.Anna in Blit- terswijck en St.Willibrordus in Geijsteren, hebben een flinke metamorfose ondergaan. Ze zijn vanaf nu brede scholen. Dat wil bieden heeft. Zo lichtten Petaz- zie, Eric Koller, Boom Chicago, Op Sterk Water en Adje een tipje van de sluier op. Maar ook de artiesten van eigen bodem hadden een pro minente inbreng op deze dag die in het teken van de amateurkunst staat. Het Venray's Mannenkoor, Dizzy Jazzdance, leerlingen van Kunstencentrum Jerusalem, arties ten van Klatergold, Theateractief en vele anderen completeerden het programma. Wij zijn enorm trots op de vele amateurkunstproducties en acti viteiten die in het gemeenschaps huis van Venray plaatsvinden. Net zo trots ben ik op het team van medewerkers en vrijwilligers van de schouwburg die 2007 mede tot zo'n mooi jaar maakten! Het jaar 2007 bracht ook privé een hoog tepunt en wel het bezoek aan het blindenproject "Braille without Borders" in Tibet. Een echte Ven- raynaar en een oud-leerling van mij, Paul Kronenberg, is, samen met zijn blinde vriendin Sabriye Tenberken, 9 jaar geleden een pro ject gestart dat blinde Tibetaanse kinderen opvangt en opleidt. Blind zijn in Tibet wordt gezien als "straf van God" en die kinderen worden achteraf gehouden. Paul en Sabriye leren hen Tibetaans, Engels, Chinees, braille in die talen en geven ze een beroepsopleiding zodat ze zich volledig zelfstandig kunnen redden. Zeer indrukwek kend en een overweldigende ervaring. Dieptepunten? Hierover moet ik op zakelijk gebied "diep" gaan nadenken. Dat zegt genoeg; eigenlijk zijn er geen dieptepun ten te noemen uit 2007. Het is toch fantastisch als je dat kunt zeggen. Of is een hele mooie voor stelling die maar weinig publiek trok een dieptepunt? Qua voor stelling niet, qua aantal bezoekers wel een beetje. Het is jammer dat niet meer mensen meegenoten hebben van die hele bijzondere, maar vaak onbekende voorstel lingen. Daarvoor zou ik een warm pleidooi willen houden. Durft u het aan om in 2008 eens een keer te kiezen voor iets wat u nog niet kent? Een paar tips geeft ik u graag: Pip Utton speelt in zeer begrijpelijk Engels en met veel passie 'Charlie Chaplin', Fred Delfgaauw (theatermaker) en Sjaak Bral (cabaretier) bren gen met 'Koffiehuis de Ooievaar' een zeer bijzonder productie, Mimi Richi, drie clowns nemen u mee in hun 'Plastic Fantastic World' en Groupe Acrobatique de Tanger brengt u met een spec taculaire show in Marokkaanse sferen. Eenzelfde samenwerking die we bij Fire of Anatolia hadden met de Turkse gemeenschap, heb ben we nu met de Marokkaanse gemeenschap. Zij zorgen voor de omlijsting met hapjes, drankjes en muziek uit Marokko. Dieptepunt in de menselijke sfeer is het ver lies van dierbare mensen waarbij ik onder meer denk aan Piet Her mans en Henriëtte Koopmans. 2008? Er is genoeg om naar uit te kijken. We hopen natuurlijk weer veel mensen te mogen begroeten in onze schouwburg. Venray Cen trum op de schop: ik wens Venray een prachtig mooi centrum toe. Wij zien reikhalzend uit naar die verfraaiing. En zeker niet op de laatste plaats, hopen wij dat in 2008 onze verbouwingsplannen voor de foyer en de artiestenruimtes meer gestalte gaan krijgen. Ik wens u, mede namens bestuur, medewer kers en vrijwilligers van Schouw burg Venray een in alle opzichten succesvol 2008, een mooi aantrek kelijk centrum, veel mooie uren in uw schouwburg, de start voor een nieuwe foyer, veel geluk en een goede gezondheid toe!" Anne-Christine Liebrand, directeur schouwburg. Uitzendingen liepen als een rode draad door het jaar 2007 en deze zal in 2008 worden doorge trokken. Al vele militairen heb ben hun bijdrage geleverd tijdens uitzendingen in diverse gebieden waarbij men niet alleen aan Afgha nistan moet denken, maar ook aan Bosnië en Sudan. In al deze gebieden hebben medewerkers van de GGW een belangrijke bij drage geleverd aan de interna tionale vrede en veiligheid. Met enige regelmaat komt het voor dat een militair op uitzending een andere functie dan in Nederland vervult. Hierbij komt de veelzijdig heid en het aanpassingsvermogen van de hedendaagse militair goed tot uiting. Afgelopen jaar heeft de Groep Geleide Wapens haar goede relatie met de regio beves tigd door een aantal activiteiten. Naast het aanbieden van relatie concerten van het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht in Venray en Ysselsteyn hebben ook onge veer 5000 fietsers gebruikgemaakt van het onderdeel tijdens een tweetal fietstochten. Het jaar is afgesloten met het muzikale eve nement Young Musicians Spread Their Wings. Hierbij hebben 200 jeugdige muzikanten uit de regio een optreden verzorgd met het Luchtmachtorkest. Als comman dant heb ik een goede interactie met de regio hoog in het vaandel staan. Een open en transparante houding zijn hierbij van groot belang. Kijkend naar het nieuwe jaar liggen weer voldoende uitda ging in het verschiet. De Groep Geleide Wapens zal een OPEVAL ondergaan, oftewel een examen dat door de NAVO wordt afgeno men. Met een succesvolle afron ding hiervan garandeert de Groep Geleide Wapens haar inzet binnen NAVO-verband. Luchtmachtbasis De Peel zal dit jaar ook het toneel zijn van de grootste oefening op het gebied van luchtverdediging. Een groot aantal militairen uit diverse landen zullen hun ken nis en ervaring op het gebied van luchtverdediging met elkaar delen. Naast al deze militaire acti viteiten streven wij ook naar een optimale ondersteuning in de regio. Zo trachten wij op diverse wijze wederom acte de présence te geven. Denk hierbij aan relatie concerten en evenementen in de regio. Zoals u leest is de Groep Geleide Wapens een organisatie in beweging. 2008 zal voor ons dan ook weer een dynamisch jaar worden met vele uitdagingen. Namens al het personeel van de Groep Geleide Wapens wens ik u een fijne jaarwisseling en een gezond en gelukkig 2008! Kolonel drs.A.A.H. de Bok, commandant Groep Geleide Wapens Voorjaar 2007 bracht Venray bedroefden en opstandigen. Ik noteerde dit bij de actua lisering van de poëziewan- del- en fietsroutes vanwege de verplaatsing van het beeld De bedroefde man en zijn opstan dige geest. Het sierde jaren lang de Markt en verhuisde terwille van terrasruimte naar de meestal niet toegankelijke tuin naast het gemeentehuis. Jammer, want dit kunstwerk moet bekeken kunnen wor den. Altijd. Niet alleen door trouwlustigen, die er geen oog voor hebben..., of bij gele genheid van de Rock my reli- gion-wandeling van Oda naar Anna. Op verzoek terugblikkend zijn verplaatsing, bedroefd, opstandig voor mij de karakteristieke woor den voor Venray 2007. Met als stip op één het vertrek, de sluiting helaas van Flextronics. Voor iemand, die in 1970 in het Venrayse belandde en de glorieuze opkomst van 'de Rank' (Xerox, de voorloper van Flextronics) mee maakte, eigenlijk onvoorstelbaar. Toch niets nieuws. De regio dank te de komst van het bedrijf aan het aanbod van goedkope arbeids krachten. Die zijn nu elders te vin den en dus trekt het wereldcon cern verder. Dat stemt uiteraard bedroefd. Opstandig werd ik over geluiden die erop duiden, dat deze regio de jarenlang verkregen voor spoed niet wil afstaan aan gebie den, die er slechter voorstaan dan Venray begin jaren zeventig. Toen vertrok ik als kranten man naar de wereldpresentatie van de eerste kleurenkopieerder van Xerox vanaf mijn toenmalig woonadres de Veltumse Kleffen. Nu stemt me niet droevig, wel weemoedig de sloop van flats in Veltum; ik heb er vrede mee dat ze wijken voor een nieuw hart in de wijk. Wel opstandig ben ik over de sloop van het voorma lige schoolgebouw De Keg, inclu sief het kunstwerk van Gussen Wie. Het gebouw had een andere (onderwijs)bestemming verdiend. De verdwijning markeert opnieuw opkomst en ondergang. Dat laat ste geldt gelukkig niet het open baar onderwijs, waarvoor in de jaren zeventig hier strijd gevoerd moest worden. Tot schrik van de beminde gelovigen onder meer met affiches op het kantoorraam van de krant. Aan het Hensenius- plein (nuVW/ANWB) en niet aan de Varkensmarkt. Dat peperdure bureaus met zo'n aandachtaflei- dend voorzetje op de proppen komen, is indroevig. Toen maakte Venray zich nog druk over het kantoor van de 'Venlose krant'. Ook nog, maar al minder, toen dat naar de rand van het centrum werd verplaatst. Hoe anders nu. Met stille trom vindt nu de sluiting plaats. Bedroefd en opstandig ben ik omdat kennelijk geen Venraynaar er een traan om laat. Geldt dat ook voor het ver trek uit het centrum van Peel en Maas? Ook maakt Venray zich niet druk over kunst op de rotondes. Al vijf jaar is het wachten op de Waan-kunstwerken zonder dat de goegemeente snapt waarom het zo lang moet duren. Waanzin is het dat in de nieuwe cultuurnota niet onomwonden staat dat ze in 2008 beslist komen. Mijn wens voor het nieuwe jaar is dat Venray niet langer om de hete brij draait maar dat wij eindelijk om deze kunst kunnen draaien. Of wordt soms gewacht tot de herdruk van Op de fiets langs kunst, de bundel met twee poëziefietsroutes van het Literair Café? Verder: hopelijk blijft, in afwachting van toekom stige nieuwbouw voor Beuken rode, de daar gehuisveste tv-studio Zorg in Beeld ook daadwerkelijk in beeld. Wat al zo'n twintig jaar met vrijwilligers mogelijk is, moet anno 2008 toch ook kunnen als de verantwoordelijken zorgen voor de bewoners in plaats van voor zichzelf. Daar word je hele maal opstandig van. Gelukkig voor mij flonkert de Raadselige Roos voor amateur- schrijvers, geroemd in de gemeen telijke cultuurnota. Overtuig uzelf, eind januari ligt de extra dikke bundel Vijftien jaar Raadselige Roos in de winkel. Daar wordt 2008 gegarandeerd blijmoedig van. Paul Reiniers zeggen dat de peuterspeelzaal (Blitterswijck) en het bibliotheek steunpunt in de school gehuisvest zijn en onderling samenwerken. De scholen zijn zowel letterlijk als figuurlijk breder geworden. Eerst waren het echte 'gangen- scholen'. Nu heeft elke school een eigen 'hart' gekregen. Een ruime moderne multifunctionele ruimte waar van allerlei activiteiten in plaatsvinden. Meteen een mooie blikvanger als je de school binnen stapt. Onderwijskundig gezien is dit ook prettig om zo meer recht te doen aan ons ontwikkelingsge richte concept. Kinderen kunnen individueel of in groepjes aan de slag in de multifunctionele ruim te. Ook opent de brede school haar deuren voor meerdere educatieve activiteiten in de toekomst. Voor beide scholen is het een uitda ging om in een modern (mooi verbouwd) gebouw onderwijs te geven. De opening van de brede school in Geijsteren was ook zeker een hoogtepunt in het afge lopen jaar. Op 1 november kwa men Bob de Bouwer en Wendy met veel allure de brede school openen! De brede school Blit terswijck werd op 19 december geopend. Voor de toekomst hoop ik dat de bouwplannen in Blitters wijck en Geijsteren doorgaan. De leerlingenaantallen op beide scho len zijn de afgelopen jaren gedaald en voor beide scholen zou het erg fijn zijn als die weer eens zouden gaan stijgen. Afgelopen jaar werd ik hoofd trainer van futsalvereniging TV/ Sportijn, samen met Gert Jan Wismans. Na enkele jaren met de jeugd bezig te zijn geweest, is het toch weer anders om met senioren te werken. Bij de jeugd gaat het om ontwikkeling en bij de prestatieve seniorenteams om resultaten op de korte termijn. We hebben op dit moment een sterk team dat bovenaan staat in de eer ste divisie. Doel is te promoveren naar de eredivisie en daar lang durig te gaan spelen op het aller hoogste niveau. Ik vind ook dat de vereniging dat verdient. Met de aanwas van talenten uit de jeugd opleiding kunnen we verder gaan bouwen. In het afgelopen seizoen werden we in de play-offs nog jammer genoeg uitgeschakeld. Het zou fantastisch zijn om eredivisie- futsal in Venray te gaan spelen in het komend jaar! Het team van nu kan meerdere systemen spelen en heeft vanaf de laatste wedstrij den in de voorbereiding (augus tus) niet meer verloren tot de wedstrijd van twee weken. Ook merk ik dat de publieke belang stelling toeneemt. De sporthal zit bij de thuiswedstrijden steeds voller. Dat is mooi om te zien en goed voor de futsalsport in Venray. Het zou leuk zijn als we net als acht jaren geleden (halve finale KNVB -beker) weer tribunes bij moeten bouwen omdat er veel mensen willen komen kijken. Ik heb ooit ergens gelezen dat 'voet bal het belangrijkste is van al het onbelangrijke'. En zo is het ook natuurlijk, want de gezondheid en je gezin staan altijd boven aan. En soms gebeurt er weer iets wat je daaraan doet herinneren. Want dieptepunten afgelopen jaar waren zeker het overlijden van enkele bekenden.Oud-collega van de Kruudwis Noud Cuypers en Hans van Dijck. Beiden veel te jong gestorven en beiden mensen die erg gemist worden om hun fijne persoonlijkheid. Afsluiten wil ik toch met een positieve gedachte: 'Zorg dat er altijd iets is om naar uit te kijken'. Ik wens iedereen een fijne jaar wisseling en een gelukkig nieuw jaar. Jos van Gerven. Ik ben blij en trots u te kun nen vertellen dat het theater seizoen heel goed is geweest. Schouwburg Venray gaat dan ook met goede herinneringen afscheid nemen van het jaar 2007 en zich enthousiast en energiek richten op 2008. Het absolute hoogtepunt was voor mij, zakelijk gezien, het Schouwburgpleinconcert op 23 juni 2007. De schouwburg bestond in het seizoen 2006-2007 40 jaar en een grote wens van mij was om in dit jubileumjaar alle inwoners van Venray en regio als dank voor veertig jaar trouw bezoek een gratis concert aan te bieden. En wat zou er mooier zijn dan dat te kunnen doen buiten op ons eigen schouwburgplein. Die grote wens kon in vervul ling gaan dankzij de fantastische samenwerking met Luchtmacht basis De Peel en het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht. Het orkest trakteerde ruim 3000 men sen op een schitterend concert. Op zondag 16 september 2007 beleefden wij de succesvolste edi tie van 'Festival Uit de Kunst' tot nu toe. Zeker 4000 mensen wis ten onze schouwburg te vinden om een voorproefje te krijgen van wat het nieuwe theaterseizoen te De Groep Geleide Wapens, gevestigd op Luchtmachtbasis De Peel, is een van de grootste werkgevers in de regio. Toch is voor velen niet helemaal duidelijk wat zich achter de poorten afspeelt. Wij maken onderdeel uit van de Konink lijke Luchtmacht en verzorgen grondgebonden luchtverdedi ging met het Patriot- en Stin- gerwapensysteem. Afgelopen jaar heeft voor een groot deel in het teken gestaan van de komst van het Commando Luchtdoelartillerie naar Lucht machtbasis De Peel. Vanaf 2007 werken de Koninklijke Luchtmacht en Koninklijke Landmacht gezamenlijk op één onderdeel. In de toekomst moet dit leiden tot een geza menlijk optreden. Bedroefd en opstandig Zorg dat er altijd iets is om naar uit te kijken Bezoek aan Tibet hoogtepunt 2007" "Een organisatie in beweging"

Peel en Maas | 2007 | | pagina 26