2007 Peel en Maas blikt terug en vooruit "Het jaar van de herindeling" "Betrokkenheid met dorpen groeit" "Ik wens iedereen tevredenheid toe" "Het gaat heel goed met Zenith" "Gezondheid en geluk het allerbelangrijkste" PEEL EN MAAS Donderdag 27 december 2007 - Pagina 25 PEEL EN MAAS BLIKT TERUG EN VOORUIT PEEL EN MAAS BLIKT TERUG EN VOORUIT PEEL EN MAAS BLIKT TERUG EN VOORUIT PEEL EN MAAS BLIKT TERUG EN VOORUIT PEEL EN MAAS BLIKT TERUG EN VOORUIT Jan Loonen: Woensdag 7 maart was voor Jan Loonen een prachtige dag. De 43-jarige Venraynaar werd met bijna 4.500 voorkeurstem men glansrijk herkozen in Provinciale Staten. "Het was indrukwekkend. Een fantas tische uitslag", blikt Loonen terug. De CDA-politicus is bezig aan zijn tweede termijn in Maastricht. Deze periode staat vooral in het teken van de herindeling in Noord-Lim burg. Jan Loonen 'waakt' in de CDA- fractie over Venray en Meerlo- Wanssum. Deze twee gemeenten worden in de komende fusiegolf nadrukkelijk met elkaar in ver band gebracht. Alhoewel de pro vincie steeds betoogde dat het een 'proces van onderop' moest zijn, zette gedeputeerde Driessen er de afgelopen maanden flink druk op. "Dat is maar goed ook. Dan komt er ook snel duidelijk heid. Iedereen is ervan doordron gen dat er iets moet gebeuren. Maar we gaan niemand dwingen", zegt Jan Loonen. "In 2008 gaat het gebeuren. Halverwege het jaar moet helder zijn welke gemeen ten samengaan." Een fusie van Venray met Meerlo-Wanssum, of een gedeelte ervan, ligt het meest voor de hand. Loonen ziet vooral op economische terrein grote voordelen. "Er zijn veel zaken die spelen in Wanssum. De haven, het industrieterrein, woningbouw, de rondweg en de oude Maasarm. Het biedt enorme kansen die in een grotere gemeente vlotter te realiseren zijn", denkt hij. Als over een half jaar de uitkomst van de herindeling bekend is, dan betekent dit niet dat er tussen tijds gemeenteraadsverkiezingen komen. "Nee, de huidige gemeen teraden maken deze raadsperiode gewoon af. In maart 2010 worden de raden voor de heringedeelde gemeenten gekozen." Theo Zegers: Bert Kersten: Arnoud Bruijns, directeur bibliotheek: Op de drempel van 2008 is het niet onverstandig om eens achterom te kijken en ons te bezinnen op wat er allemaal in het afgelopen jaar is gebeurd. De Openbare Bibliotheek Ven ray heeft het afgelopen jaar veel energie gestoken in de voorbereidingen om te komen tot een fusie met de biblio theek van Horst aan de Maas. Ik ben al jaren van mening dat een fusie noodzakelijk is om de uitdagingen waar we voor staan aan te kunnen. Nu is het eindelijk zo ver. Met ingang van 1 januari gaan we verder als Stichting BiblioNu. Een nieuwe organisatie met ver trouwde gezichten in nieuwe functies, een nieuw bestuur en een nieuw kantoor. Afgezien van de fusieperikelen hebben we het afgelopen jaar ont zettend veel gedaan, veel georgani seerd, denk maar aan Klasgenoten, Nederland Leest, het Boekenbal, ontelbare klassenbezoeken, rond leidingen, exposities, lezingen over uiteenlopende onderwerpen, de ontwikkeling van RooyNet, de deelname aan Cultuurpunt, het aanbod dienstverlening basis onderwijs, peuterspeelzalen en kinderdagverblijven, de kinderen quête, de voorleeswedstrijd, kin derjury, leesprogramma enz. Maar we moeten in de toe komst nog méér doen, méér orga niseren, nieuwe wegen inslaan, nieuwe producten ontwikkelen, nieuwe doelgroepen benade ren, nog méér samenwerken en dit alles om onze klanten, leden, gebruikers en bezoekers van de bibliotheek nog méér kwaliteit te bieden. In de samenwerking met derden (gemeente, scholen, peu terspeelzalen, consultatiebureau's, Literair Café, kunstencentrum, schouwburg, Odapark, Museum 't Freulekeshuus, Historisch Plat form Venray, Raayland College, ROC, Synthese, GGD, GGZ, Bureau Jeugdzorg en vele anderen) wil de nieuwe stichting BiblioNu komen tot een aanbod waarmee we aan de vraag van de bevolking van Venray en omstreken kunnen vol doen. Ook willen we in 2008 een aantal bijeenkomsten gaan organi seren in het kader van het maat schappelijke debat rondom inte ressante en actuele thema's. Als we dat weten te bereiken voldoen we ook aan het doel dat we ons zelf stellen, namelijk als bibliotheek een centrale rol ver vullen in het (digitale) informatie web in de Venrayse gemeenschap. Daarnaast blijven we natuurlijk inzetten op de functie die we heb ben. De bibliotheek blijft een uit leencentrum voor boeken, dvd's, bladmuziek, tijdschriften, taalcur sussen, speel-leer-materialen enz. Leden en niet-leden kunnen bij ons de krant blijven lezen, tijd schriften bekijken, een tentoon stelling bezichtigen of surfen op Internet. Ook verliezen we de leesbe vordering, met name die voor de jeugd, maar ook de leesbevorde ring voor volwassenen en oude ren, niet uit het oog. De gemeen ten in ons werkgebied hebben ons middels beleidskaders en meerjarenconvenanten uitge daagd om in de komende vier jaren de vastgelegde doelen te rea liseren. Ik zie die uitdaging met vertrouwen tegemoet, want we beschikken over een uitgebreid team van deskundige medewer kers dat hard gaat werken om die doelen te realiseren. Ik wens alle inwoners van de gemeente Venray een gezond en gelukkig 2008, met veel leesplezier in een vertrouwde en bruisende bibliotheek! Arnoud Bruijns, directeur Open bare Bibliotheek Venray (vanaf 1 januari BiblioNu). Deken Smeets uit Venray blikt terug en vooruit Theo Zegers kan als voorzit ter van het dorpsradenoverleg met tevredenheid terugkijken op 2007. Alle tien kerkdorpen hebben nu een ruimtelijke visie en de geurcontouren zijn vastgesteld. Dat betekent dat er voor ieder dorp nu duidelijk heid is. Er kan weer gebouwd worden. "Woningbouw is natuurlijk al jarenlang een speerpunt", zegt Zegers. "Maar de belangrijkste ont wikkeling is dat er steeds beter overleg komt met de gemeente. We ondervinden een toenemende betrokkenheid met de dorpen. Dat is een heel goede zaak. Daar komen eigenlijk alle andere din gen uit voort." Theo Zegers hoopt in 2008 de goede verstandhouding en samenwerking te kunnen voor zetten. "Dan kunnen we het meest bereiken. Het gaat niet alleen om woningbouw. Het instandhouden van de leefbaarheid in de dorpen staat voorop. Dan praat je over voor zieningen zoals de school en het gemeenschapshuis. Maar de ont wikkeling in de landbouwsector staat ook niet stil. Er komen steeds meer agrarische gebouwen vrij. We moeten kijken wat daarmee mag én kan gebeuren." Marga van Dijck: Discotheek Zenith heeft een bewogen jaar achter de rug. De superdiscotheek heropen de op 1 september. Marga van Dijck (24) nam het roer van haar ouders Ton en Hanneke over. "Zenith draait nu geweldig. Dan vergeet je de mindere tijden snel. 1 september was een belangrijke maar ook een heel mooie dag. We gingen voor het eerst weer open. Het was spannend. Het was goed om zoveel oude en nieuwe gezich ten te zien. We hebben veel recla me gemaakt en we krijgen steeds meer bekendheid. Het jaar begon slecht maar het einde is mooi." Een van de hoogtepunten was donderdag 18 oktober.Toen Gilde- opleidingen een groot schoolfeest organiseerde in Zenith met 5.000 leerlingen uit heel Limburg. "We zijn natuurlijk een discotheek, maar we organiseren steeds meer bedrijfsfeesten. Dat is ook een wens voor 2008. Daarvoor gaan we ook op beurzen staan", zegt Marga van Dijck, die hoopt op een goede jaarwisseling in de disco theek. "We hopen dat 2008 net zo succesvol wordt als de laatste maanden. Zenith is zich als een heel mooie zaak aan het bewij zen." Bijbels gezien verdient omzien naar het verleden bepaald geen aanbeveling. Lot en zijn gezin werden ervoor gewaarschuwd: Vlucht weg van hier en zie niet om naar wat er met de stad gebeurt. De vrouw van Lot deed dat toch en veranderde in een zoutpi laar. Omzien naar wat achter ons ligt, kan ons verlammen. Het verleden kan mensen vast houden: de wachtkamers van psychologen zitten vol met mensen die zo in de ban zijn van wat er gebeurde in het verleden, dat ze de toekomst niet meer aandurven. Omzien naar 2007 kan op veel manieren: wereldwijd of in onze eigen kleine omgeving: we kun nen plussen en minnen, een balans maken van verdriet en vreugde, van verwachtingen die vervuld werden of teleurstellingen die we moesten incasseren. Kerkelijk gezien kan dat ook: het kerkelijk statistiekbureau zal begin 2008 weer cijfers verlangen over aan tallen variërend van doopsels tot uitvaarten en alles wat daartussen ligt. Maar die cijfers zeggen niet alles. In cijfers gevat is het aantal van jonge mensen die een beroep doen op de kerk voor het ontvan gen van de sacramenten van doop sel, communie en vormsel hoop gevend. Maar we mogen vragen stellen bij de inhoud. Oprecht vra gen ouders het doopsel voor hun kind, maar zeven jaar later blijkt datzelfde kind nog geen kruiste ken, laat staan een Onze Vader te kennen. Misschien een vreemd beeld, maar op het moment dat kinderen aangemeld worden voor de eerste communie, is een groot aantal, geestelijk gesproken, niet eens zindelijk. De vorm van de katholieke kerk is er wel, maar het lijkt alsof de inhoud steeds verder wordt uitgehold. Die ten dens, die zich op allerlei manieren uit, is ronduit zorgwekkend. Niet in de eerste plaats voor de kerk, maar vooral voor de mens, die geen zicht krijgt op wie God voor hem wil zijn. Als we als gelovigen ons door die tendens laten leiden, lopen we de kans ontmoedigd te raken en een zoutzuil, of erger nog: een zoutzak te worden. Maar dat hoeft niet: want er is ook goede reden om hoop te heb ben. Sinds enkele jaren krijgt de jongerenpastoraal in ons dekenaat steeds beter vorm. Er is een kin derclub, een tienergroep en een jongerengroep. Wat in die groe pen gebeurt is hoopgevend. Een staaltje daarvan: de wereldjonge rendagen van de katholieke kerk in Keulen, twee jaar geleden, wer den door een handjevol jongelui uit ons dekenaat bezocht. Enthou siast geworden stonden diezelfde jongeren daarna op de stoep van de pastorie met de mededeling: "We willen wel geloven, maar we weten er niks van". Sindsdien vindt er maandelijks een cateche seavond per maand plaats. Die jon gerengroep is gegroeid en momen teel hebben zich 15 jongeren uit die groep gemeld om komende zomer naar de volgende editie van de jongerendagen te gaan: al meer dan een jaar wordt er nu gewerkt en gespaard om daarbij te kunnen zijn. Saillant detail: vorige keer was die happening in Keulen, vlak naast de deur. Volgend jaar gaat de reis naar Sydney, verder weg kan helemaal niet! 2007 en 2008: we staan op de drempel tussen de beide jaren in. Twee jaren op de eeuwigheid waarin we als kerk zorgen kennen, maar hoop hou den. Dat zal in ieder mensenleven wel zo zijn: dat we zorgen kennen, en tegelijk hoop houden. Namens priesterteam en kerk besturen, wens ik van harte alle lezers van de Peel en Maas een goed 2008 toe. Om met de woor den uit het bijbelboek Numeri te spreken: "Moge de Heer U zegenen en behoeden. Moge Hij de glans van zijn gelaat over U spreiden en U vrede schenken." Deken Smeets De wijk Brukske stond afge lopen jaar volop in de picture. Er is nu een masterplan voor een grootscheepse aanpak van de achterstandswijk. Petra van Duijnhoven is er als voor zitter van het wijkplatform nauw bij betrokken. "We heb ben er in 2007 met zijn allen keihard aan gewerkt. Zowel vrijwilligers als professionele organisaties. Het is geweldig om samen te werken aan zo'n plan. Iedereen heeft het met liefde en plezier gedaan. We doen het voor een fijne toe komst voor Brukske waarin het prettig leven is." Komend jaar start de uitvoering. Belangrijk is de vaak anonieme wijkbewoners erbij te betrekken. "Een select groepje heeft aan de plannen gewerkt. Nu gaat het er inderdaad om dat de gewone bur gers in de straat erbij betrokken raken. Je kunt wel plannen beden ken maar als de mensen er niet achter staan, dan heeft het geen enkele zin. Daarom moeten we heel veel met ze gaan praten. Als eind 2008 de meeste wijkbewo ners erachter staan, dan hebben we het goed gedaan." Petra van Duijnhoven wenst alle Venraynaren vooral tevreden heid toe. "Ja, want de mensen zijn tegenwoordig niet meer zo snel tevreden. Maar je kunt beter gezel lig samen in een krot wonen, dan in een groot paleis met goude kra nen waar je iedere dag mot met elkaar hebt." Na de provinciale verkie zingen van maart 2007 keer de Bert Kersten (PvdA) terug als fulltime gedeputeerde. Dagelijks reist hij vanuit zijn woonplaats Venray naar het provinciehuis in zijn geboor testad Maastricht. "Het is een druk jaar geweest met lange werkdagen. Maar op de eer ste plaats wil ik iedereen veel geluk en gezondheid toewen sen. Dat is toch het allerbe langrijkste in het leven. Daar kan niks materieels tegenop." Bert Kersten houdt zich bezig met milieu, water, bodem, de Maas, openbaar vervoer en energie. Vol bevlogenheid praat hij over zijn portefeuille. Duurzaamheid en het principe 'cradle to cradle' zijn zijn stokpaardjes. De VPRO wijdde er onlangs in het tv-programma Tegenlicht zelfs een uitzending aan. Letterlijk betekent 'cradle to cradle' van wieg tot wieg. "Het gaat erom dat alle materialen her bruikbaar of biologisch afbreek baar zijn. Net als in de natuur. Of het nu over een auto gaat of over een tafel, het maakt niet uit. Het biedt geweldige kansen. Limburg loopt hiermee voorop in Neder land", vertelt Kersten niet zonder trots. "In 2007 hebben we al veel gepresteerd. We moeten heel bewust met dit proces omgaan. Volgend jaar moet duurzaamheid nog meer vanzelfsprekend zijn. Kijk maar eens naar de gevolgen voor het klimaat of de C02 uit stoot. Het moet bij alle plannen makers goed tussen de oren zitten. Dan hebben we al veel bereikt." Kersten is ondanks de stroeve start van Veolia tevreden over het openbaar vervoer. "We hebben in Limburg de schoonste en de meest toegankelijke bussen van Nederland. Er is een betere dienst regeling, er rijden meer bussen en het aantal reizigers neemt toe. Veolia moet helaas vechten tegen een negatieve beeldvorming. Dat achtervolgt het bedrijf nog steeds. Het begin was ook niet gemakke lijk. Ze zaten met oude treinstellen opgescheept. Maar Veolia maakt goede vorderingen en er rijden nu moderne treinen. Ik hoop dat in 2008 de verbeteringen doorzet ten." Water is een actueel onderwerp dat ook komend jaar hoog op de agenda staat. "Water wordt inder daad steeds belangrijker. Kijk maar eens naar de gevolgen van de kli maatverandering. In Limburg gaan we verder met het veiliger maken van de Maas. Daarnaast willen we nog schoner water. De kwaliteit kan nog beter", denkt Kersten, die vindt dat het milieu een promi nentere plek verdient. Het onder werp was een paar jaar geleden in het verdomhoekje beland. "Nu staat het gelukkig weer beter op kaart. Er komt bijvoorbeeld ook steeds meer aandacht voor de luchtkwaliteit." Kersten hoopt dat het nieuwe racecircuit in Vredepeel er snel kan komen. "Het is toch een belangrijke sportvoorziening. We bouwen ook grote sporthallen voor voetbal, hockey, volleybal en noem maar op. Er moet ook plaats zijn voor motorliefhebbers die een paar keer per jaar hun hobby willen uitoefenen. Ook daar ga ik me voor inzetten." "Een nieuw jaar, een nieuwe uitdaging en nieuwe kansen!" "Omzien zonder zoutzuil te worden"

Peel en Maas | 2007 | | pagina 25