k. Feestelijke onthulling kunstwerk De Daltons naar finale LVK? Doe mee met het literair café Dagboek van een Nanny fj« De Locht PEEL EN MAAS Met het 164e gedicht sluit het Literair Café de 15e jaargang van de rubriek Doe mee met het Literair Café af. Er is goed nieuws voor de poëzieliefhebbers: Ook volgend jaar kunnen zij weer genieten van bekende en onbekender gedichten. De wedstrijd in het poëzie herken nen gaat ook in 2008 door. Hulde aan de deelnemers van dit jaar. Ook via www.literair-cafe-venray.nl. kwamen weer goede oplossingen bin nen! Soms was het niet gemakkelijk het juiste gedicht te vinden en moest er veel gelezen worden om het juiste gedicht en de juiste auteur te vinden. Het gedicht van de vorige maand was van de hand van Eric van der Steen, pseudoniem voor Mr. Dick Zijlstra, en heet In de trein. Het gedicht gaat over de betrekkelijkheid van de contacten tussen de mensen en relativeert de tijd die het leven de mensen geeft. In de trein Het meisje, de vrouw en de man, en buiten het langzame landschap en allen die reizen zijn van een oude vreemde verwantschap- Wij zien elkander niet weer- wie heeft iets beters te geven? Wij wisselen over en weer een deel van ons vroeger leven- Waarom? Bij iedere stoot wordt ons bestaan onzekerder want naast ons leest de Dood zijn kleine rode Baedeker Eric van der Steen De laatste opgave van dit jaar was een pittige zoals een van de inzen ders meedeelde. Er zijn dit jaar twee winnaars: Mevrouw I. Ophey-Man- ders en de heerT. Ederveen. Zij scoorden beiden 100 punten. Daarvoor worden zij op zondag 27 januari, tijdens de uitreiking van de Raadseli- ge Rozen voor proza en poëzie, geëerd. De eindstand van het jaar 2007 luidt als volgt: Mevrouw I. Ophey-Manders en de heer A. Ederveen heb ben 100 punten (tien van de elf opgaven goed) Op de tweede plaats is voor de heer P.Weerts met 90 punten. Mevrouw J. Cruysberg scoorde 85 punten, mevrouw H. Craghs en de heer J. Bekenes behaalden 80 punten, de herenA. Leyssen en L. Lahaye en mevrouw P.Wennekers 40 punten. De heren T. van Els en R. Lamers behaalden ieder 20 punten. De heer A. Kroft en de dames L. van Berlo-Lenssink M.Minten en Ch. Selten-Litmaath scoorden dit jaar 10 punten.Aan alle poëzieliefhebbers inVenray en wijde omgeving doet het Literair Café de oproep om ook volgend jaar weer de uitdaging aan te gaan en mee te doen aan de speurtocht naar poëzie! Op zondag 27 januari worden de Raadselige Rozen voor proza en poëzie voor de vijftiende keer door burgemeester Waals uitgereikt. De prijswinnende gedichten en verhalen worden dan bekendgemaakt en door de auteurs worden voorgedragen. In januari vindt de actie van 2007 Verzen in de Verswinkel een vervolg. Wegens het enthousiasme van de winkeliers, hun klanten en het Literair Café is de activiteit uitgebreid. Ook de verswinkels in de meeste kerkdorpen en de winkels in de gemeente Meerlo-Wanssum doen dit keer mee! Bovendien worden de gedichten niet op één dag maar van dinsdag tot en met zaterdag aan de klanten meegegeven; zolang de voorraad strekt! In de week van de landelijke gedichtendag op donderdag 31 januari 2008, krijgt elke klant in de verswinkels (slager, bakker, groen teboer enzovoort) bij de boodschappen namens het Literair Café en namens de winkel een gedicht uitgereikt! Het zijn prachtig uitgevoer de gedichten, die in de afgelopen jaren de publieksprijs, de Bij-prijs, hebben gewonnen in vorige wedstrijden om de Raadselige Roos. Ook het gedicht van de laatste winnaar van de Raadselige Roos maakt deel uit van de uitgegeven collectie. Op woensdag 5 maart is er een uitvoering van Eline Vere door het Natio nale Toneel in samenwerking met de schouwburg inVenray. Op 7 maart is het boekenbal met de Open Dichtshow, eveneens in de schouwburg en op de zondagmorgens van 6 april en 18 mei maken respectievelijk Rascha Peper en Judith Koelemeijer hun opwachting in het Theehuis van het St. Odapark. Aanvang 11.30 uur. Wie donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretari aat. Daarmee steunt men de activiteiten van hetVenrayse Literair Café. Men krijgt het programma thuisgestuurd en men ontvangt reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informatie over het boven genoemde of over het werk van het Literair Café is te verkrijgen bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt speciale aandacht geschonken aan de donkere dagen rondom Kerstmis en Nieuwjaar.Tot en met zondag 6 januari is het museum in kerstsfeer ingericht met fraaie kerstversieringen en kerststalletjes. In het daglonershuisje is de tijdelijke tentoonstelling De schaatswereld van Frans Stappers inge richt, met een verzameling schaatsen, interessante krantenknipsels, foto's en boeken over elfstedentochten. Op donderdag 27 december vanaf 19-30 uur is er een optreden door muziekgroep Mallemoer met volkse liederen en melodieën rond Kerstmis, Nieuwjaar en Driekonin gen. Folkgroep Alice's Restaurant geeft op vrijdag 28 december vanaf 19-30 uur een optreden met muziek uit Ierland enAmerika. Op beide avonden is de bakkerij open en worden er platsen gebakken. Zie ook www.delocht.nl. Boekrecensie in Peel en Maas De eerste helft van het the aterseizoen van Schouwburg Venray zit er bijna op. Nog drie voorstellingen en men roetsjt het nieuwe jaar in. Knallers als onder andere Doe Maar!, Petazzie en Hair lieten een goede indruk achter van wat theater te bieden heeft. Maar 2008 belooft ook veel goeds. Hieronder vindt men voor elke maand een aanrader. The Umbilical Brothers komen op zondag 20 januari vanaf 20.00 uur naar de schouwburg. Een unieke theaterervaring: grappig, creatief, cryptisch en technisch indrukwekkend. Geïnspireerd door cartoons, computerspelletjes en mime brengen deze spring levende psychische Australische tweeling, een onweerstaanbare komedie. Dwaas gedrag van het hoogste kaliber. David Collins is degene met het krullende haar en Shane Dundas zonder. Zij hebben elkaar in 1988 leren kennen op de toneelschool in Sydney. Tijdens de voorstelling wordt duidelijk hoe het komt dat deze twee heren Londen, Singapore en Hong Kong hebben veroverd. Hun originele stijl van stand-up comedy gemixt met mime, hun stemmen en acro batie maakt het zo bijzonder. Een theaterdroom komt uit op dinsdag 12 februari bij Schouw burg Venray. Ruth Jacott gaat Bil- lie Holiday spelen in een intieme musicalproductie over het veel bewogen leven van deze jazz- en blueslegende. In deze nieuwe oorspronkelijke Nederlandse pro ductie ziet men hoe Billie weet door te breken als zangeres maar tegelijkertijd niet weet om te gaan met de roem die haar ten dele valt. Sex, drugs en een uitbundig nacht leven branden haar op en leiden tot de vroegtijdige dood. Aan de foto's is al te zien dat Jacott als Billie de theatermetamorfose van het seizoen belooft te worden. In deze intieme theaterproductie laat Jacott bijgestaan door twee tegenspelers en een orkest roerige jazztijden herleven met wereldbe roemde nummers zoals The Lady is a Tramp, Summertime, They can't Take that Away from Me, God bless the Child en Strange Fruit. Aanvang 20.00 uur. Op zondag 2 maart is het de beurt aan Bubbling Brown Sugar. Deze all black hitmusical werd in Nederland voor het laatst opge voerd in 1992 en speelde telkens voor uitverkochte zalen. Wereldbe roemde hits als His eye is on the sparrow, It don't mean a thing' (if you ain't got that swing) en het titelnummerBubbling Brown Sugar, zijn onderdeel van de show. Een internationale cast brengt de tijdloze muziek ten gehore, die varieert van gospel tot swing. Het verhaal gaat over het swingende Harlem van de jaren '30. Vele kleurlingen worden gedwongen zich in Harlem te vestigen in ver band met de wederopbouw van New York. De huur is echter bijna niet op te brengen, waardoor de mensen 'house-rent-parties' orga niseren zodat de gevraagde entree een steentje kan bijdragen aan hun huur. Soms staan honderden zijn benen wel op en neer gingen, maar de robot niet vooruit kwam. En al snel ging het knopje op de batterijhouder (zoals dikwijls in die tijd) af en toe dienst weigeren. mensen in één appartement tege lijk te dansen, zingen en muziek te maken. Het doet de beroerde situ atie een beetje vergeten, want Har lem vervalt tot een krottenwijk, dat onvermijdelijk is door de grote opeenhoping van mensen. Harlem werd in de jaren '30 een wereld bekend artistiek centrum, waar veel tegenstrijdigheden samenleef den. Blanke Jazzliefhebbers trok ken naar Harlem om te luisteren naar de swingende muziek van de zwarte artiesten, die zelf nooit naar clubs als de 'Cotton Club' konden vanwege de hoge entree. Deze superswingende show, recht streeks vanaf Broadway, staat na ruim vijftien jaar weer in Neder land. De sfeer wordt met geest en fantasie weer tot leven gewekt door muziek van de artiesten van toen als Billie Holiday, Duke Elling ton en Ella Fitzgerald. Aanvang 20.00 uur. Je drukte dan nog harder, maar dat verergerde de zaak alleen maar. Het bijzondere van dit stuk oud speelgoed is dat het bewaard is met de doos erbij. Afgelopen jaar wist Boom Chi cago het Venrayse publiek voor zich te winnen. Dit jaar staan de improvisatietalenten wederom in de schouwburg op woensdag 2 april vanaf 20.00 uur. Met ditmaal een gloednieuwe, vlijmscherpe, Engelstalige improvisatie-comedy- show. Geen cabaret, geen stand-up, geen theater maar een energieke mix van actuele sketches en pure, rauwe improvisaties waarbij het publiek de onderwerpen bepaalt. De helft is geïmproviseerd, de andere helft bestaat uit geschre ven sketches. De acteurs spelen scènes die ze ter plaatse bedenken aan de hand van suggesties uit het publiek. Een live-muzikant, live- internet improvisaties en video vullen de acteurs aan. Bezoeker van Schouwburg Ven ray hebben eerder dit seizoen al kennis kunnen maken met Gui- do's muzikale capaciteiten tijdens Nieuwsgierig geworden? Kom eens kijken op woensdagmiddag, zaterdagmiddag en zondagmiddag, steeds van 14.00 uur tot 17.00 uur. Museum 't Freulekeshuus is Billie Holiday (foto Roy Beusker) het concert van het Venray's Man nenkoor. Speciaal voor Schouw burg Venray geeft Guido's Orches tra, met complete bezetting, een spetterend concert op zaterdag 10 mei vanaf 20.00 uur! Guido, zijn poporkest (popband en sym fonisch orkest in een, bekend van onder andere de Symphonica in Rosso concerten met Marco Bor- sato) en solozangeres Wendy Kok- kelkoren verheugen zich er op. Bekende classics, spetterende pop songs, prachtige filmmuziek en ingetogen ballads vormen, naast de nummers van de nieuwe CD, de ingrediënten van dit concert. Reserveren voor een voorstelling bij Schouwburg Venray kan door contact op te nemen via telefoon (0478)530999- Het complete pro gramma van de schouwburg staat op www.schouwburgvenray.nl. gevestigd aan de Eindstraat no. 8 in Venray en buiten normale ope ningstijden kan men er na telefo nische afspraak ook met groepen terecht .Tel 0478 583880. De wethouders Hassan Najja en Patrick van der Broeck onthulden vrijdagavond op het Dorpsplein in Oostrum een kunstwerk voor de gemeenschap: het kunstwerk O. Aansluitend ontstaken de oud ste inwoonster van Oostrum, Nelly Verheijen, en pastoor Keiler de verlichting van de Oostrumse kerk. Het kunstwerk is in opdracht van de dorpsraad in Oostrum ont worpen door kunstenaar Erik van Maarschalkerwaard uit Tienray. Van Maarschalkerwaard, geen onbekende in de kunstwereld, heeft al veel kunstwerken vervaar- Dit jaar zijn maar liefst twee nummers van de Piëlhaas cd door naar de halve finale van het LVK. Uit maar liefst 256 ingezonden liedjes zijn er door de vakjury 60 nummers geselecteerd voor de halve finale. Slechts negentien nummers mogen naar de grote finale die op 25 januari wordt gehouden in Toverland Sevenum. De Daltons bestaan uit Martin Jeuken (die de tekst en muziek geschreven heeft), Jan Hijn ter Steege, Henk Manders en Robert Jansen. Kenmerkend voor de groep zijn de cowboykleren en zoals de andere Daltons van klein naar groot. Twee jaar geleden stonden zij ook al op De Piëlhaas-cd met het nummer 't Dak göt eraf. Dit jaar zijn ze de nummer een van de Piëlhaas-cd. Deze week staan er in de dagbladen en regionale bla den bonnen voor de eerste ronde, deze moeten worden ingevuld en Liedjesavond Vierlingsbeek De jaarlijkse liedjesavond in Vierlingsbeek staat op zaterdag 5 januari op het programma. Deze avond wordt voor de vijfentwin tigste maal gehouden door zang groep Evergreen Vierlingsbeek. Elf groepen gaan strijden om de jury prijs en de publieksprijs. Dit jaar wordt de organisatie bijgestaan door carnavalsvereniging De Kei eschieters, een afvaardiging van de jeugdpronkzitting en die van APK (Aow Prinsen Kompagnie). Voor het eerst in de Vierlings- beekse carnavalsgeschiedenis slaan vier verenigingen de handen ineen om met één thema voor de dag te komen en om samen de zaal- en podiumversiering te ver zorgen. Het thema van deze avond en de andere carnavalsavonden van 2008 is Hoog van de toren bloaze. Juist omdat er veel te doen is om de toren, sluit het gekozen thema naadloos aan op de actie van afgelopen zomer. De win naar van 2006 gaat zijn titel ver dedigen. Alle deelnemende groep zullen klinken als een klok! Het thema en de zaalaankleding wordt gebruikt voor meerdere carna valsactiviteiten in Vierlingsbeek, namelijk voor de Liedjesavond, de Zittingsavond, de prinsenreceptie, de jeugdpronkzitting en de rest van de carnaval.Vanaf 19-30 uur is de zaal open en vanaf 20.00 uur worden de liedjes van de toren geblazen in zaal Concordia in Vier lingsbeek. digd. Een aantal van zijn kunstwer ken is opgenomen in de publi catie Tijdtour. Het realiseren van dit kunstwerk is een bijzonder project geweest. In samenspraak met de dorpsraad en op aanwij zing van de kunstenaar is het ont werp gemonteerd door cliënten en begeleiders van het forensisch psychiatrisch centrum De Rooyse Wissel in Oostrum. De verlichting van de kerk is in opdracht van de dorpsraad en in samenwerking met het kerkbestuur aangelegd door Keijsers-Manders installatie techniek BV uitYsselsteyn. opgestuurd. De bonnen gelden voor 50 procent mee van de tota le uitslag. De andere helft is het oordeel van de vakjury. De week erna volgt de tweede ronde. Daar in zit de andere halve finalist van De Piëlhaas. De uitzending van de eerste halve finaleronde met De Daltons is zaterdag 29 december via LI radio te volgen tussen 10.00 en 12.00 uur. Er zijn in totaal drie halve finales met telkens twintig nummers. Het tweede Venrayse nummer dat geselecteerd is komt in de uitzending van 5 januari. De uitslag wordt zondag 20 januari Muziekfestival De Witte Hoeve in Venray is op zaterdag 29 december weer het middelpunt voor muziek- en dansliefhebbers van muziek uit de fifties, sixties en seventies.Al bijna twaalf jaar in de periode tussen Kerstmis en Nieuwjaar staat De Hoeve te trillen op zijn grondves ten, als er weer een muzikale reis word gemaakt door die jaren. Lief hebbers van deze muziek beleven een leuke avond. Drie bands die al die muziek uit die jaren ten gehore brengen gaan deze avond optreden. De bands zijn The Dixie Aces,The Mods en Clearwater Kaarten reserveren kan via tele foon (0478)580624, (0478)581626 of via e-mail l-linders@home.nl. Voorverkoopadressen zijn Siga- renhuis v.h. Janssen en De Witte Hoeve inVenray. Ook zijn er speci ale sixties arrangementen, Kaarten overnachting ontbijt in luxe kamers met alle voorzieningen. Informatie is verkrijgbaar via tele foon (0478)581626. Kerstmarkt levert 1000 euro op De kerstmarkt op basisschool Coninxhof is een succes geweest. Vanaf het moment dat de deuren open gingen totdat de deuren weer gesloten werden was het een komen en gaan van mensen. Gelukkig had iedereen een dikke portemonnee meegenomen om de mooie spulletjes te kopen en te genieten van de heerlijke wafels. Ook tijdens de veiling van schilderijen en 2-d schilde rijen werd er goed geboden. De opbrengst bedraagt 1000 euro. De helft van dit geld is bestemd voor de stichting Mullai (Sri Lanka). De rest wordt gebruikt om de (kale) speelplaats wat aan te kunnen kle den. Op zoek naar werk in New York besluit Nanny als nanny aan het werk te gaan voor de steenrijke familie X. Ze moet op hun vierjarige zoon Grayer passen en komt er geleidelijk achter hoeveel werk ze moet verzetten om Mrs. X van een zorgenvrije dag te kunnen laten genieten. Mrs. X werkt namelijk niet, kookt niet, wast niet en doet zeker geen boodschappen. Haar kind ziet ze zo min mogelijk. Wanneer Nanny's aanwezigheid bedreigend lijkt te worden voor de relatie die Mrs. X met haar echtgenoot en kind heeft, wordt Nanny gecon fronteerd met een opponent van formaat. Ze realiseert zich dat ze zich in een potentieel explosieve situatie bevindt, waarbij ze ener zijds zorg moet dragen voor Gray er, en anderzijds zijn irrationele moeder in bedwang moet houden. Ze moet nu op een andere manier 'oppassen'... DAG BOEK Nu verfilmd, met Scarlett Johans son en Alicia Keys in de hoofdrol len. Het boek is geschreven door Emma Mc Laughlin en Nicola Kraus en is te kkop bij boekhan del Van den Munchof. Prijs: 12,50 euro. In museum 't Freulekeshuus is de tentoonstelling te bezich tigen; Speelgoed van Vroeger en Nu. Deze tentoonstelling duurt tot en met 23 maart 2008. Voor deze expositie werd weer een beroep gedaan op medewerking van inwo ners van Venray en omstreken om hun antieke speelgoed tij delijk in het museum onder te brengen. Samen met de col lectie speelgoed van 't Freu lekeshuus levert dit een vro lijke expositie op. Ook kan er gespeeld worden met heden daags speelgoed dat afkomstig is van de Speel-o-theek. Bij het in bruikleen gegeven, of het geschonken materiaal hoort natuurlijk een verhaal en dat verhaal leest u hier. Uit een oud doosje komt een heuse vroege robot te voorschijn. Deze robot, uit 1957, op batterijen en met afstandsbediening via een draad, kon je op een ruwe vloer niet gebruiken. Vloerbedekking met ribbels gaf bijvoorbeeld te veel wrijving en was te ongelijk. De robot viel steeds om. Het ding had een vlakke ondergrond nodig en schoof dan zijn ene been voor het andere. Zijn ogen gaven licht en een antenne op zijn hoofd draaide rond. Een te gladde onder grond zorgde er weer voor dat Donderdag 27 december 2007 - Pagina 20 Schouwburg belooft ook in 2008 veel goeds Kunst Cultuur i /au Speelgoed van Vroeger en Nu

Peel en Maas | 2007 | | pagina 20